Jump to content

Ölümden sonra hayat olmadığına emin olsam intihar ederdim

Recommended Posts

bak,bende intahar ederdim demek çok kolay ama yapmak çok farklı.normal şartlarda hiçbir insan kolay kolay intahar edemez.sende edemezsin.durumun söylediğin kadar kötüyse bir yardım alabilirsin ve basit bir antidepresan tedavisiyle iyileşebilirsin.ama ben öyle olduğunu sanmıyorum.bu forumda açtığın başlıklar ve aldığın yanıtlar,sana cevap verenlere yazdığın yanıtlardan aldığın haz bile intahar etmeni engelleyecek çok önemli bir faktördür.

sen intahar etmeyi bu kadar istiyor olsan zaten çoktan ederdin.intahar edemiyorsun,çünkü sağlıklı birisin.bir taraftanda hayatı sorguluyorsun,bunu pek çok insan hayatının belli bir döneminde yapar.böyle sorgulayınca "gerçekten hayat bu kadar sıkıntıya değermi" diye sorar insan bu doğru ama gene de intahar edemez.bana kalırsa bu durumda intahar edememe nedenini tanrının var olma ihtimaline atmaya çalışıyorsun sadece.ama neticeye bakalım.intahar edemiyorsun.yanlışmı?

en sonunda OHMun senin zekan hakkında söylediklerine katılcam(bu arada sana soru sormuş bakalım nasıl cavaplayacaksın)

yahu ben ne zaman durumum kötü intihar etmek istiyorum dedim

tanrıya ölümden sonrasına ihtimal vermeseydim intihar ederdim diyorum

bunu neden anlayamıyorsun?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 219
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

en sonunda OHMun senin zekan hakkında söylediklerine katılcam(bu arada sana soru sormuş bakalım nasıl cavaplayacaksın)

yahu ben ne zaman durumum kötü intihar etmek istiyorum dedim

tanrıya ölümden sonrasına ihtimal vermeseydim intihar ederdim diyorum

bunu neden anlayamıyorsun?

bende yakında senin zeka seviyenin OHM ile aynı olduğunu inanıcam.OHM nin verdiği yanıtı çok beğendin ki geldin burada bunu yazıyorsun.benim söylediğim herhangi birşeye cevap vermişmi o sence?ben insanın özgür iradesiyle yaptığını sandığı seçimlerin pek çok dışsal faktöre bağlı olduğunu söyledim,bunu açıklamaya çalıştım.o cevap olarak "özgürlük ve bağımlılık kelimelerini nasıl aynı cümlede kullanıyorsun,insan beyni yokmu diyosun sen..vs "gibi zırvalıklar sıralamış.ve sende bu cevabın beni mors ettiğini düşünüp aklın sıra geldin burada bu lafı ediyosun.ben sadece onun gibi şahıslarla muhatap olmak istemiyorum.o ana yazdıklarımı anlamamış,bundan sonra anlama ihtimali sıfır,ama sanırım sana çok dokunmuş.yuh demek istiyorum.

ya bak bende diyorum ki sen şu anda acaba tanrı ve ölümden sonrası varmı diye düşünüyor ve bunun seni durdurduğunu idda ediyorsan,%100 intahar etmeyecek bir insansın.bu sorunun cevabını düşünüyor olman aslında intahar etmeye falan niyetinin olmadığını kanıtlıyor.

Sitelerde Paylaş
bende yakında senin zeka seviyenin OHM ile aynı olduğunu inanıcam.OHM nin verdiği yanıtı çok beğendin ki geldin burada bunu yazıyorsun.benim söylediğim herhangi birşeye cevap vermişmi o sence?ben insanın özgür iradesiyle yaptığını sandığı seçimlerin pek çok dışsal faktöre bağlı olduğunu söyledim,bunu açıklamaya çalıştım.o cevap olarak "özgürlük ve bağımlılık kelimelerini nasıl aynı cümlede kullanıyorsun,insan beyni yokmu diyosun sen..vs "gibi zırvalıklar sıralamış.ve sende bu cevabın beni mors ettiğini düşünüp aklın sıra geldin burada bu lafı ediyosun.ben sadece onun gibi şahıslarla muhatap olmak istemiyorum.o ana yazdıklarımı anlamamış,bundan sonra anlama ihtimali sıfır,ama sanırım sana çok dokunmuş.yuh demek istiyorum.

