Jump to content

Allah dünyaya müdahele eder mi ?

Recommended Posts

"Kullanılmayan güç, güç değildir" diye bir reklam vardı eskiden... :rolleyes:

Reklam bir yana güç kullanılmış ve etkisiyle hayat sürüyor..diyoruz müdahale gücü ise kullanmaya bağlıdır kullanılmıyorsa güç yok anlamına gelmez..

Bir ahlaksızı sokak ortasında dövebileceğin halde yürüyüp gitmen senin güçsüz aciz biri olduğunu anlatıyorsa hemfikiriz o zmaan..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 79
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Evet arkdaşlar dinle ilgili çok temel bir sorunum var

Acaba "Allah dünyadaki olaylara müdahele ediyor mu ?"

Ne müdahale etmesi tüm dünya filminin senaryosunu yazandan bahsediyoruz tüm rolleri belirleyenden

Hayatlarımızın her anını belirlemiş, kitabını bile yazmış(Levhi Mahfuz)

Siz hala müdahale varmıyı tartışıyorsunuz...

Sitelerde Paylaş
Reklam bir yana güç kullanılmış ve etkisiyle hayat sürüyor..diyoruz müdahale gücü ise kullanmaya bağlıdır kullanılmıyorsa güç yok anlamına gelmez..

Bir ahlaksızı sokak ortasında dövebileceğin halde yürüyüp gitmen senin güçsüz aciz biri olduğunu anlatıyorsa hemfikiriz o zmaan..

17 aylık bir çocuğa tecavüz edilirken, gücün de varken müdahale etmeden yanından geçiyorsan acizsin demektir ya da kayıtsız, ya da zalim, bilmiyorum ne demeli...

Sitelerde Paylaş
örümcek. örümcek kadar bir kafaya sahip değilsin.

bunları yukardakileri bilmeyen muslüman varmı acaba ?

kurandaki cevaplar ise.

bu soruyla o örümcek kafanıda kaybettin üzgünüm.

çünkü insanlar kitaplardan bilgi almaya mecburdur. muallimsiz olmaz. kuran sadece kolay bulamsı için yolunu ona anlatır.

dağları görürsün, onları hareketsiz sanırsın. Hâlbuki onlar bulutların geçişi gibi hareket ederler. 27,88.

işte senin gibi yıldız böcekleri kendi aklına güvenirse kuranın ilmine anlacak yüz yıllar onra ulaşabilir.

kullanıcı adımı birkez daha okumanı tavsiye ediyorum. ondan sonrada okuduğunu iddia ettiğin kitapları gözünle oku başka tarafınla okuma. senin her topic te saçmaladığını biliyorum ama artık bakıyorum haddinide aşmaya başlamışsın.

madem dinine gelecek sorgulamalar zoruna gidiyor girme buraya. emin ol burda herkes senin seviyene inebilir ama senin kadar küçülmeyi kimse göze alamaz.

geçmişteki yobazlara, ileri görüşlü insanların önünü kesen onları yadırgayan ahmak insanlara nasıl şuan gülüyorsak, gelecek nesillerimizde sana kıçıyla gülecek bred pitt. bu cahil karanlık düşüncenin bir parçasısın sende.

Sitelerde Paylaş

mesela bir insanın başına kötü bişey gelmesini sağlayabilir mi veya iyi bir şeye vesile olabilir mi ?

yoksa herşeye tamamen kayıtsz kalıp olanı biteni sadece kayıt mı eder ?

Yaşadığım tecrübelere dayanarak müdahele ediyor diyorum.,

Yada olacakları önceden bildiği için, herşeyi onun üzerine kuruyor ve olaylar gelişmeye başladıgında herhangi bir müdahele yapmasına gerek kalmıyor. Zira bizi yaratmadan önce müdahele etmiş oluyor.

Sitelerde Paylaş

Müdahale etmez olur mu?? Tabii ki eder.. Ayetleri veriyim size hemen..

