Jump to content

Ensest neden ahlaksızlıktır?

Recommended Posts

Dünyada öz kardeşine aşık olan ve evlenen kaç kişi vardır acaba?

Meraklısınız ama bir o kadar da tembel.

Araştırın, korkmayın.

Bir de film vardı bu konu hakkında ona da bakabilirsiniz.

Oldboy'du sanırım ismi.

Konusundan bağımsız izlenesidir de.

tarihinde gestep tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 410
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Basit bir mantık..

Hayvanlar ensesti iğrenç buldukları için yapmazlar.

İnsan da bir hayvandır.

O halde ensesti iğrenç bulur ve yapmaz....

bunu gerçekten savunarak mı yazıyorsunuz yoksa anlamadığım bir ironi mi var burada,

"hayvanlar ensesti iğrenç bulur", bu nasıl bir cümledir, iddiadır, bunu gerçekten kabul mu ediyorsunuz,

bazı hayvanlar deseniz belki, tabi istisnası olur denilebilir ama hayvanlar gayet de ensesttirler, iki nesil kedi, iki nesil de köpek alında bahçenizde besleyin, kim kimin evladı kim kimin annesidir iyi belleyin ve çiftleşme mevsiminde durumdan hiç de iğrenmediklerine şahit olun,

ensest size iğrenç geliyor ise tamamen gelenek göreneklerinizle ve dahi hoşunuza gitmese de kültürlerinizdeki dinler ile alakalıdır,

hayvanız madem, atalarımız nasıl oldu da ürediler, hadi bizim adem havva kıssalarını sevmiyorsunuz, iğrenç buluyorsunuz, ne oldu sizin kıssada, iki farklı, bir biri ile hiç alakası olmayan yerlerde evrimin winnerı oldu kızımızla oğlumuz, sonra bir dağın tepesinde meşk etmek üzere buluştular, ee akraba da değiliz mi dediler,

ayrıca "AHLAK" terimi tamamen "YARADILIŞ"a ait bir terimdir, yaratmak ile de aynı kökten ve aynı anlamdadır zaten, bence ateistlerin ahlak kelimesini cümlelerinden çıkıp da yerine başka terim bulmalılar, konu ahlak üzerinden konuşulur ise, böyle yaratıldık demiş gibi oluyorsunuz.

tarihinde tehabb tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yetişkin iki kişinin kendi rızalarıyla ilişki kurmalarına engel olunamaz.

Bunun hukuki gerekçesi yok.

Ama bu, ensestin zararlı ve kötü olduğu gerçeğini değiştirmez elbette.

Kötülüğünü çözemedim ama zararının olmadığı ispatlanabilir.

Gider test yaptırırsın, söylerler sana ne ayak olacağını.

Dünyada 1 milyarın üzerinde özürlü nüfus varken çok komik oluyor bunun zararından bahsetmek.

Hepsi de ensest sonucu değildir herhal bunların.

Koklamadan mı evleniyor yoksa bunlar birbirini.

Ayıp onlara, iğrenmiyorsunuz bari koklaşında akrabalığınızın derecesini tespit edin.

Dincilerin ahlakıyla ateistlik yapanlara selam olsun, afaram.

Sitelerde Paylaş

bunu gerçekten savunarak mı yazıyorsunuz yoksa anlamadığım bir ironi mi var burada,

"hayvanlar ensesti iğrenç bulur", bu nasıl bir cümledir, iddiadır, bunu gerçekten kabul mu ediyorsunuz,

bazı hayvanlar deseniz belki, tabi istisnası olur denilebilir ama hayvanlar gayet de ensesttirler, iki nesil kedi, iki nesil de köpek alında bahçenizde besleyin, kim kimin evladı kim kimin annesidir iyi belleyin ve çiftleşme mevsiminde durumdan hiç de iğrenmediklerine şahit olun,

ensest size iğrenç geliyor ise tamamen gelenek göreneklerinizle ve dahi hoşunuza gitmese de kültürlerinizdeki dinler ile alakalıdır,

