Jump to content

Ölümden sonra hayat olmadığına emin olsam intihar ederdim

Recommended Posts

neden harfler ilgini çektide diğerlerini ilgini çekmedi merak ettim doğrusu. Zira harfleri saymak dediğin gibi biraz sinir sistemini altüs edebilir. Fakat görüldüğü gibi tarihin en meşgul insanı Muhammed peygamberde bunun altından kalkabilmiş. Ben saydığım için bunları söyleyebiliyorum.

Fakat diğer örnekleri 5 dakkada deneyebilirsin. Ama sen nedense 5dkda doğrulugunu sınayacağın şeyi seçmedin, geldin bu harf sayımını seçtin. Buda senin önyargılı olduğunu gösterir. Önyargın varsa sana gökten merdiven açılsa ve o merdivenlerden tek tek melekler inse bile sen inanmazsın. Kuranda dediği gibi sanırım bu bir büyü derdin o zaman da :)

Bu yüzden böyle denemeden kaçıpta, sonrada çıkıp kuranda sistem mistem yok, eğme bükme var diyip durma derim.

sen gerçekten belli bir formül içinde olduğunu idda ettiğin bütün kelimeleri,harfleri oturup saydınmı?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 219
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

O zaman bu forumda cevap yazmaya çalışmanda saçmalık

hatta hayatta kalmaya çalışman bile...

Bunu bilerek yaptığını söyle!...

Benim ''amaç'' tan kastamın tuvalete gitmekteki amaç olmadığını nasıl anlatabilirim?

''varoluşun amacı'' ve ''anlık amaç'' aynı şeyler değildir.

Belkide hiç anlayamayacaksın.

Sana asıl sorulacak soru öülmden sora yaşam olduğuna inanman ile intihar etmemenin ne alakası oldu.

Durumun tersi olması gerekmez mi?Ölümden sonra yaşam varsa bu sahte hayata hemen intihar ederek son verip hakiki ve sonsuz olan yaşama -içinde ölüm korkusu olmayan yaşama- devam etmen gerekmez mi?

Demek ki senin intiharını engelleyen bu değil.Bişiyler uyduruyorsun bunu eğip büküp akla uygunlaştırarak kendine yaşamak için bahane buluyorsun.

Müsliman olmadığını söylüyorsun ama dindeki akıl dışı ''intihar eden cehennemliktir'' inancına inanıyorsun.

Kendini kandırmaya bahane arıyorsan bahane sonsuz.Ama bunu dışarı yansıtarak sözde inamadığı söylediğin dinin propagandasını yapamazsın.

tarihinde NiHiL tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Ewt haklısın ama göründüğü gibi durum böyle. Zira ortada ateist olmazdı bu sefer. Buda Kuran'da yer alan "Onlar mucize görselerde iman etmezler" sözü ile muazzam bir şekilde ilişkilidir.

Mesala bir düzen gösteriyoruz ve insanlar çıkıpta bu tesadüf yada eğme bükme diyebiliyor. Tıpkı müslümanlar inançları gereği evrim teorisini nasıl görmemezlikten geliyorsa, ateistlerde bu durumu inançları gereği görmemezlikten geliyor. Şimdi sen çıkıpta evrim teorisi bilimsel değil diyemezsin. Zira evrimi kabul etmeyen insanlar var. Hani o zaman bilimdi evrim ? Neden kabul etmeyen insanlar var ?

evrim insanların kabul edip etmemesiyle gerçek olmuyor

eksik bulgular yüzünden teori aşamasında evrim

her şey tamamlanıpta kanunlaştığında hala yok kabul etmem diyen olursa onuda darwine havale ederiz :P

Sitelerde Paylaş
bende ederdim diyerek zaten kişisel durumumu açıklamış

siz neden etmiyorsunuz diyerek hayata bakış açınızı merak etmiştim

kimsenin aklını yargıladığım yok

acaba bilmediğim birşey mi biliyorsunuz sorusu başlığı açmamdaki amaçtı

Bak sevgili Matrix,

İntihar, bir an'dır genellikle. Kişi oturup uzun uzun düşünmez, mantık devre dışıdır.

Kişinin önceden düşünüp karar verdiği ve intiharı gerçekleştirdiği de olur, ama

demin dediğim gibi genellikle bir anda kalkılır ve intihar edilir. Büyük cesaret işidir,

herkesin harcı değildir.

