Jump to content

HİÇBİR TANRI BENİ KENDİSİNE İNANMADIĞIM İÇİN CEZALANDIRAMAZ

Recommended Posts

Eğer sana “Tanrı’nın var olmadığını biliyorum”

diyen biri varsa, o bir ateist değil, bir budaladır; ya da şöyle diyelim: inançsızlığını bilgi sanan bir budala. Yine aynı

şekilde biri sana “Tanrı’nın var olduğunu biliyorum” derse o da inançlı bir budaladır. Şu nokta üzerinde ısrarla durmak

gerekir: Hakikatin ne olduğunu bilmiyoruz. İnanç ve inançsızlık kanıtsızdır ve onları tanımlayan da budur. Bildiğimiz

zaman artık inanmaya ya da inanmamaya yer yoktur.”

Şu cümleye katılıyorum da bu forumda ne aradığımı bende bilmiyorum :)

Şunada katılıyormusun;bilinemeyeceği için inanmayanların yargılanacağını söylemek saçmalıktır.

Bilinmeyene inanmaya mükafat olduğu sürece, inanmamaya da ceza olacaktır..Benim inancımı kabul edip sonra da, ceza olmaması gerekir demek,

bildiğini ama inanmadığını söylemektir..Bu durumda bilmiyorum ama inanmıyorum değil biliyorum ama inanmıyorum demek manasına gelir..

Yani Allah a bilmiyordum bana ceza verme.. demek bilmiyorum dediğin halde biliyor olduğunu gösterir..Çünkü bilmiyorum dediğin Allah ı sorguluyorsun..

Bilmediğinin adaletini biliyormus gibi yaparak sorgulamak bilmiyorum diye yalan söylemekten başka bir şey değil.

Bu forumda defalarca açıklandıki,inançlarınızı tartışmak onlardaki mantıksızlığı söyleyebilmek için,inançlarınızı paylaşmak zorunda değiliz.

Sen söylüyorsun bilinemeyene inanmamanın cezasının olacağını,biz inanmıyor,eleştiriyoruz.bunu nasıl kavrayamıyor yoksa kaçıyormusun?

Tartışma konumuz bilinemeyene inanmayanların neden cezalandırıldığı.Sence;

Bilinmeyene inanmaya mükafat olduğu sürece, inanmamaya da ceza olacaktırdemiş sinki ne alaka

Soru bu zaten neden mükafat,ceza var?Bilinemiyene inanmak marifetmi?

Ben diyelimki,uzaylıların programladığı simülasyonda yaşadığımıza inanıyorum.

Kimse bunun aksini ispatlayamayacağına göre,bana neden bu inancımdan ötürü ceza verileceğini söylüyorsun?

..Ben bilmiyorum diyorsun..Benim inancıma göre bana soru soruyorsun..Sana göre Tanrı varmı:Bilmiyorsun ve inanmıyorsun..Peki varlığın açıklamasını yapabiliyormusn:Hayır.Sonra kalkıp hiçbir şeyi bilmiyorum dediğin halde, ki sen, sen olarak ceza alıp-almayacağını da bilemiyorsun ama yine de bu adil değil diyorsun..Ceza alacağını ben söylüyorum ama, sen bunu bilmiyorsun..Bilmediğin için inanmıyorsun.Fakat aldığımız halde bu adil olmaz, olamaz diyorsun..Yani lafın özü hiç bir haltı bilmiyorsun nedense burada adil olunmayacağını biliyorsun..Varsayımlarını, bilmediğin halde gerçek haline getirip inanıyorsun, sonra buna inanmak saçma diyorsun..Buna, bu ne perhiz bu ne lahana turşusu denir..

Varlık-yokluk tartışması elmanın varlığı yokluğu değil..Karıştırıyorsun..Ya da sana mavi hap diye xanaxı çakmışlar..Veyahut ta senin simüle makinelerinin şarzı az..Varlık-yokluk davasında delil olmadığından kimseyi suçlamıyorsun ama, ortada bir suç var, varlık var..Hakimliğe soyunup davayı sonuçlandıramıyorsun, sonra suçu suç olmaktan çıkarıyorsun..Üstelik karşında herşeyin faili benim diyen bir Tanrı varken

Şimdi dostum ben bu dünyanın uzaylıların programladığı bir rüya olduğuna,müslümanlarında buna inanmadığı için rüyadaki ölümle birlikte

başka bir rüyada uyandıklarında bilemeyecekleri için yargılanmayacaklarına inanıyorum

Bunun aksini ispatlayabilirmisin?