78. Nerede olursanız olun, ölüm gelip sizi bulacaktır, göğe yükselen kulelerde olsanız bile.” Onlar güzel şeylere kavuştuklarında, bazıları “Bu Allah’tandır!” derler; ama başlarına bir kötülük gelince, “Bu senin yüzündendir [ey arkadaş]!” diye feryad ederler. De ki: “Hepsi Allah’tandır!” O halde bu insanlara ne oluyor da kendilerine bildirilen hakikati kavramaya yanaşmıyorlar?

79. Size gelen her iyilik Allah’tandır; başınıza gelen her kötülük de kendinizden.SENİ [ey Muhammed,] bütün insanlığa bir elçi olarak gönderdik: ve hiç kimse [buna] Allah’ın şahitliği gibi şahitlik yapamaz.

78'in açıklaması; Yolda yürürken ve senin karar vermen, iraden dışında (tesadüfen sandığın) başına gelen bir olay neticesinde doğan kötü sonuç yada iyi sonuçların tamamı, hepsi yani “bu konudaki” herşey ALLAH’tandır.

79'un açıklaması; Fakat sen hayatın boyunca alkol, sigara kullandın kansere yakalandn..İşte kendi iraden sonucu olan olayların kötü olarak nitelendirdiklerin “hepsi” kendi nefsinden, iyi olarak nitelendirdiklerinin “hepsi” ise Allah’tandır..

Bu açıklamalar bir islami siteden.. Şimdi soruyorum; Müslümanlara göre, bir bebeğe tecavüz edilmesi, yada savaşın ortasında kalmış küçük çocukarın yaşadıkları ve buna benzer bi çok olay Allahtan mıdır?? Yoksa sorumluluk, bu olayı yaşayan kişilere mi aittir??

Sitelerde Paylaş
Müslümanlara göre, bir bebeğe tecavüz edilmesi, yada savaşın ortasında kalmış küçük çocukarın yaşadıkları ve buna benzer bi çok olay Allahtan mıdır?? Yoksa sorumluluk, bu olayı yaşayan kişilere mi aittir??

İslam inancına göre bu kesinlikle olaya maruz kalan kişinin suçudur.Bu bir yaşını doldurmamış bir insan ible olabilir.Başına kötü bişey geldi ise kendisi suçludur.

İslam aleminde ibret olsundiye anlatılan milyonalrca rivayete göre sakat doğan çocukların sakat doğmasının suçu o anneden yada babadan dünyaya gelmiş olmaktır.Evebeynler daha önce büyük bir günah işlenmiş ise bunun cezasını doğan çocuk çeker.(tabi anormal doğmuş ise) Bknz:yılan çocuk...

Yada islam ile hiç alakası olmayan bir ülkeye doğmuş olmakda çocuğun kendi suçudur.

Dişi olarak doğmakta...

Sitelerde Paylaş
Fikrini çürütmek istemezdim arkadaş ama ben Allahın varlığına inanıyorum aynı zamanda müdahale etmediğine inanıyorum..

Bilimin açıklayamadığı gerçekler olduğunu allamei cihan bilirken sen bilimden söz ediyorsun bu konuda bile..

Bilimin kendisi denizde bir su damlası olmadığını kabul ettiği halde bir su damlasına itimat eden adamın bunu böyle tekdüze saçma sapan yorumlaması normal..:)

Bilimin birikimi su damlası kadar olabilir, fakat bilimsel yöntem dinlerin aksine damlaya damlaya göl olmaya açıktır.

Ayrıca duaların kabul edileceğinden bahseden, dolayısıyla istatistiğe karşı gelen bir dîne su damlasından daha fazla itimad etmiyorum.

tarihinde teenspirit tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Evet arkdaşlar dinle ilgili çok temel bir sorunum var

mesela bir insanın başına kötü bişey gelmesini sağlayabilir mi veya iyi bir şeye vesile olabilir mi ?

yoksa herşeye tamamen kayıtsz kalıp olanı biteni sadece kayıt mı eder ?

cevaplar için teşekkür ederim şimdiden...

müdahale edemez bence.

şu kara kıtaya bir el atabilirdi, edecek olsa.

yada hakikaten pislik bir varlık, olan bitenden rahatsız olmuyor. ;)

Sitelerde Paylaş
müdahale edemez bence.

