Jump to content

Kuran-Tevrat-İncil

Recommended Posts

Bu yazıyı, İslam ın kitabı Kuran ile İsevilik ve Musevilik kitapları olan İncil ve Tevrat ın karşılaştırılması amacı ile yazmaya çalışacağım.Böyle bir karşılaştırma yapmanın gereği, Kuran ın diğer kitapların birebir kopyası olduğu varsayımıdır.Bazı konular hakkında, Kitab-ı Mukaddes(Tevrat-İncil) ve Kuran ın ilgili konulara bakış açısını göstermeye çalışacağım.İkinci nokta olarak Kuran ın İncil ve Tevrat ı desteklediği, doğruladığı noktalarda elbette vardır.Fakat günümüz itibarı ile bu konular, taban tabana zıt olduğu konulara nazaran oldukça azdır.Bu sebeple bu benzerlik noktalarına hiç girmeyeceğim.

Kuran ın Allah ı O nun zatına yakışmayan her türlü nitelemeden arındırırken, diğerlerinde, insanlara şarap içmeyi tavsiye eden, hırsızlık emri veren, Peygamber ile güreş tuttan, zorlanınca hile yapan ve mağlup olan, çıplaklığı emreden, katliam emri veren, söylediğini unutan, yanlış yapıp pişman olan,kendine oğul edinen,yorulup istirihat eden, kullarını kıskanan, kapris yapan, küsen, kulları tarafından azarlanan, ıslık çalan, uyku uyuyan... vs kısacası sıradan bir insan gibi bir Allah inancı dikkat çekmektir.Bu bağlamda bakıldığında bugün, bunların Tevrat ve İncil de bulunmasını sağlayanların, Allah diye kendi kişiliklerini ortaya koydukları çok açıktır.Şimdi buraya kadar söylediklerimi Kitab-ı Mukaddes ve Kuran dan alıntılarla inceleyim:

1-Allah kullarına küsermi?

Ve Rab dedi;Adını La-ammi(merhamete ermemiş) koy, çünkü siz benim kavmim değilsiniz, bende sizin Allah ınız olmayacağım..[Tevrat, Hoşea 1,9]

Ey kendi nefisleri aleyhine haddi aşan kullarım,Allah ın tahmetinden ümid kesmeyin.Çünkü Allah tüm günahları bağışlar.Şüphesiz ki O çok bağışlayan, çok esirgeyendir.[Zümer 53]

2-Allah yalan söylermi?

"O beni çağıracak" sensin Babam, Allahım kurtuluşumun kayası..Bende onu ilk oğlum...bir kere kudsiyetim üzere and içtim, Davud a yalan söylemeyeceğim[Mezmurlar 89, 26-35]

Allah tan doğru sözlü kim olabilir?[Nisa 87]

3-Allah kullarını aldatırmı?

Ya rab beni kandırdın, ben de kandım.benden kuvvetlisin ve beni yendin...[Yeramya 20,7]

Ve dedim Ah ya Rab Yehova' size selamet olacak diyerek, gerçek bu kavmi ve Yeruşalimi çok aldattın[Yeramya 4,10]

Allah tan doğru sözlü kim olabilir?[Nisa 87]

Allah onunla (Kuran) rızasına tabi olanları selamet yollarına eriştirir.Onları izniyle karanlıklardan aydınlığa çıkarır ve doğru yola iletir.[Maide 16]

4-Allah soyulurmu?

İnsan Allah ı soyarmı?Siz ise beni soymaktasınız..[Malaki 3,8]

Göklerin ve yerin hükümranlığının Allah a ait olduğunu... bilmezmisiniz? [Maide 40]

5-Allah ın sevinmesi nasıl olur?

Çünkü bir genç ere varmamış bir kızla evlenirse, oğulların da seninle öyle evlenecekler ve güvey gelinle nasıl sevinirse Allah da seninle öyle sevinecek.[İşaya 62,5]

Allah a yakıştırdığınız sıfatlardan dolayı yazıklar olsun size.[Enbiya 18]

6- Allah ın emri?

Ve arpa pideleri gibi yaparak yiyeceksin ve insandan çıkacak pislikle onların gözü önünde pişireceksin...[Hezekiel 4, 12-13]

Onlar Allah ı layık olduğu şekilde tazim edemediler.[Zümer 67]

7-Allah kıskanırmı?