Benim inancımı senin tanrın neye göre yargılayacak.(seninki doğru çıkarsa)

O'nun vermiş olduğu akılla bu olasılıkları hesap ediyorsam suçum ne?...

Gerçeği bilemez isen yargılanıp yargılanamacağınıda bilemezsin..Bunu ben söylüyorum diye neden gerçek olarak kabul ediyorsun? Hani sen, gerçeğin bilinemeyeceğini söylemiyordun? Ben söylüyorum diye mi gerçek gözüyle bakıyorsun?

Bunu ben söylüyorum diye neden gerçek olarak kabul ediyorsun

gerçeğin asla bilinemeyeceğinde hemfikiriz

ama asla bilinemiyecek bir şeye inanmadığımız için cezalandırılacağımız senin iddaan benim kabulüm değil

senin iddaanı saçma bulmak için illaki desteklemem gerekmediğinide defalarca vurguladım

şimdi senin yapman gereken iddaanın mantıklı açıklamasını yapmak

neden bilemeyeceğimiz bir şeye inanmadığımız için cezalandırılcağımızı iddaa ediyorsun

nasıl bir tanrıya inanıyorsunki hem bilinememezlikler içerisinde olasılıklar varken bizden şüphesiz iman istiyor

Sitelerde Paylaş
  • İleti 94
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

>>> Eğer sana “Tanrı’nın var olmadığını biliyorum” diyen biri varsa, o bir ateist değil, bir budaladır;

Hiç bir yerde olmayan, varlığına dair hiç bir emare olmayan, hiç bir esamesi olmayan bir şeye, yok diyemeyen adama ne denir?

Allah, tanrı herneyse yok işte, bu kadar basit birader..

Şu cömleni önce şöyle alalım:

>>> Eğer sana “Şu anda beni düzen bir süper zenci olmadığını biliyorum” diyen biri varsa, o bir teist değil, bir budaladır;

Buyur, hadi buna bir yorum bekliyoruz..

Sitelerde Paylaş

Bir insan var diyemeyeceği şeye yok demekte özgürdür..Zaten varolan tanrı eğer varsa bilinebilirlik kriterlerine sadık kalmıyor..Demek ki bilinmekte istemiyorum diyor..

İnsan bilmediğinden sorumlu tutamaz..Bilmediği birşeyin de peşinden gitmemeli.

tarihinde sokrates tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
>>> Eğer sana ?Tanrı?nın var olmadığını biliyorum? diyen biri varsa, o bir ateist değil, bir budaladır;

Hiç bir yerde olmayan, varlığına dair hiç bir emare olmayan, hiç bir esamesi olmayan bir şeye, yok diyemeyen adama ne denir?

Allah, tanrı herneyse yok işte, bu kadar basit birader..

Şu cömleni önce şöyle alalım:

>>> Eğer sana ?Şu anda beni düzen bir süper zenci olmadığını biliyorum? diyen biri varsa, o bir teist değil, bir budaladır;

Buyur, hadi buna bir yorum bekliyoruz..

Sayın anibal konumuz insan algılarıyla gerçeğin aslını kesinliğini bilemediğinden inancından ötürü yargılanamayacağı

Sizde bir tanrının olup olmadığını bilemezsiniz

Şu anda bizim içinde yaşadığımız evreni,bu evrenin yasalarına uymak zorunda olmayan(bu evrende göremeyeceğiniz)bir tanrı

simülasyon olarak programlamış olabilir bunu bilemezsiniz

Matrixte bu gerçeğin farkında olduğu halde,bu evreni tasarlayanın Allah(müslümanların tanrısı)olup olmadığını bilemeyeceğimiz halde

O'na inanmayanların cezalandırılacağını iddaa ediyor(bir müslüman olarak) konu bu...

tarihinde matrixx tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sevgili Matrixx, farkında mısın bilmiyorum.. O alıntı cümle ne yapıyor:

>>> Eğer sana ?Tanrı?nın var olmadığını biliyorum? diyen biri varsa, o bir ateist değil, bir budaladır

İşte bu laf, bir yargılama ve hüküm vermedir zaten.. Tanrının var olmadığını biliyorum diyenler yargılanmakta ve budala olduklarına hüküm verilmekte..

Bundan ötesi zaten teferruat. Bu cümlenin zırva oluşunu gösterebilirsen, zaten ötesi otomatikman zırva olur.

