Jump to content

DÜNYA HAYATINA KARŞILIK AHİRETİ SATIN ALMAK

Recommended Posts

Dinden uzak insanların en büyük yanılgılarından biri, bu dünyadaki hayatı kalıcı zannetmeleri ve aslında bir denemeden geçirilmekte olduklarını unutmalarıdır. Dünyada, böyle bir gaflet içinde yaşayan insanları etkileyebilecek, akıllarını çelebilecek pek çok güzellik ve süs vardır. Ahiretin unutulduğu toplumlarda insanlar, doğdukları andan itibaren kendilerine süslü görünen bu değerleri elde etme hırsına yönlendirilirler. Allah insanları dünyaya hırsla bağlayan bu süsleri Kuran'da şöyle haber vermiştir:

Kadınlara, oğullara, kantar kantar yığılmış altın ve gümüşe, salma güzel atlara, hayvanlara ve ekinlere duyulan tutkulu şehvet insanlara 'süslü ve çekici' kılındı. Bunlar, dünya hayatının metaıdır. Asıl varılacak güzel yer Allah katında olandır. De ki: "Size bundan daha hayırlısını bildireyim mi? Korkup sakınanlar için Rablerinin katında, içinde temelli kalacakları, altından ırmaklar akan cennetler, tertemiz eşler ve Allah'ın rızası vardır. Allah, kulları hakkıyla görendir." (Al-i İmran Suresi, 14-15)

Bu dünya hayatı, yalnızca bir oyun ve '(eğlence türünden) tutkulu bir oyalanmadır'. Gerçekten ahiret yurdu ise, asıl hayat odur. Bir bilselerdi." (Ankebut Suresi,64)"

Yukarıdaki ayetlerde görüldüğü gibi, insanların dünyaya yönelik tutkuları çok çeşitlidir. Ama bu tutkuları elde etmek onlara tek başına bir kazanç sağlamaz; çünkü asıl hayatları "temelli kalacakları" ahiret yurdudur. Kehf Suresi'nde insanların hırsla bağlandıkları dünya hayatının gerçek durumu şöyle bir benzetmeyle en hikmetli şekilde tarif edilmiştir:

Onlara, dünya hayatının örneğini ver; gökten indirdiğimiz suya benzer, onunla yeryüzünün bitkileri birbirine karıştı, böylece rüzgarların savurduğu çalı-çırpı oluverdi. Allah, herşeyin üzerinde güç yetirendir. Mal ve çocuklar, dünya hayatının çekici-süsüdür; sürekli olan 'salih davranışlar' ise, Rabbinin katında sevap bakımından daha hayırlıdır, umut etmek bakımından da daha hayırlıdır. (Kehf Suresi, 45-46)

Bu ayetlerde de haber verildiği gibi dünyaya ait her türlü süs; zenginlik, güzellik, eşler, evler, mücevherler, makam, ün ya da kariyer ve diğerleri sadece kısa bir yarardan, geçici bir oyalanmadan başka bir şey değildir. Bunların tümü mutlak surette yok olacaktır.yani sonuç olarak bu dünya ölümlüdür.ölüm tüm canlıların dna sına kodlanmıştır vede kaçınılmazdır..yani netice itibariyle gerçek yurt ahiret tir..

tarihinde Kosovalı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Öncelikle ahiretin gerçekte var olduğunu kabul etmişim.

Sonrasında ahiret hayatını unutup dünya zevklerine dalmışım.

Bir de üstüne ölümlü olduğumu unutmuşum ve dünyada kalıcı olacağımı zannetmişim.

Farkına varmamı sağladığın için teşekkür ederim. :lol:

tarihinde Unholy tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Yalvarıyorum size kardeşlerim. Dünyaya, yaşama sadık kalın ve size öbür dünya ümitlerinden bahsedenlere kanmayın. Bunlar bilerek veya bilmeyerek zehir saçanlardır. Bunlar, yaşamı aşağı görenlerdir, ölüm halinde olanlardır ve kendileri zehirlenmişlerdir. Yaşam, bunlardan usanmıştır. Bırakın gitsinler(!)

