Jump to content

Pahalı benzine hayır!

Recommended Posts

Biz hayır dersek birşey değişceni sanmıyorum yinede ben destek verdim dedim ama birşey değiştirmez milyonlarca arabası olan halk bağırıyor bir site değiştirmesi mümkün olurmu bilemem.

Ne kadar pahalı benzine hayır desekte pahalı benzin bize girecek.

Sitelerde Paylaş

Ben pahalı benzinden yanayım. Hatta mümkünse iki katına çıkarsınlar benzin fiyatını. O da yetmezse beşe katlasınlar.

Belki böylece plansız kentleşen şehirlerde, tek şeritli caddeleri tıklım tıkış dolduran ve 50 kişiye bir tane düşen özel otomobillerden kurtuluruz. Egzoz dumanı bir yandan, gürültüsü bir yandan... Kendine yaptığı trafik eziyeti yetmiyor toplu taşıma araçlarından faydalananların da seyahat hakkını gaspediyorlar. İki adım mesafeyi yarım saatten fazla sürede gider olduk yahu...

Ben zaten anlamıyorum bu kadar araba nereden çıkıyor. Donunu bile taksitle satın alan yurttaşlarım analarının karnından faytonla çıkmış da mı araba merakı sarmış ne...

10 katına çıkarın benzin fiyatını anasını satayım...

Sitelerde Paylaş
Ben pahalı benzinden yanayım. Hatta mümkünse iki katına çıkarsınlar benzin fiyatını. O da yetmezse beşe katlasınlar.

Belki böylece plansız kentleşen şehirlerde, tek şeritli caddeleri tıklım tıkış dolduran ve 50 kişiye bir tane düşen özel otomobillerden kurtuluruz. Egzoz dumanı bir yandan, gürültüsü bir yandan... Kendine yaptığı trafik eziyeti yetmiyor toplu taşıma araçlarından faydalananların da seyahat hakkını gaspediyorlar. İki adım mesafeyi yarım saatten fazla sürede gider olduk yahu...

Ben zaten anlamıyorum bu kadar araba nereden çıkıyor. Donunu bile taksitle satın alan yurttaşlarım analarının karnından faytonla çıkmış da mı araba merakı sarmış ne...

10 katına çıkarın benzin fiyatını anasını satayım...

katılıyorum..katılmayanlara ise:

bu pahalı mselesini duyunca da küfrediyorum.bu kadar mı mankafısınız die....

arabasını alıp trafiği meşgul eden maliyetinede katlanmalı...evet 5 kat artmalı...

bir de bu akp cho dyp muhabbeti değil..öyle yada böyle çalan çarpmış.artık pek fazla kaynağımıda kalmamış...

yönetmeyide bilmiyoruz. ve bu torpil olayını aşamıyoruz.iktidara gelen kendi yandaşlarınına iş sahası yaratmak için geliyor...istisnasız hepsi..

sonra bütçeye bakınca adamın elinde -5 kalıyor ...nasıl kapanacak?ya benzinle ya başka bişi ile...yok sen vereceksen -5 i zam da olmaz zaten

yani ekonomi bunu emrediyor...o zaman kaynak yaratılacak.yarat hadi..

Sitelerde Paylaş

Kardeşim çiftçi ile kimsenin alıp veremediği yok. Esas emperyalizm uşaklığı kamusal yatırımlar yerine özel mülkiyete teşvik edici devlet politikaları yüzünden oluyor. Şehirde iki adım mesafeye giderken poposu deri kaplama koltuktan uzak kalmasın diye arabaya binenler yüzünden çiftçi akaryakıtı yüksek fiyattan satın alıyor. Vaktiyle adam akıllı bir metro ağı döşenseydi büyük kentlerimize, arap saçına döndürülmeseydi yollarımız ve tüm bunlar otomobil ithalatçılarının ya da petrol firmalarının kazancı için yapılmasaydı hem çiftçi memnun olurdu hem kentteki vatandaş.

