Jump to content

GENESİS SORUNSALLARI

Recommended Posts

Bu başlık altında uzun bir süreçi ele alacağım için bölümler halinde incelemenin daha kalıcı olacağını düşünmekteyim, süreç içindeki kopmalar ve eski ahitin tarih sahnesine asla uymadığını herkes görecek, lüffen karalama şeklinde eleştiri yapmayıp bigi ile elealınan bölümleri ele alırsak daha keyifli olacağını düşünmekteyim.

1 . Kısım

Eski ahite göre Tufandan sonra insan nesli dünya üzerinde Nuh oğulları Ham,Sam ve Yefet ile devam eder.Sami topluluğu olan İbranilerin soy ağacı , ilk doğan erkek geleneğince Sam dan devam eder.Yafet ve ham ile ilgili kısa anlatılardan sonra GENESİS , Sam’a döner.

Genesis Soyağacı Yaşam Süresi İlk oğla Sahip Olma

______________ ____________ ________________

Sam…………….........……..600 yıl…………..........…100

Arpakşad……….......……..438 yıl………..........……35

Şelah………..........…………433 yıl………..........……30

Eber………...........………….464 yıl………….........….34

Peleg…………………...........239 yıl……………..........30

Reu………………….............239 yıl……………..........32

Seruc………………............230 yıl.........…………….30

Nahor………………............148 yıl……………..........29

Terah………..........…………205 yıl……….........…….70

Abrahim………...........……175 yıl….........…………100

İbranilerin yaratılışla başlayan insansoyu ,Adem ve Musa arasına yerleştirildikten sonra seçilmiş halk olmayı tescil ettirmelerini sağlayacak süreçte kilit isim Abram/İbrahim olacak-tır.Tarah’ın Ur’da yerleşik olduğunu anlatan ayetlerden sonra ailenin ilk göçü alır sırayı ; üç oğlundan biri daha urdayken ölen Terah diğer oğulları Abram’ı ve Haran’ın oğlu Lut’u yanına alarak Harran’a göç eder.Baba Terah 205 yaşında burada ölür.Ardından tanrı , Nuh’tan bu ya- na ilk kez bir insanla iletişim kurar ve Abraham’a seslenir,Tekvin 12 : 1-4

1 RAB Avram'a, "Ülkeni, akrabalarını, baba evini bırak, sana göstereceğim ülkeye git" dedi,

2 "Seni büyük bir ulus yapacağım, Seni kutsayacak, sana ün kazandıracağım, Bereket kaynağı olacaksın.

3 Seni kutsayanları kutsayacak, Seni lanetleyeni lanetleyeceğim. Yeryüzündeki bütün halklar Senin aracılığınla kutsanacak."

4 Avram RAB'bin buyurduğu gibi yola çıktı. Lut da onunla birlikte gitti. Avram Harran'dan ayrıldığı zaman yetmiş beş yaşındaydı.

Şaşırtıcı olarak Genesis’te Abram’ın kişiliği üzerine bunun öncesinde tek satır bilgi bulun maz.Dolayısıyla tanrının “büyük millet yapmak “ üzere Ur dan Harana gelen Terah’ın oğlunu niye seçtiğini anlayamayız.Fakat anlaşılmaz olan bu olay kronolojideki garipliklerden ortaya çıkar.Genesiste Abram ,Terah 70 yaşındayken olduğu görülür.Hemen ardındanda Harranday ken Terah’ın 205 yaşında öldüğüdür.Demekki Abram Babası öldüğünde 135 yaşında olmalı- dır.Oysa 12. bölümden yukarıdaki 4 ayet , tanrının Abramla konuşmasını ve Abramın Kenan a doğru yola çıkmasını 75 yaşında gerçekleştiğini söyler.

