Jump to content

Topu merkezdeki yeşil canavar yer mi?

Recommended Posts

Olur hacım olur bal gibide olur

Senin en büyük kusurun bu zaten baştan bir şey belleyip onun doğrultusunda inatlaşıyorsun

Matematiksel çıkarımlara bile "hadi ordan" diyebiliyorsun. Kendin ortaya hiç birşey koymadan "olmaz allah olmaz" veya "bu işte böyledir" diye tutturuyorsun.

Karadeliklerin merkezinde quark çorbasınıda ben ilk kez duydum ve karadeliklerinde merkezindeki tekilliği ilk duymanada şaşırdım doğrusu

http://archive.ncsa.uiuc.edu/Cyberia/NumRe...ckHoleAnat.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Black_hole

http://imagine.gsfc.nasa.gov/docs/ask_astr...rs/010912a.html

tarihinde DeHRi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 149
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bunların spekülasyon olduğunu bildiğine eminim.

Benim bildiğim tekillik Big bang öncesine ait..

Kara deliklerin merkezinde de tekilliğin olduğu iddiası ilginç..

Ama spekülasyon bile olamayacak kadar zayıf bir hipotez..

Senin kabahatin değil singulariteden bahsetmek.

Duyduğunu yayınlıyorsun..

Çekim gücü için de aynı şeyi yaptığına eminim..

Huyum kurusun. Kime çektiysem ben, aklıma yatmayan hiç bir şeye inanmam..

Sitelerde Paylaş

"duydugunu yayınlıyorsun" diye birde laf atıyorsun

Asıl sen ne yapıyorsun? populer bilim kitaplarından okuyup burda ahkam kesiyorsun o zaman. Yalan mı?

Aklına yatmayana inanmamak nasıl birşey anlamadım. Senin aklına yatması bilim için kriter değil ki. Kimilerinin aklınada evrim yatmıyor ne yapacaz şimdi?

Sitelerde Paylaş
"duydugunu yayınlıyorsun" diye birde laf atıyorsun

Asıl sen ne yapıyorsun? populer bilim kitaplarından okuyup burda ahkam kesiyorsun o zaman. Yalan mı?

Aklına yatmayana inanmamak nasıl birşey anlamadım. Senin aklına yatması bilim için kriter değil ki. Kimilerinin aklınada evrim yatmıyor ne yapacaz şimdi?

Ben çeşitli kaynaklara bakarım.

Popüler bilim kitaplarını elbette asla ihmal etmem.

Ünlü ve değerli fizikçilerin eserlerini okurum.

Duyduğunu yayınlıyorsun derken seni eleştirmek aklıma bile gelmemişti.

Aslında bazıları gibi, uydurmuyorsun demek istemiştim.

Yani olabileceğin kadar bilimselsin.

Senin iddialarının ağırlığı var.. Çünkü onların bir kaynağı var.

Popüler bilim kitaplarını hor görmemelisin..

Onlardaki bilgileri başka kaynaklardan derlemek çok zor..

En yararlı tarafları anlaşılıyor olmaları.

Aklıma yatmayan çok şey var.

Eğer onlar kuantum fiziği dışında ise, inanmamam için yeterli neden var.

Çünkü fizik konusunda oldukça iyi bir eğitimden geçtim..

Tabii bazı gözlemler insan sağduyusu ve rasyonalitesi ile bağdaşmayabiliyor.

Çekim gücü onlardan biri..

Negatif olması tek başına ilginç bir durum.

Çekim konusunda bilinen çok az olduğu halde, kimse ahkâm kesmekten çekinmiyor..

Dünyanın merkezinde çekim gücünün olmadığı da işte böyle kesilen bir ahkâm.

Tabii kara deliklerin ortasında tekilliğin olduğu da aynı minval üzere bir iddia..

Çekim gücüne dönersek, negatif bir gücün daha az negatif olması mümkün ama, sıfır olması mümkün değil.

Dünyanın merkezinde her taraftan çekim gücüne maruz kalan obje için çekim gücün sıfır demek bence çok saçma..

