Jump to content

''Aleviliğin Gizli Tarihi'' yazarı, Erdoğan Çınar'la söyleşi

Recommended Posts

teotihuacan;

Fetullahcı dedelerin çoğu Erdoğan Çınar gibi düşünüyor.Zaten Ali'siz Alevilik de onların ürünü.Sunniler bir taraftan "sizler islamı yanlış yorumluyor değiştiriyorsunuz namaz şöyledir oruç böyle tutulur,öyle müslüman olunmaz böyle olunur..vs " ile alevileri "islam"dan uzaklaştırmaya çalışıyor,bir taraftan da "alevilik daha eskidir sizler müslüman değilsiniz,tarihiniz daha eski..vs" diyerek,buna Erdoğan Çınar gibi kendine alevi diyen kesimde ortak oluyor.

macchiato,

ben yıllardan beri takip ediyorum, bence tam tersi oluyor. bugün fetoşu çok seven izzoş dedenin cem vakfının görüşü ortadadır. bence söyleminizi tekrar gözden geçirin.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 86
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

sevgili macchiato,

ali ve ömer gerçek karakterlerdir de, senin dediğinle konunun alakası yok.

bu deyişte alinin tanrılaştırılması var, hangi müslümanlıkta var bu, alenen şirktir???

saygılar.

sevgili teotihuacan,

mansur enel hakk dediği için öldü demiştim.

vahdet-i vücud ile açıklanabilir Ali'nin tanrılaştırılması.

başka bir örnek daha verdim,Ali'nin söylediği sözleri yanlış anlayıp onu kafir ilan edenlerle ilgili.

Sitelerde Paylaş

Aleviliği burada birçok kereler, ince ayrıntılarına kadar tartıştık.

Ben şahsen konu hakkında kimsenin yalnı gerçeklere hakim olmadığı sonucuna varmıştım.

Aleviler bile aleviliği yeterince bilmiyor.

Çünkü kendilerine öğretilen alevilik yeterince kapsamlı değil.

Kimse aleviliğin tümünü bilmiyor gibi bir izlenim var bende nedense.

Sitelerde Paylaş
Yahu kim neyi temize çıkarıyor onu anlamadım benimsediğim birşey olsa alevi doğdum öyle devam ederdim değil mi? Bilgisizliğiniz edindiğiniz bilgilerle izale olmaz, biraz kendinize bakın, sadece yemek yemekle, kuran okumakla, belli başlı tv kanallarında yayınlanan dizileri takip etmekle mi geçireceksiniz zamanınızı? Yeter artık yahu bu ne vurdum duymazlıktır ki hiç bir şey bilmediğinizin aşıkar olduğu konularda ısrarla haklı çıkmaya çalışıyorsunuz. Tamam yiğitler, tamam aslanlar siz haklısınız napalım.

sevgili gestep,

sen ne dersen de ne sevgili oğuz, ne macchiato, ne hacı, bu arkadaşları inandıkları/inandırıldıkları "doğrulardan" vazgeçiremezsin. zaten ben neden bu kadar aşırı tepki verdiklerini de anlayamadım, ben bu arkadaşlardan daha bilimsel bir yaklaşım beklerdim, yanılmışım.

Sitelerde Paylaş
sevgili gestep,

sen ne dersen de ne sevgili oğuz, ne macchiato, ne hacı, bu arkadaşları inandıkları/inandırıldıkları "doğrulardan" vazgeçiremezsin. zaten ben neden bu kadar aşırı tepki verdiklerini de anlayamadım, ben bu arkadaşlardan daha bilimsel bir yaklaşım beklerdim, yanılmışım.

alla allaaa aşırı tepki gösteren bizmiyiz?

tekrar gözden geçirin başlığı.

Hacı gerekçesini gösterip erdoğan çınar'a aptal dediği için gestep ilk iletisinde hacı'yı bişey bilmemekle suçladı,sonra erdoğan çınar'a katılmayan herkesi.

neden katılmadığımızı söylüyoruz,gerekçelerimize cevap vermiyor direk bişey bilmemekle suçluyorsunuz.

ilginç insanlarsınız,kaç sayfadır saçma bulduğum erdoğan çınar yazısı ile ilgili sizden mantıklı bikaç şey söylemenizi bekledim erdoğan çınarı ve kitabını ciddiye almak için.

hiç bişey söylemiyor sadece kendiniz ve erdoğan çınar dışındakileri bilmemekle suçluyorsunuz,üzerine birde biz sabit fikirli olduk.

