Jump to content

Dini Psikoloji ve Değişen Görüşler

Recommended Posts

Şu açtığım topik hiç kimse için yeni değil biliyorum.

Bizi kalıcı bir sonuca ulaştırmayacağını da biliyorum.

Lakin umuyorum ki bu sefer üzerinde daha çok kafa yorarsak bizi kişi eğitiminde bir basamak yukarı çıkarabilir.

Önemli Not!!!

Bu topiği Ateistler arası sohbet için kurdum. Müslüman üyelerin katılmamasını, katılan olursa mod'lar tarafından mesajının silinmesini talep ediyorum! Müslümanlardan da bunun için saygı rica ediyorum.

Şimdi, hepimizin iyi bildiği gibi din en kolay cehalet ile yayılır.

Bunun örneklerini dünya geneli bakımından görmek hiçte zor değil.

Ama her Müslüman %100 cahildir diye bir şey söylemekte mümkün değil.

Sırf bu forumda bile pek çok kültür ve zeka sahibi Müslüman görüyorum.

Hepsinin inanmak için farklı nedenleri var.

Bu tip nedenler genel olarak insanın bilindik zayıflık ve korkularından

doğan, onlar için pek çok açıdan çıkış kapısı veren bir sistem tabanlı.

Bu insanlara Ateizm'i anlatsakta, fikirlerini bir anda değiştiremiyoruz

çünkü onların kendi yarattığı bir din imajının gerçek ile ne kadar alakasız

olduğunu görmemek için güçlü bir şekilde direniyorlar.

Şimdi bu aklı başında Müslümanları bir tarafa bırakalım ve cahil Müslüman

tabakayı inceleyelim.

Cehalet Nedir?

Kendi tabirime göre; her türlü dogmatik düşünceyi koruma içgüdüsü

cehaletin en önemli belirtisidir. Din, bu konuda şaşırtmayıcı şekilde

başı çeker fakat din dışında çok etkili olan diğer noktalarda gözardı edilmemelidir.

Cahil insanlar neyi nasıl irdeler, nasıl hissederler?

Burada bir parça empati yapıpı, becerebildiğim kadar objektif olmaya çalışacağım.

Tahminimce insan, yalnızca tek bir görüş veya inancın dominant olduğu bir

bölgede doğup yetiştiğinde diğer inançlara karşı hoşgörülü davranması oldukça

zor olabiliyor. Bu insandan insana değişmesi bakımından çok farkeden bir olgu

olmasının yanı sıra bu etmenlerin daha büyük bir etkisi olduğu kanaatindeyim.

Kişilerin karakteri 7 yaşına kadar oturur ve 7'den sonra bir daha değişmezmiş.

Hal böyleyken, bir Müslüman'a Tanrı kavramının çelişkili olduğunu, tüm anlatılanların

yalan ve çarpıtmalar üzerine kurulduğunu söylediğimizde. "Vay be" diyerek

5dk içinde dinden çıkmaları olanaksız elbette. Ama kişilerin karakter çeşidi sınırsızdır

ve pek çok insanın doğasında şüphe etmek kendini gösterir. Ve bu şüphe olgusu

kişinin dogmalardan sıyrılabilmesine dışarıdan hiç bir etki kalmadan sağlayabilir.

Böyle düşünebilen bir insan için AteistPortal mükemmel bir kaynak. Yazılar öyle

detaylı ve güzel hazırlanmış ki, okudukça okuyasınız geliyor. Doğasında şüphe

etmek olan Müslümanlar buradaki yazıları okuduktan sonra dinden çıkmaları çok kolay

olacaktır sanıyorum.

Peki, klasik bir Müslüman neden gözüne sokulan acımasız gerçekleri red ederek

imanını sorgulamaya bu kadar direnç gösterir? Neden insan çok kolay şarlanabildiği

halde bu şartlanmışlıklarını anca çok büyük etkiler altında kırabilir?

Yıllarca okuyup araştırmış olan onlarca AteistForum üyesi ve yöneticisi neden

insanlara bir şeyler anlatmak konusunda bu kadar sıkıntı yaşıyor, ve hala neden

Müslümanlar karşı fikir olarak uzun uzun demogoji yaparak kıvırmak dışında bir

şey yapamıyor?

