Jump to content

ilginç bir soru..sonucu kurana bir bakış...

Recommended Posts

Adam çelişkiyi kendisine dahil etmiyor, siz kendiyle çeliştiğini söylüyorsunuz. Onun gösterdiği tevazuyu, akla verdiği değeri siz de gösterseniz belki onun yarısı kadar müslüman olabilirdiniz.

yeme bizi şimdi adam resmen sizin safınıza doğru yol almaya başlamış ne müslümanlığı

daha düne kadar o akla verdiği değerle savunduklarıyla dalga geçiyordunuz

kuran değiştirildi deyince hemen pohpohlamaya başladınız

Sitelerde Paylaş
Yav kardeşim bu ne nasıl bir müslüman mantığıdır bırakın adam deşsin araştırsın şüphelensin..Eğer biraz samimyet varsa Allah ona bir yol gösterecektir...Araştıran bir müslüman ile Bir atteizt arasında dağlar kadar fark vardır...Dini iyi yorumlayabilmek için araştırması soru sorması gerekir...ARtı,bu korku nedir İslam dini çelişkilerle mi dolu ki sen araştırılmmamasını tavsiye ediyorsun...

İslam tek Hakikat ise araştırılmalı...Taklidi imandan Tahkiki imana geçmek için sorgulaması gerekir...

arakdaşım yazdığım yazıyı 10 kerede okusan anlıyacağını sanmıyorum güneş gözlüğü yerine at gözlüğünü takmışşsın bir kere ne edek islamla çelişmek demedim kendinle çelişmek dedim fasulyeciğin belki bu şeklide anlar selametle nokta...

Sitelerde Paylaş
Adam çelişkiyi kendisine dahil etmiyor, siz kendiyle çeliştiğini söylüyorsunuz. Onun gösterdiği tevazuyu, akla verdiği değeri siz de gösterseniz belki onun yarısı kadar müslüman olabilirdiniz.

:) gülüyorum sana nerden tanıdın beni iki satırlık yazıdan hayret sallam perset olduğunuz burdan belli.. bilginiz olsun 8 9 ayı geçmedi atgözlüğünü çıkaralı yeni iman ettim işin garip tarfı dinin içindeyeken dinden habersiz yaşayan insanlardadandım şükür şuan akledebiliyorum, kimseyide bir şeylerle atfetmeyecekkdar da akıllıyım. müslümanlığımıda sorgulama ,sorgulayacağın onca şey varken nokta...

Sitelerde Paylaş
yeme bizi şimdi adam resmen sizin safınıza doğru yol almaya başlamış ne müslümanlığı

daha düne kadar o akla verdiği değerle savunduklarıyla dalga geçiyordunuz

kuran değiştirildi deyince hemen pohpohlamaya başladınız

işte böyle samimi olsun . . . matrixx düzeyi iyi bir yere çektiniz.. arkadaşlar beki geniş ufuklar ile görebilir....

Sitelerde Paylaş

Kuran'ın korunduğuna dair bir ispat veri yok inançtan başka.Değiştiğine dair veriler var yalnız..19 cular dahi 2 ayet eklenmiş demekteler..

Kuran Kuran'ın korunacağını vadetmez..Orjinalleri yakılmış yokedilmiş bir metnin korunduğunu ispatı zaten yapılamaz..Harekeler eklenmiş elifler eklenmiş vs..Hafs ve Warsh Kuran'ı var vs..

http://www.answering-islam.org/Quran/Text/warsh.html

GAVS Kuran'da hitabet yönünden arada Allah'tan, O diye bahseden BİZLER var,Bir Ben diye bahseden Allah'ın kendisi var.Muhammed'in duası var.İnsan sözleri iblis sözü ve hikayeler var..De kilerle başlayanlar var vs..

Zaten 69:40-81:19 ayetinde elçi sözüdür diye de net ifade var.Bir organize oluşum yazmış olabilir..

tarihinde herakles_ tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
akıl ve vicdan allahın istediği hayatı yaşamamız için yetiyorduda

niye peygamber ve kitap gönderiyor

öyleki iddaana göre gönderdiği son kitapta değişmiş ve değişen kısımlarınıda yine akıl ve vicdanımızı kullanarak anlıyoruz

allahının senin kadar aklı çalışmıyor demekki boşuna göndermiş

hatta son gönderdiği kitapta asla bu kitabın değiştirilemiyeceği koruması altında olduğu yalanını araplar atmış diyorsun

senin geldiğin son noktada ateistlerin gidişatını olumlu görmesi ha gayret nidalarını

müslümanların uyarılarıyla bir tart bakalım yoksa tek gerçek müslüman senmisin?

allah niye kitap ve elçi gönderdiğini söylemiş....

demişki biz bu kitabı ve elçileri sadece uyarıcı olsunlar diye gönderdik... allah hiçbir yerde ben yeni din gönderiyorum dememiştir..

allahın dini ta en başından beri aynı....

