Jump to content

HİÇBİR TANRI BENİ KENDİSİNE İNANMADIĞIM İÇİN CEZALANDIRAMAZ

Recommended Posts

İyi de olmayan birşey kanıtlanamaz ki? Kesin olarak 2 kanatlı zürafa yoktur demekle, kesin olarak tanrı yoktur demek arasında hiçbir fark yok. 2 kanatlı bir zürafanın olmadığını kanıtlamanın bir yolu yoktur.

Soru aynı soru: "Evrenin kökeninde bir zihin var mı?" Cevap ise bilinmiyor. Ama bence hayır

Olmayan birşey değil olup olmadığı bilinemeyen birşey kanıtlanamaz

2 kanatlı bir zürafadan bahsetmiyoruz,mekansız görülemeyen bir tanrı söz konusu

Sitelerde Paylaş
  • İleti 94
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Soru aynı soru: "Evrenin kökeninde bir zihin var mı?" Cevap ise bilinmiyor. Ama bence hayır

Olmayan birşey değil olup olmadığı bilinemeyen birşey kanıtlanamaz

Olmadığını kanıtlamak olduğunu kanıtlamaktan çok daha zor oluyor bu fikre göre değilmi?

Olduğunu kanıtlamak için tek bir yer göstermek yeterliyken olmadığını kanıtlamak için evrenin tümünün her bir zarresine göz atıp işte burda da yok demek gerekmezmi o zaman?

Görmüyoruz diye bize ışığı ulaşmamış yıldızların güneş cisimlerinin olmadığını söylemek gibi bir şey seninkisi

Sitelerde Paylaş

81. ileti yanlış anlaşılmasın

CharlesDarwin:Soru aynı soru: "Evrenin kökeninde bir zihin var mı?" Cevap ise bilinmiyor. Ama bence hayır

CharlesDarwin:İyi de olmayan birşey kanıtlanamaz ki? Kesin olarak 2 kanatlı zürafa yoktur demekle, kesin olarak tanrı yoktur demek arasında hiçbir fark yok.

2 kanatlı bir zürafanın olmadığını kanıtlamanın bir yolu yoktur.

matrixx:Olmayan birşey değil olup olmadığı bilinemeyen birşey kanıtlanamaz

Sitelerde Paylaş

Matrix kardeş olup olmadığı bilinmeyen birşeyden ziyade olmayan birşey kanıtlanamaz. Örneğin bir örnekte radyoaktif bir maddenin olup olmadığını yapacağın deney ile gösterebilirsin.

Eğer dinlerin tanrısı gerçekten varsa bu kanıtlanabilir. Eğer Allah var olsaydı, yolladığı Kuran saçma , gerçekdışı bir kitap olmazdı. Demek ki Kuran gerçekdışı ise hiç olmazsa Allah yoktur diyebiliriz.

Peki Allah olmayan başka bir tanrı va olabilir mi? Bunu belirleyebilmek için tanrı kavramını ortaya koymak lazım. Nedir tanrı? Herşeyi yaratan mı? Nedir yaratmak? Yoktan var etmek mi? Peki senin düşüncene göre programcı tanrın herşeyi yaratıyor mu? Gerçek bir bilgisayar programcısı yoktan yaratmaz. Bilgisayar dillerini kullanır. Bir sanal alem kurulduğunda bu evrensel olan mantık sistemi üzerine kuruludur. Yani zaten var olan mantık sistemini kullanmıştır. Programcı sadece mantık sistemi üzerinden programını geliştirmiştir.

İşte tanrı kavramının çelişkileri burada başlar. Eğer birşeye tanrı diyorsan o yaratıcı olmalıdır. Kuralları yaratmalıdır. Onlara uyan varlığa tanrı denilemez. Örneğin tanrı 1 + 1 = 3 ün geçerli olduğu evrenler de yaratabilmelidir. Aksi taktirde tanrıdan daha primer olan mantık kurallarının varlığından söz etmek gerekir. Yani yaratan unsur tanrı olmaz; tanrı sadece mantık kuralları çerçevesinde olaylara ve varlıklara şekil verici olur.