O zaman Rab memleketi kıskandı..[Yoel, 18]

Allah olmayanla beni (Allah) kıskandırdılar.Bende kavmim olmayanla onları kıskandıracağım.[Tesniye 32,21]

Böylece sana olan gazabımı yatıştıracağım ve kıskançlığım senden kalkacak ve susacağım ve artık öfkelenmeyeceğim [Hezekiel 16, 42]

Sanıyorum, İslam a Allah ın kıskanması ile ilgili Peygamberin söylediği iddia edilen sözler Tevrat ın bu kısmından girdi.Zaman zaman hadislerde atıfta bulunacağımdan burada bir noktayı açıklama gereği duyuyorum.Günümüzde sahih hadis denildiğinde, akla doğruluğu kesinlenmiş ve kesin Peygambere ait olan söz anlaşılır.Ancak "sahih hadis" literatüre göre peygamber sözümü-değilmi diye kritize edilebilecek bir hadis türüdür.Aslında konuyla ilgili, yani kıskançlıkla ilgili rivayetler kritize edilmemiş hadis(ler)dir.Hadis konusu tefarruatlıca incelenmesi gereken bir konu olduğundan şimdilik bu açıklama ile yetinmeyi tercih ediyorum.Belirttiğim üzere zaman zaman atıfta da bulunacağım..

8-Allah uyurmu?

Uyan ya Rab niçin uyuyorsun?[Mezmurlar 44,23]

Kendisini ne bir uyuklama ne de bir uyku tutmaz.[bakara 255]

9-Allah a benzenirmi ya da Allah benzermi?

Ve Rab Musa ya karşı öfkeleneip dedi... ve sen onun için Allah gibi olacaksın.[Çıkış 4, 14-16]

O allah bir tektir...Hiç bir şey o na denk değildir.[İhlas 1-4]

Bu yazıda son olarak İncil den ve en çok bilinen-tartışılan bir alıntı yaparak bir karşılaştırma yapacağım.Sonuç itibarı ile dinlerin en temel inancı, Allah/Yaratıcı inançlarını ve sıfatlarını karşılaştırarak aslında, günümüzde Kuran ve diğerlerinin birbirinin birebir kopyası olup-olmadığını test etmeye çalıştım.Ancak tüm kitapların benzerlikleri itibarı ile de aynı Kaynak tan geldiği gerçeği unutulmamalıdır.Zaten Kuran bunu yalanlamaz.Ben, bugün güncel tabir edilen, İncil ve Tevrat yazmalarından alıntılar yaparak bu karşılaştırmayı yaptım.Fakat daha sıhhatli bir karşılaştırma, İsevi ve Musevilerin ellerinde bulunan en eski Kitab-ı Mukaddes yazmalarını ifşa etmeleri halinde yapılabilecektir kanaatini taşıyorum.

Aşağıda Kuran ayetlerine dikkat edilecek olursa, aslında kendi kitaplarında bulunmayan bir şeyi söyleyip, sonra da söylenilenleri kutsal varsayıp kitap haline getirdikleri ihtimali çok kuvvetlidir.Çünkü Kuran a göre, ne Tavrat ta ne İncil de İsa nın Allah ın olduğu yazmaz.Bu, bugün itibarı ile onların kendi söylediklerini peygamberlerine veya kutsal atfettikleri kişilere söyletip, sonra bu söylenenleri kitap veya inanç haline getirmelerinden kaynaklanmaktır.Amiyane tabir ile kitaba uymak değil de kitabı kitaplarına uydurma işini yapmışlardır..

Burada yine küçük bir hatırlatma yapmakta yarar var;İsevi ve Museviler arasında farkmış gibi görünen bir benzerlik bulunur.Musevilerin, dini yaşantılarında, bizdeki hadis külliyatı benzeri, Talmud, yani bir nevi peygamber sözü etkindir.İsevilik te, ellerindeki İncil yazmaları aslında aziz mektupları/düşünceleridir.Yani Musevilikte talmud, İsevilik te azizler, dini yaşam ve inanç üzerinde etkindir. Müslümanlıkta hadis-ravi oluşumunu bu kavramlara benzetebiliriz.

10-Allah ın oğlu olurmu?

