Jump to content

Ümitsizlik

Recommended Posts

De ki: Ey günahta aşırı giderek nefislerine zulmetmiş olan kullarım! Allah'ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Muhakkak ki Allah bütün günahları bağışlar. Şüphesiz ki O çok bağışlayıcı, çok merhamet edicidir." Zümer Sûresi: 39

Bu ayetin muhatapları, çok günahkar kullardır.

Nefis ve şeytana mağlup olmuş, mücadelede yenik düşmüş ve sonunda ümidini kaybetmiş kullar, bu ayetin muhatabıdır.

İbadetleri yapmakta başarısızlığa düşmüş ve ümitsilik girdabına yuvarlanmış kullar.

Bu ayetin muhatapları işte bu kullardır.

Allah bu kullarına şöyle hitap ediyor:

"Allah'ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. "

bu sözü işiten bazı kulların şöyle bir itirazı oluyor :

"ben öyle işler yaptım ki, affı mümkün değil. bu suçları ancak cehennem paklar."

bu itiraza ayetin verdiği cevap :

"Muhakkak ki Allah bütün günahları bağışlar. Şüphesiz ki O çok bağışlayıcı, çok merhamet edicidir."

Arkadaş! ibadete muvaffak olamayan azaptan korkar, ümitsizliğe düşer.

Böyle bir ümitsizin gözüne, dinî meselelere aykırı küçük ve zayıf bir emare, kocaman bir delil görünür.

Böyle birkaç emareyi elde eder etmez, diğer emarelerin sevkiyle isyan ederek İslâm dâiresinden çıkar, şeytanın ordusuna katılır.

Binaenaleyh, ibadete muvaffak olamayanlar, ümitsizliğe düşmemek için şu âyete müracaat etsin. :

De ki: Ey günahta aşırı giderek nefislerine zulmetmiş olan kullarım! Allah'ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Muhakkak ki Allah bütün günahları bağışlar. Şüphesiz ki O çok bağışlayıcı, çok merhamet edicidir." Zümer Sûresi: 39

Sitelerde Paylaş

Bu ayetin muhatapları, çok günahkar kullardır.

Nefis ve şeytana mağlup olmuş, mücadelede yenik düşmüş ve sonunda ümidini kaybetmiş kullar, bu ayetin muhatabıdır.

İbadetleri yapmakta başarısızlığa düşmüş ve ümitsilik girdabına yuvarlanmış kullar.

Bu ayetin muhatapları işte bu kullardır.

Allah bu kullarına şöyle hitap ediyor:

"Allah'ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. "

bu sözü işiten bazı kulların şöyle bir itirazı oluyor :

"ben öyle işler yaptım ki, affı mümkün değil. bu suçları ancak cehennem paklar."

bu itiraza ayetin verdiği cevap :

"Muhakkak ki Allah bütün günahları bağışlar. Şüphesiz ki O çok bağışlayıcı, çok merhamet edicidir."

Arkadaş! ibadete muvaffak olamayan azaptan korkar, ümitsizliğe düşer.

Böyle bir ümitsizin gözüne, dinî meselelere aykırı küçük ve zayıf bir emare, kocaman bir delil görünür.

Böyle birkaç emareyi elde eder etmez, diğer emarelerin sevkiyle isyan ederek İslâm dâiresinden çıkar, şeytanın ordusuna katılır.

Binaenaleyh, ibadete muvaffak olamayanlar, ümitsizliğe düşmemek için şu âyete müracaat etsin. :

Hiristiyanlarda aynisni soyluyor..

Ben hangi dini tutacam??? :blink: :blink:

Sitelerde Paylaş
Hiristiyanlarda aynisni soyluyor..

Ben hangi dini tutacam??? :blink: :blink:

hıristiyanlar ile aramızdaki fark;

onlar; "günah işediğin zaman, kiliseye gel ve papaza günah çıkar" diyorlar.

islam;"günah işlediğin zaman, sadece Allah'a yönel ve tevbe et" diyor.

tercih senin...

Sitelerde Paylaş
Sağolasın sheriat, günün birinde imana gelirsem, bağışlanacağım. Ümitsizlikten kurtuldum, rahatladım.

hiç kuşkun olmasın.