Sitelerde Paylaş

"Alevi sözcüğüyle Ali ismi arasında uzak bir ses benzerliği dışında bir ilişki yoktur. Bu ses benzerliğini kullanmışlardır. Işık insanı ışıktan gelen anlamında Alevi sözcüğüyle yer değiştirmiş. "

uzak bir ses benzeşmesiymiş amuahahhaa

musevi de öyle mi peki, musa'daki "a" olmuş "e" öyleyse uzak bir benzeşme ve musa ile alakası yok

Yaygın bir inanışın aksine bana göre Alevi sözcüğü Ali sözünden türetilmiş bir söz değildir. Çünkü Türkçe dilbilgisi kurallarına göre Ali sözcüğünden Ali?yi seven, Ali?nin yolundan giden anlamında bir kelime türetmek gerekirse, Alici veya Alili olması gerekiyor.

evet musevi diye bişey yok öyleyse, olsaydı adı türkçeye göre musacı olurdu,demekki yok.

............................

bu ilk iletilerimden biri,şimdi açıklayın lütfen alevi kelimesini nasıl bir bilimsel değerlendirmedir bu

ve bu mantıkla musevilik ne demektir,musa ile ilgisi yok mudur?

Sitelerde Paylaş
alla allaaa aşırı tepki gösteren bizmiyiz?

tekrar gözden geçirin başlığı.

Hacı gerekçesini gösterip erdoğan çınar'a aptal dediği için gestep ilk iletisinde hacı'yı bişey bilmemekle suçladı,sonra erdoğan çınar'a katılmayan herkesi.

neden katılmadığımızı söylüyoruz,gerekçelerimize cevap vermiyor direk bişey bilmemekle suçluyorsunuz.

ilginç insanlarsınız,kaç sayfadır saçma bulduğum erdoğan çınar yazısı ile ilgili sizden mantıklı bikaç şey söylemenizi bekledim erdoğan çınarı ve kitabını ciddiye almak için.

hiç bişey söylemiyor sadece kendiniz ve erdoğan çınar dışındakileri bilmemekle suçluyorsunuz,üzerine birde biz sabit fikirli olduk.

şimdi başlığı tekrar gözden geçirdim.

erdoğan çınara ciddi hiçbir eleştiriniz, karşı deliliniz yok.

oysa adamın dediği çok açık, siz yazının başına takmışsınız, yok alevden mi geliyor, aliden mi falan.

alevi isminin kullanılması zaten görece çok yeni. hatta kızılbaş ismi bile şah ismail dönemi, konu ile ilgili kitabı okumanızı tavsiye ederim.

zaten bir insanı karalamak çok kolay. erdoğan çınar da bir insandır, kimse 100% doğru olduğunu iddia etmiyor, adam peygamber mi, allah mı? benim de katılmadığım bazı noktalar var ama bu genel anlamda doğruluğunu etkilemez. bir şeyi yanlış söyledi diye birsürü doğru şeyi de yanlış olarak niteleyemeyiz.

bol bol suçlama var, hakaret var (genel konuşuyorum, şahsına değil). bence daha sakin olabiliriz.

bilmediği konularda ahkam kesen müslümanları çok ayıplarız ama ateistleri ayıplamıyoruz, bence ayıplamalıyız.

arkadaşlar dilerseniz bundan sonra daha bilimsel yaklaşalım, mesela literatür üzerinden tartışalım, deyişleri konuşalım, alevi ritüellerinin anlamını konuşalım.

saygılar

Sitelerde Paylaş
teotihuacan,

aşırı tepki veren bizmiyiz, yoksa ben peygamber sülelesinden geldim diyenler gibi "ben bilmem hangi dedenin soyundan geldim" diyen mi aşırı tepki gösteriyor?