Peki böyle bir tanrının var olup olmadığını bilebilir miyiz? Ateizm kesin olarak tanrı yoktu der. Ama ateizm bir bilimsel çalışma değildir. Bu konu hakkında bilimsel bir çalışma da yapılamaz. Ama düşünülebilir.

Eğer tanrının varlığını kanıtlayamıyorsak o zaman onun olduğu varsayılan ürünlerinin tanrının malı olup olmadığına bakabiliriz. Madem öyle bakmaya başlayalım:

Evren yaratılmış ise bir amaca yönelik yaratılmış olmalıdır. Bu amaç insan gibi akıllı bir canlıyı barındırmak olabilir pekala. Yoksa tanrı başıboş bir evren ile neyi amaçlıyor olabilir ki?

Ama araştırmalar insanın hiç de özel bir canlı olmadığını gösteriyor. Adem ve Havva dan değil maymunlardan evrim ile geldik. Dünya özel bir gezegen değil. Zaten değil hayatlarımız insanlık tarihi bile evren zamanına göre küçük bir an.

Aynı zamanda evreni tam olarak algılayamıyoruz. Bu da aslında çok zeki olmadığımızı gösteriyor. Eğer ulaşılmayı bekleyen bir tanrı olsaydı evrenin sırrını çözüp sonunda ona ulaşmış olurduk. Ama şu an için bunu yapamıyoruz. Anlayamıyoruz bile.

Evrenin ve insanın bir amacı olmadığına göre, bilinçli bir yaratıcıdan bahsetmek mantıklı olmaz. Bilim yıllardır bizlerin önemsiz canlılar olduğunu ortaya çıkarageldi. Bizlerin önemli olduğuna dair hiçbir kanıt yok. Tam tersine gittkçe küçülüyoruz.

Tanrı sadece bizlerin önemli olduğuna dair inancımızın bir simgesidir. Bizler ne evren için, ne de sözüm ona tanrı için önemliyiz. Eğer bu kadar küçüksek, ne bizim ne de evrenin bir yaratılış amacı olabilir. Eğer bir amaç yok ise de yaratılmış olduğumuzu söyleyemeyiz.

Sitelerde Paylaş
Olmadığını kanıtlamak olduğunu kanıtlamaktan çok daha zor oluyor bu fikre göre değilmi?

Olduğunu kanıtlamak için tek bir yer göstermek yeterliyken olmadığını kanıtlamak için evrenin tümünün her bir zarresine göz atıp işte burda da yok demek gerekmezmi o zaman?

Görmüyoruz diye bize ışığı ulaşmamış yıldızların güneş cisimlerinin olmadığını söylemek gibi bir şey seninkisi

Olduğuda olmadığıda kanıtlanamaz.

algılarımıza güvenip görülmüyor öyleyse yoktur diyemeyeceğimiz gibi

algılarımızla zamansız mekansız tanrının varlığınıda kanıtlayamayız

tarihinde matrixx tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Olduğuda olmadığıda kanıtlanamaz.

Ne algılarımıza güvenip görülmüyor öyleyse yoktur diyebiliriz.

Nede algılarımızla zamansız mekansız tanrının varlığını kanıtlayabiliriz.

Yokluğun da bir kanıta ihtiyacı vardır..

Bir hastanın hastalığını belli bir yerde bulamayan doktor ona sen hasta değilsin diyemez..Hasta ortada fakat hastalık görünmüyor ancak bulamadım diyebilir başarısız olan kendisidir..Hastayı yalancı olarak görüp sen sağlıklısın diyemez..

Bu kadar inanırın ortasında kalkıp sen yada senin gibi üç beş kişi Tanrı yoktur diyemez..Ancak ben inanmıyorum bana gör yoktur diyebilirsin..Tanrı kesinlikle yoktur demek insan aklına yada mantığına ters düşer..Algılar yanılsamaları beraberinde getirir..Fakat hangisinin bir yanılsama olduğunu (ateizmin mi yoksa teizminmi)söyleyemeyiz..O yüzden varlık ve yokluk hesabında vardır demek kadar yoktur demek te aptalcadır..

