Jump to content

Ateist arkadaşlara birkaç soru.#1

Recommended Posts

Belli bir düzene göre meydana gelmiş evren ve canlı olan ve düşünebilen insan nasıl kendiğinden oluşmuştur? Canlı nasıl olur da yoktan oluşabilir?

Bilim bu konuyu cevaplamaya çalışıyor ve çok da ilerledi ... Ama kesin olan gerçek dinlerin tanrısının olmadığıdır ...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 61
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bakara 30

(Medenî 87) Hatırla ki Rabbin meleklere: Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım, dedi. Onlar: Bizler hamdinle seni tesbih ve seni takdis edip dururken, yeryüzünde fesat çıkaracak, orada kan dökecek insanı mı halife kılıyorsun? dediler. Allah da onlara: Sizin bilemiyeceğinizi herhalde ben bilirim, dedi.

Bakara 35

(Medenî 87) Biz: Ey Âdem! Sen ve eşin (Havva) beraberce cennete yerleşin; orada kolaylıkla istediğiniz zaman her yerde cennet nimetlerinden yeyin; sadece şu ağaca yaklaşmayın. Eğer bu ağaçtan yerseniz her ikiniz de kendine kötülük eden zalimlerden olursunuz, dedik.

A’râf 19

(Mekkî 39) (Allah buyurdu ki) : Ey Adem! Sen ve eşin cennette yerleşip dilediğiniz yerden yeyin. Ancak şu ağaca yaklaşmayın! Sonra zalimlerden olursunuz.

Bu ayetlere bakıldığı zaman Al-Lah yalan söylüyor diyebilir miyiz? Bence evet Hem"Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım" diyor hem de öte taraftan Adem ve Havva'ya "Ey Âdem! Sen ve eşin (Havva) beraberce cennete yerleşin" diyor.YAni zaten Al-Lah onları yeryüzü için yaratmış,onları cennetten çıkarmayı kafaya koymuş bir defa. Bu ne perhiz ,bu ne lahana turşusu dediriyor insana. Böyle bir Yaratıcı olur mu?

Ben ateist değilim,ancak ateist olanlara da hiçbirşekilde olumsuz bakışım yoktur.İnanç başka birşeydir,bilmek başka birşey..Onlar bilmediklerini "var" kabul etmiyorlar.Ben deistim ve bir Tanrı olduğunu düşünüyorum,ama kesinlikle sizin bu Al-Lah gibi bir Tanrı olduğunu düşünmüyorum.

Benim de nufus kağıdımda islam yazıyor,ben ne müslümanım ne de başka bir dindenim.Ama bunu oraya yazdıran da ben değilim zaten. İnandığı kitabı anlamak niyetinde olmayan,inanırları inandıkları kitaptan bihaber bir toplum içinde bu yazıyı silin demek te kolay değil.Zaten şu durumda çok önemli de değil ne yazdığı .

Ayrıca ben ateistlerin evrim teorisine kesinlikle inandıklarını söyleyip söylemediklerini bilmemekle beraber onların buna inanıp inanmamakla ateist olduklarını da düşünmüyorum,onlar Tanrı'nın varlığını kabul etmedikleri için Ateisttir. Ben de Darwin'in teorisi hakkında kesinlikle inanıyorum ya da inanmıyorum demiyorum ancak İslamda anlatıldığı şeklini de kabul etmiyorum,bu konunun çok daha fazla araştırılmasından yanayım,ne kadar çok araştırma yapılırsa o kadar çok şey öğrenilir.

Evet yazdıklarınıza katılıyorum evrim ile benim ateist olmamın bir alakası yok.

Evrimin olmaması benim ateistliğimden hiçbir şey götürmez çünki kuran incil tevrat gibi cehalet müsvettelerinin gerçekliğini ispatlamaz.

SAYGILAR.

Sitelerde Paylaş
Evet yazdıklarınıza katılıyorum evrim ile benim ateist olmamın bir alakası yok.

Evrimin olmaması benim ateistliğimden hiçbir şey götürmez çünki kuran incil tevrat gibi cehalet müsvettelerinin gerçekliğini ispatlamaz.

SAYGILAR.

yani gerçekisim Allah ile şeytan aslında Adem ve Havva yı cennetten çıkartmak için danışıklı dövüş mü yaptılar

diyorsunuz.

gerçekisim ve xislam açıkça söylemek istediğiniz bu mu?