ya bak bende diyorum ki sen şu anda acaba tanrı ve ölümden sonrası varmı diye düşünüyor ve bunun seni durdurduğunu idda ediyorsan,%100 intahar etmeyecek bir insansın.bu sorunun cevabını düşünüyor olman aslında intahar etmeye falan niyetinin olmadığını kanıtlıyor.

haa geçte olsa anladın intihara meyilli olmadığımı

ben sadece bir an için kendimi sizin yerinize koyup düşündüm

sizin hayat felsefenizi niçin yaşadığınızı merak ettim

(özgür iradeyi istersen diğer başlıkta tartışalım-OHMa cevap vermezsen kaçtığın anlaşılır)

Sitelerde Paylaş
Birşeyleri bilmen için gidip görmene gerek yoktur. Deliller üzerine bunu bilebilirsin. Mesala kimse bing bangi görmedi yada kimse dinazorları görmedi..fakat ikisininde varolduğunu biliyoruz.

Dinozorların fosilleri vardır ve bu sayede geçmişte var olduklarını biliyoruz. Büyük patlamaysa kesninlikle olmuştur denmiyor, makul bir açıklama olarak ele alınıyor sadece. Halen doğrulanması için büyük çapta deneylere ihtiyaç duyuluyor. Bilim insanları yakın bir zamanda CERN'in İsviçre'deki devasa laboratuvarında gerçekleştirilecek Büyük Patlama deneyinden ümitliler. (Bu arada Big Bang'i doğru yazamıyorsanız onun yerine Büyük Patlama yazın. "Bing Bang" diye bir şey yok!).

Ölümden sonra hayatın, dinlerin ruh adını verdikleri varlıkların gerçek olup olmadığıyla ilgili bir sürü deney ve gözlem yapılmış ama bugüne kadar her hangi bir kanıt bulunamamıştır. Şarlatanlar bazı buluşları ruhun varlığına kanıt olarak ortaya sunmaktan çekinmezler. (sözgelimi sadece biyoenerjiyi gösterdiği kabul edilen Kirlian fotoğrafları bu amaçla kullanılmıştır). İnsanların tamamına yakınında merak uyandıran metafizik öğeler kimi uyanıklar için sağlam bir gelir kaynağıdır.

Kısa süreli ölüm hali yaşadıktan sonra "ölümden dönen" insanlar genellikle hep aynı şeyleri söylerler: "Bir ışık vardı, çok huzurluydum, ışığa doğru gidiyordum". Sorun şu ki beyin ölümleri gerçekleşmediği için rüya halindedirler. Bildiğim kadarıyla kalbin durmasına bakılmaksızın beyin ölümünün gerçekleşmesinin ardından kişi ölmüş kabul ediliyor. Basına yansıyanlara göre bu olayın tek bir istisnası geçtiğimiz günlerde yaşandı. Hastanın biri beyin ölümü gerçekleştikten sonra yaşama döndü. Şimdilik kendisinden "bir ışık gördüm, bir cisim yaklaştı" gibi bir açıklama gelmiş değil, ama insanlar böyle vakaları "havadan" para kazanmak amacıyla çarpıtabiliyorlar; olmamış şeyleri olmuş gibi anlatabiliyorlar.

Sonuç olarak "bir şeylerin bilinmesi için görülmesine gerek yoktur" demek son derece saçma. Doğrusu bilimde bir şeyin var olduğunun ispatlanması için o şeyin illa görülebilir olması gibi bir koşul aranmaz; tespit edilebilir olması yeterlidir. Hiçbir şekilde tespit edilemeyen bir şey yok hükmündedir. Ölümden sonra yaşam, ruh, tanrı vs. hepsi yok hükmündedir. Siz bunların var olduğunu söyleyenlere inanabilirsiniz. Bilim açısındansa, sizin ölümden sonra yaşama inanmanız benim Kripton gezegeninin var olduğuna inanmam kadar desteksizdir.

Sitelerde Paylaş

"Ölümden sonra hayat olmadığına emin olsam intihar ederdim" tamamen öznel ve boş bir ifade. Çünkü;

1. Ölümden sonra hayat olduğuna inananlar yaşadıkları acılara tahammül edemedikleri için intihar edebilmektedirler.

2. Ölümden sonra hayat olduğuna inanmayan çoğu insansa güpgüzel yaşamaktadır.

Dolayısıyla; ölümden sonra hayat olmadığına eminseniz intihar edebilirsiniz, etmeyebilirsiniz de. Size kalmış...

