Jump to content

bi soru ...........

Recommended Posts

kurana göre allah insanı yarattı sonrada meleklerin ona secde etmesini istedi, yetmedi şeytanında insana secde etmesini istedi.

bu nasıl işki bi yaratıcı bi varlık yaratıyor sonrada diğer yaratttığı varlığın ona secde etmesini istiyor.bu nasıl bi mantık . hangi insanı buna inanmadı diye suçlayabilirsiniz.

yoksa eski masallardan insanın kendini pohpohlaması olmasın sakın.insan hem melekten hem şeytandan üstündür mantığıyla yolla çıkarsak

yani bu ayetler insanın kendi kendine yalakalığıdır gibimi geliyor.

kimsenin kimseye üstünlüğü yoktur yok melek alçakmış yok şeytan alçakmışta insan üstünmüş.

sorarlar adama yahu onları suçu melek olmakmı şeytan olmakmı...........

ya bu evreni kim yarattıysa ortada bi oyun bi bulmaca var gibime geliyor ...

bi de sizce yaratıcı varsa eğer bir kitap göndermek zorundamıdır ki bence göndermemiş.

Sitelerde Paylaş

Meleklerin (Seytan da dahil) Adem'e secde etmeleri konusunda ilgincliklerden bir tanesi de; Seytan'in secde etmeye direnmesindeki gerekcedir:

-"Ben atesten yaratildim, o ise topraktan!"

Eger atesten yaratilmak, topraktan yaratilmaktan bir ustunluk ise Seytan burada hakli.

"Adem Seytan'dan ustundur akillidir!" filan demeyin. Adem akilli olsaydi cennette seytanin tuzagina dusmezdi. Oysa dakika bir gol bir, Seytan hic zorlanmadan cennette kolayca kafalamistir bu garipleri.

(Tabi bunlar olurken Allah da perde arkasindan izlemis Adem'in bu safligini, Seytan'in kurnazligini. Ortaya cikip da "Hoyt, noluyor burada!" dememistir, demeyi de dusunmemistir. Ancak bizim o iman dolu, akil dolu garibanlar boyle cocukca bir tuzaga dusunce sahneye cikmistir Allah. Tam bir tiyatro senaryosu.)

Ne diyelim. Buyuklere masallar!...

Gokten 3 elma dustu, biri Adem'e biri Havva'ya, biri de curuk cikti.

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...
Bu konu hakkinda konusmustuk

Hepimiz Allahiz (tikla!)

bu yukardaki kör herifin söylediği konuya baktım tam bir aabeyinsiz insanın muhakemesi. ciddiaye alınmayacak derecede saçmalamış. araştırmadan etmeden saçma sapan konauşuyor.

senin sorularına gelince aslında daha geniş anlatmak isterdim ama nafile. kısa ca ageçerek gerisini senin aklına havele ederiz.

kurana göre allah insanı yarattı sonrada meleklerin ona secde etmesini istedi, yetmedi şeytanında insana secde etmesini istedi.

bu nasıl işki bi yaratıcı bi varlık yaratıyor sonrada diğer yaratttığı varlığın ona secde etmesini istiyor.bu nasıl bi mantık . hangi insanı buna inanmadı diye suçlayabilirsiniz.

yoksa eski masallardan insanın kendini pohpohlaması olmasın sakın.insan hem melekten hem şeytandan üstündür mantığıyla yolla çıkarsak

yani bu ayetler insanın kendi kendine yalakalığıdır gibimi geliyor.

kimsenin kimseye üstünlüğü yoktur yok melek alçakmış yok şeytan alçakmışta insan üstünmüş.

sorarlar adama yahu onları suçu melek olmakmı şeytan olmakmı...........

ya bu evreni kim yarattıysa ortada bi oyun bi bulmaca var gibime geliyor ...

bi de sizce yaratıcı varsa eğer bir kitap göndermek zorundamıdır ki bence göndermemiş.

