Jump to content

Ergenekon

Recommended Posts

http://www.sabah.com.tr/akoz.html

Seni de mi kandırdılar?

Ergenekon operasyonundan sonra ortalık tuhaf yorumlarla doldu.

Bunlardan biri şöyle: "Operasyon, vazife başındaki üst kademe subaylara da uzanacak." Hatta işi iyice abartıp GK Başkanı Org. Yaşar Büyükanıt'ın adını telaffuz edenler dahi var.

Bence yanlış.

Nedenini anlatmadan önce geçen yılki bir yazımı hatırlatmak isterim.

"Ulusalcılık" denilen ama düpedüz "faşizm" olan Ergenekoncu hareketten söz ettikten sonra, yazıyı şöyle bitirmiştim:

"Hükümetin ve GK Başkanı Org. Büyükanıt'ın, bu gelişmelerin farkında olduğunu sanıyorum. Ancak bazı çevreler Büyükanıt'ı etkilemeye ve faşist hareketin içine çekmeye çalışıyor. Başarırlar mı? Allah korusun!" (Sabah, 17 Haziran 2007)

Türkiye'de 12 Eylül gibi "açık" ya da 28 Şubat gibi "örtülü" ("tehdide" dayalı) darbeyi ancak Silahlı Kuvvetler yapar.

Yok komünistler dağa çıkacakmış, yok İslamcılar pompalı tüfeklerle ayaklanacakmış; bunların hepsi uydurmadır.

Bu gerçeği gayet iyi bilen Ergenekoncu hareketin hedefi de ordu üst yönetimini ikna etmeye çalışmak oldu.

Amaçlarına ulaşmak için çeşitli araçları kullandılar. Mesela bir "öcü" yarattılar. Tahmin edeceğiniz gibi bu öcü, AKP ve hükümetti.

Bu iktidar şeriat düzeni kuracaktı. Kadınların başını örtecekti. Laiklik elden gidiyordu. Demokrasi giderse dönerdi ama laiklik bir kere gitti mi hepten yitirilirdi.

Bu ve benzeri söylemlerle "öcüden tedirgin olanları" arkalarına toplamaya çalıştılar.

(Ara notu 1: "Kesinlikle başaramadılar" diyemem, çünkü neler döndüğünün farkında olamayan bazı aptal kızlar bile "Ay çok korkuyorum, çok korkuyorum" diye bunların değirmenine şu taşıdı.)

En büyük yardımcıları da medyanın bir bölümüydü. Çünkü kamuoyu yaratmadan amaçlarına ulaşmak mümkün olamazdı.

Bazı yayın organları haberleriyle, bazı yazarlar da yorumlarıyla sürece destek verdi. Kimi bu işe "organize" bir şekilde katıldı. ("Haydi, çok geç olmadan ne yapacaksanız yapın" diyenleri unutmadık.) Kimi farkında olmadan, "kamuoyu önderini" takip etti.

Ancak hiçbiri yeterli değildi; TSK üst yönetiminin de kazanılması şarttı.

Mayıs 2006'daki Danıştay saldırısından beri meydana gelen bazı olaylar şunu gösteriyor: Ergenekoncular, TSK kadrolarını etkilemeye, hatta kimi sızdırma haberlerle onu şekillendirmeye kalkışıyor.

(Ara notu 2: Kastettiğim, "Eylem Planı" türü çalışmalar değil, gizlice kaydedilen konuşmaların ya da bazı fotoğrafların filan sızdırılması.)

Ellerinden gelse, "Onu emekli edin, şunu terfi ettirin" filan diyecekler!

İşte bu açıdan bakıldığında, Ergenekon operasyonunun, aynı zamanda, TSK'nin kimyasını bozmaya kalkışanları hedef aldığını düşünüyorum.

Yani mesele hükümetin devrilmesinden ibaret değil. O işin bir yüzü; hatta ikincil yönü dahi denebilir.

