Jump to content

İnsanlığa mâlolmuş terimlerin dincilere kaptırılması ile ilgili

Recommended Posts

• İleti 84
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

30 dakika önce, AteistBakish yazdı:

Şu andaki kuralların içi boş diyorum.

Soyut.

İçi dolu kural ile içi boş kuralın farkına örnek.

Kutup ayısı.

Kutup ayısının yanına hiç bir şekilde yaklaşamazsın.

Bu kuralı nereden öğrendin?

Somut deneyimlerden aktarıldı.

Güler yüzlü molmalıyız gibi soyut saçmalıklarla aktarılmadı.

Kutup ayısının yanına ancak çelik kafesle, ya da elektrikli şok değneğiyle yaklaşırsın.

Bu iki etkileşim sonrasında hem o kutup ayısı hem de diğer ayılar öğrenir.

Bir ahlak oluşur.

Beyaz adamın çelik kafesli aracı veya değneği varsa yanına yaklaşma.

İçi dolu kural bu.

İçi boş saçmalıklardan oluşmuş bir sürü tabu.

Sen niye yaşlıya yer veresin ki?

Yaşlı ayakta niye kalıyor ki?

Hala tabudasın.

Yaşam kuralları başka.

Her 30 saniyede bir, saatte 500 km hızla süper tren geçen bir rayın yanında küçük çocuğunu başıboş bırakamazsın.

Ölür.

Bu kuraldır. 

Ama bu kuralın yerine çocuk ezmeyelim, dikkatli olalım vs tabular oluşturup trenlere makinist yerleştirmek hızları ve eylemleri sınırlandırıp gelişimi durdurmak ve zayıflara aptallara şans tanımak, bu saçmalıktır.

Tren rayının etrafında ancak bir aptal çocuğunu başıboş bırakır.

Bu aptalı korumak için niye 100 tane tabuya uyuyoruz ki?

Aptal yok olsun gitsin ve çocuk yapmasın.

Yahu, bu mevcut olan kuralları öyle kıçlarından uydurmadı insanlar. Zamanla evrimsel süreçte bir şekilde ortaya çıktı. İçlerinin boş olduğu iddiası da geçersiz, çünkü sürü halinde yaşayan canlılara kurallar şart. Yoksa sürü türü olmazlardı.  Ha evet; bazı saçma sapan kurallar yok değil. Olsun; eğer kuralların çoğunluğu sürünün lehine ise bir kaç dandik kurala takılmamak lazım.

Yaşlı insanlara yer vermekten dem vurmuşsun...sen de bir gün bir elinde bastonla dolaşmaya başladığında, görürüm ben seni.  :)

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
12 dakika önce, AteistBakish yazdı:

Hepsi bana ne yahu?

Ben tam nesnellikten yanaydım hep.

Kime denk gelirse ona.

Kim alırsa ona.

Valla insanların nesline göz dikmişsin işte. Elinden gelse tümünün dibine dinamiti koyacaksın.

Ancak sen tek başına n´apacan bu koca dünyada?

Aklıma nedense "I am Legend" filmi geldi. 

Sitelerde Paylaş

Ekleme...

"The Purge" isimli film serisi de var. Filmin/filmlerin konusu kabaca şöyle: Yılda bir kez insanlar geceden sabaha kadar her şeyi yapabiliyorlar. Her şey serbest; gücü yeten yetene. :D

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, kavak yazdı:

Valla insanların nesline göz dikmişsin işte. Elinden gelse tümünün dibine dinamiti koyacaksın.

Ancak sen tek başına n´apacan bu koca dünyada?

Aklıma nedense "I am Legend" filmi geldi. 

İnsan türü zaten hatalı.

Yüzde doksanı akıl hastası.

Ben de dahil güçsüzlerin hepsi ölebilir.

Şu anda kaynakları kullananlar da hayatta kalanlar da lafonten masalını gerçek sanan akıl hastaları.

