Jump to content

İnsanlığa mâlolmuş terimlerin dincilere kaptırılması ile ilgili

Recommended Posts

• İleti 84
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

1 saat önce, AteistBakish yazdı:

Teşekkür ederim tavsiyelerine ama umurumda değiller

Sen de değilsin

İlgiye ihtiyacı olan sensin bence

Ayrıca şunu da unutma

Kitaplar hep başkalarının çişi kakasıdır

Okunması gereken şeyler yorumsuz ansiklopedik bilgiler ve araştırma özetleridir.

Bana ne lan başkasının kafasından çıkardığı atık kurgudan fikirden?

Orijinal nasıl kalacaksın?

Birisinin kopyasısın sen o zaman.

ansiklopedi, araştırma gibi şeyleri okurken kendin yorumluyorsun. tek bir kafadan çıkan yorumlama sence sağlıklı mı?

tarihinde lockdown tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, lockdown yazdı:

ansiklopedi, araştırma gibi şeyleri okurken kendin yorumluyorsun. tek bir kafadan çıkan yorumlama sence sağlıklı mı?

Tutunduğun şeylere bağlı.

Ben genelde dindiğim bilgileri 3 boyutlu küp gibi sağlamaya tabi tutarım.

Nesnellik x nesnellik x nesnellik

Örneğin bana bir duyum gelsin.

Dünyadaki yaşamı uzaylılar başlattı diye bir duyum olsun bu

Şimdi sağlamaya geçelim 

1- Uzaylıların veya başka bir şeyin akıllı bir müdahalesi gerçekten olabilir mi?

basitten karmaşığa doğru gelip çeşitlenen bir canlılık var, 

Yani ilk başlangıç rakamı 123 oldu, sonra eklene eklene arttı. Rakamların sırası değişti. Çoğaldı. yer çekimine ortama göre şekillendi şekiller çeşitlendi çoğaldı. Süreç doğal. Akıl nerede? Yok.

2- Beni biri mi yarattı?

Üzerimde taşıdığım her özellik, her fonksiyon ve yapının bir haritası var.

Dökümünü yapınca kaynağa kadar izlenebiliyor süreç. 

Yani gözümün oluşum haritası milyar yıl önceye kadar görülebiliyor.

Akıl nerede? Yok

3- Yanılmış olsam dahi, bir akıl olma olasılığına işaret eden ne var?

Benim düşünmem, şüphe etmem, ihtimal var demem, inanmam.

Geçerli mi? Hayır.

AL işte sana %100 sağlaması yapılmış kesin bir sonuç.

Yani ben böyle ele alıyorum bilmediğim her şeyi.

Eğer hasta değilsem hata yapma ihtimalim olduğunu düşünmüyorum.

Sitelerde Paylaş
11 saat önce, Türk Ateist yazdı:

Bu, ahlak diye bir şeyin olmadığı anlamına mı geliyor? Biz ahlakı dinlerle mi edindik?

Bu tartışmanın tam da püf noktası işte bu soruda yatıyor.

Bizlerde zaten doğal olarak ahlakın alt yapısı var, ancak kişisel ahlakımızı kazanma şansı bulmadan dinler-devletler-ideolojiler kendi ahlaklarını bir şekilde dayatıyor ve bu yüzlerce yıl içinde toplum ahlakı haline geliyor.

Bazılarımız bundan daha az etkilense de sonuçta kendimize ait olmayan bazı ahlak biçimini bir şekilde yaşamımızda görebiliyoruz.

Örneğin maraba olarak doğmuş bir çocuk için ağanın ahlakı tanrı kelamıdır, akp döneminde doğmuş bir çocuk için tayyip ahlakı daha baskındır. Çünkü kendi ahlak biçimini (taliban ahlakı) devlet gücüyle ve zorla yaşama geçiriyor.

Dünyada ahlakın yaşama geçmesi böyle dayatmayla olmasaydı bugün herkes kendi öz ahlak yapısına sahip olacak, laikliği ve Atatürk'ü herkes daha kolay anlayacak ve düşmanın çizmelerinden kurtardığı bu toplum kendi kurtarıcısına cephe açmayacaktı.

Tekrar hatırlatayım, bazılarımız dışında herkes kişisel yani kendine ait öz ahlakını kazanabilmiş değil, bunu kazanmak önce sürü ahlakını sorgulamaktan geçer. 

Yabancı bir ülkede lokantada yemek yerken Atatürk masaya hızla yumruğunu vuruyor "Benim ülkemin insanı da işte böyle sorgulamalı" diyor. Lokantanın garsonu kendisine yapılan bir ahlaksızlığa karşılık patronunu herkesin önünde sorgulamasına şahit olduğu için.

Sitelerde Paylaş
9 saat önce, bilgivehis yazdı:

Bu tartışmanın tam da püf noktası işte bu soruda yatıyor.

Bizlerde zaten doğal olarak ahlakın alt yapısı var, ancak kişisel ahlakımızı kazanma şansı bulmadan dinler-devletler-ideolojiler kendi ahlaklarını bir şekilde dayatıyor ve bu yüzlerce yıl içinde toplum ahlakı haline geliyor.

Bazılarımız bundan daha az etkilense de sonuçta kendimize ait olmayan bazı ahlak biçimini bir şekilde yaşamımızda görebiliyoruz.

Örneğin maraba olarak doğmuş bir çocuk için ağanın ahlakı tanrı kelamıdır, akp döneminde doğmuş bir çocuk için tayyip ahlakı daha baskındır. Çünkü kendi ahlak biçimini (taliban ahlakı) devlet gücüyle ve zorla yaşama geçiriyor.

Dünyada ahlakın yaşama geçmesi böyle dayatmayla olmasaydı bugün herkes kendi öz ahlak yapısına sahip olacak, laikliği ve Atatürk'ü herkes daha kolay anlayacak ve düşmanın çizmelerinden kurtardığı bu toplum kendi kurtarıcısına cephe açmayacaktı.

Tekrar hatırlatayım, bazılarımız dışında herkes kişisel yani kendine ait öz ahlakını kazanabilmiş değil, bunu kazanmak önce sürü ahlakını sorgulamaktan geçer. 

Yabancı bir ülkede lokantada yemek yerken Atatürk masaya hızla yumruğunu vuruyor "Benim ülkemin insanı da işte böyle sorgulamalı" diyor. Lokantanın garsonu kendisine yapılan bir ahlaksızlığa karşılık patronunu herkesin önünde sorgulamasına şahit olduğu için.

Evet de o manyağın söylediği şey bunlar da değil.

Bu diyor ki "ahlak diye bir şey yoktur, ahlak dediğiniz şey dinlerin ürünüdür; ahlak var diyen kişi ateist olamaz" Yani ahlakın ne olduğunu veya olmadığını bilmediği için kökten reddediyor.

Bu tip birkaç ateist daha gördük buralarda. Allah yoksa ahlak da yok falan deyip üstün ateist oluyorlar kendilerince.

Senin bu iletinde yazdıklarınsa bambaşka. Yani sen ahlak diye bir şeyin var olduğu ön kabulüyle, toplumun sahip olduğu ahlakın biçimini sorguluyorsun burada. Buna kimsenin itirazı olmaz, tartışırız elbette.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...