Bir şey var olmayacak, aslı astarı olmayacak, zırvalık olacak, ama o zırvalığı kabul etmeyen budala olacak..

Hatta, bu zırvalığı kabul etmediği için günahkar filan olacak..

Buyursun, süper zenci saçmalğını kabul etmeyen bu budalalar, çıkıp top ve nonoş olmadıklarını bir kanıtlasınlar, görelim..

İşte o zaman ancak, nasıl bir zırvalık içinde olduklarının farkına varacaklar, sanıyorum..

Ya ötesi.. Ötesi hikaye.. Adam savına bir delili bulup tümevarımla güya cehennemi gösterecek.. O tarafa hacet yok.. Zaten girersen çıkamazsın oradan, zira safsatayı kabul etmiş olursun, o batağa girince de çıkış yoktur..

Farkında mısın bilmem sevgili Matrixx.. Henüz süper zencinin yokluğunu gösterip, kendini top olmaktan kurtarabilen olmadı.. bu ayrıntıya özellikle dikkatini çekerim..

Sitelerde Paylaş
Sevgili Matrixx, farkında mısın bilmiyorum.. O alıntı cümle ne yapıyor:

>>> Eğer sana ?Tanrı?nın var olmadığını biliyorum? diyen biri varsa, o bir ateist değil, bir budaladır

İşte bu laf, bir yargılama ve hüküm vermedir zaten.. Tanrının var olmadığını biliyorum diyenler yargılanmakta ve budala olduklarına hüküm verilmekte..

Sayın anibal malesef Matrixin bu cümlesine katılıyorum

Tanrının var olmadığını kimse bilemez sadece inanabilir

İnsan algılarının nasıl çalıştığını en iyi bilenlerden biri olarak,insanın kesin gerçeğe asla ulaşamayacağını sizin daha iyi bilmeniz gerekmiyormu?

Sitelerde Paylaş

>>> Tanrının var olmadığını kimse bilemez sadece inanabilir

Elbette.. Tıpkı süper zencinin var olmadığının bilienmeyeceği gibi..

Allah, Zeus, Odin, Batman, Titanlar, Superman, Lambanın cini, Sirenler, Deniz kızları vs. vs. hepsinin olmadığını bilemeyiz..

Bir şeyin olduğu olmadığını tartışmak ayrı bir olaydır.. Bu şahısların yaklaşımı, olabilirden öte bir şeydir.. Olabilir mi? Olabilir olmasını gerektiren hiç bir şey yok. Biraz akıl, fikir izan olur insanda.. Marsın yörüngesinde bir çaydanlık var mıdır? Olabilir mi? Çaydanlık var, mars ve yörüngesi de var.. Şimdi bunun olabileceğini mi kabul edeceğiz?

Tanrı denen şeyin olabilirliği yoktur. İşte püf noktası buradadır. Böyle bir şey olamaz, yoktur, olmayacaktır.. Bunu sadece biz inanıyoruz diye kabul edemezsiniz.

Ama işin daha ilginç olan tarafı, olmasının mümkün olduğu gösterilemeyen bir şeyin olmadığını söyleyen doğru tespiti yapan insanın yargılanıyor ve budalalıkla suçlanıyor olmasıdır.

Eğer tanrının olmadığını söylemek budalalıksa, bir üsper zencinin şu anda matrixi düzmediğini kabul etmek budalalığın katmerlisi olur aynen..

Bu olayın bir yönü..

Olayın diğer yönü gayet açık ve net..

İnsan algısının naısl çalıştığını vs. biliyoruz, yeterince en azından.. Ve bu bize gösteriyor ki, tanrı denen şey yok.. İşte bu kesin olarak bilinen bir şey. Bu bir türlü anlaşılmak istenmiyor.. Kaç kere daha söyleyeceğiz ki? Tanrı yok, yok, yok.. Bu kesin..

Ne kadar mı kesin? Şu anda tüm müslüman, ateist, deist vs. hepsini sırayla düzen bir süper zencinin var olmadığı ne kadar kesinse, tanrının olmadığı da o kadar kesin..

Sitelerde Paylaş

>>> Tanrının var olmadığını kimse bilemez sadece inanabilir

Elbette.. Tıpkı süper zencinin var olmadığının bilienmeyeceği gibi..

Allah, Zeus, Odin, Batman, Titanlar, Superman, Lambanın cini, Sirenler, Deniz kızları vs. vs. hepsinin olmadığını bilemeyiz..

