Jump to content

HİÇBİR TANRI BENİ KENDİSİNE İNANMADIĞIM İÇİN CEZALANDIRAMAZ

Recommended Posts

Hala aynı yerde kaldın matrixx.. Beyninin varlığını, yokluğunu, şöyle yada böyle olduğunu, rüyaların kaynağının o olduğu, beyninle tespit etmiyorsun.. Ne dedik sana, ölçme dedik..

>>> sana gösterilen simülasyonun bir parçası olabiliriz

Bunu söyleyebilmen için, o simülasyonu yapacak bir şeyin varlığını göstermen gerekiyor ki, gösteremiyorsun..

Sana bir örnek vereyim.. Aslında biz yokuz.. Biz sadece yemek pişen tencerelerin zihinlerinde varız, buyuz.. Eee, tencereleri biz yaptık.. yok canım, tencereler bizim kendilerini yaptığımızı sanmalarını sağladılar, hede, hödö.. Neymiş, biz aslında yokmuşuz..

O halde kendinin varlığından değil, yokluğundan emin olabilirsin..

Kısaca, mesnetsiz ve desteksiz böyle olabilir vs. laflarına itibar edilmez, edilemez.. Bunlara doğma denir ve zırvalığın daniskasıdırlar..

Varlığından emin olmanın yolu, algılayan sistemlerin algıcıdan bağımsız olmasıdır. Yani kendi varlığından emin olmak istiyorsan, ben sana "varsın" diyebilmeliyim. İşte ölçme denen şeyde bu kavram üzerine kuruludur..

Holografik evren denen şeyde aynı teraziye girer mi? Aslında pek değil.. Zira o modelde, evrenin birden fazla içiçe kopyası olduğu iddia edilir. Evrenleri içice algılayan bir süper algılayıcı olduğunu değil.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 94
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Adaş;

Çok fazla şey konuşmayacağım..Zira kısır döngü olup duruyor..Ama göstermeye çalıştığım şeyi görmüyormusun göremiyormusun?

Diyorsun ki:

..... bu dünyanın bir rüya olabileceğini kabul etmekle beraber hala böyle bir olasılık varken..

olasılık dediğin anda burada yani "gerçekte" olduğunu kabul etmelisin..Bilmiyorum dediğin anda da bir "gerçekliğin" olduğunun farkındasınıdır.Yoksa neye similasyon neye gerçek dediğiğimizi tartışmanın bir anlamı kalmıyor.Nasıl anlatılır ki? Kendini "bilmiyorum/bilemeyiz" diyerek, gerçek ve rüya üstü görüp soru sorduğunda mantıksız oluyor.Herşey olabilir ama olmayabilirde demekten başka bir anlama gelmiyor..Bu durumda tartışmanın da bir manası yok..Zira herşey olabilir veya olmayabilir..Bilmem anlatabildim mi?

Sitelerde Paylaş
Adaş;

Çok fazla şey konuşmayacağım..Zira kısır döngü olup duruyor..Ama göstermeye çalıştığım şeyi görmüyormusun göremiyormusun?

Diyorsun ki:

..... bu dünyanın bir rüya olabileceğini kabul etmekle beraber hala böyle bir olasılık varken..

olasılık dediğin anda burada yani "gerçekte" olduğunu kabul etmelisin..Bilmiyorum dediğin anda da bir "gerçekliğin" olduğunun farkındasınıdır.Yoksa neye similasyon neye gerçek dediğiğimizi tartışmanın bir anlamı kalmıyor.Nasıl anlatılır ki? Kendini "bilmiyorum/bilemeyiz" diyerek, gerçek ve rüya üstü görüp soru sorduğunda mantıksız oluyor.Herşey olabilir ama olmayabilirde demekten başka bir anlama gelmiyor..Bu durumda tartışmanın da bir manası yok..Zira herşey olabilir veya olmayabilir..Bilmem anlatabildim mi?

mevzu şu olsa gerek; sen, ben rüya görüyor olabilirim diyorsun, bizlerde senin gördüğün rüyaya gerçek diyoruz..

