Jump to content

''Aleviliğin Gizli Tarihi'' yazarı, Erdoğan Çınar'la söyleşi

Recommended Posts

Erdoğan Çınar'ın alıntılanan yazısında yer verilen nefes bile yazının komikliğini,saçmalığını anlamaya yeterde artar.

Alevi Aşık-ı sadıklarının nefeslerinde bu durum böyledir. Bir dörtlük daha okuyayım:

Şah-ı Merdan cuşa geldi sırrı aşikar eyledi

?Yağmuru yağdıran benim? deyi Ömer?e söyledi

Ol dem şimşek yalabıdı Yedi Sema gürledi

Hem Sakidir, hem Baki?dir, Nur -Rahman?ım Ali!

Sefil Ali

Yani bu nefes üzerine yazılan yazı nasıl bir mantık ürünüdür pesss.Bu nefesi örnek gösterip Ali'ye ışık diyen adam hiç mi düşünmemiş bu nefesde neden "Ömer" isminin geçtiğini? Ömer kimdir? Ali de Ömer gibi bir İslam karakteri değilse ve aynı zamanda yaşamamış ise nefeste Ömer'in işi ne ?

tarihinde Macchiato tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 86
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Size garanti vereyim bu adam (Erdoğan Çınar) Aleviliği bilmiyor..

Bakın bir soruya nasıl bir cevap vermiş..

»Siz Alevi camiasında oldukça ilgi gören kitabınızda Alevi kelimesinin Hz. Ali?den gelmediğini söylüyorsunuz. Peki nedir bu sözcüğün kökeni ve bugüne kadar yaygın kabul gören bu anlayış hatalı mıydı?

Yaygın bir inanışın aksine bana göre Alevi sözcüğü Ali sözünden türetilmiş bir söz değildir. Çünkü Türkçe dilbilgisi kurallarına göre Ali sözcüğünden Ali?yi seven, Ali?nin yolundan giden anlamında bir kelime türetmek gerekirse, Alici veya Alili olması gerekiyor. Hiçbir zaman Alevi olmazdı. i eki Türkçe de sonuna geldiği kelimeye aidiyet kazandırır. İnsan-insani, tarih-tarihi, mimar-mimari gibi. Alevi sözcüğü alev kelimesinin sonuna ?i eki gelmesi ile oluşturulmuş, aleve ait, ışığa ait, alevden gelen, ışıktan gelen anlamında bir kelimedir. Zaten 16. yüzyıla gelinceye kadar Alevilik içinde asıl zümreyi oluşturanlara verilen isim ışıklar veya ışık taifesi idi. Ancak ışık ve ışık taifesi sözcükleri küfre dönüştükten sonra ve bu insanlar üzerine sürek avları ve katliamlar düzenlendiği içindir ki bu insanlar isimlerini değiştirmek zorunda kalmışlar. Alevilik tüm tarihi boyunca defalarca isim değiştirmiştir. Alevilik kadar farklı isimlere bürünen bir başka topluluk, bir başka inanış daha yoktur yeryüzünde. Bu onlara karşı sürdürülen saldırıların ve katliamların doğal sonucudur.

Bu yanlış bir açıklama..

Doğrusu şu: Alevilere kırmızı bir şapka kuşandıkları için kızılbaş veya alevi denir.

Alevilerin fazla isim değiştirdiklerini de sanmıyorum.

Zaten tarihleri sanıldığı kadar geçmişe uzanmaz. Şah İsmail'e kadar gider.

Sitelerde Paylaş
izzoş da dede ama fetoşçu dede ;)

saygılar

teotihuacan;

Fetullahcı dedelerin çoğu Erdoğan Çınar gibi düşünüyor.Zaten Ali'siz Alevilik de onların ürünü.Sunniler bir taraftan "sizler islamı yanlış yorumluyor değiştiriyorsunuz namaz şöyledir oruç böyle tutulur,öyle müslüman olunmaz böyle olunur..vs " ile alevileri "islam"dan uzaklaştırmaya çalışıyor,bir taraftan da "alevilik daha eskidir sizler müslüman değilsiniz,tarihiniz daha eski..vs" diyerek,buna Erdoğan Çınar gibi kendine alevi diyen kesimde ortak oluyor.

Sitelerde Paylaş
Size garanti vereyim bu adam (Erdoğan Çınar) Aleviliği bilmiyor..

Bakın bir soruya nasıl bir cevap vermiş..

Bu yanlış bir açıklama..

Doğrusu şu: Alevilere kırmızı bir şapka kuşandıkları için kızılbaş veya alevi denir.

