Jump to content

Müslümanların arzuladıkları toplum düzeni nedir?

Recommended Posts

Burada size bir şablon veriyorum. Arzuladığınız toplum düzenini lütfen özet bir biçimde başlıkların dışına taşmadan yazın. Öncelikle insanlık namına dürüst olmanızı istiyorum. İkinci olarak ise eğer kutsal saydığınız inancınızda samimi iseniz, inancınızın emri üzerine dürüst olmanızı bekliyorum.

VE EN ÖNEMLİSİ, fikirlerinizi yumuşatmadan, tatlı sözlerle süslemeden, konuların etrafından dolanmadan, yalın ve net bir biçimde sunun.

Not: Başlığa yorum yapmak isteyen nurcu arkadaşlar olursa diye özellikle belirtmek istiyorum, Türkçe kelimeler kullanıp anlaşılır olun. Kendi fikirlerinizi yazın. Risale-i Nur denen paçavradan alıntılarla ortalığı kirletmeyin.

1. Ekonomik sistem nasıl işlemeli? Serbest piyasa modeli mi uygulanmalı? Borsa, bankacılık ve faiz konusundaki genel düşünceleriniz nelerdir?

2. Üretim ilişkileri ne biçimde olmalıdır? Sanayi ve tarım üzerine idealize ettiğiniz belli başlı modeller nelerdir?

3. Sağlık politikaları nasıl olmalıdır? Doktor-hasta münasebetinde bugünkünden farklı olmasını istediğiniz noktalar nelerdir? İnsan sağlığı için islami yaşam tarzından ne kadar ödün verilebilir?

4. Eğitim sistemi nasıl olmalıdır? Dinin eğitimde tutacağı yer ne olmalıdır? İlk, orta ve yükseköğretim kurumlarında dinin ne biçimde yer tutacağını kısaca yazınız.

5. Hukuk sistemi nasıl olmalıdır? Belli başlı suçlara verilecek cezaları sıralayınız.

6. Azınlıklara sosyal anlamda hangi kısıtlamalar uygulanmalı? Farklı inançlara mensup insanlar devlet ve adalet önünde müslümanlar ile eşit haklara sahip olabilir mi? Azınlıklar müslüman toplumun yaşayış biçimine uymak ve gerekirse kendi yaşam biçimlerinden fedakarlık etmeli midir?

7. Gündelik hayatta erkek- erkek, kadın-kadın, kadın-erkek ilişkilerinin nasıl olmasını istediğinizi kısaca yazın. Aile kurumunun inşa süreci nasıl olmalıdır? Evlilik öncesi ve evlilik sonrası süreçler ne biçimde gelişmelidir? Flört mü yoksa görücü usulü mü tanışılmalıdır? Birden fazla kadınla evlenilebilir mi?

8. Kadının toplumdaki yeri ne olmalıdır? Çalışma, mülk edinme hakları erkeklerinkiyle eşit mi olmalıdır yoksa bir takım farklar mı gözetilmelidir? Kadının evinde oturup çocuk bakması ve ev işlerinin sorumluluğunu üstlenmesini tercih eder misiniz? Kadına fiziksel şiddet uygulanabilir mi? Uygulanırsa hangi ölçüde?

9. Bilim konusunda bir islam ülkesi hangi yolları izlemelidir? İdealize ettiğiniz bilimsel metodoloji biçimini kısaca açıklayın. Bilim insanı deneyler ve gözlemler yaparken bir tanrının varlığını öncelik olarak gözetmeli midir? Deney ve gözlemler islamın belirlediği ahlak sınırları dahilinde mi olmalıdır yoksa bilimsel çalışmanın uzun vadede pratiğe yansıtacakları için ahlaki sınırlar ihlal edilebilir mi?

10. İslam ülkesinde demokrasi nasıl işler? Bir vatandaş ülke yönetiminde söz sahibi midir? Eğer söz sahibiyse hangii yollarla söz hakkını kullanabilir?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 46
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

1. Ekonomik sistem nasıl işlemeli? Serbest piyasa modeli mi uygulanmalı? Borsa, bankacılık ve faiz konusundaki genel düşünceleriniz nelerdir?

Serbest piyasa tabii ki...Borsa,bankacılık,faiz vs hakkında yeterli bir bilgim yok.

4. Eğitim sistemi nasıl olmalıdır? Dinin eğitimde tutacağı yer ne olmalıdır? İlk, orta ve yükseköğretim kurumlarında dinin ne biçimde yer tutacağını kısaca yazınız.