Ben olsam vergi üstüne vergi koyar kentteki özel araç sahiplerinden dünyanın parasını alırdım. Traktör için mazot ihtiyacı olanlara ise özel belge verir ucuza satın almalarını sağlardım. Artan vergilerle de şöyle adam gibi metro ve tramvay ağları yaptırırdım.

Sitelerde Paylaş

ne kadar cahil ve beyinsizsiniz! Yakıta zam geldiğinde evinizde yediğiniz ekmeğe kadar zam geliyor. Et, ekmek, un, tekstil vs..vs.. Çünkü herşeyin yolu ulaşımdan ve dolaylı olarak yakıttan geçiyor. Biraz kafanızı çalıştırın e be insanlar..

Dediğiniz şeyi anladım fakat bu kadar küt düşünülemez çok cahilce bir düşünce. Eğer kişi sayısına düşen araba sayısınının düşmesini istiyorsanız çok daha başka şeyler yapılması gerektiğini de bilmelisiniz, fikir yürütebilmelisiniz. :blink:

Sitelerde Paylaş
ne kadar cahil ve beyinsizsiniz! Yakıta zam geldiğinde evinizde yediğiniz ekmeğe kadar zam geliyor. Et, ekmek, un, tekstil vs..vs.. Çünkü herşeyin yolu ulaşımdan ve dolaylı olarak yakıttan geçiyor. Biraz kafanızı çalıştırın e be insanlar..

Dediğiniz şeyi anladım fakat bu kadar küt düşünülemez çok cahilce bir düşünce. Eğer kişi sayısına düşen araba sayısınının düşmesini istiyorsanız çok daha başka şeyler yapılması gerektiğini de bilmelisiniz, fikir yürütebilmelisiniz. :blink:

Gelde bunu burjuva donu giyen arkadaşlara anlat işte. Benzine zam yaparak fakir halkın ekmeksiz kalacağını düşünmüyorlar. merak etme o zengin burjuvalar litresi 10 lirada olsa alır. ancak bizim halk ekmeği 85 kr değil 5 ytl yemeğe başlar. tabii alacak para bulabilirse.

Sitelerde Paylaş

Dünyanın en pahalı rafineri çıkış fiyatlı benzin mazot Türkiye'de (Tüpraş köşelerin köşesi)

Dünyanın benzinden mazottan en çok vergi alan ülkesi Türkiye

Devletin bütün bütçesinin (Gelir kurumsal emlak belediye her türlü vergi dahil) % 33,3'ü otomobilden alınan vergilerden

Ama bütün bu olanlara en tepkisiz ve hatta onaylayan toplumda bizde.

Türkiye'de devletin ce Tüpraşın petrolden elde ettiği gelirin, petrol üreticileri Nijerya ve Venezuella'dan daha fazla olduğunu biliyormuydunuz?

Sitelerde Paylaş

Alıntıladığım habere bakılırsa ekonomik programında sapmalar olan hükümet halkın üstündeki vergi yükünü arttırmakdan başka çareler üretemiyor..

Akaryakıt tüketimini azaltmaz ve hırslı bir şekilde tüketime devam edilirse su kadar değeri olmaması gereken akaryakıta kazık vergili uçuk fiyatlar vermeye devam edeceğiz..

http://www.sabah.com.tr/haber,FED3E7C6CB7B...B83B5FE983.html

Akaryakıta ÖTV zammı

Maliye Bakanlığı, akaryakıtta 1 Temmuz'dan itibaren uygulanmak üzere özel tüketim vergisi tutarlarını güncelledi.

Kurşunsuz benzinlerde ve motorinde yukarıya doğru küçük miktarlarda oynama yapıldı. Kurşunlu benzinler, biyodizel ve fuel-oil özel tüketim vergisi ise sabit kaldı.