"Herhangi birinizin tövbe etmesinden dolayı Allah Teâlâ'nın duyduğu hoşnutluk, ıssız çölde giderken üzerindeki yiyecek ve içeceğiyle birlikte devesini elinden kaçıran, arayıp taramaları sonuç vermeyince deveyi bulma ümidini büsbütün kaybederek bir ağacın gölgesine uzanıp yatan, derken yanına devesinin geldiğini görerek yularına yapışan ve aşırı derecede sevincinden ne söylediğini bilmeyerek:

- Allahım! Sen benim kulumsun; ben de senin rabbinim, diyen kimsenin sevincinden çok daha fazladır."

Müslim, Tevbe 7

Ne kadar seviniyorsa o kul ; "sen benim Rabbimsin, ben senin kulunum" diyeceğine, sevincinden ve şaşkınlığından; "sen benim kulumsun, ben senin rabbinim" diyor...

evet. kul tevbe ederse, Allah kabul ediyor.

can boğaza gelmeden yapılan tevbeler kabul; fakat can boğaza gelince yapılan tevbe makbul değil.

bizden öncekileri şeytan hep; "ilerde tevbe edersin" diye kandırı. fakat mezaristan, ileride tevbe ederim diyen tevbesizlerle doludur. onlara bakıp ibret almak lazım.

Sitelerde Paylaş

erosa, her pisliği yapıp (ölünce) tövbe eden bağışanabilir, fakat hesap denen birşey var.

öyle bir tövbe ile cennete girmek çok zor, her babayiğidin harcı değil ve pişmanlıktan pişmanlığa fark var.

hem tövbe şu şekil olur, yaptığı hatayı bir daha yapmamak adına Allah'a pişmanlık yakarışı.

tövbe ayrı, hesap ayrı.

tarihinde iyi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

tamam o zaman ben şirk hariç herşeyi yapayım. zaten Allah ta diyor ki şirk harici her günahı affedebilirim.

o zaman kerhaneye gidiyorum. şirk değil nasıl olsa. yaşlanınca millet gibi camilerde 4-5 sene geçirsek ve küçük veletlere çikolata şeker alsak tamam işte cennetlik olduk öyle mi

Sitelerde Paylaş

Allah ayette Allah MUHAKKAK bütün günahları bağışlar diyor..

Bu korkunç bir söylem..

En azından Hırıstiyan kilisede itiraf ediyor..

Ama Müslüman gidip bir çocuğa tecavüz edecek, kimseye söylemeyecek, sonra tövbe edip aklanacak..

İnanılmaz !!

Her türlü haltı ye sonra tövbe dile...

Yok yaaaaa.

Sitelerde Paylaş
hıristiyanlar ile aramızdaki fark;

onlar; "günah işediğin zaman, kiliseye gel ve papaza günah çıkar" diyorlar.

islam;"günah işlediğin zaman, sadece Allah'a yönel ve tevbe et" diyor.

tercih senin...

Yanlız bunu yapan pazarlar da allaha yöneliyolar ondan sonra tanrı bizi korusun islamda imamlarda cin çıkarma var.Yani alternatif çok ;)

Sitelerde Paylaş
Serdar'a gelince; aklı başında İslam'a tam uyum içinde olan bir Müslüman saydıkların şeyleri yapmaz.

Aklı başında olmayanı kim bağışlıyor? Adam psikopat, gidip seri katliam yapıyor. Bu adamı başımıza veren tanrı onu sonradan affedecek mi? Nasılsa öyle yaratmış. Çok çelişkili geliyor bana, siz nasıl algılıyorsunuz bu durumu?

Sitelerde Paylaş

Ümtsizlik ne kahır verici bir yolculuktur uzun süre.

Ne dayanılmaz ağrıdır bu Yarabbi.

Hayat kitabı Kur'an burada da insana dair bir noktaya değinmiş ve gerçeği özümsemiş.

İyileri SEN sahipleneceksen kötüler ne yapsın Yarabbi.

İyi SENİN kulun da kötü kulun değil mi?

