Jump to content

Allah dünyaya müdahele eder mi ?

Recommended Posts

Evet arkdaşlar dinle ilgili çok temel bir sorunum var

Acaba "Allah dünyadaki olaylara müdahele ediyor mu ?"

mesela bir insanın başına kötü bişey gelmesini sağlayabilir mi veya iyi bir şeye vesile olabilir mi ?

yoksa herşeye tamamen kayıtsz kalıp olanı biteni sadece kayıt mı eder ?

cevaplar için teşekkür ederim şimdiden...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 79
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Yaratıcı yoksa müdahale olayı da yok. Ama varsa bile benim düşünceme göre müdahale etmiyor ve bu gayet net ve açık. İnsanlar tarafından bir kısmı ortaya çıkartılmış temel kurallar var, mesela kütle çekim kanunu, mesela enerji=kütle x Işık hızının karesi vs. Bu tip kurallar evrenin tüm işleyişini zaten bir denge içerisine sokmuş durumda. Dengenin bozulması ve başımıza gelen yada gelecek olan felaketler hep bizim eserimiz.

Şöyle düşünelim bir oyuncakçımız var ve çeşit çeşit oyuncaklar yapmış ve bunları bir ortama bırakmış. Onların hareketlerini izliyor, yanlış hareketlere ceza veriyor doğru hareketleri ödüllendiriyor, bu oyuncakların kendisine itaat etmesini, önünde eğilip kalkmasını istiyor. Fakat birde bakıyor ki oyuncaklarının ancak 1/10 u yada 1/20 si kendisine itaat ederek önünde eğiliyor. Bunu kendi açısından bir başarısızlık olarak görmez mi? Yada bu kadar oyuncağı yapacak bilgelikte ve güçteki oyuncakçı için bu başarısızlık normal mi?

Sitelerde Paylaş
Boyle bir allah olmadıgı için müdahale edemez, allahın varolduğuna inananlar müdahale ettiğini sanırlar.

Bu olayların hiç bir bilimsel açıklaması yoktur yanlızca kıçlardan element uydurmaktan öteye gidemez.

Fikrini çürütmek istemezdim arkadaş ama ben Allahın varlığına inanıyorum aynı zamanda müdahale etmediğine inanıyorum..

Bilimin açıklayamadığı gerçekler olduğunu allamei cihan bilirken sen bilimden söz ediyorsun bu konuda bile..

Bilimin kendisi denizde bir su damlası olmadığını kabul ettiği halde bir su damlasına itimat eden adamın bunu böyle tekdüze saçma sapan yorumlaması normal..:)

Sitelerde Paylaş

Bilimin denizde bir su damlası olduğunu iddia etmek biraz fazla abartılı. Ancak bilimin birçok olaylar karşısında güçsüz ve çaresiz kaldığı da doğrudur. Ama 20. yüzyılın başlarında vereme milyonlarca kurban verildiği düşünülürse , günümüzde ise tüp bebekle çocuk sahibi olunabildiği, hatta cinsiyetini belirleme şansının bile meydana geldiği açıkken bu gelişmelerin sonunun olmayacağı ve insanların bilim dalında çok daha gelişebileceği yargısına ulaşılabilir. Dinlerin vardır ve inanın itaat edin diye ortaya atıp işin içinden basitçe sıyrılmasını bir kefeye koyun, bilimin neden- nasıl ilişkilerini ortaya koymaya çalışması gayretlerini diğer bir kefeye koyun. Bana kalırsa insanlığın geleceğini düzenleyecek ve kurtaracak bilimsel çalışmalardır. Dinler değildir. Dinler yüzünden tarih boyunca milyonlarca insan birbirini kırmıştır öldürmüştür. Dinlerin kardeşliği, dinlerarası diyalog çağrıları bile insanların fikirleriyle, zekalarıyla ortaya çıkmış, dinlerin insanlığa verdiği zararı en aza indirgeme çabalarıdır.

