Jump to content

HİÇBİR TANRI BENİ KENDİSİNE İNANMADIĞIM İÇİN CEZALANDIRAMAZ

Recommended Posts

• İleti 94
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

>>> Eksik söylemişim algıların kaynağı olduğundada...

Bu dünya bir rüya filan olamaz.. Zira, o rüyayı görecek bir kişi yoktur.. Ve madde, beyni ve bilinen tüm fonksiyonlarını yerine getirmeye yeterlidir..

sayın anibal sizinle anlaşamayacağız galiba aynı şeyleri tekrarlıyoruz insan algılarıyla maddenin gerçek olduğuna emin olamaz

konunun başlığını değiştireyimde biraz müslümanlarla tartışalım

Hiçbir tanrı beni kendisine inanmadığım için cezalandıramaz...

Sitelerde Paylaş
keyfinin kahyası mısın?

iletileri okumadan yazmayın başlığı kirletiyorsunuz

adaletli tanrı kesin olmayan,bilinemeyen inanca dayalı yargılama yapamaz

tarihinde matrixx tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tanrının sırf varolduğuna inanmadığı için kendi yarattığı canlıyı cezalandırmasının mantıksal bir açıklaması dinde mevcut değildir.

İnanmak yada inamamak ''iyi veya kötü'' diye ayrıştırılabilecek şeyler değildir.

''İnanmamak kötüdür'' derken kimse neden kötü olduğunu bilmez.Asla açıklayamaz.

İnanmak veya inanmamak kişinin iyi yada kötü olması ile değil ikna olabilirlik derecesi ile ilgilidir.

Tanrı ''bana neden inanamdın'' diye hesap soracak olursa verilecek cevap çok net şekilde ortadadır: (J.P. Sartre' nin dediği gibi) Yeterli kanıt yoktu..

Olay bundan ibaret.tanrıya inanmak için yeterli neden/kanıt yok ise suç kimin?Kendini elinden geldiğince ''yokmuş'' gibi gösteren bir tanrıya ''ya varsa'' diye formalite hesabı inanmadığı için mi cezalandırılacak birey?

tanrıya hem her üstün sıfatı yükleyip hem de onu bukadar aptal durumuna düşüren sığ görüşlü basit insanların inanabileceği çocuksu bir korkudan ibaret bu düşünce.

Kimse ikna olmadığı için cezalandırılamaz.

Kimse kendi düşünceleri olduğu için cezalandırılamaz.

tarihinde NiHiL tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Evet.

Allahın 99 isminden, ilki;

Adl ????? Herkese hakkını veren.

şuna cevap vermeyin dalgaya bağlamış

konumuz zaten kendisine inanmayanları yargılayacağını söyleyen aynı zamanda adaletli olduğunu savunan tanrı

yoksa tabiki adaletsiz tanrı olabilir

tarihinde matrixx tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

slm matrix

söylediğin doğru bunu bir müslüman olarak kabul ediyorum.adaletli tanrı kesin olmayan,bilinemeyen inanca dayalı yargılama yapamaz Burada elimizdeki argumanlarla dökümanlarla (Kuran hadisler veya zıttı konular) atıp tutmak kolay bunları hiç duymamış hiç görmemiş bir insanı neye göre yargılayacaksın ADL nerde.Burada Kuranı kerimden Şu ayeti yazmak İStiyorum:ALLAH ı hakkıyla idrake çalışmadılar.iş blinç düşünme işi.BAşka bir ayette diyorki(adalet ve cezalandırma konusu) İnsan için elleriyle yaptıkalrının dısında bir karsılık yoktur ALlah kullarına zulmmedici değildir.

Başka bir ayette:kim zerre kadar hayır işlerse görür,kimzerre kadar şer işlerse görür.

Neticede Dışarıda gökyüzünde Aksakallı tonton bir ihtiyar kendine yalakalık yapanları cenentine alıyor yasakladığı şeyleri yapanı alıp cehenemine atarak intikam alıyor.yok böyle bir tanrı.Ne yapıyorsak kendimize yapmaktayız.ALLAH bir isimdir.Bir şahıs değildir ben nasıl kızıma göre bir babaysam sıfatım babaysa eşime göre koca anneme göre evlatsam ama asılda gerçekte demirhan sam ve başka birşey değilsem Allah isminede böyle bakmak lazım.Allah bir İSİMDİR ARKADASLAR şahsın kendisi değil ve bu isimi ile işaret edilen varlık gözünde iyi yada kötü yoktur.Olan yada olacak şeyler vardır.iyi ve kötü bize göredir cenet ve cehennemde bize göredir.Ben bu dünyada kaybettiğim birşeyden dolayı kafayı yiyor pişman oluyorsam kaybettiğime YANIYORSAM ne yapsın bana cehennem.Yada öldüğümde nereye geldim aq nolcak şimdi diyorsam bana sorgu sula melekleri gelip ne dicek ben zaten kendim kendimi sorgulayacağım böyle bişi varsa.Aslında çok karıştırdım konuyu

neticede Tanrı adaleti diye bişi yok yaptıklarımız yada yapmadıklarımız var.

