Jump to content

Atatürk Türkiye'yi Kürt'lere teslim etmeliydi

Recommended Posts

16 saat önce, pozitivizm yazdı:

Çok dil var olduğu için çok dil bilmek faydalı.

Hem kendi belleğimizin hemde bilgisayar belleğinin düşmanı.

Örneğin birleşmiş milletlerde dil sayısı altı.(arapça,ingilizce,çince,ispanyolca,rusça,fransızca)

Kürtçe ile Türkçe yok.?

Vikipedi dünyada tek dil olsaydı veritabanı daha az yer kaplardı.?

Tek dil olsaydı, sence mevcut dillerden hangisi olurdu veya olmalıydı?

Her insan farklı olduğu gibi, her toplum da farklıdır. Bunun çeşitli nedenleri vardır ancak netice itibarı ile bu farklı toplumlar birbirinden farklı dilleri piyasaya sürmüşler. Gayet doğal bir durum bu. Yoksa ne bekliyordun ki? Dünyanın her tarafında noktası virgülüne kadar birbirinin kopyası olan dillerin oluşmasını mı?

Zaten zamanla insanlar çoğaldıkça ve göçler sayesinde yerel olan diller bir bakıma evrim geçirip birbirlerini etkilemişler. Bu etkileşim hălen devam ediyor.

Sitelerde Paylaş

Pozitivizm öncesi ismi husnu idi.Galiba hüsnü idi öyle yazmak istedi.
Gerçek ismi hüsnü ise evet arapça.Gayet te güzel isim.Zaten hüsn arapçada güzellik demek.
Bakınız şiirlerimizde hüsnü cemaliniz  aslında cemal da güzellik demek.Yüz güzelliği veya güzelin güzelliği filan.
Hz Ali lakabı ebu hasaneyn dir iki hasanın babası.malumdur ki hasan da hüsn den türemiş güzellik demek.
Hüseyin de kök olarak aynı h-s-n dir.Hüseyin tasgir sigasından küçük hasan demektir.cebel dağ cübeylü dağcık tepecik.
Valla sayın husnu  acaba neden pozitivizm diye değiştirdi anlayamadım
akılsızşuursuzatom gibi takiyye gizlenme yapan maklubeci bir robot olabilir mi?
fena halde şüpheleniyorum,
Adam hakkımda zerre bilgisi yok sen sözelcisini öyle net ve kesin söyledik ki
bir kişi ancak bu kadar bilmediği bir  şey hakkında bu kadar kesin net konşuyorsa cehalettendir
başka izahı yok.
kaldı ki sayısalın dünya kadar dalı var ben sadece bir dalda yüksek eğitim almışım
tutup naneye limona her sayısal dalına yorum mu yapacağım
ve başka şey  her konunun uzmanı olmadığımız için o konunun uzmanı bilim adamlarının yazılarını paylaşmak durumundayız
paylaşırken de linki vermek durumundasınız.
bazı kaynaklar open access public olanlar neyse de ne olduğunu bilmediğimiz kaynaklara link vermek durumundasınız aksi halde sorumluluk  oluşur
bazı yerler açık açık en ufak veriyi bile paylaşmaya izin vermezler
bazıları link vermek şartıyla kabul ederler.
archive.org  public domaindir bildiğim kadarı ile ticari amaçlı değil ancak link vermek kaynak belirtmek gerekli  sanırım öyle.
Adam fizikçi oda sayısal hoop kimya hakkında da mı yorum yapacak 
bilimler gittikçe derinleşiyor dallara ayrılıyor
eskiden göz tek daldı şimdi retina uzmanı ayrı kornea ayrı hatta onlar bile dallara ayrılıyor

Kimsenin dalını branşını merak etmem sormamda bunu hadsizlik kabul ederim

bana ne ne ise ne 

kendisini ilgilendirir.

bizim toplumda bu saçmalık ne yazık ki var.

hiç tanımadığı ilk kez karşılaştığı kişiye sanki asker arkadaşı gibi tüm özel soruları sorar.

