Jump to content

Denizlerin Birbirine Karışmaması

Recommended Posts

Kuranın ve diğer hayal ürünü metinlerin neresinden tutsanız elinizde kalır. Eğer birini seç deseniz:

Peygamberim J.R.R Tollkien kutsal kitabımda Silmarilion olur en azından daha eylenceli . . .

Sitelerde Paylaş
  • İleti 271
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

O zaman aralarında engel vardır derken karaları kastediyor olması gerek. Eğer senin söylediğin gibi ise yani iki denizden kasıt birisi göl birisi deniz ise aralarında ki engel derken karaları kastediyor. Doğru mu?

Peki birbirine karışmayan denizler hangileridir? Yani Rahman'da belirtilen türde birbiri arasında karışmasına engel olan denizler ve ikisinden de hem inci hem mercan çıkan denizler. Tat'tan bahsetmesine gerek yok zaten orada. Eğer arasında engel'den kasıt karalar ise,değilmi?

Yok eğer engel derken kasıt başka ise açıklarmısın?

Berzah :İletişimi engelleyen,set bölüm,bölme

Bu iki denizin suyu kesinlikle birbirine karışmasına engel berzahla ayrılmış bu karalarda olabilir başka bir engel koyucu durumda olabilir.

Bahsedilen iki denizin nereler olduğunu ben bilmiyorum..Çünkü benim yorumum kustocular gibi mucizevi değil çok sıradan.

Mercanlar genelde sıcak suya sahip denizlerde oluyormuş ve Kızıldeniz meşhurdur..Kızıldeniz ve Akdenizden bahsediyor olabilir mesela Rahmanda.

Selamlar.

tarihinde herakles tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Berzah :İletişimi engelleyen,set bölüm,bölme

Bu iki denizin suyu kesinlikle birbine karışmasına engel berzahla ayrılmış bu karalarda olabilir başka bir engel koyucu durumda olabilir.

Bahsedilen iki denizin nereler olduğunu ben bilmiyorum..Çünkü benim yorumum kustocular gibi mucizevi değil çok sıradan.

Mercanlar genelde sıcak suya sahip denizlerde oluyormuş ve Kızıldeniz meşhurdur..Kızıldeniz ve Akdenizden bahsediyor olabilir mesela Rahmanda.

Selamlar.

İşte bende onu anlatmaya çalışıyorum. Eğer Furkan süresinde bahsi geçen iki deniz ve aralarında bulunan engel eğer karalar ise o zaman iki deniz'den kasıtın bir tanesinin göl bir tanesinin bildiğimiz deniz olduğunu anlayabiliriz.

Ancak Rahman süresinde geçen iki deniz bildiğimiz deniz ise ve aralarında engel olduğu söyleniyorsa ve biz bu engelin karalar olduğunu Furkan süresinden çıkartıyor isek o zaman dünya üzerinde karalar sebebi ile ayrılmış iki deniz göstermemiz gerekir.

Kızıl deniz, bildiğin üzere bir denizdir. Hint okyanusuna bağlı bir deniz ve oldukça tuzlu. Yani aralarında Furkan'da bahsedilen türde bir engel bulunmuyor. Tersine birbirine bağlı. Dünya'da bu böyle zaten. Orada Mercan çıkıyor olmasına şaşırmam.

Yani burada ki engel'den kasıt eğer bir yerde karalar olurken bir yerde olmuyorsa burada bir çelişki var demektir.

Tatlı su mercanı bulana kadar bu böyle devam eder gider... :rolleyes:

Sitelerde Paylaş
Yani burada ki engel'den kasıt eğer bir yerde karalar olurken bir yerde olmuyorsa burada bir çelişki var demektir.

Böyle bir tümevarım mantıklı değil.

Aynı sıfatlar aynı şeyi anlatmayabilir..

Bir binekle yola çıktılar dendiğinde mesela her yerde bu binek deve olur ya da at olur denemez..

Her ne kadar Kuran'ın böyle bir iddiası olmasa da tatlı su mercanlarını ben de bekliyorum:)Çünkü iki gündür nette bulamadım.

Selam..

tarihinde herakles tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Böyle bir tümevarım mantıklı değil.

Aynı sıfatlar aynı şeyi anlatmayabilir..