Kuranda Allah ainsanı yarattı sonra ademe secde edilmesini söyledi. bu secde ibadet etmek manasında değil; Allahın böyle basit bir topraktan, insan gibi bir kudretin mucizesini takdir manasını taşıyan bir secde istedi. Allahın büyüklüğünün göstergesi olan bir mucizeye secde ettirdi. mesela nasılki Allah insana secde edin namaz kıl der. bu secde edilmenin bir manasıda Allahın sonsuz büyüklüğünü gösteren varlıklarına bakarak veya verdiği nimetlerine bir teşekkür olarak ederiz. Allahu ekber deriz. ayoksa varlıklarını haşa ilah gibi kabul ederek secde sevmek değildir.

bir varlığı bir varlıkla dener bu şeytan hadisesi ve hz. adem hadisesi altında insanlara binlerce mana var:fakat anlayana.

bir kaçını ben zikredeyin gerisini sen düşün.

mesela şeytanın hz. ademe o zamanda secde etmemek olan o küçük bir hadisesi büyük şeyleri anlatır. onlardan biri şeytanın kıyamete kadar insanları Allah yolundan koymak için insanı hep kandıracağını.: kötü ruhlu, yani şeytan tıynetli heriflerin dünyada asla iyilere, iyi insanlara itaat etmeyeceğine gizli ima ediyor.

hem insanlarıN üstün niteliklerini yani varlıklardan üstün olduğunu meleklerden dahi üstünlüğünün ancak akıl olduğunu

Ve Âdem'e isimlerin hepsini öğretti, sonra onları meleklere gösterip: "Haydi davanızda sadıksanız bana şunları isimleriyle haber verin." dedi.

- Dediler ki: "Yücesin sen (ya Rab!). Bizim, senin bize öğrettiğinden başka bir bilgimiz yoktur. Şüphesiz sen bilensin, hakîmsin".

- (Allah): "Ey Âdem, bunlara onları isimleriyle haber ver." dedi. bakara .31.32.33' geçtiği gibi ilim öğretmekle insanların istidad kabiliyet ve yeteneklerinin kullanarak meleklerden üstünlüğünü dile getirir.

hemde:

Orada bozgunculuk yapacak ve kan dökecek birisini mi yaratacaksın? Oysa biz seni överek tesbih ediyor ve seni takdis ediyoruz" dediler bakara 30

ayetinde iki kötü hasletin, yani bozgunculuk ve fesatla kan dükmek olan iki şerre inad iki güzel hasletinide cem etmiş. hamd ve tesbihi birleştirmiştir.

şeytan ise Allahı inkar ettiğinden değil ( çünkü allahı biliyordu tanıyordu ) kibirlenerek kendi ilmine ibadetine güvenerek ve enaniyetli bir şekilde :

Allah: "Ey İblis! O benim kudretimle yarattığıma secde etmene ne engel oldu? Kibirlenmek mi istedin? Yoksa yüksek derecelerde bulunanlardan mı oldun?" dedi.

İblis dedi ki: "Ben ondan hayırlıyım. Beni ateşten yarattın, onu ise çamurdan yarattın." sad 75,76 olan hadisesini itibarıyla, üstünlük davasında ebedi lanetini, onu nerelere götürdüğünü ,olan hadisesi; şimdiki insanların şeytan gibi: kendi milletini, ırkını ,vatanını, başka milletlere ve ırklara ,ve vatanlara üstün tutarak başka milletleri,vatanları alçakmış değersizmiş gibi küçümsüyeceklerine hatta onlarda olan aüstünlüklerini inkar edeceklerine gizli imalar veriyor.

benim yazıların daha doğrusu anlatış tarzım biraz karışıktır. mazur görün.

sonuç iti barıyla insan akıl ve ilim itibarıyla salih amel itibarıyla meleklerden üstün seviyeye gelir. kötülük ve şer itibarıyla şeytan olabilir.

çünkü Allah üç kısım hayat sahibi yaratmıştır.

1.melek

2.insan(akıl sahipleri )

3.hayvan

insan ilim itibarıyla meleklerden üstün olacağı gibi , şet ve insanlık vazifesini yapmamak cihetiylede hayvandan aşağı adüşer. çünkü baka kurtuluşu yoktur.

................................................................................

........

..bi de sizce yaratıcı varsa eğer bir kitap göndermek zorundamıdır ki bence göndermemiş.......

yaratıcı eğer kitab yollamasaydı, biz kainatın ne görev yaptığını, vazifesinin ne olduğunu asla öğrenemezdik. ilk yaşayan insanlar koyu bir cehaletle zarara son insanlar ise ümrü yetmeyecek bir araçtırmada boğulup gidecekti.