Alevilerin fazla isim değiştirdiklerini de sanmıyorum.

Zaten tarihleri sanıldığı kadar geçmişe uzanmaz. Şah İsmail'e kadar gider.

Sevgili haci, bilmediğin konularda neden hüküm veriyorsun kırmızı başlıkla kızılbaşlığın ne alakası var yahu.. Böyle komik gerekçe olur mu?

Mesela Şah İsmail demişsin bu zatın babası, dedesi, annesi, ninesi yokmudur, bunlar başka bir inanç mensubumuydu. Tarih öyle okuduğunuz iki ansiklopedi maddesinden ibaret değildir. Erdoğan Çınar'ın varsayımları sizin resmi okumalarınızdan farklı diye o bilmiyor ben biliyorum demekte ne demek oluyor. Bundan önce yazdığım mesajda da belirttim ateizm hakkında fikir yürütün, başkalarının ne olduğuna karar vermek size de dede torunlarına da düşmez. Bilmeyince en basit konular bile sır olur.

Bakın adam ne demiş alevilikte cennet cehennem yok demiş şimdi soruyorum cennete cehenneme inanmayan nasıl müslüman olur. Ara etrafında cennete gideceğini düşünen alevi bulabilecekmisin bakalım; onlar devir olacaklarına inanırlar, bunun ne demek olduğunu bilirler mi dersen; bilmezler derim. Alevilerin ütopyası Rıza Şehri'dir, yani bu dünyada kuracakları bir şehir, ayrıntıları merak ediyorsan araştır, bakalım ne bulacaksın. Bu işler kızıl şapkayla bilmemneyle olmaz, sırf kızıl şapka giyiyorlar diye de kimse kimseyi öldürmez, hey allahım ya cehaleti hacca gitmek bile yok etmemiş, yalap şap bilgilerle ukalalık taslamının dayanılmazlığı sarmış orayı burayı...

Birde demişlerki alevilik kerbeladaki olayalara tepki olarak çıkmıştır, yahu hiçmi tarih bilmiyorsunuz hadi tarih bilmiyorsunuz kronolojiden haberdar olun aymazlar.

Şimdi kerbela olayı ne zaman oldu 680'de peki ilk müslüman devlet adamı ne zaman amcasını öldürüp tahta geçti 950 civarı; peki aradaki 300 yıl boyunca kerbela için yas tutmayan aleviler sonradan mı uyandı. Burada sizin aşamadığınız şeyleri inanın ki en sofu tarih profları aşmış durumda... Mesela bakın İslam tarihi kitaplarına batini öldürme seferleri düzenleyen hükümdarların nasıl övündüğünü görün, peki kim bu batiniler hem de türkler daha müslüman bile olmamışken?

Bide şunu araştırın Büyük Selçuklu Devleti ile Anadolu Selçuklu Devleti arasında olup bitenler ne demek oluyor. Size bir ipucu Süleyman Şah Fatimi Devletiyle neyin pazarlığını yaptı, ayrıca Fatimi Devleti'de neyin nesiydi. Arkadaşlar acizane tarih diplomasına sahibim birazcık bilirim bu işleri. Size tavsiyem uzman oluduğunuzu bildiğiz konularda giydirmeler yapınız, uzman olduğunuzu sandığınız konularda değil.

Kırmızı şapkaymış, haci birader gerçekten komedyensin ama en zavallısından...

Ha bide aleviler nasıl kelimeyi sehadet getirir bilirmisin... Bildiğinizin sonuna Aliyyül Veliyullah ekini yaparlar, bir daha düşün nasıl bir müslümanlık nasıl bir alidir bahsi geçen, komedyenler şahı...

tarihinde gestep tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Sen İslam'ı, İslam mezheplerini iyi bilmiyorsun.. Hatta bilmiyorsun.. Şii dedin ya, ŞİA'yı ne yapacağız? Hadi Şia'yı bırakalım Mutezile'yi ne yapacağız? Bunlar İslam mezhepleri.. Ama Kuran'da arasan bunları da bulamazsın.. Aynen Alevi'leri bulamadığın gibi..

İslam'daki mezheplerin, alt mezheplerin tarikatların sayısı belli değil. Bu sapkınlıkların (ehl-i sünnet'e göre sapkın) inanırlarının pek çoğu da Kuran'da yok.. Aynen Aleviler gibi..

Başlığa yazısı asılmış adam resmen soytarı.. Alevi kelimesi üzerine Türkçe muhabbeti yapıyor, alevden-malevden-ışıktan söz ediyor.. (Hacı yukarıda o bölümü alıntılamış) Oysa ki kelime Arapça.. Bir araştır bakalım Arapça'da Alevi ne demek..