Din eğitimde asla yer edinilmemeli.Girdiği her yerde çıkardığı sonuçlar ortada çünkü.İsteyen kendi boş zamanında dinini iyice öğrenir bilgi edinir,ya da dinini bırakır,başka dine geçer vs...ama bu olgular muhakkak eğitim sisteminin dışında gerçekleşmeli:)Yani dinin eğitimde yeri olmamalı:

Farklı inançlara mensup insanlar devlet ve adalet önünde müslümanlar ile eşit haklara sahip olabilir mi?

Asla!

Azınlıklar müslüman toplumun yaşayış biçimine uymak ve gerekirse kendi yaşam biçimlerinden fedakarlık etmeli midir?

Evet

Bilim konusunda bir islam ülkesi hangi yolları izlemelidir?

Alak suresi 1. ayet in yolunu izlemeli.:)

Bir vatandaş ülke yönetiminde söz sahibi midir?

o vatandaşa göre değişir.

Ancak herkes eşit bir biçimde söz sahibi olmamalı...

Sitelerde Paylaş

bugün sınavına girdiğim türk iktisat tarihi dersinin notlarından yazıyorum .

İslamiyet`in en önemli ekonomik özelliği nedir

*sınırsız mutlak özel mülkiyet yoktur

İslam`da temel üretim faktörü nedir?

*emek

İslam ekonomisinin özellikleri

*bireycilik yerine toplumculuk var.girişim özgürlüğü serbest rekabet var

İslam ekonomilerinde asıl özellik devletçiliktir ferdiyetçiliktir yoktur

bu özellikler kulağa hoş geliyor aslında.

Sitelerde Paylaş
Serbest piyasa tabii ki...Borsa,bankacılık,faiz vs hakkında yeterli bir bilgim yok.

Alak suresi 1. ayet in yolunu izlemeli.:)

Alak suresi 1. ayeti maalesef siz müslümanlar yanlış algılıyorsunuz.Dinler güçlerini cehaletten alırlar.Aklıselim bir insanın Adem hikayesine veya dünyanın düz olduğuna inanmasını bekleyemezsiniz.Fakat korkak ve cahil insanlar inanırlar.

İslam'da faiz yasaktır.Faizin yasak olmasının nedeni o dönemde Arabistan'da yaşayan Yahudilerin kazançlarını engellemektir.

Sitelerde Paylaş

Kendi bilgim ölçüsünde cevaplamaya çalışacağım.

Serbest piyasa modeli devam etmeli. Borsa hakkında bir fikrim yok. Bankacılığa her hangi bir sınırlama getirilmemeli, insanlar özgür iradeler ile bir borcun ya da faizin altına yatıyorlar ise, bu onların kişisel tercihleridir. Ödeyememe durumunda yasal işlem uygulanır.

2. Üretim ilişkileri ne biçimde olmalıdır? Sanayi ve tarım üzerine idealize ettiğiniz belli başlı modeller nelerdir?

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından üretim sistematik bir şekilde takip edilmelidir, denetlenmelidir ve kalite standartlarına uymayan ürünler hakkında ciddi yaptırımlar uygulanmalıdır. Doğal kaynakların korunması sebebiyle bazı dallarda üretime o anın koşullarına göre yıllık kota uygulanabilir. Serbest piyasa ve bu dalda iş yapmak isteyen bireyler bunun bilincini ve riskini göze alarak işe başlamalılar.

3. Sağlık politikaları nasıl olmalıdır? Doktor-hasta münasebetinde bugünkünden farklı olmasını istediğiniz noktalar nelerdir? İnsan sağlığı için islami yaşam tarzından ne kadar ödün verilebilir?

İslami yaşam tarzının bu konuda herhangi bir etkisi olması mümkün değil. Doktor ve hasta münasebetlerine bir sınırlama getirilemez. Doktor ve hastanın cinsiyetleri birbirini tutmak zorunda değildir. Doktordan utanılmaz :)

Sağlık politikaları hakkında pek bir fikrim yok. Yalnızca temel sağlık ihtiyaçlarının sosyal devlet tarafından ücretsiz karşılanması beklenir.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin ismi Ahlak Bilgisi olarak değiştirilmeli ve içinden dini içerik tamamen çıkarılmalıdır. İnsanların toplum yaşantısında birlikte düzenli olarak bir arada bulunması gereken hoşgörü gibi kavramlar incelenmelidir.

