Jump to content

Ölümden sonra hayat olmadığına emin olsam intihar ederdim

Recommended Posts

pekii,

soyle bakalım

neye dayanarak hala sunu soyleyebiliyorsun

Sen hiç aşık oldun mu?

Sevgilinin gözlerine bak ve öldüğünde bir daha göremeyeceğini düşün

Sana motivasyonu sağlıyormu?

Yada bana hayattaki amacını söyle

hangi sonlu amaç değerli olabilir?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 219
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Sen söyle...

Dünya üzerinde anlamlı bir amacı olduğunu söyleyebilecek tek bir insan yoktur.

''Amaç'' kavramı insanlar tarafından uydurulmuş sığ düşünce ürünü bir saçmalıktır.

tuvalete doğru giderken herhangi bir amacın olmuyor mu?

hem de en anlamlısından

Sitelerde Paylaş
sen dünyada özgür iradenin olamayacağından söz eden zavalllı değil misin?

şimdi de kalkıp intihardan mı söz ediyon..

al sana bir soru..bununla meşgul olup kafanı dağıt biraz..

intihar etmekle normal ölüm arasında ''özgür irade'' açısından nasıl bir fark vardır..

en kısa sürede mektubunu beekliyorum..

Sende şu istediğim zaman sıçıyorum,öyleyse özgür iradem var diyen b.ksun

bir kerede sataşmayı bırakta konu başlıklarına sadık kal

benim ne anlatmak istediğimin farkındamısın?

sana sonsuzluk ne ifade ediyor?sonlu amaçlar değerli oabilir mi?

Özgür iradeyle ilgili açtığım başlık tavan arasına atıldı

en kısa zamanda yenisini açacam beklerim

(intihar etmekte kişinin özgür seçimi değildir)

tarihinde matrixx tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
tuvalete doğru giderken herhangi bir amacın olmuyor mu?

hem de en anlamlısından

Tuvalete gitme amacı bu dünyaya has ve maz. ömrü 15 dk olan bir amaç :)

Benim kastettiğim geniş zamana yayılan ''insanlığın amacı'' diye tabir edilen şey.

Bu da tıpkı tuvalet amacı gibi ufak tefek anlık amaçların soyut metafiziksel olarak abartılmasından ibaret.

''Tuvalete gitmemin bir amacı var, solumamın yememin bir amacı var, ohalde yaşayıp ölmemeinde bir amacı olmalı'' çıkarımı desteksizdir.

Sitelerde Paylaş
Sen söyle...

''Amaç'' kavramı insanlar tarafından uydurulmuş sığ düşünce ürünü bir saçmalıktır.

insan başı boş ve amaçsız yaratılmamıştır....insanda akıl vardır ve gayesiz hedefsiz değildir.

amaçsız yaşayan insanlar,cidden psikolojik sorunları olan insanlardır.

Sitelerde Paylaş
insan başı boş ve amaçsız yaratılmamıştır....insanda akıl vardır ve gayesiz hedefsiz değildir.

amaçsız yaşayan insanlar,cidden psikolojik sorunları olan insanlardır.

Mantıklı bişey yazsaydın da anlasaydık amaç neymiş?

''amacı olmadığına sanan salaktır delidir'' demek mantıklı değildir.

Bu konu tanrının varlığı yada yokluğu tartışmasının ötesinde.Tanrı varolsa da olmasa da amaç yoktur.

tarihinde NiHiL tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bir kitapta dizilen herfler, şekiller, noktalama işaretleri yada boşluklar bir manayı ifade etmek içindir.. Tek başlarına bir anlam ifade etmeselerde bir bütüne hizmet ederler. Kitabın içinden bir harfi alıpta bunun bir manası yoktur; anlamsız bir şekilden ibarettir diyebilirsiniz.. Ama kitabın tamamına vakıf birisi o harfin eksikliğini hemen fark edecektir..

Bizler bu kainat kitabında birer harf, birer noktra gibiyiz.. Kitabın tümünü göremediğimiz için kendi varlığımızı yada eşdeğer bir başka varlığı amaçsız yada gayesiz sanabiliriz; ama kitabın yazarı bu kitabı hikmetle yazmış.. Herşey yerinde ve evrensel bütünlüğe hizmet diyor...