Bir soytarının yazdıklarının peşine düşmeden önce biraz bilgi edinmeniz lazım..

Sevgili oguz, Erdoğan Çınar'ın söylediklerine tümden katıldığım söylenemez özellikle kitapta yazmadığı ama benim bildiğim fikirlerinin çoğu masoniktir. Fakat soytarı dediğiniz zat kadar bu konuda bilgi sahibi olmadığınız cahilane mesajlarınızdan anlaşılıyor. Ateist olmanız tüm dinler veya adı her neyse şeyler hakkında ultra bilgi ile donatıldığınız manasına mı geliyor? Bende ateistim fakat sizin kadar vahye dayalı, içe doğmalı fikirler edinemiyorum. Bu işin sırrı nedir?

Yazarın söylediği şey alevilerin ya da onların devamı oldukları şeyin islamiyetle ilgili olmadığıdır, buna kanıt olarakta Hacı Bektaş'ın aslında sanılan kişi olmayıp Hristiyan papazı olduğu ve aslında hristiyanlıktan da önce ve hatta tarihin başından beri var olan başka bir inanışın devamı niteliğinde olduğudur. Zaten kayıp olan kitabelerle ilgili görüşü buradan kaynaklanır, bahsi geçen yere gittinizmi bilmiyorum ama ben gittim ve kitabeler yerlerinde yoktu, derseniz ki 1826 olaylarından etkilenmiştir onunda cevabını bir güzel alırsınız... Olayın kötü arapların zalim Ali'siyle uzaktan yakından alakası yoktur, hayatları boyunca boğazlanmışların hayatta kalmak için giriştikleri çabayı islamiyet diye adlandırmak ancak ukalalıktır.

Yahu adam aleviyim diyorsa ve ben müslüman değilim diyorsa size ne oluyor da adamı soytarı ilan ediyorsunuz birader. Müslümanların kızmaya hakları var gerçekten bizlere, ama onlara faydamız da yok değil, kendi felsefemizi veya paradigmamızı güçlendirecek yerde onların çelişkilerini güçlendirip paradigmalarını sağlamlaştırıyoruz, bakın diyalektik nelere kadir bilmeyince kendimizden çok fayda sağlıyoruz başkalarına...

Kerbela 680 Satık Buğra'nın amcasını öldürüp Karahanlı hükümdarı olması 952 şimdi söyleyin dostlar bizim garip alevilerin mezhebi neden alinin zülfikarıyla ilişkili?

Sitelerde Paylaş
Okuduğunu anlamama gayreti göstermeni alkışlayacak değilim.. En azından alıntıladığın yazımın içinde Alevi kelimesini Türkçe'ye uyarlama çabasına değinmemi irdeleyebilseydin, soytarılığı görürdün..

Yoksa bu adam Aleviliğin kökeni Hıristiyanlıktır dese sallayacakmıyım?

Sevgili oguz okuduğumu anlamadığımdan bahsetmişsin peki sen benim yazımı okudun mu? Anlamandan vazgeçtim okumamış olduğunu görüyorum. Cevap vere vere verdiğin bu mu? Adam tüm dinlerin aslında alevilik oluğunu ya da daha doğru bir ifade ile alevilik dahil herşeyin aslında kadim bir başka inanışın devamı olduğunu söylüyor sen bunu anlamış mıydın? Ama bizim konumuz bu değil senin neyi ne kadar bildiğindi, okumuş olsaydın belki anlardın...

Hani şu içe doğma ayrıcalığıyla geliştirdiğin mezhepler teorin var ya onu diyorum anlat bana Türklerin müslüman olması ile kerbela olayı arasında 300 sene başka bir ifadeyle islamda mezhepleşmeyle türklerin buna katılması arasında 600 sene fark varken alevilik nasıl oluyorda islami bir yol oluyor? Ayrıca alevi kelimesinin kullanılmaya başlaması bundan yani senin bahsettiğin mezhepleşmeden daha yenidir; o zaman söylermisin bu kesip biçilen batiniler de kimdi? Biraz cevap verirsen sevinirim hep soru sormak seni bilgili ve dokunulmaz yapıyor sanma, karşında müslüman tayfası yok dalga geçebileceğin....