hayvanız madem, atalarımız nasıl oldu da ürediler, hadi bizim adem havva kıssalarını sevmiyorsunuz, iğrenç buluyorsunuz, ne oldu sizin kıssada, iki farklı, bir biri ile hiç alakası olmayan yerlerde evrimin winnerı oldu kızımızla oğlumuz, sonra bir dağın tepesinde meşk etmek üzere buluştular, ee akraba da değiliz mi dediler,

ayrıca "AHLAK" terimi tamamen "YARADILIŞ"a ait bir terimdir, yaratmak ile de aynı kökten ve aynı anlamdadır zaten, bence ateistlerin ahlak kelimesini cümlelerinden çıkıp da yerine başka terim bulmalılar, konu ahlak üzerinden konuşulur ise, böyle yaratıldık demiş gibi oluyorsunuz.

Hayvanların birçoğunda birlikte büyüyen kardeşler aralarında çiftleşmezler.

Birbirlerini tanırlar ve kendilerine başka eş bulurlar.

Her hayvan buna baş vurur mu?

Birçok hayvan türünün yuvadan koptuktan sonra bir araya gelmeleri mümkün değildir.

Ensesten kaçınmanın çeşitli mekanizmaları olabilir.

Önemli olan doğada böyle bir eğilimin olduğudur.

Bu bağlamda iğrenmek aslında karşı cinsi çekici bulmamaktır.

Ona ben iğrenmek dedim. Siz ne derseniz deyiniz.

Evet. Hayvanlar da iğrenir ve tiksinir. Bu bir gerçek.

İnsan da bir hayvan değil mi?

İnsandaki hislerin hepsi diğer hayvanlardan evrilmiştir.

Sitelerde Paylaş

Hiçbir maddi temele dayanmaksızın bol miktarda "bence, evrimce, öyle olmalı" ile keşke bilimsel olunabilseydi.

Hurma ağacının yaprakları ile astronomi yapardık, ne güzel olurdu.

O değil de dünyada 1 milyar özürlü olduğuna inanmayanlar etraflarında onlardan görmedikleri için mi böyle düşünüyorlar yoksa o da malum mu oldu?

Özürlüler evlerinden çıkmasınlar diye dizayn edilmiş şehirlerinizde siz mutlusunuzdur ama onların suçu ensest değil, emin olun değil.

Hala inanmıyorsanız google'ye yazın, ilgili sayfaları bulun ve üzerinize düşeni yapın.

İnanmıyormuş terbiyesiz arkadaşım, inanmasın. Her şeyin bi' başlangıcı var. O da oradan başlasın inanmamaya.

Hacı efendi de Astur olmadığımı açıklasın artık, tatmin olsun bazıları.

Sitelerde Paylaş

Hayvanların birçoğunda birlikte büyüyen kardeşler aralarında çiftleşmezler.

Birbirlerini tanırlar ve kendilerine başka eş bulurlar.

Her hayvan buna baş vurur mu?

Birçok hayvan türünün yuvadan koptuktan sonra bir araya gelmeleri mümkün değildir.

Ensesten kaçınmanın çeşitli mekanizmaları olabilir.

Önemli olan doğada böyle bir eğilimin olduğudur.

Bu bağlamda iğrenmek aslında karşı cinsi çekici bulmamaktır.

Ona ben iğrenmek dedim. Siz ne derseniz deyiniz.

Evet. Hayvanlar da iğrenir ve tiksinir. Bu bir gerçek.

ukalalık olarak algılamayın rica ederim ama bu dediklerinize bir bir yeniden mi bakmak gerek acaba?

çok iddialı yazmışsınız, hayvanlar alemini sizi doğrulamıyor, üç-dört örnek bulsak bile durum istisna olmaktan çıkar, ki örnekler çoktur,

kediler/giller, köpekler, inekler, örnek memelilerdirler değil mi ama dediğiniz gibi asla değiller, bunu hiç hiç konuyu bilmeyen biri bile bilebilir, tavuklara, ördeklere, kazlara hadi bakmayalım,

grup olarak, sürü olarak yaşayan hayvanlar var, hepsi birbirinin akrabası, bahçelerimizde, sokaklarımızda, gözümüz önünde vuku bulanlar var, kardeşlerle de, ebeveyn ile de çiftleşilir,

dediğinizi gerçek bulmuyorum, gerçek dışıdır,

İnsan da bir hayvan değil mi?

