Jump to content

- “Tanrı’nın varlığına inanıyor musunuz”

Recommended Posts

"Zamanın Kısa Tarihi" adlı kitabın yazarı İngiliz fizikçi Prof. Stephen Hawking, açıklamalarıyla yine büyük ses getirdi

- "Evrenin bilim kurallarına göre hareket ettiğine ve var olduğuna inanıyorum. Bu kuralları Tanrı koymuş olabilir. Ancak bu kurallar değişmez; Tanrı da bu kurallar içerisinde var olabilir?

Bu cümle aslında "tanrı fizik kurallarıdır" cümlesinin geniş halk kitleleri için biraz daha şirinleştirilmiş hali bence... :rolleyes:

Sitelerde Paylaş
niye o zaman hayır inanmıyorum dememiş?

"Türlerin kökeni" kitabının çektiği tepkiler üzerine Darwin de kitabın ikinci baskısına tanrı kavramını ekleyivermişti. Bazen bilim insanları çevre baskısına karşı tedbirli davranmak zorunda kalabiliyor. Bazen de çıkar amaçlı olarak emeğinden taviz verebiliyor. Ben her iddiasına varım, Behe en fazla evangelistlerden daha çok para kazandıracak bir kapı buluncaya kadar akıllı tasarım masalları anlatmaya devam eder.

Sitelerde Paylaş

Butun Ingilizce bilen arkadaslara Hawking'in halka acik konferanslarini iceren asagidaki siteyi oneririm:

http://www.hawking.org.uk/lectures/lindex.html

Burada konumuzla ilgili olan konu:

Does God Place Dice?

(Tanri zar atar mi?)

Soyle diyor Hawking:

"There is a probably apocryphal story, that when Laplace was asked by Napoleon, how God fitted into this system, he replied, 'Sire, I have not needed that hypothesis.' I don't think that Laplace was claiming that God didn't exist. It is just that He doesn't intervene, to break the laws of Science. That must be the position of every scientist. A scientific law, is not a scientific law, if it only holds when some supernatural being, decides to let things run, and not intervene."

"Belki de uydurma yaygin bir oykudur, Napolyon Laplace'a sorar "Tanri bu sistemin neresinde?", Laplace yanit verir "Efendim, o hipoteze (Tanri'ya) gereksinimim olmadi". Laplace'in Tanri'nin olmadigini onerdigini sanmiyorum. Yalnizca (varsa bile) Bilim'in kurallarini bozmamak icin karismaz (karisamaz). Bu tum bilim adamlarinin pozisyonu olmalidir. Bir bilimsel yasa, eger yalnizca bir dogaustu gucun karar verip yurutmesiyle ve o karismadan tutuyorsa ('ol dedim oldu' demesiyle tutuyorsa) o bilimsel bir yasa olamaz."

Son cumleye dikkat edin "Bir bilimsel yasa, eger yalnizca bir dogaustu gucun karar verip yurutmesiyle ve o karismadan tutuyorsa (yani "ol dedim oldu" demesiyle tutuyorsa) o bilimsel bir yasa olamaz." Kisacasi evet Hawking Tanri yoktur demiyor ama, "ol dedi oldu" savinin bilimsellik kapsaminda tutulamayacagini (hakli olarak) one suruyor. Tanri varsa bile bilim disidir. Tanri'ya inanabilirsiniz ama bilimsellestiremezsiniz. Secim, bilime inanmakla Tanri'ya inanmak arasinda olan secimdir.

Sitelerde Paylaş

Hawking kendisi Paralel Evrn teorisini ortaya atmadımı.. Ölüm ve sonrasını ve farklı boyut kavramlarını netleştirmeden bunu iddia etmek mantıklı ve bilimsel bi tutum değil..

Hawking bence pekçok kuramsal teorisini Hadislerden ilham ile oluşturuyor.. Mesela paralel evrenler.. Tümüyle Hadisin fiziksel açılımı... Kıyamet senaryoları; Tümüyle Ayet ve Hasdislerin tevili..