İnsan algısının naısl çalıştığını vs. biliyoruz, yeterince en azından.. Ve bu bize gösteriyor ki, tanrı denen şey yok.. İşte bu kesin olarak bilinen bir şey. Bu bir türlü anlaşılmak istenmiyor.. Kaç kere daha söyleyeceğiz ki? Tanrı yok, yok, yok.. Bu kesin..

Ne kadar mı kesin? Şu anda tüm müslüman, ateist, deist vs. hepsini sırayla düzen bir süper zencinin var olmadığı ne kadar kesinse, tanrının olmadığı da o kadar kesin..

Yanılıyorsam düzeltin,benim bildiğim insan algıları beynin elektirik sinyallerini yorumlamasından ibaret olup

maddenin aslının algıladıklarımızla aynı olduğuna emin olamayız

hatta maddenin aslı gerçekliği olup olmadığınıda bilemeyiz

rüya örneğindeki gibi şuanda daha kapsamlı bir rüyada olmadığımızı kimse bilemez

bu rüyaları tasarlayıp kontrol edebilen bir tanrı olabilir

Sitelerde Paylaş

>>> Yanılıyorsam düzeltin,benim bildiğim insan algıları beynin elektirik sinyallerini yorumlamasından ibaret olup maddenin aslının algıladıklarımızla aynı olduğuna emin olamayız..

Bunun konuyla aslında zerre kadar alakası yok.. Zira, insan işte sadece o algılara mahkum olduğu zamanda, "gözümle gördüm valla" mevzuları yüzünden bu tanrı vs. sanrılarına kapılmıştı..

Bizim asıl meselemiz şu.. Biz algı sistemimizin sorunlarını biliyoruz ki bu felsefeyi getirmiştir. Böylece insan algı sisteminin doğrudan netice vermediği durumlara çare aramıştır. Fakat, felsefe bunun farkında değildir. Nihayetinde, algı sistemi ve aklı birleştiren bir kurum ortaya konmuştur ki, adına bilim denir..

Bilim nedir?

Bilim doğru bilgi demek değildir.

Bilim, doğruluğuna güvenilen bilgi elde etme yöntemidir.

Bilim algı yerine gözlenebilirliği koyar. Gözlenebilir olmak, ölçülebilir olmakla paralel bir olgudur. Felsefe yerineyse, gözlemleri değerlendirmeyi koyar.. Ve sonuçta, güvenilir bir bilgi ortaya çıkar..

Mesele basittir.. Aya gideceğiz.. Şimdi, "aman, ne olacak canım, nasıl olsa melekler bizi geri getirir" diyerek meleklere mi güveneceğiz iniş için?

Savaş edeceğiz... Bir numaralı kaide karşımızdakinin gücünü bilmek.. Şimdi oturup onların yanında şu kadar cin varsa diye mi hesap yapacağız?

İşte bilim, bilinenin aksine, çok pratik durumlar için bilgi üretir.

Peki varlık yokluk meselesi?

Yanlış olan tartışma, "tanrı vardır" zırvasının tartışılmasıdır, şöyleki, bunun doğru veya yanlış olduğu gevelemesi üzerine tartışılır.. Oysa, bu felsefedir ve dipsiz kuyudur, bilimin yaptığı şekilde pratik bir netice veremez. Bakılması gereken doğrudan varlık ve yokluktur..

İşte bunlara bilimsel olarak, güvenilir bir cevap verilebilir.. Desekki, efenim aslında dünyanın bir uydusu daha var. Ama mars boyunda, şöyle vede böyle.. Var mı, yok mu? Bakarız.. Teleskoplar göstermiyor.. Efenim, o kadar hızlı dönüyor ki, teleskop yakalayamaz.. Hesaplarız o zaman, böyle bir uydu, dünyanın üzerinde gelgit ve yörüngede sapma meydana getirir. Nerde? Yok.. Demekki öyle bir uydu filan yok..

Şimdi bu ne işe yarar.. Aya gideceğiz, oturup artık o uyduya çarpmamak için ne yapacağımızın karanlık hesabıyla muhatap değiliz.. Yani o uydu yok.. İşte size güvenilir bilgi, budur..

Peki tanrıya bakalım..

Yağmur yağacak mı, yağmayacak mı, buna bakıyoruz.. Elimizde karmaşık hesaplar mevcut.. Bir sürü parametre var.. Peki içinde tanrı parametresi var mı?

