Jump to content

Allah dünyaya müdahele eder mi ?

Recommended Posts

• İleti 79
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Eğer kuran bir öğütse hiç bir yaptırımı olamaz.. İsteyen öğütü dinler isteyen dinlemez.

evet kuranda böyle diyor zaten. eğer size verilen tehlikeli haberleri dikate almazsanız, büyük tehlikelere gireceksiniz. çünkü görevinizi yapmamakla başkaların hukukuna tecavuz ediyorsunuz. onların haklarını sizde adili mutlak yaratıcıları alacaktır. bunlarda sakının. diye öğüt verir.

Sitelerde Paylaş
sen hiç düşündünmü neden yapın diyor ? halbuki insanın ibadetine ihtiyacı yok. çünkü istese zaten herkesi kendine ibadet ettirirdi. melekler gibi sabip kılardı.

burda senin düşünmemn gereken ban neden ısrarla ibadet et diyor. tabi sende bu düşünme kabiliyeti olmadığı için. sormazsın. ben sana hatırlatayın.

senin bu hayat için hiç fikrin oldumu? sahip oldugun düşünce nedir? ne için yaşarsın? hayat sana ne veriyor?

sana sorulan bütün soruların cvbı kuranda. yani senin düşüncelerin değil. utanmadan bide bana düşünme kabiliyetimin olmadıgını mı söylüyorsun?

Sitelerde Paylaş
ok o zaman allah kimseyi niye inanmadın diye cehennemde yakmayacak ..

Suç işlemek iradem dahilinde olduğu halde dünya kurallarında bile aciz insanlar tarafından hemde benim gibi nefes alan nefes veren insanlar tarafından suç işlediğimde mahkum edilebiliyorsam benden çok yüce bir varlık tarafından suç işlediğimde mahkum edilmemem zaten adaletle bağdaşmaz..

Sitelerde Paylaş
Allah neye mudahele etmiyor acaba. bunu merak ettim. söylermisin.

Allahın müdahale etmemesinin sebeplerini mi araştırıyorsun dalgamı geçiyorsun bu belli olsa cevap çok basit bunu sende bulabilirsin..

Adalet diye haykıran akıl ve bilgi sahibi insan yaratan Allah bunun adaletle bağdaşmayacağını senden ve benden daha iyi bilirde ondan..

Sitelerde Paylaş
ok o zaman allah kimseyi niye inanmadın diye cehennemde yakmayacak ..

inkar etmek, görmüş olduğun zerreden, güneş sitlemlerine kadar işleyen ilahi sıfatlarla iş gören ve fazifeli memurların hakkanyetini inkar etmektir.

bu mevcudatların hakkını alacaktır. çünkü onları başı boş ve fazifesizlik abesiyetle suçlaıştır. tabi daha milyonlarca var ama bunlar özettir.

mesela ağaçtan alınan meyvenin allahtan olduğunu bilmezse ,ağaca vermeye mecburdur. o zaman ağacı ilaha ortak saymış gibi bir suç işleyecek.

Sitelerde Paylaş
senin bu hayat için hiç fikrin oldumu? sahip oldugun düşünce nedir? ne için yaşarsın? hayat sana ne veriyor?

?

sana sorulan bütün soruların cvbı kuranda. yani senin düşüncelerin değil. utanmadan bide bana düşünme kabiliyetimin olmadıgını mı söylüyorsun?

örümcek. örümcek kadar bir kafaya sahip değilsin.

bunları yukardakileri bilmeyen muslüman varmı acaba ?

kurandaki cevaplar ise.

bu soruyla o örümcek kafanıda kaybettin üzgünüm.

çünkü insanlar kitaplardan bilgi almaya mecburdur. muallimsiz olmaz. kuran sadece kolay bulamsı için yolunu ona anlatır.

dağları görürsün, onları hareketsiz sanırsın. Hâlbuki onlar bulutların geçişi gibi hareket ederler. 27,88.

işte senin gibi yıldız böcekleri kendi aklına güvenirse kuranın ilmine anlacak yüz yıllar onra ulaşabilir.

tarihinde bredpitt tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
peki konuyu dağıtmayalım .. Daha öncede sordum şimdide soruyorum

hiç dua ettin mi ? istediğin bir şeyin gerçek olması için ?

Serkan dua Bir yakarıştır bir yalnız kalmama dürtüsüdür.Dua etmek tebih etmektir anmaktır övmektir..

Arabam olsun evim olsun diye dualar etmenin saçmalığı altında ezilen saçma müslümanlar olduğu bir gerçektir ama bunu isteyen ateistlerin varlığıda yadsınamaz..

İstemenin manasını anlamadan duanın içeriğine varamayız dua dersen etmemek mümkünmü ?

Yani istememek mümkünmü insan sonsuz istek sahibidir amaçlarına ulaştığında bile bir şeyler ister mesela geçenlerde burda bir ateist arkadaş bir gün müslüman diye bir şey kalmayacağını umduğunu söylemişti buda bir dua dır..Kelime manasıyla dua istemektir..

İstemeyen insan olabilirmi?