İnsandaki hislerin hepsi diğer hayvanlardan evrilmiştir.

ben müslümanım, insanın artısı vardır derim, bambaşka bir felsefeye inanırım

ve ama insan da hayvandır elbette, hayatın ve neslin devamına bakan yönler, güdüler, meyiller ortaktır,

yani bir ensest meyli var ise de insan ırkında, ki olduğunu çok iyi biliyoruz, açıklaması vardır, reddetmek nafile bir aklanma çabasıdır,

tabi tercih edilmez, etmiyoruz, bunu da ahlak ile, ahlağı da yaradılış ile, dinler ile açıklarız tabi,

dediğim gibi, yaradılışla alakalı bir terimdir,

yoksa yerli kabilelerimiz de vardır yeryüzünde, onlar da insandır biz gibi, ensest olmadıklarını da kesinlikle söyleyemezsiniz,

Sitelerde Paylaş

Hiçbir maddi temele dayanmaksızın bol miktarda "bence, evrimce, öyle olmalı" ile keşke bilimsel olunabilseydi.

Hurma ağacının yaprakları ile astronomi yapardık, ne güzel olurdu.

O değil de dünyada 1 milyar özürlü olduğuna inanmayanlar etraflarında onlardan görmedikleri için mi böyle düşünüyorlar yoksa o da malum mu oldu?

Özürlüler evlerinden çıkmasınlar diye dizayn edilmiş şehirlerinizde siz mutlusunuzdur ama onların suçu ensest değil, emin olun değil.

Hala inanmıyorsanız google'ye yazın, ilgili sayfaları bulun ve üzerinize düşeni yapın.

İnanmıyormuş terbiyesiz arkadaşım, inanmasın. Her şeyin bi' başlangıcı var. O da oradan başlasın inanmamaya.

Hacı efendi de Astur olmadığımı açıklasın artık, tatmin olsun bazıları.

Arkadaşım.

Senin haklı olduğun yer dönme dolabın öteki tarafı.

Haklısın ensest için onu ahlaksızlık veya kötü sayacak hiçbir şey yok gibi duruyor en başta.

Biyolojik açıklamalar da yetersiz bunda da haklısın (1 kez sakat doğar iki kez sakat doğar sonraları sakat doğmayı ortadan kaldırabilir dizilim-bunda da haklısın)

Ancak bizler farklıyız.

İletişim sistemiz, dilimiz, üç boyutlu simülasyon yapabilmemiz ve en önemlisi de farkındalığını kendi farkındalığına veya başka canlı cansızlara gözlemci olarak odaklayabilen tek türüz.

Bu ayrı bir kategori açıyor.

Senin dediğin şeyin boyutları bizim diğer türlere oranla avantajlı yanlarımıza zarar veriyor.

Bunun dogmayla alakası yok.

Hatta dogmalar zamanı ensest daha hat safhadaydı.

Bilgi arttıkça bu davranış azalmış.

Ben her zaman şunu söylerim:

İnsanın biyolojik evriminden başka bir de bilişsel düşünsel evrimi var.

Bu bilişsel ve düşünsel evrim ensesti eliyor.

Bizim ekstradan bir şey yapmamıza gerek yok yani.

Biyolojik ve bilişsel evrim el ele vermiş bu davranışı ortadan kaldırıyor.

Ha, dediğin eğer bireysel özgürlükse, haklısın.

Ama dediğin insanların geneli için İDEAL ve AVANTAJLI bir DOĞRU olarak ensest de bir alternatiftir ise, bu saçmalık.

Zararlı.

Test etmeye, insanlara zarar vermeye gerek yok boşuna.