Ana babanın DNA'sını inceliyoruz. Çocuğun genetik hastalığı var mı bakacağız.. Bu hesapta tanrı var mı?

Marsa gidecek uzay aracı yapıyoruz. Denklemlerimizde bir tanrı var mı?

Şimdi birz kolaylaştıralım.. Basit bir fizik formülü.. Akım = Gerilim / Direnç..

Burada şöyle olsaydı Akım = (Gerilim/Direnç) + Tanrı katsayısı..

İşte o zaman, bakın tanrı aha burda derdik.. Peki böyle bir formül var mı?

Yani, doğadaki hiç bir olayda, bir tanrı değeri mevcut değil. Demekki bu değer hiç ölçülememiş ve yok.. Demekki tanrı yok.. İşte olay aslında bu kadar basit..

Eğer, siz 1 ohm direncin uçlarına 1.5 V pil bağlayınca, kafasına göre 5 amper veya 0 amper aksaydı, o zaman bu denklemde bir tanrı faktörü var diyebilirdiniz. Yada bir faktör var ammaaa..

Şimdi ne yapacağız? Bir faktör var amma dedik.. Bu faktöre tanrı mı diyeceğiz? İşte bugüne kadar yapılan bu oldu.. Ulan zekerimizden akan hep aynı su, amma çocuk kah kız oluyor, kah erkek.. Demekki bu denklemde bir tanrı var dendi.. Çocuğun kız ve erkek olmasına tanrı karar veriyor dendi. Ama gördükki, mesele başkaymış..

Neyse, uzatmanın anlamı yok.. Tanrı varsa, onun kullanıldığı bir denklem var olmak zorunda..

Mesela, biz bir rüyadamıyız.. Sen bu bilgiye güvenerek bir icraat yapar mısın? Mesela, uyanıp harbi hayata geçmek için, kendini en derin okyanus çukuruna atar mısın? Gülme, bunu veya başka türlüsünü yapan çok oldu dünyada..

Ölümsüz hayata kavuşmak için, koca piramit dikip kaynaklarını buna sarfeden firavunları bir düşün bakalım.. Güvenilmez bilgi, onlara sonsuz hayat getirebildi mi?

İşte meselenin özü buradadır. İnsan algılarının sınırlarını bilir, biliyor artık. Ve algısını düzeltmek için ölçme denen şeyi ortaya koyar. Ve buna bakarak güvenilir bilgi elde etmeyi..

İşte güvenilir bilgi olan bu.. Allah var, tanrı var vs. hikaye sadece.. Elimizdeki tek güvenilir bilgi allah/tanrı yok şeklinde.. Ötesi, masal sadece..

Bu bizim bu aklıevvel tayfanın bir türlü anlamadığı şeydir..

Bu rüyaları tasarlayıp kontrol eden vs. bir tanrı yok, olamaz.. Varsa hani nerde? boyu ne, posu ne? Nasıl ölçülür?

Evet, bir düşün bakalım, güvenilir bilgiye mi itimat edeceksin, yoksa masala mı?

Sitelerde Paylaş

Sonunda konu açtın demek..Peki o halde burada tartışalım..Baştan almışsın fakat eksik almışsın; ben Tanrı nın "asla" bilininemeyceğini hiç bir zaman söylemedim..Bilim Tanrı nın yokluğunuda varlığınada bir şey diyemez..Bugün için... demiştim..Bu noktayı geçelim asıl konu üzerine gelelim..

Şimdi buradaki çoğu ateistin yaptığı gibi, ben senin fikrine göre soruyorum diyemezsin; biz elmayla armudun yokluğundan bahsetmiyoruz.Eğer benim fikrimi kabul etmiyorsan yerine alternatif bir fikrin muhakkak olmalıdır..İnancımdaki mantıksızlığı eleştiriyorsan, hangi mantığa göre eleştirdiğini ortaya koyman lazım..Bilmediğim için ceza "almamam gerekir" diyorsan, bilmiyorsundur..Peki gerçekten ceza alıp almayacağını biliyormusun? Benim iddiamında doğruluğunu ya da yanlışlığını sınayamazsın bilmiyorsan..Bana neden böyle iddia ediyorsun diye de soramazsın..Bilmiyorum demek belki var belki yoktur..Ama ben bu noktada, tüm varlığa bakarak "belki yok" kısmına inanmıyorum.Eğer biri kalkıp bir sinek yaratabilirse o zaman "belki var" kısmını ekarte ederim..Zaten bu noktadan sonra inançta olmuyor, bilmek oluyor..