Sitelerde Paylaş
yani gerçekisim Allah ile şeytan aslında Adem ve Havva yı cennetten çıkartmak için danışıklı dövüş mü yaptılar

diyorsunuz.

Al-Lah ile şeytan arasında bir muvazaa durumu olduğundan şüphelendiğimi söylemedim ama şüphe edenin de hakkıdır böyle düşünmek :) Ben zaten böyle birşeyin olduğuna inanmadığım için,böyle bir şüpheye de gerek yok diye düşünüyorum.Anlattıklarım sadece Kuran'a göre durumu ortaya koymak açısından değerlendirilmelidir. :)

Sitelerde Paylaş

diyorsunuz.

Tüm bunlardan bunumu çıkarttınız?

Benim işim tüm bu masalların bir masal olduğunu anlatmaktır.

Sitelerde Paylaş
Hani evrimle ya da teorilerle açıklayabiliyordunuz evrenin ve insanın durup dururken oluştuğunu?

Evrim teorisi çok güzel dokunmuş ve birçok şeyi açıklayan bir bilimsel modeldir ama canlılığın oluşumu evrimin değil abiyogenez teorilerinin konusudur ...

Sitelerde Paylaş
Dawin, ''Zürafaların boyu önceden kısaydı, yüksek ağaçlara uzanmaya çalıştıkça boyunları bu şekilde uzamıştır.'' da demiştir ona bakilirsa.

Onu diyen Darwin değil, Darwinden önceki bir evrimci olan Lamarck'tır. Darwin'le Lamarck'ın paradigmasının devri geçmiştir.

Sitelerde Paylaş

Din bolumunde ne yazdıgının hicbir onemi yoktur onemli olan kafanda neye inanıp inanmadıgındır.

Evrim teorisine gelince ateistler buna inanır demek sacmalıktır. Zira ateistler dinlerin birer sacmalık ve insan yaratılısını acıklamktan uzak oldugunu soylerler sadece bunun dısında ortaya konan bilimsel teorilere inanırlar veya inanmazlar bu kisidn kisiye degisir.

Sitelerde Paylaş

benim dini görüşüm cok farklı ben bile tanımlıyamıyorum ,galiba deist oluyorum ,nüfus cüzdanımdaysa muhammed abimizin dini yazıyor ,bilirsin toplumsal itibar meselesi okadarda karakterli değiliz saolsun barışcı sevecen muhammed abimizin sayesinde

Sitelerde Paylaş

1 - Ateist arkadaşların nüfus cüzdanlarında "DİNİ" kısmında ne yazıyor?

İslam yazıyor ama " SANA NE? " yazması için mahkemeye başvurdum.

2 - Ateistler insan ırkının maymunlardan geldiğine mi inanıyor?

Hayır, Ben uzaydan geliyorum. AKHENATON da benim Tanrım.

Başka sorusu olan ?

Sitelerde Paylaş

Izmirli eski bir oryantal, oglunun babasi oldugunu iddia ettigi ünlü turizmci Hasan Tombul'a karşi açtigi 'babalik davasini' Avrupa Insan Haklari Mahkemesi'ne (AIHM) taşiyor. Diyor ki: 'Benim amacim Hasan Tombul'dan para koparmak degil. Tek istedigim çocugumun kimligine babasinin adini yazdirmak. Alinan örneklerden sonra gelen DNA testi sonuçlari beni şok etti. DNA testi sonuçlarina hemen itiraz ettim. Ayrica Avrupa Insan Haklari Mahkemesi'ne dilekçeyle başvurarak yeniden DNA testi yapilmasini istedim. Hukuk mücadelemi sonuna kadar sürdürecegim.'

Emrah yüzde 99.9 baba!

8 yaşındaki oğlu Tayfun'un ünlü sanatçı Emrah'tan olduğunu söyleyen Ebru Çolak'ın açtığı babalık davası uzun zaman kamuoyunu meşgul etti. Babalık testi yaptıran Emrah, Adli Tıp Kurumu'nun verdiği yüzde 99.9 çocuğun babasıdır raporuna rağmen çocuğun babası olduğunu kabul etmiyor.