Sünni veya şii müslümanlar batini, aleviler ise zahiri oldularda benim mi haberim yok. Bunu şunun için söylüyorum batiniler aslında olanın olmakta olan şey olmadığını söylerler ve ona göre yaşarlar, diğer grup ise olup biten ne varsa ortada derler ve düşünülecek şeyin olmadığını uyulacak olanın oluğunu söylerler; öyleyse alevilerinin kırmızı şapkalarınından dolayı kızılbaş olduğunu söylemek onların batini mi yoksa zahiri mi olduğunu gösterir, biraz düşünmeye yani batini olmaya davet ediyorum seni. Her şeyin cevabanını bulmuş derviş ayaklarına yatmak seni ateist yapmaz :)

Şunu da söyle bana lütfen alevilerde devriye vardır nedir bu, neden devr olurlar da cennete veya cehenneme gitmezler bu arkadaşlar... Peki bu devriyede ölmeyen ya da devr olan şey ruh mudur yoksa madde midir? Bu işler senin sandığından biraz farklı galiba ne dersin?

Konumuz Erdoğan Çınar'ın soytarılığından çok kendini ateist sanan senin gibi din büyüklerinin şımarıklığı olmalı, ne dersin?

Hadi bi gayret hacım....

Sitelerde Paylaş
Ne gereksiz ve boş laflar bunlar? Her konuştuğumuz mevzuda akademik ihtisas mı yapacağız?

İşin sırrını sormuşsun, sırrı yeni bir din yaratma peşinde koşan hayalperestlerin kıçına takılmamakta yatıyor.. Yüzyıllardır bilineni değiştirmeye çalışma gayretlerini onaylamanın bir Ateist'in görevi olmadığında yatıyor.. Ne zaman ki bu işlerin bir Ateist'in işi olmadığını idrak ettiğinde belki de Ateist olabileceksin..

Boş boş konuşupta ne sorduğumu unutturacağını mı sanıyorsun bree gafil... Bir önceki mesajımı oku...

Ateistler müslümanları eleştirir varsa buna benzer olanları aynı kefeye koyar, düşünmez, osurur diyorsun yani...

Şimdide milletin ateistliğini mi sorguluyorsun, iddia makamı bey....

Sitelerde Paylaş
Ne diyorsun sen? Ne saçmalayıp duruyorsun? Ben yukarıda Aleviliğin kökenine değinmişim, ne alakası var Kerbela ile Türklerin müslümanlaşmasıyla falan? Sen müslümanlardan daha fazla dlaga geçilecek durumdasın ama kabadayılığı da bırakmıyorsun.. Yazı değil salata seninkiler..

Hem bana ne devriyede ölmeyen veya devr olan şeyhin ruh mu maddi mi olduğundan?

Kafan mı iyi? İçkiye erken mi başladın?

Arkadaşım neyle alakası var peki, sen ne sanıyordun acaba... Türkler kalktı bir gecede müslüman oldu bazıları biz alevi olalım falan dedimi sanıyorsun. Bak 600 senelilk başlangıç dönemi ve ondan sonrada günümüze kadar 800 senelik bir başka dönem var. Bizim konumu ise 1400 senenin de evveli. Sen neden bahsettiğinin farkında bile değilsin bide çıkıp millete bok sürüyorsun.

Madem sana ne bilmediğin işlere karışıpta milleti soytarı ilan etmenin ne lüzu mu var?

Yani siz şimdi müslümanlara da mı böyle yaklaşıyorsunuz, demmek ki atıyorsunuz tutarsa devam, tutmazsa banane namazı fazla kaçırdın galiba mı diyorsunuz?

Ayıp şeyler bunlar....

Sitelerde Paylaş
Kafasız adam Ateist onun bunun kökenine bakmaz, inançları aklamaya da, doğrulamaya da çalışmaz. Tüm inançları eleştirip karşı çıkar.. Ama Ateist ise elbette.. Değilse zaten önemi yok, soytarı revizyonislerin kıçında da koşabiliri abuk sabuk sorularla ortamı da sulandırabilir..

Kafalı kişi ne ile beslendiğini bilmiyorum ama son okuduğun kitap büyük ihtimal Kuran'dır. Böyle saçma bir ateizm tarifini ancak zihini bulanaıklığın ötesinde çamurlaşmış biri yapabilir. Bi revizyon tutturmuşsun gidiyor, ne diyorum sana bu hep böyleydi diyorum bunu dönüştürmek için yüzyıllardır süre giden savaşlar yapılmış bir kertede de başarılı olunmuş; işte şimdi birileri birşeyler söylemeye başlayınca sanıyorsunki yeni şeyler icat ediliyor. Onun için diyorum ki önce öğren ondan sonra karar ver. Ateizmin dinleri eleştirmek oluğunu sanman dinler öncesi yaşamış insanların durumunu aklıma getiriyor, yoksa sen dinlerden önce insanlar yokmu sanıyorsun? Boyundan büyük işlere girme bence....