1 Temmuz'dan itibaren uygulanacak özel tüketim vergisi tutarlarına ilişkin olarak Maliye Bakanlığı önerisi üzerine hazırlanan Bakanlar Kurulu Kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre; 95 oktan kurşunsuz benzinin litresinden alınan özel tüketim vergisi 1,4765 YTL'den 1,4915 YTL'ye yükseldi. 98 oktan kurşunsuz benzin litre başına özel tüketim vergisi 1,5985 YTL'den 1,6135 YTL'ye çıktı. Kurşunlu normal ve kurşunlu süper benzinlerde tutar 1,4800 YTL olarak sabit kaldı.

Kükürt oranı yüzde 0,05'i geçmeyen motorinlerde tutar 0,9945 YTL'den 1,0045 YTL'ye çıktı. Kükürt oranı yüzde 0,05'i geçen ancak yüzde 0,2'yi geçmeyenlerde tutar 0,9245 YTL'den 0,9345 YTL'ye çıktı. Kükürt oranı yüzde 0,2'yi geçen motorinlerde daha önce 0,9245 YTL olarak uygulanan tutar 0,9345 YTL olarak uygulanacak.

Fuel-oil türlerinde, LPG'de, biodizellerde özel tüketim vergisi tutarları sabit kaldı.

Sitelerde Paylaş
Alıntıladığım habere bakılırsa ekonomik programında sapmalar olan hükümet halkın üstündeki vergi yükünü arttırmakdan başka çareler üretemiyor..

Akaryakıt tüketimini azaltmaz ve hırslı bir şekilde tüketime devam edilirse su kadar değeri olmaması gereken akaryakıta kazık vergili uçuk fiyatlar vermeye devam edeceğiz..

akaryakıt tüketimi azalırsa daha beter.. bu seferde bu kadar çok vergilerden gelir elde edilmiyor diye yine zam yaparlar. 10 ltden alacakları vergiyi 1 ltden almaya başlarlar bu sefer..

tek çare birleşip sesimizi duyurmak. arabası olan arkadaşlar sitedeki imajları arabasının camına assa ne güzel olur.. bu iş birlik olmadan çözülmez.. Hee bu site sonuçta vermeyebilir ama en azından halkın artık hırlamaya başladığının bir göstergesi olur en azından..

pahalbenzincopyet2.jpg

Sitelerde Paylaş

Türkiye için ilk aşamada vergi konusu sözkonusu..

Dünyada petrol fiyatlarını fırlaması da ayrı bir sorun..

Daha dün 70 dolarlarda gezen petrol şimdi 130-140 dolarlarda..Dünya'da araba sayısımı ikiye katlandı fabrika sayısı 2 katına mı çıktı da fiyat 2 katına fırladı..Arz talep unsurunu aşan enflasyon olarak bahane edilmeyecek şerefsizlik var..SPEKÜLATÖRLER BU ŞEREFSİZLER..

Spekülatörler halkın pirincine el attığı gibi petrole de çullanıyor..Her türlü hammadde ve gıdaya çullanıyorlar..Üretmeden kazanç sağlamak için..

Liberal ekonominin en büyük sorunu spekülatörlerdir..Buna dur diyebilen çıkmadı henüz..Tüketiciler ses çıkarmazsa bu devran böyle gider..

tarihinde sokrates tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Gelde bunu burjuva donu giyen arkadaşlara anlat işte. Benzine zam yaparak fakir halkın ekmeksiz kalacağını düşünmüyorlar. merak etme o zengin burjuvalar litresi 10 lirada olsa alır. ancak bizim halk ekmeği 85 kr değil 5 ytl yemeğe başlar. tabii alacak para bulabilirse.

Sen neyden bahsediyorsun yahu? Senin sanal devrimciliğin nedir ki? Beni bilen bilir. Kimseye kimin ne kadar sosyalist olduğunu ispatlamaya çalışacak değilim.