Biyolojik komplikasyonları aşsak bile, ortaya çıkacak bilişsel ve düşünsel komplikasyonları aşamayız.

Uzun vadede bu bizlerin Farkındalıklarımızı, kendi ve başka farkındalıklara gözlemci olarak odaklayabilme yeteneğimize bile mal olabilir.

Zorlama ucunu.

Bireysel bir özgürlük olarak %100 haklısın.

Hiçbir bireyi de ayıplamam.

Ama biyolojik ve bilişsel bir insan üretim fabrikasına dönüştüremezsin.

Genele uzanan bir olgu yapamazsın.

Aynen intihar gibi.

Kendin edebilirsin.

Ama insanlara genelleyemezsin.

tarihinde Ateist.Bakış tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Arkadaşın biri, gelir gelmez ortalığı karıştırdığımı ifade eden bir özel mesaj atmış. Amacım ortalığı karşıtırmak değildi. Cadı kazanının nesi karıştırılır ki? Uzun bir süre sonra bir gerekçeyle foruma tekrar bakmak "mecburi"yetinde kaldığımda, geçmiş başlıklar arasında gezinirken ve bu başlığa bakarken, bir zamanlar ateist kişilikleriyle tanıyıp sevdiğim bazı kişilerin ne denli aptal, zavallı birer takıyyeci olduklarını daha bir net gördüm. Bir şeyi anlamanın en güzel yollarından biri, ona zaman zaman dışarıdan da bakmaktır.

Söz konusu başlıkta, her ateistin asgari Anibal, Turan, MaviPanter, gestep türünden bir yaklaşım göstermesini beklerdim. "Aman da teistler bizler hakkında şöyle düşünür, aman da birileri benim hakkımda böyle düşünür... " vb. kaygılarla aklın ve bilimin dışına çıkılıp dil yuvarlamalar, gerdan kıvırmalar, teistlerin gözünde hoş karşılanabilir ama ateizm gözünde zuldür. Hiçbir şey, ama hiçbir şey, aklın ve bilimin önüne geçirilmemelidir. Bir ateist, öncelikle bunu düstur edinebilmelidir. Özdeki tabularla, bilinçaltına işlemiş inançlarla ateist olunmaz, olmayanlar da tenkit edilemez. Başlığın şu haline bakılırsa, ne demek istediğim daha net görülür sanıyorum. Sorduğum soru son derece açık, yalın olduğu halde hala aynı gerdan kırmalar, kalça çalkalamalar...

Ulan dingil, sana kokuyu bokuyu soran mı oldu? Şu şu şartlarda iki akrabanın cinsel birlikteliği ahlaksızlık mıdır? Ahlaksızlıksa neden ahlaksızlıktır? diye soruldu... Elcevap?

Yok bunlar senin sapık fantezilerin de, yok dünyada çok enderdir de, yok kaç kardeş birbiriyle evlenmiş de, yok pedofiliymiş de, yok temel içgüdüymüş de, yok suiistimalmiş de, yok akrabanın akrabaya kokusu iğrenç gelirmiş de, yok hayvanlar ensesti iğrenç bulurmuş da, yok alah sizin bin türlü belanızı vereymiş de, ben de sizi adam yerine koyup bu soruyu sormayaymışım da, korkularınızla tabularınızla yüzleşmeye zorlamayaymışım da, kabuk bağlamış yaralarınızı deşmeyeymişim de...

Soruya bak, cevaba bak! Konuyla ilgili ilk iletimde alıntısını yaptığım bir müslüman iletisinin aynıyla karşılıyorlar: Git ananı becer o zaman, ananı da sevindir!.. Ne güzel ateistlersiniz siz böyle, yaa zübükaleyhisselamlar!