Biz mevcut bilgilerle Aleviliğin kökenini gösteriyor ve İslam'a bağlıyoruz. Hatta dememiz şu ki, varsayalım Alevilik İslam dışıdır, İslam dışı olsa bile bu bir inançtır, o halde zararlıdır diyoruz. Alevi arkadaş ise bizimle kavga ediyor, mevcut olmayan bir tarih üzerinden konuşarak Aleviliği aklamaya, güzellemeye uğraşıyor.. Aklamaya uğraşırken abuk sabuk laflarla, mesela "senin Rıza şehrin var mı" veya "devriyede ölmeyen ya da devr olan şey ruh mudur yoksa madde midir" şeklinde sorularla zırvalamanın zirvesine çıkıyor.. Baştan aşağı konu bu yönde ilerliyor ama sen de yazılanlara bakmıyor ve "neden aşırı tepki veriyorlar" diye bizi suçluyorsun.

Ben Ateist'im dinler arasında taraf tutacak değilim.. Alevilik benim için İslam'dan daha değerli değil.. Alırım Aleviliği vururum İslam'a..

Bilmem meramımı anlatabildim mi? (Daha doğrusu idrak edebildiniz mi?)

sevgili oğuz

ben seni iyi anladım ama sen beni ve gestepi anlamadın gibime geliyor. bizler alevi ailelerden gelmekle beraber zaten bunu savunan insanlar değiliz. bizler ateistiz, aştık biz bunları. bizim dediğimiz şudur, yıllarca aleviliği islamın bir mezhebi olarak bellettiler bize resmi tarihçiler, oysa biz baktık durum böyle değil. dediğimiz sadece bu.

sen aleviliği al, ister islama vur, ister kıvır, bizi zerre ilgilendirmez...

saygılar

Sitelerde Paylaş
bol bol suçlama var, hakaret var (genel konuşuyorum, şahsına değil). bence daha sakin olabiliriz.

bilmediği konularda ahkam kesen müslümanları çok ayıplarız ama ateistleri ayıplamıyoruz, bence ayıplamalıyız.

arkadaşlar dilerseniz bundan sonra daha bilimsel yaklaşalım, mesela literatür üzerinden tartışalım, deyişleri konuşalım, alevi ritüellerinin anlamını konuşalım.

saygılar

peki deyişleri konuşalım,deyişler önemli

aleviler bağlamaya telli kuran derler ve alevi ozanlarının deyişleri,nefesleri onların kaynağıdır.

erdoğan çınar da nefesleri kaynak olarak almış.

onun aldıklarından başlayalım mesela,Ömer'e simge dediniz ama neyin simgesi olduğunu söylemediniz.

4 kapı 40 makamdam bahsetmiş gestep,nedir 4 kapı 40 makam? nerden gelir?

Sitelerde Paylaş

Gidi Yezid bize Kızılbaş demiş

Meğer Şah'ı sevmiş dese yoludur

Yetmiş iki millet sevmezler şahı

Biz severiz Şah'ı Merdan Ali'dir

Kırkımız da bir katara dizildik

Hak Muhammed ümmetine yazıldık

Hakikat şerbeti olduk ezildik

Biz içeriz bize sunan Ali'dir

Gidi Yezid bizler haram yemedik

Batındaki gördüğümüz demedik

İkrar birdir dedik geri dönmedik

Yedileriz birincimiz Ali'dir

Muhammed dinidir bizim dinimiz

Tarikat altından geçer yolumuz

Hem Cibril-i Emin'dir rehberimiz

Biz müminiz mürşidimiz Ali'dir

Pir Sultan'ım Nesimi'dir pirimiz

Evvel kurban ettik Şah'a serimiz

On İki İmam meydanında dârımız

Biz şehidiz serdarımız Ali'dir

....................................

Pir Sultan Abdal "muhammed dinidir bizim dinimiz" derken neyi simgeliyor?

Sitelerde Paylaş
Senin Aleviliğin de beni zerre kadar ilgilendirmiyor. Zaten yukarıda sordum "neden Aleviliği İslamdan arındırıp temize çıkartma çabası var, neden durup durup bu konuyu getiriyorlar" diye.. cevap alamadım..