Ama şunu kenara yaz. Burjuvazi her fırsatta suçlayabileceğin bir hedef tahtası değil. Bir sosyalist devrim yapılacaksa bunun öznesi işçi sınıfı olacaktır. Hesap sorulacaksa kendimizden soracağız.

Memur maaşı ile otomobil sahibi olanlar hakkında ne düşünüyorsun? Kıçına giyeceği dondan daha fazla kameralı cep telefonlarına önem verenlere ne diyorsun? Tüketim toplumunun yaratılmasında tek suçlu burjuvazi midir?

İki kere iki dört eder. Hesap basit. Ucuz toplutaşıma araçları, planlı kentleşme, minimum trafik karmaşası için zamanında mücadelesini vermemiş insanların ucuz benzin diye ağlama lüksleri yoktur. Kaldı ki şu sistem varken iktidardaki kim olursa olsun akaryakıta o vergileri koymak zorundadır. Aksi takdirde talebi karşılayamaz hale gelir.

Talep çok, ürün dışarıdan ve sınırlı miktarda geliyor. Fiyatı yükselmesin de ne olsun? Sanayi atılımlarını tamalayamamış, nükleer enerji konusunda bir çağ geride kalmış, üretmeyen, tüketimde ise sınır bilmeyen bir ülkede mülkiyet fetişizmi gerekirse vergiler ile ıslah edilir.

Tarım meselesi ise bambaşka bir konu. Yine mülkiyet saplantılı köylülerimiz sağolsunlar liboşlara dünya kadar oy çıkardılar kırsaldan. Ko-operatiflerden ayrılıp bireysel kazançların peşine düştüler. Bir dolu vurdu tarlayı, salya sümük bankerlerin kucağına atladılar krediler için. Sırf bu yüzden tarımda kamusallaşma, makineleşme gibi atılımları yapamadık ki? Herkeste birer ikişer traktör var ama mazot almaya paraları yok şimdi.

Hiç kusura bakma arkadaşım. Akılsız başın cezasını ayaklar çeker. Ben şu an için olayların gidişatını diyalektik akışına bırakma taraftarıyım. Birilerinin canı yanacak ki hatasını anlayacak. Başka türlü olacak gibi değil. Ben adamların hakları ve özgürlükleri için çıkacağım 1 mayısta meydanlarda gaz soluyacağım, dayak yiyeceğim, beyfendiler benzini ucuza satın alsın diye kampanyalara katılacağımi, adam da seçimlerde anasını belleyenlere oy verecek... Yok öyle üç kuruşa beş köfte.

Sitelerde Paylaş

peki bunu niye yapıyorum?

çünkü ben eşşek değilim.

çünkü ben kaz değilim.

çünkü ben salak değilim.

devletin bana her ödeyeceksin dediği vergiyi ödememeli, önce o verginin mantığını sorgulamalıyım.

çünkü devlet benim için var.

ben devlet için yaşamıyorum.

Biz koyun oldukça bizim güdenimiz,biz eşek oldukçada sırtımıza yük yükleyenimiz çok olur,bizlerde arkasından beylik laflarla kendimizi avutur dururuz.

Sitelerde Paylaş

Petrol neden pahallanir?

ABD ekonomisinin fiyat artislarindaki rolu nedir?

Araplarin biraz daha para kazanmasi icin uretimi durdurmasinin rolu nedir?

Neden bilhassa mazot aldi basini gidiyor?

Ekonomiden anlayan iktisatci arkadaslarin bu sorulara yanit vermesini bekliyorum. Gercekten petrol neden pahallansinki? Benzin pahallandimi araba devleri uretimde zarar ederki bunada o dev sirketler izin vermez, petrol urunleri imalatinda musteri azalir ki bunada sirketler izin vermez, savas malzemeleri asiri pahallanir bunada devletler izin vermez? Peki kim bu petrola istedigi zaman ZAM yapiyor? Acaba Araplarmi? :blink:

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...