Sitelerde Paylaş

Ayet ve hadislere göre, günahlar 2 kısımdır.

1-) Kul hakkına ait günahlar (yukarıda bahsi geçen tecavüz, cinayet vs...)

2-) Kul hakkına ait olmayan, kişinin kendine ait günahları.

1- Kul hakkına ait günahların bağışlanmasının yegane çaresi, hakkı yenen kulun, o hakkını helal etmesidir. Allah, kulunun helal etmediği bir hakkı affetmiyor. Bu dünyada o kişiden helallik alınmazsa, o dava mutlaka ahirete intikal ediyor. Dava orada sonuca bağlanıyor. Detaylara girmiyorum.

2-Diğer günahlar ise iki kısımdır.

Birinci kısım; ŞİRK kapsamı altına giren günahlardır. Bu günahtan kişi bu dünyada tevbe etmeden ölürse, ahirette asla bağışlanmayacak. Bu günahın affı için, mutlaka bu dünyada tevbe etmek şarttır.

İkinci kısım; ŞİRK kapsamına girmeyen günahlar. Bu günahlar, eğer bu dünyada tevbe edilmemişse, affediliyor. Tevbe edilmemişse, ahirette çeşitli vasıtalarla affedilebilir. (şefaat, mağfiret vb.). Affedilmeyen günahlar ise, kişi günahı kadar cezasını görür ve sonunda ebedi cennete girer.

EHLİ SÜNNET inancında bu böyledir.

Bir kudsi hadiste mealen; "kulum beni nasıl zannederse ona öyle muamele ederim" buyurmuştur.

kafirlerin ve münafıkların zannı, hep kötü zandır. Mü'münler ise, Allah hakkında hep iyi zan besliyorlar.

Kafirlerin ve münafıkların en büyük yanlışları, Allah'tan ümit kesmeleridir. Ve ümit kestikleri o Allah'a karşı, kalplerinde bitmez-tükenmez bir düşmanlık ile yaşayıp, o şekilde ölüyorlar.

Fakat mü'min, Allah'tan hiç ümit kesmiyor. Hatta, cehenneme atıldıktan sonra dahi çok günahkar bir mü'min, yine ümidini koruyor. Bu ümit, o kulu sonunda kurtarıyor ve cehennemden çıkıp, cennete giriyor.

tarihinde sheriat tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
arap spikerin dediği gibi canlı yayında..

'suriye 9 mısır sıfır, dakika doksan..'

'allahtan ümit kesilmez..'

yerseniz..

goddar gülmekten krize girdim (: bide su vardır doktorlar hastayı cok zor bir durumdan kurtarmaya calısırlar hasta yakınları allahtan ümit kesilmez der peki sen o doktora götürme allahtan ümit kesilmez de ...

Sitelerde Paylaş
Aklı başında olmayanı kim bağışlıyor? Adam psikopat, gidip seri katliam yapıyor. Bu adamı başımıza veren tanrı onu sonradan affedecek mi? Nasılsa öyle yaratmış. Çok çelişkili geliyor bana, siz nasıl algılıyorsunuz bu durumu?

aklı başında olmayan kişinin ortamı incelenir.(sen benden şaha Allah'ın yargılamasının örneğini istiyorsun ben buna malik değilim, neyse) eğer katliam yapmış veya İslam'ın yasakladığı bir suçu işlemişse hatta devam ediyorsa, sonu kazıkların olduğu ateştir. günde 1000 defa kazığa oturtma eylemi=cehennem

Sitelerde Paylaş

yeni bir başlangış yapmak isteyenler için....

hayata yeniden MERHABA demek isteyenler için...

yeniden doğmak için.....

kuşlar kadar özgür olmak için....

manevi cehennemden kurtulup, manevi cennetin serinliğine geçmek isteyenler için....

bu gece çok güzel bir fırsat......

1 kelime ile yukarıdaki herşeye başlamak mümkün.

EŞHEDU ENLA İLAHE İLLALLAH

VE EŞHEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUHU VE RESULÜH.

söyleyin ve kurtuluşa ilk adımı atın bu gece...

NE MUTLU KURTULANLARA...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...