Eğer sen, ben rüya gördüm veya görüyorum diyorsan, sana senin rüya görmediğini kimse ispatlayamaz..Fakat sende rüya gördüğünü ispatlayamazsın..

ben rüyadayız demiyorum,rüyada olabiliriz bilinemez diyorum

sende rüyada olup olmadığımızı ispatlayamıyorsan,bu dünyaya gerçek diyemezsin sadece buna inanabilirsin

Bilmiyorum dediğin anda da bir "gerçekliğin" olduğunun farkındasınıdırbir gerçeklik tabiki vardır ama insan algılarıyla gerçekte olduğuna emin olamaz

İlla gerçeklikten rüyadan yola çıkmasakta olur sen Allah'ın seninle oynamadığını bilebilirmisin?Bilemezsen neden oynamadığına inanmadığın için yargılancaksın?

Sitelerde Paylaş
Dediğim gibi kısır döngü oluyor ve bu şekilde tartışmanın da manası yok.

ben rüyadayız demiyorum,rüyada olabiliriz bilinemez diyorum

Bilinemez ise, bunu neye göre diyorsun?

İşte mantıksız olan burası..

Eğer sen, ben rüya gördüm veya görüyorum diyorsan, sana senin rüya görmediğini kimse ispatlayamaz..

Fakat sende rüya gördüğünü ispatlayamazsın..

sen bunu neye göre söylüyorsan aynı sebeple algılarımızın beynin yorumlaması olduğu için madde olmadanda

varmış gibi davranabilmesi.....(bknz anibal-matrixx iletileri)

peki sen Allah'ın bizimle oynamadığını bilemezsen oynadığına inanınca neden cezalandırıldığımızın mantıklı açıklamasını yaparmısın

Sitelerde Paylaş

>>> Eğer sen, ben rüya gördüm veya görüyorum diyorsan, sana senin rüya görmediğini kimse ispatlayamaz..

Yanlışın tam burada başlıyor..

Biz köpeklerin rüya gördüğünü biliyoruz.. Bir köpek "çıkııp" ben rüya gördüm mü diyor?

Rüyanın ne olduğunu biliyoruz diyorzu.. rüya ölçülebilir.. Bugünkü teknoloji rüyanda ne gördüğünü söyleyemiyor henüz, ama rüya gördüğünü kesin olarak söylüyor.. Yakında, onu bile söyleyecek teknoloji gelişecektir, emin olun..

Beyin madde olmadan madde varmış gibi davranmıyor.. İşte anlamadığın şey bu.. Senin algı merkezinin şaşırması, beynin madde varmış gibi davrandığı anlamını ortaya koymuyor.. İşte bu noktayı hep atlayıp geçiyorsun...

Sitelerde Paylaş
>>> Eğer sen, ben rüya gördüm veya görüyorum diyorsan, sana senin rüya görmediğini kimse ispatlayamaz..

Yanlışın tam burada başlıyor..

Biz köpeklerin rüya gördüğünü biliyoruz.. Bir köpek "çıkııp" ben rüya gördüm mü diyor?

Rüyanın ne olduğunu biliyoruz diyorzu.. rüya ölçülebilir.. Bugünkü teknoloji rüyanda ne gördüğünü söyleyemiyor henüz, ama rüya gördüğünü kesin olarak söylüyor.. Yakında, onu bile söyleyecek teknoloji gelişecektir, emin olun..

Beyin madde olmadan madde varmış gibi davranmıyor.. İşte anlamadığın şey bu.. Senin algı merkezinin şaşırması, beynin madde varmış gibi davrandığı anlamını ortaya koymuyor.. İşte bu noktayı hep atlayıp geçiyorsun...

Eğer sen, ben rüya gördüm veya görüyorum diyorsan, sana senin rüya görmediğini kimse ispatlayamaz..

Bir kere bu alıntı benim değil müslüman Matrix'e ait onun sözü kabul ediyor(zaten mekansız zamansız tanrı olması için bunu kabul etmek zorunda örnek:Harun Yahya)

hala rüya ölçülebilir diyorsun ama ölçmek için bulduğun teknolojiyi güvenilir olmayan algılara dayanan beyninle sağlıyorsun

beynin madde varmış gibi davrandığını hipnozla uyutulan insan deneyleriyle anlatmıştım...30. ileti