sonrada cevap almayı kendinde hakk görür.

birde anlamadığım madem isminizden memnun değilsiniz gidin değiştirin kime ne.

link 

Sitelerde Paylaş
19 saat önce, kavak yazdı:

Çok yanlış düşünüyorsun. Dünyada farklı diller var mı, var. Mevcut durum bu; bu nedenle hayıflanmanın bir faydası yok. Tam tersine, farklı dilleri bilmenin zararından fazla yararı vardır. Mesela gezip dolaşmayı seven birisi için çok avantajlıdır. Bilimsel makaleler çoğunlukla İngilizce olarak yayınlanır, önemli makaleleri Türkçe olarak zor bulursun.

aynen katılıyorum.

şu linkte Türkiye iran büyük elçisi rıza hakan tekin konuşuyor Türkçe konuşuyor güzel. Ama arkadaş insan bir kelimede olsa cümlede olsa farsça konuşamaz mı yahu.

Farsça direk o milletin dili ile seslense bambaşka bir etki oluşur.

Bizim büyükelçilerimiz gittiğin yerin dilini bilse fena mı olur.

Yunus emre enstitüsü başkanını izlemiştim iran da kinin orda okumuş farsça biliyor şakır şakır konuştu adam ne güzel.

neden se türkçe sitelerde hakan tekin diye geçiyor ismi

İki kelimede öztürkçe

rıza ismi iranlıların sevdiği isim malum imam rıza var.

acaba sırf bu isimden dolayı mı seçildi bilemem.

tarihinde nogodbutAllah tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, kavak yazdı:

Tek dil olsaydı, sence mevcut dillerden hangisi olurdu veya olmalıydı?

Her insan farklı olduğu gibi, her toplum da farklıdır. Bunun çeşitli nedenleri vardır ancak netice itibarı ile bu farklı toplumlar birbirinden farklı dilleri piyasaya sürmüşler. Gayet doğal bir durum bu. Yoksa ne bekliyordun ki? Dünyanın her tarafında noktası virgülüne kadar birbirinin kopyası olan dillerin oluşmasını mı?

Zaten zamanla insanlar çoğaldıkça ve göçler sayesinde yerel olan diller bir bakıma evrim geçirip birbirlerini etkilemişler. Bu etkileşim hălen devam ediyor.

Doğal durum diye böyle gelmiş böyle gitmeli dersek işimiz zor.

Taş devrinde yaşamıyoruz.

Kendi haline ise hiç bırakılmamalı.

Çünkü ortaya mantık kurallarına uymayan ucube bir dil ortaya çıkıyor.

Esperanto gibi yapay dil olabilirdi.

Bilgisayar dilleri gibi kesin belirlenmiş olsa daha iyi olurdu.

tarihinde pozitivizm tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 saat önce, pozitivizm yazdı:

Doğal durum diye böyle gelmiş böyle gitmeli dersek işimiz zor.

Taş devrinde yaşamıyoruz.

Kendi haline ise hiç bırakılmamalı.

Çünkü ortaya mantık kurallarına uymayan ucube bir dil ortaya çıkıyor.

Esperanto gibi yapay dil olabilirdi.

Bilgisayar dilleri gibi kesin belirlenmiş olsa daha iyi olurdu.

Elbette doğal durum, tersi olsa şaşardım zaten. Nihayetinde dil, kendimizi ifade etmenin yolundan başka bir şey değil. İnsanlar bir şekilde icat etmiş ve faydasını görmüş ki zamanla bir hayli gelişmiş. Diğer yandan tek tip dil konuşmanın bir getirisi olacağını zannetmiyorum, çünkü gerçekçi olmak gerekirse, bazı diller şarkı söylemeye yatkın gibi gözükürken, bazıları mesela edebiyatta daha elverişli gibi geliyor bana. 