Allahın emirlerini yasaklarını ahireti ebedi hayatı cenneti cehenemi ansal bilemiyecektik. hayat tam bir vahşet olacakatı yer yüzü bir mezbahane kabir dipsiz bir yokluk ve zulumat kuyusu olarak her zaman karşımızda bize bakıp bütün dünya lezzetlerini ipytal edecekti. ( ken dini uyutmak sarhoş etmek bahsimizden hariçtir. ölüm döşeğine düşmüyene kadar insanlar bu tam olarak hissetmez.buda AAllahın kafirlere bu dünyada olan bir rahmetidirki onlara ölüm anına kar hissetirmeyip taki dünyada bütün bütün ümütlerini kesmeyip amellerinin karşılığı olarak bir lezzet versin. yoksa intihara mecbur olacaktı.)

gerisinin sen düşün

tarihinde bredpitt tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

yaratıcı eğer kitab yollamasaydı, biz kainatın ne görev yaptığını, vazifesinin ne olduğunu asla öğrenemezdik. ilk yaşayan insanlar koyu bir cehaletle zarara son insanlar ise ümrü yetmeyecek bir araçtırmada boğulup gidecekti.

Allahın emirlerini yasaklarını ahireti ebedi hayatı cenneti cehenemi ansal bilemiyecektik. hayat tam bir vahşet olacakatı yer yüzü bir mezbahane kabir dipsiz bir yokluk ve zulumat kuyusu olarak her zaman karşımızda bize bakıp bütün dünya lezzetlerini ipytal edecekti. ( ken dini uyutmak sarhoş etmek bahsimizden hariçtir. ölüm döşeğine düşmüyene kadar insanlar bu tam olarak hissetmez.buda AAllahın kafirlere bu dünyada olan bir rahmetidirki onlara ölüm anına kar hissetirmeyip taki dünyada bütün bütün ümütlerini kesmeyip amellerinin karşılığı olarak bir lezzet versin. yoksa intihara mecbur olacaktı.)

gerisinin sen düşün

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

senin ifadene göre yaratıcı eğer kitap gönderdiyse neden o kitaplarda insanlara birbirlerini öldürmelerini söyledi.

din adına meydana gelen savaşlarda geçmişte milyarlarca insan hayatını kaybetmiştir.

senin aklın , senin vicdanın bir yaratıcının sizin gibi düşünmeyen, sizin inandığınıza inanmayan insanları öldürün diyebileceğine inanabiliyormu?

öldürenler onun yarattığı insanlarda öldürülenler başka tanrının yarattığı varlıklarmı soruyorum sana?

hani tanrı insanları birbirine kırdırtır, elini ayağını çapraz kesin , mallarını ,topraklarını alın , karılarını , kızlarını kendinizi köle yapın der...

kuranın allahı bunları dediğine göre demekki bu kitap tanrıdan gelme değil . bu bu kadar basit...

kendine başka bir tanrı ara bence ... tabi eğer varsa...

ama kuranın allahının olmadığı kesin...

eskiden müslümanken ateistlere kızardım kuranı eleştiriyorlar diye.ama gerçeği söyleyenler onlarmı.bunu kuranı okuyunca anladım...

düşünün ve araştırmaya devam edin....

Sitelerde Paylaş
senin aklın , senin vicdanın bir yaratıcının sizin gibi düşünmeyen, sizin inandığınıza inanmayan insanları öldürün diyebileceğine inanabiliyormu?

öldürenler onun yarattığı insanlarda öldürülenler başka tanrının yarattığı varlıklarmı soruyorum sana?

Arkadaşım bozuk plak gibi aynı şeyleri tekrarlayıp duruyorsunuz. Daha doğrusu YALAN SAÖYLÜYORSUNUZ.

Behsettiğin gibi bir durum söz konusu değil. Bu tür ayetler müslümanların canına kastedenler için inmiştir.

Ayetler nüzul sebepleriyle manalandırılırlar. Aynı zaman da bütün gözetilerek.

Yani Bu manada vereceğin 1-2 örneğe bedel 10'larca belki 100'lerce karşıt ayet mevcuttur.

Bırakın artık şu teraneleri. Belki bin kişiden bunların cevabını almışsınızdır.

Arkadaş biz böyle inanıyoruz. Nasıl inanacağımızı sana mı soracağız. Bizim Kur'andan anladığımız, SEVGİ-MUHABBET-DİYALOGTUR. Büyüklerimizde böyle öğretiyorlar. Gidin asın kesin diyen yok.