tarihinde matrixx tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Şimdi bir kere aniballa siz REM-NONREM üzerinden gidiyorsunuz..Daha teknik bir olay..Yani rüyadan daha önce sana, anibalin uyumadığımızı kabul ettirmesi lazım..Ama bu şu açıdan imkansız; uyumuyoruz dediği anda, içindeki yaşadağımız gerçek adlettiğimiz dünyanın verilerine göre, sen öyle zannetmediğimizi nereden biliyorsun diyeceksin..Zaten diyorsunda..O zaman sana da sen zannettiğini zannettiğin için öyle geliyor denebilir..Bu kısır döngü sonsuza kadar sürer..Sonunda zannettiklerimizi yaşamak gerçeğin kendisidir denebilir tabi..Bu sebeple, senin ele aldığın şekilde, kişisel cedalleşme ile tartışmak imkansız..Bu yargı meselesinide bir cok kereler anlatmaya çalıştım ama.. sanıyorum ya anlayamıyor ya da egonu tatmin etmeye çalısıyorsun..Bilemiyorum..Ama bildiğim şey, sen, sana bir seyler söylendikçe zannediyorsunuz, bu rüya olabilir dersen tartışmanın manası kalmıyor..

Sitelerde Paylaş
Şimdi bir kere aniballa siz REM-NONREM üzerinden gidiyorsunuz..Daha teknik bir olay..Yani rüyadan daha önce sana, anibalin uyumadığımızı kabul ettirmesi lazım..Ama bu şu açıdan imkansız; uyumuyoruz dediği anda, içindeki yaşadağımız gerçek adlettiğimiz dünyanın verilerine göre, sen öyle zannetmediğimizi nereden biliyorsun diyeceksin..Zaten diyorsunda..O zaman sana da sen zannettiğini zannettiğin için öyle geliyor denebilir..Bu kısır döngü sonsuza kadar sürer..Sonunda zannettiklerimizi yaşamak gerçeğin kendisidir denebilir tabi..Bu sebeple, senin ele aldığın şekilde, kişisel cedalleşme ile tartışmak imkansız..Bu yargı meselesinide bir cok kereler anlatmaya çalıştım ama.. sanıyorum ya anlayamıyor ya da egonu tatmin etmeye çalısıyorsun..Bilemiyorum..Ama bildiğim şey, sen, sana bir seyler söylendikçe zannediyorsunuz, bu rüya olabilir dersen tartışmanın manası kalmıyor..

tartışılacak bir şey olmadığı için olmasın

seninde kabul ettiğin gibi kimse rüyada olmadığımızı ispatlayamaz

hadi geçtim rüyayı ben Allah'ın bizimle oynadığına inanıyorum bana ne olucak

cezalandırılcaksam neden bunun aksini bilemezdimki

verdiğin örnekteki gibi iki tane doğru olabilecek şıkkı açık bırakmışsa öğretmen beni ikisinden birini seçtiğimde zayıf verebilirmi?

Sitelerde Paylaş
>>> Eğer hissedebildiğin, koklayıp, tadıp, görebildiğin şeylerden söz ediyorsan, "gerçek", beyne iletilen elektrik sinyallerinin yorumlanmasıdır.

Şunu bir anla, bir kafana sok artık...

Gerçek, ölçebildiğin şeydir.. Ölçemiyorsan, yoktur..

Peki ya sevgi? Sence gerçek mi? ölçen bir alet var mı?

Sitelerde Paylaş

>>> hala rüya ölçülebilir diyorsun ama ölçmek için bulduğun teknolojiyi güvenilir olmayan algılara dayanan beyninle sağlıyorsun

Gene aynı şeyin içindesin..

Beynine güvenemezsin.. Ama beynini bulduğu sonucu sınayabilirsin..

Yani, beynin diyorsa, bu taşı atarsan cam kırılır.. Bu güvenilmez bilgidir. Ama taşı atıp vaziyeti sınamaman için elini kolunu tutan yoktur. Camı kırdığın için belki dükkan sahibinden dayak yersin, ama genede bunu sınayabilirsin..

İşte beynin güvenilmezliği böyle yapılarak aşılır ki, bunun adına bilimsel yöntem denir.. Ve bize güvenilir bilgi sağlar..

Neymiş, kendi algı ve mantık halimiz güvenilmezmiş.. Ama sen bunu mutlak güvenilmezlik gibi düşünmeye çalışıyorsun..

Peki, beynim beni aldatıyor diye, 30. kat penceresinden karşı binaya yürüyüp gitmeyi düşünüyor musun? Ama bir şekilde (uykuda, ilaç/alkol vs. etksiyle) beyninin güvenilmez halüsinasyonunu gerçek sanıp 30. kattan düşüp ölen insanlar tanıdım, duydum, gördüm..

İşte mesele burada.. Güvenilir bilgi sahibi olmanın yolu? Bunun yolu, beyindeki algı ve değerlendirmeleri sınamaktan geçer.. Ki biz buna ölçme diyoruz işte..