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, nogodbutAllah yazdı:

Pozitivizm öncesi ismi husnu idi.Galiba hüsnü idi öyle yazmak istedi.
Gerçek ismi hüsnü ise evet arapça.Gayet te güzel isim.Zaten hüsn arapçada güzellik demek.
Bakınız şiirlerimizde hüsnü cemaliniz  aslında cemal da güzellik demek.Yüz güzelliği veya güzelin güzelliği filan.
Hz Ali lakabı ebu hasaneyn dir iki hasanın babası.malumdur ki hasan da hüsn den türemiş güzellik demek.
Hüseyin de kök olarak aynı h-s-n dir.Hüseyin tasgir sigasından küçük hasan demektir.cebel dağ cübeylü dağcık tepecik.
Valla sayın husnu  acaba neden pozitivizm diye değiştirdi anlayamadım
akılsızşuursuzatom gibi takiyye gizlenme yapan maklubeci bir robot olabilir mi?
fena halde şüpheleniyorum,
Adam hakkımda zerre bilgisi yok sen sözelcisini öyle net ve kesin söyledik ki
bir kişi ancak bu kadar bilmediği bir  şey hakkında bu kadar kesin net konşuyorsa cehalettendir
başka izahı yok.
kaldı ki sayısalın dünya kadar dalı var ben sadece bir dalda yüksek eğitim almışım
tutup naneye limona her sayısal dalına yorum mu yapacağım
ve başka şey  her konunun uzmanı olmadığımız için o konunun uzmanı bilim adamlarının yazılarını paylaşmak durumundayız
paylaşırken de linki vermek durumundasınız.
bazı kaynaklar open access public olanlar neyse de ne olduğunu bilmediğimiz kaynaklara link vermek durumundasınız aksi halde sorumluluk  oluşur
bazı yerler açık açık en ufak veriyi bile paylaşmaya izin vermezler
bazıları link vermek şartıyla kabul ederler.
archive.org  public domaindir bildiğim kadarı ile ticari amaçlı değil ancak link vermek kaynak belirtmek gerekli  sanırım öyle.
Adam fizikçi oda sayısal hoop kimya hakkında da mı yorum yapacak 
bilimler gittikçe derinleşiyor dallara ayrılıyor
eskiden göz tek daldı şimdi retina uzmanı ayrı kornea ayrı hatta onlar bile dallara ayrılıyor

Kimsenin dalını branşını merak etmem sormamda bunu hadsizlik kabul ederim

bana ne ne ise ne 

kendisini ilgilendirir.

bizim toplumda bu saçmalık ne yazık ki var.

hiç tanımadığı ilk kez karşılaştığı kişiye sanki asker arkadaşı gibi tüm özel soruları sorar.

sonrada cevap almayı kendinde hakk görür.

birde anlamadığım madem isminizden memnun değilsiniz gidin değiştirin kime ne.

link 

Adım husnu değil. 

İsmimden memnun değilim demedim.

Türkçe arapça farsça kelimelerin istilasına uğramış dedim.

Eğitimini al başına çal.

Sanki çok özel bilgi. :)

Taliban soytarısından farkın yok.

Onun damarına basmış spiker sanki. :)

Cevap veremiyor.

tarihinde pozitivizm tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
7 saat önce, nogodbutAllah yazdı:

Bizim büyükelçilerimiz gittiğin yerin dilini bilse fena mı olur.

Elçiler görevleri icabı gittikleri ülkenin dilini bilmeli, bilmiyorsa onu oraya gönderen ülke hata yapmıştır. Yani bir de bu elçinin yanında ona yardımcı olacak bir tercüman göndermişlerse, tamamen saçmalamışlar. Yabancı dil bilmeyen bir elçinin temsil ettiği ülkeye ne tür bir faydası olur ki?