Sitelerde Paylaş
Sen Aleviliği Luvi'lere Urartulara kadar uzatan soytarının sözlerini tekrar edip duruyorsun. Ben ise Aleviliği Muhammed'in ölümünden sonra, Ali'nin halife olması için ortaya çıkmış kesim ile başladığını söylüyorum. Tüm literatür de bu cihette.. Diğer iddiları Alevilerin büyük bir kesimi bile kabul etmiyor.. Çünkü uyduruk.. Bilmem kapiş mi?

Arkadaşım yanlış şeyler bunlar, asıl uydurma olan bu... Alinin öldürülmesiyle türklerin müslüman olması arasında 300 yıl var ve anadoluda aleviliğin ortaya çıkması ise bundan daha da yeni... Nasıl olmuş olabilir böyle birşey söylermisin... Tarafı olmadıkları bir kavgada neden bu insanlar savaşsın... Litaratür dediğin şey nedir bir kaç kitap ismi ver. Bak ben alevi kökenliyim hoşuna gidecekse Şah ismailin dedesi Şah İbrahimin soyundan geldiğimizi rivayet ederler yani dede soyundan gelirim. Ve konum olarak istanbulda bir büyük alevi-bektaşi tekkesinin başkanı olan bir zatın oğluyum yani demem odur ki bu işlerden anlarım. Alevilerin ne olduğunu neye inandığını senden iyi bilirim hiç meraklanma. Öyle Klasik dönem osmanlı tarih yazıcılarının yazıdğı saçmalıkları kaale alcak değilim, ki zaten bunları artık üniversitelerde bile kaale alan yok. Erdoğan Çınar'ı şahsen tanırım yazdığı kitap hakkında fikirlerimi yazdım, masonik fikirleri olduğunu da belirttim ama yazdıkları tümden yanlış şeyler değildir diyorum. Özellikle alevilerin müslümanlığı konusunda çok haklıdır, aleviler sana müslümanız derler bana hadi ordan ne alisi velisi derler. Boyunlarına kılıç takarlar ama alinin zalim olduğunu söylerler, bu işler çocuk oyuncağı değil 1500 den sonra başlarına gelen şeyler bir miktar bilinç kaybı yarattı ama senin sandığın gibi sığırlaşmadı henüz büyük çoğunluğu merakın olmasın....

Bu arada onulmaz tarih bilgin karşısında hayrete düşmüş durumdayım, "ateist olduğuna inanan yaratık". Bırakın kim kendini veya mensup oluğu grubu nasıl adlandırıyorsa adlandırsın, size ne oluyor panikliyorsunuz. Meydanı boş bulup ateislik yapmak çok kolay anlaşılan. Yüz karasısın....

Sitelerde Paylaş
Ne o yeni bir Ateizm manifestosu mu yazacaksın? Ateistforum'u kurup, yıllarca dinler ve tanrı üzerine konuştuktan sonra Kalsik anlamda sana Ateizm salt tanrının reddi diyeceğimi mi bekliyordun? Tekrarlıyorum: kafasızsın.. Çünkü tanrılar dinlerle besleniyor.. O halde beslendiği kaynağa da inmeden olmaz desem kafan alacak mı?

Site yöneticisi olarak beni hangi kritere göre kafasız ilan ettin acaba, yıllarca abuk sabuk mesajlar yazacağına biraz kendini geliştirseydin keşke... Kafasızmış, kafaya bak çay demle. 2 cümleyi yan yana geitrip bir paragraf yazmayı bilmiyorsun ama tarif edip, hüküm veriyorsun. Garibanım...

Sitelerde Paylaş
bir icraatları daha var ama iyiki ben yazmıyorum..

ne mahallem ne de köyüm bunlardan değil.. ohhhhhhhhhh..nokta..

mum söndüyü demek istiyorsun dimi?

bu resmen bi iftira..hemde çok çirkin bi iftira..

geçen Fethullah gülen bunun bir iftira olduğunu belirtiyordu Stv de verdiği bi demeçte..

bu tür şeyler yazmak doğru değildir..çünkü ailesi alevi olan arkadaşlarda olabilir..ona göre yani..

tarihinde Kosovalı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bu yazdıklarını kim sallar? Kime ne senin peygamber sülaesinden mi dede sülalesinden mi gelmiş olduğundan? Beğensen de beğenmesen de tarih budur ve bu şekilde yazılmıştır.

