Jump to content

Bir Öneri ve Forumdaki Genel Seviye

Recommended Posts

Irkçılık bir tür politik görüş değildir Hacı. Irkçılık bir suçtur. İnsanları doğarken seçme şansları olmayan bir şey ile yargılayıp küçümsemek, hakaret etmek bir suçtur. Bence bu suça iştirak edenler de suçludur. Bu forumda bu işi kimlerin yaptığı gayet iyi biliniyor ama yaptırım uygulanmıyor. Forumda haklarını savunacak bir Çinlinin olmayışı bu suçu hafifletmez. İnsanlık namına gereken yapılmalıdır.

Pek doğru bir ifade değil...

Çünkü ırkçılık bazılarının bir yorumu da olabilir.

Size göre ırkçılık şeklinde yorumlanan bir ileti, başkalarına göre ırkçılık olarak nitelendirilmeyebilir.

Başka bir deyişle:

Irkçılığı bir takım katı kurallarla tanımlayamazsınız.

Biz elbette ırkçılığa karşıyız ama, onu tanıma ve reddetme hakkına da sahibiz.

Ayrıca biz burada ırkçılık propagandasına yer vermiyoruz..

Ben ırkçıyım diyen birisi için yapacağımız hiç bir şey yoktur.

Kesin olarak bir ırkçı olduğunu bildiğimiz birinin burada ırkçılık dışında bir ileti asmasını önleyemeyiz.

Şimdiye kadar ırkçılığa çanak tutmadık..

Demek ki ırkçılığı biliyoruz..

Siz hiç endişe etmeyin kardeşim..

Biz ne yaptığımızı çok iyi biliyoruz..

Bir yanlışımız olduysa, onu bildirme hakkına sahipsiniz.

Öyle bir durum mu var?

HACI

Sitelerde Paylaş
  • İleti 73
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

İnsanlık namına gereken yapılmalıdır.

Hümanist olduğunu mu sanıyorsun.

Eğer bir görüşü savunuyorsanız iki yüzlü olmayacaksınız. Faşistsen adam gibi faşist, komünistsen adam gibi komünist ol.

İki yüzlülük en nefret ettiğim şeydir.

Komünizm dünyada en çok katliam yapmış bir ideolojidir, Türklere karşı özel bir düşmanlık besler. Bir Türk de komünist olursa Türk düşmanı olur. Sen savunduğun ideolojinin yaptığı şeyleri kabul edeceksin ve yönetim elinizde olsa katliamlar yapacağınızı kabul edeceksin.

Ama yaptığın ne, hümanizmin ardına saklanıp milliyetçilere saldırıyorsun. İnsanları seviyormuş gibi görüntü vermeye çalışıyorsun. Bu senin ideolojine ters.

Bana da diyiceksin ki ırkçısın ve bütün ırkları yok etmek istiyorsun. Hayır ben insanların iyiliğini istiyorum, eğer birileri insanlara zarar veriyorsa ve ülkemi tehdit ediyorsa bu unsurları yok etmek gerektiğini savunuyorum.

Ben hem evrimci hemde insanları seven biriyim. Canlılar arasında yaşam mücadelesi vardır, güçlü olan güçsüz olanı yok eder. Bunu kabul etmem demek değildir ki onları umursamıyorum.

Savunduğum şeyleri açıkça söylüyorum, peki sen gerçeklerle yüzleşebilecekmisin.

Sitelerde Paylaş

Hacı birisi eğer "Ben şahsen ırklar arasında belirgin farklar olduğunu düşünüyorum. Adı sosyal darwinizm olmasa bile bu milletlerin tarih sahnesinde birbirlerini şu ya da bu şekilde elemine edeceklerini ve bu yüzden millet olarak bir adım önde olmamız gerektiğini düşünüyorum" derse bu bir görüştür. Bir yere kadar saygıyla karşılarım. Ama eğer iş şiddet çığırtkanlığı, aşağılayıcı ifadeler, küfürler, iftiralardan örülü bir ideolojiye dönüşmüşse burada dur dememek ayıptır.