Yardıcı açısından bu böyle...

Bizler açısından ise; bunu fark eden bilinçler o evrensel bütünlüğe hizmet ettiklerini bilirler.. Bir saninin sanat eseri olduklarını bilirler.. Gayemiz yaradılış amacımıza uygun olarak bedensel bir tecrübe edinmek ve vatan-ı aslimiz olan ahiret yurduna gerekli levazımatı toplamaktır..

Yaradıcının üzerimize nakş ettiği isim ve sıfatlarını tecelli ettirmek ve gerek kendimizde, gerekse çevremizdeki bu tecelliyi görmek, göstermek ve idrak etmektir.. Yaratıcının sanatını hayret ve muhabbet ile temaşa etmek ve ahiret sarayımızı inşa etmektir.. Geneiş ve külli manada amaç bu olmalı.. Her nefis kendi iman ve inaç seviyesine göre bu amaca hizmet eder... Bilinçli yada bilinçsiz olarak...

Sitelerde Paylaş
ölümden sonraki hayattan tırstığım için değil,tüm bu anlamsızlıkları adaletiyle bir düzene koyacak tanrı olma olasılığı hayatta tutuyor

İnsanın en ama en önemli içgüdüsü "yaşama içgüdüsü"dür.

Saydığın dünyevi pislikler nedeniyle ölmeyi istediğin falan yok.

Eğer gerçekten isteseydin oturup "tanrının adaleti ihtimali" vs. düşünmez, gider ölürdün.

Hayatta kalmak için binlerce bahane uydururuz kendimize. O nedenle de intihar etmek

kolay bir iş değildir. Korkaklıksa hiç değildir.

İnsan ölmeye gerçekten karar verdiğinde ya da ölmesi gerektiğine inandığında, hayatta

kalmak için kendine bahaneler üretmez. Ayrıca ölmek isteyen biri bu düşüncesini ya da tasarısını

kolay kolay paylaşmaz. Gider yapar. Haber veriyorsa dolaylı yardım istiyor demektir.

Ama senin durumun bunlardan hiçbiri değil.

Sen dalga geçiyorsun.

Ölmek istiyormuş, ama ölmemek için de bahane üretiyormuş gibi yapmışsın.

Saydığın tüm o insanlık sorunlarını aslında bizlere empoze etmeye çalıştığın kadar

ciddiye almıyorsun. Alıyor olsaydın, daha samimi bir bakış açısı geliştirirdin. Hiç değilse çözüme yönelik...

Dünayanın pis gidişatına hassasiyet geliştirmiş biri gibi görünmeye çalışırken, buna dayanamayıp intihar etmekten alıkoyacak nedenler bulmakta hiç de gecikmemiş bencil insana dönüşüvermişsin. Hepimiz gibi tıpkı.

Binlerce hasta gördüm, "benim bir bireysel bir sorunum yok ama çocuklar açlıktan

ölüyor ya da tecavüze uğruyor, dünyada savaşlar var, sosyal adaletsizlik büyüyor" diyerek

intihar etmek isteyenini hiç görmedim, duymadım.

Hem tanrı dediğin şey (varolduğunu kabul edersek) ne zaman adil olmuş ki? Daha neyi bekliyor?

Sitelerde Paylaş
İnsanın en ama en önemli içgüdüsü "yaşama içgüdüsü"dür.Saydığın dünyevi pislikler nedeniyle ölmeyi istediğin falan yok.

Eğer gerçekten isteseydin oturup "tanrının adaleti ihtimali" vs. düşünmez, gider ölürdün.

Hayatta kalmak için binlerce bahane uydururuz kendimize. O nedenle de intihar etmekkolay bir iş değildir. Korkaklıksa hiç değildir.

İnsan ölmeye gerçekten karar verdiğinde ya da ölmesi gerektiğine inandığında, hayatta

kalmak için kendine bahaneler üretmez. Ayrıca ölmek isteyen biri bu düşüncesini ya da tasarısını

kolay kolay paylaşmaz. Gider yapar. Haber veriyorsa dolaylı yardım istiyor demektir.

Ama senin durumun bunlardan hiçbiri değil.Sen dalga geçiyorsun.