Sitelerde Paylaş

Tarık önüne geleni yalancılıkla suçlayıp duruyorsun.....

Burada senden başka yalancı yok..

Sen yalancısın çünkü yalancı olmayanlara yalancı diyorsun..

Hem de onları büyük harflerle yazarak..

Ortalığı germene hiç gerek yok..

Kimsenin sana yalan söylemek zorunluğu ve gereksinimi yok..

Bir yalancı tutturmuşsunuz gidiyor..

Sitelerde Paylaş
senin ifadene göre yaratıcı eğer kitap gönderdiyse neden o kitaplarda insanlara birbirlerini öldürmelerini söyledi.

din adına meydana gelen savaşlarda geçmişte milyarlarca insan hayatını kaybetmiştir.

hani tanrı insanları birbirine kırdırtır, elini ayağını çapraz kesin , mallarını ,topraklarını alın , karılarını , kızlarını kendinizi köle yapın der..

kuranın allahı bunları dediğine göre demekki bu kitap tanrıdan gelme değil . bu bu kadar basit...

kendine başka bir tanrı ara bence ... tabi eğer varsa...

ama kuranın allahının olmadığı kesin...

eskiden müslümanken ateistlere kızardım kuranı eleştiriyorlar diye.ama gerçeği söyleyenler onlarmı.bunu kuranı okuyunca anladım...

düşünün ve araştırmaya devam edin....

Tâhâ Sûresi 71 .

firavun, “Demek, ben size izin vermeden önce ona (Mûsâ’ya) inandınız ha! Şüphe yok, o size sihiri öğreten büyüğünüzdür. Şimdi andolsun, sizin ellerinizi ve ayaklarınızı çaprazlama keseceğim ve mutlaka sizi hurma dallarına asacağım. Hangimizin azabı daha şiddetli ve daha kalıcıymış, mutlaka göreceksiniz.”

daha getirecem ama bu kadar senin söylediğine yeter anlayana.

sen sava şı istemezsin. halbuki Allah savaşı ( mecburi insanları zülümden ve devletiin korumak bunlar hariç ) yasaklamıştır.

hal böyleyken şu andan insaf gözünü aç ve savaşanlara bak muslümanlarmı yoksa kafirlermi ? biraz insanla baksan göre ceksinki eskilerde olduğu gibi kafirler saldırı hazırlığında olmadığı sürece haksız saldırılar yapmadığı sürece savaş yapmamıştır. hep baaarış yolunu seçmiştir fakat kafirlet durmaz.

eğer seninde insafın bozulmamışsa sen o bebek katili ekleri insanları öldüren başlarına bombalar yağdıran firavunların, nemrutların,şeddadların ,karunların, ebu cehil,ebu leheb, şaronlarnlar buşlar ve daha nice bu davaya karşı çıkan savaşan kafirler saffına geçe. sonra de ben savaşa taraftar olmadım. bewn barıştan yana olanların saffına geçtim de sonra başını eğerek insafına ,vicdanına bak.

bakalım sen kendini kandırabilecekmisin.

sen kuranı yüzeysey okuyup kendi aklınla muhakeme etmeye çalışırsan elbette saparsın. çünkü kinaye, mecaz,mesel,icaz ve belağat ilminden habersiz yaşayan bir insan onun nurundan mahrumdur.

mesela şair der

ay yüzlü yarim

deniz gözlü

şimdi yukardaki manalardan yoksun olan bir insan şu manalı şiirlerin asıl gayelerini düşünmeyerek sadece kelama bakarsa bu şiirin yazılı olduğu kağıdı yırtarak atar ve şairede bişi bilmez bir yalancı, cahil anlamaz bir adam der şairin manevi ruhuyla beraber görünen zahiri bütün hasletleri inkar eder.

sonra çıkar bu haliyle beraber akıl dava eder. sen bu adama akılı nazarıyla bakarmısın ?

Sitelerde Paylaş

Arkadaşım bozuk plak gibi aynı şeyleri tekrarlayıp duruyorsunuz. Daha doğrusu YALAN SAÖYLÜYORSUNUZ.

Behsettiğin gibi bir durum söz konusu değil. Bu tür ayetler müslümanların canına kastedenler için inmiştir.

Ayetler nüzul sebepleriyle manalandırılırlar. Aynı zaman da bütün gözetilerek.