şu kara kıtaya bir el atabilirdi, edecek olsa.

yada hakikaten pislik bir varlık, olan bitenden rahatsız olmuyor. ;)

sen daha cok bi pislike benziorsun...

Allah dünyaya mdahale eder ama bazi seyleri bize birakir, hani siz özgür irade diorsunuz ya aynen ondan...

bazi seyler bizim elimizdedir, o kiyilarin öle olmasinin nedeni biz diilmizmiyiz?? ayrica ozon tabakasinin nedeni yine biziz ayrica bu sene gecen seneden allahima sükürler olsunki daha cok yagmur yagdi :D nasil bizlerin bi sonu var kainatinda bi sonu var hic bir varlik sonsuz diildir, ciceker böcekler, hayvanlar herneyse ve insanlar zamani gelirler doarlar zamani yine gelir ve ölürler, kainatta var oldu ve bi sonuda olcak nasilki var olduna bi cok sein inanioruz yok olcana neden bi türlü inanamioruz???

Hem bu tür olaylarin simdilerde olacai sizin o sapik dediniz allahimizdan gelen Kurani kerimde yazior, tabi bunlari yayinlamak yada kuranin mucizeleri hakkinda konu acmak isinize gelmior o baska, kuraklik olacaida kuranda yazior 3 yil sürcekmis benim bildim kadarila yani örendim kadarila 3. yil sonrasinda kiyamet kopcakmis ama bu kuraklik o kuraklikmi onu iste sade ve sadece allah bilir.

Yapin sacma sapan seyleri yapin yapin sonrada allah istese bi el atardi diin varmi böle bisi ya bence biraz silkeleninde kendinize gelin...

saygilar PiNokyo...

Sitelerde Paylaş

ALLAH yerin ve göğün ilahıdır,yani yegane itaat mercii,hükmü altına girilen,yalnız kendisinden istenen,

mutlak otorite v.s hal böyle iken ALLAHI hayatımızdan soyutlamaya çalışalım akabinde ALLAHIN

bize yardım etmediğinden yakınalım(!)yeryüzündeki adaletsizliklerin müsebbibi kendini insanlar üzerinde

Rabbleşen Kur'ani deyimle müstekbirler yani mazlumların üzerinden saltanat sağlayan ve bu saltanatın

devamı için elinden geleni ardına koymayan kişiler ve onların şakşakçılığını yapanlarken üstelik ALLAH

bizi apaçık ayetleri ile uyarırken(tabii müslümanlık iddiasında bulunanlar için)bu adaletsizliklerin suçlusu

olarak ALLAHı(!?)görelim:

“ Onlar kendi nefslerini (bakış açılarını- düşüncelerini- hallerini) değiştirmedikçe, Allah onlar hakkındaki hükmünü değiştirmez! ” (13/11)

oysa ALLAHIn hükümleri bazı cahillerin anladığının aksine tüm insanlığın bir tarağın dişleri gibi eşit olmasını sağlamaktadır,

sadece bir zümrenin bir kesimin üstünlüğünü değil...

subjektif değilde objektif bir bakış açısı ile okunursa öyle olduğu görülecektir.

Sitelerde Paylaş
bir öğüt nasıl oluyorda dinlenmediği taktirde kişiye ceza veriyor ??? buna öğüt mü denir yoksa dayatma mı ? öğüt sadece tavsiyedir. Hiç bir yaptırımı yoktur.. Eğer kuran bir öğütse hiç bir yaptırımı olamaz.. İsteyen öğütü dinler isteyen dinlemez.

Sevgili serkancc:

Nefsinizi ilah edinmeyin diyor, fakiri itip kakmayın diyor, kimseye zulmetmeyin diyor, diyor da diyor.. Sen bu öğütleri dinleme, sonra dünyanın dengesini-düzenini boz, gelir dağılımını kendi hevesin için sadece kendi tekelinde tut, sen bin yerken ona biri verme sonra bir sürü insan senin bencilliğin yüzünden açı ceksin. Bundan dolayı müdahale etmiyor diye hem Tanrıyı suçla, hem de bu yaptıklarından dolayı insanlığa zulmettiğin için sana bişey yapılmamasını bekle. İyimisin sen?