Ölmek istiyormuş, ama ölmemek için de bahane üretiyormuş gibi yapmışsın.

Saydığın tüm o insanlık sorunlarını aslında bizlere empoze etmeye çalıştığın kadar

ciddiye almıyorsun. Alıyor olsaydın, daha samimi bir bakış açısı geliştirirdin. Hiç değilse çözüme yönelik...

Dünayanın pis gidişatına hassasiyet geliştirmiş biri gibi görünmeye çalışırken, buna dayanamayıp intihar etmekten alıkoyacak nedenler

bulmakta hiç de gecikmemiş bencil insana dönüşüvermişsin. Hepimiz gibi tıpkı.

Binlerce hasta gördüm, "benim bir bireysel bir sorunum yok ama çocuklar açlıktan

ölüyor ya da tecavüze uğruyor, dünyada savaşlar var, sosyal adaletsizlik büyüyor" diyerek

intihar etmek isteyenini hiç görmedim, duymadım.

Hem tanrı dediğin şey (varolduğunu kabul edersek) ne zaman adil olmuş ki? Daha neyi bekliyor?

Ölmek istediğimi nerden çıkardın?Ben sadece kendimi sizin yerinize koyup,tüm bu acılara neden katlandığınızı anlamaya çalışıyorum.

Adaletli bir tanrıya ihtimal veren(inanan)insanlar ,çektikleri acıların hiçbir zaman boşa gitmeyeceğini düşünürler.

Ateistlerin ise son bulacak değersiz hayatları için,neden bu acılara katlandığını bir türlü çözemiyorum.

tek yaptığınız,içinde bulunduğunuz anı yaşamak,belleğinizdeki verileri değiştirmek

ve o anlarda sizinle beraber yok olacak

dünyada insanlara faydası dokunanların başında dahi olsan

senin adının bile hatırlanmayacağı zaman gelecek

bu mu değerli hayat anlayışınız

defalarca vurguladım

insanca yaşamak,güzelliklerin tadına varabilmek

ancak mutlak adaletin sağlandığı

iyilerin her zaman kazandığı, kötülerin her zaman kaybettiği bir düzenle mümkündür

bizler bunun mümkün olabileceğine ihtimal verdiğimiz için yaşıyoruz

çektiğimiz acılara asla boşa gitmeyeceğine inandığımız için katlanıyoruz

bu dünyadaki kötülüklerin cezalarını bulacaklarına inandığımız için teselli oluyoruz

sizin bu düzeni değiştirip herkesin insanca yaşayacağı bir dünya yaratmaya gücünüz yetmeyeceğinden

hatta gücünüz yetse bile güneş sisteminin bile sonu varsa,sonlu olan her amaç anlamsızdır

Sitelerde Paylaş

O zaman bu forumda cevap yazmaya çalışmanda saçmalık

hatta hayatta kalmaya çalışman bile...

Sitelerde Paylaş
Ölmek istediğimi nerden çıkardın?Ben sadece kendimi sizin yerinize koyup,tüm bu acılara neden katlandığınızı anlamaya çalışıyorum.

Adaletli bir tanrıya ihtimal veren(inanan)insanlar ,çektikleri acıların hiçbir zaman boşa gitmeyeceğini düşünürler.

Ateistlerin ise son bulacak değersiz hayatları için,neden bu acılara katlandığını bir türlü çözemiyorum.

neden hayatın değersiz olduğunu düşünmeliyiz bu çok anlamsız.hayatta çok büyük zorluklar,acılar olabilir ama insan yinede bir şekilde hayatta kalmak için bazı nedenler bulmayı başarmış.aksi takdirde insan ırkı tehlikeye girerdi zaten.belkide dinleri bile bilinçsiz olarak bu amaçla icat etmişizdir.