Abramın babası ölmeden 60 yıl önce haranı terk ettiği düşünülebilir ,ama bu Genesis’e uy- maz.Sıralama bozulur.Çünkü Terah’ın yanına Abram, gelini Sara ve torunu Lut’u alarak Ur dan Harana geçmesi nihai bir göç değil , bir tür mola’dır.Genesis bu yolculuğun Kenan’a ya-pıldığını söylemektedir.O halde olayların en mantıklı sıralaması bu fikrin Terah’ın kafasında olduğu ve söyleyemeden öldüğüdür.Karısı ve yeğeni ile haranda yaşamaya devam eden Ab-ram , tanrı kendisiyle konuşana kadar bu fikri bilmez.Tanrı onunla konuşur ve Kenan’a gitme si için görevlendirir.Bu durumda 135 yaşında olması gereken Abram birden 75 yaşına düşürü lür.Bu Genesis yazarlarının dikkatsizliğinden kaynaklanır.

Diğer taraftan yolculuğun rotası da biraz kafa karıştırır.Ur kentinden Kenan’ a gitmek iste- yen biri niçin doğrudan doğruya btıya yönelmeyip önce kuzeye harana gider.? Genesiste bu konuyla ilgili bilgi bulunmaması ,sözü edilen UR şehrinin Sümer kenti UR olmayıp , yakınlar daki başka UR isimli şehir olabileceğini akla getirir.Sümerolog Çıg ; Abramın yola çıktığı kentin Sümerlilerin UR’u olduğundan oldukça şüphelidir.

“ Tevrat’ın İ.Ö 3 yy da yunanca çevrilen metninde bu şehrin adı yok.Bir çok araştırmacı, bu UR şehrinin sonradan eklendiğini söylüyorlar.İbranice olan metinde Ur kasdim olarak yazılı – yor.Mari’de bulunan çivi yazısı belgelere göre Ur-Kasdim olarak gösterilen yerin, Güney Me- zapotamya ‘da değil ,kuzeyde Harran civarında bulunan bir yer olması gerek deniyor.Bu güne kadar böyle bir yer kanıtlanamadı.fakat bu yolda çeşitli tarihsel veriler var..” M.Çığ/İbrahim peygamber.

İskenderin bölgeyi fethinden önce adı kesin olarak bilinmemekle birlikte harran’a oldukça yakın Urfanın Genesiste söz edilen UR olma olasılığı yüksektir.Kent İ.Ö. 2100 dolaylarında Huriler tarafından kurulmuş sonra Asurluların eline geçmiştir.Benzeri nitelik taşıyan ve sami dilindeki anlamı yol (harranu) olan haranda olduğu gibi Urfa’dada Ay tanrısı Sin kültürünün yoğun izleri görülür.Hatta bu Sin kültürü İbranilerin ilk dönemlerinde yaşam biçimlerinde et- kili olmuştur.Diğer taraftan İslam dünyasında Urfanın peygamberler şehri olarak anılması ve ibrahim ile ilgili efsaneler , Terah ve İbrahimin Sümer UR ‘undansa Harran yakınlarındaki Urfadan yola çıkmaları oldukça mantıklı olup izlenen rota ile ilgili soru işaretlerini ortadan kaldırır.

tarihinde AKHENATON tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 52
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

çok beklersin kardeşim onlarda müslümanların birebir kopyası hep aynı kıvırmalar cımbızcılıkla suçlamalar asıl anltılmak istenen o değilmiş falan filan benim uyuz olduğum noktada kalıkıp kendi uyduruk kitaplarına bakmayıp kuranı falan eleştirmeleri daha öncede dediğim gibi nmüslümanı da hristiyanıda aynı al birini vur ötekine nede olsa hepside karısını mısır firavunu(kim olduğu bilinmez tevrat nedense isim vermez böyle konularda ) ile gerar kralına (nereyse artık)pazarlayan ibrahimin çocuklarından ne beklenebilirki

Sitelerde Paylaş

Bu yazıları büyük olasılıkla bir yerlerden kopyalıyorsun ve belki de kendin bile okumadan buraya yazıyorsun bundan eminim..

Bir kere Avram'ın babası Terah için ayet şöyle diyor:

Yaratılış 1:26 Yetmiş yaşından sonra Terah'ın Avram, Nahor ve Haran adlı oğulları oldu.