Sitelerde Paylaş
Doğrusu bilimde bir şeyin var olduğunun ispatlanması için o şeyin illa görülebilir olması gibi bir koşul aranmaz;

Ewt bende bunu diyorum ve BİG BANG %100 denecek kadar idialıdır. O yapılacak deneyde de olumlu sonuç çıkarsa artık kesin olacaktır mevzu.

Yani illa görmeye gerek yok. Bilimsel test için ise ben ruhları yada başka soyut varlıkları almıyorum. Kuran matematiksel olarak yada bilimsel ayetler olarak kanıtını sunmaktadır. Bilimsel ayetler her nekadar tartışabilir olsada hiç bir ateist hiç bir insan matematiksel gerçeklere itiraz edemez. Kuran'da matematik vardır. Bu Kuran'ın dogru olduğunun ispatıdır. Diğer delilleri saymıyorum, sizin anlamanız için matematiği alıyorum sadece. Benim için diğer delillerde fazlasıyla yeter.

Evet Kuran benim gözümde bilimsel olarak kendini ispatlamış bir kitaptır. Fakat bu bilimsellik herkese göre olmayacaktır. İnkar etme seçeneği sınav dünyasında olduğumuz için her zaman olacaktır.

Kuran doğru olduğundan dolayı otomatik olarak içindeki yazılar ve öbür dünyada doğru olacaktır.

Ewt cennet ve cehennem var ateist arkadaşlar. Gözünüz aydın olsun.

tarihinde antiateist!! tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Elinde bir tane hayat var; ne yaparsan yap... Ama ben olsam, bu hayatı elimden geldiğince keyifli kılmaya ve beynimi süslemeye çalışırdım...

abi gören derki gökten inme ateistsin yav..bizim sizden ne farkımız varki? normal şekilde yaşıyoruz hayatımızı.

Sitelerde Paylaş
Evet Kuran benim gözümde bilimsel olarak kendini ispatlamış bir kitaptır.

herhangi birşey bilimsel olarak kanıtlandıysa,bunun için benim gözümde doğru,senin gözünde yanlış..gibi bir cümle kurma şansımız olmaz.

Sitelerde Paylaş

Ewt haklısın ama göründüğü gibi durum böyle. Zira ortada ateist olmazdı bu sefer. Buda Kuran'da yer alan "Onlar mucize görselerde iman etmezler" sözü ile muazzam bir şekilde ilişkilidir.

Mesala bir düzen gösteriyoruz ve insanlar çıkıpta bu tesadüf yada eğme bükme diyebiliyor. Tıpkı müslümanlar inançları gereği evrim teorisini nasıl görmemezlikten geliyorsa, ateistlerde bu durumu inançları gereği görmemezlikten geliyor. Şimdi sen çıkıpta evrim teorisi bilimsel değil diyemezsin. Zira evrimi kabul etmeyen insanlar var. Hani o zaman bilimdi evrim ? Neden kabul etmeyen insanlar var ?

Sitelerde Paylaş
Ewt haklısın ama göründüğü gibi durum böyle. Zira ortada ateist olmazdı bu sefer. Buda Kuran'da yer alan "Onlar mucize görselerde iman etmezler" sözü ile muazzam bir şekilde ilişkilidir.

yoo hayır.mucize görsem inanırdım.sadece kurandaki kelimeleri toplayıp,çarpıp,bölüp elde edilen sayılarda mucize olduğunu kabul etmiyorum.bu işlemler zaten son derece zorlama yöntemlerle yapılıyor.onu geç,hadi diyelim gerçekten matematiksel olarak büyük bir sistem var bu kitapta(şahsi görüşüm bu değil),insan zekası bunu yapmak için yeterlidir.buna mucize denemez.

Sitelerde Paylaş
"Ölümden sonra hayat olmadığına emin olsam intihar ederdim" tamamen öznel ve boş bir ifade. Çünkü;

1. Ölümden sonra hayat olduğuna inananlar yaşadıkları acılara tahammül edemedikleri için intihar edebilmektedirler.

2. Ölümden sonra hayat olduğuna inanmayan çoğu insansa güpgüzel yaşamaktadır.

Dolayısıyla; ölümden sonra hayat olmadığına eminseniz intihar edebilirsiniz, etmeyebilirsiniz de. Size kalmış...