çok zor bir gün geçirirsin ama sonra akşam sevgilinle güzel zaman geçirisin.sevgilin yoksa eğer bir gün olabilir umuduyla hayaller kurabilirsin,bu çok güzel bişeydir.güzel bir kitap okuyabilir,tv de güzel bişeyler izleyebilirsin..

akşam arkadaşlarınla çıkarsın içersin eğlenirsin,ne biliyim sonra çocukların olur,onları düşünerek hayata daha çok bağlanmaya başlarsın,yaz için tatil planları yapabilirsin....daha pek çok şey bulabilirim.hayat değersiz bişey değil benim için.evet aslında belki çok çabuk geçiyor ve en sonunda mecburen öleceksin bu doğru ama bu benim hayatımın değersiz olduğu anlamına gelmez.bu forumda yazdığım yazılar bile benim için çok önemlidir.nasıl olsa eninde sonunda ölüp yok olacağım diye düşünüp neden bugün bunlardan vazgeçeyim.avrupa kupası başlamış mesela,bunu neden kaçırmak isteyim ki...

ama şu dünyada tecavüze uğrayan bebekleri,savaşları,istismarları...vs gündeme getireceksen bu çok ama çok mantıksız.hiçkimse böyle bir nedenden intahar etmez.bu insanın doğasına aykırı.ancak günün birinde hayat bana sadece ve sadece acı vermeye başarsa,hiçbirşeyden zevk alamaz hale gelirsem,belki o zaman intahar etmeyi düşünebilirim ,tabi ki hayata dair hiçbir ümidim kalmamış olması gerekiyor bunu yapmak için.

sen mesela birgün tanrının olmadığına ikna olursan hemen gidip intahar mı edeceksin?cevabı ben vereyim.kesinlikle hayır.

tarihinde jadı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
neden hayatın değersiz olduğunu düşünmeliyiz bu çok anlamsız.hayatta çok büyük zorluklar,acılar olabilir ama insan yinede bir şekilde hayatta kalmak için bazı nedenler bulmayı başarmış.aksi takdirde insan ırkı tehlikeye girerdi zaten.belkide dinleri bile bilinçsiz olarak bu amaçla icat etmişizdir.

çok zor bir gün geçirirsin ama sonra akşam sevgilinle güzel zaman geçirisin.sevgilin yoksa eğer bir gün olabilir umuduyla hayaller kurabilirsin,bu çok güzel bişeydir.güzel bir kitap okuyabilir,tv de güzel bişeyler izleyebilirsin..

akşam arkadaşlarınla çıkarsın içersin eğlenirsin,ne biliyim sonra çocukların olur,onları düşünerek hayata daha çok bağlanmaya başlarsın,yaz için tatil planları yapabilirsin....daha pek çok şey bulabilirim.hayat değersiz bişey değil benim için.evet aslında belki çok çabuk geçiyor ve en sonunda mecburen öleceksin bu doğru ama bu benim hayatımın değersiz olduğu anlamına gelmez.bu forumda yazdığım yazılar bile benim için çok önemlidir.nasıl olsa eninde sonunda ölüp yok olacağım diye düşünüp neden bugün bunlardan vazgeçeyim.avrupa kupası başlamış mesela,bunu neden kaçırmak isteyim ki...

ama şu dünyada tecavüze uğrayan bebekleri,savaşları,istismarları...vs gündeme getireceksen bu çok ama çok mantıksız.hiçkimse böyle bir nedenden intahar etmez.bu insanın doğasına aykırı.ancak günün birinde hayat bana sadece ve sadece acı vermeye başarsa,hiçbirşeyden zevk alamaz hale gelirsem,belki o zaman intahar etmeyi düşünebilirim ,tabi ki hayata dair hiçbir ümidim kalmamış olması gerekiyor bunu yapmak için.

sen mesela birgün tanrının olmadığına ikna olursan hemen gidip intahar mı edeceksin?cevabı ben vereyim.kesinlikle hayır.

tanrının olmadığına ikna olsam en acısız yöntemle intihar ederim

belkide aşırı duyarlı duygusal biriyim

bu dünyada tadılacak ortalama bütün zevkleri taddım

ve sadece şu anda belleğimdeki verilerden ibaretler

hiç bir insanda kendisine ait bir güzellik görmediğimdende aşk besleyemiyorum

tüm güzelliklerin gerçek sahibi olabilecek tanrı aşkı hak edendir benim için

insana duyulan aşk gibi hiçbir basit güzellik,zevk,eğlence beni tatmin etmiyor

sonsuzluğu düşünmek bile hepsine bedel

tarihinde matrixx tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
tanrının olmadığına ikna olsam en acısız yöntemle intihar ederim