Görünen o ki, Ateist-Teist tartışmaların %90'lık bölümünde acaba hangimiz

haklıyızdan çok, acaba hangimiz tartışmayı lider bitiricek düşüncesi yaygın

olduğundan dolayı konular birer savaş meydanına dönüyor bilimsel fikir paylaşımından

çıkıp.

Hele ki kaçınılmaz olarak insanlarn egosu ve yenilgiyi kabullenememe hırsı

yüzünden, bir süre sonra (gözlemlediğim kadarıyla çoğunlukla Müslümanlar)

madem şah mat edemedim, en azından bir şeyler ile kıvırayımda aradan karizmayı

çizdirmeden çıkalımda forumda itibarımız zedelenmesin düşüncesinin zararını hissedebiliyoruz.

Hal böyle iken, forumda doğal olarak kalite düşüyor, çoluk çocuğun oyun alanına,

insanların egolarını tatmin ettiği bir kapışma meydanı haline geliyor.

Bütün bunları büyük bir kasıntıyla ve bugüne kadar başımdan geçmiş tecrübeler

ile yazdım. Yanıldığım pek çok nokta vardır elbette. Ama bir yandan bunun detaylı

olarak tartışılmasını istedim ve birilerinin bana yol gösterebileceğini düşündüm.

Sitelerde Paylaş

Güzel tespitlerin için teşekkürler Alexios. Ben forumda yeniyim daha önceden turan dursun forumu takip ediyordum. Burda gözlemlediğim kadarıyla biz ateistlerin artık sabrı kalmamış. Müslümanların bu apaçık gerçekleri görmezden gelip örtbas etme çabaları karşısında çileden çıkıyoruz. Muslolara hadisleri gösteriyoruz bunlar sahte diyorlar tamam diyoruz kuranı gösteriyoruz yok efenim şu ayette mecaz yapılmış yok efenim şu ayetteki darabe kelimesi aslında dövün değil okşayın vs.. artık inanın gına geldi bunların bu yanar döner dansözlüklerinden. Kıvır kıvır nereye kadar. Ben yinede bıkmadan usanmadan bu gerçekleri musloların suratlarına çarpan ateist üyelerimizi kutluyorum. Onlarada naçizane şunu öneriyorum değişebilecek potansiyele sahip müslümanlara yönelsinler odun gelip odun gidenlere değil. hatta böyle müslümanlar forumda barındırılmasa inanın daha iyi olacak. Ayrıca şunuda belirtmek istiyorum ki ben kendi adıma bu forumda kimseyi ateist yapma amacı gütmüyorum. benim burda bulunma sebebim tamamen çevremde bizi çepeçevre saran bu islami baskından bir nebzede olsa uzaklaşma çabası. Burda bu dinide kurucusunuda savunanınıda istediğim gibi eleştiriyor dalga geçiyorum. İnanın çok rahatlıyorum.

Sitelerde Paylaş
Görünen o ki, Ateist-Teist tartışmaların %90'lık bölümünde acaba hangimiz

haklıyızdan çok, acaba hangimiz tartışmayı lider bitiricek düşüncesi yaygın

olduğundan dolayı konular birer savaş meydanına dönüyor bilimsel fikir paylaşımından

çıkıp.

Alexios,

Dostum bu konuda bugünkü rastladığım güzel konulardan birisi. Son zamanlarda rahat rahat konuşulabilecek ne bir üye, nede bir başlık var. Yukardaki yazın gerçekten güzel anlatılmış. Anlam bütüntüğünü bozmadan düzenlemişsin. Gelelim esas konuya;

