Jump to content

Sizce Ateizm dünyada yükseliyor mu?

Recommended Posts

ateist, umarim haklisindir. Ben biraz karamsarim bu konuda. Bu adamlarin "ureme hizi" ve "ilerleme yavasligi" ile basa cikmak mumkun degil. Hollanda'ya bile seriat getirmek uzereler..

Maalesef ben de karamsarım... :unsure: Birlikte hareket etme duyuları da çok kuvvetli; çünkü hepsi aynı tornadan çıkma...

Sitelerde Paylaş

Bence insan oldukça din de olacak çünkü ölüm korkusu ve sığınma ihtiyacı bütün insanlarda var. Kimisinin psikolojisi sağlam oluyor ve bunu gideriyor ancak kimisi de zayıf oluyor ve ölüm korkusuyla yüzleşemiyor. Bu durumda kendisini sonsuza dek yaşayacağı bir dine yöneltiyor. Bunun yanında insanlar zora düştüğünde kimseden destek alamayınca sığınma ihtiyacı duyuyor ve allaha sığınıyor. Din insanların depresyona girmelerini önleyerek beyin sağlığını koruyor. Hatta birisi evrim dini yarattı demişti. Belki de doğrudur.

tarihinde adiist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

hiç katılmıorum.

herkes inandığı ölçüde mutlu olur.neye inandığıda önemli.herşeyi yaratan Allahtır.kim ne derse desin aksini kimse ispat edemez.bütün dünya bilimin arkasından gitsede içten içe inanan sayısı her geçen gün artıyor.artmasa bile banane.ben inanıyorum isterse kimse inanmasın.amaç mutluluk.kimse kimsenin düşüncesine müdahele edemez.saçma der salakça der ama önemli olan insanın kendi fikridir.bir başkasının doğrusuyla nereye kadar yaşanılabilirki yaşanılsa bile nekadar mutluluk getirebilir.biz müslümanlar ispat beklemıoruz.inancımız içimizde.yoksa sanıyomusunuzki bütün müslümanlar bilimden bihaber yaşıyorda birtek siz ateistler bukadar bilgilisiniz.

Sitelerde Paylaş
hiç katılmıorum.

herkes inandığı ölçüde mutlu olur.neye inandığıda önemli.herşeyi yaratan Allahtır.kim ne derse desin aksini kimse ispat edemez.bütün dünya bilimin arkasından gitsede içten içe inanan sayısı her geçen gün artıyor.artmasa bile banane.ben inanıyorum isterse kimse inanmasın.amaç mutluluk.kimse kimsenin düşüncesine müdahele edemez.saçma der salakça der ama önemli olan insanın kendi fikridir.bir başkasının doğrusuyla nereye kadar yaşanılabilirki yaşanılsa bile nekadar mutluluk getirebilir.biz müslümanlar ispat beklemıoruz.inancımız içimizde.yoksa sanıyomusunuzki bütün müslümanlar bilimden bihaber yaşıyorda birtek siz ateistler bukadar bilgilisiniz.

İspat etme yükümlülüğü iddia sahibinindir... Bir türlü öğretemedik şunu size... :rolleyes:

Sitelerde Paylaş

Üreme hizlari olarak düsünürseniz, olaya birde nitelik ve nicelik olarak bakmalisiniz. Gelismis toplumlarda dinlerin bittigini acik bir sekilde görüyoruz.

Sakin abd icin gelismis ve dindar demeyin. Cünkü abd modeli, gercek anlamda gelismis bir model degildir.

Sosyal anlamdaki refah seviyesi ve iletisim alanlarindaki ilerleme, bu refahi yasamak isteyen dindar insanlarin cok olmasi, gelecekte din baskisindan kurtulmak isteyen insanlarla mutlaka bir sonuca varacaktir. Elbette dindar olan yiginlar olacaktir ama niteliksiz ve kontrol altinda.

En azindan kendiniz icin düsünün. Eger 1900 yilinda Türkiyede yasamis olsaydiniz, dindar olmama sansiniz olurmuydu? Eskiden böyle yüzlerce yada binlerce insana, din kitaplarindaki sacmaliklari gösteren bir imkan varmiydi?

Ayni iletisimi, insanlarin dindar olmasi icinde kullaniyorlar ama insanoglu, aklinin almayacagi ve mantiksiz seyleri mutlaka bir gün farkedecektir.