Tanrıya isyan, bir zamanlar, en büyük günahtı; fakat tanrı öldü ve onunla birlikte bu günahlar da öldü. Şimdi en korkunç şey, yaşama karşı günah işlemek ve 'bilinmesi mümkün olmayan'ı yaşamın amacından üstün kılmaktır.

Dünya, yaşamdan çekilmelerini istediğimiz ölüm öğütleyenlerle doludur. Bu insanlar gereksizdirler. Dünya, bu gereksizlerle dolu olduğu için hayat bozulmuştur. Bunları 'sonsuz hayat' sözleriyle kandırıp atmak gerekir. İçlerinde vahşi bir hayvan barındıran, kendi kendini yemekten ve keyif sürmekten öte birşey yapmayan bu korkunç ruhlar, daha insan bile olamamışlardır. Varsın insanlara ölümü vaat etsinler; ancak gün gelecek kendileri de göçeceklerdir.

Ruhu veremliler, daha doğmadan ölmeye başlarlar ve yorgunluktan bir tarafa çekilip kendi kendilerine özlem çekerler. Onlar ölmeyi isterler. Bizimde onların bu arzusunu onaylamamız gerekir. Bu ölüleri diriltmekten ve bu canlı tabutları zedelemekten sakınalım.

Hayatları vahşi bir çalışma ve hursuzluktan ibaret olan sizler, hayattan pek yorgun değilmisiniz? Ölüm vaat edenler için pek olgun değilmisiniz? Her yerde ölüm vaat edenlerin sesi çınlıyor ve dünya, kendilerine ölüm öğütlenmesi gereken böyle insanlarla doludur.

Ya sonsuz hayat? Bence onlar için uygun, yeter ki hemen göçsünler(!)

Friedrich Nietzsche -- Böyle Buyurdu Zerdüşt // İskele Yayınları_Çevr. Mustafa Bahar

Sitelerde Paylaş
Dinden uzak insanların en büyük yanılgılarından biri, bu dünyadaki hayatı kalıcı zannetmeleri ve aslında bir denemeden geçirilmekte olduklarını unutmalarıdır....

Kosavalı, seni 300 yıl boyunca içinde dünyanın bilgisi ve profesörleri bulunan bir kütüphaneye kapatsak şu anki halinden 1 adım öteye gidemezsin.

Onlarca kez kovulup geri geldiğin bu forumda artık hatrı sayılır bir geçmişin var.Sana bu ve benzeri konularda çok fazla sağlam cevap verildiği halde hala aynı klasikleri kopyalayıp yapıştırmaya tüm gayretinle devam ediyorsun.

Sitelerde Paylaş

Zaten tüm mesele burda... Ahireti mi tercih ediyorsunuz, dünyayı mı?... Ateister dünyayı tercih ettiği için Allah'ı ve bilimsel verileri reddetip şeytanın ve nefislerinin, hurafenin boş ve batıl inançların peşinden koşuyorlar... Müninler ise ahireti tercih edip Allah'ın emirlerinin, Hz. Peygamber(s.a.v.)'in, bilimin peşinden koşuyorlar... Ateistlerin tek istedikleri yiyip, içip, eğlenip, gezmek.. Müminler ise çalışarak hem dünya hem de ahiret hayatını kazanmaktadırlar...

Sitelerde Paylaş
Zaten tüm mesele burda... Ahireti mi tercih ediyorsunuz, dünyayı mı?... Ateister dünyayı tercih ettiği için Allah'ı ve bilimsel verileri reddetip şeytanın ve nefislerinin, hurafenin boş ve batıl inançların peşinden koşuyorlar... Müninler ise ahireti tercih edip Allah'ın emirlerinin, Hz. Peygamber(s.a.v.)'in, bilimin peşinden koşuyorlar...