Enaniyet ve kibir öyle güçlü duygular ki; bile bile insanı helakete götürür...

Sitelerde Paylaş
Hawking kendisi Paralel Evrn teorisini ortaya atmadımı.. Ölüm ve sonrasını ve farklı boyut kavramlarını netleştirmeden bunu iddia etmek mantıklı ve bilimsel bi tutum değil..

Hawking bence pekçok kuramsal teorisini Hadislerden ilham ile oluşturuyor.. Mesela paralel evrenler.. Tümüyle Hadisin fiziksel açılımı... Kıyamet senaryoları; Tümüyle Ayet ve Hasdislerin tevili..

Enaniyet ve kibir öyle güçlü duygular ki; bile bile insanı helakete götürür...

Hawking aslında bu cümlesi ile bir şey iddia etmiyor; sadece tespitlerini ve görüneni dile getiriyor... Bilebileceklerimizin ve bilimin sınırlarını işaretliyor... Soru: "Sınırların buralarda oluştuğu bir pozisyonda iman etme yükümlülüğü adil mi?"

Sitelerde Paylaş
O demeye getirmiş işte... Popülariteyi çok çizdirmemek lazım; çeşitli kuruluşlardan alacağı burslar, araştırma paraları vs tehlikeye girebilir... Bunlar politik olması gereken insanlar...

tamamen yanılıyorsunZ.

ne popülaritesi; müslümanlarca bile ateist olduğu kabul ediliyor (sanılıyor)

asıl popülerliği, big bang'in arkasına saklanmış Tanrı modelini kabul etmediği için, dindarların bu son kozuna sekte vurduğu için, ateistler arasındadır.

asıl ateistler arasındaki popülerliğini çizdirmemesi gerekir... o zaman dışlanır..

ve, ne araştırma parası; hızlandırma labaratuarında trilyonlar harcayarak deney yapan o değil ki...

o kozmolojik teorileri matematiğe dökmekten başka birşey yapmıyor ki, o haliyle ne deney yapacak

onun bi sandalyesi, bir de konuşma makinesi var işte.. zengin birisi de değil

Sitelerde Paylaş
"Zamanın Kısa Tarihi" adlı kitabın yazarı İngiliz fizikçi Prof. Stephen Hawking, açıklamalarıyla yine büyük ses getirdi

- "Evrenin bilim kurallarına göre hareket ettiğine ve var olduğuna inanıyorum. Bu kuralları Tanrı koymuş olabilir. Ancak bu kurallar değişmez; Tanrı da bu kurallar içerisinde var olabilir?

Bu cümle aslında "tanrı fizik kurallarıdır" cümlesinin geniş halk kitleleri için biraz daha şirinleştirilmiş hali bence... :rolleyes:

zorlama bir yorum yapmışsın..

hani ellerine kuranı alıp bilimsel açıklamalar yapanlar olurya..

aynen onlar gibi yamışsın..

Sitelerde Paylaş
"Evrenin bilim kurallarına göre hareket ettiğine ve var olduğuna inanıyorum. Bu kuralları Tanrı koymuş olabilir. Ancak bu kurallar değişmez; Tanrı da bu kurallar içerisinde var olabilir?

Hawking benim "tanrının sebebi varmı" adlı yazıma pararel bir cümle kurmuş :D

Fakat sonra çelişkiye düşmüş. Tanrı'nın koyduğu kuralı değiştiremiyeceğini belirtmiş. Oysa Tanrı bir kural koyuyorsa onu rahatlıkla da değiştirebilir. Değiştiremezse o Tanrı olamaz.

Aslında Hawking açıkca şunu demek istemiş; Tanrı yoktur, varsada onunda bir yaratıcaya ihtiyacı olmalı.

Sitelerde Paylaş

Hawkingin dalgınlışına gelmiştir. Düşünememiştir adamcağız. Zaten allah çarpmış, yamultmuş adamcağızı. O haliyle kafasında kim bilir kaç teorem arasından çıkardı o cümleyi kurdu. Koskoca antiateist dururken Hawking elinin hamuruyla din/diyanet işlerine karışmasın.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...