Bizde onun onurunu, Baba'nın biricik oğlunun onuru olarak gördük.[Yuhanna 1, 14]

Rahman a çocuk edindi dediler.And olsun ki ortaya pek kötü bir şey attınız.Rahman a çocuk isnad etmelerin dolayı neredeyse gökler parçalanacak, yer yarılacak, dağlar göçecekti.Oyse rahman a çocuk edinmek yaraşmaz.Göklerde ve yerde olan herşey Rahman a baş eğmiş kul olarak gelecektir.[88-93]

Hırıstiyanlar da:Mesih allah ı oğludur dediler.Bu onların ağızlarında geveledikleri sözlerdir.Bu sözlerini önceki inkarcıların sözlerine benzettiler[Tevbe 30]

Buraya kadar, 3 dindeki Allah inancını kısaca karşılaştırmaya çalıştım.Günümüzdeki ilahi Kitapların farkları, sadece Allah inancı konusunda değildir elbette.Fakat temelden başlayıp diğer, farklara da kısaca, vaktim el verdiği sürece, yine Kitaplardan alıntılar yaparak bu başlık altında değinmeye çalışacağım.Kuran ve diğerleri arasındaki Allah inancı arasındaki farklar elbet bu kadar değil ama kısa olarak vermek okuyucuyu sıkmamak adına daha yararlı diye düşünüyorum.Bazı Tevrat ve İncil alıntılarını hicap duyduğumdan dolayı alıntılamadığımı da belirtmek isterim..

Sitelerde Paylaş

sevgili matrix,

hadisleri devre dışı bıraksak dahi gene kuranın allahı sık sık duygusal davranır,kızar,söver.

ben bunu kendimce kuranda çok yerde görebiliyorum.

islamın allah algısı her ne kadar kutsal kitaptakinden daha tutarlı va akla nispeten daha yatkın olsa da

bence bugünün insanının algısının vardığı noktanın çok gerisindedirdir. ;)

sevgiler...

Sitelerde Paylaş

incil ve tevrat insanlar tarafından tahribata uğratılmıştır incil hz isaya gönderildikten 300 sene sonra yazılmıştır bu sebeble insanlar onu değiştirmişlerdi tevrattada durum aynıdır ama bak yinede bir mucizedir 3 kitaptada aynı allahtan bahseder 3 kitaptada hz ibrahimden bahseder saten allah tüm peygamberlere islam dinini yollamıştır onun insanlara gönderdiği din tektir ancak incil ve tekrat değişmiştir örneğin incil de hz isa allahın oğlu dur sözü gecer bu cok yanlıştır ve bak diyosunki bak dikkatle oku eğer kuran incilin kopyası olsaydı incilde HZ isa allahın oğlu der bunu insanlar uydurmuşltur oysaki kuranda bu durum üzerinde hz isa allahın ancak peygamberidir yazar yani bak burada senin kopya tezni kuran çürütüyor .gercek allahın insanlara gönderdiği dinin bir olduğudur ancak onun en mükemmel ve tamamlanmış şekli hz muhammed s.as efendimize gelmiştir eğer kuran incilin kopyası olsaydı kurandada hz isa allahın oğludur yazardı hala neden inkar edersiniz önünüzdeki kitap kuranın bir mucize olduğunu görmezmisiniz

Sitelerde Paylaş

Sayın Murtedd;

Konu aslında biraz farklı..Kuran a göre, Allah beşeri sıfatlara sahip değil, bizler Allah ın sıfatlarına cüzzi miktarda sahibiz.Söz gelimi Allah "Ben xyz yim" dese idi ve bu sıfatın manası bilmese veya bizde olmasa idi hiç bir zaman Allah ın ne demek istediğini anlayamayacaktık.Ancak diğer kitaplarda Allah verilen beşeri sıfatlar ile eksiklik atfedilip, beşer üstün konuma getiriliyor.Beşer de, bildiğin gibi ilk önce Peygamberleri, azizler vs..Çok fazla uzatmıyorum

vefa;

Yazıyı iyi okumanı tavsiye ediyorum, ben zaten Kuran ın birebir kopya olmadığını söylemeye çalısıyorum..

Abdurrahman;

Kuran, yanlarında Tevrat olduğu halde neden gelip sana (Muhammed) soruyorlar diye sorar bir ayetinde.demek ki o zaman da Tevrat bozulmamış..Bu yazıda diğer kutsal kitapların neden ve nasıl bozulduğunu görebilmen lazım..Yoksa bozulmamıştır diye bir sey iddia etmiyorum..