Buradan Avram'ın (İbrahim'in) Terah kaç yaşındayken doğduğunu anlamak mümkün değil..Yetmiş yaşından sonra çocukları oldu deniyor..Hangisine haç yaşında sahip olmuş bunu belirtmiyor..Belki 150 yaşındayken Avram doğmuş olabilir mesela..

Ayrıca Avram'ın hikayesine başlamadan önce Terah'ın öldüğünü söylemesi Avram'ın Terah öldükten sonra yola çıktığını göstermez..Burada bir kronolojik anlatım olmak zorunda değil..Önce Avram'ın soyağacı anlatılıyor, daha sonra (belki de)

tekrar geri alınarak Avram'ın hikayesine geçiliyor olabilir..

İbrahim neden Tanrı tarafından seçildi ? Çünkü tek Tanrı'ya tapınıyor ve Ona itaat ediyordu:

Yaratılış 22:18 Soyunun aracılığıyla yeryüzündeki bütün uluslar kutsanacak. Çünkü sözümü dinledin.›

Önce kendin öğren de sonra tebliğ edersin.. :lol:

tarihinde murtimuro tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

murti sayın murti bak güzel kardeşim konuları çarpıtma yukarıda ne yazdım ,

eski ahitte tüm soy ağacı ilk doğan erkek çocuk ilkesine dayanır.zaten bunu bilmiyorsan senin bilginden şüphe duyarım.belkilerle değil mantık ve verilerle yazıyoruz.Genesis yazarının kendi

içinde yaptığı tüm sorunsallar yukarıda , sen bunu okuyup hala inkar ediyorsan sana dünya yuvarlaktır desek ikna edemeyiz.

Sitelerde Paylaş

eski ahitte tüm soy ağacı ilk doğan erkek çocuk ilkesine dayanır.zaten bunu bilmiyorsan senin bilginden şüyhe duyarım.belkilerle değil mantık ve verilerle yazıyoruz.Genesis yazarının kendi

içinde yaptığı tüm sorunsallar yukarıda , sen bunu okuyup hala inkar ediyorsan sana dünya yuvarlaktır desek ikna edemeyiz.

Malesef sadece eksik ve çelişki bulmak için yazdığını görüyorum..Yazdıklarını da büyük olasılıkla ingilizce orijinallerinden çevirip yazıyorsun..Bulunca mutlaka deşifre edeceğim..

Kutsal yazılarda kronolojik sıra bazen vardır bazen de yoktur..Ben 37 yaşındayım 25 senedir bu kitabı okuyorum..

Belkilerle konuşmuyorum..Bunların hepsi olasılık dahilindedir diyorum..

Yaratılış 5:32 Nuh 500 yıl yaşadıktan sonra Sam, Ham, Yafet adlı oğulları doğdu.

Şimdi hangisi, Nuh kaç yaşındayken doğdu söyle bakalım ? Nerde kaldı senin iddiaların ?

Sen eğer benim verdiğim yanıtlardan sonra hala söylediklerim doğrudur diye iddia ediyorsan sana getirip Tanrı'yı da göstersek sen ikna olmazsın..

Sitelerde Paylaş

Genesis Soyağacı Yaşam Süresi İlk oğla Sahip Olma

______________ ____________ ________________

adem......................930..................130

seth........................912..................105

enoş........................905.................90

kenan......................910.................70

mahalel....................895.................65

yared.......................962................162

hanok.......................365................65

metuşelah.................969................187

lamek.......................777.................182

nuh...........................950................500

murti kardeşim ingilizceden çeviririm çinceden ceviririm bu neyi değiştirir.hadi bul ama asla bulamayacaksın sadece ayetleri netten alıyorum.bak nuha kadar olan süreleride yazdım, beni

yoruyorsun.sen daha bekle eski ahitteki çarpıklıklarla ilgili daha neler okuyacaksın, belkide

inandığın değerleri öğreneceksin eski ahite le ilgili tarih sorunsalı yazdığım zaman zaten ahitini

yırtıp atarsın.ben senden ayet istemiyorum zaten bende ayet yazıyorum ayet yazıp bak burda

bu yazıyor demekle bu işler olmaz.akşama kadar islamiyetten ayetler yazılıp üzerinde zıplanıyor

çelişkilerden dolayı , eee şimdi ben ahitteki milyonlarca celişkiyi yazınca ??????

dürüstlük en önemlisi o ; olmayan ve insanlar tarafından yazılmış bir şeyi tanrı kitabı demek pek bana uygun değil , kaldıki tanrı milyonlarca hata yapmış ve ben bunları yazıyorum, demekki tanrıdan daha iyi yazarım.biraz beni takip etsin.

bak daha yukarıdaki sacmaların bir tanesine dahi cevap yazamadın, ilerleyen süreçte felç olursun dikkat et.