öyleki iddaana göre gönderdiği son kitapta değişmiş ve değişen kısımlarınıda yine akıl ve vicdanımızı kullanarak anlıyoruz

allahının senin kadar aklı çalışmıyor demekki boşuna göndermiş

o zaman bende sana şunu sorayım.... madem incil ve tevrat değiştirilecekti.... allah niye göndermiş.... direk ta en başından kuran gönderseydi ya......

mesela allah incili gönderdiğinde insanları uyarmışmı.... bak size kitap gönderdim ama.... bunu soradan bozacaklar diye...

şimdi hristiyan olup ..... incilin allahın kitabı olduğunu bilen biri.... sırf incilde .... isa allahın oğlu diye yazıyor diye.... isanın allahın oğlu olduğuna inanıyor...... ne olacak şimdi....

Sitelerde Paylaş
Evet senin söylediğini kabullenebliriz ama (Hemde koca bir AMA) bu kitap ilahi bir kitap

Kur'an-ı indiren Kur'an ın koruyucusunun kendisinin olduğunu söylemiş sen bunu reddedebilir misin?? (Ağanın p.ğuunun üstüne p.ğğ olur mu??>>Şner şen tabiriyle)

Saygılar.

evlerimizdeki ister diyanet çevirisi olsun ister süleyman ateş... elmalı.... esad.....vs..

hepsinde bir çok yanlış çeviri ve bilinçli şekilde fazla eklemeler varken... allahın kuranı koruduğunu nasıl söylersin...

bu kuran cevrileri milyonların evinde...... hem bizim kiler yapıyorsa.... araplar niye yapmasın...

hem bu kuran 1400 yıl kimin elinin altından geçmiş..... istersen tarihe göz atalım....

peygamberin toruna saygı duymayıp kafasını kesen..... bir ümmet... onun kitabınımı koruyacak.....

Sitelerde Paylaş

hem merak ettiğim şey su

şimdi allah kuranı göndermeseydi;

mesela.... tecavüzün.... zinanın... aldatmanın kötü.... iğrenç birşey olduğunu bilmeyecekmiydiniz.....

veya neyin helal neyin haram olduğunu bilemeyecekmiydiniz...

mesela .... annenizle cinsel ilişkiye girmenizin kötü bir şey olduğunu bilmeniz için illa allahın kitap gönderip size söylemesimi gerek..

size akıl,, vicdan... göz niye verilmiş......

Sitelerde Paylaş
MATRİXXXXXX... dini cocuk oyuncağımı sandın ki..nedir bu dine girip cıkmak...... psikologu oynayacağına önce sana sorduğum sorulardan birine cevap vermeye çalışsaydın olmazmıydı...

mesela ilk su soruma cevap vererek başlasan;

alllahın neyi emredip neyi emredemeyeceğini bilemiyor olsaydık.... hangi insanın gerçekten allahın peygamberi olduğunu nasıl ayırt edebilirdik......????

eğer insanlar kurandan bağımsız.... allahın neyi emredip neyi emredemeyeceğini bilemeyecek olsalar.....kuranın allahın kitabı olduğuna nasıl karar verebiliyorlar???...

Gavs arkadaşım,aklını saran zincirleri kırmaya başlamışsın. Son halkayıda kırıncaya kadar sana bu yolda başarılar dilerim.

Sitelerde Paylaş
hem merak ettiğim şey su

mesela.... tecavüzün.... zinanın... aldatmanın kötü.... iğrenç birşey olduğunu bilmeyecekmiydiniz.....

mesela .... annenizle cinsel ilişkiye girmenizin kötü bir şey olduğunu bilmeniz için illa allahın kitap gönderip size söylemesimi gerek..

Gavs arkadaşım burdaki olayı tamamen başka türlü yorumluyorsun..

Bilmekle uygulamaktan çekinmek aynı şeyler değildir..

Tecavüzün kötü bir şey olduğunu bilen binlerce insan şu anda tecavüzden içerdeler..

Allah bilmemiz için değil uymamız için yol göstermiştir..

Yoksa ahlak dışı olduğunu söylemek gibi bir küçük sebeple yazılmamıştır onlar..

Sitelerde Paylaş
Gavs arkadaşım burdaki olayı tamamen başka türlü yorumluyorsun..

Bilmekle uygulamaktan çekinmek aynı şeyler değildir..

Tecavüzün kötü bir şey olduğunu bilen binlerce insan şu anda tecavüzden içerdeler..

Allah bilmemiz için değil uymamız için yol göstermiştir..

Yoksa ahlak dışı olduğunu söylemek gibi bir küçük sebeple yazılmamıştır onlar..