Çünkü negatif güç arttıkça negatif olur ve onu nötralize edecek pozitif bir güç yoktur benim bildiğim..

Dünyanın merkezinde çekim gücü çok daha fazla olmalı.. Aklıma yatan bu..

Bunun birçok örneği var.. Yıldızlar, galaksiler vs..

Yıldızların merkezindeki fırınlarda füzyon olayı, yüksek basınç ve ısı altında oluyor.

Bu yüksek basınçtan güneşin çapı kadar, çekim gücü de sorumlu gibi geliyor bana.. Yani aklıma yatıyor.

Bu yüzden çekim konusunda beni tatmin edecek bir açıklama getiremezseniz, bu inancımı sürdürmeye devam edeceğim.

HACI

Sitelerde Paylaş

Dünyanın merkezinde her tarafa doğru eşit kuvvet etki eder ve bileşke kuvvet sıfırdır.

Yıldızlarda olsun gezegenlerde olsun çekim gücünün en fazla oldugu yer yüzeydir.

Çekim potansiyeli -1/r ile orantılıdır U=-G m1.m2/r kürenin yani gezegenin veya yıldızın merkezinde bu U = -3/2 (G.m1.m2/R) dir burdaki R gezegenin veya yıldızın sabit yarıçapıdır yani bu potansiyel gradientini aldıgımızda (F= -del U)

F sıfır çıkar.

Yıldızların gezegenlerin merkezine doğru bir gravitasyon (çökme) kuvveti vardır ve merkezde büyük bir basınç meydana gelir. Bu ayrı bir olay. Yıldızın merkesine doğru gidildikçe kütçekim kuvvetinin artmasından değildir Dış yüzeyler en kuvvetli olarak çekilir ve iç kabukları, katmanları sıkıştırır

Sitelerde Paylaş

http://www.network54.com/Forum/72344/threa...+G%DC%C7T%DCR+-

Yukardaki kaynak bana ait.. Birkaç yıl önce yazmıştım.

Şekiller Alan Guth'un İnflationary Universe kitabından alınmıştır.

Şekillere bakarak durumu anlamaya çalışalım.

C şekline bakalım.

Burada yuvarlak bir kabuk içinde B noktası var..

Bu noktanın maruz kaldığı çekim gücü ve yönü ne olacaktır?

Çekim gücü horizantal çizgi üzerinde etkili olacaktır.

Dikkat edilirse burada çekim gücünün yönünden bahsediyoruz.

Bu yön çekim gücünün fazla olduğu tarafa doğru olacaktır.

B noktasını vertikal olarak kesen çizgiyle ilgili çekim yönünü inceleyelim.

Bu vertikal çizgiye göre çekim gücünün yönü ne tarafa doğrudur?

Yani hangi taraf B noktası üzerinde daha fazla bir çekim gücü uygulayacaktır?

Vertikal çizginin sağındaki kütle daha küçüktür ama, merkezi B noktasına daha yakındır.

Soldaki kütle sağdakinden daha büyüktür ama, merkezi B noktasına daha uzaktır.

Çekim yasasını hatırlayalım.

Çekim gücü iki kütle arasındaki mesafenin uzunluğunun karesi ile ters orantılıdır.

Sağdaki kütle daha küçük olmasına rağmen, merkezi B noktasına daha yakın olduğundan, en azından soldaki kütle kadar çekme gücüne sahip olacaktır.

Aslında vertikal çizginin sağında ve solunda kalan asimetrik kütlelerin B noktasına olan çekim gücü hep aynıdır..

Küre içindeki her nokta üzerine olan çekim gücü aynıdır..

Çekim gücü kürenin derinliklerinde ne azalır, ne de artar.

Gelelim kürenin merkezine.....

İşte burada dananın kuyruğu kopuyor.

Kürenin merkezi her taraftan kuşatıldığı için, oranın maruz kaldığı çekim gücü, diğer yerlerin maruz kaldığı çekim gücünden daha fazla olmalıdır.