İnancıma göre, ben bilmiyorum diyip kenarı çekilmek, kendini yargıdan soyutlamak olmuyor, olamıyor..Aslında şu anlama geliyor; neden varsın;bilmiyorum, evren neden var; bilmiyorum, ölünce ne olacaksın; bilmiyorum.. vs..Ama bilmediğim için neden yargılanıyorum? -Bunu da bilmiyorsun.. Fakat hiç bilemeyeceğini düşündüğün herşey için ispat istiyorsun..İyi de inanç ispat gerektirirmi?

Ha ben mantıklı olarak düşünürüm diyorsun, bilmediğim için ceza almak mantıksız..Doğrudur..Birçok misalle anlatmaya çalıştım ama anlamadın..Bir öğrenciye hiç bir şey öğretmeden imtihana tabi tutup ona zayıf veremezsiniz..Sen kendini sürekli hiçbir şey öğretilmemiş bir öğrenci gibi görüyorsun..Sonra da bana neden zayıf verdin diye öğretmenine sorabiliyorsun..Bu bile senin bir şeyler bildiğini gösterir..Ben ne öğrenciyim, ne sınav ne de imtihan var bilmiyorum diyorsan, neden zayıf alıyorum diye de soramazsın..

Düşünceler, ideolojiler bazında bilmiyorum diyebilrsin ancak kişisel bazda bilmiyorum, fikrim yok diyemezsin..Ateizm şöyle demez, buna fikri yoktur, böyle bir zorunluluğu yoktur denir hep..Ateizmi oluşturan bireylerin şu ya da bu şekilde muhakkak fikri olmak zorundadır, ateizmin olmayabilir..Zaten ateizm bireylerin ilgili fikirlerinden dolayı var..Neyse burayı çok fazla uzatmayayım.Yani özetle burada beni eleştirmek için tarafsız bir 3. şahıs olamazsın..

tarihinde Matrix tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yanılıyorsam düzeltin,benim bildiğim insan algıları beynin elektirik sinyallerini yorumlamasından ibaret olup

maddenin aslının algıladıklarımızla aynı olduğuna emin olamayız..

Bunun konuyla aslında zerre kadar alakası yok..

Çok alakası var çünkü bu yüzden tanrı yoktur gibi kesin konuşamayız

Yani, doğadaki hiç bir olayda, bir tanrı değeri mevcut değil. Demekki bu değer hiç ölçülememiş ve yok..

Demekki tanrı yok.. İşte olay aslında bu kadar basit..

Ya var olabilen bu tanrı doğadaki kanunları tasarlayan ama bunlara uymak zorunda olmayan

dolayısıyla ölçülemeyen algılnamayan zamandan ve mekandan münezzeh mantığımızla kavrayamayacağımız bir tanrıysa

Bu rüyaları tasarlayıp kontrol eden vs. bir tanrı yok, olamaz.. Varsa hani nerde? boyu ne, posu ne? Nasıl ölçülür?

Evet, bir düşün bakalım, güvenilir bilgiye mi itimat edeceksin, yoksa masala mı?

Tabiki insanın tercihi var olan olasılıklara göre şekillenecek,maddenin var olduğunu düşünerek bu rüyanın kanunlarına uygun

yaşayan olacağı gibi,gerçeğe ulaşmak için uyananlarda olacak(belkide onlar doğruya ulaşıp kazananlardır)

Dolayısıyla hiçbir insan gerçeğin aslını bilemeyeceğinden tanrı yoktur veya vardır diyemez sadece inanabilir...

Sitelerde Paylaş

Hakikatin ne olduğunu bilmiyoruz. İnanç ve inançsızlık kanıtsızdır ve onları tanımlayan da budur.

Bildiğimiz zaman artık inanmaya ya da inanmamaya yer yoktur.

Ben Tanrı nın "asla" bilininemeyceğini hiç bir zaman söylemedim

Bilmiyorum demek belki var belki yoktur..Ama ben bu noktada, tüm varlığa bakarak "belki yok" kısmına inanmıyorum

Eğer inandığın tanrı Allah'sa imtihan icabı asla bilinemiyecek ,bunu kabul etmiyormusun?

Çünkü bilindiği zaman inanç olmayacağını kabul ettiğine göre imtihanda olamaz.

