Jump to content

Ölümden sonra hayat olmadığına emin olsam intihar ederdim

Recommended Posts

ben eminim ama etmiyorum.

senin dediğin gibi tüm ateistleri kapsayacak bir intihar etmeme sebebide yok.

nedenleri hep öznel olur ama bunun bende dünyada gördüğüm dünya pisliklerinden zevk almıyorum ama etmiyorum intihar. "intihar bir kaçış değil reddeştir" der sartre ben reddetmiyorum yaşamıyı izlemeyi dünyayı anlamaya çalışmayı seviyorum. ve istediiğim zaman zaten bitirebileceğimi biliyorum.

matrix

bu arada nazimin "yaşamaya dair" şiirini okurum çok bunaldımmı hayattan bir oku hoşuna gider eminim

nazım ne yapıyodur şimdi acaba :D

çektiği sıkıntılara değmişmidir

şiirlerini okudum hoşuma gitti beni baya güldürdü

Sitelerde Paylaş
  • İleti 219
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

tahmin etmiştim matrixx

3. iletide hemen büyüklere şikayet..

başlık açmışsın, okudum ve sana bir soru yönelttim.

cevap vermeyebilirdin.

senin fikirlerinle ihya olacak kadar zavallı değilim.

ikide bir forum yöneticilerine sesleneceğine ya benimle saygılı bir şekilde tartış ya da hiç oralı olma..

sitenin kalitesini düşürenler asıl senin gibi seviyesiz tartışmalara girenlerdir.

biraz da ben hatalıyım, senin gibi birini ciddiye aldığım için.

Sitelerde Paylaş
Biz insanların didişmeleri, kavgaları, sevgileri v.s.... hepsi bu dünyada kalıp gidecekmi sanıyorsuuz.. Bu forumda sorulan soruların yada haykırışların, isyanların, küfürlerin neticesiz kalacağını mı sanıyorsunuz.. Elbette yanılıyorsunuz...!

Hodri meydan...

Muhammed'in bi taraflarından uydurduğu arap putu El-İlah mı bize ceza verecek?

Böyle popülist söylemlerle ancak kendini kandırırsın.

Şeyh Said da kendini asanlara "mahşer gününde görüşürüz" demişti.

Zavallı adamcağız o zamandan beri "mahşer gününü" bekliyor :lol:

Peki birşey soracağım.

Ben Kuran'ı birçok kez okudum.İncil ve Tevrat'ı da okudum.

Neden sizin gördüklerinizi ben göremiyorum.Neden ben Muhammed'e kadın pazarlayan,egosunu tatmin eden osuruktan bir tanrı görüyorum?

Hiç düşündünüz mü?

Yanıtınızı aşağı yukarı tahmin edebiliyorum ama çok merak ediyorum.

Lütfen sorumu cevapsız bırakmayın.

Saygılarımla...

Sitelerde Paylaş
Neden sizin gördüklerinizi ben göremiyorum.Neden ben Muhammed'e kadın pazarlayan,egosunu tatmin eden osuruktan bir tanrı görüyorum?

Hiç düşündünüz mü?

Yanıtınızı aşağı yukarı tahmin edebiliyorum ama çok merak ediyorum.

Lütfen sorumu cevapsız bırakmayın.

Saygılarımla...

çünkü sen o kitapları okurken ta en başından beri... muhamedin üç kağıtçı biri olduğunu düşünüyordun...

sonuçta vardığın sonuçta ilkinden değişik olmuyor...

önce o esere ve o insana karşı tarafsız ve önyargısız olarak..bundan önce din... allah ve muhammed adına söylenen herşeyi bir tarafa koyup.. objektif bir şekilde okumaya başla

... bakalım aynı sonuca varacanmı...

Sitelerde Paylaş
tahmin etmiştim matrixx

3. iletide hemen büyüklere şikayet..

başlık açmışsın, okudum ve sana bir soru yönelttim.

cevap vermeyebilirdin.

senin fikirlerinle ihya olacak kadar zavallı değilim.

ikide bir forum yöneticilerine sesleneceğine ya benimle saygılı bir şekilde tartış ya da hiç oralı olma..

sitenin kalitesini düşürenler asıl senin gibi seviyesiz tartışmalara girenlerdir.

biraz da ben hatalıyım, senin gibi birini ciddiye aldığım için.