Sitelerde Paylaş

türkiyede eğitim bu kadar geri kalırsa din tabiki ilerler

üniversiteyi bitirmiş öğretmen olmuş insan çok basit matematik sorusu soruyorum bilmiyor diyorumki sen nasıl bitirdin

üniversiteyi diyorki ben sözelciyim

bu insanlar lise birden sonra matematik görmemişler

sayısalcılarda coğrafyadan anlamıyor

zaten okuldan sonra gençler ne kitap okuyor ne gazete nede haberleri izliyorlar

12 eylül bilinçli olarak insanları eğitimsiz yetiştirdi

türkiyede dinci partiler niye yükselişe geçti

eğitimin olmadığı yerde din olur bu günkü türkiye bunun ispatıdır

istanbulda izmirde eğitimli kültürlü insanların oturduğu semtlere bakın ne kadar cami var veya ne kadar inanıyorlar

birde anadoluya bakın fakir semtlere bakın genel bir gözlem yapın

islamiyetin etkinliği en çok nerelerde var veya nerelerde yok

cem yılmazın reklamdaki dediği espri aslında gerçek

EĞİTİM şart

türkiye genelinde gerçek anlamda eğitim bu gün başlasa faydası en az 30 yıl sonra olur bence

ama şunu söyleyebilirim teknoloji sayesinde kararsız olmuş olanlar yani ortalarda gezenler ateist oluyor

ama islamiyette türkiyede ılımlı kendi halindeki insanları kendi halinden çıkartıp onların yuvarlak yerlerini dahada köşeleştiriyor

Sitelerde Paylaş

bence dünyada ateizm de islam da yükseliyor , diğer bütün inançlar düşüşte , hristiyanların çoğu tamamen ateist gibi yaşıyor artık , isayla dalga bile geçiyorlar bu insanları ateizmin yükselişi olarak yorumluyorum. Piss Christ(çiş isa ) diye bir şey var mesela 200px-piss_christ_by_serrano_andres_1987 , adam her gün gidip gelip işemiş isanın olduğu bu cam bölmeye ve buna sanat diyor , kimsede buna bir şey demiyor hatta sanat ödülleri falan almış , muhammed hakkında böyle bir şey olsa olacakları düşünemiyorum bile.

Sitelerde Paylaş

Kuresellesme uzun donemde dinlerin aleyhine calisacak bir olgudur. Ekonomilerin, kulturlerin giderek kaynastigi bir dunya'da dinsel kutuplasmanin kime ne faydasi olur diye sormak gerek.

Daha onceki bir iletimde belirtmistim, 2007 yilinda yapilan 45,000 kisinin katildigi bir anketin ortaya cikardigi sonuclardan birisi de zenginlikle dinsel inanc arasindaki ters orantili iliskidir. bkz Pew Report

Ancak bu raporda son bir iki yildir giderek tirmanan petrol krizinin, bilimsel gercekligi artik herkes tarafindan kabul edilen kuresel isinmanin, artan cevre sorunlarinin, ve gida krizinin kuresellesme uzerindeki olumsuz etkileri islenmemis.

Dolayisiyla kuramsal olarak gelismekte olan ulkelerde yoksulluk sorunu cozulebilir, gelir dagilimi duzeltilirse bu dinlerin aleyhine gelisecek bor ortam hazirlayacaktir. Ancak enerji ve gida krizinin giderek arttigi bir donemde yoksullukla etkili ve rasyonel bir bicimde mucadele etmek gelismekte olan ulkelerin acendasinda ikinci planda kalacaktir. Bu durum ne yazik ki dinlerin lehine bir ortam yaratacaktir.

Artan enerji krizi (arz ve talep arasindaki dengesizlik, arzin arttirilamamasi), Cin'i Orta-Dogu'daki petrol uzerinde soz sahibi olma konusunda zorlayacaktir. Cin ve Hindistan gibi zenginlesen super gucler giderek Opec uzerindeki etkinliklerini arttirmak isteyecektir. Bu durum bolgede (orta-dogu) zaten alt ust durumda olan sosyo-politik dengeleri etkileyecek, belirsizlikler artacak, ortam kizisacaktir. Hatta 3 Dunya savasinin cikmasi olasiligi bugun 1990'lardaki Glasnost ortamina gore cok daha yuksektir. Enerji krizinde bicak kemige dayanirsa savas ya da en azindan kozlarin daha sert bir bicimde paylasilmasi kacinilmaz olacaktir.

Nufus artisinin kontrol edilemedigi ve daha adil gelir dagiliminin saglanamadigi, buyuk insan yiginlarinin giderek yoksullastigi, sosyo-politik dengelerin hizla degisim gosterdigi bir Dunya'da ne yazik ki dinler ve ve benzeri irrasyonel akimlar guc kazanacaktir. Umarim yaniliyorumdur.

tarihinde Aragon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Nufus artisinin kontrol edilemedigi ve daha adil gelir dagiliminin saglanamadigi, buyuk insan yiginlarinin giderek yoksullastigi, sosyo-politik dengelerin hizla degisim gosterdigi bir Dunya'da ne yazik ki dinler ve ve benzeri irrasyonel akimlar guc kazanacaktir. Umarim yaniliyorumdur.

supheliyim. 1750lerden sonra da sanayi devrimi ile neredeyse aynı sorunlar basgosterdiginde, tabandan gelen ve butun avrupaya bir anda yayılan bir devrim hareketi ile sonlanmıstı ve kliseye halk sırtını donmustu

cok iyi biliyoruz ki; hicbir din, toplumlar ekonomik anlamda cokus icinde olduktan sonra, ne suça engel olabiliyor, ne de devrimci faaliyetlere

Sitelerde Paylaş

Yükselmezmi dünyada 1 milyar ateist var az rakam değil 150 yıllık bir felsefe.