Asıl büyük amaç, otoriter/faşizan bir yönetim kurmak. Bunun için de şart olan darbeye, orduyu ikna etmek.

TSK yönetimi ile hükümet arasında elbette bazı uyuşmazlıklar, hatta sürtüşmeler var. Bunu biliyoruz. Ancak operasyon iki kurumun da yararına görünüyor.

Gerçekten faşizm isteyerek ya da "öcüye karşı mücadele" ettiğini sanarak, Ergenekon hareketine destek verenler, operasyondan sonra afallamış durumda.

"Hani TSK arkamızdaydı, yoksa kandırıldık mı" diye söylene söylene saldıracak yer arıyorlar.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 304
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bugün Baykal'ın açıklamalarını dinledim. Baykal'ı hiç bu kadar telaşlı görmemiştim, Baykal'ın o telaşından, o örtmek istediği şeyin aslında ne derece ciddi ve sahici iddialar olduğu anlaşılıyordu. AKP istese bile cuntacılarla kapatma davası için masaya oturamıyacak ve sonuna kadar gidebilir diye düşünüyorum zaten doğrusu da bu.

Bu adamlar kıskıvrak yakalanmışken sivil toplum örgütleri ve gerçek solcular da destek çıkmalı ki AKP çark etmesin sonuna kadar gitsin..

Sitelerde Paylaş

Ben bu konuda siyasi görüşümün dışına taşarak şunları söylemek istiyorum..

Darbecilik hangi kesimden gelirse gelsin kabul edilemez...

Atatürkçüyüm diyerek menfaat ilişkisine bulanan soysuzlar hakettikleri cezayı almalıdırlar...

( bu konuda Sinan Aygün'e bir polisin sorduğu soru çok manidardır...Kişisel kasasında 3.000.000 Euro bulununca Sinan Aygün'e hitaben " Atatürkü seviyorum diye gözaltına alındım diyorsun ama bakıyorum da paralarında hiç Atatürk resmi yok ."

Sorun AKP-CHP veya Genelkurmay sorunu değildir. Yargı ile soysuzların-hainlerin sorunudur.

Tıpkı AKP'nin kapatılma davasında AKP ile yargı arasında olduğu gibi...

Sitelerde Paylaş
Ümraniye'de askeriyeye ait el bombalarının işi ne?

Konuya noktasal bakıyorsun vakıf değilsin..Generaller(eruygur ve tolon) emeklilik dönemi için suçlanmıyor aksine asker oldukları dönem için suçlanıyor..

konuştukça batıyorsun. bak bakalım el bombaları nerdeymiş? 15 el bombasıyla darbe yaptıran (salakça demeyeyim ama) çocukça zihniyet, bombalar ortada olmayınca ne diyecek?

http://haber.gazetevatan.com/haberdetay.as...mp;Categoryid=1

Darbe şakşakcısı seni..Kıvranın bakalım böyle..

seni pis şeriatçı seni!!! seni utanmaz adam seni!!! seni dansözlerin kraliçesi seni!!!

Sitelerde Paylaş
konuştukça batıyorsun. bak bakalım el bombaları nerdeymiş? 15 el bombasıyla darbe yaptıran (salakça demeyeyim ama) çocukça zihniyet, bombalar ortada olmayınca ne diyecek?

http://haber.gazetevatan.com/haberdetay.as...mp;Categoryid=1

Olay sanki 15 bombadan ibaret, dar bakıyorsun ne de olsa..

Bombaların ortada olmayışının sebebi de yazıyor ..Ortada davayı gören mahkemenin yasalar kapsamında delileri kriminal rapora dönüştürmesi de var...

Şeriatçıya da darbeciye de burdan el sallıyorum...Mahkemeler gereken yargıyı nasılsa yapacak..

tarihinde herakles_ tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

SEN IYI OKUYORMUSUN NEDEN KABULLENEMIYORSUN Kİ HEPSI YALANDI DUZMECEYDI GUNDEN GUNEDE BU ACIKCA ORTAYA CIKIYOR

ERGENEKONU BASLATAN BOMBALARDI ORTADAYOKLAR NERDELER

KRIMINALLESMISMIS SACMALAMA COK FILM IZLIYORSUN BUDA BIR FILM IYI IZLE :)

Olay sanki 15 bombadan ibaret, dar bakıyorsun ne de olsa..