Benimki şikayet değil,forum yöneticileri defalarca uyardı,bende onlara görevleri yapmaları için,forumu çöplüğe dönüştüren iletilerin silinmesini istiyorum

bak sen mantıksız soru sorduğun gibi(bunu artık kabul et)Maskta alakasız yorum yapmış,jaqarda hodri meydan deyip atlamış

İşte belkide bana cevap verebilecek kaliteli insanlar sizin bu çöplüğe dönüştürdüğünüz iletileri okuyup uzaklaşacak

sana daha öncede söyledim,anlamadığın konulara atlama,sen mantıksız sorular sorarsan ben sana nasıl saygı duyup cevap verebilirim

Sitelerde Paylaş

seni güldürmüş olması yüksek zevkten yoksunluğundan kaynaklanıyor olabilir halk arasında "hödüklük" derler.

şiir estetik değer taşır bunu göremediğin için üzücü çok keyiflidir aslında ve o şiirde bir propaganda yok.

yaşamayı böylesine sözcüklerle özetleyebilmek güzeldi.

nazim fenomen oldu. hasretini çektiği topraklarda bir çınar altında değil belki ama bir fenomen oldu.

ama bu bu başlığın konusu değil o yüzden başlığın konusuna bağlayayım hemen

cehennemden korkmamak cenneti özlememek bu hayattan vazgeçmek için bir kolaylık değil. bu dünyada kötülük varsa bunun sorumlusu insan. ve yine insan değiştirebilir biraz çaba (=

bilgisayarının başında oturup savaşlarda öldürürülen ve tecavüz edilen çocuklara üzülmek hiçbir şeyi değiştirmiyor maalesef. ve değştirecek bir tanrıda yok bunu yapanları cezalandıracak bir tanrıda biz bizeyiz burada biz işliyoruz suçları.

Sitelerde Paylaş
bir kez daha açtığım başlığın içine ettin

FORUM YÖNETİCİLERİNDEN RİCAM kalite açısından, dalga unsuru içeren iletilerin silinmesi

Kaliteyi sizler getireceksiniz burda acilmis bir konuya cevap yazanlar var ayrica konuyu begenmeyenlerde var. Bence birbirimize basliklara girme yasagi koyacagimiza ilk gelen iletiye satasmadan yazalim sonraki iletide aynen devam ederse gereken yapilir. Bence hrn33ün ilk iletisi kalsin digeri ve senin ona verdigin cevabi sileyim okeymi ?

Bu iletiniz ile ne kadar kaliteli oldugunuzda ortada.

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş
seni güldürmüş olması yüksek zevkten yoksunluğundan kaynaklanıyor olabilir halk arasında "hödüklük" derler.

şiir estetik değer taşır bunu göremediğin için üzücü çok keyiflidir aslında ve o şiirde bir propaganda yok.

yaşamayı böylesine sözcüklerle özetleyebilmek güzeldi.

nazim fenomen oldu. hasretini çektiği topraklarda bir çınar altında değil belki ama bir fenomen oldu.

ama bu bu başlığın konusu değil o yüzden başlığın konusuna bağlayayım hemen

cehennemden korkmamak cenneti özlememek bu hayattan vazgeçmek için bir kolaylık değil. bu dünyada kötülük varsa bunun sorumlusu insan. ve yine insan değiştirebilir biraz çaba (=

bilgisayarının başında oturup savaşlarda öldürürülen ve tecavüz edilen çocuklara üzülmek hiçbir şeyi değiştirmiyor maalesef. ve değştirecek bir tanrıda yok bunu yapanları cezalandıracak bir tanrıda biz bizeyiz burada biz işliyoruz suçları.

gülmem şiirin estetik değer taşımamasından değil,yaşama nedeni olarak gösterdikleri

öyle bir zaman gelecekki nazımın adını bile hatırlayan kalmayacak,yemişim böyle amacı

dinlerin yönettiği dünyada ne kadar gücümüz varki düzeni değiştirelim

Sitelerde Paylaş
Kaliteyi sizler getireceksiniz burda acilmis bir konuya cevap yazanlar var ayrica konuyu begenmeyenlerde var. Bence birbirimize basliklara girme yasagi koyacagimiza ilk gelen iletiye satasmadan yazalim sonraki iletide aynen devam ederse gereken yapilir. Bence hrn33ün ilk iletisi kalsin digeri ve senin ona verdigin cevabi sileyim okeymi ?