İslam 1400 yıllık felsefe 1,5 milyar

hristiyanlık 2008 yıllık felsefe 2 milyar

150 yıllık felsefe binlerce yıllık dinleri çürütüyor.

Sitelerde Paylaş

aslında inandığını zanneden kişilerin, 'ateistim' diyenlerden daha çok olduğunu düşünüyorum ben.

neye inandığını bilmeyen, kutsal denilen o kitapları hayatında hiç okumamış biri olarak ölüp gidenleri teist sınıfında görmüyorum.

onlar için tanrı kelimesi sadece çocuklukta aklının bir köşesine yerleştirilmiş 2-3 kelimelik bir kavramdır.

görmediği, hissedemediği bir varlığı da insanın eleştirme iç güdüsü zayıftır.

bu yüzden ölene kadar o kavramı kabullenip yaşarlar, bundan öteye gitmez.

Sitelerde Paylaş

Bütün hayatınızı dini yok etmeye adasanız.Kendiniz kadar yer yakarsınız.60 70 sene yaşarssınız o nefretinizle ölür gidersiniz.din yaşamaya devam eder.İnanmasanız ne olur sanki enfazla toprakda 1 m2 lik yer kaplarsınız.Hayatım boyunca inanmayan inanmadığını düşünen ahmaklarla görüşdüm.cehaletden başka bişey görmedim korkaklıkdan başka bişey görmedim onlarda.Korku yüzerine gözlerine sinmişdi.İnanmadıkları ALLAH'dan aslında için için titriyorlardı korkuyorlardı.Herhangi birinizin korkusundan çok daha fazla korkuyorlardı.FAkat nefsi ve arzuları onlara hep yok dedirtmeye sürüklüyordu.Ya Allah varsa diyorlar içinden.Ya hz.Muhammedin dedikleri doğruysa.Ne yapacağız biz o alemde.Ayet iniyordu Peygamber kendini parçalayacak gibi oluyordu inanmıyorlar diye.Ebu leheb'le rniye iman etmedi diye üzülüyordu.Ve İnanmadığınız Zamandan ve Mekandan münezzeh olan Allah şöyle buyuruyordu O'na

''Onlar inanmıyorlar diye nerede ise kendini helâk edeceksin.Bırak onları kendi haline.HErkesi hidayete getirmekle sorumlu değilsin.Sen tebliğ ile sorumlusun.'' Kimse kendini yormasın.Mekanlara sığmayan insanlar şimdi ufak bir mekana sığdılar.Gideceğimiz ve döndürüleceğimiz yer belli... Allah dan Hidayet diliyorum sizlere...

Sitelerde Paylaş
Bütün hayatınızı dini yok etmeye adasanız.Kendiniz kadar yer yakarsınız.60 70 sene yaşarssınız o nefretinizle ölür gidersiniz.din yaşamaya devam eder.İnanmasanız ne olur sanki enfazla toprakda 1 m2 lik yer kaplarsınız.Hayatım boyunca inanmayan inanmadığını düşünen ahmaklarla görüşdüm.cehaletden başka bişey görmedim korkaklıkdan başka bişey görmedim onlarda.Korku yüzerine gözlerine sinmişdi.İnanmadıkları ALLAH'dan aslında için için titriyorlardı korkuyorlardı.Herhangi birinizin korkusundan çok daha fazla korkuyorlardı.FAkat nefsi ve arzuları onlara hep yok dedirtmeye sürüklüyordu.Ya Allah varsa diyorlar içinden.Ya hz.Muhammedin dedikleri doğruysa.Ne yapacağız biz o alemde.Ayet iniyordu Peygamber kendini parçalayacak gibi oluyordu inanmıyorlar diye.Ebu leheb'le rniye iman etmedi diye üzülüyordu.Ve İnanmadığınız Zamandan ve Mekandan münezzeh olan Allah şöyle buyuruyordu O'na

''Onlar inanmıyorlar diye nerede ise kendini helâk edeceksin.Bırak onları kendi haline.HErkesi hidayete getirmekle sorumlu değilsin.Sen tebliğ ile sorumlusun.'' Kimse kendini yormasın.Mekanlara sığmayan insanlar şimdi ufak bir mekana sığdılar.Gideceğimiz ve döndürüleceğimiz yer belli... Allah dan Hidayet diliyorum sizlere...

nihat hatipoğlu'ndan alıntı...

devamında ateist bir avukat kadını nasıl imana getirdiğini anlatıyor.

beni ikna edemezdi o laflarla, o avukatı nasıl imana getirdi ?

ardından avukat kadın da, kendisi gibi ateist olan kocasını imana getiriyor.

ve mutlu son...

ilginç bir hikaye :lol:

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...