Toplummuş.

SIğıntıdan başka bir şey değilsin akıl hastalarının içinde.

Ben de öyle.

Delilerin toplumunu normal görüyorsun.

Düşüncesi aklı algısı sana benzeyenlerin gidişata yön verme şansı yakalamasını mı istemiyorsun?

Stockholm sendromu.

Neyse ki olay benim istediğim yöne gidiyor.

Olayları körüklemek için talibana nükleer füze satmak yeter de artar. :)

Sitelerde Paylaş
On 08.09.2021 at 01:16, AteistBakish yazdı:

Ahlak sizin gibi zayıfları ayakta tutan bir şey.

Siz inananların ürünü.

O yüzden zaten boş kalabalıklarsınız.

Milyarlarca köle.

Sizleri hayatta tutan tek şey ahlak denilen inanç sentezi.

Şöyle kaynaklar tükenmeye başlasın ve inançlardan gelen zayıf kuralları tek tek kalksın da

O zaman görürüm sizleri.

Camilerden kiliselerden tapınaklardan hiyerarşi ha? :)

Sana göre!

Sitelerde Paylaş

hitler bu yazılanları okusa gözleri yaşarırdı!

kusursuz düzen yoktur...

olmasına da gerek yok.

bizi biz yapan kusurlarımızdır.

bu kusurlarla baş edebilme, katlanabilme ve çözüm üretebilmektir.

düşünsenize herkes yakışıklı, herkes çok zeki...

bu ancak dinlerin vadettiği cennetlerde olur!

bir de bazı arkadaşlarımızın fantezi dünyalarında.

barış için biraz daha savaşalım diyen aklıevvellerin düşünceleri bunlar.

güler yüzlü olmak soyut değildir.

gülmek, gülümsemek soyut değildir!

kadınlar toplum içinde gülmemeli diyen ilkel din tacirlerinin lafları bunlar. 

lütfen gülün, gülümseyin, mümkünse kahkaha atın!

mutluluk paylaşıldıkça çoğalır...

güler yüz sadece karşımızdakine değil, en çok da bize iyi gelir.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, Geta yazdı:

hitler bu yazılanları okusa gözleri yaşarırdı!

kusursuz düzen yoktur...

olmasına da gerek yok.

bizi biz yapan kusurlarımızdır.

bu kusurlarla baş edebilme, katlanabilme ve çözüm üretebilmektir.

düşünsenize herkes yakışıklı, herkes çok zeki...

bu ancak dinlerin vadettiği cennetlerde olur!

bir de bazı arkadaşlarımızın fantezi dünyalarında.

barış için biraz daha savaşalım diyen aklıevvellerin düşünceleri bunlar.

güler yüzlü olmak soyut değildir.

gülmek, gülümsemek soyut değildir!

kadınlar toplum içinde gülmemeli diyen ilkel din tacirlerinin lafları bunlar. 

lütfen gülün, gülümseyin, mümkünse kahkaha atın!

mutluluk paylaşıldıkça çoğalır...

güler yüz sadece karşımızdakine değil, en çok da bize iyi gelir.

Hı hı çok güzel
Sen bunları yazarken muhtemelen 200 civarı insan açlık ve susuzluktan öldü
Yüzbinlercesi de hamburger kızartma dürüm yedi kola içti geğirdi.
Kandır kendini.
Her akıllı insanın varacağı sonuç düzenin yıkılıp yeniden inşası olacak

Gamalı haççılar, ırkçıydı
Irkçılık hariç kalan tüm planları normaldi.

Nazilerin önce büyük güçleri temizleyip sonra kalanları temizleme planı vardı
Savaştıkları herkes özel olarak seçilmiş ve insanlığın en güçlüleriydi.
Aynı tarifi Japonlara da verdiler.
Onlar da sürpriz yaratabilecek güçlüleri temizlemeye giriştiler.