Yani Bu manada vereceğin 1-2 örneğe bedel 10'larca belki 100'lerce karşıt ayet mevcuttur.

Bırakın artık şu teraneleri. Belki bin kişiden bunların cevabını almışsınızdır.

Arkadaş biz böyle inanıyoruz. Nasıl inanacağımızı sana mı soracağız. Bizim Kur'andan anladığımız, SEVGİ-MUHABBET-DİYALOGTUR. Büyüklerimizde böyle öğretiyorlar. Gidin asın kesin diyen yok.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

yalanı biz değil siz iyi bilirsiniz .ben müslüman dini konularda asla yalan söylemem değilim yalan söylemem...

siz bu kadar çarpık, saçma sapan ayeti kerime okuyupta hala kuranı kerimin gerçek yüzünü göremediyseniz size söyleyecek lafım yok...

beyninizin okduğunu anlama ve mantık devreleri iflas etmiş demektir...

sen allaha inanıyorsun peki...

bugün din islam alemi bin parçaya bölünmüştür.yani kuranı kimse anlamamıştır. allah neden kimsenin anlayamayayacı bir kitap göndermiştir.

madem dinleri , kitapları allah göndermiş peki savaşlarda milyarlarca insan ölürken din uğrunda ya da değil allah nerdeymiş söylermisin?

insan canı bu insan...

milyarlarca insan ölürken, bir çok kadın dul. bir çok çocuk yetim kalırken allah nerdeymiş?

sen bana hangi sevgiden hangi muhabbeten bahsediyorsun.

hem o kadar insan ölmüşşse ve allah bunlara müdahale etmemişse nolcak ? sorunmu onun için ?

yenilerini yaratır....

sen bana bişiy anlatma git o ölen insanlara anlat sevgiyi muhabbeti. hepsi toprağın altında yatıyor...

allahta onların ölmelerini izledi sadece sen hala bana neden bahsediyorsun...

Sitelerde Paylaş

kafirler saldırı hazırlığında olmadığı sürece haksız saldırılar yapmadığı sürece savaş yapmamıştır. hep baaarış yolunu seçmiştir fakat kafirlet durmaz

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

külliyen yalan.tamamı yalan.

sen islam peygamberinin diğer ülkelerin hükümdarlarına gönderdiği mektuplaı biliyormusun ?

o mektuplarda derki ya benim dinime geçersin ya da ülkene gelir hepinizi öldürürüm kadınlarınızı köle , cariye yaparım...

bu mektuplar delilleriyle beraber mevcuttur...

sen şimdi kalkmış islamda haksız yere kimse kimseye saldırmaz diyorsun...

sen islamın nasıl yayıldığını biliyormusun...

islam sadece savaşla yayılmıştır.kanla göz yaşıyla . dul kalan kadınlarla, yetim kalan çocuklarla...

soruyorum sana hangi tanrı bir kulunu inancı uğruna diğer bi kuluna öldürdürte bir insanı mezara gönderir. karısını cariye seks kölesi , çocuğunuda köle olarak alın der....

senin vicdanın el veriyormu buna...

Sitelerde Paylaş

sen kuranı yüzeysey okuyup kendi aklınla muhakeme etmeye çalışırsan elbette saparsın. çünkü kinaye, mecaz,mesel,icaz ve belağat ilminden habersiz yaşayan bir insan onun nurundan mahrumdur.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ben okuduğumu anlama konusunda okuduğum okullarda her zaman en iyiler arasındaydım merak etme...

6666 ayeti okuyup bunda bir sürü saçmalıklar var diyorsam vardır . ne yani hepsinimi yanlış anlamışım...

kuranın başındada bu apaçık bir kitap deniyor ama nasıl açık kitapsa 1400 sene öncesinin insanları anlamış benim gibi üniversite mezunları 2000 yılında hala anlayamıyor...

pes yani belki bundan 100000 sene sonra anlayan biri çıkar hı ne dersin o kadar ileriki bu kitap bizi aşar....