İstersen şimdi sen sen kıvır Aleviliği.. Sonra ne yaparsan yap..

bu tavırlarını çok çocukça buluyorum.

ben alevi değilim, yukarıda belirtmeme rağmen beni alevi yapmak istemendeki bu ısrar niye?

alevilik islamdan arınsa sana ne, arınmasa sana ne?

yazı uzun olmuş, ben aşağıda kısaltayım, sen de iddialara cevap ver bakalım, bunların müslümanlık ile bağlarını bir kurmayı dene:

1. Saki, Baki ve Nur-u Rahman, esirgeyen, bağışlayan ışığım Ali diyor aşık. Bu vasıfların, niteliklerin bir insanda toplanması ve bunun da 7. yy?da yaşayan Hz. Ali olması mümkün değildir. Aleviler bunu binlerce yıldır söylüyorlar, dinliyorlar. Bunu söyleyen birisinin kendisini Müslüman hissetmesi zaten mümkün değildir.

2. Halbuki ben kitabımda çok açık olarak bundan 5500 yıl önce yazılmış bir Sümer tabletinde Alevi Ayin-i Cem?inin bugün Anadolu?nun herhangi bir Alevi köyünde yürütüldüğü biçimiyle, demiyle, çerağıyla, zakiriyle, 12 hizmetlisiyle Sümerlerde de yürütüldüğünü ortaya koydum. Tarihin kabul ettiği ilk yazılı belgedir Sümer tabletleri. Bu tabletlerden önce de vardı bu kadim inanış ama bilinen yazılı tarih bu kadar.

3. Şöyle söyleyeyim Alevilerin inandığı Allah ile Müslümanların inandığı Allah aynı Allah değildir. Müslümanlıkta yaratan ve yaratılan diye bir ayrım vardır. Yaratılışın dışındaki daha ulu bir varlık yaratılmışları yaratmıştır. Alevilerde böyle bir inanış yoktur. Aleviler yaratılışın tamamını yaratanın kendisi olarak görürler. Yani yaratılmışın dışında bir ilahi varlığa inanmazlar.

4. Alevilik ve İslam daha Allah?ın tanımında, yaratanın tanımında birbiriyle uzlaşmaz, örtüşmez bir şekilde birbirlerinden ayrılırlar. Geleneksel tarzda izah etmek gerekirse, Allah?tan başka tanrı yoktur der Müslümanlar. Aleviler bunu Allah?tan başka varlık yoktur diye ifade ederler. İkisi birbirinden çok farklı şeylerdir. Yaradılışı yaratan ve yaratılan olarak ikiye ayırmayı Aleviler doğru bulmazlar. Varlıkta ikilik yaratmaktır bunun anlamı Alevilikte hakir görünür.

5. Aleviler varlığın birliğine inanırlar. Varlığın birliği de Alevilerde çok bilinen bir tabirle ?ene?l hak? diye tarif edilir. Ene?l hak sözcüğü 910 yılında Bağdat?ta işte çok ağır tarihin en ağır cinayetlerinden birine kurban giden Hallacı Mansur tarafından ifade edilmiştir. ?Ben Allahım? demektir.

6. Aleviler cennete de cehenneme de inanmazlar. Tüm semavi dinlerde öldükten sonra cennete ya da cehenneme gidileceğine inanılır. Alevilikte böyle bir inanç yoktur. Aleviler nurdan geldiklerini ve devriye çemberi tamamladıktan sonra aynı nura geri döneceklerine inanırlar. Bir çembere inanırlar, bu çemberin içinde önce ?kadir-i mutlak? tan nura, nurdan dört kuvvete düştüklerine inanırlar. Bu dört kuvvet dört nesneyle temsil edilir (ateş, toprak, su ve hava) Bunlar bilimsel gerçeklerdir: Bugün herkes kabul ediyor ki bir gezegenin doğumundan bir çocuğun doğumuna kadar evrende her şeyin kontrol eden dört kuvvet vardır. Alevi nefeslerinde de bu vardır. Sıradan insanlar kolay anlasınlar diye ateş, toprak, su ve hava olarak adlandırılır.