Planları savaşı kazandıktan sonra Asya, Afrika, Ortadoğudaki herkesi katletmekti.
Asya, Afrika topraklarını insansızlaştırıp bitki örtüsüne, tarlalara dönüştürmek, tarım yapıp cennet gibi yaşamaktı.
Savaşmadıklarına sevdikleri için ya da korktukları için bulaşmamazlık etmediler.
Adamları güçsüz zavallılar gördükleri için bulaşmamışlar.

Irkçılık hariç, Afrika ve güney Asyanın insansızlaştırılması ve bitkilerle doldurulması planına katılıyorum.
Bu dünyayı daha güzel bir yer yapar.
1 buçuk milyar Hintli,  1 buçuk milyar Çinli ve 1 milyar Afrikalı zaten işkence ile süründürülüyor.
Yedikleriyle zehirleniyor.

Şimdi patatesleri sebzeleri açıp inceleyelim.
Sulara bakalım.
Gıdalara bakalım.
Bunları yiyenlerin yarısı ya kanser ya dolaşım, ya kalp, ya böbrek yetmezliğinden ölecek 40-50 yıl içinde
Bu insanların otoriteleri de bunu biliyor.

Yani bu kadar insanı 40-50 yıl içinde kıvrandırarak öldürmek onaylı, iyi ve ahlaki oluyor da, toplu dünya savaşı çıkarıp gücü yetenin güçsüzü öldürmesi ahlaksız ve kötü mü oluyor?
Sizler deli misiniz yahu?

Kıyma makineleriyle insanlar kıyılıyor zaten.
30 yıl üç kuruşa dilenci gibi çalıştırılıp, canları okunup, sonra çöpe atar gibi atılıyorlar ve hastanelere git gel başlıyor.
Mevcut düzeni savunan herkes benden şerefsiz, acıması ve gaddar.

Sitelerde Paylaş

Dünya yüzeyinden okyanuslari, cölleri ve insan yasamina uygun olmayan tüm yerleri cikarinca üzerinde herkesin ayni anda kaliteli bir hayat sürebilecegi pek bir alan kalmiyor.

Belkide bu nufusa göre en az 9- 10 dünyaya ihtiyacimiz var.  

Simdilik yapabilecegimiz pek bir sey yok.

Her canli yasamayi hakediyor. Gezegen kimsenin özel mülkü degil.

Insanlarin bir takim düsünce ve davranislardan vazgecmeleri beklenmeli. Örnegin her cocuk rizkiyla gelir inanci unutulmali. Cocuksuz mutluluk olmaz düsüncesi de aynen böyle.

Nerede cokluk orada b..luk. 

Sitelerde Paylaş
30 dakika önce, AteistBakish yazdı:

Nazilerin önce büyük güçleri temizleyip sonra kalanları temizleme planı vardı

Yanlış biliyorsun. Bu Nazi pisliklerin yegane amacı kendinden olmayanların tümünün kökünü kazımaktı. Bunun güçle güçsüzle hiç ilgisi yok. Japonlar ise Hitler´den daha önce bilhassa Çin´de milletin anasını ağlatıyordu. Yani Hitler pisliğinden bir şeyler öğrenmelerine gerek yoktu.

Sitelerde Paylaş
52 dakika önce, AteistBakish yazdı:

Mevcut düzeni savunan herkes benden şerefsiz, acıması ve gaddar.

Mevcut düzeni savunan yok, çünkü mevcut düzen zaten kör topal bir vaziyette. Nesini savunalım?

Ancak "Ben bu düzeni beğenmiyorum, bu nedenle kökünü kazıyalım" deme gibi bir lüksümüz yok, olamaz da. İyi valla, her beğenmediğimiz mevzuyu kaba kuvetle çözmeye kalkarsak, gün gelir, başka birisi de bize kaba kuvvet uygulamaya kalkar.