Sitelerde Paylaş
Sayın Murtedd;

Konu aslında biraz farklı..Kuran a göre, Allah beşeri sıfatlara sahip değil, bizler Allah ın sıfatlarına cüzzi miktarda sahibiz.Söz gelimi Allah "Ben xyz yim" dese idi ve bu sıfatın manası bilmese veya bizde olmasa idi hiç bir zaman Allah ın ne demek istediğini anlayamayacaktık.Ancak diğer kitaplarda Allah verilen beşeri sıfatlar ile eksiklik atfedilip, beşer üstün konuma getiriliyor.Beşer de, bildiğin gibi ilk önce Peygamberleri, azizler vs..Çok fazla uzatmıyorum

tamam şimdi anladım.

verdiğin ayetler referans alınırsa tespitine katılıyorum. ;)

sevgiler...

Sitelerde Paylaş

çok iyi bir çalışma olmuş tebrik ederim . ancak zaten kuranın incil ve tevrattan izler taşıdığını ispat etmeye bile gerek yok bence çünkü öyle olduğu apaçık ortada .Zaten bu üç kitabın yazım tarzı da aynı hepsi ayet gibi numaralanmış cümlelerde oluşuyor..

Sitelerde Paylaş
6417.jpg

İyi koruyamamış demekki

Bu şekilde zarar verebildiklerinimi zannediyorsun ...siz zaten görmediğinize inanmıyorsunuz kuranı karan yapan cismi değil manasıdır..hala ali ata bak ,ışık ılık süt iç kısmındasın üzgünüm ...kuranı korumaktan maksat içeriğidir ...!!!

Sitelerde Paylaş
Bu şekilde zarar verebildiklerinimi zannediyorsun ...siz zaten görmediğinize inanmıyorsunuz kuranı karan yapan cismi değil manasıdır..hala ali ata bak ,ışık ılık süt iç kısmındasın üzgünüm ...kuranı korumaktan maksat içeriğidir ...!!!

Bunlara ne atsan tutarlar Turan Dursun diye bir akıl yoksunu agresif ve depresif bozuklukları yüzünden TRT deki görevinden ayrılmak zorunda bırakılmış bir kişilik atmış kuyuya bir taş..Bunlar snelerdir çıkaramıyor :)

O da ateist falan değildide amerkiadan ateist birinin (İlhanArsel) aylığını alabilmek için ayda 500 dolara ateist oldu işte :)

Onun gibi bir delinin kuyuya attığı taş kolay çıkmaz uğraşıyorlar ya bakalım nereye kadar :)

Sitelerde Paylaş
  • 11 years later...
On 26.06.2008 at 15:02, vefa yazdı:

incil ve tevrat insanlar tarafından tahribata uğratılmıştır incil hz isaya gönderildikten 300 sene sonra yazılmıştır bu sebeble insanlar onu değiştirmişlerdi tevrattada durum aynıdır ama bak yinede bir mucizedir 3 kitaptada aynı allahtan bahseder 3 kitaptada hz ibrahimden bahseder saten allah tüm peygamberlere islam dinini yollamıştır onun insanlara gönderdiği din tektir ancak incil ve tekrat değişmiştir örneğin incil de hz isa allahın oğlu dur sözü gecer bu cok yanlıştır ve bak diyosunki bak dikkatle oku eğer kuran incilin kopyası olsaydı incilde HZ isa allahın oğlu der bunu insanlar uydurmuşltur oysaki kuranda bu durum üzerinde hz isa allahın ancak peygamberidir yazar yani bak burada senin kopya tezni kuran çürütüyor .gercek allahın insanlara gönderdiği dinin bir olduğudur ancak onun en mükemmel ve tamamlanmış şekli hz muhammed s.as efendimize gelmiştir eğer kuran incilin kopyası olsaydı kurandada hz isa allahın oğludur yazardı hala neden inkar edersiniz önünüzdeki kitap kuranın bir mucize olduğunu görmezmisiniz

senin yorumun çöp arkadaşım, açıkça ispatlıyorum..tevrat: yaşeya 40-8:ot kurur çicek solar dünya yok olur, ama tehovanın sözleri sonsuza dek durur. incil: matta 5. 18: yer ve gök ortadan kalkmadan .herşeye gerçekleşmeden kutsal kitaptan ve yasadan ufacık bir harf ve nokta bile eksik olmuyacaktır.kuran. hicr. 9: şüphesizki kuranı biz indirdik onu koruyucuda bizizdır.