Gerçektende söylediğin gibi ateistforum iyi bir kaynak. Fakat kaynağın ne kadar iyi olursa olsun, karşıdaki insanın anlama kapasitesine bakıyor. Ben ilk zamanlar portaldaki yazıları okuyup kendimi garip hissederdim. Yahu şu cümleyi okuyan insan nasıl hâlâ Tanrı düşüncesi ile barınıyor derdim. Sosyal yaşantımda pek fazla teist insanlarla tartışmadım. Ateist forumdaki konuştuklarımı dışarda konuşabilecek bir anım olmuştu. Ne yazıkki oda ailemden birisi olan dayımlaydı. Ben küçüklüğümden beri dayımı ileri görüşlü, geniş düşünceli olarak bilirdim. Bilimsel konularda ileri bir bilgisi vardı. Tanrı konusunu yanında açtığım o gün aşırı bir negatif etki ile karşılaştım. Dayım herne kadar bilimsel konular üzerinde hayatını geçirsede, din bakımından açtı. Sıradan insanların düşündüğü bir yapıda hayal ediyordu Tanrıyı. Yani "din ile özleştirerek". Tanrı inancını kendi düşüncem ile açıklamaya çalıştım ve inandığı din ile nasıl bir bağ olduğunu anlattım. Dayım hayatında eline bir defa Kur'an almış herhalde. Tek okuduğu surede "alak" suresiymiş. Herhalde o kadar etkilenmiş olmalı ki, gerisini okumaya gerek duymamış. İşte, bu safhada bende ortaya bu bilgileri genişleterek anlattım. Bak dayıcım şöyle şeyler de var dedim. O da biraz suskunladı ve bana şu cümleleri sarfetti: "Abdest almadan mı okudun?" ben yine ağır şoklarımdan birini yaşıyordum. Küçüklüğümden beri gözümde büyüttüğüm, gerçekleri anlar, beni anlar dediğim dayım bunu nasıl söyleyebilirdi? Nasıl bu kadar dar ve ilkel görüşlü olabilirdi? Konuşmanın belirli bölümünde ben biraz işi ileri götürdüm. Karşıdan aldığım tepkide o denli ilerledi ve konuşmayı bitirmek zorunda kaldım. Ne dersem diyeyim dayıma neler düşündüğümü anlatamadım. Kendi düşüncesinde kurduğu Tanrı modelini din'e giydiriyordu, insanların genel olarak yaptığı en büyük hatalardan biriside buydu. Modeli oluşturuyorsun ve bir giyisi giydirir gibi din ile süslüyorsun. Sanki bir başka şansın yokmuşcasına!

Zecal.

Sitelerde Paylaş

bence inanırken temel sorunu şu oluyor insanın:

insanların kendileri gibi düşünmemek için

mantıklı gerekçeleri olabileceğini anlayamamak.

inanmayanların anlayışlarını

temellendirebilmelerini mümkün görmemek.

kafasındakine alternatif bişeyin varlığının olanaksız olduğunundan emin olmak.

inanmak için yeterli ve tatmin edici gerekçelerinin olduğunu sanmak.

vs vs. ;)

Sitelerde Paylaş

alexıos

özür dilerim önce senden müslümanların bu konu hakkında yorum yapmalarını istememiştin.umarım özrümü kabul edersin.yalnızca şunu söylemek istıorum.islam şartlı birşey diil.müslüman olupta inançla alakası olmayan bisürü insan var.kimse inanmaya zorunlu diil.bu sitedeki bazı bilinçsiz kendini ispatlama çabasında bazı müslümanların söyledikleri inanmaktan öte sizin düşüncelerinizi çürütmek adınadır.zaten bunu anlıyosunuz.ama şunuda anlayın.inanmak yada inanmamak zeka işi diil.ateist yada müslüman insanları zeki yada aptal gibi bir kefeye koyamayız.ben istesem içten yine inanmam.söylerim herkes özgürdür.hayatımda Allah sevgisi kadar yüce bir sevgi olamaz.aksini kimse ispatlayamaz.böyle düşünüyorum ama ilerde böyle olmasınıda çok istıorum.sizi daha fazla düşünmeye davet ediorum.sizde çok zeki diilsiniz bizde.kimse kolayına bukadar fedekarlığı yapmaz.çok safda olsa insan mutlaka birazda kendini düşünür.islam konusunda yapılan fedekarlıkları düşünün.birde sizin sadece oturduğunuz yerden çok hissiz bir şekilde sorguladığınız şeyi düşünün.fedakarlık sadece kendi adına yapılır.kendi içini rahatlatmak amacıyla.ama gerçek müslümanlara hiç dikkat ettinizmi?oturdukları yerden inanmıyolar.sayısız araştırmalar yapıyolar.sayısız sorular hazırlayıp insanlara sunuyolar.herkesin aklı başında diilde birtek sizinkimi mantığa doğruya işliyor.yapabilirseniz,ateistliğe döndürebilirseniz sadece yarım imanlı insanlar döndürebilirsiniz ki böyle yaparsanız hayır işlersiniz.yarım imanlı olmak daha zararlı.onun dışında düşünceler paylaşılır ama orda kalır..siz ateistler bu uğurda neleri göze alıyosunuz.hepiniz işinde gücünde.sadece fikir üretip arada bir birkaç saatinizi ayırıosunuz.öyle müslümanlar varki sayılamaz belki hayatını sadece buna adamış.ülke ülke gezip konferanslar yapan,heryerde islamı aşılamaya çalışan,sadece biliçlendirmeyi yapıp gerisini Allaha bırakıyolar.kimse sınırları zorlamıyo.bunların çoğu işinde gücünde insanlar ama hayatlarını feda etmişler.sizse ölüm lafını duymaya tahammül edemiyorsunuz.içdünyanızda birtürlü o korkudan kurtulamıyorsunuz.bendeki inanç saygı sevgi bağlılıktan oluşuyor.bu uğurda canımı malımı herşeyimi feda ederim.peki siz ateizme bikaç saatten başka neyinizi feda edersiniz.biz bukadar aptalız düşünmeyi bilmıyoruzda,siz azınlıklarmı çok zekisiniz..herkes herşeyi anlıyo.birde içdünyalarını bilseler...