7. Diğer dinlerde olduğu gibi Müslüman ya da Hıristiyan ya da Musevi ana babadan doğan çocuk anne babanın dinine geçer. Alevilikte bu yoktur. Alevi olabilmek için belli bir olgunluğa geldikten sonra kendi özgür iradenle Aleviliği kabul etmen gerekir. Doğan çocuk Alevi sayılmaz. Belli bir yaşa gelip aklı erdikten sonra bir rehber eşliğinde ve bir müsaip edinerek yola girip yemin etmesinin ardından ancak alevi sayılır.

akşam vaktim olursa daha detaylı değinmek istiyorum. Özellikle deyişler üzerinde duracağım.

buyrun cevap bekliyorum sevgili oğuz...

Sitelerde Paylaş
Pir Sultan Abdal "muhammed dinidir bizim dinimiz" derken neyi simgeliyor?

pir sultan abdal ile ilgili görüşlerimi belirtmiştim. ;)

bu da devraniden;

"Hakkın kandilinde gizli nihanda

La mekan elinde sır idi Ali

Küntü kenzin hep esrarı andadır

Dünya kurulmadan var idi Ali

Feriştahlar kendi nurundan oldu

Sen kimsin diye Cibril’e sordu

Cibril bilemedi kanadı yandı

Ol zaman kandilde nur idi Ali

Ol vakit “Kün” dedi dünya kuruldu

Ademi balçıktan yaptı yoğurdu

Kendi anasını kendi doğurdu

(Be) nokta altında bir idi Ali

Adem’in bezminden Şit’e erişti

Müminin evrakı ona karıştı

Ayin oldu Yasin ile görüştü

Evrakı ezelden dür idi Ali

Kur’an’da Ali’dir İncil’de İlyâ

Zebur’da Papa’dır Tevrat’ta Ulya

Yoktan var eyledi bu cümle eşya

Devranî kapında kulundur Ali"

Soru: Ali kimdir?

Sitelerde Paylaş

bu da devraniden;

sevgili teotihuacan,

bu nefes alevilerin islamdaki ali anlayışı ile çelişmiyor.

İslam karakteri olan Ali, sır bendedir ben sırrım diyor.

yine aynı ali, hakikat bir nokta idi cahiller onu çoğalttılar diyor.Bunları İslam'ın Ali'si diyor.

Sitelerde Paylaş

bu da devraniden;

sevgili teotihuacan,

yine aynı ali, hakikat bir nokta idi cahiller onu çoğalttılar diyor.Bunları İslam'ın Ali'si diyor.

İslam'ın Ali'sinin söylediklerini söyleyen nefesler ile onu inkar ediyorsunuz,alevilikte yok sayıyorsunuz.

tarihinde Macchiato tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
sevgili teotihuacan,

sevgili macchiato,

ben yanlış okuyorum galiba, burada doğrudan ali=tanrı formülü var ama tanrı islam tanrısı değil, yanlış anlama olmasın.

modern bir yorum yapmak gerekirse, daha dünya belki de evren yokken var olan bir aliden bahsediyor. ve varlıkların birliğinden bahsediyor, bir panteist yorum söz konusu gibime geliyor.

Sitelerde Paylaş

bir deyiş de aşık ibretiden, kendisini çok severim. burada da direkt kurandaki dinin eleştirisi var.

Minareye Çıkıp Bize Bağırma

Haberimiz Vardır, Sağır Değiliz

Sen Kendini Düşün Bizi Kayırma

Sizlerle Kavgaya Uğur Değiliz

Her Yerde Biz Hakk'ı Hazır Biliriz

Olgun İnsanları Hızır Biliriz

Bundan Başkasını Sıfır Biliriz

Tahmininiz Yanlış, Biz Kör Değiliz

Eğer İnsanlıksa Doğru Niyetin

Nefsini Islah Et Varsa Kudretin

Bize Lazım Değil Senin Cennetin

Huriye Gılmana Esir Değiliz

Arapça Duaya Değiliz Mecbur

İster Müslüman Bil İstersen Gavur

İnsanı Hor Görmek En Büyük Küfür

Buna İnanmışız, Münkir Değiliz

İbreti, Bu Hale İnsan Acınır

Ham Sofular Bu Sözlerden Gücenir

Aslına Ermeyen Elbet Gocunur

Onu Avutmaya Mecbur Değiliz

Sitelerde Paylaş
sevgili macchiato,

ben yanlış okuyorum galiba, burada doğrudan ali=tanrı formülü var ama tanrı islam tanrısı değil, yanlış anlama olmasın.