Düzeni iyileştirme çabası verebiliriz; onun bunun yaşam hakkına tecavüz etmeden bunu yapmaya çabalamalıyız. Diğer yandan nihayetinde insanız, zibil gibi hatalarımız var. Olsun, çünkü robot değiliz.

Sitelerde Paylaş

Başlık güzel, tartışmalar da iyi gitmiş, ben de bir kelam edeyim.

İyilik, dürüstlük, saygı, yardımseverlik gibi özellikler elbette dinlere maledilemez, bu özellikler zaten insanlarda olan birşey.

Lakin dinler bu özelliklerin adına ahlak diyerek kendine mal etmeye çalışmış. Bu şekilde bir yandan insanlarda olan bu özelliği kendine malederken, diğer yandan da katliam, tecavüz, ganimet gibi başkalarına zararlı olan asli hedefini makyajlamış.

Dinler, tecavüz ve iyilik gibi birbirine zıt iki özelliği birbirine karıştırarak, bilinçsiz veya ilkel beyinlere cazip hale getirmiş.

Oysa dinciler ne savaşta ne barışta kendilerince ahlak olarak adlandırdıkları özelliği dinlerin asli hedefinin baskın olmasından dolayı asla kullanmaz ve kullanamazlar. Bahsettiğim gibi dinlerde ahlak kavramı asli hedefin yanında makyaj malzemesinden ibarettir.

İşin ilginç tarafı ise dincilerin ahlak olarak nitelendirdikleri insani özellikleri bu dünyada kullanan varsa o da ateistlerdir.

Ateistler insani özellikleri kişisel olarak kullanır, dinlerde veya bir başka örgütlerde olduğu gibi ahlak dayatması yoktur. Çünkü ateizm bir ideoloji veya belirli kurallara dayanan bir örgüt değil, tamamen kişiselliğe dayanır.

Dincilerin en büyük korkularından biri de kişilerin ve toplumun belirli kurallara bağlı kalmadan özgür iradesiyle kendi yaşam biçimini seçmesidir. İşte din ahlakı bu özgür iradeye gem vurmak için dinlerle özdeş hale getirilmiştir. İnsani özelliklerin dinlerden kurtulması için önce laik sistem olmalı.

Sitelerde Paylaş
On 08.09.2021 at 22:57, AteistBakish yazdı:

İnsan türü zaten hatalı.

Yüzde doksanı akıl hastası.

Ben de dahil güçsüzlerin hepsi ölebilir.

Şu anda kaynakları kullananlar da hayatta kalanlar da lafonten masalını gerçek sanan akıl hastaları.

Toplummuş.

SIğıntıdan başka bir şey değilsin akıl hastalarının içinde.

Ben de öyle.

Delilerin toplumunu normal görüyorsun.

Düşüncesi aklı algısı sana benzeyenlerin gidişata yön verme şansı yakalamasını mı istemiyorsun?

Stockholm sendromu.

Neyse ki olay benim istediğim yöne gidiyor.

Olayları körüklemek için talibana nükleer füze satmak yeter de artar. :)

Vay vay vay... Nesnel, katı denecek kadar gerçekçi olduğunu iddia edip ahlaktan bahseden ateistleri bile zayıf olmakla suçlayan Ateist Bakış'a bak sen...

Arabeskin dibine vurmuş isyan ediyor, romantik ve hatta alabildiğine gerçek dışı biçimde.

Gerçekçi, nesnel ateist insanı bilir, insanın evrimini bilir, dinleri de sahiplenir. Dinler de bizim çünkü. Onu da hayatta kalım mücadelesinde biz yarattık, çok da başarılı biçimde kullandık.

Bu örgütlü, kurumsal dinler zaten dünkü bebek. Ahlak ise bırak dinleri ve hatta on bin yıl öncesini, çook daha önce vardı, ama adı yoktu. Sen ahlakın ne olduğunu da ne olmadığını da bilmediğin için böyle İslam'dan yeni çıkmış isyankar ergen ateist gibi arabesk takılıyorsun sadece.