Aton'un görkemli ruhu esenlikler diler.

Sitelerde Paylaş
bak daha yukarıdaki sacmaların bir tanesine dahi cevap yazamadın, ilerleyen süreçte felç olursun dikkat et.

Aton'un görkemli ruhu esenlikler diler.

Ya zaten 3 tane iddia yazmışsın biri Terah kaç yaşında İbrahim'in babası oldu diğeri de Tanrı neden İbrahim'i seçti..Son iddian olan Ur şehrine de zaten kendin yanıt vermişsin yazının içinde..Diğerlerine de ben yanıt verdim yukarıda dikkat edersen..

Sen her yanıttan sonra böyle yanıt veremiyorsun diye sayıklayacaksan ben hiç kendimi yoramam sana yanıt vereceğim diye..Sen kendi kendine sayıklamaya devam edersin haberin olsun..

Sitelerde Paylaş
Ya zaten 3 tane iddia yazmışsın biri Terah kaç yaşında İbrahim'in babası oldu diğeri de Tanrı neden İbrahim'i seçti..Son iddian olan Ur şehrine de zaten kendin yanıt vermişsin yazının içinde..Diğerlerine de ben yanıt verdim yukarıda dikkat edersen..

Sen her yanıttan sonra böyle yanıt veremiyorsun diye sayıklayacaksan ben hiç kendimi yoramam sana yanıt vereceğim diye..Sen kendi kendine sayıklamaya devam edersin haberin olsun..

yazıları bölümlü yazacağımı üste söyledim zaten.

daha bir şeye cevap veremedin .

bizi salak sanma.

25 yıldır okuyorsan iddialara cevap yazarsınki bunlar iddia değil.

eski ahit dökümanları.

sen bana zaten cevap yazamazsın ki kendini yorasın

ama bu forumu takip et,

ilerleyen süreçte çok sey öğreneceksin

şimdi girmiyorum , içerik bozulmasın diye.

demek ki bu bölümü savunacak kişi yok.

forum başladığı anda eski ahit çöp oldu.. :lol:

Aton'un Görkemli Ruhu edenlikler diler..

Sitelerde Paylaş

ibrahimin hikayesine devam et kardeşim daha neler var neler ha bide şeyide unutma hani şu yakup'un babasını kandırp kardeşinin ilk oğulluk hakını nasıl çaldığını ,yakupun oğullarından yahudanın oğlunun karsı ile zina etmesini falan yazsanda millet reziliğin dik alasının kuran değil eski ahit olduğunu görse benim vaktim yok ayrıca hala klavyede iki parmağı geçememiş biriyim o yüzden uğraşamıyorum böyle senin gibi bi zahmet gösteriver şu eski ahitin rezilliğini

Sitelerde Paylaş
ibrahimin hikayesine devam et kardeşim daha neler var neler ha bide şeyide unutma hani şu yakup'un babasını kandırp kardeşinin ilk oğulluk hakını nasıl çaldığını ,yakupun oğullarından yahudanın oğlunun karsı ile zina etmesini falan yazsanda millet reziliğin dik alasının kuran değil eski ahit olduğunu görse benim vaktim yok ayrıca hala klavyede iki parmağı geçememiş biriyim o yüzden uğraşamıyorum böyle senin gibi bi zahmet gösteriver şu eski ahitin rezilliğini

yahu müslümanlar bunların yanında melek kalır.

ben bu konuya fazla girmeyip ayetler üzerinden gidicem.

belki eski ahitçiler , samimi iseler inandıkları değeri anlatırlar.

akşama kadar kurandan ayet alıp üzerinde zıplamasını iyi biliyorlar.

