Jump to content

Evlatlık

Recommended Posts

Iyi sevindim. 7. yuzyil Kureys arapcasina bu derece vakif ve bilgili birisinin forumda olmasi hepimiz icin bir kazanc. Senden ogrenecegimiz cok sey olacaktir.

Kuran günümüz evrim geçirmiş Arapçası değil.Günümüzde MUCİZE yumurtlayanların kelimelere ne çok anlam giydirdiğini görüyoruz.

Bence Kuran Arapçası arkeolojik olarak değerlendirilmeli.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 54
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ben böyle bir zorunluluk öngörüyorum.

O dönemde Zeyd'i nasıl bildikleri elimizde rivayetler var.Bu rivayetler doğru yanlış bilemeyeceğim.

Muhammed 25 yaşında evlendiğinde düğün hediyesi olarak Hatice armağan etmiş Muhammed'de azat etmiş.Yani azat edilen bir köle bu adam ve Muhammed'den 6 ila 8(yani azat edildiğinde 18 yaşlarında) yaş küçük.Babası da bilinen birisi(Harise).

Rivayetlerdeki Zeyd'in ne olduğu karman çorman.

Köle,azatlı köle,yardımcı,sağ kolu vs vs..

Zeynep vakasına kadar Zeyd bin Muhammed olarak bilinen bir insandan bahsediyoruz. Zeyd, Muhammed'in oğlu olmasının yanında ilk müslüman olanlardan islamın önde gelenlerinden biriydi. Zeyneb'e duyduğu şehvet Zeyd'in sadık dostluğundan ağır basmasaydı, bu kadar gürültüye gerek kalmayacaktı. Belliki Muhammed Zeyd i hiçbir zaman öz oğlu gibi sevmemiş. Bu surede bu sevgisizliğin dışa vurumunu görüyorum ben

Sitelerde Paylaş
Zeynep vakasına kadar Zeyd bin Muhammed olarak bilinen bir insandan bahsediyoruz. Zeyd, Muhammed'in oğlu olmasının yanında ilk müslüman olanlardan islamın önde gelenlerinden biriydi. Zeyneb'e duyduğu şehvet Zeyd'in sadık dostluğundan ağır basmasaydı, bu kadar gürültüye gerek kalmayacaktı. Belliki Muhammed Zeyd i hiçbir zaman öz oğlu gibi sevmemiş. Bu surede bu sevgisizliğin dışa vurumunu görüyorum ben

Rivayetlere dayanarak bu tarz yorumlara çıkmak mümkün.

Sitelerde Paylaş
Rivayetlere dayanarak bu tarz yorumlara çıkmak mümkün.

Sizde kendi iddanızı oldukça zayıf rivayetlere ve bir kelimenin eksik olmasına dayandırıyorsunuz.

Sure indirmeyi gerektirecek kadar ciddi ve geleneklere ters bir evlilikten bahsediyoruz, Zeyd'in adı zikrediliyor, göklerde nikah kılındı diye cumburlop gerdek yapılıyor. Bir takım garip olaylar ve bunca gürültü Muhammed'in hizmetçisinin karısı içinmiş. :) Çok inandırıcı

Sitelerde Paylaş
Sizde kendi iddanızı oldukça zayıf rivayetlere ve bir kelimenin eksik olmasına dayandırıyorsunuz.

Sure indirmeyi gerektirecek kadar ciddi ve geleneklere ters bir evlilikten bahsediyoruz, Zeyd'in adı zikrediliyor, göklerde nikah kılındı diye cumburlop gerdek yapılıyor. Bir takım garip olaylar ve bunca gürültü Muhammed'in hizmetçisinin karısı içinmiş. :) Çok inandırıcı

Zeydin evlatlik oldugu bircok rivayette gecer.Bir de soyle bir olay var. Araplardaa evlat edinilme halk onunde yapilir ve herkese aciklanirdi. Keza Zeyd de halk onunde muhammed tarafindan evlat edinildi diye rivayet edilir. Bir odada 2-3 kisi arasinda yapilan bir konusmanin yanlis nakledilmesi olasidir fakat halk karsisina cikip ilan edilen bir durumun yanlis nakledilmis olmasi o kadar olasi degil .

Zeyd, geldikten sonra ailesinin hiç de beklemediği bir davranış sergiledi. Bir köle olmasına rağmen kendisine anne ve babasından çok daha iyi davranan Peygamber Efendimizin (asm) yanından ayrılmayacağını ve ailesiyle gitmeyeceğini söyledi. Bu cevap üzerine Peygamber Efendimiz, Zeyd?i azat etti ve yanına alıp Kabe?ye Hacerü?l-Esved taşının yanına götürdü. Yüksek sesle, halktan şahit olmalarını istedikten sonra, Zeyd?i evlat edindiğini, birbirlerinin mirasçısı olduklarını beyan etti. Cahiliye döneminde bir çocuğu evlat edinmek isteyen kimse halkın önünde bunu açıklar, bundan sonra da o çocuk söz konusu şahsın evladı muamelesini görürdü. Yani, onun adını alır ve bütün evlatlık haklarından istifade ederdi. Bu olaya, evlat edinme anlamına gelen ?tebenni? denilirdi. Nitekim, bu olaydan sonra Zeyd bin Harise yerine, Zeyd bin Muhammed olarak anılmaya başlandı. Bu sıralarda henüz İslamiyet zuhur etmemişti. Dolayısıyla bu durum, evlat edinmenin yasaklanmasına kadar devam etti.

