Jump to content

yaşamak için mi varız? yoksa ölmek için mi?

Recommended Posts

• İleti 62
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Elbette söylerim, bu evrenin varlığının bildiğimiz kadarıyla bir nedeni yoktur.. Yine insanda dahil tüm canlıların da varlığının, bildiğimiz kadarı ile bir nedeni yoktur.. Senin inancında tanrı vardır.. Tanrının var olmasının bir nedeni yoktur.. Tanrının insanı yaratmasının bir nedeni yoktur (kimileri kendi güzelliği görmek istemiş ondan yaratmış deselerde ben böyle düşünüyorum) .. Tanrının insanları sınava tutmasının bir nedeni yoktur, istediğini cenette veya cehenneme gönderebilir.. Bu saydıklarım sadece senin inancında var olan şeyler, bende senin gerçeklik sanıdığın şeylerin analizini yaptım ..

Bizim var olmamızın bir nedeni yoktur ama bu dünyada olduğumuz sürece doğanın kurallarına uymak zorundayız.. Sen bi yerden atlayınca düşersin.. Düşmenin nedeni de yerçekimdir.. Bu, doğanın bir kuralıdır.. Dünyada herşeyin bir nedeni var demen, zaten doğadaki kurallar çerçevesinde haraket ediyoruz demenle eşdeğerdir.. Ama biz var olmadan önce doğadaki kurallar geçerli olmadığından dolayı, varlığımızın bir nedeni yoktur.. Tabii ki bunların hepsi bizim bildiğimiz kadarıyla olan şeyler.. Bilmediğimiz faktörler olur, o ayrı.

Sitelerde Paylaş
Gavs: Yaşamak için var olduğumuza göre ölüm olmamalı gibi bir çıkarıma nasıl vardınız?

bir şey zıttınıda içinde barındırıyorsa.. o şey ... o şey olmaz

şöyleki. bir tez.. anti tezinide barındırıyorsa... bunlardan sentez ortaya çıkar

yani yaşamak için varız dersek..... yaşamın ölümü barındırmaması gerekir...

eğer yaşam ve ölüm iç içeyse demekki... varlık sebebimiz... yaşamı ve ölümü barındıran başka bir sentezle alakalıdır..

zaten gerçekte yaşam ve ölüm iç içe olduğundan... buna en iyi sentez olarak cevabı dinler verebilmektedir...

ama ben bu sentez yerine .. yaşam ve ölümün iç içe olan savaşında en son mutlak anlamda ölüm galip geldiği için.. yani birey açısından yaşam en son noktada ölümle sonuçlandığından ben bu dünya için... ölüm için var olduğumuzu daha ön plana alabiliyorum

Sitelerde Paylaş
Varolmak sana gore nedir Elvis? Ilk olarak varligin tanimini yapmamiz gerekiyor.

Varolduğumdan şüphe ediyorum, bu yüzden kesin bir tanımını yapamıyorum.

Varlık varmıdır, önce bunu bilmek gerekiyor. Buda tartışmalı bir konu.

Sitelerde Paylaş
Elvis 5 yaşındaki bebeler bile varlığının farkında

Ben varlığımın farkındayım hemde hiç olmadığı kadar, bu yüzden şüphe diyorum. Sen varolduğunun farkında değilsin çünkü ölümsüz olduğunu düşünüyorsun. Ayrıca burada neyi tartışdığımızı bilmeden dalıyorsun.

Sitelerde Paylaş
Elvis 5 yaşındaki bebeler bile varlığının farkında

Hayir degil! Cocukluk, mantigin uykusudur! Gidin gozlemlere bakin. Insan buyudukce ve gelistikce kavramlar dahada farkli anlamlar alir. Beyin oyle bir yapi ki, istediginiz herseyi cikartabiliyorsunuz. Varoldugunuzdan suphe ettiginiz zaman ve eger gercekten boyle birsey dusunurseniz, butun seyler altust oluyor.

5 yasindaki cocugun yeme,icme,eglenme,arkadaslarini dovme disinda birsey dusundugunu sanmiyorum.

Derin dusunmeye vakit bulamiyorlar.