Selamlar..

HACI

Sitelerde Paylaş

Küresel kabuğun iç tarafında (içi boş küre) sabit bir potansiyel vardır yani potansiyel konuma bağlı olarak değişmez ve bu kürenin içinde herhangi bir noktada kuvvet olmadıgı anlamına gelir. Kürenin merkezinin ayrıcalıklı bir konumu yoktur. Tabi bu dediklerim içi boş küresel kabul için geçerli. İçi dolu küresel bir cisimde, dünya gibi ay gibi yıldız gibi. yüzeyin altında hala bir kuvvet vardır çünkü yüzeyin altında derine girsende yinede altında, aşağıda kütle vardır. Ama tam merkezde artık aşaı yukarı diye ayrıcalıklı bir yön kalmaz.

Sitelerde Paylaş

Dünyanın merkezindeki çekim gücü benim de kafamı karıştırıyor ama, emin olduğum ve kafamın karışmadığı bir durum var.

O da dünyanın merkezindeki çekim gücünün yönü yok ve değeri sıfıra eşit değil..

Bu kadarını söyleyebiliyorum.

Sitelerde Paylaş
kuvvet vektörel bir büyüklüktür

yönü olmayan kuvvet ne demektir ?

Doğru..

Büyük bir kütlenin dışındaki küçük bir kütleye olan çekim gücünün vektörel bir yönü vardır.

Vektör büyük cisme doğrudur.

Ama yukarda değindiğimiz durumda vektörler birbirlerini nötralize edeceklerinden, çekim gücü belli bir yöne doğru olmayacaktır.

Sağdaki kütle küçük ama, merkezi B noktasına daha yakın..

Soldaki kütle daha büyük ama, merekzi B noktasından daha uzakta..

Güçler birbirlerini nötralize ettiği için vektörsüz bir çekim söz konusu...

Sitelerde Paylaş

Yönü olmayan kuvvetten ne anlıyorum. en az iki eşit kuvvet, zıt yönlü birbirini yok ediyor.

Yani; pek çok vektöryel kuvvet var ama bunların bileşkesi birbirini nötrleştiriyor.

Bir noktayı 360 derece açıdan eşit kuvvetlerle çektiğinizde. Bu kuvvetleri tek tek topladığınızda çok buyük bir kuvvet ortaya çıkabilir (matematik olarak) Ama bu kuvvetler birbirini nötrleştiriyorsa elde sıfır kalır. Böyle bir durumda kuvvetin yönünün önemi kalmaz. Bu nokta her açıdan çekiliyor olsada bu noktaya her açıdan basınç yapıyıyor olsa da aynı olur. Yani kuvvetlerin yönü ister merkezden çevreye, isterse çevreden merkeze olsun bir şey değişmiyor. Önemli olan kuvvetlerin birbirini yok etmesidi. Birbirlerinin sıfırlandığı noktada büyük bir kuvvet saklı olabilir. ama sonuçta elde sıfır vardır. Denge bozulursa işte o zaman bu büyük kuvvetler açığa çıkar.

Yani yerkürenin merkezinde bileşke sıfır olabilir ama bu merkeze en yakın yerdeki kuvvet en yüksek olanıdır. Merkezden uzaklaşıldığı oranda kendi üstündeki kütle azalacağı için çekim kuvveti de azalacaktır.

Yani; Konu kütleçekim olunca. Kütlenin her noktası için, her noktadaki kütleyi dikkate alan bir formül bulmak zorunluluğu vardır.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş
Yani yerkürenin merkezinde bileşke sıfır olabilir ama bu merkeze en yakın yerdeki kuvvet en yüksek olanıdır. Merkezden uzaklaşıldığı oranda kendi üstündeki kütle azalacağı için çekim kuvveti de azalacaktır.

Merkeze en yakın yerde kuvvet neden en yüksektir?

Merkezden uzaklaşıldığı zaman kendi üstünde kalan kütle azalacağı için demişsiniz

Peki altında kalan kütle artmayacak mı?