öznel olduğunu söyledim zaten,genelleme yapıp intihar edin demedim

1. Ölümden sonra hayat olduğuna gerçekten inananlar intahar edemezler(ya onları daha çok acı bekliyorsa)

2.İnanmayan insanda ancak ölümü düşüncesinden kaçarak güzel yaşayabilir

Sitelerde Paylaş
öznel olduğunu söyledim zaten,genelleme yapıp intihar edin demedim

1. Ölümden sonra hayat olduğuna gerçekten inananlar intahar edemezler(ya onları daha çok acı bekliyorsa)

belki daha zor olacaktır ama emin ol ederler.intahar patalojik bir durumdur,seratonin hormonunun uzun süre aşırı derecede düşük olmasının kaçınılmaz sonucu intahardır.bu düşüşün nedenleri çok farklı olabilir.inanan insan bile bir şekilde eyleminden önce tövbe eder,namaz kılar belki ne bileyim,kendini ikna edecek bahaneleri yaratıp intahar eder.ben bir kişi tanıdım bu şekilde.maalesef basit bir antidepresan tedavisiyle iyileşebilecek bir insandı.

tarihinde jadı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
kurandaki kelimeleri toplayıp,çarpıp,bölüp elde edilen sayılarda mucize olduğunu kabul etmiyorum

Böyle bir şey yapılmıyor zaten. Herşey net ve bir sistem üzerine.

hadi diyelim gerçekten matematiksel olarak büyük bir sistem var bu kitapta(şahsi görüşüm bu değil),insan zekası bunu yapmak için yeterlidir.buna mucize denemez

Mucize demek yanlış kabulm ediyorum. Allah'ın işaretleri denilebilir. Zira "Bu Kuran'ın dogru olduğunu bileceksiniz" ayeti bu öngörüyü desteklemektedir.

İnsan zekası burda kısıtlıdır. İç içe geçmeli yoğun bir sistem vardır. Günümüzde bile insanlar bilgisayarlar ile kasarken 1400 yıl önce kağıtın bile olmadığı bir yerde ( ki ayetler bile kemik vb benzeri şeylerin üstüne yazılmıştır) bir insanın bunları düzenlemesi imkansızdır. Hadi mucize oldu ve düzenledi. Bu adamın işi gücü yok mu acaba bunlarla uğraştı ? İslamı yaymakla uğraşan tarihin en meşgul adamıyken hele.

Sitelerde Paylaş
Böyle bir şey yapılmıyor zaten. Herşey net ve bir sistem üzerine.

kesinlikle net bir sistem yok.çok değişken olan ve bunun nedeni açıklanmayan bir sistem mevcut.hangi kelimeleri neye göre,hangi formülle,hangi işleme tabi tutulduğunun hiçbir açıkaması yok.

Mucize demek yanlış kabulm ediyorum. Allah'ın işaretleri denilebilir. Zira "Bu Kuran'ın dogru olduğunu bileceksiniz" ayeti bu öngörüyü desteklemektedir.

İnsan zekası burda kısıtlıdır. İç içe geçmeli yoğun bir sistem vardır. Günümüzde bile insanlar bilgisayarlar ile kasarken 1400 yıl önce kağıtın bile olmadığı bir yerde ( ki ayetler bile kemik vb benzeri şeylerin üstüne yazılmıştır) bir insanın bunları düzenlemesi imkansızdır. Hadi mucize oldu ve düzenledi. Bu adamın işi gücü yok mu acaba bunlarla uğraştı ? İslamı yaymakla uğraşan tarihin en meşgul adamıyken hele.

kuran zaten muhammedin ölümünden sonra bugünkü şekliyle kitap haline getirildi.neden yapsın,neden uğraşsın,nasıl yapsın...vs.bunlar değil soru.soru insan zekası bunu yapmaya muktedirmidir?cevap:evet..o halde böyle birşey mucize değildir.

milattan binlerce yıl önce inşa edilmiş mısır piramitlerinde de mucize denilecek gizemler mevcut.senin mantığınla hareket edecek olsak,o zamanki mısırlıların inandığı tanrılara tapınmamız en mantıklısı olurdu...

Sitelerde Paylaş
intahar patalojik bir durumdur,seratonin hormonunun uzun süre aşırı düşük seviyede olmasının kaçınılmaz sonucu intahardır

jadı bu dediğine gerçekten inanıyormusun....

ya bu bilim adına söylenen herşeyi neden görmediğiniz.. bizzat şait olmadığınız halde sırf bilim admalrı veya doktorlar böyle diyor diye

size hemen anlaşılır ve inandırıcı geliyor..

hadi diyelim bu denen şey doğru

intihara yakın olan birinde veya intihar eden bir adamın hormanlarında seratonin düşük

ama bu birşeyi gösterirmi....

belki adamın hayatla kurduğu düşünce veya aklından geçen tasarım ve inançlar o hormonun seviyesini düşürüyordur...