Sevgiler...

ok o zaman allah kimseyi niye inanmadın diye cehennemde yakmayacak ..

Cehennem meselesi kendi yapıp ettiklerinle yüzleşme anıdır...

keleyt arkadaşım...

evet mantıklı düşünüyorsun, allah müdahale etmemeli , müdahale ederse adaletsizlik olur ve dua da insanı motive etmekten başka bir işe yaramaz .. Ama bunlar senin inandığını sandığın islam dininde olan şeyler değil . bu fikirlerini bir islam forumunda dile getirirsen seni dinden çıkmakla suçlarlar emin ol .. Bilmem farkında mısın ?

İnsan yeryüzü sahnesinde kendi hayatını biçimleme, istediği düşünce biçiminde yaşama konusunda -bu doğru ya da yanlış farketmez- özgür bırakılmıştır, lakin insanın sakat kalması, ölmesi vs gibi durumlardan ancak bu şekilde Tanrının müdahale edebileceğinden bahsedebiliriz..

Müdahale etmez olur mu?? Tabii ki eder.. Ayetleri veriyim size hemen..

78. Nerede olursanız olun, ölüm gelip sizi bulacaktır, göğe yükselen kulelerde olsanız bile.” Onlar güzel şeylere kavuştuklarında, bazıları “Bu Allah’tandır!” derler; ama başlarına bir kötülük gelince, “Bu senin yüzündendir [ey arkadaş]!” diye feryad ederler. De ki: “Hepsi Allah’tandır!” O halde bu insanlara ne oluyor da kendilerine bildirilen hakikati kavramaya yanaşmıyorlar?

79. Size gelen her iyilik Allah’tandır; başınıza gelen her kötülük de kendinizden.SENİ [ey Muhammed,] bütün insanlığa bir elçi olarak gönderdik: ve hiç kimse [buna] Allah’ın şahitliği gibi şahitlik yapamaz.

78'in açıklaması; Yolda yürürken ve senin karar vermen, iraden dışında (tesadüfen sandığın) başına gelen bir olay neticesinde doğan kötü sonuç yada iyi sonuçların tamamı, hepsi yani “bu konudaki” herşey ALLAH’tandır.

79'un açıklaması; Fakat sen hayatın boyunca alkol, sigara kullandın kansere yakalandn..İşte kendi iraden sonucu olan olayların kötü olarak nitelendirdiklerin “hepsi” kendi nefsinden, iyi olarak nitelendirdiklerinin “hepsi” ise Allah’tandır..

Bu açıklamalar bir islami siteden.. Şimdi soruyorum; Müslümanlara göre, bir bebeğe tecavüz edilmesi, yada savaşın ortasında kalmış küçük çocukarın yaşadıkları ve buna benzer bi çok olay Allahtan mıdır?? Yoksa sorumluluk, bu olayı yaşayan kişilere mi aittir??

Sevgili sangre:

Sorumluluk insandadır. O düzeni kurmuş, sistem sapasağlam teslim edilmiş, biz bunu bozmuşsak, bu bozuldu diye şikayet etmeye hakkımız yok, bu bozuğa niye müdahale etmiyorsun demeye hiç hakkımız yok. Ancak şu ihtimal her zaman vardır, bozulan şeyin kendi elinle bozulduğunu bilir ve bunu da iyi bir niyetle düzeltme yoluna gidebilirsen belki yardım edilebilir Tanrı tarafından, bu gaybın konusu, sadece kurandan bir çıkarım benimki, olabilir yani...

Sevgiyle...

ALLAH yerin ve göğün ilahıdır,yani yegane itaat mercii,hükmü altına girilen,yalnız kendisinden istenen,

mutlak otorite v.s hal böyle iken ALLAHI hayatımızdan soyutlamaya çalışalım akabinde ALLAHIN

bize yardım etmediğinden yakınalım(!)yeryüzündeki adaletsizliklerin müsebbibi kendini insanlar üzerinde

Rabbleşen Kur'ani deyimle müstekbirler yani mazlumların üzerinden saltanat sağlayan ve bu saltanatın

devamı için elinden geleni ardına koymayan kişiler ve onların şakşakçılığını yapanlarken üstelik ALLAH

bizi apaçık ayetleri ile uyarırken(tabii müslümanlık iddiasında bulunanlar için)bu adaletsizliklerin suçlusu

olarak ALLAHı(!?)görelim:

“ Onlar kendi nefslerini (bakış açılarını- düşüncelerini- hallerini) değiştirmedikçe, Allah onlar hakkındaki hükmünü değiştirmez! ” (13/11)

oysa ALLAHIn hükümleri bazı cahillerin anladığının aksine tüm insanlığın bir tarağın dişleri gibi eşit olmasını sağlamaktadır,

sadece bir zümrenin bir kesimin üstünlüğünü değil...

subjektif değilde objektif bir bakış açısı ile okunursa öyle olduğu görülecektir.

Aynen katılıyorum...

Sevgiler...

Sitelerde Paylaş

Nefsinizi ilah edinmeyin diyor, fakiri itip kakmayın diyor, kimseye zulmetmeyin diyor, diyor da diyor.. Sen bu öğütleri dinleme, sonra dünyanın dengesini-düzenini boz, gelir dağılımını kendi hevesin için sadece kendi tekelinde tut, sen bin yerken ona biri verme sonra bir sürü insan senin bencilliğin yüzünden açı ceksin. Bundan dolayı müdahale etmiyor diye hem Tanrıyı suçla, heİnsan yeryüzü sahnesinde kendi hayatını biçimleme, istediği düşünce biçiminde yaşama konusunda -bu doğru ya da yanlış farketmez- özgür bırakılmıştır, lakin insanın sakat kalması, ölmesi vs gibi durumlardan ancak bu şekilde Tanrının müdahale edebileceğinden bahsedebiliriz..

m de bu yaptıklarından dolayı insanlığa zulmettiğin için sana bişey yapılmamasını bekle. İyimisin

Sorumluluk insandadır. O düzeni kurmuş, sistem sapasağlam teslim edilmiş, biz bunu bozmuşsak, bu bozuldu diye şikayet etmeye hakkımız yok, bu bozuğa niye müdahale etmiyorsun demeye hiç hakkımız yok. Ancak şu ihtimal her zaman vardır, bozulan şeyin kendi elinle bozulduğunu bilir ve bunu da iyi bir niyetle düzeltme yoluna gidebilirsen belki yardım edilebilir Tanrı tarafından, bu gaybın konusu, sadece kurandan bir çıkarım benimki, olabilir yani...

arından dolayı insanlığa zulmettiğin için sana bişey yapılmamasını bekle. İyimisin

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

sevgili berguzar

bu dünyada zenginler fakirleri hiç düşünmüyor ve yoksullar bin birtürü sıkıntı içinde yaşıyorlar.

peki mazlumun hakkını kim savunacak .diyelimki zengin insanlar yoksullara yardım etmedi. şimdi soruyorum sana elinde bütün güçler varken allahta yardım etmiyorsa o insanları zenginleri insafına terkediyorsa burada suçlu kim ?

allahın o düşüncesiz bencil insanlardan ne farkı var söylermisin?

hiç aksini idaa etme çünkü binlerce yıldır güçlü olan zayıfı ezer .dolayısıylada zengin fakiri.

bende eski bir müslümanım ama şimdi sizin görmediğinizi görüyorum.

düşünün bütün insanları bu dünyada 60-70 sene yaşatacağına onları cennet denen bir yer varsa direk oraya alsaydı ve bütün yolsullluğun hastalıkların birbirtrlü acıların çekilmesine sebep olmasaydı daha iyi olmazmıydı..

şu dediğimi çok iyi düşünün .

diyelimki gece yolda yürüyorsunuz ve bi adam yol kenarında bi kadının ırzına geçiyor ve siz gücünüz yettiği halde hiçbir müdahele etmiyorsunuz .