Senin ne insan gerçeğinden haberin var, ne inancın ne olduğundan ne de evrimden.

Senin bütün referans noktan din. Din olmadan varlık belirtmen mümkün değil.

Dibine kadar arabesksin. Ve elbette zayıfsın. O nefret ettiğin, deli dediğin dinci yobazlar senden çok daha fazla hayatın içinde ve bu deli saçması inançlarına rağmen gerçekçi.

Sitelerde Paylaş
On 02.09.2021 at 12:11, bayşapka yazdı:

Ne ahlak ne de inanç dinin tekelinde değil. Ahlak tam olarak etik kelimesinin arapça karşılığı. Etik temelinde işlevsel bir topluluk üretmek için var. Ahlak kelimesi islamiyetten önce de vardı, sonra da var olacak.

İnanç ise davranış biçimlerimizin sebebi. Her davranış biçimimiz yüzde yüz kanıtlanmış ya da bütünüyle planlı ve rasyonel olmak zorunda değil. Elimizdeki en iyi verilerle hareket etmemize inanç deniyor. 

Dinde ahlaklı söylevler de bulabilirsiniz (örn. kendin haricinde başkalarını da düşünmekle ilgili kısımlar). Ama ahlaksızlık da bulursunuz (örn. kadının hakkının erkeğin yarısı olması, sonlu davranışların sonsuz sonuçlar üretmesi, güçlünün haklı olması). Demek ki din ahlaka eşit değil.

Dinci kendisine empoze edildiğine inandığını, o yüzden ahlaklı olduğunu iddia eder. Kendisine empoze edildiğine inanması ne kadar güven verici? Her dinci günah işlediğini itiraf ediyor. Demek ki empoze edilmiş bir inanç onların davranışlarını bağlamıyor. Ayrıca bir dincinin bir ateisti öldürmesi dinen yasaklanmış birşey değil. Bu da hepsini potansiyel caniler yapıyor. Potansiyel canilerden ahlak dersi alacak değiliz. 

Kelimelerimizi düzgün tanımlayalım, bilmiyorsak öğrenelim ve onları lütfen dincilere hediye kutusunda vermeyelim. 

Bırakın ahlakı, biz dini de dincilerin elinden alıp hakettiği saygınlığı vereceğiz uzak olmayan gelecekte. Dinler bizim gerçeğimizse ki öyle, onu insanların elinden kurtarıp tarihin değerli raflarından birine koyacak ve adam öldürerek, işkence ederek, kadınları ezerek elde etmeye çalıştıkları saygınlığı biz kazandıracağız. Biz derken ateistleri kastetmiyorum elbette.Tarihini, evrimi bilen doğal, normal insandan bahsediyorum.

Ahlak elbette bizim. İnsan 250-300 bin yıldır var ve gruplar, kabileler, şeflikler, devletler ve sonra imparatorluklar kuracak kadar çoğalmış, üremiş. Ahlak, milyonları milyarları bırakın, yalnız iki kişinin olduğu yerde bile direkt ortaya çıkacaktır, çünkü orada bile iletişim, paylaşım olacaktır. Etkileşimin olduğu her yede hak kavramı ortaya çıkar ve ahlak kaçınılmaz olarak gelir.

Ahlak, bilimin ilgi alanında artık. Ben hayatım boyu evrensel ahlak diye bir şey olduğunu savundum, göreceli ahlaka hiç inanmadım, düşüncelerimi de aklım erdiğince savundum. Kültüre ilişkin ahlak, geleneksek ahlak, göreceli ahlak vb zırvaları o kadar işlemiş ki insanların zihnine, evrensel bir takım doğruların olduğunu ve bu doğruların da insanın 300 bin yıllık serüveniyle oluştuğunu anlayamıyor. Kaskatı maddedir ahlak. Soyut kavramdır elbette, ancak kaya gibi somut biyolojik özelliklerimize, gerçeğimize dayanır. Onların tümünün ifadesidir, biyolojiktir.