Sosyal sorunlar nedeniyle kimse hayatını sonlandırmaz. Tamamen kişisel

nedenlerden intihar edilir. Senin yaptığın şey sadece beyin jimnastiği.

Bir düşünsene; hayatı berbat, çözümsüz kalmış, mantığını hatta akıl

sağlığını yitirme noktasına gelmiş bir insan, oturur da öbür dünyayı düşünür mü?

Öbür dünyayı düşünecek olsa zaten intiharı düşünmez, çünkü günah!

Öbür dünyaya inanmayan biri hayatın tadını çok daha fazla çıkarma çabasında olur.

Dünyaya bir kere geliyorum, standartlarımı her geçen gün daha da yükseltip

kaliteli yaşamaya çalışırım. Standart ve kaliteden kastım para değil elbette.

Bir dindar kişi, öbür dünya diye birşeye inanıyorsa intihara daha meyilli olmalı

senin mantığına göre. Ölmenin ya da yaşamanın bir farkı olmamalı.

"Öldükten sonra da başka bir alemde yaşamaya devam edeceksem eğer,

bu yaşam çok da önemli değil" diye düşünmek daha akıllıca.

Oysa bir ateist için yaşam sadece bir kezdir ve çok değerlidir.

Demek sonunda müslüman olmaya karar verdin. Müslüman olur olmaz da

öbür dünya işlerine damışsın klasik olarak. Keşke daha yaratıcı bir müslüman olsaydın.

Sitelerde Paylaş
Siz ateistlere hayret ediyorum.Hiç mi başınız ağrımıyor?

O acıyı hissederken yaşadığınız güzel anların bir değeri kalıyormu?

Yada sevdiğiniz birini kaybettiğinizde hissettiğiniz acıya değermi yaşamak?

Yada bu kahrolası düzendeki adaletsizlikleri görüp öfkelenmeye,mide bulantısına...

Sonsuz huzurlu uyku varken,bu dünyanın acılarına,haksızlıklarına,çirkinliklerine neden tahammül ediyorsunuz?

Ne maddi ne manevi hiçbir sıkıntım olmamasına rağmen,ölümden sonra hayat olmadığına emin olsam,

sırf tecavüz edilen,işkence gören çocukların ruhumda yarattığı acıya katlanmamak için sonsuz uykuyu tercih ederim.

Bütün cevapları yakından incelemedim...

Ama bu ileti ile Matrixx kardeşimizin ruh halini değerlendirmek gerekiyorsa ben onun için depresyonda derdim.

Yaşamak istemiyor ama, dinsel nedenlerden (inançlarından) dolayı yaşamına son vermek de istemiyor..

Umarım yanılıyorumdur..

HACI

Sitelerde Paylaş
Bunu bilerek yaptığını söyle!...

Benim ''amaç'' tan kastamın tuvalete gitmekteki amaç olmadığını nasıl anlatabilirim?

''varoluşun amacı'' ve ''anlık amaç'' aynı şeyler değildir.

Belkide hiç anlayamayacaksın.

Sana asıl sorulacak soru öülmden sora yaşam olduğuna inanman ile intihar etmemenin ne alakası oldu.

Durumun tersi olması gerekmez mi?Ölümden sonra yaşam varsa bu sahte hayata hemen intihar ederek son verip hakiki ve sonsuz olan yaşama -içinde ölüm korkusu olmayan yaşama- devam etmen gerekmez mi?

Demek ki senin intiharını engelleyen bu değil.Bişiyler uyduruyorsun bunu eğip büküp akla uygunlaştırarak kendine yaşamak için bahane buluyorsun.

Müsliman olmadığını söylüyorsun ama dindeki akıl dışı ''intihar eden cehennemliktir'' inancına inanıyorsun.

Kendini kandırmaya bahane arıyorsan bahane sonsuz.Ama bunu dışarı yansıtarak sözde inamadığı söylediğin dinin propagandasını yapamazsın.

Müslüman olmadığımı hiçbir zaman söylemedim.Müslümanlara sorduğum sorulardan böyle bir sonuç çıkarılmış olabilir.

Kişisel açıklamamda belirttiğim gibi,sorduğum sorular şeytanın vesveselerinden ibaret olup,tamamiyle anlamak ve aydınlanmak amaçlı sorulmuş sorulardır.

Ha bu soruları içinden geçirmek bile insanı dinden çıkarıyorda olabilir,imanını zedelediği için.

İntihar etmenin cehennnemle sonuçlanacağına ihtimal verdiğime(inandığıma)göre....