Neymiş, DNA testi, kişilerin atalarını belirlemek için, mahkemelerde kanıt olarak bile kullanılabilen bir yolmuş. Ve DNA testi, kardeşlik, akrabalık vs. hepsini gösterebilir, kesin olarak..

Bir şempanze ve insandan örnek alırsan, bunların DNA Testini yaparsan, sana bunların akraba olup olmadığını kesin olarak söyleyecektir. Yapalım, ne çıkar, %98 oranında akrabalık çıkar. Ne demektir bu? İki ikiz kardeş %100 akrabadır. Bir insanla babası %99.9999 akrabadır. Amca çocuğunda bu %99.9996ya filan düşer. İnsan türü için, en uzak akrabalık derecesi %99.9556 gibi bir oran çıkar.

Artık ötesini hesap et. İsveç'te yaşayan bir vikingle akrablaığın, 100km uzak ise, bir şempanze ile akrabalığın 1200km uzak, ama genede akrabasın işte..

Peki bundan ne sonuç çıkar? Ancak bir tek sonuç çıkar. Bir zamanlar şempanze ile senin ataların aynı kimselerdi. Peki onlar şempnaze miydi? Bilmiyoruz, bu DNA Bilgisi bize bunu doğrudan vermez, daha farklı bilgiler gerekir, genede DNA'Dan çıkarılabilir. Ama o kadar kasmayalım şimdi.. İnsan mıydı, onu da bilemeyiz bu kadar bilgiyle. Başak bir tür müydü, onu da bilemeyiz. Ama mahkemede kanıt olarak kullanılabilecek bir bilgi var elimizde ve bize, şemapnze ve insanların atalarının ortak olduğunu söylüyor.

Evvelden şempanzeler mi vardı? İnsana mı döndüler? Yoksa insan vardı da, şempanzeye mi döndüler? Yoksa başka bir tür vardı da, bir kolu şempanze, bir kolu insan mı oldu?

Eğer DNA ilminin derinliklerine inersek, bilhassa 2. Kromozom üzerine yapılacak çalışmalar bize bu konuda fayda sağlar. Detayına istersen gene gireriz, ama şu anın konusu değil. Bu çalışmalar bize, şempanze ve insanların birbirinden türemediği ama ortak bir atadan türediklerini gösterir. O ata ne şempanzedir ne insan..

Bilimsel olarak bilinen gerçek budur. Bunun ötesinde edilecek her laf, masaldan ibarettir.

Peki bir ateist olarak? Bana ne kardeşim insanın nerden geldiğinden? Nerden geldiyse gelmiş. Tanrı filan yok, varsa, hani nerde?

Ama bir biyolog olarak, insan ve maymunların ataları aynıdır. İşte bu kadar.. Senin boş boş zırvalaman, nasıl böyle bir şeye inanıyorsunuz vs. diyerek kendi masallarını dayatman hiç bir anlam ifade etmez. İşte DNA burada, kapı gibi kanıt olarak duruyor, o kadarki, mahkemeler bile delil olarak kabul ediyor..

Sitelerde Paylaş
Ama bir biyolog olarak, insan ve maymunların ataları aynıdır. İşte bu kadar.. Senin boş boş zırvalaman, nasıl böyle bir şeye inanıyorsunuz vs. diyerek kendi masallarını dayatman hiç bir anlam ifade etmez. İşte DNA burada, kapı gibi kanıt olarak duruyor, o kadarki, mahkemeler bile delil olarak kabul ediyor..

Onların mahkemeleri Kur'an'ı kanıt kabul eder :)

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Bir yanlışı 71812736281736217361287318236 kişide doğrudur dedigi için doğru olmaz.. yanlış yanlıştır..

Dikkatimi çekti Sürekli Kûran-ı Kerimin Türkçe kısımlarını alıntı yapıp koymuşsunuz..

Kûran-ı Kerimide Arapçadan Türkçeye bir insan çevirmiştir.. ve hata yapabilir.. Türkçe mealinde hata olabilir.. dikkatinden kaçmıştır belki...

Arapçadan Türkçeye çevirilen Kûran-ı Kerimde %de30 luk bi yanılma olabilir diye düşünüyorlar..

Bu kadar acımasız olmayın..