SAYGILAR

OKEY DEĞİL NO

ilk iletisi kalırsa sanki cevap verememişim gibi bir sonuç çıkar

hatta vazgeçtim okuyanlara ders olsun hepsi kalsın

Sitelerde Paylaş
Benimki şikayet değil,forum yöneticileri defalarca uyardı,bende onlara görevleri yapmaları için,forumu çöplüğe dönüştüren iletilerin silinmesini istiyorum

bak sen mantıksız soru sorduğun gibi(bunu artık kabul et)

yahu ben o soruyu saçma olduğunu bile bile sordum.

zaten altına da 'karşılıklı saçmalayalım' yazdım.

benim zoruma giden alaycı tavırların.

zekanı mı ispatlamış oluyorsun bana aptal muamelesi yapınca?

senin fikirlerinin hepsi kaliteli, tartışılmaya değer, on numara fikirler öyle mi?

neyse.. soruna yuvarlak bir cevap vereyim de başlığın kalitesi artsın:

ben intihar etmem, dünyada her türlü pislik yaşansın umrumda değil..

güneşin doğuşunu seviyorum, kuşları seviyorum, tabiatı seviyorum..

tüm yakınlarımı kaybetsem de intihar etmem çünkü kendimi de seviyorum..

evet bencilim..

bitti..

Sitelerde Paylaş
yahu ben o soruyu saçma olduğunu bile bile sordum.

zaten altına da 'karşılıklı saçmalayalım' yazdım.

benim zoruma giden alaycı tavırların.

zekanı mı ispatlamış oluyorsun bana aptal muamelesi yapınca?

senin fikirlerinin hepsi kaliteli, tartışılmaya değer, on numara fikirler öyle mi?

neyse.. soruna yuvarlak bir cevap vereyim de başlığın kalitesi artsın:

ben intihar etmem, dünyada her türlü pislik yaşansın umrumda değil..

güneşin doğuşunu seviyorum, kuşları seviyorum, tabiatı seviyorum..

tüm yakınlarımı kaybetsem de intihar etmem çünkü kendimi de seviyorum..

evet bencilim..

bitti..

bitmezzzzzzzzzzzz...................

son sözü her zaman ben söylerim B)

yani bile bile saçmalayarak başlığı sabote ettin ha

bide üstüne haklı çıkmaya çalışıyorsun

Sitelerde Paylaş

bu dünyada kötülüklerin var olmasıdır bizi rahatsız eden, yaşadığımız müddetçe olanlar değil. eğer bilsem ben ölünce bunların hiçbiri tekrarlanmayacak, kötülük adaletsizlik kalmayacak, gözümü dahi kırpmam kardeşlerimin huzuru için. ancak biliyorum ki intihar çözüm değil, kaçış. dünyada olan biteni görmemek için, kendini bunlardan sorumlu ya da bunlar yüzünden üzgün hissetmemek için yapılan birşey. peki neden bir korkak gibi intihar etmek yerine bunlara karşı koymayı denemeyeyim? evet tek başıma dünyayı değiştiremem, ancak bir kişiyi bilinçlendirsem ya da bunun için çabalasam, ölmekten daha güzel birşey yapmış olmaz mıyım? yaşamak için de bir amaç kazanmış olurum hem. ayrıca sevdiklerim buradayken, onlarla beraber olduğum zamanların tarifi bile yokken, üç beş yoldan sapmışın eylemlerine bakıp neden hayatıma son vereyim?