Sitelerde Paylaş
Müslümanlarla kafa bulmak, onları tiye almak mesela..

Bunlaır yapınca serotonin seviyem 140 ug/L'ye çıkıyor valla, düşün, ne kadar seviyorum bunu...

Ben de yağmurda yürümeyi seviyorum, yeni doğum yapmış bir kedinin yavrularını emzirirken kedinin yüzündeki mutluluğu görmeyi seviyorum. Kızımın işten gelince bana seni çok özledim demesini seviyorum.

Sitelerde Paylaş

>>> hala rüya ölçülebilir diyorsun ama ölçmek için bulduğun teknolojiyi güvenilir olmayan algılara dayanan beyninle sağlıyorsun

Gene aynı şeyin içindesin.. Beynine güvenemezsin.. Ama beynini bulduğu sonucu sınayabilirsin..

sizde gene aynı şeyi sayıklıyorsunuz

hem beyin güvenilmez diyorsunuz,hemde onu sınamak için yine beynin çıkarımlarından faydalanıyorsunuz

Yani, beynin diyorsa, bu taşı atarsan cam kırılır.. Bu güvenilmez bilgidir. Ama taşı atıp vaziyeti sınamaman için elini kolunu tutan yoktur.

Camı kırdığın için belki dükkan sahibinden dayak yersin, ama genede bunu sınayabilirsin..

burdada açıkca camın kırıldığını gören beyninize güveniyorsunuz

İşte beynin güvenilmezliği böyle yapılarak aşılır ki, bunun adına bilimsel yöntem denir.. Ve bize güvenilir bilgi sağlar..

Neymiş, kendi algı ve mantık halimiz güvenilmezmiş.. Ama sen bunu mutlak güvenilmezlik gibi düşünmeye çalışıyorsun..

beynin güvenilirliği ancak onu kullanmadan sınanabilirki buda imkansızdır

Peki, beynim beni aldatıyor diye, 30. kat penceresinden karşı binaya yürüyüp gitmeyi düşünüyor musun?

Beynimin beni aldattığını bilsem niye olmasın,ama ben bilinemeyeceğini söylüyorum zaten niye böyle bir şeyi yapma ihtiyacı hissedeyim...

anibalin uyumadığımızı kabul ettirmesi lazım..Ama bu şu açıdan imkansız; uyumuyoruz dediği anda, içindeki yaşadağımız gerçek adlettiğimiz dünyanın verilerine göre, sen öyle zannetmediğimizi nereden biliyorsun diyeceksin.buda Matrixin itirafı

Sitelerde Paylaş

>>> burdada açıkca camın kırıldığını gören beyninize güveniyorsunuz

Hayır, dükkan sahibinin gelip seni dövmesinden anlıyorsun taşın camı kırdığını...

>>> beynin güvenilirliği ancak onu kullanmadan sınanabilirki buda imkansızdır

Tam tersine, taşı attın ve camı kırdın..

Beyninin camla bağlantısı var mı? O halde, cam senin beyninde değil, gerçekten kırıldı.. İşte anlamadığın şey bu..

Şöyle bir acayip yanılgı içindesiniz.. Sanki tüm kainatta var olan tek şey sizin beyniniz ve onların hepsi de sizin beyninizde dönüyor..

Bunu söylemek, mutlak yokluk demek olur sadece.. Sen varsan, ben de varsam, o zaman senin bu tarzın güme gider otomatikman, her ikimizin de algıdan ibaret olmamız halinde..

Uyumuyoruz.. Çünkü, uykunun ne olduğunu biliyoruz. Uyuyor olsaydık, beynimizin hali ve ahvalini biliyor olurduk..

Şu noktayı kaçırıyorsun.. Baktın camdan, deniz, parklar, koşn çocuklar, uçan martılar.. Hımm, bu "bilgi" sana nerden geliyor?

İşte farketmediğin şey bu.. Rüyada gördüğün şeyin nerdne geldiği belli.. Algı merkezinde depolanan günlük informasyon... Uyanıkken gördüğün şeyde belli, dış dünyadan gelen ışık, ses vs. yoluyla aktarılan bilgi..

Eğer sen sadece bir rüya görüyorsan, bu bilgi sana nasıl ulaşıyor?