5. Hukuk sistemi nasıl olmalıdır? Belli başlı suçlara verilecek cezaları sıralayınız.

Bu günün hukuk sisteminde bir yalnışlık göremiyorum. Aynen devam edebilir.

6. Azınlıklara sosyal anlamda hangi kısıtlamalar uygulanmalı? Farklı inançlara mensup insanlar devlet ve adalet önünde müslümanlar ile eşit haklara sahip olabilir mi? Azınlıklar müslüman toplumun yaşayış biçimine uymak ve gerekirse kendi yaşam biçimlerinden fedakarlık etmeli midir?

Azınlıkların herhangi bir fedakarlıkta bulunmaları söz konusu değildir. Kendi inançlarını dilediği gibi yaşayabilir, reklam yapabilir. Devletin dini yoktur ve bütün dinlere karşı eşit mesafededir.

7. Gündelik hayatta erkek- erkek, kadın-kadın, kadın-erkek ilişkilerinin nasıl olmasını istediğinizi kısaca yazın. Aile kurumunun inşa süreci nasıl olmalıdır? Evlilik öncesi ve evlilik sonrası süreçler ne biçimde gelişmelidir? Flört mü yoksa görücü usulü mü tanışılmalıdır? Birden fazla kadınla evlenilebilir mi?

Tamamen bireylerin tercihlerine göre şekillenir, birden fazla kadınla evlenmek resmi nikah aracılığıyla mümkün değildir.

8. Kadının toplumdaki yeri ne olmalıdır? Çalışma, mülk edinme hakları erkeklerinkiyle eşit mi olmalıdır yoksa bir takım farklar mı gözetilmelidir? Kadının evinde oturup çocuk bakması ve ev işlerinin sorumluluğunu üstlenmesini tercih eder misiniz? Kadına fiziksel şiddet uygulanabilir mi? Uygulanırsa hangi ölçüde?

Cinsiyetler tamamen eşit muamele görmeli. Kadının aile içindeki görevi bireylerin tercihine göre kararlaştırılır. Kadına şiddet uygulamanın korkunç bir sicil cezası bulunmalı ve insanlara hayatının sonuna kadar bir etiket gibi yapışmalıdır. Kadınlarında erkeklerin askerlik görevi gibi bir sosyal sorumluluğu olmalıdır.

9. Bilim konusunda bir islam ülkesi hangi yolları izlemelidir? İdealize ettiğiniz bilimsel metodoloji biçimini kısaca açıklayın. Bilim insanı deneyler ve gözlemler yaparken bir tanrının varlığını öncelik olarak gözetmeli midir? Deney ve gözlemler islamın belirlediği ahlak sınırları dahilinde mi olmalıdır yoksa bilimsel çalışmanın uzun vadede pratiğe yansıtacakları için ahlaki sınırlar ihlal edilebilir mi?

Ahlak göreceli bir kavramdır, sınır yoktur. Tanrı'nın varlığınında bilimsel bir dayanağı olmadığından öncelik gözetilmemelidir.

10. İslam ülkesinde demokrasi nasıl işler? Bir vatandaş ülke yönetiminde söz sahibi midir? Eğer söz sahibiyse hangii yollarla söz hakkını kullanabilir?

Devletin dini yoktur, halkın egemenliğine dayalı yönetim şekli olan Cumhuriyet rejimi ile idare edilmelidir.

Sitelerde Paylaş

Alexios bu belli başlı konular üzerine düşündüklerini öğrenmekten memnuniyet duydum. Ama asıl niyetim müslümanların istediği toplum düzeninin ne olduğunu öğrenmekti. Nedense evrimden, atmosfer katmanlarına, matematiksel hesaplardan, şifrelenmiş mucizelere kadar her konuda atıp tutanlar istedikleri toplum sorulduğunda sessiz kalmayı tercih ettiler. Belki de tabloya uzaktan bakıp bütününü görünce savundukları şeyin rahatça dile getirilemeyecek kadar utanç verici olduğunu farkettiler.

Sitelerde Paylaş

Asıl sorun şu müslümanların arzuladıkları toplum düzenininde belirttiğin faktörlere göre hayal edip etmedikleri.

Cevabım çok basit.. Tabi ki değil.. Kafalarındaki koca bir hayal yada benim tanıştıklarımdakilerin hepsinde öyle idi. Allah'ın kurallarıyla yönetilen MÜKEMMEL bir toplum şeklinde bir HAYAL..