Bana bu tür konularla forumu meşgul ettiğim eleştirisi getireceğinize, konu ilk açıldığında (yine Anibal ve Turan yaklaşımı sergileyen katılımcıları tenzih ederek söylüyorum) öyle 7-8 sayfa boyunca göbek atmak, gerdan kırmak, kalça çalkalamak yerine konuyu açan kişiye doğrudan bunu söyleseydiniz de, ben de bu tutarlılığınızı, ilkeliliğinizi (tutarlılıksa, ilkelilikse tabii) anlamış olaydım. Sorulan bir soruyu anlamaktan aciz mahlukatsınız. Anlasanız bile anlamamaktan gelen ibişlersiniz. Kur'an'la ilgili getirilen bir eleştiri karşısında "Kur'an'da matematik hatası yoktur, avliye denen bir uygulamamız vardır. Sen dilini sarkıtıp soluyan köpeksin, maymundan da aşağılıksın..." diyen bir müslümandan kat be kat basit olduğunuzu sergiliyorsunuz. Mantık düzeyiniz çok daha düşük...

gestep'in yaklaşımına ve eleştiri düzeyine bakıyorum, getirilen karşı tezlere bakıyorum... acınacak durumdasınız, vesselam! Mini mini bir kuş donmuştu diye başlayan bir çocuk şarkısı daha var, onu da ezberleyin sıkıştığınızda tekerlersiniz. Suyu ısınanlara karşı da tavşan gider ekine, kulakları dikine tekerlemesini söyler, böööyle tekerlenir gidersiniz, çakma ateistler sizi!..

Şu size laf anlatmaya çalışan müsloların beynine karabiber ekeyim ki, biraz daha akılarını kulanıp sizi tekrar islama çekemiyorlar. Öylesine yatkınsınız ki çünkü...

İçinizde yaşattığınız cehenneminizle, çirkefinizle baş başa kalın...

Sitelerde Paylaş

Yahu millet sana yaklaşımının hesabını mı verecek?

Kimsin ki sen? hangi ahlaki otoritesin, hangi ateizmin otoritesisin?

Anibal'i de arkana almaya çalışıp durma, adam "sapıklıktır" demiş ve bitirmiş.

Ateist olan kişi ensest hakkında sizin gibi düşünmek zorunda mıdır? Kimsiniz bir kere siz?

Yazılan onca şeyi de anlamadığınız gibi, kişisel saldırılarla aynı zırvaları okuyup duruyorsunuz.

Ensestin ahlakla uzak yakın ilişiği yoktur.

Şu kalın kafanız önce bir şunu alsın, ahlak takıntısından bir kurtulun, ondan sonra millete pislik atın.

Sitelerde Paylaş

Arkadaşım.

Senin haklı olduğun yer dönme dolabın öteki tarafı.

Haklısın ensest için onu ahlaksızlık veya kötü sayacak hiçbir şey yok gibi duruyor en başta.

Biyolojik açıklamalar da yetersiz bunda da haklısın (1 kez sakat doğar iki kez sakat doğar sonraları sakat doğmayı ortadan kaldırabilir dizilim-bunda da haklısın)

Ancak bizler farklıyız.

İletişim sistemiz, dilimiz, üç boyutlu simülasyon yapabilmemiz ve en önemlisi de farkındalığını kendi farkındalığına veya başka canlı cansızlara gözlemci olarak odaklayabilen tek türüz.

Bu ayrı bir kategori açıyor.

Senin dediğin şeyin boyutları bizim diğer türlere oranla avantajlı yanlarımıza zarar veriyor.

Bunun dogmayla alakası yok.

Hatta dogmalar zamanı ensest daha hat safhadaydı.

Bilgi arttıkça bu davranış azalmış.

Ben her zaman şunu söylerim:

İnsanın biyolojik evriminden başka bir de bilişsel düşünsel evrimi var.

Bu bilişsel ve düşünsel evrim ensesti eliyor.

Bizim ekstradan bir şey yapmamıza gerek yok yani.

Biyolojik ve bilişsel evrim el ele vermiş bu davranışı ortadan kaldırıyor.

Ha, dediğin eğer bireysel özgürlükse, haklısın.

Ama dediğin insanların geneli için İDEAL ve AVANTAJLI bir DOĞRU olarak ensest de bir alternatiftir ise, bu saçmalık.

Zararlı.

