Jump to content

Insanin Hafizasi Ruhunda Degil mi?

Recommended Posts

• İleti 47
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

işte zavallı bir ateist daha..

bilimin böyle dar beyinli ateistlerin oyuncağı haline gelmesi beni deli ediyor..

bilimin ruh ile ilgili herhangi bir net yanıtı yoktur..

bilim henüz bilinç kanusunda bile net sonuçlar elde etmiş değildir..

al sana kaynak..gözüne sok..bi daha da şaklabanlık yapma..hayvanların sessiz dünyası , tubitak

İşte zavallı bir müslüman daha..

Yazık çok yazık bir gram ilerleme yok.Şu güzel Türkiye'min haline acıyorum..

Peki bilinç konusunda İslam'ın yanıtları nedir?Bizi aydınlatabilir misin?

Ya bana zorla papağanlık yaptırıyorsunuz.

Bilimin ruh ile ilgili bir yanıtı yoktur ve olamaz.Bilim maddeyle ilgilenir.Olmayan şeyler bilimin konusu dışındadır..

Artık anlayın be.

Yine aynı şeyleri tekrar etmekten bıktım,usandım.

Bilimin önünde duran sorulara hemen cevap vermesini beklemek salaklıktan başka birşey değildir.Bilim bilinç konusunda henüz net sonuçlar elde etmemiş olması hiçbir zaman elde edemeyeceği anlamına gelmez.Bilimin kaçamak yanıtları yoktu.Fakat dinlerin vardır O'da ruhtur.

Papağan oldum burada :angry: :angry:

Sitelerde Paylaş

Sn.. Fötörlü papagan...

Bilim Ruhun olmadığını ne zaman ispatladı ki.... Bilim inkişaf eder; sabit ve mutlak değildir... Bundan 100 sene öncesine kadar Atomu maddenin sonu sanırken şimdi atom altı ile uraşıyor...

İlerde ruhun varlığı ispat edilirse; meleklerin fotoları çekilirse ne olacak sizin haliniz... ????

Bir şeyin gözükmemesi olmadığına delalet etmez....

Sitelerde Paylaş

Ben bu ruh olayının bilimle ne alâkası var onu anlamadım.

Bilim ruhu bulabilir demek bilim hobbitleri keşfedebilir demek gibi birşey.

Ruh, insanın hayal gücünün ürünü olmasının yanısıra TANIMSIZ.

Ruh bulmak veya icad etmek ay'a gitmeye benzemez.

Bilimin ruhu araştırabilmesi için öncelikle ruhun tanımlanması ve başka şeyleri açıklamadaki gerekliliğinin ortaya çıkarılması gerek.

Sitelerde Paylaş

Ruh bir sır olduğu için ve emir aleminden vasıtasız geldiği için belki bilimsel olarak ispatlanamaz.. Ama varlığının zarureti ispatlanabilir...

Eğer kıyamet kopmasa ben meleklerin ve cinlerin ve farklı boyuttaki diğer mahlukların bilimsel olarak ispatlanıp, görüntülenebileceğine inanıyorum...

Ama bu imtihan sırrını bozacağı için bilim bu seviyeye geldiğinde kıyamet kopacak...!

Sitelerde Paylaş
bilgi nerde hafizalaniyor diye bir soru cikiyor karsimiza??

bilen varmi?

Sevgili serabisin özlüsözü, kendisi için biraz uzun.

Hayat bir dakikadır, o da bu dakikadır. şeklinde yapması gerek.

İnsan böyle bir soru sormadan önce başlığa bakar.

Bu başlığın konusu ne?

Neyi tartışıyor bu insanlar?

Ne söylemişler? vs. vs.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Ey Ruhsuz arkadaşlar......

Siz doğduğunuzda da vücudunuzda ve beyninizdeki hücreler aynı idi; şimdi de aynı... Yaş ile hücerenin nitelik ve nicelikleri değişmez, sadece sayısı artar... Ama yaş ilerledikçe insan öğrenir, olgunlaşır.... Biraz kafanızı çalıştırsanız ve vicdanınızın sesine kulak verseniz hem ruhunuzu hem Rabbinizi bulacaksınız....

Sitelerde Paylaş
Bu başlığın konusu ne?

Neyi tartışıyor bu insanlar?

Ne söylemişler? vs. vs.

eyvallah doktor bey!

adamin 5 senesi gitimis.

ruh göturmus ---banane

vucudundan kaybolmus -----niye?

hayatta benim saatime göre calisiyor seninkine göre degil 1 gun diyosam 1 gun :rolleyes:

Sitelerde Paylaş
Ey Ruhsuz arkadaşlar......