örneğin... erkek erkeğe ilişkiye girebileceğini ve bunun bunun gayet normal bir ilişki olabileceğini kişi düşündükten sonra belki hormanları bu yönde salgılanıyordur...

Sitelerde Paylaş
kesinlikle net bir sistem yok.çok değişken olan ve bunun nedeni açıklanmayan bir sistem mevcut.hangi kelimeleri neye göre,hangi formülle,hangi işleme tabi tutulduğunun hiçbir açıkaması yok.

http://forum.ateizm2.org/index.php?s=&...st&p=115408 ileti 16, ayrıntısı için 1. ileti

İşte al sana bir sistem. 5 faktörlü.

http://islamidusunce.googlepages.com/matematikveallah

İşte al sana bir sistem. 2 faktörlü.

http://islamidusunce.googlepages.com/isa_adem

İşte al sana bir düzen. Tek faktör düzen. Ayetlede desteklendiği için sistemde diyebiliriz

Besmele 19 harf, besmelinin tekrarı 19'un katı, besmeledeki kelimelerin tekrarı 19un katı

İşte al sana sistem. 6 faktörlü.

Sure başındaki harflerin bulundugu surelerde 19'un katı. Bazılarında iç içe geçmeli.

İşte al sana sistem.

Sure başındaki tüm harflerin bulundugu ayet sayısı 19 un katı.

İşte al sana bir düzen.

vb vb vb daha çok var istersen öm ile ileteyim.

Sitelerde Paylaş
jadı bu dediğine gerçekten inanıyormusun....

ya bu bilim adına söylenen herşeyi neden görmediğiniz.. bizzat şait olmadığınız halde sırf bilim admalrı veya doktorlar böyle diyor diye

adli tıpta,bir kişinin gerçekten intahar edip etmediğini anlamak için seratonin seviyesi araştırılır.eğer bu hormon normal düzeydeyse,intahar süsü verilmiş bir cinayet olduğu yönünde büyük bir ipucu elde edilmiş olur.ama tabiki bu %100 böyledir demek istemiyorum.istisnalar mutlaka vardır.ama çok büyük bir bulgudur.bunun yanısıra araştırılan daha pek çok faktör vardır

bu hormon neden ve nasıl düşer?bu kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.bazen en kötü olayları yaşayan bir insan depresyona girmez.yada çok ufak şeylerden depresyona girecek insanlarda vardır.çevresel etkenler ve genetik bir arada göz önünde bulundurulmalı

tarihinde jadı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

sen kendin oturup bu kelimeleri tek tek saydınmı?yoksa saymadın ama başka bir kaynaktan edindiğin bilgilerle araştırmadan kabulmü ettin?aklı başında hiç kimse oturup bu kelimeleri saymaz.ben şahsen oturup bu kelimeleri kurandan sayıp doğrulamadan ikna olmam.ancak ne hayat koşullarım,ne sinir sistemim bunu yapmaya müsait değil.allah neden bunu yapmamı istiyor?kendini böylemi kanıtlıyor?sınav dediği bumu?.sen böyle diyorsun diye de senin her söylediğini kabul etmek zorunda değilim.sen oturup saydıysan (gerçekten) bu ancak seni ikna eder,ispatlanan şey ise sadece kuranda belli bir matematiksel sistem olduğudur.başka bişey değil

Sitelerde Paylaş

neden harfler ilgini çektide diğerlerini ilgini çekmedi merak ettim doğrusu. Zira harfleri saymak dediğin gibi biraz sinir sistemini altüs edebilir. Fakat görüldüğü gibi tarihin en meşgul insanı Muhammed peygamberde bunun altından kalkabilmiş. Ben saydığım için bunları söyleyebiliyorum.

Fakat diğer örnekleri 5 dakkada deneyebilirsin. Ama sen nedense 5dkda doğrulugunu sınayacağın şeyi seçmedin, geldin bu harf sayımını seçtin. Buda senin önyargılı olduğunu gösterir. Önyargın varsa sana gökten merdiven açılsa ve o merdivenlerden tek tek melekler inse bile sen inanmazsın. Kuranda dediği gibi sanırım bu bir büyü derdin o zaman da :)

Bu yüzden böyle denemeden kaçıpta, sonrada çıkıp kuranda sistem mistem yok, eğme bükme var diyip durma derim.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...