Eğer "ırkçılığın göreli olarak algılanışı" dediğin şey bu ise buyur sana manzara. Derecelendirdim, değerlendirdim ve hala söylediklerimin arkasındayım. Bu forumda resmen ırkçılık yapılıyor. Bu gözardı edilemez bir gerçek.

Adam tutuyor "arap bilmem nesi", "arap şusu", "arap busu" diyor. Yahu hiç mi ateist arap yok bu dünyada? İslam denen şey bu insanların genlerinde mi var yoksa sosyo-kültürel bir yolla mı yayılıyor o coğrafyaya? Daha sorun tespiti baştan hatalı, nasıl soruna çözüm türetecek bu adam? İstediği kadar islamın çarpıklıklarına delil sunsun. Önerdiği çözümler çarpık olduktan sonra kime ne faydası var?

Örnekler çoğaltılabilir. Sadece Araplar değil, Kürtler, Ermeniler, Yunanlılar, Rumlar, Çingeneler, Hintliler, Çinliler için de geçerli bu durum. Yapan kişiler de aynı. Resmen içlerindeki pisliği kusmak için bir başlık altında söz konusu millete dair bir cümlecik geçsin diye pusuda bekliyorlar. İlk fırsatta da ağız dolusu hakaret, iftira ve karalama ile yerden yere vuruyorlar. Ben de diyorum ki eğer bu forumda "ateistler ahlaksızdır kendi analarını bile düzerler" diyen bir müslümana nasıl muamele ediliyorsa "Çinliler sadisttir, hepsi eziyet etmeye bayılırlar" diyen adama da aynı muamele uygulanmalıdır.

Sitelerde Paylaş
Hümanist olduğunu mu sanıyorsun.

Eğer bir görüşü savunuyorsanız iki yüzlü olmayacaksınız. Faşistsen adam gibi faşist, komünistsen adam gibi komünist ol.

İki yüzlülük en nefret ettiğim şeydir.

Komünizm dünyada en çok katliam yapmış bir ideolojidir, Türklere karşı özel bir düşmanlık besler. Bir Türk de komünist olursa Türk düşmanı olur. Sen savunduğun ideolojinin yaptığı şeyleri kabul edeceksin ve yönetim elinizde olsa katliamlar yapacağınızı kabul edeceksin.

Ama yaptığın ne, hümanizmin ardına saklanıp milliyetçilere saldırıyorsun. İnsanları seviyormuş gibi görüntü vermeye çalışıyorsun. Bu senin ideolojine ters.

Bana da diyiceksin ki ırkçısın ve bütün ırkları yok etmek istiyorsun. Hayır ben insanların iyiliğini istiyorum, eğer birileri insanlara zarar veriyorsa ve ülkemi tehdit ediyorsa bu unsurları yok etmek gerektiğini savunuyorum.

Ben hem evrimci hemde insanları seven biriyim. Canlılar arasında yaşam mücadelesi vardır, güçlü olan güçsüz olanı yok eder. Bunu kabul etmem demek değildir ki onları umursamıyorum.

Savunduğum şeyleri açıkça söylüyorum, peki sen gerçeklerle yüzleşebilecekmisin.

Şekil 1-A

Sitelerde Paylaş

Haklısın thecrow kardeşim ama, biz beğenmediğimiz her düşünceyi veya inancı yasaklarsak, bütün özelliğimizi kaybederiz.

Onlar içinden aşırı olanları reddediyoruz..

Evet.. Bu rastgele bir süreç..

Bazı katı kuralları izlemiyoruz..

Farkımız da bu zaten..

Değil mi?

Şimdiye kadar kime, ne haksızlık yaptık?