Varoluş amacın,anlık amaçlarının toplamıdırdan yola çıkmıştım.Yanılıyormuyum?

Sitelerde Paylaş
Bir dindar kişi, öbür dünya diye birşeye inanıyorsa intihara daha meyilli olmalı

senin mantığına göre. Ölmenin ya da yaşamanın bir farkı olmamalı.

"Öldükten sonra da başka bir alemde yaşamaya devam edeceksem eğer,

bu yaşam çok da önemli değil" diye düşünmek daha akıllıca.

Oysa bir ateist için yaşam sadece bir kezdir ve çok değerlidir.

Demek sonunda müslüman olmaya karar verdin. Müslüman olur olmaz da

öbür dünya işlerine damışsın klasik olarak. Keşke daha yaratıcı bir müslüman olsaydın.

Öldükten sonra yaşayacağı hayatı,bu dünyada yaptıkları belirliyorsa

inançlı bir insan için bu dünya önemsiz olamaz.

Ateistlerin genelide senin gibi bu dünyaya bir kez geldiğini

değerini bilmemiz gerektiğinde hemfikirler.

Yalnız benim anlamadığım hayatın güzellikleri yanında,çirkinliklerininde olduğunu

hesaba katarsak.Güzelliklerini yaşamak için çirkinliklerine katlanmaya değermi?

Buda kişinin hayatı algılayış şekliyle değişkenlik gösterdiğinden,bende fikrimi belirttim.

Benim için bu hayat belleğimdeki verileri değiştirmekten ibaret olup,

sonu varsa acılarını çekmeye değmez...

Sitelerde Paylaş
Öldükten sonra yaşayacağı hayatı,bu dünyada yaptıkları belirliyorsa

inançlı bir insan için bu dünya önemsiz olamaz.

Ateistlerin genelide senin gibi bu dünyaya bir kez geldiğini

değerini bilmemiz gerektiğinde hemfikirler.

Yalnız benim anlamadığım hayatın güzellikleri yanında,çirkinliklerininde olduğunu

hesaba katarsak.Güzelliklerini yaşamak için çirkinliklerine katlanmaya değermi?

Buda kişinin hayatı algılayış şekliyle değişkenlik gösterdiğinden,bende fikrimi belirttim.

Benim için bu hayat belleğimdeki verileri değiştirmekten ibaret olup,

sonu varsa acılarını çekmeye değmez...

Hayat, sen ne yapıyorsan o'dur. Hiç karmaşık değildir. Karmaşık hale getiren o

hayatın sahibidir.

Sevgiler...

Sitelerde Paylaş
  • 4 weeks later...

Kendimden biliyorum

Bir müslümanın ateist olmasında en büyük engellerden biri, sonlu hayatı değersiz görmesi

Önceliklerinizden biride bu sonlu hayatın, güzelliklerini tatmak için acılarına katlanmaya değer olduğunu anlatmak olmalı

Gerçekten,sonsuz huzurlu uyku varken neden bu dünyanın basit geçici zevklerini tatmak için bunca acıya,çirkinliğe,adaletsizliğe katlanıyorsunuz

Yoksa,bazen dile getirdiğiniz gibi, duygusallıktan arınarak sonlu değersiz bir organizma olduğumuzun farkına varmakmı işin püf noktası...

Sitelerde Paylaş

>>> Gerçekten,sonsuz huzurlu uyku varken neden bu dünyanın basit geçici zevklerini tatmak için bunca acıya,çirkinliğe,adaletsizliğe katlanıyorsunuz

Ne uykusu, ne sonsuzu?

Ölüm, sıfır demektir, yani yokluk.. Uyku filan değil, yok olmak.. Ve yok olmanın sonsuzluğu şusu busu da olmaz..

Bir şekilde hayattasın. Yaşamaya bak. Zira öte dünya filan yok..

Ha, bu başlık zaten zırvalık.. Madem sonsuz ve güzel bir hayat sizi bekliyor, ne duruyorsunuz, atın kendinizi yüksek bir yerden, kafanıza bir kurşun sıkın vs. Burada vakit kaybetmenin ne anlamı var sizin için?

Sitelerde Paylaş
>>> Gerçekten,sonsuz huzurlu uyku varken neden bu dünyanın basit geçici zevklerini tatmak için bunca acıya,çirkinliğe,adaletsizliğe katlanıyorsunuz

Ne uykusu, ne sonsuzu?