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

maklubeci robotların her şeyi show olduğu için kendinde olmayanı bile kendine mal ederek kendilerini şişirirlerde şişirirler.Soru çalma gizli kamera hırsızlık rakibinin ayağına çelme takma v.s
tabii kendinde olmayanı dahi gösteren taife,kendinde olanı dahi göstermek istemeyen kişiler acaip gelir.
Bizim kültürümüz geleneğimiz tevazu üzerine kurulmuş.
Bir çok islam alimi yazdığı eserlere ismini bile yazmaktan çekinmiş kibir olur diye o yüzden anonim olarak gelmiş bir çok şey.

Benim branşım dalım dilim dinim diplomam  benim özel bilgimdir.
Özel kişiden kişiye değişebilir.
Bazen kişinin ismi bile özel bilgiye girer. Böyle olmasa idi her kes sanal mecralarda takma isimlerle dolaşmazdı. Tabii bizzat fotosu adresi ismi gibi her şeyini açıkça sergileyenlerde var beni ilgilendirmez.
Ha devlet görevlilerini ayırırım. Onlar zaten umumca tanınırlar kitleye halka mesaj için her şeyi açıkça yazarlar.
Ama diğer normal şahıslar buna mecbur değil.
Bu gün özel bilgiler o kadar yere veriliyor ki hiç tanımadığın yerlerden mesaj telefon gelmeye başladığında şaşırmaya başlarsın
zira ifşaya meraklı güruh kendi her şeyini ifşa ettiği gibi kendinde olan başkasına ait özel bilgileride ifşa etmekten çekinmez.
Bizim ülkenin bir ara nufus bilgileri çalınmıştı.
Adresi adı soyadı sanırım kimlik no bir dünya şey online ifşa edilmişti.
Acaba diyorum maklubeci robotlar mı bunu yabancılara sattı veya ülke zor duruma düşsün diye ifşa ettiler.

zira bunlar emniyet askeriye mülkiye personel her önemli yere kendi adamlarını yerleştirdiler
15 temmuzdan sonra bile tsk da bunların personel sorumlusu bulunmuştu.
Adamlar cemaat dindar kesim diye göz boyadı cia mossad teknikleri ile tam istihbarat örgütü çıktılar.
**
Bu talibanın ingilizce aksanı ingiltere ingilizcesi sanki:)
Öyle kaba saba abd ingilizcesi değil.
İngilizler sondaki bazı harfleri yutarlar misal r harfi.Color  abd ingilizcesi colour ingiliz  telefuzlard sonları yutarlar.
bu vatandaş much better derken sonda ki r yi yuttu.Genel aksan havasından zaten ingiliz aksanı gibi.
ingiliz aksanı ile konuşmakta.Abd aksanından ise ingilizleri tercih ederim.

afganistanda oxford yok belki ingiltereye gitti bilemeyiz.

abd inglizcesinde sonda r telefuz edilir.

tarihinde nogodbutAllah tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 saat önce, nogodbutAllah yazdı:

Bizim kültürümüz geleneğimiz tevazu üzerine kurulmuş.
Bir çok islam alimi yazdığı eserlere ismini bile yazmaktan çekinmiş kibir olur diye o yüzden anonim olarak gelmiş bir çok şey.

Bakıyorum işin içine İslam girince, hemencecik tarafsızlığı bir kenara bırakıyorsunuz. Kimmiş isimlerini eserlerine yazmayan İslam ălimleri?

Madem ki isimleri belli değil, siz nasıl oluyor da onların böyle davrandığını iddia ediyorsuz?

Alıntı

Ha devlet görevlilerini ayırırım. Onlar zaten umumca tanınırlar kitleye halka mesaj için her şeyi açıkça yazarlar.

Evet, bireysel ve kendi halinde olan insanların özeli kutsaldır. Kimseyi ilgilendirmeli ancak bu durum mesela siyasetçiler için geçerli değil. Bunlar umumi/kamusal kişiler kategorisine girer. Bunların özel hayatını irdelemek ve haber yapmak yanlış bir şey değil, çünkü mademki millete hizmet(!) etme iddiası ile yola çıkmışlar, o zaman her şeylerine dikkat etmek zorundadırlar.  

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...