Sitelerde Paylaş
Peki Allah olmayan başka bir tanrı va olabilir mi? Bunu belirleyebilmek için tanrı kavramını ortaya koymak lazım. Nedir tanrı? Herşeyi yaratan mı? Nedir yaratmak? Yoktan var etmek mi? Peki senin düşüncene göre programcı tanrın herşeyi yaratıyor mu? Gerçek bir bilgisayar programcısı yoktan yaratmaz. Bilgisayar dillerini kullanır. Bir sanal alem kurulduğunda bu evrensel olan mantık sistemi üzerine kuruludur. Yani zaten var olan mantık sistemini kullanmıştır. Programcı sadece mantık sistemi üzerinden programını geliştirmiştir.

belkide bir şeyin gerçek olması için hacmi veya başlangıcı olması gerekmiyordur,sadece kurguladığı sanal gerçekliğin fiziksel yasalarıdır bunu bilemeyiz

İşte tanrı kavramının çelişkileri burada başlar. Eğer birşeye tanrı diyorsan o yaratıcı olmalıdır. Kuralları yaratmalıdır. Onlara uyan varlığa tanrı denilemez. Örneğin tanrı 1 + 1 = 3 ün geçerli olduğu evrenler de yaratabilmelidir. Aksi taktirde tanrıdan daha primer olan mantık kurallarının varlığından söz etmek gerekir. Yani yaratan unsur tanrı olmaz; tanrı sadece mantık kuralları çerçevesinde olaylara ve varlıklara şekil verici olur.

kesinlikle haklısın

Peki böyle bir tanrının var olup olmadığını bilebilir miyiz? Ateizm kesin olarak tanrı yoktu der. Ama ateizm bir bilimsel çalışma değildir. Bu konu hakkında bilimsel bir çalışma da yapılamaz. Ama düşünülebilir.

Eğer tanrının varlığını kanıtlayamıyorsak o zaman onun olduğu varsayılan ürünlerinin tanrının malı olup olmadığına bakabiliriz. Madem öyle bakmaya başlayalım:

Evren yaratılmış ise bir amaca yönelik yaratılmış olmalıdır. Bu amaç insan gibi akıllı bir canlıyı barındırmak olabilir pekala. Yoksa tanrı başıboş bir evren ile neyi amaçlıyor olabilir ki?

Ama araştırmalar insanın hiç de özel bir canlı olmadığını gösteriyor. Adem ve Havva dan değil maymunlardan evrim ile geldik. Dünya özel bir gezegen değil. Zaten değil hayatlarımız insanlık tarihi bile evren zamanına göre küçük bir an.

Aynı zamanda evreni tam olarak algılayamıyoruz. Bu da aslında çok zeki olmadığımızı gösteriyor. Eğer ulaşılmayı bekleyen bir tanrı olsaydı evrenin sırrını çözüp sonunda ona ulaşmış olurduk. Ama şu an için bunu yapamıyoruz. Anlayamıyoruz bile.

Evrenin ve insanın bir amacı olmadığına göre, bilinçli bir yaratıcıdan bahsetmek mantıklı olmaz. Bilim yıllardır bizlerin önemsiz canlılar olduğunu ortaya çıkarageldi. Bizlerin önemli olduğuna dair hiçbir kanıt yok. Tam tersine gittkçe küçülüyoruz.

Tanrı sadece bizlerin önemli olduğuna dair inancımızın bir simgesidir. Bizler ne evren için, ne de sözüm ona tanrı için önemliyiz. Eğer bu kadar küçüksek, ne bizim ne de evrenin bir yaratılış amacı olabilir. Eğer bir amaç yok ise de yaratılmış olduğumuzu söyleyemeyiz.

Bizlerle oynamak için tasarlamış olamaz mı?

tarihinde matrixx tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

matrix ve chars darwin :arkadaslar bu konuda benim görüşüm (matrix demişki evrenin kökeninde zihin yok) bence var hatta evren salt biliçin kendisi.Atomaltı düzeyde her stringin ve foton parçacıklarının biliçli olduğu farkedilmiş.Şimdi öyle bir durum olduki herkes meseleyi bir köşesinden alıyor körlerin fili tarifi gibi burnunu tutan fil sopa gibi uzun bişeydir diyor kulanğını tutan başka bişey..