Bombaların ortada olmayışının sebebi de yazıyor ..Ortada davayı gören mahkemenin yasalar kapsamında delileri kriminal rapora dönüştürmesi de var...

Şeriatçıya da darbeciye de burdan el sallıyorum...Mahkemeler gereken yargıyı nasılsa yapacak..

Sitelerde Paylaş
SEN IYI OKUYORMUSUN NEDEN KABULLENEMIYORSUN Kİ HEPSI YALANDI DUZMECEYDI GUNDEN GUNEDE BU ACIKCA ORTAYA CIKIYOR

ERGENEKONU BASLATAN BOMBALARDI ORTADAYOKLAR NERDELER

KRIMINALLESMISMIS SACMALAMA COK FILM IZLIYORSUN BUDA BIR FILM IYI IZLE

Siz sanırım gündemi takip edemiyorsunuz..Siz yalan düzmece dedikçe ucu yukarılara gidiyor...Mahkeme delil yoketmiyor..Yasa kapsamında yetkisini kullanıyor..Ayrıca humanist görünen darbe yandaşına da şahit olduk ilginç...

Sitelerde Paylaş

bakın eger darbe olursa ıste o zaman ulke ıkıye degıl uce dorte bolunur

siz hala kurtulus savasında olan ordunun mu var oldugunu sanıyorsunuz

eger o olsaydı su anda sıyaset ve tıcaret le ugrasmazdılar tek ordu ısı ıle ugrasırdılar

Sitelerde Paylaş

BEN DARBE YANLISI DEGILIMMMMMM

SADECE AKP NIN YAPTIGI DUZMECEYE INANMIYORUM

Siz sanırım gündemi takip edemiyorsunuz..Siz yalan düzmece dedikçe ucu yukarılara gidiyor...Mahkeme delil yoketmiyor..Yasa kapsamında yetkisini kullanıyor..Ayrıca humanist görünen darbe yandaşına da şahit olduk ilginç...
Sitelerde Paylaş

Ülkedeki kutuplaşmanın asal sebebi darbeler ve muhtıralardır..Yıllardır dialog ve demokrasi ortamına dinamit koymuş ve özgürlükleri engelleyen bir cunta destekci zihniyeti ortaya çıkarmıştır..

Türkiye darbeler ve muhtıralar ülkesi muz cumhuriyeti olma görüntüsünden er geç kurtulacaktı...O da bu zamana denk geldi..

Sitelerde Paylaş
ya darbe yanlılarını sıtede gormek sasırttı benı

askerı darbe her kesıme darbedır

muslumanlara ateıstlere solculara sagcılara

darbe yanlısı olanlar sıvas katlıyamına kotu gozle bakmasınlar bosa aynı bokturlar cunku

sevgili kürt kardeşim,

darbe yanlısı değiliz, atatürkçü insanların darbe yanlısı olarak lanse edilmesine karşıyız. darbe hepimize zarardır.

madem bu iktidar darbecileri yargılayacak, gitsin marmaristeki hıyarı yargılamakla başlasın o zaman. ama yapamazlar çünkü o hıyar onları azdıran zemini yaratmıştır, yani ağa babalarıdır. ayrıca amaç darbecileri cezalandırmak değildir. muhalifleri susturmaktır.

bu ekibin demokrasi konusunda samimi olduğuna inanmam, hükümetin demokrasi konusunda samimi olduğuna inananın da samimiyetine inanmam. hükümetin çeteleri temizleyeceğine inanmak saflıktır, hinliktir veya hainliktir. zaten kendisi çete olan birşey ancak rakip çeteleri temizleyip ortamını rahatlaştırır.

saygılar

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...