Sitelerde Paylaş
Yaratıcı yoksa müdahale olayı da yok. Ama varsa bile benim düşünceme göre müdahale etmiyor ve bu gayet net ve açık. İnsanlar tarafından bir kısmı ortaya çıkartılmış temel kurallar var, mesela kütle çekim kanunu, mesela enerji=kütle x Işık hızının karesi vs. Bu tip kurallar evrenin tüm işleyişini zaten bir denge içerisine sokmuş durumda. Dengenin bozulması ve başımıza gelen yada gelecek olan felaketler hep bizim eserimiz.

Şöyle düşünelim bir oyuncakçımız var ve çeşit çeşit oyuncaklar yapmış ve bunları bir ortama bırakmış. Onların hareketlerini izliyor, yanlış hareketlere ceza veriyor doğru hareketleri ödüllendiriyor, bu oyuncakların kendisine itaat etmesini, önünde eğilip kalkmasını istiyor. Fakat birde bakıyor ki oyuncaklarının ancak 1/10 u yada 1/20 si kendisine itaat ederek önünde eğiliyor. Bunu kendi açısından bir başarısızlık olarak görmez mi? Yada bu kadar oyuncağı yapacak bilgelikte ve güçteki oyuncakçı için bu başarısızlık normal mi?

Hangi fikre hizmet ettiğini kendinin bile anlamayacağı bir yazı yazmış arkadaşımız..

fakat olayı bu kadar basite indirmek her babayiğidin harcı değil oyuncakla düşünen.bilen.fikri algıları olan insanı karşılaştırmak ne kadar akla yakın gelir?..Başarısızlık olarak gördüğü oyuncakların aklının olmayışını kendi aklına ne kadar getirir bu muamma..

Oyuncağına akıl fikir seçme özgürlüğü verdiğin takdirde 1/20 diye öngördüğün ve aslında 1/5 olan başarı grafiğini yakalayabilmek için bir mikrobun üzerinde yüzlerce yıl çalışma sonucu bu dereceye (1/20) kendi iradeleri dışında akıl ve fikirden yoksun bir varlığa hükmettiklerini söyleyebilen bilim adamları için bulunmaz bir rakamdır..

Sitelerde Paylaş
zaten sorum kurana göre yani allahın var olduğunu varsayarsak müdahale ediyor mu ? onu merak ediyorum. Yani konuyu allahın varlığına yokluğuna çekmek istemiyorum...

Tanrıya Sanrı diyebilen bir insanın nereye çekeceği konusunda bir fikir sunmak saçmalık olurdu:)

müdahale meselesi kurallarla sabittir..

Kuralları koyduktan sonra müdahalenin bir anllamı yoktur

Anlamsızlık bir yana müdahale edilecek bir şey yoktur..

Sitelerde Paylaş
Tanrıya Sanrı diyebilen bir insanın nereye çekeceği konusunda bir fikir sunmak saçmalık olurdu:)

müdahale meselesi kurallarla sabittir..

Kuralları koyduktan sonra müdahalenin bir anllamı yoktur

Anlamsızlık bir yana müdahale edilecek bir şey yoktur..

yani etmez diyorsunuz ? yanlış anlamadıysam

Sitelerde Paylaş
Bilimin denizde bir su damlası olduğunu iddia etmek biraz fazla abartılı. Ancak bilimin birçok olaylar karşısında güçsüz ve çaresiz kaldığı da doğrudur. Ama 20. yüzyılın başlarında vereme milyonlarca kurban verildiği düşünülürse , günümüzde ise tüp bebekle çocuk sahibi olunabildiği, hatta cinsiyetini belirleme şansının bile meydana geldiği açıkken bu gelişmelerin sonunun olmayacağı ve insanların bilim dalında çok daha gelişebileceği yargısına ulaşılabilir. Dinlerin vardır ve inanın itaat edin diye ortaya atıp işin içinden basitçe sıyrılmasını bir kefeye koyun, bilimin neden- nasıl ilişkilerini ortaya koymaya çalışması gayretlerini diğer bir kefeye koyun. Bana kalırsa insanlığın geleceğini düzenleyecek ve kurtaracak bilimsel çalışmalardır. Dinler değildir. Dinler yüzünden tarih boyunca milyonlarca insan birbirini kırmıştır öldürmüştür. Dinlerin kardeşliği, dinlerarası diyalog çağrıları bile insanların fikirleriyle, zekalarıyla ortaya çıkmış, dinlerin insanlığa verdiği zararı en aza indirgeme çabalarıdır.

