Jump to content

GENESİS SORUNSALLARI

Recommended Posts

1000 tane link var bunlarla ilgili hangi birini vereyim..Sana ingilizcesini de verdim ama sende algılama problemi var ben ne yapayım ? Topla sağdan soldan yaz buraya.. :lol: Kendin bile okumadığın şeyleri neden buraya yazıyorsun anlamıyorum..Bir yanıt veriyoruz kendin konuyu bilmediğin için verdiğim yanıtı da anlayamıyorsun..

Tam bir karamizah örneği.. :P Yaz evladım yaz...

murti boş ve biilgisiz konuşuyorsun.

işin gücün torbadan çekip sallamak.

bak maddeler yukarda

hadi dene.

dene kaybettiğini göreyim. :lol:

Sitelerde Paylaş
  • 3 weeks later...
  • İleti 52
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

4

Genesis , Abram’ın tanrıyla sık sık haberleşmesinden ,yolculuklarından ve yaptığı işlerden bahseder.Bu yaptığı işlerin hiçbirisi kendisi hakkında kronoloji oluşturmaya yardımcı olmaz. Karısı saranın kısır olması sebebiyle cariyesi hacerden ismaili dünyaya getirdiği ve 100 yaşındaykende mucizevi şekilde sara nın ona ishak’ı doğurduğunu öğreniriz.Artık adı bir çok kavmin babası olan Abraham’a döner.

Yine İbrahimi anlatan genesis metinlerinde tanrıyla yapılan anlaşma gereği kurallar ortaya çıkar.Genesiste ilk oğul ilkesinin sebebi ; batı sami kabilelerinde İ.Ö. 2000 başlarında ortaya çıkan oldukça yaygın olan bir gelenek olan “ insan kurban “ geleneğini ortadan kaldırmak ve bunu uygulayanlarla bağı koparmaktır.Kuzey suriyeden filistine kadar olan bölgelerde ilk doğan erkek çocuk tanrıya kurban verilir ve yakılırdı.genesis’ e göre tanrı ibrahimden ilk oğlunu kurban etmesini ister, ibrahim ne kadar üzülsede emre uyacak tam kurban esnasında tanrı melekleriyle ortaya çıkacak ve ibrahimi denediğini söyleyecektir.Bu ilke daha sonra Exodus ta musa’ya söylenenlerle pekişecektir.” Bütün ilk doğanlar bana aittir “ der.Yine ibrahimle ortaya çıkan başka bir ahit kuralı erkek çocukların sünnet ettirilmesidir.Bu gelenek yalnızca mısırda uygulanmış olup , mısırı bilen Samilerce kabile kültürüne ithal etmişlerdir.

Bütün bu bilgiler ışığında İbranilerin babil sürgününe kadar geçen süreleri ; yaratılış ve mısırdan çıkışa bağlayacak soy ağacı kahramanları sanal olarak yaratılmışlardır.

Efsanelerden oluşturulan bu kolaj kahramanlar iyi bir prototip çizselerde kitap yazarlarınca tarih ve coğrafik olaylardaki başarısızlıkları kahramanlara inandırıcılığı azaltır.

Genesiste anlatıldığı biçimiyle bize sunulan İbrahim’in varlığını kabul etmek imkansızdır.Fakat önümüze koyulan bu hayali kişiliğin olmadığı anlamına gelmez. ?

Sitelerde Paylaş

İbrahim peygamberin Urfa'da ateşe atılması olayına dair Tevrat ve Kuran hem fikir mi? Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim..

Geçenyıl bu forumda bir forumdaş Midraş denilen kitapta ateşe atılma olayı var demiştiydi de Kuran ordan etkilenmişti keza..

tarihinde mazot tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Hemfikir değil.

Selamlar.

Herakles, Kuran'da Urfa geçiyormu, İbrahim Peygamberin ateşe atıldığı yer balıklı göl mü yoksa başka bir yer mi yani diyorum balıklı göl tasfir edilen yere benziyorda ondan mı uydurulmuş..

Sitelerde Paylaş
Herakles, Kuran'da Urfa geçiyormu, İbrahim Peygamberin ateşe atıldığı yer balıklı göl mü yoksa başka bir yer mi yani diyorum balıklı göl tasfir edilen yere benziyorda ondan mı uydurulmuş..

Geçmiyor..Balıklı göl uyduruk bir hurafedir..

Selam..

Sitelerde Paylaş
Sen kaciyor saniyorsun. Aslinda kaale almiyor..

ayet basmaya gerek yok heryerde ayetler dolanıyor zaten.

kendine güvenen ahitçi varsa burdayım.

eskisi yenisi farketmez.

isterseniz aranızda komisyon kurun gelin

pehhhh.. :lol: :lol:

Sitelerde Paylaş
ayet basmaya gerek yok heryerde ayetler dolanıyor zaten.

kendine güvenen ahitçi varsa burdayım.

eskisi yenisi farketmez.

isterseniz aranızda komisyon kurun gelin

pehhhh.. :lol: :lol:

Her sorduğum soruda şapa oturuyorsun..Elin ayağın birbirine karışıyor.. :lol:

Senle mi uğraşacağım sürekli..Bak yukarıda iletilerim var..Yazdıkların 10 dakika içinde çöp oldu..Birine yanıt verebildin mi ?

Kendin yaz kendin oku sen..

Sitelerde Paylaş
Her sorduğum soruda şapa oturuyorsun..Elin ayağın birbirine karışıyor.. :lol:

Senle mi uğraşacağım sürekli..Bak yukarıda iletilerim var..Yazdıkların 10 dakika içinde çöp oldu..Birine yanıt verebildin mi ?

Kendin yaz kendin oku sen..

sorumu sordun ben göremedim.

tekrar yaz cevaplayayım.

tek sorun bunları Sayın Ilmiye Çagdağmı yazıyorsun.

onunda cevabını vereyim ; sanane.

Sitelerde Paylaş
murti hangi teze anti tez yapabildiğini hala göremiyorum.

yoksa tanrın gibi cevaplarındamı sanal... :lol:

Salak olduğun için göremiyorsun..Yukarıda yanıtlarım duruyor..İlk iddian tamamen çürümüş..Önce 1. konudaki iddialarını kanıtla..Beni söylediğim şeylere yanıt ver..(Tabi verebiliyorsan)

Yoksa daha çok beklersin..

Sitelerde Paylaş
Salak olduğun için göremiyorsun..Yukarıda yanıtlarım duruyor..İlk iddian tamamen çürümüş..Önce 1. konudaki iddialarını kanıtla..Beni söylediğim şeylere yanıt ver..(Tabi verebiliyorsan)

murti iddiamı ve verdiğin cevabı kopyalasana

bende çok merak ettim ,

milletin kıçıyla güldürme ama.. :lol: :lol:

Sitelerde Paylaş

murti iddiamı ve verdiğin cevabı kopyalasana

bende çok merak ettim ,

kendine milleti kıçıyla güldürme ama.. :lol: :lol:

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...