Ben çok şükür kabul ettim.. boyun eydim .. çok şükür iman ettim müslüman bi ailenin cocugu olarak dünyaya geldim çok şükür..

ancak.. Dünyanın oluşmasından evrendekı milyonlarca kainattaki milyarlarca trilyonlarca http://serdarkalkan.com/en_buyuk_sayi.htm belki bundan çook daha fazla saçma sapan belki hepsi birbirini tetikleyici belki birbirinden habersiz olan aklımın aklınızın alamıyacagı kadar rastlantıyı kabul etmek.. çok saçma..

inşallah bir gün birşey size sebep olur..

sizde iman edersiniz..

zira gittiginiz yoll.. Allah c.c cümlemizi korusun

|içinizden küfür edicekseniz.. Sizin düşünceleriniz size.. Bizim "Çok şükür " düşüncelerimiz bize..

Selamlar..

Sitelerde Paylaş
Bir yanlışı 71812736281736217361287318236 kişide doğrudur dedigi için doğru olmaz.. yanlış yanlıştır..

Burda katılıyorum.İslam için de aynısı düşünülebilir.Nekadar insanın nekadar süredir inandığı önemsizdir Yanlış yanlıştır...

Dikkatimi çekti Sürekli Kûran-ı Kerimin Türkçe kısımlarını alıntı yapıp koymuşsunuz..

Kûran-ı Kerimide Arapçadan Türkçeye bir insan çevirmiştir.. ve hata yapabilir.. Türkçe mealinde hata olabilir.. dikkatinden kaçmıştır belki...

Arapçadan Türkçeye çevirilen Kûran-ı Kerimde %de30 luk bi yanılma olabilir diye düşünüyorlar..

Bu da allahın sorunu demekki arapça dil kuralları diğer dillere uymadığı için kusursuz çeviri imkansızdı.Türkçeye çevirilemeyen kuran Almancaya,Japoncaya,Papuayenigineceye nasıl çevrilir?herkes arapça öğrenmek zorundamıdır?

ancak.. Dünyanın oluşmasından evrendekı milyonlarca kainattaki milyarlarca trilyonlarca http://serdarkalkan.com/en_buyuk_sayi.htm belki bundan çook daha fazla saçma sapan belki hepsi birbirini tetikleyici belki birbirinden habersiz olan aklımın aklınızın alamıyacagı kadar rastlantıyı kabul etmek.. çok saçma..

Sizler herzaman neden ve sonucu birbirine karıştırıp ''tesadüf=olması imkansız olay ''

olarak algıladığınız -yada o şekilde algılamaya zorlandığınız- için böyle saçmalıyorsunuz.

Harun Yahyanın dediği gibi ''bilmem kaç üzeri bilmem kaç olasılıkla oluşan tesadüf '' diye bişey yoktur asla idda edilmemiştir.Olasılık diye birşey yok bu tesadüfte.

Asıl salaklık bilimi dini kaynaklardan taraflı olarak öğrenen kişilerin evrimde ki tesadüfü sayısal lotoda ki tesadüf ile aynı algılamalarıdır..

tarihinde NiHiL tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bi

Allah bir Arap galiba ...

Sitelerde Paylaş

Ben çok şükür kabul ettim.. boyun eydim .. çok şükür iman ettim müslüman bi ailenin cocugu olarak dünyaya geldim çok şükür..

inşallah bir gün birşey size sebep olur..

sizde iman edersiniz..

zira gittiginiz yoll.. Allah c.c cümlemizi korusun

|içinizden küfür edicekseniz.. Sizin düşünceleriniz size.. Bizim "Çok şükür " düşüncelerimiz bize..

Selamlar..

hayir ceviride hata hic olmamali

eger hicbir ceviri orjinalini tutmaz diyosaniz, alin o kitabinizi arabistana gidin orda yasayin...

Sitelerde Paylaş
hayir ceviride hata hic olmamali

eger hicbir ceviri orjinalini tutmaz diyosaniz, alin o kitabinizi arabistana gidin orda yasayin...

O zaman müslümanlar zaten daha baştan "bu kitap evrensel değildir" diyorlar aslında; hoş Kur'anın kendisi de Araplara , Arapça olarak ve Mekke çevresine gönderildim diyor ya neyse... Herkes Arapça uzmanı mı olmalı dinini hakkıyla öğrenmek için? O zaman her dilde gelseydi bu kitap...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...