Sitelerde Paylaş

Hacı sanırım bir ayrıma varamıyoruz. Yukarıda yazdığım yazının şu kısmını tekrar yapıştırıyorum:

Ben de diyorum ki eğer bu forumda "ateistler ahlaksızdır kendi analarını bile düzerler" diyen bir müslümana nasıl muamele ediliyorsa "Çinliler sadisttir, hepsi eziyet etmeye bayılırlar" diyen adama da aynı muamele uygulanmalıdır.

Irkçılık fikrini mantıksal çıkarsamalar arkasından savunmaya çalışmak nere, bir milleti topyekün zalim ilan etmek nere? Ateistler hakkında asılsız genellemeler yapan müslümanlar uyarılırlar, cezalandırılırlar ama ırkçılığı yapan kişi nedense görmezden geliniyor sanki...

Bak hemen yukarıda da arkadaş belirtmiş zaten kimliğini. Daha leb değmeden "Türk düşmanı" diye etiketledi beni. Yapılan bu. Sürekli düşman aramak...

Sitelerde Paylaş

Onları da gördük..

Sildik..

Her sapık ileti için ayrı ve özel bir tedbir almak zorundayız..

O kadar çok sapıklık var ki, hepsini bazı kurallarla yasaklamak mümkün değil..

Bazı durumlarda yetersiz olmak, haksız olabilmek olasalığına yeğlenmeli..

Sitelerde Paylaş

Hacı aslında durum yetersizlikten ibaret olsa hoş karşılanabilir. Ama "sapık ileti gördük, sildik. üzerimize düşen bu kadardır" dersen bence yetersizlik değil niyetsizlik vardır bu işte. İleti silinmesine silinir ama o adamın ağzına acı biber sürülmezse o ileti başka bir yerde, başka bir zamanda, başka bir biçimde tekrarlanacaktır. Halbuki müslümanlara karşı daha hassas davranılıyor. İletinin silinmesi yetmiyor, uyarılıyor, uzaklaştırılıyor, hesabı kapatılıyor vs... Ben kim kime özel mesajla ne yollamış bilemem ama aynı hatanın kaç defa tekrarlandığını sayamayacak kadar da kör değilim.

Sitelerde Paylaş

Bunlar zor sorunlar thecrow kardeşim..

Çözümleri ancak zamanla mümkün..

Onları çözerken hata yapmak ihtimal dahilinde..

Hepimiz insanız ve hata yapabiliriz.

Nietzsche gibi üstün insan aramıyoruz.

Hatalarımızla iyi insan olmaya çalışıyoruz...

Artık ne kadar iyi insan olursak...

Orası takdirlerinize kalıyor...

HACI

Sitelerde Paylaş
>> Barışarock'tan alıntı

Arada bir Kosovalı nikli arkadaşa laf giydirmekle seviyeyi arttırdığını iddialarını da sürdürmektedirler.

Kosovalı laf giydirilmeye çok müsait:)

Modluk meselesine gelince çok büyütülmüş bir konu ,nereye yapıyoruz modluk için başvuruyu:)

Pergel diye bir mod vardı son zamanlarda kayıp burda tekrardan faal olmasını diliyorum..Çünkü msn tarzı cıvık yazışmalarda titizdi..

Deicide,mantık,requiem,Macci? gibi adminlerin adminlikte biraz daha faal olmalarını tavsiye ediyorum...

Oğuz, serabis ,xislam,Mohammed üzerine yük çok binmiş insiyatif konusunda ve sürekli kendileri müdahele ettikleri için acaba aşırıya mı kaçtık tedirginliği yaşıyor olabilirler..

Hacı'ya değinmiyorum:)

Keklik abla ablalığını göstermeli..Forumda yaramazlık yapan çocuklar var:)

Şu bir gerçekki ateforum kaynaştıran ve önyargıları yıkabilecek potansiyelde nadir bir forumdur..

Selam...

tarihinde sokrates tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Butun iletileri okudum. Oncelikle haci'ya katildigimi belirtmek isterim.