modern bir yorum yapmak gerekirse, daha dünya belki de evren yokken var olan bir aliden bahsediyor. ve varlıkların birliğinden bahsediyor, bir panteist yorum söz konusu gibime geliyor.

islam tanrısı olmadığını nerden çıkarıyorsunuz? yada ali'nin islam'ın alisi olmadığını?

nefeslerde hiç bişey islam'ın alisi ve onun öğretisi ile çelişmiyor.

nefesde söylenenleri Ali'de yakınlarına söylemiş bu yüzden kafir ilan edildiği zamanlar olmuştur.

bu yüzden de "benim sözüm zorun zorudur ancak alimler anlar" demiştir.

ali-tanrı formülü dediğiniz şey vahdet-i vücud,alevilikte ibadetler hakikate yani tanrıya ulaşmak için bir araç ve sizinde söylediğiniz gibi tanrıyı insanda arıyorlar (gestep de söylemiş olabilir),islama,ibadetlere,tanrıya bakış açıları farklı ben bunu kabul ediyorum zaten farklı olmasa farklı mezhep olmazlardı

sizin anlamadığınız söylediğiniz,Ali'nin alevilikle ilgisi olmadığına dair getirdiğiniz hiçbişey İslamdaki Ali ile çelişmiyor,sizin söyledikleriniz onun öğretisinde var zaten.

Sitelerde Paylaş
islam tanrısı olmadığını nerden çıkarıyorsunuz? yada ali'nin islam'ın alisi olmadığını?

nefeslerde hiç bişey islam'ın alisi ve onun öğretisi ile çelişmiyor.

nefesde söylenenleri Ali'de yakınlarına söylemiş bu yüzden kafir ilan edildiği zamanlar olmuştur.

bu yüzden de "benim sözüm zorun zorudur ancak alimler anlar" demiştir.

ali-tanrı formülü dediğiniz şey vahdet-i vücud,alevilikte ibadetler hakikate yani tanrıya ulaşmak için bir araç ve sizinde söylediğiniz gibi tanrıyı insanda arıyorlar (gestep de söylemiş olabilir),islama,ibadetlere,tanrıya bakış açıları farklı ben bunu kabul ediyorum zaten farklı olmasa farklı mezhep olmazlardı

sizin anlamadığınız söylediğiniz,Ali'nin alevilikle ilgisi olmadığına dair getirdiğiniz hiçbişey İslamdaki Ali ile çelişmiyor,sizin söyledikleriniz onun öğretisinde var zaten.

islamdaki ali, tarihte yaşamış ali, islamın her türlü vecibesini yerine getiren, namaz kılan, oruç tutan, muhammedin sözünden çıkmayan bir alidir. sizin de bildiğiniz üzere alevilikte ali bundan çok farklıdır. madem islamın alisi çok seviliyor, neden onun yaptıkları yapılmıyor?

Sitelerde Paylaş
islamdaki ali, tarihte yaşamış ali, islamın her türlü vecibesini yerine getiren, namaz kılan, oruç tutan, muhammedin sözünden çıkmayan bir alidir. sizin de bildiğiniz üzere alevilikte ali bundan çok farklıdır. madem islamın alisi çok seviliyor, neden onun yaptıkları yapılmıyor?

hayır farklı değil

madem islamın alisi çok seviliyor, neden onun yaptıkları yapılmıyor?

:)

bu soruya nasıl cevap vereceğimi bilmiyorum.

Hatayi bu yolda sırdur

Sırrın verenlerde erdir

Ay'da sırdır, günde sırdır

Allah bir Muhammed Ali

bak hayati ne diyor,ay diyor gün diyor sır diyor ama sonunda Allah-Muhammed-Ya Ali diyor.

tarihinde Macchiato tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...