Türklerin Ali'nin öldürülmesinden sonra İslam'a geçmesiyle konunun ne alakası var? Alevilik Muhammed'in ölümünden hemen sonra ortaya çıkmış ve varlığını sürdürmüştür. Türkler İslam'a geçmeden önce şamanisttir. İslam ile tanıştıktan sonra bir kesimi Alevi olmuşlar, Aleviliği yerel gelenekler, Bektaşilik ve önceki dini inançlarla harmanlayarak Anadolu Aleviliğini ortaya çıkarmışlardır. Afrika ve Hindistan'da bile aynı minval üzerine Aleviler vardır..

Tamam efendi? Şimdi git nerede ne satarsan sat.. Ama Ateizm'i bu işlere karıştırmadan yap yapacağını..

Ateizm senin eline kaldıysa vay halimize...

Aleviliğin ne olduğunu bilimiyorsun sonrada birinin alevilik üzerine söylediklerini değerlendirme yetkisini kendinde buluyorsun bu yetmezmiş gibi sitenden adam kovuyorsun. Arkadaşım topu isteyip evine git derim, takımlar kurulmuş biz başımızın çaresine bakarız. Zerre kadar tarih bilgin yok ve hala inatla birilerine siz busunuz diyebilecek yüzsüzlük içersindesin. Kaynak göster diyoruz ortada bişey yok neymiş böyle gelmiş böyle gidecekmiş, bilmediğin şey senin sandığın gibi gelmedi senin sandığın gibi gitmeyecek. Senin vahye dayalı bilgilerin birilerini tatmin etmiyor diye herkese yukardan bakman ancak senin alay konusu olmanı sağlar. Göreceksin bu başlığı okuyanlar kimin ne dediğini anlayacak, küçülen senin gibi kafalılar olacak. Sülale işine gelirsek neyi neden söylediğimi anlaman için nereye dahil olduğumun "rivayetini" -bak rivayet diyorum- anlattım ki senin gibi işkembey-i kübradan konuşmadığım anlaşılsın istedim.

Utanç kaynağım oldun, ateizm sandığın gibi dinlere alternatif bir oluşum olmadığı gibi ilk insanın ortaya çıkışıyla ilgilidir, ki ilk insan senin sandığının aksine biyolojik bir oluşum değil sosyolojik ya da daha doğru bir ifadeyle toplumsal bir evrimin sonucu ortaya çıkmıştır. Sana tavsiyem hiç hoşlanmadığını sandığım Engels'in doğa üzerine yazdığı eserleri karıştırman yoksa ateizmi dinlerle mücadele eden donkişotların elindeki mızrak sanmaya devam edersin.

Sitelerde Paylaş
Tıkandın gibime geliyor.. Kendine güvenin azaldığından sözlerin zayıfladı.. İlk ateşin sönünce geriye bir şey kalmadı.. Bu halinle bilmem hangi dedenin soyundan gelmiş biri olarak seni dinleyen sizin dergahın Alevileri bile sallamaz artık..

Ne yazık!!

Arkadaşım herşeyin olduğu gibi insanlarında tarihi vardır ben kendi tarihimi biliyorsam ve bunu sadece bilgi olarak ortaya koyup senin anlamadığın konuların içinde yaşadığımı söylüyorsam bunun alay konusu edilecek bir tarafı yoktur. Ama sen bilmiyorsan öğrenmeni tavsiye ederim böylece metodojik bir alışkanlık kazanabilir bu sayede ne dediğinin farkında olma imkanı kazanabilirsin. Konunun özünden çıkıp bulduğunu sandığın malın komedisini yapman seni ne kadarda yücetti değil mi? Daha içinde yaratılıp yaşadığın toplumun tarihini bilimyorsun, bak dikkat et içinde yaratıldığın toplum diyorum ne demek istediğimin ayırdına varabiliyormusun, sözün sahini Dr. Hikmet Kıvılcımlı'dır ve emin ol bu konularda senden bir hayli ileridedir, mesela Allah Peyganber Kitap adlı eseri vardır orada tarif ettiği şeyleri öğrenmeni dilerim, tabi sen daha iyisini yazmadıysan. İlk okul öğrencisi seviyesindeki dokundurmaların hayranlık verici olduğundan gerek görmeyebilirsin ama kafasızdan kafalıya tavsiye işte, kafasızlık benim ki....