Allaha edilen dualar olurluk ve olmazlık diye ikiye ayrılır bunu biliyorsun değilmi? Saçma sapan insanlar saçma sapan isteklerde bulunabilir..Jim Carrey in Aman Tanrım filminde insanların lotoyu tutturmak istemeleri ve o gün her duann kabul olması gibi dua kabul edilirse bir kaos olur çünkü bir başkasında olanı istemeyen insan yoktur..

Duanın asıl maksadı yolundan siz ve sizin gibi insanlar tarafından saptırılmamak gibi insani dürtüler olursa işte o zmaan amacına kavuşur ki buda kabul edilebilir değildir sadece insan motivasyonu bakımından önemli bir yer teşkil eder ki bu en mühimidir..

Dua bir motivasyon aracıdır..Dua etmek bu nedenle olması kaçınılmaz bir olgudur..

Sitelerde Paylaş
örümcek. örümcek kadar bir kafaya sahip değilsin.

çünkü insanlar kitaplardan bilgi almaya mecburdur. muallimsiz olmaz. kuran sadece kolay bulamsı için yolunu ona anlatır.

demek sadece kitaplardan bilgi alınır ve yeni bilgi üretmenin imkanı yoktur :) mutlaka önceden birinden öğremek zorundayız yani.. Akıldan ve mantıktan bahsediyorsun ve akıl yoluyla yeni bilgi üretilemeyeceğini savunuyorsun.

Sitelerde Paylaş
demek sadece kitaplardan bilgi alınır ve yeni bilgi üretmenin imkanı yoktur :) mutlaka önceden birinden öğremek zorundayız yani.. Akıldan ve mantıktan bahsediyorsun ve akıl yoluyla yeni bilgi üretilemeyeceğini savunuyorsun.

Akıl tanrıyı bulur serkancc..

Bir kitaba gerek duymadan bulur hemde Antony Flew.. yıllarca arkasında koşulan o adamı şimdi anmak bile istemez ateist dünyası oysa yıllarca hakkında en güzel yorumları yapan düşünen insan olduğunu her yazılarında dile getiren aeizmin önde gelen sözde bilim ve ilim adamları şimdi ona düşmandırlar nedenmi? Nedeni gayet basit 81 yaşında ortaya çıkıp artık Allaha inanıyorum demesidir neden..

81 yıl inceleediğine ince eleyip sık dokuduğuna inanan insanlar birden etrafında vızıldamaya başlamışlar sen ne bilirsin ki zaten demişlerdir ona dinleyeni kalmamıştır bir anda..Bunları göze alabiliyorsa sen ben hepimiz onun samimiliğine boyun eğmeliyiz değilmi?Bir anda arkasında olan binlerce kişiyi karşısına almak hemde sırf (sizin için)basit bir inanç meselesi yüzünden..

Takdir bekleyen mesele tekdir le karşılandı işte..Kötek az kaldı..

Sitelerde Paylaş

benim cevabım bredpitt arkadaşaydı .. sen bunu bredpite anlat bence.. Ona göre akıl yoluyla hiç bir bilgi üretilemez illa bi kitapta yazılmış olması lazım .. inandığı tanrısını da zaten kitaptan öğrenmiş.

Yanlız senin dua ve allahın müdahalesi hakkındaki görüşlerin kendi dininle çok ters düşüyor. Çünkü bir çok müslüman din alimi ve dini kitap yerin göğün dua ile ayakta durduğı ve allahın müdahelesi olmaksızın yaprak bile kımıldamayacağı görüşünde.. Sen bunların tersini iddia ederek kendi dininle ters düşüyorsun bilmem farkında mısın ?

Sitelerde Paylaş

keleyt arkadaşım...

evet mantıklı düşünüyorsun, allah müdahale etmemeli , müdahale ederse adaletsizlik olur ve dua da insanı motive etmekten başka bir işe yaramaz .. Ama bunlar senin inandığını sandığın islam dininde olan şeyler değil . bu fikirlerini bir islam forumunda dile getirirsen seni dinden çıkmakla suçlarlar emin ol .. Bilmem farkında mısın ?

Sitelerde Paylaş
benim cevabım bredpitt arkadaşaydı .. sen bunu bredpite anlat bence.. Ona göre akıl yoluyla hiç bir bilgi üretilemez illa bi kitapta yazılmış olması lazım .. inandığı tanrısını da zaten kitaptan öğrenmiş.

Yanlız senin dua ve allahın müdahalesi hakkındaki görüşlerin kendi dininle çok ters düşüyor. Çünkü bir çok müslüman din alimi ve dini kitap yerin göğün dua ile ayakta durduğı ve allahın müdahelesi olmaksızın yaprak bile kımıldamayacağı görüşünde.. Sen bunların tersini iddia ederek kendi dininle ters düşüyorsun bilmem farkında mısın ?

Hayır,dinimi biliyorum ve ters düşen bir şey göremiyorum yoksa sizlere anlatılan dinden mi tiksindinizde böyle yazıyorsunuz..Asla ve asla akıl mantık ikileminde kalan sözlere itibar etmemek felsefemdir..

Ve bu düşündüklerimle kuran arasında bir fark göremiyorum..Din alimleri derken hangisinin bu konuda söylemleri var dua olmadan yer ve gök ayakta duruyor diye bilmiyorum biliyorsan hemen okuyayım merak ettim bende..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...