çok basit oalcak biliyorum fakat açıklanamayan paranormal olaylar (mesela cinler) olgusunu nasıl açıklarız darwin?(tabi bunada inanmayarak işin içinden sıyrılabilrisin) demişsin ki radyoaktif maddeyide bilimsel ölçümlerle bulabiliyoruz.

zaten burada kendi kendini ofsayta düşürüyorsun çünkü bu mantığa göre 50 sene evvel radyasyon yoktu.Çünkü tespit edemiyorduk .tesit edince aniden PAT diye ortaya çıktı.BEn daha evrensel bakma taraftarıyım.BEkle gör tabi ömür yeterse.bir şeye yok olmaz katiyen yoktur demek çok iddalı yada çok cahilce olur ''bana göre'' ben Allaha inanıyorum müslümanım.fakat olmayabilirmi .evet olmayabilirde.Kaybım olurmu inancımdan dolayı? HAyır.

peki sen her şeyin bilimsel ölçüm cihazlrında ölçülebileceğini bugün olmazsa yarınki teknoloji ile olabilceğini idda ediyorsun (yazından bunu çıkardım).Belki Allah da bu şekilde bulunabilcek ne dersin.Neden obsiyon koymuyorsun.Sence akıllı insa işi mi olup olmadığını bilmediğin bir varlık adına yoktur demen.

Mesela bana buradan hakaret etsen.diyelim ki bende seni çok yüksek Pc bilgimle adresini bulsam (farazi lütfen altında bişey aramayın) ve diyelim ki çok sağlam bir psikopat olsam sana zarar versem.yada tam tersi sen bana.beim hakkımda hiç bir bilgin yok sen diyebilirmisin ki kesin sen bunları yapamazsın.(YAPAMAM)

ALLAh inancı da dahil evrende hiç birşey kesin değil.Ama yokta değil.olabilirlilği var.

çok klasik oldu farkındayım benden bu kadar:)

Sitelerde Paylaş

>>> olup olmadığı bilinemeyen birşey kanıtlanamaz

Böyle saçma bir laf mı olur?

Olup olmadığı bilinemeyen bir şey, zaten olmayan şeydir.. Bu laf, tek başına, tanrının yok olduğunu kantılamaya yeter aslında..

Olduğunu kanıtlayamayacağına göre, demekki yok..

Hala uyanamadınız.. Evvle zamanda bir adam yaşamış.. Anthipon.. Onu Plato ve Plotinus takip etmiş.. Bu lafların kaynağı bu adamlar.. Ve işte bu basit gerçek yüzünden kilise sizin bu zrıvalıklarınızı 1500 yıl kadar önce terk etmiş..

>>> Kaybım olurmu inancımdan dolayı? HAyır.

Tam tersine.. Çok büyük ve yeğane olan şeyini kaybettin.. O şerefsiz tanrıya tapmakla, insanlık onurunu, haysiyetini ve şerefini üç beş sübyan uğruna terkettin. Kaldı ki, almayı beklediğin şey, yani o 3-5 sübyan ile cennette alemler yapmak bile, zaten yeterince şerefsizlik abidesi bir mevzu..

Onursuz, şerefsiz, haysiyetsiz bir insan olup yaşayıp gidecek olmak kadar kötü ikinci bir şey olabilir mi ki?

Sitelerde Paylaş

>>> Tanrı kesinlikle yoktur demek insan aklına yada mantığına ters düşer..Algılar yanılsamaları beraberinde getirir.

Alın bir başka saçmalık..

Algının hata limiti olmayan şeye doğrudur.. Yani, olmayan şeyi var gibi algılarsın.. Ama algın yok diyorsa, emin ol yoktur..

Bak sana bir örnek..

Şu anda ---------------sana gelmiş bir süper zenci var.. Bak ben görüyorum işte..