Sitelerde Paylaş
vektörsüz bir çekim !?!? :o:D

Hacım, haklı çıkmak için kasıyorsun yine

Bileşke sıfır ise kuvvet yoktur. vektörsüz bir çekim vardır demek abesle iştigaldir

Çekim gücü kendini alan şeklinde manifest eder.

Çekim gücü deyince biz bir alandan bahsediyoruz.

O alanın vektörü yoktur.

Vektör kavramı o alan içine bir kütle girince devreye girer.

İdealize edilmiş küresel bir kütlenin içindeki çekim alanının ise vektörü yoktur.

Çünkü bütün vektörel güçler birbirlerini nötralize etmişlerdir.

Sitelerde Paylaş
Çekim gücü kendini alan şeklinde manifest eder.

Çekim gücü deyince biz bir alandan bahsediyoruz.

O alanın vektörü yoktur.

Vektör kavramı o alan içine bir kütle girince devreye girer.

"O alanının bir yönü yoktur" dersen gülerler hacım

Herhangi bir vektör alanının her noktasında ayrı bir yönelim olabilir ama yinede bir yönelim vardır

gravitasyonel alanı bir potansiyel fonksiyonu ile tanımlarsak potansiyelin uzaysal değişiminden o noktadaki kuvvetin yönünü bulabiliriz. O noktaya bir test kütlesi koysanda koymasanda matematiksel olarak o noktada bir vektör tanımlıdır

Sitelerde Paylaş

Beni ya anlamıyorsun, ya da anlamak istemiyorsun.

Bir güç alanınn vektöründen bahsedilmez.

Ama bu demek değildir ki çekim gücü alanı bazı durumlarda vektörel bir davranış sergilemez.

Güneşi alalım.. Bütün gezegenleri yörüngeden çıkaralım.

Güneşin etrafında vektörel olmayan bir güç alanı oluşmuştur.

O güç alanı içine bir gezegen koyalım.

Vektörel olmayan çekim gücü vektörel olmuştur.

Vektör güneşe doğrudur.

Güneşin yanına güneşten çok daha büyük bir yıldız koyalım..

Bu keresinde vektör ona doğru olacaktır.

Yine güneşi ele alalım ve içindeki çekim alanını inceleyelim.

Yukarda açıkladığım nedenlerden dolayı orada da vektörel bir güç yoktur.

Bu arada vektör alanı ne demek?

Bunu açıklamalısın.....

Sitelerde Paylaş
Beni ya anlamıyorsun, ya da anlamak istemiyorsun.

Bir güç alanınn vektöründen bahsedilmez.

Neyinden bahsedilir peki hacım?

Kuvvet alanı ne demek? nasıl tanımlanır yön belirtmeden?

Ama bu demek değildir ki çekim gücü alanı bazı durumlarda vektörel bir davranış sergilemez.

Güneşi alalım.. Bütün gezegenleri yörüngeden çıkaralım.

Güneşin etrafında vektörel olmayan bir güç alanı oluşmuştur.

Hacım kusura bakma ama nasıl uyduruyorsun bunları şaşıyorum inanki

Gezegenler olsun olmasın güneşin oluşturdugu gravitasyonel alanın bir yönelimi vardır.

Güneşin çevresinde bir gezegen, bir gokcismi olmasa bile gravistayonel alana bir nesne konulunca nasıl hareket edeceği belirli ise güneş etrafındaki gravitasyonel alan vektörel bir alandır.

Bu arada vektör alanı ne demek?

Bunu açıklamalısın.....

Her noktada bir yönü ve büyüklüğü olan alan demektir

Sitelerde Paylaş

Şöyle düşünürsek sorunu anlamış oluruz.

Bir baraj düşünün. Büyük bir su kütlesini tutmaktadır. Su ve baraj duvarları arasında denge kurulmuştur ve herhangi bir hareket görülmemektedir. ama bu barajda büyük bir güç ve kuvvet saklıdır. Trübünlerle istediğimiz oranda yararlanabiliriz ama baraj yıkıldığında tüm güç deşarj olur.