Sitelerde Paylaş
Arkadaşım herşeyin olduğu gibi insanlarında tarihi vardır ben kendi tarihimi biliyorsam ve bunu sadece bilgi olarak ortaya koyup senin anlamadığın konuların içinde yaşadığımı söylüyorsam bunun alay konusu edilecek bir tarafı yoktur. Ama sen bilmiyorsan öğrenmeni tavsiye ederim böylece metodojik bir alışkanlık kazanabilir bu sayede ne dediğinin farkında olma imkanı kazanabilirsin. Konunun özünden çıkıp bulduğunu sandığın malın komedisini yapman seni ne kadarda yücetti değil mi? Daha içinde yaratılıp yaşadığın toplumun tarihini bilimyorsun, bak dikkat et içinde yaratıldığın toplum diyorum ne demek istediğimin ayırdına varabiliyormusun, sözün sahini Dr. Hikmet Kıvılcımlı'dır ve emin ol bu konularda senden bir hayli ileridedir, mesela Allah Peyganber Kitap adlı eseri vardır orada tarif ettiği şeyleri öğrenmeni dilerim, tabi sen daha iyisini yazmadıysan. İlk okul öğrencisi seviyesindeki dokundurmaların hayranlık verici olduğundan gerek görmeyebilirsin ama kafasızdan kafalıya tavsiye işte, kafasızlık benim ki....

gestep,

ben erdoğan çınar gibilerin çıkıp ortaya bişeyler atmasına şaşmıyorum,zaten bütün sömürüler böyle başlar,ortaya bişey atarlar takılan takılır...ben bu adamın bu kadar saçmalamasına rağmen inananlar ve savunanları olmasına şaşıyorum,hani buna dışarda şahit olsam bu kadar şaşırmam ama ateist forumda bile bu adamı sallayanlar var ya pesss

adam ateizm ile alevilik sentezi yeni bişeyler çıkarmaya çalışıyor ortaya.

daha önceki iletimde alıntıladığım nefese bakarsan adamın ne kadar ucuz olduğunu anlarsın, araştırmasını dayandırdığı alevi ozanı deyişlerinde "Ömer" ismi geçiyor ve siz bu adamı ciddiye alıyorsunuz.

oğuz'un da dediği gibi bu iddiaları bırakın ateistleri aleviler bile dikkate almaz,alanlar kimlerdir söyleyim, sunni islamdan tiksinen müslümanların rezilliğini görüp alevilerede müslüman denmesinden rahatsız olanlardır,aleviliği farklı bişeymiş gibi gösterip temizlemeye çalışanlardır.

Sitelerde Paylaş

Bu adamın yalnız olmadığını umarım biliyosunuzdur.. Ezoterizm adlı öğretiye inananların hepsi Erdoğan Çınar gibi düşünüyor.. Önceleri Ahkenaton diye bi üye vardı sitede, çoğunlukla uzaylılar ile ilgili yazılar yazardı.. Onun konusunun da asıl çıkış noktası alevilerdir.. Tarihçinin yanıldığını düşünen arkadaşlar bu konuları ne kadarını biliyor, tabii ki ben bilemem ama türkiyede ve yurtdışında bu öğretiye inanan milyonlar var..

Konunun çıkış noktasını altta ki kitap linkinden de okuyabilirsiniz.. 9.Bölüm alevi ve bektaşilerle ilgilidir.

http://www.historicalsense.com/Archive/CG/CG_icindekiler.htm

Sitelerde Paylaş

"Alevi sözcüğüyle Ali ismi arasında uzak bir ses benzerliği dışında bir ilişki yoktur. Bu ses benzerliğini kullanmışlardır. Işık insanı ışıktan gelen anlamında Alevi sözcüğüyle yer değiştirmiş. "

uzak bir ses benzeşmesiymiş amuahahhaa

musevi de öyle mi peki, musa'daki "a" olmuş "e" öyleyse uzak bir benzeşme ve musa ile alakası yok

Yaygın bir inanışın aksine bana göre Alevi sözcüğü Ali sözünden türetilmiş bir söz değildir. Çünkü Türkçe dilbilgisi kurallarına göre Ali sözcüğünden Ali?yi seven, Ali?nin yolundan giden anlamında bir kelime türetmek gerekirse, Alici veya Alili olması gerekiyor.

evet musevi diye bişey yok öyleyse, olsaydı adı türkçeye göre musacı olurdu,demekki yok.

tarihinde Macchiato tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
gestep,

ben erdoğan çınar gibilerin çıkıp ortaya bişeyler atmasına şaşmıyorum,zaten bütün sömürüler böyle başlar,ortaya bişey atarlar takılan takılır...ben bu adamın bu kadar saçmalamasına rağmen inananlar ve savunanları olmasına şaşıyorum,hani buna dışarda şahit olsam bu kadar şaşırmam ama ateist forumda bile bu adamı sallayanlar var ya pesss

adam ateizm ile alevilik sentezi yeni bişeyler çıkarmaya çalışıyor ortaya.