Sitelerde Paylaş
slm matrix

söylediğin doğru bunu bir müslüman olarak kabul ediyorum.adaletli tanrı kesin olmayan,bilinemeyen inanca dayalı yargılama yapamaz Burada elimizdeki argumanlarla dökümanlarla (Kuran hadisler veya zıttı konular) atıp tutmak kolay bunları hiç duymamış hiç görmemiş bir insanı neye göre yargılayacaksın ADL nerde.Burada Kuranı kerimden Şu ayeti yazmak İStiyorum:ALLAH ı hakkıyla idrake çalışmadılar.iş blinç düşünme işi.BAşka bir ayette diyorki(adalet ve cezalandırma konusu) İnsan için elleriyle yaptıkalrının dısında bir karsılık yoktur ALlah kullarına zulmmedici değildir.

Başka bir ayette:kim zerre kadar hayır işlerse görür,kimzerre kadar şer işlerse görür.

neticede Tanrı adaleti diye bişi yok yaptıklarımız yada yapmadıklarımız var.

dostum daha öncede cuzi irademiz olmadığından sorumlu değiliz demiştin

bu anlattığın tanrı modeliyle müslümanlığın alakası yok

Allah, bir kişi isterse dünyanın en iyi insanı olsun, kendisine inanmadıktan sonra ancak cehennemdeki azabını hafifletir

kendi rızası gözetilmediği iyilikler O'nun için zaten değersizdir

kendisine inanmayanların yeri cehennemdir zaten cennetine inanmıyanların orda ne işi var

birde şu matrix olasılığına bir değinseydin

maddenin mutlak gerçeklik olduğuna algılarımızla emin olabilirmiyiz?

kurguladığı rüyalarda bizimle oynayan bir tanrı olabilir mi?

Sitelerde Paylaş

sana sadece Allahın ayetleriyle cevap vereceğim nahlsuresi 35 - Allah'a ortak koşanlar dediler ki: "Allah dileseydi, ne biz, ne atalarımız O'ndan başka hiçbir şeye tapmazdık ve O'nun emri dışında hiçbir şeyi haram kılmazdık" Kendilerinden öncekiler de böyle yaptılar. Buna karşı peygamberlerin vazifesi, ancak açık-seçik bir tebliğden, ibarettir.

Sitelerde Paylaş

Burada bir sual sormak istiyorum "hiç bir tanrı beni cezalandıramaz"demişsiniz...

Bir toplumda insanları kendi kulu gibi gören -ki bunlara sahte ilah diyoruz-kendi menfaati uğruna diğer

insanlara kendi uydurduğu hayat biçmini yaşamaya zorlayan diktatör sahte ilah'lara bu söylediklerini yapmama

hususunda karşı çıksanız acaba bu diktatör sizi cezalandıramaz mı?

Klişe bir örnek ama Firavn'da aynı biçimde kendisini diğer insanlardan üstün görerek onlara bazı şeyleri dikta ediyordu

ve yapmayanları da malumunuz cezalandırıyordu ve oda sahte bir ilah idi...

Sitelerde Paylaş
Annalttığım Allah modeli gerçek müslümanlık anlayısıdır her bireye göre değişen menfaate göre şekillernen tanrı anlayısı elbette değil dostum.Buna bu çağda orjin islam geçmişte Tasavvuf diyorlardı

Hinduizm'e biraz daha çalış.İncele. Budizme de iyi bak. Tasavvufun kaynaklarını bulacaksın. Kendini kandırmak isteyene hikaye bol nasıl olsa...

Sitelerde Paylaş

hinduizm budizm gibi doğu ekollerinin orjinalinin İslam olduğunu düşünüyorum.Sebebide Şu.