Yok kardeşim ben rastlamadım alt yapı- üst yapı meselesine :lol: :lol: O senin ideolokjik kuruntun.

Saygılar.

Sitelerde Paylaş
Asıl sorun şu müslümanların arzuladıkları toplum düzenininde belirttiğin faktörlere göre hayal edip etmedikleri.

Cevabım çok basit.. Tabi ki değil.. Kafalarındaki koca bir hayal yada benim tanıştıklarımdakilerin hepsinde öyle idi. Allah'ın kurallarıyla yönetilen MÜKEMMEL bir toplum şeklinde bir HAYAL..

Yok kardeşim ben rastlamadım alt yapı- üst yapı meselesine :lol: :lol: O senin ideolokjik kuruntun.

Saygılar.

Ben de bundan bahsediyorum Kıtipiyoz. Farklı konu başlıkları altında savundukları şeyleri saçmalıkta sınır tanımayan mantık yürütme biçimleri ile temellendirerek inandıkları şeyin doğruluğuna kendi kendilerini ikna etmeye çalışıyorlar. Ama büyük resimde görünen şey o değil. Tek bir konu başlığı altında bütün bunları aynı anda kafalarında canlandırdıklarında itiraf etmeye çekindikleri manzaranın farkına varıyorlar.

Sitelerde Paylaş

Bir müslüman ne arzuladığını kendi bile bilmez.

Birşeyleri arzulayanlar elebaşı olan müslümanlardır. Kim bu elebaşları? sümüklü fettoş, cüppeli ahmet, deli sa-İT gibi sömürücüler bunlardan sadece birkaçı...

Önemli olan bu elebaşlarının ne arzuladıklarıdır. Yoksa sokakta dolaşan ortalama bir müslüman birşeyler arzulasa ne olur, arzulamasa ne olur...

Bunlar otorite, para, şan ve şöhret arzularlar. Aslında para, arzuladıkları şeylerin en sonunda gelir. Çünkü o mevkiye gelene kadar kısa sürede kasayı dolduruyorlar zaten.

Paraya ihtiyaçları pek kalmıyor...

Amaçlarına ulaşmadaki engellere bakarsak ne tür bir toplum düzeni arzuladıklarını anlarız. Bu engeller Cumhuriyet, Laiklik, Demokrasi, Sanat gibi kavramlardır.

Bu kavramlar olmadan oluşacak bir toplum düzeni ile müslüman elebaşlarının arzuladıkları toplum düzeni aynıdır.

Sitelerde Paylaş
Burada size bir şablon veriyorum. Arzuladığınız toplum düzenini lütfen özet bir biçimde başlıkların dışına taşmadan yazın. Öncelikle insanlık namına dürüst olmanızı istiyorum. İkinci olarak ise eğer kutsal saydığınız inancınızda samimi iseniz, inancınızın emri üzerine dürüst olmanızı bekliyorum.

VE EN ÖNEMLİSİ, fikirlerinizi yumuşatmadan, tatlı sözlerle süslemeden, konuların etrafından dolanmadan, yalın ve net bir biçimde sunun.

Not: Başlığa yorum yapmak isteyen nurcu arkadaşlar olursa diye özellikle belirtmek istiyorum, Türkçe kelimeler kullanıp anlaşılır olun. Kendi fikirlerinizi yazın. Risale-i Nur denen paçavradan alıntılarla ortalığı kirletmeyin.

Ulke yonetiminde dini on planda gormeyen bir musluman olarak olarak cevaplarim:

1- Ekonomi:Ulke olarak yapilan tum anlasmalarin feshi pesinde kosulmali.Isvicre gibi bir ulke olmak bahsettigim.Bu cok uzun bir surec tabi.Eger bu basarila bilirse sahip oldugumuz ama zamaninda imzaladigimiz anlasmalar yuzunden bir turlu degerlendiremedigimiz bor ve uranyum gibi madenlere yogunlasilip onemli gelir kaynaklari elde edilebilir.Elde edilecek bu kaynaklar borclarimizi kapamamiz ve yeni yatirimlar icin yeterli olacaktir.Ama elde edilen bu kaynak herhangi bir ideolojinin partisi tarafindan degerlendirilirse sonuc ayni olacaktir.Ekonomide ideolojilerden,sagdan,soldan,seriattan hayir umarsak basimiz agrimaya devam eder.