Eğer benim fikrimi kabul etmiyorsan yerine alternatif bir fikrin muhakkak olmalıdır..

İnancımdaki mantıksızlığı eleştiriyorsan, hangi mantığa göre eleştirdiğini ortaya koyman lazım.

Daha önce bu fikri ortaya koymuştum,benim inandığım tanrı adaletli olduğundan kendisine inanmayanları cezalandırmayacak

Mantığınıda aşağıda verdiğin örnekle açıklayayım

Ha ben mantıklı olarak düşünürüm diyorsun, bilmediğim için ceza almak mantıksız..Doğrudur..Birçok misalle anlatmaya çalıştım ama anlamadın..Bir öğrenciye hiç bir şey öğretmeden imtihana tabi tutup ona zayıf veremezsiniz..Sen kendini sürekli hiçbir şey öğretilmemiş bir öğrenci gibi görüyorsun..Sonra da bana neden zayıf verdin diye öğretmenine sorabiliyorsun..Bu bile senin bir şeyler bildiğini gösterir..Ben ne öğrenciyim, ne sınav ne de imtihan var bilmiyorum diyorsan, neden zayıf alıyorum diye de soramazsın..

Peki öğretmen sorduğu problemde cevap için bir çok değişik olasılığın doğru olabileceğini öğretmişse,

herhengi birini işaretlediğimizden dolayı bize zayıf verebilirmi?

Sitelerde Paylaş

>>> Ya var olabilen bu tanrı doğadaki kanunları tasarlayan ama bunlara uymak zorunda olmayan dolayısıyla ölçülemeyen algılnamayan zamandan ve mekandan münezzeh mantığımızla kavrayamayacağımız bir tanrıysa

Ebemin sakalı olsa dedem olsa vs. gibi bir laf bu sadece.. Yok biraderim, yok, tanrı filan yok işte.. Ama şöyle olsa,böyle olsa, etse tutsa, bunlar sadece ossuruktan teyyare.. Mesele gayet net: Varsa nerde bu tanrı?

Sen diyorsun ki, bir yerde bir tanrı varsa..

Sana daha açık bir şey söyleyeyim.. Süper nova denen bir şey var.. Kesin, mutlak bir bilgi.. Birde karadelik denen bir şey.. Ama en yakın olnalar, o kadar uzakki, marsa giden gemimizin hesabında onları hesaba katmamız gerekmiyor..

İşte senin bahsettiğin tanrı da öyle bir şey.. Velevki var olsa bile, hükmü olmazdı..

Peki var mı? hükümsüz olsa bile yok.. Varsa nerde, işte tüm cevap bu soruda gizli..

>>> maddenin var olduğunu düşünerek bu rüyanın kanunlarına uygun yaşayan olacağı gibi,gerçeğe ulaşmak için uyananlarda olacak

Bu mevzunun sadece bir semantik mevuz olduğuna uyan artık.. Mevcudat bu işte.. Madde + Enerji..

Sen buna rüya diyebilirsin, ben morcivert, öbürü manyetik alan, beriki ruh, öteki manga.. Yani, işte var olan bu.. İster rüya, ister şöyle, ister böyle.. Hiç değişmez..

MEsele, senin bu mevcudatı rüya adıyla çağırman değil, rüya dediğimiz sanrılar olarak kabul etmen.. Yani, bir gün uyanacak olman, güya.. İşte bu güvenilir olmayan bir bilgi.. Uyanacaksın ya, nerde, ne zaman, neden, nasıl? Bu sorular ve cevapları nerde?

Bildiğimiz rüyaları biliyoruz..REM uykusu, beyin aktivitesi vs. vs. Peki ya bu rüya dediğin şeyin, ne olduğun biliyor muyuz?

Ve herşeyden önemlisi, hayatın bir rüya olduğu fikrin, güvenilir bir bilgi midir?

Evveeet.. Ben diyorum işte.. Tanrı filan yok..

Sen de tanrı var mı diyorsun? O zaman o süper zenci de var biraderim.. Ve ayıkla artık pirincin taşını, nasıl gösterirsen göster bize i..ne olmadığını..

Sitelerde Paylaş

Sen diyorsun ki, bir yerde bir tanrı varsa..

Ben bir yerde tanrı varsa demedim,ya tanrı mekandan münezzehse dedim.

Bak örneğin 0 ve 1 lerle çalışan bilgisayar için bizim bir gerçekliğimiz yok kendimizi birebir olarak bilgisayara tanıtamayız

Ya aslında bir şeyin gerçek olması için bir yer teşkil etmesi(hacmi olması)gerekmiyorsa...