Ayette Allah indinde din İslamdır.der.Ademden bu zamana kadar geeln peygamberler Muhamedden farklı birşey anlatmıyorlardı ki .Musaya inanlar işi kavimleştirrip Musaviyiz dedielr Aynı yahudiler isa geldiğinde İsevi oldular.İbrahime inanlanlar Hanifiz dedi.Muhamede e inanlar müslüman.Hiç biri kendinden önce geleni yalanlamadı.İnkar etmedi.Hatta Muhammedin lakabının Hatemiyyun nebi(son peygamber) olması bu yüzdendir.yani aslında din tek ama günün şartlarına göre update edilmiştir.(ihtiyaçlara göre)temeli genelde aynı olmasınıns ebebi budur sanıyorum.bunlar benim şahsi düşünceler ve varsayımlarım.Gerçeklik payı varmı yokmu bilemem.Kurandada dikat ederseniz Hristiyanlar Sabiiler ve iman edip te salih amel işleyenlere cennet vaadediliyor.HAtta bir ayette ''arabiler İmanlıyız dediler.HAyır sizler İmanlı değilsiniz.İman ettik demeyin Müslümamn olduk diyin. '' der buradaki müslümanlıkla gerçek din arasındaki fark ortada bence .TAbi bu sözümü aslında konu itibari ile bir Müslüman ile tartışmam lazım ama soru buralara geldi yazma ihtiyacı hissettim..

Sitelerde Paylaş

Sayın ikra34

İsterseniz konuyu dağıtmadan matrix olasılığına değinelim

Şuanda herhangibir gücün bizlerle oynamak için tasarladığı bir rüyada olabilirmiyiz?

Bunu bilemezsek Allah'a inanmadığımız için cezalandırılmamız ne kadar mantıklı?

Sitelerde Paylaş

Matrix şunu söylemek istiyorum:

Gerçekte var olanları zaten algılayamıyoruz. Doğru bir algımız olsaydı, tanrı var mı, yok mu tartışmalarına girmezdik. İnsanoğlunun algısı evrenin ve varlıkların kökenleri konularında yetersiz kalıyor. Ve insan da varlığın kökenini kendi gibi bir varlığa - ki insan yaratıcıdır - atfediyor. Aslında tanrı insanın kendisidir.

Ancak şunu da söylemek istiyorum. Kökenlere inildikçe algımız ne kadar yanıltıcı olsa da atomüstü ve moleküler düzeyde algımız da o kadar iyi. Ve bu sayede hastalıklara karşı bilgisayar modelleri kullanarak ilaçlar yapıyoruz. Hepten bir algı problemimiz olsaydı hastalıklarla mücadelede bu kadar iyi olamazdık.

Aslında dışarıda tanrı tarafından yaratılmış bir bilgisayar programı aramanın anlamı yok. Bilgisayar programı kafamızın içinde. Evrimsel olarak gelişmiş bir algı programımız var. Kendi zihinlerimiz birer bilgisayar programı. Çevremizi algılamaya çalışan birer programlarız.

Peki gerçek denilen birşeyler var mı? Bence dışarıda bir gerçek var. Ama bizler bu gerçeği birebir algılayabilen programlardan çok, neslimizi devam ettirebilmek için geliştirdiğimiz ve şimdilik bu kadarı yeterli olan birer program parçalarıyız. Yani algılayabildiğimiz dünya bizim ürememize, çoğalmamıza yetiyor ve o yüzden bu hali ile yeterlidir. Evrenin kökenine dair konular insan zihninin evriminde bir rol oynamadığı için, iş kökene geldiği zaman algılarımız allak bullak oluyor. Tıpkı bir fotonun dalga mı yoksa parçacık mı olduğunu çözemediğimiz gibi.

Bence doğru olan bizlerin birer tanrı makinasına bağlanan kobaylar olmamızdan çok, serbest dolaşan birer program parçaları olmamız. Zaten eğer bir matrix dünyası olsaydı ve tanrı bir programcı olsaydı; bunu hayal edebilen bizlere göre tanrı idrak edilebilir bir varlık olurdu, ya da yapmış olduğu eylem.

Soru aynı soru: "Evrenin kökeninde bir zihin var mı?" Cevap ise bilinmiyor. Ama bence hayır. Çünkü bu kadar karışık bir evreni anlayamazken, kökenini anlayabiliyor -yani tanrıdır gibi sade bir cevap- olduğunu hiç sanmıyorum.

Sitelerde Paylaş
Bence doğru olan bizlerin birer tanrı makinasına bağlanan kobaylar olmamızdan çok, serbest dolaşan birer program parçaları olmamız. Zaten eğer bir matrix dünyası olsaydı ve tanrı bir programcı olsaydı; bunu hayal edebilen bizlere göre tanrı idrak edilebilir bir varlık olurdu, ya da yapmış olduğu eylem.

Soru aynı soru: "Evrenin kökeninde bir zihin var mı?" Cevap ise bilinmiyor. Ama bence hayır. Çünkü bu kadar karışık bir evreni anlayamazken, kökenini anlayabiliyor -yani tanrıdır gibi sade bir cevap- olduğunu hiç sanmıyorum.

Sen sadece olmadığına inanabilirsin, bu bilinemez kesin olarak tanrı yoktur denemez anlamına gelirki buda ateizmin(kısmen pozitif ateizmin) çöküşüdür

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...