2-Sanayi ve tarim: Belli bir model soyleyemeyiz.Her ulkenin ayri yasam sartlari vardir.Ornegin hollandada yasayan hayvanlarla bizdekilerin urunleri arasinda belli farklar var.Keza tarim urunleri icinde ayni sey gecerli.Kisaca kendi modelimizi yaratmaliyiz.

3-Saglikla islam arasinda bir baglanti kuramadim.Ama sunu soyleyeyim herkes sigortali yapilirsa(bugunun sartlariyla degil), ozel hastane rezaletine son verilip doktorlarin tamami devlet bunyesinde cok iyi sartlarda calistirilirsa (bahsettigimden komunist oldugum anlasilmasin.Bunu sadece saglik sektoru icin alinti yapiyorum) ve ilac ucretleri sigortali kisilere cok makul yapilirsa doktorlarin eczaneden v.s. aldigi komisyonlar,Ozel hastanelerin halktan caldigi bir dunya para v.s. engellenmis olur.Kusura bakma cumle cok uzun oldu.Umarim istedigim sekilde anlatabilmisimdir.

4- Egitim sistemi: Ozel okullar kaldirilmali.Egitim hakki herkese esit derecede verilmeli.Din ve ahlak kulturu dersi yerine ahlak ve gorgu kurallari dersi koyulmaliki bu forumdanda anlasacagi uzere gorgu kurallarini ogrenmeye millet olarak cok ihtiyacimiz var.Sonuc olarak din insanin kisisel secimidir.

5- Hukuk: Idam cezasi kesinlikle geri getirilmeli.Uzun uzadiya her suca aklimdaki cezayi yazmak yerine sunu soyleyeyim.Avrupa Birliginin isteklerine gore hukuk sistemi belirlememelyiz.Her ulkenin baska yasalari olmali.Bizim yasalarimizda ulkenin bolunmesini engelleyici sekilde belirlenmeli.Seriat,Kurdistan tehlikesi gibi tehlikeleri onleyecek yasalar konmali.

6- Azinliklardan kastin ateistlerse bir kistlama olmamali.Ama baska ulke menseili(ermeniler gibi) vatandaslarimizsa her haklari baki olmali ve meclisede girip fikirlerini savunmalilar.Ama burda cok ince bir konu var.Amerikada WASP (turkce yaziyorum beyaz,anglosakson,siyonist,protestan) uygulamasi yasalarda olmayan fakat teammul olarak gizlice ugulanan bir uygulama.WASP ozellikleri disinda bir baskanlari yok.Ki avrupada yasadigimdan biliyorum tum ulkelerde yabanci menseili birinin ulke yonetiminde soz sahibi olmasina (yasa olarak degil ama teammul boyle)izin verilmiyor.Azinliklara bizde de ayni teammul uygulanmali.

7- Yani bana gore sacma bi soru.Tabiki flort olmali.Bi erkek olarak onlarca kadinla evlenmeyi ne kadar istesemde olmaz oyle sey.

8- Kadin erkekle esit olmali.Yanliz bi parantez acip sunu soyleyeyim kadina uygulanan siddette erkegi oldugu kadar kadinida suclu goruyorum.Ilk siddete ugramasindan sonra hakkini ararsa bugunun yasalariyla bile bosana biliyor,kocasini hapse attirabiliyor.

9- Bilim: Teori olarak kalmis 2 gorus var.Akilli tasarimda,evrim teoriside dunyanin onde gelen bilim adamlarini ortak paydada bulusturamiyor henuz.Bilinen kesin bilgiler insanlara aktarilsin diycem fakat bu cok goreceli bir durum olusturacak.Bastaki sen olsan evrim anlatilsin,koyu bir musluman olsa akilli tasarim anlatilsin diyecek.Bana gore inanc yada inancsizlik degil baz alinmasi gereken,gecmisi bir kenara atip bilimde gelecege yonelmeli.Kansere cozum bulmak HZ Ademin yada evrimin soyu olmamizdan daha onemli bence.Olaylara bakis acimizi inananca yada inancsizliga gore belirlersek 1 adim ileri gidemeyiz.Birakalim bu insanlarin kendi vicdaninda kalsin.Herkes inancinida inancsizliginida evinde,ya da bu ve benzeri platformlarda tartisisin.