Ama anlamıyoruz, çünkü karmaşayı seviyoruz velhasıl.

Biraz dağıtmış olabilirim, özetle yazdıklarınıza katılıyorum.

Sitelerde Paylaş
19 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Vay vay vay... Nesnel, katı denecek kadar gerçekçi olduğunu iddia edip ahlaktan bahseden ateistleri bile zayıf olmakla suçlayan Ateist Bakış'a bak sen...

Arabeskin dibine vurmuş isyan ediyor, romantik ve hatta alabildiğine gerçek dışı biçimde.

Gerçekçi, nesnel ateist insanı bilir, insanın evrimini bilir, dinleri de sahiplenir. Dinler de bizim çünkü. Onu da hayatta kalım mücadelesinde biz yarattık, çok da başarılı biçimde kullandık.

Bu örgütlü, kurumsal dinler zaten dünkü bebek. Ahlak ise bırak dinleri ve hatta on bin yıl öncesini, çook daha önce vardı, ama adı yoktu. Sen ahlakın ne olduğunu da ne olmadığını da bilmediğin için böyle İslam'dan yeni çıkmış isyankar ergen ateist gibi arabesk takılıyorsun sadece.

Senin ne insan gerçeğinden haberin var, ne inancın ne olduğundan ne de evrimden.

Senin bütün referans noktan din. Din olmadan varlık belirtmen mümkün değil.

Dibine kadar arabesksin. Ve elbette zayıfsın. O nefret ettiğin, deli dediğin dinci yobazlar senden çok daha fazla hayatın içinde ve bu deli saçması inançlarına rağmen gerçekçi.

Saçmalama

Biyolojide biyomekanik olmayan şeyler yoktur.

Bin tane bebeği ve anne babasını alabilirsin.

Bunların binini de eğitirsin

Şartlandırma ve eğitimle 18 yaşında anne babalarını öldürmek zorunda olduklarına eğitirsin.

18 yaşlarına geldiklerinde hiç bir anne baba sağ kalmaz.

Bana masal anlatma

İnsan öğrendiğini yapar.

Ahlak denilen pislik davranış kalıbı din üretimidir.

Bunu benimseyen herkes de özünde dindardır.

İnsanların birbirlerini öldürmelerine engel olan herhangi bir biyomekanik kısıtlama yok.

Dinlerde var o elini kaldırmış da taş kesilmiş hikayeleri.

BU yazının içeriği de birbirimizi öldürelim ırzına geçelim herkesin demek değil.

Neyi niye yapmadığının dinamiklerini yeniden şekillendirmelisin.

Niye çocuk öldürmüyorsun?

Bunu din kalıplarından iyilik hümanizm saçmalıklarından başka şeylerle açıklayabiliyor musun?

Açıklayamazsın.

Ayrıca ahlak diye insanların beyninde olan bir şey yok.

Dinciler gibi sanal hikayeler uydurmayın.

Biyomekanik kural = İnsan kafası 360 derece dönemez. 

İnsan insan eti yiyebilir mi? = Yer. Biyomekanik bir engel yok.

Kafanı 360 derece döndürmene biyomekanik engel var.

Birini doğrayıp ırzına geçmene biyomekanik bir engel yok.

O zaman bu inanç ürünü kavramın yakasını bırakacaksınız.

Allaha inanmayı bıraktığınızda müslümanların iddia ettiği gibi her boku yemeye başladınız mı?

Yok.

Ahlaka da inanmayı bırakacaksınız.

O inanç dolu sübjektif bir terim.

Dincilere tanrıcılara ait.

Bir insanın içinde ürettiği "adam öldürmek kötüdür" inancının yarattığı hiç bir biyomekanik engel yok.