demekkı asıl kitap tevrattır. ben iniş  tarihlerinin ispatına bakarım.

tevrat ne zamann  inmiş?..4500 yıl önce ..SON DİN 4500 YIL ÖNCE TEVRAT VE SON PEYGAMBER MUSA DİYOR BU  AYETTE  BU İSPATTIR!! GERİSİ PERi  MASALI.. incil 2000 yıl önce. kuranda 1400 yıl önce.

dememki 3 kitabı yazanda  gerçekten musadır.. yada diğer olasılık  incil ve kuran sahte iddialardır!!

bunun başka birt açıklaması yoktur.. 

diğer 3 havarı aslında peygamberlık iddiasıyla incilleri yazmıştır. yoksa havarı olarak yazmış olsalardı. ayetlerin ismi markos luka ve yohanna değil direk matta olurdu. tevratta isayla ilgili ço kaz bilgi var, genelde tevrat ve kuran aynı oldugu için bir birini över ayetler vardır. kuranda biz israil ogullarını üstün kıldı kayetide ispattır... çünkü matta isanın! gerçek adıdır! isa filstinl ibir ailenın çocuguydu...bu yüzden isa adı çocukluk dönemınde değiştirildi..bun sadece vatikan biliyor... dünyada çok az insan bu gerçeği gizliyor. incil ayetlerini tamamen değiştirende vatikandı... ger.ek yohanna markos ve luka ayetlerinde isa ya yer verılemmış vatika u kıtapları yakarak isaya tekrar vermıştır.. isaya vahiy olarak inmesi mantıksız olur unuttugun birşey var, isa ve davud tanrının oğludur denmiş.. musa ve muhamemdde peygamber denmış.. arada çok buyuk bir fark vardır..şimdi tanrının oğluna vahiy inmesi anlamsız olur. zaten tanrı gücüne sahip aklı ve mantıgıyla tanrının sözlerini insanlara bildirebilr.ayrıca tevratın 3 milyon kişi önunde indiğine dair bir ayet yok uydurma kafandan, tevrat 10 emir şeklinde yanı taş tabletler şeklinde inmiştir iddiası vardır..4500 yıl öncekı dönemlerde kitap yok çünkü matbaa yok dolayısıylede o dönemlerde, 2 seçene kvar, ya taş tabletler yada parşömnetler daha sonrada bu emırler parşömentlere yazılmıştır. bana sorarsan isa musa muhammed yok zaten o hayal ürünü ve davud akli dengesi bozuk insanlardı.. hiç şüphen olmasın..asanı yılan olması yok atlası 2 ye yarmak bunlar fantastık masallar... inanaın aklından şüphe ederim..kuranı anlıyarak okuyanlar şunu mutlaka farkedicektir.. ilk orjınal kuran 4500 yıl önce yazılmış ve sadece 38 ayetten oluşmaktaydı dahada önemlisi ibranice ve aramıce ayetlerdi.. 1400 yıl önce medinede yasıyan yahudi asıllı bir zat tarafından arapçaya cevrildi ve ayetler eklenmeye başlandı.eyet eklemeleri emeviler ve ababsiler dönemindede devam etti. ali imran sürelerini kurana ekleyen alidir. böylece asıl amacıda sünni kuranı şii kurana cevirmektir.. daha sonrada farabi gazalı ve buhari dönemlerinde kurana çeşitli ayetler eklenmiştir..en son olarakta osmanlı dönemindekı alimler tarafından kurana son şekli verilmiştir. ve ayetler 6236 olarak sabitlenmiştir.. türkçe meallerde il kdefa 1950 den sonra yazılmıştır. şimdiki kuran meallerinin tamamı sahtedir çakmadı.. ayrıca sünnet ve namaz rütüelide yahudi icadıdır...kuran ayetlerinin çogu süreklı fıravundan bahsediyor süreklı fıravuna ceza veriyor.. anlıyarak okuyan biri kuranın açıkça 4500 yıl yazıldıgını anlar..

tarihinde karamsarhuman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...