Siz doğduğunuzda da vücudunuzda ve beyninizdeki hücreler aynı idi; şimdi de aynı... Yaş ile hücerenin nitelik ve nicelikleri değişmez, sadece sayısı artar... Ama yaş ilerledikçe insan öğrenir, olgunlaşır.... Biraz kafanızı çalıştırsanız ve vicdanınızın sesine kulak verseniz hem ruhunuzu hem Rabbinizi bulacaksınız....

Hiç bir nörolog kafasını çalıştıramamış, bizim Mask çalıştırmış... Vay anasını!

Sitelerde Paylaş

Şimdi daha derinlemesine bakalım. Ruhlu arkadaşlar bi zahmet şunların cevabını versin:

Ruh madem ki özün ta kendisidir, iradenin de ruhtan geldiğini söylememiz yanlış olmaz herhalde. Şimdi madem beynimiz, ruhumuzun hard diski gibi çalışıyor ve mekanik hasarlar sonucu ruhun fani dünyadaki işlevleri aksar hale geliyor, bir de şu açıdan düşünelim.

Bir adamımız var. Adamımız kötü niyetli birisi. Sürekli suç işliyor vs... Tam arkadaşı buna Kuran'ı getirip okutacakken adamın kafasına halter düşüyor ve adamın kafa sakatlanıyor. Tıpkı memento adlı filmdeki gibi adamın beyni yeni hafıza oluşturamıyor. Her 8-10 saatte bir kafa resetleniyor. Ee bu adamın ruhu belki iyi niyetliydi. Kuranı okuyup tövbe edecekti. Bağışlayan ve esirgeyen allah niye bu adamın sınavını yarıda bıraktı?

Bir diğer soru da yine benzer bir şekilde:

Adam 20 sinden 25 ine kadar çalmış, çırpmış, tecavüz etmiş, öldürmüş. 25 yaşında kafadan darbe alarak beynini formatlamış. Rehabilitasyon merkezinde 30 una kadar kalmış. 30 yaşında rehabilitasyon merkezinden bir melek gibi ayrılmış olsun. 35'inde trafik kazasında mefta.

Bu adamın bir hafızasını kaybetmeden önceki kimliği var bir de sonraki... Önceki kimliği günahkar. Sonraki ise tam bir melek. Dürüstlük, cömertlik, çalışkanlık, insan sevgisi... Ne ararsan var. Ama bu adam tövbe falan etmedi!!! Ölünce bu adamın ruhu hangi 5 senenin hesabını neye göre verecek. İşlediğini bilmediği günahların cezasını mı çekecek? Yoksa bozulan hard diskinden nemalandığı sevapların mı keyfini sürecek?

Sitelerde Paylaş
Sn.. Fötörlü papagan...

Bilim Ruhun olmadığını ne zaman ispatladı ki.... Bilim inkişaf eder; sabit ve mutlak değildir... Bundan 100 sene öncesine kadar Atomu maddenin sonu sanırken şimdi atom altı ile uraşıyor...

İlerde ruhun varlığı ispat edilirse; meleklerin fotoları çekilirse ne olacak sizin haliniz... ????

Bir şeyin gözükmemesi olmadığına delalet etmez....

Bilimin amacı ruhun olup,olmadığını ispatlamak değildir diyorum hala anlamıyorsunuz.Bilim somut şeylerle uğraşır,olmayan şeyler bilimin ilgi alanı dışındadır.Ruh fizikötesi bir inançtır.Meleklerin,ruhların,cinlerin,şeytanların resimleri çekilsin bilim adamları cinlerin varlığını kanıtlasınlar işte o zaman inanırım.Ama maalesef böyle birşey olmayacak,çünkü melekler,ruh,cin,şeytan birer mitolojik öge.Ra,Horus,Isis,Enlil,Ishtar,Marduk vs. bunlar gibi onlar da mitoloji.

Bir şeyin gözükmemesi olmadığına delalet etmezse Zeus vardır.

Zeus'a milyonlarca insan inandı,onu tanrı olarak bildiler.Ama kimse görmedi.

Zeus var ve insanları Zeus yarattı,hayvanları Ra yarattı ve onları da ben yarattım.

Gel bu iddiayı çürüt.

Sitelerde Paylaş
Ruh bir sır olduğu için ve emir aleminden vasıtasız geldiği için belki bilimsel olarak ispatlanamaz.. Ama varlığının zarureti ispatlanabilir...

Eğer kıyamet kopmasa ben meleklerin ve cinlerin ve farklı boyuttaki diğer mahlukların bilimsel olarak ispatlanıp, görüntülenebileceğine inanıyorum...

Ama bu imtihan sırrını bozacağı için bilim bu seviyeye geldiğinde kıyamet kopacak...!

Kendisine ruhu soran Yahudilere cevap veremeyince, pot kırmamak için "sırdır" falan diyerek atmış kafadan işte... Zeki adam vesselam...