Varsa göster.

Hapishanelerde adam öldürmüş olanların akciğerleri, kalpleri, nörolojik fonksiyonları öldürmemiş olanlara oranla farklı mı çalışıyor?

Bildiğin varsa konuş.

Ya da sus.

Popülist Müslüman linççiliği yapma.

Yetişin müminler ahlak elden gidiyor, deyip herkesi bir taş atmaya çağırıyorlar ya :) 

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, AteistBakish yazdı:

Niye çocuk öldürmüyorsun?

Bunu din kalıplarından iyilik hümanizm saçmalıklarından başka şeylerle açıklayabiliyor musun?

Açıklayamazsın.

İnanılmaz...

Sen zaten normal değilsin, bunu on yılda gördük ama akıl almayacak kadar cahilsin.

Yani strong bir ateist olarak (nicklerinden biri olduğu için kullandım şimdi), malum dinlerin 2000 yıldır varolduğunu da bilmiyorsun demek ki. Ondan önceki 298 bin yıl boyu herkes çocuk öldürüyordu demek... Üremek, genleri aktarmak gibi varlık nedenimiz olan dinamiklerden de haberin yok.

Dibine kadar dincisin sen. Dinci olmak için din inanırı olmak gerekmiyor ki. Senin varlığa, özelde insana dair tüm açıklamaların dini referans alıyor, insanın ne olduğunu zerre kadar bilmiyorsun da.

Bütün düşüncelerin zırva. Yanlış bile değil bak; zırva.

Nurcu gibi bir şeysin diyeceğim, o bile değilsin. Dinler bile senden çok daha fazla gerçekçi. Hoş, öyle olmasa bu kadar dayanıp tutunamazdı. Şu anda can çekişme nedeni çağa uymaması. Hem dinle hem de çağla uyumlu yaşamak mümkün olmadığı için ciddi ciddi can çekişme aşamasına geldi din. Din derken dinle yaşayan insan ve toplumlardan bahsediyorum.

Ama sen hala dinci kafasındasın. Din olmasa insanlar çocukları öldürürdü, bize çocukları öldürmememizi öğreten dinler demek... (Hümanizm de benim içindin olduğu için onu ayrıca irdelemiyorum.)

Dinci kafa seni. Buraya gelen dinciler, yobazlar ne diyorsa sen de aynısını diyorsun.

Senin yerinde olsam bu korkunç durumdan sonra kendimi imha ederdim.

Sitelerde Paylaş
52 dakika önce, AteistBakish yazdı:

Saçmalama

Biyolojide biyomekanik olmayan şeyler yoktur.

Bin tane bebeği ve anne babasını alabilirsin.

Bunların binini de eğitirsin

Şartlandırma ve eğitimle 18 yaşında anne babalarını öldürmek zorunda olduklarına eğitirsin.

18 yaşlarına geldiklerinde hiç bir anne baba sağ kalmaz.

Bana masal anlatma

İnsan öğrendiğini yapar.

Aptal, cahil adam.

İnsan nedir, milyon kere yazıldı burada.

Fenotip=Genotip+Çevre.

Senin burada anlattığın zırvayı bir dönem bazı davranış bilimciler de savundu, sonra oturdular fos diye. İnsan çevreden, öğrendiklerinden ibaret değil. Git azıcık oku, öğren. İşte o ahlaki duyarlıklar da genlerle aktarılır zaten. O yüzden insan hem iyidir hem kötü. Ahlak; insan çok iyidir, çiçektir böcektir falan demez.

Dincisin diyorum işte. Onlar da tıpkı böyle iyilik güzellik zanneder ahlakı, kötülüğü sahiplenmez.

Biz onu da sahipleniyoruz çünkü o da insan özelliği. Onu da konuşup tartışır, insan dışı görmeyiz.

Sen kötü olmama nedenimizi de dinlere borçlu olduğumuzu söylüyorsun resmen.