Bir binekle yola çıktılar dendiğinde mesela her yerde bu binek deve olur ya da at olur denemez..

Ama tatlı su mercanlarını ben de bekliyorum:)Çünkü iki gündür nette bulamadım.

Selam..

Dikkatini çekerim, eğer ifadesi kullanıyorum. Eğer iki ayette de belirtilen engel karalar ise diyorum. Bu mantık hatası olmaz. Eğer ifadesi şartlı ifadeyi bildiriyor.

Engellerden bir tanesi karalar diyelim. Peki diğeri nedir?

Tatlı su mercanı ile ilgili bilgi bulabileceğini pek sanmıyorum. Hatta insanizm'in eğer literatür ismini verirse bahsettiği canlının çok büyük ihtimal ile bitki olduğunu da tahmin ediyorum.

Bekleyeceğiz. Ya bildiğimiz iki deniz arasında ki engel ya da tatlı su mercanı. :rolleyes:

Sitelerde Paylaş
Her ne kadar Kuran'ın böyle bir iddiası olmasa da tatlı su mercanlarını ben de bekliyorum:)Çünkü iki gündür nette bulamadım.

Selam..

Kuran'ın bunu iddia etmediğini ancak bildiğimiz iki denizin arasına nasıl engel koyduğunu açıklayabilirsen söyleyebilirsin.

Çünkü bu açıklamayı bulmadan Kuran'ın onu değilde bunu iddia ediyor deme şansın yok.

Binek'ten kasıtın deve olmadığını at olduğunu her iki seçeneği bilerek ancak öne sürebilirsin. Deve'den başka binek olmayan bir yer olduğunu varsayalım.Burada binek'ten kasıt hep devedir. Ancak hem atın hem devenin binek olduğu bir yeri varsayalım. İşte burada diyebilirsin binekten kasıt deve değildir.

Sitelerde Paylaş

Şimdi sana berzah kayalık dersem,tüm berzahları açıklamayı denersem aşağıdakinide açıklayabilirim demek olur...

23/100 Leallı a'melü salihan fıma teraktü kella* inneha kelimetün hüve kailüha* ve miv veraihim berzehun ila yevmi yüb'asun

23/100 "Ki terketmiş bulunduğum şeylerde erdemli işler yapayım." Hayır. Bu onun söylediği bir laftan ibarettir. Diriliş gününe kadar onların ardında bir engel vardır.

Berzah engel...Bu engel kah karalar olabilir veya başka bir su akıntısı olabilir yada başka şeylerde.

Bilmiyorum yani kardeş:)

Selam..

Sitelerde Paylaş

Rahman suresinde bahsettiği iki deniz Furkandakinden farklı ise o zaman burada birbirine kavuşmak üzere salınan ama arasındaki engel nedeniyle kavuşmayan denizler hangileri? Yoksa SÜVEYŞ kanalı mı sizin şu berzah :) ne dersiniz? nasıl olsa burada bahsi geçen deniz size göre biri tatlı diğeri tuzlu olan deniz değil..eğer kasıt kızıldeniz ve Akdeniz ise,Kızıldeniz ve Akdenizin birbirine karışmadığını ,aralarında kara parçası olduğunu o dönemdeki insanlar da biliyordu bunu söyledi diye mucize olmaz.Tabi siz süveyş kanalı mucizedir diye düşünmüyorsanız.

Benim anladığım kadarıyla ( ki buna itiraz edemezsiniz,işinize gelince "Kuran'ın bütününe bakmak lazım",işinize gelmeyince "yok öyle değil burada anlatılana bakmak lazım" diyen sizsiniz) Furkan suresinde ve Rahman suresinde bahsi geçen denizler aynı denizler...o zaman tatlı su mercanını ve tatlı su denizini bulun.Hadi bakalım.

Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar 2 denizden kasıt biri nehir biri ise denizdir. Eğer iki denizden kasıt, tatlı ve tuzlu su akıntıları ise zaten bunlar denizde birbirlerine karışmazlar. Bu konuda eskiden çok resim atmıştım fakat arşivler çok kunlanışsız bulamıyorum. Burda sorulması gereken soru Muhammed'in bu tatlı ve tuzlu suların karışmadığını nereden bildiğidir. Bir ateiste göre Muhammed'den yıllar önce bilinen bir şeymiş gene :D

Bir video izlemiştim, animasyonda alltan tuzlu üstende tatlı su akıyordu denizde. Dnizde hem tatlı hemde tuzlu su akıntıları oldugu içinde, ikisinden mercanlar çıkan sözü daha mantıklı hale gelir.

post-3378-1201093479_thumb.jpg

edit: özel bir mesaj geldi arama konusunda hemen bakayım :)

tarihinde insanizm tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

"Burda sorulması gereken soru Muhammed'in bu tatlı ve tuzlu suların karışmadığını nereden bildiğidir. Bir ateiste göre Muhammed'den yıllar önce bilinen bir şeymiş gene "

İnsanizm arkadaş bu cümlenin sonuna bir de smiley koymuş ama copylerken çıkmadı.

Muhammed Mustafa "tatlı ve tuzlu suların karışmadığını" elbette vahiy yolu ile öğrenmiştir. Bu konuda bildiğim en eski yazılı kaynak olan " Naturalis Historiae" nın yazarı Gaius Plinius Secundus'a vahyedildiği gibi. (ö.ms 79) Ya da denizciliğin babaları sayılan ve ortadoğu halkı olan Fenikelilere, sonradan

onların yerini alan Milet ve Antik Yunan denizcilerine vahyedildiği gibi. Onlara da muhtemelen bu vahy, denizde yüklenen gemilerin delta ağızlarında

kurulu limanlara yanaşmakta zorluk çekmeleri üzerine gelmiştir.

Evet insanlara doğayı gözlemlerken vahiyler gelmiş bunları kayda almışlardır. Son vahiy alıcısı fahri kainat Muhammed Mustafa tüm bilgilerin tazelendiği,

yeni bir hakikat pınarı olmuştur vesselam.

İnsan aklı ve onun parlak zirveleri olan isimler mi ? Bunu bilemeyecek ne var ? Vahiydir elbette !!!!

Aksini iddia eden zındıklara da ( :P ) düşer.

Sitelerde Paylaş
  • 3 weeks later...

sakın Bilim Teknik dergisine gidipte bunları söyliyeyim falan deme uzunca süre kendine gelemeyeceğin şeyler duyarsın.

Karışmayan sular konusuna gelince eski sümer yazıtları indus vadisi kalıntıları ve mısır yazıtlarında değil karışması içerikleri hakkında dahi bilgileri varmış muhammet ise onlarda yıllaaaaaaar yıllaaaaaar sonra bunları yazmış kuranda başkalarının cümleleri ile kendinizi var edemezsiniz kendiniz yeni cümleler "yaratmalısınız" muhammet iyi bir tacirdir ve bunları bilmesi de doğaldır zamanın yahudileriyle alışverişlerinde edindiği bilgiler bir taneside bu karışmama meselesidir. ki buda aslında çok yüzeysel bir tanımlamadır

Sitelerde Paylaş

Ben sana bir soru sorsam google bile seni kurtaramazken, o zamanın insanı dünyadaki herşeyi nasıl bilebilir.

Sana soruyolar gastroentoloji nedir diye..

Sende diyorsun ki bilmiyorum hocam ben ne bilirim..

Sonra adam sana şöle yanıt veriyor; hıyar adam bütün doktorların bildiği şeyi sen nasıl bilemezsin.

Sitelerde Paylaş
Ben sana bir soru sorsam google bile seni kurtaramazken, o zamanın insanı dünyadaki herşeyi nasıl bilebilir.

Sana soruyolar gastroentoloji nedir diye..

Sende diyorsun ki bilmiyorum hocam ben ne bilirim..

Sonra adam sana şöle yanıt veriyor; hıyar adam bütün doktorların bildiği şeyi sen nasıl bilemezsin.

Yoksa Kuran herşeyi bilen Allahın sözü değil mi?

.

Sitelerde Paylaş

:-))))))))))))

Ülen guguk kuslari,uyduruhcu dinciler.Sizin cöl Fellahini üvmek icün bir seymi buldunuz sanirsiniz.

Dinleyin o zaman,bu iki suyun karismamasinin nedenini agnatiyim size.