Sitelerde Paylaş
siz bu kadar çarpık, saçma sapan ayeti kerime okuyupta hala kuranı kerimin gerçek yüzünü göremediyseniz size söyleyecek lafım yok...

kuran ayna gibidir... kim okursa... kendi bakışını görür..... kuran sana saçma sapan geliyorsa.... bilki bu senin hayata bakış açından dolayıdır....

beyninizin okduğunu anlama ve mantık devreleri iflas etmiş demektir...

merak etme... kimin daha doğru yol üzerine olduğunu bilen bilir.... herkes kendi adına kaygılansın ........

bugün din islam alemi bin parçaya bölünmüştür.yani kuranı kimse anlamamıştır. allah neden kimsenin anlayamayayacı bir kitap göndermiştir.

herkes iyimi ki... her insan doğruyumu arıyorki.... herkes aynı anda kuranı anlasın... merak etme... sayıları azda olsa anlayan anlıyor kuranı...

madem dinleri , kitapları allah göndermiş peki savaşlarda milyarlarca insan ölürken din uğrunda ya da değil allah nerdeymiş söylermisin?

bu dünya gerçek hayat yeri değilmiş... imtihan dan sen ne anlıyorsun.... elbet tanrının müdale edip... sazı eline alacağı zaman var.... allah boşamı kıyamet günü atayıp... hesap gününü belirlemiş...

herkes ne ettiyse elbet bulacak karşılığını

insan canı bu insan...

hem tanrı yok.... herşey madde ve tesadüf sonucu var de... sonrada insan hayatına bu kadar anlam yükleyip ... kutsallaştır.... ne olmuş insansan canıysa...sanki herkes ölmeyecek bir şekilde.... sen et yemiyormusun.... sen beslenesin diye hergun kaç hayvanın canına kıyılıyor..

sendeki can canda.... hayvandaki can patlıcan mı?

milyarlarca insan ölürken, bir çok kadın dul. bir çok çocuk yetim kalırken allah nerdeymiş?

allah cenneti ve adaleti bu dunayda sağlamayı isteseydi elbet kendini gösterirdi..... merak etme... allah tam gözetleme yerinde.... herkes ne hak ettiyse onu vermek için en ince ayrıntısına kadar deftere işliyor..

hem o kadar insan ölmüşşse ve allah bunlara müdahale etmemişse nolcak ? sorunmu onun için ?

yenilerini yaratır....

sen bana bişiy anlatma git o ölen insanlara anlat sevgiyi muhabbeti. hepsi toprağın altında yatıyor...

allahta onların ölmelerini izledi sadece sen hala bana neden bahsediyorsun...

bunların cevabıda yukarda anlattığım ayrıntının içinde

tarihinde gavs tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

kitap göndermezse kuralları nasıl çğrenecksin

yok kuralları yoksa allah olsa ne yazar olmasa ne yazarne anlamı var yani ?

-------------------------------------------------

kitap ,din ,peygamber bunların hiçbiri yok...

sadece insanların duyguları var...

evrenin yaratılıp yaratılmadığını belkide asla bilemeyeceğiz...

belki hep vardı belki sonrada oldu...

bir ihtimal daha var evrenin sebebi her ne ise irade sahibi olsa bile belki varlığımızdan bile haberdar değildir .belkide herşeyi bilmiyordur....

eğer dünyaya müdahale eden bir yaratıcı olsa idi dünya böyle bir yer olmazdı....

Sitelerde Paylaş

siz bu kadar çarpık, saçma sapan ayeti kerime okuyupta hala kuranı kerimin gerçek yüzünü göremediyseniz size söyleyecek lafım yok... insan bir şeye nefretle baktımı ondaki bütün güzellikleri inkar eder.

şimdi sana yukarda söylediğin kuranın bu özelliklerinden istesem getiremeyeceksin

beyninizin okduğunu anlama ve mantık devreleri iflas etmiş demektir...komik

bugün din islam alemi bin parçaya bölünmüştür.yani kuranı kimse anlamamıştır. allah neden kimsenin anlayamayayacı bir kitap göndermiştir.islam dini bin parça falan olmuş değininsam dini birdir. parçalanan senin kafan ve düşüncelerindir

madem dinleri , kitapları allah göndermiş peki savaşlarda milyarlarca insan ölürken din uğrunda ya da değil allah nerdeymiş söylermisin ?saçma bir soru allah nerdeymiş. sanki dünyadaki bütün savaşanların hepsi yanlzca din için savaşan kişilerde yanlız muslümanlar savaşıyor. islam için savaşılaıyor. gözünü açta bir tarihe bak bakalım bunca tarihi savaşlar neden olmuştur. sen hiç tarih okumadınmı ?