Sitelerde Paylaş

yahu siz hristiyanlar (gerci müslümlerde aynı cins) bunların 700-800-900 yıl yasadıklarına gercekten inanıyomusunuz? eğerki gercekten böyle bişey varsa bu bir mucize ve dahada önenlisi böyle bir mucizeden niye hiç bahsetmiyosunuz? cünkü bu hiçte normal olağan bi durum değil sanki herkes 700-800-900 yıl yasıyoöuş gibi sıradan tekdüze bi durum

Sitelerde Paylaş

2

Genesis’e göre Abram , Kenan ülkesinde ilkin Şekem adlı kente gelip yerleşir.Burda kaldı ğı süre içerisinde tanrı onunla ikinci kez iletişim kurar ve gördüğü bütün toprakları onun soyundan gelenlere vereceğini söyler.Bir süre sonra ülkede kıtlık başlayınca Abram yanındaki lerle birlikte yiyecek bulmak için Mısır’a gider.Mısırda karısı Sara’yı kardeşi olarak tanıtır.Bu garip tavrın nedeni Sara’nın büyüleyici güzelliğidir.Karısı olduğu bilinirse ona sahip olmak için öldürülme tehlikesi vardır.Basit bir hesaba göre Mısır’a girerken 80 li yaşlarını geride bırakan sara’nın cinayet işlenebilecek kadar güzel olması ilginçtir tabi.Hiakyenin ilerleyen bölü münde firavun sara’yı beğenir ve haremine almak ister.(Firavun ismi belirtilmez tabi).Bir süre sonra başına felaketler gelen firavun bunu sara’ya bağlar ve onu geri verir.Ve kendisine söyle nen yalandan yakınır.

18 Firavun Avram'ı çağırtarak, "Nedir bana bu yaptığın?" dedi, "Neden Saray'ın karın olduğunu söylemedin? Tekvin 12

19 Niçin 'Saray kızkardeşimdir' diyerek onunla evlenmeme izin verdin? Al karını, git!" Tekvin 12

İlginç olan şudur ; tanrı yalan söyleyen Avramı değilde firavunu cezalandırır.Tam Gene- sis yazarlarına göre adalettir bu.Üstelik Avram karısını alıp gitmekle kalmaz firavun ona he- diyelerde verir.Bu olayın aynısı daha sonra kenan’da yaşanır , bu kez Gerar Kralı Abi melek ’in ülkesini ziyeret eden Avram, karısını yine kardeşi olarak tanıtır ,Kral saranın güzelliği kar şısında eşi olmasını ister ; Sara 90 yaşlarında kadındır.Firavunun yaşadıkları bu sefer Karalın başına gelir ve bir gece rüyasına tanrı girer ve Sarayı bırakmasını söyler.Tanrıdan korkan kral saranın yanında Avrama , koyunlar,sığırlar ve kölelerde verir.Abimelek , Avrama niye karın değilde kardeşin olarak tanıttığını sorar , Avramın cevabı ilginçtir, Tekvin 20:11/12

11 İbrahim, "Çünkü burada hiç Tanrı korkusu yok" diye yanıtladı, "Karım yüzünden beni öldürebilirler diye düşündüm.

12 Üstelik, Sara gerçekten kızkardeşimdir. Babamız bir, annemiz ayrıdır. Onunla evlendim.

Bu sözler kabile geleneğinde bir iç evlilikten öte doğrudan doğruya ensest bir ilişkidir.Ve kökeni mezapotamya ve mısır’a kadar gider.Sümerde EN.Kİ , tanrı AN ‘ın ilk doğan çocuğu- dur, ama hükümdarlık yetkisi EN.LİL e devretmek zorunda bırakılır.Çünkü EN.Kİ cariyeden EN.LİL ise AN ın yarım kızkardeşi ile yaptığı evlilikten doğmuştur.Benzer şekilde mısırda Osiris kız kardeşi İsis ile , Seth de diğer kız kardeşi Nephtys ile evlenir.Genesis yazarları hem mitolojiden aldıkları hemde mısırdan aldıklarını kitaba aktarmışlardır.Avram böylece gerçek soylu kanını İshak’ a aktarabilecektir.