şimdi allah dünyada olmuş bitmiş milyarlarca acıyı adaletsizliği, zulumü, tecavüzü, hırsızlığı v.s görüyorda kılını bile kıpırdatmıyorsa suçlu değilmidir .

gücü yettiği halde suçu engellemeyen suçsuzmudur söylermisiniz.

sırf insanları imtihan edicem diye bunlara göz yumuyorsa cevabını vicdanınıza bırakıyorum.

eğer bunların olmasına kastınız insanların özgür olmasıysa batsın böyle özgürlük.

bi çocuğun bir damla göz yaşı için bile imtihan etmeye değermi. kaldıki milyarlarca insan nasıl eşit bir şekilde imtihan olur.

sizin zaten asıl dayanak noktanız kuranı kerim yani benim bir zamanlar inandığım kitap.

ama düzmece üzgünüm siz bimiyorsunuz ama bilen biliyor.

ben müslümanlar gibi çıkarım için beyaza sihay siyaha beyaz demiyorum.sonsuz cenneti kazanıcam cehennemde kendimi koruyacağım diye başımı kuma gömmüyorum.

din yok kitap yok peygamber yok bunu iyi bilin. doğru nedir onuda araştırın öğenin . tabi bu uzun bir süreçtir.

zaten dine inanan bir insan bulmacanın daha başındadır siz daha dinlerin yanlış olduğunu bile anlamıyorsanız olaylara objektif olarak bakmayı nasıl başarabileceksinizki?

bütün müslümanlarınki bir umut malesef .

inanın ben tanrının olmasını herkesten çok isterdim ama istemekle olmuyor işte.

tanrı olsaydı bütün insanların mtluluğunu sağlardı.

bir öğrenci düşünün öss sınavından alcak puan almış ama yinede bir yeri kazanabileceğini düşünüyor ama tabi sonuçlar açıklanınca kazanamıyor. yani kendini kandırıyor.

ya da bir kişi sayısal lotoda bir kolon oynuyor ya tutarsa diye ama çekiliş sonucu açıklandığında sadece umud ettiğiyle kalıyor. kendini kandırmaktan başka bişiy değil.

ya da mesela kpss sınavından yine alcak bir puan alıyor ama tercih yapıyor belki kazanabilirim diye yani hani olmaz ama ya olursa diye ama tabi sonuç yine hüsran hayatın gerçekleri çıkıyor yine karşısına.

gerçekler her zaman insanın işine gelmez .çoğu zaman acıdır .

hepimiz insanız dolayısıyla aynı gemideyiz .gideceğimiz yer aynı ...

ama şuna emin olun din yok peygamber yok kitap yok.

ben her zaman hayatımda gerçeklerle yüzleşmeye çalıştım ve çoğu zamanda aklıma gelen başıma geldi.

sizde deneyin inanın o kadar kötü bişiy değil.

sadece hayata duygularınız esiri olmadan ve hiçbir çıkar gözetmeden objektif olarak bakmayın deneyin.

Sitelerde Paylaş
İnsan yeryüzü sahnesinde kendi hayatını biçimleme, istediği düşünce biçiminde yaşama konusunda -bu doğru ya da yanlış farketmez- özgür bırakılmıştır,

Sevgiler...

sevgili berguzar anladığım kadarıyla allah dünyaya müdahale etmez diyorsun

peki hiç dua ediyor musun ? çok istediğin bir şeyin gerçekleşmesi için

Sitelerde Paylaş
sevgili berguzar anladığım kadarıyla allah dünyaya müdahale etmez diyorsun

peki hiç dua ediyor musun ? çok istediğin bir şeyin gerçekleşmesi için

Sevgili arkadaşım,

Duadan kastın ne bilmiyorum ama senin umarım dediğin şeye ben inşallah derim, aynıdır yani değişmez.

Lakin duanın ne olduğunu bilmek istiyorsan ona bakarız sonra, şimdi çıkmam gerek...

Sevgiler..

Sitelerde Paylaş

hayrı da şerri de Allah yaratmıştır Allah kimseye zorla bişi yaptırmaz ne yaparsa ancak insan kendi yapar insan kötülük ister Allahta sebepleri ortaya koyar insan iyilik ister Allahta sebepleri ortaya koyar insan kendi Allahı inkar eder Allahta sebepler ortaya koyar insan kendi müslüman olmayı ister Allah da sebepleri ortya koyar herkesin iradesi vardır herkes kendi yaptığından sorumludur kimseye zerre kadar haksızlık yapılmaz

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...