Sitelerde Paylaş
birinci cümlede

ruhun ne olduğu ve bilinç konusuyla nasıl bir bağlantısı olduğu bilinmiyor..

peşinden

şeklinde bir kesin yorum getir.

Bir şeyin mahiyeti bilinmiyorsa. Bu şey hakkında söylenecek her şey palavradan ileri gitmez.

Hem mahiyetini bilmeyeceksin. hem de hafızası konusunda bir şeyler yumurtleyecaksin. Bu ne pehriz ne lahana turşusu.

Hem ateist hem müslüman olayı hatırlamayacak. Her iki taraf ta avucunu yalaması gerekirken. Avucunu yalayan ateistler olacak. Bu nasıl bir mantır.

BİLİNMEYENİN ARKASINA SAKLANMAK. BUNDAN ALA NASIL OLUR.

Bizler bilinenlerden en mantıklı sonuçları çıkarıyoruz. Bilincin ve ruhun altyapısı yoksa. Kendisi de yoktur. Maddi temele oturmayan ne bilinç, ne de ruh olur.

Bilincin kaybolduğu her olayda bunu görmekteyiz. Bilincin kaybolduğu her olayda. maddi temelden bağımsız bir ruh olduğun ispat eden beri gelsin.

gerisi fasa fiso.

Sevgiler.

din açısından demişim bidaha bak yazıya..

ayrıca senin gibi bilim cahili bir ateist ile konuşmayacağımı söylemiştim..

dindarın bilim cahili neyse de ateistin bilim cahili hiç çekilmiyor

Sitelerde Paylaş
İşte zavallı bir müslüman daha..

Yazık çok yazık bir gram ilerleme yok.Şu güzel Türkiye'min haline acıyorum..

Peki bilinç konusunda İslam'ın yanıtları nedir?Bizi aydınlatabilir misin?

Ya bana zorla papağanlık yaptırıyorsunuz.

Bilimin ruh ile ilgili bir yanıtı yoktur ve olamaz.Bilim maddeyle ilgilenir.Olmayan şeyler bilimin konusu dışındadır..

Artık anlayın be.

Yine aynı şeyleri tekrar etmekten bıktım,usandım.

Bilimin önünde duran sorulara hemen cevap vermesini beklemek salaklıktan başka birşey değildir.Bilim bilinç konusunda henüz net sonuçlar elde etmemiş olması hiçbir zaman elde edemeyeceği anlamına gelmez.Bilimin kaçamak yanıtları yoktu.Fakat dinlerin vardır O'da ruhtur.

Papağan oldum burada :angry: :angry:

ulen dingil..

bilinç ve ruh konusu nasıl bilimin konusu değil.

sen bilim deyince sadece fizik yasalarını mı anlıyon..

sığ beyinli ateist seni..

bilinç ve ruh beynin bir ürünüdür ve tanımlanmayı beklemektedir..

tabi bilinç yoktur deyip kenara çekilmek en mantıklısı demi?

tarihinde OHM tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Şimdi bu kitabi yazan Marian Stamp Dawkins (http://en.wikipedia.org/wiki/Marian_Stamp_Dawkins ) üstüne üstelik Richard Dawkins'in eşi . İkisi de atheist .

iyiyya işte sizden biri..

bak verdiğim kaynaklar bile sizden birine ait..

islamı sitelerden kes yapıştır yapmıyom sizin gibi..

Sitelerde Paylaş

thecrow....

- Öncelikle ihtimaller ve zan üzerine hüküm verilmez...

- Akıl, Ruh, Kalb, Sır, Ene, Hayal, Ahfa, duygu ve latifeler tamamen farklı şeylerdir.. İnsanın özü ENE dir; Ene mahluk değildir, Ruh ise Mahluktur.

- Akıldan yoksun olanlar şeran mükellef değillerdir.. Yani ceza yada mükafat görmezler..

- İnsan doğumu ile ölümü arasındaki hayat sürecinden mesuldür.. İmtihan bir sorunun cevabına göre değerlendirilmez, tüm cevaplara göre değerlendirilir.. Dolayısı ile akıl sahibi olduğu süreç içerisindeki tatumuna göre hüküm verilir.. O insan akli melekelerini kaybetmeseydi dahamı iyi olurdu, dahamı kötü olurdu bu bilinemez.. Bu ihtimale göre hüküm verilmez.. Realiteye göre durum değerlendirilir.. Şeran bu böyle..

Ama Allah açısından; Allah sebebsiz yere zulmedebilir yada sebebsiz yere affedebilir.. Tasaruuf ve hüküm ancak ona aittir..Fakat Adalet ile hükmedeceği sözünü vermiştir ve Allah asla sözünden dönmez...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...