Evlat edinme halkin onunde gerceklesmesi gereken bir hadise olduguna gore cok sayida birbiri ile tutarli rivarette bize iletilmis olmali. Sonucta halkin onunde gerceklesen ve ilan edilen bir olay.

Ravi : İbnu Ömer

Hadis : Biz, Resulullah (sav)`ın azadlısı olan zeyd İbnu Harise`ye sadece zeyd İbnu Muhammed diye sesleniyorduk. Bu davranışımız, "Onları babalarına nisbet ederek çağırın..." (Ahzab, 5) mealindeki ayet ininceye kadar devam etti.

tarihinde KirliSakal tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Tüm kaynak ve eldeki bilgilere göre Zeyd net ve açık bir şekilde Muhammed'in evlatlığıdır. Zorlama laflarla bu bilgi değiştirilemez. Klasik Arapça bilen, İslam'a son derece vakıf olan Kuran tercümlanları ilgili Ayet'i çevirirken araya Zeyd ile ilgili açıklamaları boş yere serpiştirmemişlerdir. Ayrıca neredeyse hepsi aynı bilgiyi sunarlar.

Çat pat Arapça bilenlere değil, Kuran tercümesi yapacak kadar Arapça'ya ve İslami bilgiye sahip Kuran mealcilerine itibar ediniz.

Sen sünni zihniyette bir ateist olabilirsin.Senin de aynı imamlara hocalara alimlere yönelmen şaşırtmıyor açıkcası.Çünkü İslam'ı hep böyle öğrendin böyle alıştın.Bu sana dayatıldı yıllarca.

Gelelim Arapça konusuna ben Kuran'ın rivayetler üzerinden meal edilmesine karşıyım.

Fil süresi,Kamer süresi birinci ayeti ve bir çok sürenin rivayetler üzerinden meal edilmesinin saçmalıklarını görüyoruz.Ortaya akıl almaz mucize iddiaları ve saçmasapan mealler çıkmış.

O ondan bu bundan duymuş rivayet edilmiş denerek peygamber zamanında yaşamış sahabeye atfedilmiş uyduruk söylemlerdir.Muhammed'den yıllarca sonra Muhammed'i görmeyenler tarafından(Buhari,tirmizi,davudi vs) kitaplaştırılarak ilahiyata dönüştürülmüş saçmalıklardır.Gerçek olduklarının hiçbir dayanağı yok.

Sitelerde Paylaş

kuranı tam ve doğru olarak anlamak kolay bir iş değildir...

bir çok çalışmaya ve ek bilgilere ihtiyaç vardır...

kuranın yazıldığı dönemin dili gelenekleri kültürü anlayışları hakkında iyi düzeyde bilgi sahibi olmak gerekir...

o dönemden elimize geçen her türlü veri iyice değerlendirilip istifade edilmelidir...

hadisler de bu konuda istifade edilebilecek veri kaynaklarındandır...

kurandan önceki dönemin edebi eserleri de çok ciddi incelenmelidir...

iyi bir arapça bilgisi ve tarih bilgisi de en çok ihtiyaç duyulacak bilgilerdendir...

Sitelerde Paylaş
kuranı tam ve doğru olarak anlamak kolay bir iş değildir...

bir çok çalışmaya ve ek bilgilere ihtiyaç vardır...

kuranın yazıldığı dönemin dili gelenekleri kültürü anlayışları hakkında iyi düzeyde bilgi sahibi olmak gerekir...

o dönemden elimize geçen her türlü veri iyice değerlendirilip istifade edilmelidir...

hadisler de bu konuda istifade edilebilecek veri kaynaklarındandır...

kurandan önceki dönemin edebi eserleri de çok ciddi incelenmelidir...

iyi bir arapça bilgisi ve tarih bilgisi de en çok ihtiyaç duyulacak bilgilerdendir...

Rivayete dayandırılan hadisler vsler, Kuran'ın anlaşılmasının önüne geçen perdelemelerdir bana göre.Bir ön dayatma ve ön kabuldür.Kuran'da olmayan Namaz'ı hadisler sayesinde kılıyor,Kuran'da olmayan hacerül esved'e hadisler sayesinde putperestçe tapıyorsunuz.Ve Kuran'da Muhammed'e mucize atfedilmemişken yine hadisler sayesinde yüzlerce mucizeye inanıyorsunuz,Muhammed'e habibim dendiğini sanıyorsunuz yine hadisler sayesinde.

Kuran'da olmayan şeyleri kabullenmenizin yoludur hadisler.

Ama siz böyle alıştırıldınız böyle yetiştirildiniz ve bir sürü şeye mahkum etmişsiniz kendinizi.

Sitelerde Paylaş
Rivayete dayandırılan hadisler vsler, Kuran'ın anlaşılmasının önüne geçen perdelemelerdir bana göre.Bir ön dayatma ve ön kabuldür.Kuran'da olmayan Namaz'ı hadisler sayesinde kılıyor,Kuran'da olmayan hacerül esved'e hadisler sayesinde putperestçe tapıyorsunuz.Ve Kuran'da Muhammed'e mucize atfedilmemişken yine hadisler sayesinde yüzlerce mucizeye inanıyorsunuz,Muhammed'e habibim dendiğini sanıyorsunuz yine hadisler sayesinde.

Kuran'da olmayan şeyleri kabullenmenizin yoludur hadisler.

Ama siz böyle alıştırıldınız böyle yetiştirildiniz ve bir sürü şeye mahkum etmişsiniz kendinizi.

Ben halimden memnunum..

Sitelerde Paylaş
  • 4 years later...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...