Bu kural yalnız bizim içinde bulunduğumuz simülasyonun yasasıysa...

Bunu bilebilirmiyizki tanrı görülmüyor öyleyse yoktur diye kesin konuşabilelim.

Sen de tanrı var mı diyorsun? O zaman o süper zenci de var biraderim.. Ve ayıkla artık pirincin taşını, nasıl gösterirsen göster bize i..ne olmadığını..

evet süper zencide olabilir ama varsa sadece beni değil sizide bec.rmediğini bilemezsiniz ve tüm inançlar gibi bununda kanıtı olamaz

Sitelerde Paylaş

>>> Ben bir yerde tanrı varsa demedim,ya tanrı mekandan münezzehse dedim

İşte bunu diyebilmen için, öncelikle bir şeyin mekandan münezzeh olabileceğini kanıtlaman, göstermen gerekir..

Yani, bu lambanın cini var diyorsun, nerde diyorum, kaf dağının ardına emmoğlunun düğününe gitti diyorsun..

Böyle olsa, etse vs. vs. ile bu iş olamıyor sevgili matrixx. Eğer bir bilgi güvenilir değilse, yeri çöplüktür.. Yoksa, martavallarla uğraşmaktan başımızı kaşıyamayız..

Sitelerde Paylaş

Bir bilgisayara program vasıtasıyla kendi gerçekliğimizin var olduğunu kanıtlayamayacağımız gibi

mekandan münezzeh olan tanrıda tasarladığı evren programında kendi gerçekliğini insana ispat etmiyor olabilir

Benden mekansız bir şeyin nasıl olacağının kanıtını isterken

acaba siz algıladığımız maddenin gerçeğiyle birebir olduğunu kanıtlayabilirmisiniz?(veya gerçek olduğunu)

Sitelerde Paylaş

>>> Bir bilgisayara program vasıtasıyla kendi gerçekliğimizin var olduğunu kanıtlayamayacağımız gibi

Sen öyle san.. Ama işin alsı şu ki, bilgisayarı insan gibi görüp bir şeyler kanıtlamayı filan beklemek.. Komik laflar oluyor sadece..

Bilgisayar bir makineden ibarettir, bir benlik vs. sahibi değildir.. Boş ve manaısz bir benzetme olmuş.. Ve analojik safsatayı sevmem, diğer zırvalar gibi..

>>> Benden mekansız bir şeyin nasıl olacağının kanıtını isterken acaba siz algıladığımız maddenin gerçeğiyle birebir olduğunu kanıtlayabilirmisiniz?

Bundan kolay ne var ki? Al bir taşı, indir kafana, gör bakalım gerçekmiymiş?

Aslında mesele şu.. Bir gerçek tanımı, bir var, yok tanımımız var.. Olay bundan ibaret.. Etrafımızda var olan herşey herneyse, biz ona var diyoruz. Gerçek diyoruz. Hepsi bundan ibaret.. Ve bu gerçek ve varlık tanımımız içinde, mekandan münazzeh dediğin şeyin varolabileceği ihtimali yok..

Sitelerde Paylaş

>>> Eğer hissedebildiğin, koklayıp, tadıp, görebildiğin şeylerden söz ediyorsan, "gerçek", beyne iletilen elektrik sinyallerinin yorumlanmasıdır.

Şunu bir anla, bir kafana sok artık...

Gerçek, ölçebildiğin şeydir.. Ölçemiyorsan, yoktur..

Sitelerde Paylaş
Bundan kolay ne var ki? Al bir taşı, indir kafana, gör bakalım gerçekmiymiş?

Rüyamızdada kafamıza taş atıldığında acısını hissettiğimiz gibi bu dünyada yaptığımız herşeyi rüyamızdada yaparız

Peki sen hiç rüya içinde rüya gördünmü ya daha kapsamlı bir rüyanın içindeysek bunu farkedebilirmiyiz?

Rüyadayken nasıl gerçekmiş gibi yaşıyorsak bu rüyayıda pek tabi gerçek zannedebiliriz

İnsanın algılarıyla maddenin gerçek veya algıladığımızın aslı olup olmadığını bilemeyeceği bilimsel bir kabuldür tartışmak bile komik

Kırmızı renkten veya limonun ekşiliğinden aslında çok farklı şeyler anlıyor olabileceğimiz gibi

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...