Aslında konu ruh denen zırvalık bağlamında bir mesele.. Bu zırvalığın tek sebebi, insanların kendini maddeden hariç ruh denen bir şey olarak görmeleri. Ama ruh filan yok.. İşte madde burada.. Var olduğu kesin..

Eğer uyuyorsan, bu bilgi sana geliyor, işte buna dair bir yol göstermen lazım.. Ve bunu gösteremiyorsun.. Gaipten sesler duyuyorsunki, delirmenin iyi bir işaretidir yani..

Sitelerde Paylaş

>>> burdada açıkca camın kırıldığını gören beyninize güveniyorsunuz

Hayır, dükkan sahibinin gelip seni dövmesinden anlıyorsun taşın camı kırdığını...

>>> beynin güvenilirliği ancak onu kullanmadan sınanabilirki buda imkansızdır

Tam tersine, taşı attın ve camı kırdın..

Beyninin camla bağlantısı var mı? O halde, cam senin beyninde değil, gerçekten kırıldı.. İşte anlamadığın şey bu..

Taşı tuttuğunu hisseden,attığını gören,camın kırıldığını gören,camı tutan,dükkan sahibinin attığı dayaktan acıyı hisseden... beyninden başkası değil

kesinlikle beyninin camla bağlantısı var onu görende dukunanda beyin

Şöyle bir acayip yanılgı içindesiniz.. Sanki tüm kainatta var olan tek şey sizin beyniniz ve onların hepsi de sizin beyninizde dönüyor..

Bunu söylemek, mutlak yokluk demek olur sadece.. Sen varsan, ben de varsam, o zaman senin bu tarzın güme gider otomatikman, her ikimizin de algıdan ibaret olmamız halinde..

İnsan sadece kendi varlığından emin olabilir

Uyumuyoruz.. Çünkü, uykunun ne olduğunu biliyoruz. Uyuyor olsaydık, beynimizin hali ve ahvalini biliyor olurduk..

Sen sadece küçük rüyadan büyük rüyaya uyanmış olabilir,büyük rüyada küçük rüyanın nasıl görüldüğünü bildiğini zannediyor olabilirsin,büyük rüyadan uyanınca

ancak gerçek olmadığını anlayabilirsin...

Sitelerde Paylaş

>>> Taşı tuttuğunu hisseden,attığını gören,camın kırıldığını gören,camı tutan,dükkan sahibinin attığı dayaktan acıyı hisseden... beyninden başkası değil

kesinlikle beyninin camla bağlantısı var onu görende dukunanda beyin

Peki o bilgi nerden geliyor? Taşı tuttuğunu vs. gösteren bilgi..

>>> İnsan sadece kendi varlığından emin olabilir

Kesinlikle yanlış.. İnsan kendi varlığından asla emin olamaz, bunu yapabilmesinin tek yolu, dışarıdan birinin sen varsın demesidir: Güvenilir bilgi..

>>> Sen sadece küçük rüyadan büyük rüyaya uyanmış olabilir,büyük rüyada küçük rüyanın nasıl görüldüğünü bildiğini zannediyor olabilirsin

Olamazsın.. Hala cevapsız bir sorun var.. Bu bir rüya ise, bu rüyadaki algılarımız bize nasıl ulaşıyor? Bu rüyayı kim görüyor?

İşte en başından beri şaşırdığın husus bu.. Şu anki algılarının var olabilmesi için, senin dışında bir varlığın var olması zorunlu.. Zira beyninin bu imgeleri üretmek için inputa ihtiyacı var ve bu inputun alınacağı hiç bir şey yok başkaca..

Sitelerde Paylaş

İşte en başından beri şaşırdığın husus bu.. Şu anki algılarının var olabilmesi için, senin dışında bir varlığın var olması zorunlu.. Zira beyninin bu imgeleri üretmek için inputa ihtiyacı var ve bu inputun alınacağı hiç bir şey yok başkaca..

Eksik söylemişim algıların kaynağı olduğundada ,kendi varlığına emin olduğun gibi kesin konuşabilirsin

Ama algıların kaynağı kesinlikle maddedir diyemezsin.

(algılıyorum öyleyse varım ve bu algıların bir kaynağı olduğu kesin)

Zaten bu forumun müslümanlarından ağır topları olan MATRİX,EPİFUN,BERGUZAR,TEMPLET...gibileride bu dünyanın rüya olabileceğini

bizlerin bunu bilemeyeceğimiz gerçeğini kabul ettiler ama neden bilemediğimiz birşey için yargılandığımızı açıklayamadılar...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...