daha önceki iletimde alıntıladığım nefese bakarsan adamın ne kadar ucuz olduğunu anlarsın, araştırmasını dayandırdığı alevi ozanı deyişlerinde "Ömer" ismi geçiyor ve siz bu adamı ciddiye alıyorsunuz.

oğuz'un da dediği gibi bu iddiaları bırakın ateistleri aleviler bile dikkate almaz,alanlar kimlerdir söyleyim, sunni islamdan tiksinen müslümanların rezilliğini görüp alevilerede müslüman denmesinden rahatsız olanlardır,aleviliği farklı bişeymiş gibi gösterip temizlemeye çalışanlardır.

Sevgili macchiato öncelikle konumuz Erdoğan Çınar değil, bu arkadaş bir çalışma yapmış daha öncede defalarca belirttiğim gibi masonik yönelimleri olan bir kişidir ve kitabında yazmadığı diğer fikirleride klasik anlamda izah edilebilecek şeyler değildir. Burada asıl konu haklı olduğu noktaların varlığıdır diğerleri için zaten konuşmadım mesela Luvilerle ilgili bağlantı falan veya ezoterik bazı iddialar ancak deneysel bir çalışmanın parçası olarak değerlendirilebilir. Ama burada asıl üstünde durulması gereken şey heteredoks bir anlayış olarak aleviliğin ele alınması ve klasik islamın da dışında islam dışı bir oluşum olduğu hakkındaki iddialardır ve ben bu noktada iddiaların temelsiz olmadığını, aleviliğin islam dışı bir anlayış olduğunu söylüyorum.

Ömer konusu ise zaten yazarın belirtmiş olduğu gibi kamuflajdan ibarettir, şunu bilinki hangi alevi-bektaşi kaynağına giderseniz gidin bunu doğrulayacak nefesler, deyişler bulabilirsiniz. Ama bunu becerebilmek için yazarın bahsettiği kapılar varya onların belli seviyesine ulaşabilmek gerekir. 4 kapı 40 makam inanışını veya şartını bilmiyor olmazsınız... Alevilerin müslüman olarak anılmasının kime nasıl bir faydası olduğunu anlamıyorum yoksa sizde bu emperyalist bir oyundur bizi bize kırdıracaklar diyenlerdenmisiniz böyle diyorsanız benim size yüzlerce yıldır kırılanlar içinmi endişelisiniz yoksa kırılmaya başlayacaklar arasında olduğunuz için mi paniktesiniz diye sormam gerekir.

Kimin neyi dikkate alacağına neden siz karar veriyorsunuz, neden çekiniyorsunuz? Alevilerin tanrı inancı tapılacak bir şeye yönelik değil ulaşılacak bir hedefe yöneliktir. Bu hedef eskiden kaybolmuş bir amaçtır, hepsi de budur. Bunun ne ateizmle ne de islamla ilgisi yoktur. Tam da bu yüzden ateisttim ve tam da bu yüzden aleviliğin islamla ilgisi yoktur. Siz ne derseniz deyin veya aleviler ne derse desin bu gerçektir. Son bir hatırlatma aleviliğin sahibi sizin sandığınız gibi aleviler değil daha başkalarıdır, hiç merak etmeyin.

Sitelerde Paylaş
Bu adamın yalnız olmadığını umarım biliyosunuzdur.. Ezoterizm adlı öğretiye inananların hepsi Erdoğan Çınar gibi düşünüyor.. Önceleri Ahkenaton diye bi üye vardı sitede, çoğunlukla uzaylılar ile ilgili yazılar yazardı.. Onun konusunun da asıl çıkış noktası alevilerdir.. Tarihçinin yanıldığını düşünen arkadaşlar bu konuları ne kadarını biliyor, tabii ki ben bilemem ama türkiyede ve yurtdışında bu öğretiye inanan milyonlar var..

Konunun çıkış noktasını altta ki kitap linkinden de okuyabilirsiniz.. 9.Bölüm alevi ve bektaşilerle ilgilidir.

http://www.historicalsense.com/Archive/CG/CG_icindekiler.htm

Tarihçilerin yanıldığı söylenmedi en azından ben söylemedim söylenen şu; şimdiye kadar anlatılanları kimin anlattığına bakın, kimin tarihini kimin niye yazdığına kafa yorun. Mesela Hitler savaşı kazansaydı insanlık düşmanı olacak olan veya tarihin insanlık düşmanı olarak yazacak olduğu kim olurdu? Bütün mesele bu.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...