Sitelerde Paylaş
en iyisi ölüp gitmek bu dünyadan..şu lanet olası dünyadan nefret ediyorum..iyiki dünyada ölüm var..yoksa mahvolmuştum..

nedense bu dünyayı bir türlü sevemedim :angry:

ndn öle diorsunki kötülükler evet cok var haksizliklarda öle ama güzel yanlarida yokmu su dünyanin?? herseye birazda güzel yönünden bakmaya calissaniz aslinda hersey birazdaha güzel gelir gözünüze hickimsenin hayatinda hic bisi 4 4lük diildir ama herkes sizin gibi düsünseydi valla maf olmustuk...

bence her ikisi icinde variz yani var olup sonra ölmek ne bilim öle bisiler iste :)

Sitelerde Paylaş
Ben varlığımın farkındayım hemde hiç olmadığı kadar, bu yüzden şüphe diyorum. Sen varolduğunun farkında değilsin çünkü ölümsüz olduğunu düşünüyorsun. Ayrıca burada neyi tartışdığımızı bilmeden dalıyorsun.

ateistlerin şüpheci kişilikler olduklarını biliyoruz..kendilerine bile güvenmez vede inanmazlar..

çok itici tiplersiniz çok..

Sitelerde Paylaş
ateistlerin şüpheci kişilikler olduklarını biliyoruz..kendilerine bile güvenmez vede inanmazlar..

çok itici tiplersiniz çok..

Aksine kendine en guvenen tiplerdir bu tipler neden diye sorarsan hayali varlıllardan mucize beklemzler ne yaparlarsa onu alacaklarını bilirler cunku en cok kendilerine inanırlar cunku kendisi hariç ona kimsenin faydası olmucagına bilirler.

Sitelerde Paylaş
yaşamak için mi varız? yoksa ölmek için mi?

En başında asıl ''neden varolmak için bir neden olmalı'' diye düşünmen gerek.

Yaşama başlamayı kendin seçmedin ve ölümüde muhtemelen kendin seçmeyeceksin.

ne ölmek nede yaşamak için varız.sadece varız.Yaşadığımız için varız.Ve ölüm denilen şey varolduğu için ''yaşıyor'' uz.

Yani şu dediğin:

yani yaşamak için varsak .. o zaman ölüm niye var?

de çok mantıksız.Ölüm olmasa idi ''yaşamak'' diye neye diyecektik?

Yaşayan=Ölü olmayan

Ölüm yoksa kime yaşayan diyecektik?

tarihinde NiHiL tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Ölüm olmasa idi ''yaşamak'' diye neye diyecektik?

Yaşayan=Ölü olmayan

Ölüm yoksa kime yaşayan diyecektik?

ne demek ölüm olmasa kime yaşayan diyecektik...

ölümle yaşam aynı şey değilki... yada birbirlerinden doğmazlarki... onun için ölümün olmadığı yerde yaşam olmaz demek...aptalca..

ölüm ve yaşam birbirinden ap ayrı şeyler.... bizim açımızdan tek sorun.... ikisininde başımıza gelecek olması.....

yani hem yaşamı tattık şuan... sonrada ölümü tadacağız...

biz ölüler var olduğu için yaşıyoruz sayılmayız...

bilakis yaşam denen faliyetlere sahip olduğumuz için yaşadığımızı hissederiz..ve biliriz

Sitelerde Paylaş

bence yaşamak için varız

düşünsene yemek yiyoruz neden ? yemiş olmak için mi ölmemek için mi ? tabiki ölmemek için

hayatımızda planlar yapıyoruz neden ? igeri kalan hayatımızda başarılı yaşamak için değil mi ?

şimdi şunu soruyorum tanrı bizi öldürmek için yarattıysa sınav için yarattıysa muhtaç olduğumuz buna benzer değerler neden var ?

olduğuna göre demekki yaşamak için varız

Sitelerde Paylaş

Yasamak icin var isem yasatandan ötürü istedigim gibi yasayamiycam hep kisit hep sart hep kural (sanki yasamam icin bana soruldu ya ) ölüm icin var isem yine bir kisit sart kural var ee sonuc ne ikiside ayni kapiya cikiyor... yasamdada ölümdede rahat yok onun icin soru sacma cünkü din amacli bakarsan ikisi icin var olan aynidir.... ha dinsel acidan bakmasam yine ayni ölümsüzlügede inanan yok ya...Kendimce...

tarihinde SiMa tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...