Test etmeye, insanlara zarar vermeye gerek yok boşuna.

Biyolojik komplikasyonları aşsak bile, ortaya çıkacak bilişsel ve düşünsel komplikasyonları aşamayız.

Uzun vadede bu bizlerin Farkındalıklarımızı, kendi ve başka farkındalıklara gözlemci olarak odaklayabilme yeteneğimize bile mal olabilir.

Zorlama ucunu.

Bireysel bir özgürlük olarak %100 haklısın.

Hiçbir bireyi de ayıplamam.

Ama biyolojik ve bilişsel bir insan üretim fabrikasına dönüştüremezsin.

Genele uzanan bir olgu yapamazsın.

Aynen intihar gibi.

Kendin edebilirsin.

Ama insanlara genelleyemezsin.

Dostum defalarca yazdım, tavsiye ettiğim şey değil diye ama bunun zararlı olduğunu ya da ahlaksızlık olduğunu söyleyenlere söyledim sözlerimi.

"Biz başkayız çünkü insanız" yaklaşımına da katılmıyorum. İnsan tıpkı her şey gibi "doğaldır". Doğa ise hala ne olduğu konusunda hiçbir fikrimiz olamayan bi' şey, yani her şey.

Kendimizi ondan dıştalarsak elimizde dogmadan başka ne kalır?

Ben sade bunu söylüyorum.

Hem doğa üstü bi' şeymişiz gibi yaparsak kendilerini allah adlı tanrının özene bezene yarattığını söyleyenlerden ne farkımız kalır?

tarihinde gestep tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Şu size laf anlatmaya çalışan müsloların beynine karabiber ekeyim ki, biraz daha akılarını kulanıp sizi tekrar islama çekemiyorlar. Öylesine yatkınsınız ki çünkü...

İçinizde yaşattığınız cehenneminizle, çirkefinizle baş başa kalın...

Defol git ahlaksız seni. Hangi kuyruk acın vardı geçmişten, bilmiyorum.

Oturmuş bir yığın sapık fantezi döşenmiş, teyzeyle yeğene acıyıp empati yapmamızı sağlamaya çalışmış küçük aklınca, ondan sonra da "hadi karşı çıkın bakalım ey ateistler!" demiş.

Niye Adem Havva kıssasını eleştirirmişiz.. Niye bizim tabularımız varmış, biz niye ensesti kötülermişiz, hangi dayanaklarla ensesti reddedebilirmişiz vs..

Müslüman kılıklı zevzek.

Bir de bana deist demiş salak..

Aleviymişim, ensest mağduruymuşum, ondan böyle enseste sapıklık diyormuşum..

Dangalak.

Sitelerde Paylaş

ukalalık olarak algılamayın rica ederim ama bu dediklerinize bir bir yeniden mi bakmak gerek acaba?

çok iddialı yazmışsınız, hayvanlar alemini sizi doğrulamıyor, üç-dört örnek bulsak bile durum istisna olmaktan çıkar, ki örnekler çoktur,

kediler/giller, köpekler, inekler, örnek memelilerdirler değil mi ama dediğiniz gibi asla değiller, bunu hiç hiç konuyu bilmeyen biri bile bilebilir, tavuklara, ördeklere, kazlara hadi bakmayalım,

grup olarak, sürü olarak yaşayan hayvanlar var, hepsi birbirinin akrabası, bahçelerimizde, sokaklarımızda, gözümüz önünde vuku bulanlar var, kardeşlerle de, ebeveyn ile de çiftleşilir,

dediğinizi gerçek bulmuyorum, gerçek dışıdır,

ben müslümanım, insanın artısı vardır derim, bambaşka bir felsefeye inanırım

ve ama insan da hayvandır elbette, hayatın ve neslin devamına bakan yönler, güdüler, meyiller ortaktır,

yani bir ensest meyli var ise de insan ırkında, ki olduğunu çok iyi biliyoruz, açıklaması vardır, reddetmek nafile bir aklanma çabasıdır,

tabi tercih edilmez, etmiyoruz, bunu da ahlak ile, ahlağı da yaradılış ile, dinler ile açıklarız tabi,

dediğim gibi, yaradılışla alakalı bir terimdir,

yoksa yerli kabilelerimiz de vardır yeryüzünde, onlar da insandır biz gibi, ensest olmadıklarını da kesinlikle söyleyemezsiniz,

Sana binlerce referans verebilirim.