Sitelerde Paylaş
bu dünyada kötülüklerin var olmasıdır bizi rahatsız eden, yaşadığımız müddetçe olanlar değil. eğer bilsem ben ölünce bunların hiçbiri tekrarlanmayacak, kötülük adaletsizlik kalmayacak, gözümü dahi kırpmam kardeşlerimin huzuru için. ancak biliyorum ki intihar çözüm değil, kaçış. dünyada olan biteni görmemek için, kendini bunlardan sorumlu ya da bunlar yüzünden üzgün hissetmemek için yapılan birşey. peki neden bir korkak gibi intihar etmek yerine bunlara karşı koymayı denemeyeyim? evet tek başıma dünyayı değiştiremem, ancak bir kişiyi bilinçlendirsem ya da bunun için çabalasam, ölmekten daha güzel birşey yapmış olmaz mıyım? yaşamak için de bir amaç kazanmış olurum hem. ayrıca sevdiklerim buradayken, onlarla beraber olduğum zamanların tarifi bile yokken, üç beş yoldan sapmışın eylemlerine bakıp neden hayatıma son vereyim?

O tarifi bile olmayan anların,sevdiklerini kaybedince değersiz bir anı olmaktan öteye gitmiyecek

sevdiklerini bir daha göremeyeceğin şekilde kaybedeceğini bile bile kaçınılmaz acıyı göze alabiliyorsan

ne mutlu sana kendini iyi kandırıyorsun

bu dünya düzeni gittikçe dahada kötüleşiyor ve dünyayı yönetenler değişmeyeceğine göre böyle bir amaç iyimserlikten öteye gitmez

Sitelerde Paylaş
O tarifi bile olmayan anların,sevdiklerini kaybedince değersiz bir anı olmaktan öteye gitmiyecek

sevdiklerini bir daha göremeyeceğin şekilde kaybedeceğini bile bile kaçınılmaz acıyı göze alabiliyorsan

ne mutlu sana kendini iyi kandırıyorsun

bu dünya düzeni gittikçe dahada kötüleşiyor ve dünyayı yönetenler değişmeyeceğine göre böyle bir amaç iyimserlikten öteye gitmez

değersiz bir anı mı? sen böyle mi bakıyorsun bunlara? evet herkes ölecek kimse sonsuza kadar yaşamayacak, bunda kabul edemediğim hiçbirşey yok. ancak ben doğal sebeplerle öleceğim gün gelene kadar sevdiklerimle neden devam etmeyeyim hayatıma? kendimi kandırıyormuşum, pehh. asıl huri bekleseydim ya da yanmaktan korkarak yaşasaydım kendimi kandırmış olurdum. ben bu dünyayı doğru olduğuna inandığım biçimde yaşamaya çalışıyorum.

senin bu açtığın konu, madem ceza yok öte dünya yok, ateistler neden hırsızlık yapmıyor, neden adam öldürmüyor demek gibi birşey.

Sitelerde Paylaş
gülmem şiirin estetik değer taşımamasından değil,yaşama nedeni olarak gösterdikleri

öyle bir zaman gelecekki nazımın adını bile hatırlayan kalmayacak,yemişim böyle amacı

dinlerin yönettiği dünyada ne kadar gücümüz varki düzeni değiştirelim

yaşama nedeni göstermiyor bence yaşama ne kadar farklı bir açıdanda bakılabileceğini gösteriyor

olabilir tabi kalmayabilir bu edebiyat içinde incelenir

doğru dinlerin yönettği dünyada ne kadar gücümüz var ki ne kadar reddedersek o kadar var ve o kadar varız.

dinler riyakarların sığınağı ama insalık için ne istediğimizi bilirsek az çok bir şey yapabilirz birde bencil olmamak lazım ne yapabiliriz derken yaptığımız şeyin sonucu belki biz değil ama başka insanlar görecektir. gerçekten insanlık için yapılacaksa fedakarlık gerekir.