Ölüm, sıfır demektir, yani yokluk.. Uyku filan değil, yok olmak.. Ve yok olmanın sonsuzluğu şusu busu da olmaz..

Bir şekilde hayattasın. Yaşamaya bak. Zira öte dünya filan yok..

Ha, bu başlık zaten zırvalık.. Madem sonsuz ve güzel bir hayat sizi bekliyor, ne duruyorsunuz, atın kendinizi yüksek bir yerden, kafanıza bir kurşun sıkın vs. Burada vakit kaybetmenin ne anlamı var sizin için?

uykuda bir ölüm gibi (rüyadan bahsetmiyorum)hiçlik hiçbirşey hissetmemek...

diğer iletileri okumadığın için aynı soruları sormuşsun

intihar=cehennem

Sitelerde Paylaş

>>> uykuda bir ölüm gibi (rüyadan bahsetmiyorum)hiçlik hiçbirşey hissetmemek...

Palavra.. hissetmemek için var olmak gerekir evvela.. Olmayan şey, hissedemez.. Yok olacaksın, bu donacaksın demek değil.. Ve hepsi bundan ibaret..

>>> intihar=cehennem

Bir zırvalığın başka zırvalıklar doğruracağı gerçeğinin tasdiği işte.. Ölümden sonra hayat gibi bir zırvalığa inananın akabind eböyle zırvalıklara kapılması beklenen durumdur..

Herneyse, senin zırvalık yolundan gidelim madem:

Sen sınav dediğin şeyin "bu basit zevklere kanmayanları, acıya çirkinliğe, adaletsizliğe katlanmayanları" seçmek için var olmadığını, bunlara katlanaıp yaşamayı seçenlerin..

Tamam, yaşadınız, daha fazla yaşamayı haketmediniz, fişiniz çekildi, ebedi yok oluş..

Tamam, yaşadınız ve acı çekmeyi tercih ettiniz, işte size acının, adlatesizliğin katmerlisi: cehennemin dibi, hadi hooopp..

Denmeyeceğini, sadece bu dünyanın basit zevklerini reddeden ve adaletsizliklere katlanamayıp kendini öldürenlere "amanda sen adam gibi adammışsın, ölümü bile göze alıp, sonsuz hayatı hakettin" denmeyeceğini nerden biliyorsun?

Sitelerde Paylaş

>>>Palavra.. hissetmemek için var olmak gerekir evvela.. Olmayan şey, hissedemez.. Yok olacaksın, bu donacaksın demek değil.. Ve hepsi bundan ibaret..>>>

uyku sözcüğünün temel anlamı üzerinde fazla durdun uykuda bir ölüm gibi mecazi bir anlatım benimki

tabiki yok olmaktan hiçlikten bahsediyorum dünyanın çirkinliklerine,acılarına,iğrençliklerine katlanmak zorunda olmadığın mecazi bir huzurdan (tabiki hiçlikte huzurluda olunamaz)

>>>Denmeyeceğini, sadece bu dünyanın basit zevklerini reddeden ve adaletsizliklere katlanamayıp kendini öldürenlere "

amanda sen adam gibi adammışsın, ölümü bile göze alıp, sonsuz hayatı hakettin" denmeyeceğini nerden biliyorsun? >>>

tabiki bilemem beni değerli kılacağı için adaletli bir tanrı olasılığına daha çok ihtimal verip sadece buna inanabilirim

burda asıl mesele ölümden sonrasına ihtimal vermeyen sizlerin neden katlandığınız

sevdiklerinizi sonsuza kadar kaybettiğinizde sevdiklerinizle geçirdiğiniz güzel anların bir değeri kalıyormu bu acıya katlanmaya değermi

yoksa duygulardan arındınızmı değersiz bir et parçası olduğunuzu kabullenip dünyadaki haksızlıklar zulümler iğrençlikler sizi rahatsız etmiyormu

Sitelerde Paylaş

>>> burda asıl mesele ölümden sonrasına ihtimal vermeyen sizlerin neden katlandığınız

Böyle bir mesele yok.. Biz hayattayız ve elimizde olan tek şey bu.. Bunu kaybedince herşeyide otomatikman kaybetmiş oluyorsun haliyle, huzurmuş, sevgiymiş, şuymuş, buymuş..

Biz elimizde olan tek varlığa sahip çıkmak isteyenleriz..

Elimizde bir kaç yol var. Tamam, teorik olarak sonsuz yol var, ama o mesele değil. Mesele temelde iki yol olması..