Zaten tüm mesele burda... Ahireti mi tercih ediyorsunuz, dünyayı mı?... Ateister dünyayı tercih ettiği için Allah'ı ve hurafenin boş ve batıl inançlarını reddedip bilimsel verilerin peşinden koşuyorlar... Müminler ise ahireti tercih edip Allah'ın emirlerinin, Hz. Peygamber(s.a.v.)'in, nefislerinin, hurafenin boş ve batıl inançların peşinden koşuyorlar...

olacaktı herhalde klavye hatası olmuş... :P .... :rolleyes:

Sitelerde Paylaş

Dünya zevkleri deyince neden ateistler akla geliyor ilk??Ayrıca bir insanın kendisini öbür dünya için hazırlaması ve ordaki nimetleri hayal ederek ağzının sulanması oldukça küçük düşürücü ve basitlik değil mi??

Sitelerde Paylaş
Dünya zevkleri deyince neden ateistler akla geliyor ilk??Ayrıca bir insanın kendisini öbür dünya için hazırlaması ve ordaki nimetleri hayal ederek ağzının sulanması oldukça küçük düşürücü ve basitlik değil mi??

ateistler robocopmu? hiç zevkten anlamazmı bu adamlar? yoksa değişik bir canlı türümü?

siz ateistler her nedense,bu tür şeylerin çok doğal olan insani ihtiyaçlar olmasına rağmen, müslümanları acımasızca eleştriyorsunuz..

çok çelişkiler içindesiniz çokkkk.

Sitelerde Paylaş
ateistler robocopmu? hiç zevkten anlamazmı bu adamlar? yoksa değişik bir canlı türümü?

siz ateistler her nedense,bu tür şeylerin çok doğal olan insani ihtiyaçlar olmasına rağmen, müslümanları acımasızca eleştriyorsunuz..

çok çelişkiler içindesiniz çokkkk.

Öncelikle siz dünya zevklerini olarak seks,uyuşturucu,her türlü ahlaksızlık olarak algılıyorsunuz ve bunları yapanlar nedense hep ateistler oluyor...Onlarda bir birey olarak toplumdaki yerlerini biliyor ve ona göre davranmaya çalışıyorlar.(istisnalar dışındakiler,herkesi kapsamak yanlış olur.)

Ve ben ateist değilim ;) Acımasızca eleştirilen yönler ortada ve yanlışlıkları da ortada.Gerektiğinde de aksi söylenmeye çalışılıyor.

Çelişkide bulunulduğunu sanmıyorum ayırıca öyle olsa bile paradoks olmasından iyidir.

Sitelerde Paylaş

İnsanlar dünyada, kendilerini belli ölçülerde tatmin ederek hayatlarını sürerler .. Anne ve baba sevgisi, arkadaş dost sevgisi - bu ikisi de dahil insanın ahlak anlayışı- , idol olarak bi insanın izinden gitme ve edindiği fikir doğrultusunda hayatına yön verme, tarafta olduğu grubun veya belli bir topluluk ile birlikte haraket etme.. Ve daha bir çok şey daha sayabiliriz.. İşte bütün bunlar insanın yaşamda, hayatta kalabilme adına, tatmin olma araçlarıdır.. Ve benim bildiğim en güçlü iki afyon var.. Biri ahlak, diğeri ise DİN ..Bu dünya nimetlerini, tatmin olma araçlarını fazlasıyla kullanan ateistler değil, teistlerdir.. Çünkü iki büyük afyonu da kullanırlar.. Ama bilmezler ki ne kadar az tatmin aracı kullanırsan, o kadar güçlü bir yapıya sahipsindir.. Ne kadar az kullanırsan, o kadar ayakların yere basıyor demektir.. Ama bu konuyu müslümanlara anlatsanız dahi anlamazlar, çünkü onlar hala bir afyon süreci içerisindeler..

tarihinde sangre tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Öncelikle siz dünya zevklerini olarak seks,uyuşturucu,her türlü ahlaksızlık olarak algılıyorsunuz ve bunları yapanlar nedense hep ateistler oluyor...Onlarda bir birey olarak toplumdaki yerlerini biliyor ve ona göre davranmaya çalışıyorlar.(istisnalar dışındakiler,herkesi kapsamak yanlış olur.)

Ve ben ateist değilim ;) Acımasızca eleştirilen yönler ortada ve yanlışlıkları da ortada.Gerektiğinde de aksi söylenmeye çalışılıyor.