Sitelerde Paylaş
özür dilerim önce senden müslümanların bu konu hakkında yorum yapmalarını istememiştin.umarım özrümü kabul edersin.yalnızca şunu söylemek

...

Özrünü kabul etmiyorum!

Lütfen topiğimi de egale etme bir daha.

Amacım Müslümanlar ile bilmemne yarıştırmak değil,

Ateistler ile fikir paylaşmak!

Cevap niteliğinde bir şey yazmazsan sevinirim.

Sitelerde Paylaş
Gerçektende söylediğin gibi ateistforum iyi bir kaynak. Fakat kaynağın ne kadar iyi olursa olsun, karşıdaki insanın anlama kapasitesine bakıyor. Ben ilk zamanlar portaldaki yazıları okuyup kendimi garip hissederdim. Yahu şu cümleyi okuyan insan nasıl hâlâ Tanrı düşüncesi ile barınıyor derdim. Sosyal yaşantımda pek fazla teist insanlarla tartışmadım. Ateist forumdaki konuştuklarımı dışarda konuşabilecek bir anım olmuştu. Ne yazıkki oda ailemden birisi olan dayımlaydı. Ben küçüklüğümden beri dayımı ileri görüşlü, geniş düşünceli olarak bilirdim. Bilimsel konularda ileri bir bilgisi vardı. Tanrı konusunu yanında açtığım o gün aşırı bir negatif etki ile karşılaştım. Dayım herne kadar bilimsel konular üzerinde hayatını geçirsede, din bakımından açtı. Sıradan insanların düşündüğü bir yapıda hayal ediyordu Tanrıyı. Yani "din ile özleştirerek". Tanrı inancını kendi düşüncem ile açıklamaya çalıştım ve inandığı din ile nasıl bir bağ olduğunu anlattım. Dayım hayatında eline bir defa Kur'an almış herhalde. Tek okuduğu surede "alak" suresiymiş. Herhalde o kadar etkilenmiş olmalı ki, gerisini okumaya gerek duymamış. İşte, bu safhada bende ortaya bu bilgileri genişleterek anlattım. Bak dayıcım şöyle şeyler de var dedim. O da biraz suskunladı ve bana şu cümleleri sarfetti: "Abdest almadan mı okudun?" ben yine ağır şoklarımdan birini yaşıyordum. Küçüklüğümden beri gözümde büyüttüğüm, gerçekleri anlar, beni anlar dediğim dayım bunu nasıl söyleyebilirdi? Nasıl bu kadar dar ve ilkel görüşlü olabilirdi? Konuşmanın belirli bölümünde ben biraz işi ileri götürdüm. Karşıdan aldığım tepkide o denli ilerledi ve konuşmayı bitirmek zorunda kaldım. Ne dersem diyeyim dayıma neler düşündüğümü anlatamadım. Kendi düşüncesinde kurduğu Tanrı modelini din'e giydiriyordu, insanların genel olarak yaptığı en büyük hatalardan biriside buydu. Modeli oluşturuyorsun ve bir giyisi giydirir gibi din ile süslüyorsun. Sanki bir başka şansın yokmuşcasına!