Şimdi algısı yanılan kim?

----------------------------------------------

Buyurn, bize süper zencinin yok olduğunu kanıtlayın hadi, unutmayın algılarınız yanılıyor, var olan şeyi göremiyor..

Hakaret içerdiğinden düzenlendi

Andromeda

Sitelerde Paylaş

İnsanlık dersi veren anibal zerre kadar insanlıktan anlamayan ahlaksız terbiyesiz seviyesiz vede karaktersizce insanlara ve kutsal saydıkları şeylere hakaret etmeyi kendine vazife addedmiş.Ben cennetteki(senin tabirinle)BİR KAÇ SÜBYANI aruladığım için olmadığını iddaa etğin fakat olmadığı halde (sana göre) adice hakaretlerine maruz kalan Tanrı ya sadece inandığım ı belirttim.sadece inandığım. bunu o kalın kafana sok.

sen nasıl sadece inannmıyorsan bende inanıyorum ama o gerizekalı beynine girmiyor ki insanları senin ANLADIĞIN DİLDEN konuşmaya mecbur bırakıyorsun.

Sen tanımadığın bir insanın cinsel tercihlerini arzularını bilebileceğini idda edecek kadar zavallı birisin.

Ama zavallılara acınmayacağı acımasız bir dünyada yaşadığımız için bu konuda çok memnunum.

Hakaretkerine aynı şekilde karsılık verdim.Çünkü her istediğini söyleyen istemediğini işitir lafını bildiğini sanıyorum.

Sanada buradan bu konuda tek bir cevap dahi yzmayacağım istediğin gibi kudurup ağzında salyalarla etrafa ısırıklar atmaya devam edebilirsin.

seviyeli tartışmayı bilen herkesle tartıştım geçmiş konulara bakabilirsin.

Ama hakareti vazife bilen iki lafı bir araya getirmekten aciz olduğu için işin iç yüzünü anlamak yerine cinselikten bahseden zavallı

Sitelerde Paylaş

Böyle saçma cümle mi olur?... Yani birisi "var" derse ve yalan söylerse, "artık kanıtlanamaz bu; olan oldu" diyerek bırakalım mı ipin ucunu yani ?... Bu söylediğin cümleyi senin aklın alıyor mu ? "Kanıtlanamaz" ile, "bilinemez ve emin olunamaz" arasında da pratik anlamda çok fark yok zaten... Ayrıca dinlerin tarif ettiği bir tanrının mevcut olamayacağına dair pozitif ateizmin çok sayıda mantıksal argümanı da mevcuttur... Mantik adlı üyemizin pozitif ateizm başlığını aratınız ve okuyunuz...

Sitelerde Paylaş

İnsan gibi insan olmanın gereklerini yerine getirerek bu forumda seviyeli bir tartışma ortamı bulabileceğimi sandım.her soruya bilgi saygı çercevesinde cevap verdim.başta cevaplarımın tatmin ediciliği üyüzünden sadece Alaya alındım.Karsı cevap veren çok az çıktı.Sonra iş hakarete vardı(cevap yazmak yerine)

artık üyeliğimi sonlandırdım admin ne zaman değerlendirir bilemem size iyi seviyeli tartışmalar diliyorum. msn isteeyen arkadaslar.(normal insanlar) matrix e rica edebilirler.

Sitelerde Paylaş

>>> Sen tanımadığın bir insanın cinsel tercihlerini arzularını bilebileceğini idda edecek kadar zavallı birisin.

Bu ne boş bir laftır böyle..

Sen ister inan inanma, allah sana "memeleri yeni tomurcuklanmış" sübyanlar verecek..

Sende birazcık onur, haysiyet filan olsa, "Hastir len, sapık mıyım ben" der, o tanrıyı otomatikman reddederdin..

Demekki onursuz adamın tekisin ki, bu ödüle karşılık onurundan vazgeçiyorsun. Bundan daha açık olur mu?

>>> .Kaybım olurmu inancımdan dolayı?

Hah, anladın mı şimdi, "inancından dolayı" ne kaybın oluyormuş?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...