Avram için anlatılan bu hikaye mezapotamya ve Yakındoğu mitleri arasında yoğu izler taşır M.Cığ ın kitabında avramın mısır ve gerar’da yaşadıklarına dair hikayeyi Ugarit efsanesinde verir.

Cığ aynı zamanda bu ugarit efsanesi ile Avramın’ın mısırda yaşadıklarının “İnananın Ölüler Diyarına İnişi “ olarak mitindende esintiler içerdiğini söyler.

Buraya kadar Avramla ilişkin koronolojik tarih verilmez.Eldeki tek referans Urfa ve har ran ın birer asur ticaret kolonisi olması ki bu kanıt olmamakla birlikte Avram İ.Ö 2000 yılı dolaylarına yerleşebileceğini öngörür.

Sitelerde Paylaş

eski ahitte tüm soy ağacı ilk doğan erkek çocuk ilkesine dayanır.zaten bunu bilmiyorsan senin bilginden şüphe duyarım.belkilerle değil mantık ve verilerle yazıyoruz.Genesis yazarının kendi

selam akhenaton

soy ağacı ilk doğan erkek çocuk ilkesine dayanır diyorsun demeki Hz.Ibrahimden ilk oglu Hz.Ismael gecer

yani yahudiler sonradan Hz.Isacc diye tevrati(eski ahit) deyistirdi.

Sitelerde Paylaş
selam akhenaton

soy ağacı ilk doğan erkek çocuk ilkesine dayanır diyorsun demeki Hz.Ibrahimden ilk oglu Hz.Ismael gecer

yani yahudiler sonradan Hz.Isacc diye tevrati(eski ahit) deyistirdi.

dostum ismail cariyesinden dünyaya gelmiştir ,

yani ikinci derecede önem taşır.

asıl olan aynı kandan ilk oğuldur.

Sitelerde Paylaş

3

Oysa genesisteki akış onun tufan sonrası onuncu, yaradılıştan itibaren yirminci kuşak ol- duğunu göstermektedir ki bu durumda söz konusu tarihi çok çok daha geriye, en azından İ.Ö 2300 lere çekmek gerekir.

Mısır dönüşü yaşananlar kutsal kitap arkeologlarını biraz umutlandırır.Burada Kenan böl- gesinde irili ufaklı krallıkların birbiriyle savaş yaptıkları söz edilmektedir ve Abram’da bir bi- çimde olayların içindedir.Kutsal kitap arkeologları Abramın varlığını ilk kez ispatlayabilecek leri bilgi olarak bu olaya sarılırlar ; Tekvin.

1 Bu arada Şinar Kralı Amrafel, Ellasar Kralı Aryok, Elam Kralı Kedorlaomer ve Goyim Kralı Tidal

2 Sodom Kralı Bera'ya, Gomora Kralı Birşa'ya, Adma Kralı Şinav'a, Sevoyim Kralı Şemever'e ve Bala -Soar- Kralı'na karşı savaş açtı.

İki ayrı müttefik grubu halinde gerçekleşen bu savaş sırasıyla sodom ve gomorra’nın kralları kaçınca, diğer grup bölgeyi yağmalar ve oraya yerleşmiş olan Abram’ın yeğeni Lut u da kaçırırlar.Bu haberi alan Abram 318 uşağıyla birlikte bu adamlara saldırarak Lut’u ve mal larını kurtarır.Saldırganlarıda uzaklara sürer.

Bu hikayenin inandırıcılığı üzerinde tartışmaya gerek yok.Mısırdan çıktığında 90 yaşını aşan Abramın nasıl 318 adama sahip müthiş bir savaşcı olduğunu sorgulamıyoruz.Tanrının işi olmalı bu.Çünkü Abram’la ilgli mitlerin hepsi çeşitli yerlerden alınmış kolajdır.