Yerin merkezine yakın yerdeki kuvvetin büyüklüğünden kastım böyle bir şey. Eğer merkezdeki denge bir şekilde bozulursa bu büyüklük birdenbire kendini manifest eder.

Bir yay ve ok düşünün. Okçü yayı çekiyor. Bir süre nişan alıyor. Nişan aldığı sürede kol ve yayın gerginliği birbirini sıfırlıyor. Nişan alma eylemi tamamlandığında, okçu yayı serbest bırakıyor. Yani dengeleyen kuvvetlerden birini ortadan kaldırıyor, diğer iki gücün ortak bileşkesinde ok fırlıyor.

İşte merkezde, merkeze yakın gücün büyüklüğü böyle bir şeydir. Bir şekilde buradaki denge bozulursa bu gücün büyüklüğü kendini gösterir.

Bu büyüklüğün taşıdığı güçlüğü yerküreyi delerken anlarız. Petrol aramak için 2-3 kilometre derine inerken milyonlarca dolar ve buna karşılık gelen güç sarfederiz.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş
Yerin merkezine yakın yerdeki kuvvetin büyüklüğünden kastım böyle bir şey. Eğer merkezdeki denge bir şekilde bozulursa bu büyüklük birdenbire kendini manifest eder.

Bir yay ve ok düşünün. Okçü yayı çekiyor. Bir süre nişan alıyor. Nişan aldığı sürede kol ve yayın gerginliği birbirini sıfırlıyor. Nişan alma eylemi tamamlandığında, okçu yayı serbest bırakıyor. Yani dengeleyen kuvvetlerden birini ortadan kaldırıyor, diğer iki gücün ortak bileşkesinde ok fırlıyor.

İşte merkezde, merkeze yakın gücün büyüklüğü böyle bir şeydir. Bir şekilde buradaki denge bozulursa bu gücün büyüklüğü kendini gösterir.

Ama baraj duvarlarına etkiyen bileşke kuvvet sıfır değilki burda. Baraj duvarlarına uygulanan bir basınç söz konusu

Ama dünyanın merkezinde duran bir top için benzer şekilde yüksek miktarda gerilme veya büzülme kuvveti yani top üzerinde biriken bir potansiyel enerji yok. Dünyanın merkezinden biraz kaysa top öyle olağanüstü birşey, bir enerji akışı, bir hızlanma yada başka birşey ortaya çıkmaz. Çünkü merkezin hemen yanındaki bileşke kuvvet çok büyük değildir yine sıfıra yakındır. Merkez "kararlı denge noktası" dır

Sitelerde Paylaş

Gereksiz bir tartışmaya girmek istemiyorum.

Belki de aynı şeyleri tekrarlıyoruz.

Bir alanın vektöründen bahsedebilmek için o alanda bir kütlenin olması gerekiyor.

Ben sadece bunu ifade etmek istedim.

Salt çekim gücü alanını vektörel olarak nitelendirmek ne kadar doğru bilmiyorum.

Konuyu senden daha iyi bildiğimi iddia etmiyorum. Çünkü bilmediğimi tahmin ediyorum.

Sadece daha önce de değindiğim gibi, aklıma yatmasını bekliyorum.

Bir güç alanında vektörün şu veya bu yöne doğru olması, o alana girecek kütlenin fonksiyonu ile ilgilidir. Değil mi?

Güneşin çekim alanına bir kara deliğin girdiğini düşünelim.

Güneşin çekim alanının vektörel fonksiyonu çökecektir. Yerini kara deliğin vektörel çekim alanı alacaktır.

Güneşin etrafındaki çekim alanının potansiyel vektörel bir güç olduğu meydanda..

Ama o alanın vektörü yalnız o alanla ilgili değil. Aynı zamanda o alana girecek olan kütle ile de ilgili.

Benden bu kadar..

HACI

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...