belkide aşırı duyarlı duygusal biriyim

bu dünyada tadılacak ortalama bütün zevkleri taddım

ve sadece şu anda belleğimdeki verilerden ibaretler

hiç bir insanda kendisine ait bir güzellik görmediğimdende aşk besleyemiyorum

tüm güzelliklerin gerçek sahibi olabilecek tanrı aşkı hak edendir benim için

insana duyulan aşk gibi hiçbir basit güzellik,zevk,eğlence beni tatmin etmiyor

sonsuzluğu düşünmek bile hepsine bedel

ama canım bunlar tamamen senin kişisel durumunla alakalı şeyler.bu durumda çıkıpta "ateistleri anlamıyorum,neden intahar etmiyorlar" demeye hakkın yok,çünkü hiçkimse seninle aynı şeyleri hissetmek zorunda değil.benim hayatım benim için çok değerli.en azından şimdilik ve bugün yaşayacağım şeylerden vazgeçecek değilim.gelecek için yaptığım planlarımdan da.

Sitelerde Paylaş
ama canım bunlar tamamen senin kişisel durumunla alakalı şeyler.bu durumda çıkıpta "ateistleri anlamıyorum,neden intahar etmiyorlar" demeye hakkın yok,çünkü hiçkimse seninle aynı şeyleri hissetmek zorunda değil.benim hayatım benim için çok değerli.en azından şimdilik ve bugün yaşayacağım şeylerden vazgeçecek değilim.gelecek için yaptığım planlarımdan da.

bende ederdim diyerek zaten kişisel durumumu açıklamış

siz neden etmiyorsunuz diyerek hayata bakış açınızı merak etmiştim

kimsenin aklını yargıladığım yok

acaba bilmediğim birşey mi biliyorsunuz sorusu başlığı açmamdaki amaçtı

Sitelerde Paylaş
Matrixx ölümden sonra %100 hayat var. Hatta bu hayat Kuran'da söylendiğinin aynısı olacaktır. Bu yüzden sen sen ol ona göre kendini hazırla, sapık inançlardan da uzak dur, cehennem halkının kaderini paylaşma.

%100 biraz saçma oldu

ölümden sonra hayat olduğuna inanıyormusun

yoksa gidip gördün biliyormusun(%100)

Sitelerde Paylaş
bende ederdim diyerek zaten kişisel durumumu açıklamış

siz neden etmiyorsunuz diyerek hayata bakış açınızı merak etmiştim

kimsenin aklını yargıladığım yok

acaba bilmediğim birşey mi biliyorsunuz sorusu başlığı açmamdaki amaçtı

bak,bende intahar ederdim demek çok kolay ama yapmak çok farklı.normal şartlarda hiçbir insan kolay kolay intahar edemez.sende edemezsin.durumun söylediğin kadar kötüyse bir yardım alabilirsin ve basit bir antidepresan tedavisiyle iyileşebilirsin.ama ben öyle olduğunu sanmıyorum.bu forumda açtığın başlıklar ve aldığın yanıtlar,sana cevap verenlere yazdığın yanıtlardan aldığın haz bile intahar etmeni engelleyecek çok önemli bir faktördür.

sen intahar etmeyi bu kadar istiyor olsan zaten çoktan ederdin.intahar edemiyorsun,çünkü sağlıklı birisin.bir taraftanda hayatı sorguluyorsun,bunu pek çok insan hayatının belli bir döneminde yapar.böyle sorgulayınca "gerçekten hayat bu kadar sıkıntıya değermi" diye sorar insan bu doğru ama gene de intahar edemez.bana kalırsa bu durumda intahar edememe nedenini tanrının var olma ihtimaline atmaya çalışıyorsun sadece.ama neticeye bakalım.intahar edemiyorsun.yanlışmı?

Sitelerde Paylaş
%100 biraz saçma oldu

ölümden sonra hayat olduğuna inanıyormusun

yoksa gidip gördün biliyormusun(%100)

Birşeyleri bilmen için gidip görmene gerek yoktur. Deliller üzerine bunu bilebilirsin. Mesala kimse bing bangi görmedi yada kimse dinazorları görmedi..fakat ikisininde varolduğunu biliyoruz.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...