Gerci bazi ateist arkadaslar neden bu iki suyun karismaz gibi göründüyünü tam olmazsada nedenini yazdiydilar burada.

Cebelitarik bogazinda köprü gibi bir dag sirasi var,bu dag sirasi suyun dipten akisini engellemektedir.Ayni dag siralari cebelitarikdaki daga parelel olarak Avrupa kitasiyla Amerika kitasi arasinda bir birine parelel olarak on kadar sira daglar vardir.Bunlarda Atlas okyanusundaki dip akintilarini büýük oranda engellemektedirler.

Dönelim Cebelitarik bogazina.

Akdenizin suyu, bulundugu iklimden ve kendisine akan nehirlerden kendine özel bir birlesimi vardir,tabiki atlas okyanusununda kendine has özellikleri olacaktir.Tuz bakimdanda Atlas okyanusu daha az tuzludur.

Yani iki denizin sulari arasinda müneccim olmaya gerek kalmadan anlasilacak bir fark vardir.

Ateist arkadaslarinda dedigi gibi ,bu demek deyil iki denizin suyu aralarinda duvar varmis gibi karismiyor.Böyle düsünen biri veya birilerinin vakit gecirmeden doktora gitmesi gerek.

Sular karismaktadir,fakat arkadaki büyük su kitlesi bu karisimi icinde kaybetmektedir.

Uyduruhcular mal bulmus Magripli Fellah kimin sevinclerinden zip zip ziplamahdadirlari.

Sizin gafaniz vallah hec birseye calismahdadir.

Mekkede osurani Emrikeli Emrikede duyiy,

Sülüman demirel.......... sirsa onida duyiy,

Putin vaya Fidel Kastro yellense onida duyiy.

Dünyanin herülkesinin karalarina ve denizlerine yerlestirilen hoperlörler vasitasiyla Emrike dünyayi heran kontrol etmektedirler.

Namus böyle korunur,

Yoksaaaaaaa, bir metre bezi ici bos kafaya sarmahla namus korunmaz,ÖCÜ`YE BENZENILIR.

Akliniz fikriniz adamlarin garilarin seyinde.

Yahu adam olunda,arastirma yapin birseylerde siz bulun.

Yohhhhhh,olmazzzzzzzzzz,onun ahli fikri adamlarla garilarin seyinde.Hep belden asagi,dizden ohari.

Muhammet adamlariyla bir tarihde hacca giderler.Kafiledeki ulemalardan biri anlatiyor.

Hacdan dönerken gamislarimizdan meniler dere gibi ahiyordu.

Kadinlarimiza bir an önce gavusmah icün Hecin develerimizü öyle sürüyorduhki.Develerin ayahlari sankim yere deymiydi:-)))))))).

Tehlükelü bir durum.

Develere bisey olmadan develer okadar hizli gösamazlar:-))))))))

Nasrettin hoca esege odun yüklemis eve gidiyormus,ama esek üstünüze saglih gripmi ne olmus öskürüp duruyormus.Coh yavas yürüyormus.

Halbuki,karisi hamuru yogurmus odunu bekliyormus.Hoca bakmis ,esek yürümüyor,erken gitmese garidan zilgiti yeyecek.Ahlina esegin götüne sap sürmek gelmis.Hemen siseyi ciharip esseyin götüne sapi sürmüs.

Essek bir silkinip baslamis kosmaya,hoca mümkünü yoh eseye yetisemiyor.Hoca demiski su saptan birazda benim götüme süriyimde,essekle beraber eve gideriz.

Hoca donu siyirip sapi alip eyilip kicina azcik sürmüski,aman Allah hocanin gici dersin alev almis.Öyle kosmaya baslamiski Ingiliz atlari haltetmis hocanin yaninda.Hoca esseyi de gecip köyün icinden bir tazi süratiyla eve dalar.Kosmaya evdede devam eder.Hocanin hanimi sorar adam bune hal,Hoca yalniz sap,sap,sap diye bagirip kosuyormus.

Kadin anlamis kocasinin ne halt yedigini.

Hemen ortaya bir leyen koymus,icinede buzlu su dordurmus ve hoca cikar donunuda suya otur der demez kadin,hoca donuyla buzlu suya oturmus.

O anda essekte hizla kapidan iceri girmis.

Arhasi yarin

tolonbeg

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...