Senin adına üzüldüm. Bende buna benzer bir olayı dinle hiç alakası olmadığını zannettiğim annem ağız dolusu saçmalayınca çok üzülmüştüm. Bunlar sokaktaki Müslüman güruhtan daha farklı insanlar ve başka türlü sebeplerden dolayı inanıyorlar. Onların hislerini de anlamaya çalışıp neden böyle düşündüklerini kavramalıyız sanırım.

:rolleyes:

Sitelerde Paylaş
bence inanırken temel sorunu şu oluyor insanın:

insanların kendileri gibi düşünmemek için

mantıklı gerekçeleri olabileceğini anlayamamak.

inanmayanların anlayışlarını

temellendirebilmelerini mümkün görmemek.

kafasındakine alternatif bişeyin varlığının olanaksız olduğunundan emin olmak.

inanmak için yeterli ve tatmin edici gerekçelerinin olduğunu sanmak.

vs vs. ;)

Evet, mümkün görmüyorlar çünkü çocukken şartlanmış bir kere zihin...

Ama neden kanıtlar gözlerine sokulduğunda bir şekilde yalnış olmalı

diye çırpınlamarına anlam vermekte zorlanıyorum.

Sitelerde Paylaş

Dini inançların temelleri. Allah, ruh, melek, şeytan, cennet ve cehennem, gibi soyut kavramlara dayanmaktadır. Ama bu kavramlar tümü ile mesnetsiz kavramlar değildir. Sosyal yaşamda karşılıkları vardır. Allah krallar, toplumsal liderlerin, melek şeytan ruh lar insanların. cennet, cehennem, mahkemeler ve cezaevlerinin karşılığıdır. Bu nedenle tümü ile saçma olmadıkları için varlıklarını sürdürebilmektedirler. Dinler sosyal olarak bir düşünce etrafında toplanma, bir aidiyet örgütleridir. Yardımlaşma ve dayanışmayı içerdiği gibi, düşman belledikleriyle topyekün savaşmayı da içerir. Bu nedenle dinlerin uygun gördükleri sosyal düzenleri, evrensel insan hakları ve evrensel hukuk normları çerçevesine çekebilmek yeterlidir.

Çünkü inançlar kötü emeller için kullanılabileceği gibi. Güzel ve iyi amaçlar için de kullanılabilinir.

Pozitif bilimlerden herhangi birini tahsil etmiş insanlar otomatik olarak dinsel doğmaların saçmalığını fark eder.

Dinsel öğretiler ile, pozitif bilimlerin öğretileri çeliştiği yerde. Kararsız kalır. Gönlü dini öğretilerin doğru olmasından yanadır ama bilimsel bakış açısını kazandıktan sonra farkı fark eder. Gönülsüz de olsa pozitif bilimler yaşamını daha yakından etkilediği için dini görüşlerini bir kenara koyar ve yaşamına devam eder. Sevgili Zecal ın dayısı gibi.

Yani sonuç itibariyle dinler bir ideolojidir. Dünyayı ve evreni izah eden argümanları vardır. Felsefede Objektif idealizm kategorisine girerler. Yani evren obje olarak vardır ama onu. mutlak bir ruh, mutlak bir tanrı yaratmıştır. Gibi.

Tanrının ne olduğunu kurcalamazsanız, sorgulamazsanız bu inançlar ile yaşamınızı gayet güzel sürdürürsünüz.

Ve bu ideolojinin yerine daha doğrusunu koyabilmek için uzun zaman gerekir.

Öncelikle yalnız tanrıyı reddetmek yetmez. Yerine koyacağınız ideoloji bilimsel bir ideoloji olmalı ve bunu da iyi bilmelisiniz. Aksi halde tanrının yerine maddeyi koyarsınız bu da başka bir din olur. Ben gençliğimde benzer bir düşünceye düştüğümü hatırlıyorum. Zor ve tehlikeli bir işe giriştiğimde şöyle düşünmüştüm. Mademki ben maddeye inanıyorum o halde madde beni korur. İşte bu düşüncenin dinlerden farkı yoktur.