Evet biraz fazla abartılı olduğu fikrinde hem fikiriz..

Bir damlanın mikronda biri bile değil çünkü..

Evrenin içerisindeki bir damla bile olmayan güneş sistemimizin içinde ulaşamadığımız gezegenler olduğunu varsayarsak..

tarihinde keleyt tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Allah'ın izni olmadan yaprak kımıldamaz.. Herşeyin Allah'ın bilgisi dahilindedir.. Müdehaleye gelince isterse eder istemezse etmez...

Burda bir arkadaş o kadar masumane yazmış ki ister eder ister etmez diye..

İslamı yerin dibine geçirme kampanyalarına katılır gibi..

Belli bir zamanda Allah müdahale eder diğer bir zamanda etmezse adalete sığmaz anlayışının çok uzağında..

Sebebullah dene şeyin farkında bile değil..

Sebepler yaratılır yaratılanlar sebeplere bağımlı ve onun dışına çıkamayacak biçimde yaşarlar müdahale söz konusu değildir..

Allahın izni olmadan yaprak kıpırdmaz demiş aynı fikirde olmakla birlikte ne kadar sığ bir görüşte olduğunu da görüyorum..

Yaprak ne zaman kıpırdar rüzgar estiği zaman değilmi rüzgarın ve yaprağın kanunu koyduktan sonra yaprağın kıpırdaması için çaba sarfedilirmi?

Allah çaba sarfetmez kanunları koymuşsa kanunlar çerçevesi içinde hayat akışına devam eder..

Zamanın dışına çıkamayan insan bilimi överken bilim zamanın sadce bir boyut olduğunu görmüş ama bu boyutun dışına çıkabilmenin imkanını bulamaz..

İşte kanun işte çıkış zorlamaları müdahale olsa insanlar zorlarmıydı?

Sitelerde Paylaş

allahın müdahele ettiğini düşünen arkadaşlar, madem bunu yapabiliyor neden bu kadar kötü insanlar, bu kadar acı çekiyor. müslümanlar neden en geri kalmış toplumlar. bunları hiç kendinize soruyormusunuz. yoksa allahınız sizi sevmiyormu yada sınavımı zorlaştırıyor. bırakın bu işleri müdahale falan ettiği yok dünyada ne oluyorsa bizim yüzümüzden oluyor, ve hiçbir müdahele yok biraz kafa yorarsanız ne demek istediğimi anlarsınız. düşünsenize günümüzde açlıktan ölen çocuklar var madem müdahale edebiliyor bunlara neden karışmıyor, allahınız sizden de mi gaddar o insanlar için siz üzülürken tanrınızın umrunda degil.

Sitelerde Paylaş
allahın müdahele ettiğini düşünen arkadaşlar, madem bunu yapabiliyor neden bu kadar kötü insanlar, bu kadar acı çekiyor. müslümanlar neden en geri kalmış toplumlar. bunları hiç kendinize soruyormusunuz. yoksa allahınız sizi sevmiyormu yada sınavımı zorlaştırıyor. bırakın bu işleri müdahale falan ettiği yok dünyada ne oluyorsa bizim yüzümüzden oluyor, ve hiçbir müdahele yok biraz kafa yorarsanız ne demek istediğimi anlarsınız. düşünsenize günümüzde açlıktan ölen çocuklar var madem müdahale edebiliyor bunlara neden karışmıyor, allahınız sizden de mi gaddar o insanlar için siz üzülürken tanrınızın umrunda degil.

Yazılarımı oku peki benim ve benim gibi düşünenler hakkındaki yorumun nedir..Hadi müdahale ediyor diyenleri bir kenara bırak..Saldıracak birini buldun ama boyu boyuna birini bul..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...