Ayrıca kedi, köpek, inek, koyun gibi hayvanlar biz insan denen hayvanlarla birlikte yaşıyorlar.

Doğada yaşamıyorlar. Doğada ensest yapmıyor onlar. Ama bizim onlar için hazırladığımız yapay ortamda herşey yapabilirler.

Doğada ensest çeşitki mekanizmalarla önleniyor.

Demek ki bunun bir nedeni var..

Değil mi?

Sitelerde Paylaş

Sana binlerce referans verebilirim.

Ayrıca kedi, köpek, inek, koyun gibi hayvanlar biz insan denen hayvanlarla birlikte yaşıyorlar.

Doğada yaşamıyorlar. Doğada ensest yapmıyor onlar. Ama bizim onlar için hazırladığımız yapay ortamda herşey yapabilirler.

Doğada ensest çeşitki mekanizmalarla önleniyor.

Demek ki bunun bir nedeni var..

Değil mi?

"Allah var, din gerçek" de kurtul.

Ateist takliti yapmayı bırak.

Nedeni varmış.

Pes.

Neymiş nedeni, insan olsun diye mi?

Evrimin amacı var yani.

Pes ki pes.

Sitelerde Paylaş

"Allah var, din gerçek" de kurtul.

Ateist takliti yapmayı bırak.

Nedeni varmış.

Pes.

Neymiş nedeni, insan olsun diye mi?

Evrimin amacı var yani.

Pes ki pes.

Sen de bir iletiyi doğru oku be kardeşim. Aynı şeyleri başkaları yazınca onaylıyorsun ama.

Evrimin amacından bahsetmiyor, ensesti reddetmemizin, kullandığımız mekanizmaların bir amacı var diyor.

Öyle evrimleşmişiz işte. Nesini anlamıyorsun da evrim hakkında bunca yıldır yazıp çizen insanlara böyle acayip şeyler sorabiliyorsun, hayret.

"Evrimin bir amacı mı var?" Soruya bak.

Bu sadece kötü niyet.

Sitelerde Paylaş

Dostum defalarca yazdım, tavsiye ettiğim şey değil diye ama bunun zararlı olduğunu ya da ahlaksızlık olduğunu söyleyenlere söyledim sözlerimi.

"Biz başkayız çünkü insanız" yaklaşımına da katılmıyorum. İnsan tıpkı her şey gibi "doğaldır". Doğa ise hala ne olduğu konusunda hiçbir fikrimiz olamayan bi' şey, yani her şey.

Kendimizi ondan dıştalarsak elimizde dogmadan başka ne kalır?

Ben sade bunu söylüyorum.

Hem doğa üstü bi' şeymişiz gibi yaparsak kendilerini allah adlı tanrının özene bezene yarattığını söyleyenlerden ne farkımız kalır?

Ben biz üstünüz demiyorum.

Ben tam olarak şunu diyorum ve bu da doğru.

- Homo sapiens sapiens, bu gezegen üzerinde farkındalığa sahip olan ve bu farkındalığını kendi isteğiyle kendine veya canlı-cansız başka varlıklara odaklayabilen tek tür.

Yani özetle, kendi farkındalığına da, başka varlıklara da gözlemci olabiliyor.

Bu farktır.

Üstünlük veya aşağılık gibi bir skalaya koymuyorum bunu.

Ama bu çok sıradışı ve avantajlı bir özelliktir.

Bu olduğu sürece "bilişsel" kategorileri diğerleriyle aynı yapamazsın.

Sitelerde Paylaş
Misafir
Bu konu kapalıdır ama konuya cevap yazmaya yetkiniz var görünüyor.
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...