Yani ateist arkadaşlara diyeceğim o ki. İyi bir ateist olabilmek için bilim felsefesini, diyalektik ve tarihi materyalizmi iyi özümsemeniz gerekir. Aksi halde, isteklerini yerine getirmediği için tanrıya kızıp, seni tanımıyorum demek insanı ateist

yapmaz. Ateist olduğunuzu ilan edebilirsiniz ama yine de için için tanrıdan isteklerde bulunur. İsteğiniz bir şekilde olduğu zaman bu kez de ibadete başlayabilirsiniz.

Benim gençliğimde düştüğüm yanılgıdan bir başka sonuç ta çıkar. İnsanlar önlenemez bir tehlike karşısında (denize düşen yılana sarılır misali) ister istemez doğaüstü güçlerden medet umar. Ölümcül tehlike gerçekleşirse zaten insan ölüp gider. Tanrının olup olmadığının muhakemesini bile yapamaz. Ama bir şekilde kurtulursa bunu doğaüstü güçlere bağlamak mantıklı gibi görünür.

Diyeceğim o ki. İnananları beraberce yanyana yaşamaya razı olacak bir düzeye getirebilmek, yolun yarısını kat etmek olacaktır.

Tabi bunun yollarından biri. Bizlerin de örgütlü ve güçbirliği içinde olmamızdan geçer.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Oldukça güzel bir açıklama olmuş, katılıyorum!! ^_^

Daha çok araştırma yapıp konuları detaylı kavramamız gerekiyor.

O yüzden AteistPortal'ın mükemmel bir kaynak olduğunu söylüyorum.

İslami siteler ile de bilgileri karşılaştırabiliriz, ben pek elle tutulur

bir argüman göremiyorum islami sitelerde ama, yine bir karşılaştırma yapılır tabi.

Sitelerde Paylaş

Alexios benim burada yazmamın sebebi:

Siteye yeni bir Müslüman üye olduktan sonra tekrar en başa dönüp tekrar ve tekrar yazmak açıkçası bazen fena bunaltıyor..

İnsan düşünüyor burada tekrar tekrar anlatacağına git bir site hazırla ve bütün bilgileri oraya yaz..

Hayır bu şekilde olması daha iyi.

Bu forumu üye olmadan takip eden yüzlerce insan var.

Onların kıyas yapabilmesi açısından Müslümanlarında cevaplarını okumaları gerekli.

Bunu söylemek biraz ukalalık olacak ama burada dogmalarla, kulaktan dolma bilgilerle, İslami sitelerden buraya yazı kopyalayarak verilen Müslüman cevapları karşısında, ve bilgi düzeyi açısından ateistler Müslümanlar karşısında kat kat daha bilgili..

Bu durumda forumu üye olmadan takip edenler iki taraf fikirleri arasındaki bilgi uçurumunu fark edeceklerdir.

Yine aynı şekilde google da arama yapınca genelde hep İslami siteler bulunuyor.

Ama artık bu forumun yazılarıda İslami sitelerle beraber google da çıkmaya başladı..

Amacım bir misyoner gibi insanları ateist yapmak değil.

İnanç özgürlüğü taraftarıyım..

Tek istediğim insanları dogma ve mitlerden arındırmak, küçükten elde edilen ve beyinlerine kazınan bilgileri sorgulamalarını sağlamaktır..

Yani duygusal mantıklarından az da olsa çıkartıp sorgulamalarını sağlamak..

Sitelerde Paylaş

Sexy Huri gibi üyelerin ve sizin sabrınıza hayret ediyorum.

Onlarca defa bir topikteki gitgide kilitlenen tartışmalara bakıp

"Of ya bu nedir kardeşim böyle" diyerek 4-5 sayfa devamından

okumaya devam ediyorum ve bakıyorum ki, ateist arkadaşlar

(yönetici yada üye) hala o tartışmayı sürdürüyorlar...

Yani, ben okumaktan daralırken onlar hem okuyor, hem yazı

hazırlıyor, argümanlar getiriyorlar kaynaklarından ve bunlara

muhtemelen hiç bakmadan körü körüne yazıp duran müslümanlara

cevap niteliğinde sayfalarca emek veriyorlar.

Yani artık ben bu insanların önünde eğilirim.

Hem aynısını kendim bunalıp yapamadığım için,

Hemde Hristiyan Azizleri gibi bitmez bir sabırları olduğu için.

Ama Muhammedin dediği gibiüye olmadan forumu dolaşan

insanları düşündükçe, sanırım daha iyi anlıyorum.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...