Tarihçiler, arkeologlar ve din adamları uzun süre Genesis 14 de adı geçen kralların ve yapıldığı söylenen savaşın izine rastlamadılar.Derken 1897 yılında Theophilus Pinches British Museum’daki Spartoli koleksiyonunda bir dizi tableti deşifre ederken bölgede Genesis’te belir tilen savaşa rastladığını söyler.Bu metinlerde Elam kralı Kudur Laghamar’ın ,Eri-Aku ve Tud-Ghula adlı iki kralla oluşturduğu ittifaktan söz eder.Tabletteki isimler ibranice karşılıkla- rıyla ele alındığında ele alındığında Kederlaomer “Kudur-Langhamar’a ,Arok “Eri-Aku” ya Tidal de “Tud-ghula” ya dönüşüyorlardı.( Kimileri Tidal’in Hitit Kralı I.Tudhaliya olabileceği ni ileri sürdüler ,ancak iki nedenle bu iddia temelsizdi , birincisi eski ahitte Hititler bir millet olarak biliniyordu bu nedenle Goyim , yani diğer halklardan biri olarak söz edilmesi akla yat kın değildir.İkincisi ve en önemlisi I.Tudhaliya , söz konusu olayların geçtiği varsayılan tarih ten yüzyıllar sonra İ.Ö.1450 dolaylarında yaşamıştı).

Arkeoloji müzesinden Vincent Scheil ad lı bir araştırmacı din adamı , Hamurabi tarafından yazılan bir mektuba rastlar.Bu mektuplarda Kudur-Laghamar’ın adından söz edilmektedir.Ard arda gelen bulgularda Şinar kralı Amrafel in ünlü babil hükümdarı Hamurabi olduğu düşüncesi bir süre arkeoloji ve tarih çevrelerinde egemen olmuştur.Çünkü o dönemlerde Hamurabinin İ.Ö. 2050 dolaylarında yaşadığı düşünül mekteydi, bu bilgiler Abramı o tarihlere yerleşti,rmeye çalışan Judeocu görüş ile uyum içinde idi.Ne varki izleyen dönemde elde edilen bulgular Hamurabinin hükümdarlık yıllarının daha yakın tarihlere, İ.Ö. 1750 lere çekilmesi sonucunu verecek kanıtların bulunması işleri değişti- rir.Hammurabi , Amraphel olsa bile, diğer krallarla aynı çağda yaşamamıştır.

Yirminci yüzyıl ortalarında elde edilen bulgularla mesele biraz daha netleşir.Aslında hem Genesis’ te hemde sparoli tabletlerinde rastlanan metinler ,içeriklerini daha eski başka bir me tinden almaktadır ve adı geçek krallar birbirlerinin çağdaşı değillerdir.

Genesis yazarları bir takım bulgular üzerine tarih oluşturmaya çalışırken hata yapmışlar – dır.Adı geçen kralları aynı zamanda yaşadı gibi düşünüp hikayeyi bunun üzerine kurgulamış lardır.Abramında içine karıştığı savaş ın bir kurgu olması ve devamında gelen Sodom ve Go morra’nın yok edilmesi hikayesinede gölge düşer.

Sitelerde Paylaş
Bu bilgileri M. İlmiye Çığ'ın kitabından mı yazıyorsunuz ?

murti sen kitap ismini bırak linkte bulamadın.

bunlar araştırılmış ve sonuçlanmış bilgiler

varsa itirazın numara belirterek yaz.

daha dur yeni başladık. :lol: :lol:

Sitelerde Paylaş
murti sen kitap ismini bırak linkte bulamadın.

bunlar araştırılmış ve sonuçlanmış bilgiler

varsa itirazın numara belirterek yaz.

daha dur yeni başladık. :lol: :lol:

1000 tane link var bunlarla ilgili hangi birini vereyim..Sana ingilizcesini de verdim ama sende algılama problemi var ben ne yapayım ? Topla sağdan soldan yaz buraya.. :lol: Kendin bile okumadığın şeyleri neden buraya yazıyorsun anlamıyorum..Bir yanıt veriyoruz kendin konuyu bilmediğin için verdiğim yanıtı da anlayamıyorsun..

Tam bir karamizah örneği.. :P Yaz evladım yaz...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...