Ya bir zırvalığa vs. kanacağız ve hayatın önceden belirlenmiş bir anlamı olduğunu düşünüp, hayatımızı o aptalca/akıllıca (meçhul burası) anlam üzerien bina edeceğiz.

Yada, anlamszı olan hayatımıza anlam katmak için bir şey yapacağız..

Siz, ilk yolu tercih edenlersiniz.. Sizce hayatın anlamı belli: Hayattan sonrası..

Bu yolun varlığı çok ama çok şüpheli.. Hayattan sonrasının var olduğunu düşünmek, yarın yolda giderken para dolu bir çuval bulacağını düşünmekten farksız, hatta daha aptalca.. Ve siz, yarın nasılsa para dolu bir çuvalı gökten inen cinler bana getirecek gibi bir fikre sahipsiniz. İşin kötüsü ise, buna güvenip kredi kartınızın limitini doldurmuş, har vurup harman savurmuş, her tarafa borç takmış olmanız.. Elbette bu hal sizi rezil olmaya ve müflisliğe götürecek. Elinizde olan -varsa- eviniz, damınız vs. de yok olup gidecek..

Evet, yarın yolda para dolu bir çuval bulma, gökten tepenize düşme vs. olasılığı var ve ölüm sonrası hayattan daha büyük olasılığa sahip..

Kısaca, siz, hayatın güya anlamını hayat sonrası olarak düşünüp, bu yanlış ile var olan hayatınızı harcayacak olan kişilersiniz. Evet, belki karlı çıkabilirsiniz. Bir ihtimal..

Biz ise, hayatın bir anlamı olmadığını, bunun hiç hoş olmadığını ve hayata bir anlam katmamız gerektiğini düşünüyoruz. Hayata katacağımız anlamın ne olacağını biz belirliyoruz ve bunu gerçekleştirmeye çalışıyoruz ki, çoğu zaman bunu yapabiliyoruz. Sonuçta, biz her zaman karlıyız. Zira en azından hayatımıza bir anlam katmış oluyoruz..

Hayali, zırvalıktan ibaret bir anlam uğruna hayatınıza bir anlam katabilme şansını tepmek ister misiniz?

Sizin düşünceniz, nasılsa bilet bile almadığı halde piyango bana çıkacak diyerek işe gitmeyen adamın halinden farksız..

Sitelerde Paylaş
Elimizde bir kaç yol var. Tamam, teorik olarak sonsuz yol var, ama o mesele değil. Mesele temelde iki yol olması..

Ya bir zırvalığa vs. kanacağız ve hayatın önceden belirlenmiş bir anlamı olduğunu düşünüp, hayatımızı o aptalca/akıllıca (meçhul burası) anlam üzerien bina edeceğiz.

Yada, anlamsız olan hayatımıza anlam katmak için bir şey yapacağız..

Siz, ilk yolu tercih edenlersiniz.. Sizce hayatın anlamı belli: Hayattan sonrası..

Kısaca, siz, hayatın güya anlamını hayat sonrası olarak düşünüp, bu yanlış ile var olan hayatınızı harcayacak olan kişilersiniz. Evet, belki karlı çıkabilirsiniz. Bir ihtimal..

Biz ise, hayatın bir anlamı olmadığını, bunun hiç hoş olmadığını ve hayata bir anlam katmamız gerektiğini düşünüyoruz.

Hayata katacağımız anlamın ne olacağını biz belirliyoruz ve bunu gerçekleştirmeye çalışıyoruz ki, çoğu zaman bunu yapabiliyoruz.

Sonuçta, biz her zaman karlıyız. Zira en azından hayatımıza bir anlam katmış oluyoruz..

Hayali, zırvalıktan ibaret bir anlam uğruna hayatınıza bir anlam katabilme şansını tepmek ister misiniz?

Sizin düşünceniz, nasılsa bilet bile almadığı halde piyango bana çıkacak diyerek işe gitmeyen adamın halinden farksız..

öncelikle ölümden sonra hayat olabileceğine ihtimal vermişsiniz,doğrumu anladım?

ikinci olarakta bu hayatın bir anlamı olmadığını,yaşamak için kendinizi kandırıp anlam yüklemeye çalıştığınızı anlıyorum

anlamsız değersiz sonlu hayatınıza nasıl bir anlam kattığınızı öğrenebilirmiyiz kendinizi kandırmak için?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...