insan canı bu insan...insan bu dünyaya ebedi yaşamaya gelmemiştir. ölümü muhakkaktır ha öyle ha böyle.

milyarlarca insan ölürken, bir çok kadın dul. bir çok çocuk yetim kalırken allah nerdeymiş? sen nerdeydin korkak tavuk madem allaha inanmıyorsun senin inandıkların nerdeydi ? neden onlar bişi yapamadılar ? neden akılları olduğu halde kendini akıllı diye tarif eden herifler nerdeydi ? kendini insanperver diye tanıtan herifler nerdeydi ? buş gibi heriflerimi savunacan . bir nuklüer yalanıyla milyonlarca insanı katlederken adeleti barışı savuna kaç tane dinsiz herif onlar için bir kurşun attı ? kaç kişi çıkıpata bu bir zulumdur dedi ? insanlık dışıdır dedi ? tam tersi buna birde sevindiler.

hem o kadar insan ölmüşşse ve allah bunlara müdahale etmemişse nolcak ? sorunmu onun için ? Allah kendi uğrunda olanların zerre kada iyiliğini zayi etmez onlara ebedi bir hayat vermiştir. zalimlerin ise zerre kadar kötülüklerini kaybetmemiştir. birine az bir asıkıntı için ebedi cennet veriyor. zalime ise ebedi cehennem veriyor. bu onlara yeter.

sen bana bişiy anlatma git o ölen insanlara anlat sevgiyi muhabbeti. hepsi toprağın altında yatıyor...kimi cenneyeki yerine bakar şehitler ise öldüğünden habersiz zekle yaşar.

kafir ise ebedi gireceği cehennem bakar durur .

Sitelerde Paylaş

herkes iyimi ki... her insan doğruyumu arıyorki.... herkes aynı anda kuranı anlasın... merak etme... sayıları az d aolsa anlayan anlıyor kuranı...

gavs

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

sayıları azda olsa anlayan anlıyo kuranı demişsin bu nasıl allahki çok az insanın anlayabileceği bir kitabı göndermiş...

hani apaçık bir kitaptı?

Sitelerde Paylaş
ben okuduğumu anlama konusunda okuduğum okullarda her zaman en iyiler arasındaydım merak etme...

6666 ayeti okuyup bunda bir sürü saçmalıklar var diyorsam vardır . ne yani hepsinimi yanlış anlamışım...

kuranın başındada bu apaçık bir kitap deniyor ama nasıl açık kitapsa 1400 sene öncesinin insanları anlamış benim gibi üniversite mezunları 2000 yılında hala anlayamıyor...

bir gün bir baba oğlına oğlum sen adam olmazsın demiş. oğlu bu sözlerinde alınırmış. sen hiç bir zaman adam olamzsın der dururmuş.Adam adam olup adam olacağımı kanıtlayacam demiş. ve çalışmış okumuş yıllar sonra kaymakam olmuş. korumalarını babasının evine göndermiş babamı alın gelin demiş. korumaları gitmiş yaşlı başlı adamı apar topar adamın karşısına getirirler.

adam gördönmü ben adam ldum bak demiş.

babası sen asla adam olamazsın! eğer adam olsaydın zaten beni böyleayağına getirmezdin

şimdi bana bir tane haşa abir saçma ayet getir bakalım senin anlayış seviyen ne kadardır göreceğiz

Sitelerde Paylaş
herkes iyimi ki... her insan doğruyumu arıyorki.... herkes aynı anda kuranı anlasın... merak etme... sayıları azda olsa anlayan anlıyor kuranı...

gavs

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

sayıları azda olsa anlayan anlıyo kuranı demişsin bu nasıl allahki çok az insanın anlayabileceği bir kitabı göndermiş...

hani apaçık bir kitaptı?

kitap apaçıkta.... miletin işine gelmiyor görmek...

benim demek istediğim... gerçekten hak hukuk gözeten... kendi çıkarından önce doğru olan neyse onun yanında olan...

iyi ve güzel olan neyse.. onu hayatına sokan... insanlar az olduğu için... kuranı gerçekten anlayanlarda az çıkıyor...

o işine geldiği gibi kuranı okuyup anlayanlara gelince.... o onların bok yemesi...

zaten insanların coğu cehennemlik..... umarım ben o zümreden değilimdir...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...