10-Demokrasi en iyi yonetim bicimi olmasina ragmen sadece islamin kablu gordugu ulkelerde degil uygulandigi tum ulkelerde sancilari olan bir rejim.Cunku art niyetli kurnazlar herzaman bir acik bulabiliyor.Burda bana gore yapilacak sey ulkenin komunizm,seriat gibi baskici dusunceleri ve boluculeri savunlara karsi sert onlemler alarak bu tarz dusunce sahiplerini cok ileri gitmeden onlemelek.Mesela Ispanya kendi sartlarini gozdeni gecirerek yasalarini bask milliyetcileri ve katalan halkinin ayni haklarda fakat ayrimciliklarini onleyici sekilde tasarlamis.

Bu ulke bizim ulkemiz.Ateistide bizim insanimiz,muslumanida.Ulke yonetimi ulke cikarlarina ve halkin refaha nasil ulasicagina gore belirlenmeli.Ne musluman ne de ateist vatandaslarimiz bir adim atmiyor bunun icin.Ornekmi istiyosunuz:Muslumanlarin ramazanda oruc tutmayan insanlara yaptiklari,ateistlerin ezan sesisine tahammulsuzlugu.Biz birbirine saygisi olmayan bir toplumuz.Bunun muslumanlikla,ateistlikle bir ilgisi yok.Sen uygulanacak en mukemmel sistemle ulkeyi yonetsende saygiyi ogretmedigin surece hersey bos.

Sitelerde Paylaş

>>> Ulke yonetiminde dini on planda gormeyen bir musluman olarak olarak cevaplarim...

Peki neden kandi dininin emirlerini uygulamaktan kaçınıyor, hatta uygulanamaz buluyorsun? Mesela:

>>> .Yanliz bi parantez acip sunu soyleyeyim kadina uygulanan siddette erkegi oldugu kadar kadinida suclu goruyorum.Ilk siddete ugramasindan sonra hakkini ararsa bugunun yasalariyla bile bosana biliyor,kocasini hapse attirabiliyor.

Amma velakin, allah kuranda resmen, bir farz olarak erkeklerin karılarını dövmesini emrediyor..

Hal böyleyken hem müsülmanım diyor, hemd eallahın kanununa itiraz ediyorsan, burun kıvırıyorsan, bu işte bir yamukluk var oluyor haliyle..

Sitelerde Paylaş
>>> Ulke yonetiminde dini on planda gormeyen bir musluman olarak olarak cevaplarim...

Peki neden kandi dininin emirlerini uygulamaktan kaçınıyor, hatta uygulanamaz buluyorsun? Mesela:

>>> .Yanliz bi parantez acip sunu soyleyeyim kadina uygulanan siddette erkegi oldugu kadar kadinida suclu goruyorum.Ilk siddete ugramasindan sonra hakkini ararsa bugunun yasalariyla bile bosana biliyor,kocasini hapse attirabiliyor.

Amma velakin, allah kuranda resmen, bir farz olarak erkeklerin karılarını dövmesini emrediyor..

Hal böyleyken hem müsülmanım diyor, hemd eallahın kanununa itiraz ediyorsan, burun kıvırıyorsan, bu işte bir yamukluk var oluyor haliyle..

Bu din benim dinimse, senin dinin degilse o beni ilgilendirir.Kadinlarin dovulmesi konusuda ayni sekilde.Siz her sakkaliya dede nasilsinmi diyorsunuz?Yani her musluman yobazmi ? Benim cevremde musluman olupta yobaz olmayan bir cok insan var.Dinin dedikleri onlar degilmis bunlarmis diye girersen konuya bu sorun sadece beni ilgilendirir.Ne de olsa kimsenin baskalarinin inanclarini ya da inancsizliklarini yargilamak gibi bir hakki yok.Beni buraya yazdigim goruslerimden dolayi elestir tartisalim.Mesela alinti yaptigin kadina dayakla ilgili bolumde karsi ciktigin bir seymi var.Her zaman tartisabiliriz.Ama bana dinin bu kurallari da bu niye uygulamiyorsun diye sorma.Cunku inananlarin olayi inanan kisiyle allah arasindadir.3.kisiyi enterese etmez.

Sitelerde Paylaş
Sorular müslümanlara soruldu ama müslümanlar hariç herkes cevap verecek sanırım...