Thecrow'nun endiselerini de cok iyi anliyorum; irkci mesajlar ayni derecede benim de migdemi bulandiriyor. Ama birakin irkcilar da yazsin. Bu forumun ozgurluk imaji herseyin ustundedir. Asiriya kactiklarinda zaten adminler mudahele ediyor, ya da etmeli.

Bu forumun ratingi de kalitesi kadar onemli bence. Kisiler ozgurce girip, herhangi bir baski duymadan, resmi olmaya calismadan (casual) mesajlarini verebilmeliler. Mesaj ne olursa olsun.

Kaliteli bir tartisma mi istiyorsunuz? Hodri Meydan bunun icin kuruldu. Secin tartismak istediginiz kisileri, istediginiz duzeyde tartisin.

Mantik ve deicide'in yeteri kadar zaman ayiramamasi genel ortalamayi dusuruyor tabii ki. Umarim gecicidir.

Fuzuli de kustu gitti zaten. Umarim doner. Deha nerelerde? Ya Trajito?

Sitelerde Paylaş

Ya ortada genel bir yanlış anlaşılma var ya da ben düşüncelerimi ifade edemiyorum.

Düşünce özgürlüğü ise sonuna kadar. Peki düşünce özgürlüğünü insanın ırkı ile kısıtlı tutan bir ideolojinin çığırtkanlığı nasıl düşünce özgürlüğü kapsamında tutulur?

Ben burada kişisel tercihlerimi ya da beğenilerimi esas alarak konuşmuyorum. "Irkçıların mesajları hoşuma gitmiyor. Silinsin." demiyorum. Ben objektif bir durumdan söz ediyorum. Bir kere her tartışmaya üzerime saldırmak için hazırda bekleyen insanların olduğunu bilerek girmek benim özgürlüğüme engel teşkil eder. Türk değilsen bittin. Sosyalist isen başlama bile... Hümanist isen Türk düşmanısındır. Bütün dinlere laf söyle ama şamanizme gelince dur.

Yahu ben kimle neyi tartışayım öyleyse? Sırf bu adamlar gibi düşünmediğim için basit mekanik prensiplerini anlattığımda bile karşılığında küfür ve hakaretle karşılaşıyorum. Eğer düşünce özgürlüğü böyle bir şey ise "demokrasi" nidalarıyla şeriat bayrağı taşıyanlardan ne farkımız kaldı?

Sitelerde Paylaş

Doğduğumuzdan beri birileri bizleri yönlendirdi, yanlış yaptığımızda cezalandırdı. Bu, ebeveyn olmuş, okul yönetimi olmuş, hukuk olmuş önemli değil... hep birileri bizleri güdüyor. Bunun yanlış olduğunu söylemiyorum, yanlış olan bunları her daim ensemizde hissetme ihtiyacıdır. Bir tanrı veya adaletin cezalandırmayacağını bilseniz, yine insan öldürürmüsünüz, hırsızlık yapıp, insanları istismar eder veya onlara hakaret eder misiniz?

Otokontrol... Otokontrol... öğrenmemiz gereken şey budur. Burayı okul dersliği veya kışlaya çevirmek mümkündür, ama bir işe yarasaydı buradaki sızlanmalar olmazdı, çünkü herkes buralara şöyle ya da böyle gidiyor bu ülkede.

Ayrı bir konu olarak, buradaki malum şahıs gibileri geyik yapıyor diye kızanlara anlam veremiyorum... bu kişi ve benzerleri ateistlerin "ortamında" yani bir nevi deplasmanda geyik yapıyorlar, ateistlerle iletişim kuruyorlar. Halkımızın büyük bir kısmı ateistlerden bi-haber, bırakın konuşup, aynı ortamda durmayı, hayatında ateist görmeden hayatını sürdürüyor. Şahsen, bu forumun bir işlevi olacaksa, insanları dinsizleştirmekten çok dinsizlerle tanıştırıp iletişim kurmalarınıı sağlamak olduğunu düşünüyorum; Gerisi zaten gelecektir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...