Sen varken foruma Müslüman gelmesine gerek yok ki.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Türk Ateist yazdı:

Aptal, cahil adam.

İnsan nedir, milyon kere yazıldı burada.

Fenotip=Genotip+Çevre.

Senin burada anlattığın zırvayı bir dönem bazı davranış bilimciler de savundu, sonra oturdular fos diye. İnsan çevreden, öğrendiklerinden ibaret değil. Git azıcık oku, öğren. İşte o ahlaki duyarlıklar da genlerle aktarılır zaten. O yüzden insan hem iyidir hem kötü. Ahlak; insan çok iyidir, çiçektir böcektir falan demez.

Dincisin diyorum işte. Onlar da tıpkı böyle iyilik güzellik zanneder ahlakı, kötülüğü sahiplenmez.

Biz onu da sahipleniyoruz çünkü o da insan özelliği. Onu da konuşup tartışır, insan dışı görmeyiz.

Sen kötü olmama nedenimizi de dinlere borçlu olduğumuzu söylüyorsun resmen.

Sen varken foruma Müslüman gelmesine gerek yok ki.

Din bir tabudur

Tanrı bir tabudur

Ahlak bir tabudur

Ahlaka var diyen tanrıya da var der.

Ateist falan değilsiniz sizler.

Demek insanın içinde çalışan bir biyolojik sistem var

Adı ne? :) Otobüste yaşlılara yer verme sinir sistemi mi? :)
Manyak mısınız sizler.

Sanki utanılacak düşüncelerim varmış gibi bir de ayıplıyor beni

Lan düşünceni daha özgürce dans ettiremiyorsun bana bir araba laf etmişsin

Bir de bana mı dincisin diyorsun?

Hadi bakalım sırf test için 100 yetişkinin 1000 bebek pişirip yediği bir sahne düşün

İçinden dışına doğru haşa tövbe etkisi geliyor değil mi?

Dinci sensin işte.

Sitelerde Paylaş

Ahlak davranışlara belirli bir yönelim belirlemek ayrıca

Öldürmek kötüdür. Çalmak kötüdür vs gibi.

Bunlar belirli yönlerdir.

Şimdi bu şablonu alalım uzaya yansıtalım.

Güneş dünyanın sağındadır, solundadır, üstündedir, altındadır demekle aynı bu.

Uzayda da böyle kurallarınız var mı?

Dünya önce mi, ay sonra mı?

Sizler neler saçmaladığınızın farkında mısınız?

Cisimler uzayında belirli yönler belirleyemezsiniz.

Aynı şekilde davranışlar uzayında da olması gereken davranışlar belirleyemezsiniz.

Öldürmek değişkendir.

Çalmak değişkendir.

İyilik yapmak değişkendir.

Demek güneş hep önce gelecek :)

Tabucular.

tarihinde AteistBakish tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
14 dakika önce, AteistBakish yazdı:

Hadi bakalım sırf test için 100 yetişkinin 1000 bebek pişirip yediği bir sahne düşün

İçinden dışına doğru haşa tövbe etkisi geliyor değil mi?

Hissettiklerim,

Igrenme, ürkme, nefret.

Tutmadigim iki futbol takiminin macini izledigimde, atiyorum Man U- Celtic, 

Hep zayif olan takimin kazanmasini isterim. Popüler takimlarin yenilgisi beni keyiflendirir.

Birinin gözümün önünde dizlerinin üzerine düsmesi canimi acitir, dizlerimi titretir. Parmagini kesen biri icin hemen yara bandi aramak var birde. Kesilen kendi parmagimmis gibi.

Karsinda biri agladiginda gelen aglama hissi falan. Niye kahkaha ile güldügünü bilmedigin birini görünce gülümsemek.Hic tanismamis oldugun birinin ölüm haberine üzülmek ....

Bunlar nereden geliyor?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...