Sitelerde Paylaş
değersiz bir anı mı? sen böyle mi bakıyorsun bunlara? evet herkes ölecek kimse sonsuza kadar yaşamayacak, bunda kabul edemediğim hiçbirşey yok. ancak ben doğal sebeplerle öleceğim gün gelene kadar sevdiklerimle neden devam etmeyeyim hayatıma? kendimi kandırıyormuşum, pehh. asıl huri bekleseydim ya da yanmaktan korkarak yaşasaydım kendimi kandırmış olurdum. ben bu dünyayı doğru olduğuna inandığım biçimde yaşamaya çalışıyorum.

senin bu açtığın konu, madem ceza yok öte dünya yok, ateistler neden hırsızlık yapmıyor, neden adam öldürmüyor demek gibi birşey.

değersizden kastım,sonsuza kadar bir daha göremeyecek olmanın acısını karşılamadaki değersizliği

hatta o anıları hatırladıkça acın dahada artacak

açtığım konunun teması bu zaten;neden bu acıları çekiyorsunuz?Sonsuz uyku varken.

Sitelerde Paylaş
değersizden kastım,sonsuza kadar bir daha göremeyecek olmanın acısını karşılamadaki değersizliği

hatta o anıları hatırladıkça acın dahada artacak

açtığım konunun teması bu zaten;neden bu acıları çekiyorsunuz?Sonsuz uyku varken.

yazdıklarımı okuyor musun bilmiyorum, ama eğer okuyorsan anlamıyorsun. ne yazmışım "ölümü kabullendim" evet birisi ölünce üzülürüm ancak bu demek değildir ki dünyanın sonu. herkes ölecek, bunun bilincinde olan bir insanın -ki mantıklı düşünebilen herkes farkındadır bu gerçeğin- neden ölen biri ardından dünyası başına yıkılsın? hayır yanılıyorsun zaman geçtikçe acım azalır benim, hatırladıkça da güzel günlerdi diye gülümserim. ne olursa olsun bu dünyada yaşamaya değecek o kadar çok şey, o kadar güzellikler var ki; müzik, doğa, dostluk.

ben ne kadar yazarsam, yazdıklarından anladığım kadarıyla en son yazan sen olmadıktan sonra bırakmayacaksın -hararetle en fazla saçmalayacağın noktayı bekliyorum.

Sitelerde Paylaş
yazdıklarımı okuyor musun bilmiyorum, ama eğer okuyorsan anlamıyorsun. ne yazmışım "ölümü kabullendim" evet birisi ölünce üzülürüm ancak bu demek değildir ki dünyanın sonu. herkes ölecek, bunun bilincinde olan bir insanın -ki mantıklı düşünebilen herkes farkındadır bu gerçeğin- neden ölen biri ardından dünyası başına yıkılsın? hayır yanılıyorsun zaman geçtikçe acım azalır benim, hatırladıkça da güzel günlerdi diye gülümserim. ne olursa olsun bu dünyada yaşamaya değecek o kadar çok şey, o kadar güzellikler var ki; müzik, doğa, dostluk.

ben ne kadar yazarsam, yazdıklarından anladığım kadarıyla en son yazan sen olmadıktan sonra bırakmayacaksın -hararetle en fazla saçmalayacağın noktayı bekliyorum.

asıl sen benim yazdıklarımı okumamışsın

müzik,doğa,dostluk gibi güzellikler,

ancak gerçeklerin karanlık yüzünden kaçabilirsen yaşanabilir

yolda yürürken çöpleri karıştırıp hayatta kalma mücadelesi veren çocukları gördüğünde

kulaklığından gelen müziğin anlamı kalıyormu

insan olan ancak adaletin sağlanacağı herşeyin anlamlı olacağı bir sistemden zevk alıp güzelliklerinden faydalanabilir

tarihinde matrixx tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
çünkü sen o kitapları okurken ta en başından beri... muhamedin üç kağıtçı biri olduğunu düşünüyordun...

sonuçta vardığın sonuçta ilkinden değişik olmuyor...

önce o esere ve o insana karşı tarafsız ve önyargısız olarak..bundan önce din... allah ve muhammed adına söylenen herşeyi bir tarafa koyup.. objektif bir şekilde okumaya başla

... bakalım aynı sonuca varacanmı...

Maalesef işte burada yanılıyorsun.Kuran'ı ilk okuduğumda müslümandım.Kuran'ı okuduktan sonra bu saçmalıklara inanmamaya başladım.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...