Bi insana musluman olmasi icin ancak sizin belirlediginiz kriterleremi uymasi gerekli?Ben muslumanim.Iyi yada kotu,gunahkar yada degil,islamin kurallarina uyan yada uymayan.Ulke yonetimi hakkindaki goruslerim hakkinda bir sikinti varmi size gore?Muslumanim diye illaki seriat mi istemelyim?

Sitelerde Paylaş
Bi insana musluman olmasi icin ancak sizin belirlediginiz kriterleremi uymasi gerekli?Ben muslumanim.Iyi yada kotu,gunahkar yada degil,islamin kurallarina uyan yada uymayan.Ulke yonetimi hakkindaki goruslerim hakkinda bir sikinti varmi size gore?Muslumanim diye illaki seriat mi istemelyim?

Hiç kuşkusuz... Yoksa bir şikayetiniz mi var kitabınızdan?...

Sitelerde Paylaş

Şimdi sıra bu soruların idealize edilen yanıtlarına değil de, gerçek uygulamalarını tartışmanın sırası geldi sanırım.

Ben ilk sorudan başlıyorum..

Soru: 1. Ekonomik sistem nasıl işlemeli? Serbest piyasa modeli mi uygulanmalı? Borsa, bankacılık ve faiz konusundaki genel düşünceleriniz nelerdir?

Tarihsel geçmişi incelersek:

İslam ülkelerinin ekonomisinin temeli yağmacılık, çapulculuk, hırsızlık, Hristiyan'lardan alınan çeşitli vergilerden ibarettir.

İslam ülkelerinde başka ekonomik ilkeler gelişmemiştir. Faiz yasaklanmıştır.

İslam'ın katı bir şekilde uygulandığı iki Müslüman ülke vardır. İran ve Suudi Arabistan.

İran ekonomisi için aşağıdaki kaynağa bakabilirsiniz.

http://en.wikipedia.org/wiki/Economy_of_Iran

Petrol zengini bu ülkenin izlediği ekonomik politika işsizliğin artmasından sorumludur.

İran ekonoimsinin değişici (transition) olduğu söylenir. Yani iş gücü artarken ekonomik gelişme yetersiz kalmaktadır.

İran petrol ihraç eden ama, petrol ürünleri ithal eden bir ülkedir. Çünkü rafinerisi yoktur.

Suudi Arabistan'da her türlü ekonomik etkinlik devletin denetimi altındadır. 5,5 milyon yabancı işçi çalışır Suudi Arabistan'da..

Özel sektör daha yeni gelişmeye başlamıştır. Hükümet yükü özel sektöre geçirmeye çalışmaktadır.

Kapitalizme doğru kaymaktadır Suudi Arabistan ekonomisi. Aslında bu ekonomi de değişici olarak kabul edilebilir.

Diğer Müslüman ülkelerinde de benzer bir durum vardır.

Kapitalist sistem yakından izlenmektedir.

Soru:

Bu sorunun yanıtını da mevcut İslam ülkelerinin ekonomik durumunu ve politikalarını inceleyerek yanıtlamak mümkündür.

Şurası bir gerçektir ki İslam ülkelerinin dinlerlerine uygun bir ekonomik politikaları yoktur. İslam ülkelerinin ekonomisi Batı ekonomisini taklit etmekten başka bir şey değildir. Üretim sınırlıdır. Sanayi ve tarımda idealize edilen belli başlı modeller yoktur.

Soru:

Zengin İslam ülkeleri, bu zenginliklerine rağmen, pislik ve hastalık içinde yüzmektedirler.

Sağlık politikaları rastgeledir veya yoktur.

Sıtma, her türlü paraziter hastalıklar İslam ülkelerinde endemiktir.

Enfeksiyöz hastalıklara karşı aşılanma minumum bir düzeydedir.

İslam dininin insan sağlığına olan olumlu etkisi en fazla minumum bir düzeydedir.

Günde beş kere abdest almak temizlikle özdeş değildir. Çünkü abdest sembolik bir ritüeldir. Temizlikle en ufak bir alakası yoktur.

Elle tahrat almak açıkca tehlikelidir. Müslüman'ların elleri mikrobiktir. Onların elinden yemek yemek, hatta ellerini sıkmak, diyareye neden olabilir.

Tabii bu daha çok Müslüman ülkelerinde maruz kalınan mikroplara bağışıklığı olmayan yabancılar için söz konusudur.

Ateist bile olsalar Müslüman ülkelerinde yaşayanlar bu mikroplara bağışıklık kazanmışlardır.

Sonra devam ederim.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...