Çelişkide bulunulduğunu sanmıyorum ayırıca öyle olsa bile paradoks olmasından iyidir.

ozaman ateistler hakkında genel konuşamıyorsan,müslümanlar hakkındada genel konuşamicaksın..

ayrıca ateist değilsen nesin sen? hristiyanmısın yoksa?

sakın bana deistmim bilmem ne hikayeleri anlatma..ben bu forumda kimsenin deist olduğuna inanmıyorum açıkçası..

Sitelerde Paylaş
Tamam biz afyonlu olalım sizimi kıracağız ama sizdede akıl yokki kardeşim bu kadar olayı tesadüfe bağlamakta aptallıktır.Aynanın karşısına geçte kendine bir bak bakalım mümkünmü tüm bunların tesafen varolması...

Arkadaşım ben tesadüfe bağlamıyorum .. Sen diyosun ki, '' Sen nasıl varoldun??'' .. Bende cevap veriyorum; Bilmiyorum!!

Anlaştık mı şimdi!!

Bu arada sen derken, ilk canlı hücreden bahsediyorum, yanlış anlaşılmasın :lol:

tarihinde sangre tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
sangre yeme beni..

siz ateistler,bize nanik yapmak için,inkarcı bilim adamlarının ölümsüzlüğü bulmasını 4 gözle bekliyorsunuz.. yalanmı?

ay ben sonsuza kadar yaşamak istemiyorum,sonsuz hayatı duyunca bi hoş oluyorum,ay ben sorgulicam palavralarını yemeyiz biz..

istemem yan cebime koy olayı bu..kedi ulaşamadığı ciğere pis dermiş.

tarihinde Kosovalı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
sangre yeme beni..

siz ateistler,bize nanik yapmak için,inkarcı bilim adamlarının ölümsüzlüğü bulmasını 4 gözle bekliyorsunuz.. yalanmı?

ay ben sonsuza kadar yaşamak istemiyorum,sonsuz hayatı duyunca bi hoş oluyorum,ay ben sorgulicam palavralarını yemeyiz biz..

istemem yan cebime koy olayı bu..kedi ulaşamadığı ciğere pis dermiş.

Kosovalı sen aptal mısın?? Adam sanki sonsuz hayatı kendi bulmuş gibi bize satıyor!! İnsan yaşamaya alıştığı zaman, sonsuz bir hayat isteyebilir yada isteyemez, bunu en iyi yaşayarak görebiliriz.. Eee insanların istemesi, sonsuz hayatın var olduğu anlamına mı geliyor!! Sen tatmin olmak için, sonsuz hayat keşke olsaydı diye inanıyorsun hepsi bu!! Senin ki ölümsüzlük arzusu.. Bize kendi arzularını satma arkadaşım.. Bizim belli konularda tatmin olmaya ihtiyacımız yok, en azından benim!!

Sitelerde Paylaş
Zaten kendi inancını kendin yaratmışsın...Dönüp dolaşcağınız yer bu kapı dostlar..

Kardeşim soruya cevap vermiyorum.. Bilmiyorum diyorum okuma özürlümüsün?? Kesin kanıtı olan birşey olmadığı için bilmiyorum diyorum.. Eğer bu konuda bi hüküm verseydim, belki o zaman diyebilirdin kendi inancını kendin yaratmışsın diye..

Sitelerde Paylaş
Kardeşim soruya cevap vermiyorum.. Bilmiyorum diyorum okuma özürlümüsün?? Kesin kanıtı olan birşey olmadığı için bilmiyorum diyorum.. Eğer bu konuda bi hüküm verseydim, belki o zaman diyebilirdin kendi inancını kendin yaratmışsın diye..

Bak kardeş sen ne demişsin ben saçma sapan inançlarla tattim olmak istemiyorum.Eğer tatmin olmak istemeseydim kendim yaratırdım neyse şimdi bunları redderek aslında saçma olanı seçtin hak olanı reddetin dolayısıyla keni zihinde bir inançsızlık yaratmışsın ben seni anladım rahat ol sen kendi yazdığını anlamıyorsan ona diyecek sözüm yok.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...