Kurana aykırı konuşuyorsun.Allah tecavüzü helal saymıştır.Yapasınız diye de ayetler göndermiştir.Ancak bu iğrenç suç sizin dininizde cariye,ganimet edinmek olarak geçer.

Sitelerde Paylaş
hem merak ettiğim şey su

Allah kitap ve peygamberler göndermeseydi;

tecavüzün kötülüğünü bilebilirdik diyelim ya zinayı

iki bekar insanın anlaşmalı beraberliğininde zina olduğunu nasıl anlayacaktık

yada tanrının doğurup doğurulmadığını tek olduğunu bizimle oynamadığını nasıl anlayacaktık(gerçi şimdide bilemeyizde doğru inanç için bunların bildirilmesi gerek)

gönderdiği son kitapta değiştirmişse hangi ayetine güvenebiliriz,incil değiştirildiği için 500 yıl sonra kuranı gönderen allah 1400 yıl beklermi

bak ateistlerden tebrik mesajları yağmaya devam ediyor sence daha düne kadar senle alay edenler neden senin aklını övmeye başladılar

>>>Gavs arkadaşım,aklını saran zincirleri kırmaya başlamışsın. Son halkayıda kırıncaya kadar sana bu yolda başarılar dilerim.>>>

Sitelerde Paylaş
büyük uydurma..(recm) başlığını okurken ...

ateist nikli arkadaş ısrarla şu soruyu sormuş... neden zinaya verilecek ceza acık acık kuranda yazmış allahta... ondan daha kötü olan tecavüz suçu için verilecek olan cezayı yazmamış??

şimdi bu soru bende daha önce kuranla ilgili vardığım.... bazı düşüncelerin şekillenmesine sebep oldu....

şöyleki...

ben kuranı baştan sona bir kaç kez okudum... kuranın benim airet inancını ve onun varlığını kabullenmemde ve bu konudaki kuşkularımın giderilmesinde büyük bir faydası olmuştur...

lakin kuranda beni rahatsız eden şöyle bir durum vardı... kuranın bazı yerlerinde sanki birden ... yazarı değişiyor.... sanki eseri besteleyenler değişiyor gibi oluyordu...

mesela her müzik bestecisini kendi eserlerinden tanımak mümkündür...iyi kulağı olanlar hemen ayırt edebilirler bunu . aynı şekilde... kurandada sanki bir kaç besteci birbirine karışık halde varmış gibi oluyordu bana....

sonra dedimki... eğer allah daha önce gönderdiği incili ... tevratı korumadıysa..... kuranıda koruması için bir sebep yok...

çünkü benim bildiğim allah adaletsiz değil...

ve kuranda eski hükümetlere ... toplumlara ait sonradan kuran içine eklenmiş.... ayetler olduğunu düşündüm hep...

...

şimdi ateistin sorusunu görünce aklıma direk şu geldi.... eski arap toplumları... erkek egemenliğin hat safhada olduğu.... kadına tahamülün en az olduğu toplumlardan biri..

ve elimizdeki kuran o toplumun (erkeklerin) elinin altından geçip bize geldiyse.... elbet onlardan birşeyler taşıyor...

şimdi zina cezası açık açık yazılmış çünkü........ zinada baş rolu kadın oynuyor.... ve bu erkekler kadınlar tarafından aldatılmayı engel olmak için.... cezasını açık açık icad edip yazmışlar....

ama iş tecavüze gelince...... tecavüzde baş rolu erkek oynadığı için...... kendilerine cezayı açık açık yazmak işlerine gelmemiştir....

yoksa vicdanı ve aklı başında olan herkes bilir.... zinanında kötü birşey olduğunu.... tecavüzünde...

ama birinin cezası açık açık yazılıp... diğeri yazılmıyorsa.... benim aklıma yukarda söylediğim şeyler geliyor direk

İnançlı biri olarak derim Kurandaki bir çok ayet araplar tarafından Erkek egemenliğine göre değiştirilmiştir ve benim için en canalıcı nokta ise türbandır eğer Allahın adaleti varsa kadına mecbur kıldığı türbanı erkeğe ipe ipe giydirir.

bu noktadan yola çıktığımızda peygamberden sonra kuranı kendilerine göre şekillendirip yine eski sapkınlıklarında devam ede gelen bir Kuran ile karşı karşıyayız nasılki İncilin gerçeği (barnabas incili) şeytanın kitabı diye vatikanda koruma altındaysa bizimde gerçek Kuranımız kabede yok allahın evi yok kutsal emanetler ayağına saklı tutulmaktadır...

Ek olarak: Araplar müslümanlara dini Ayetler ile değil hadislerle yaşamaları için insanları zorlamaktadır ve bu konuda oldukça başarılılar ben hadislerin hiç birine (bir kaçı hariç) itimat etmemekteyim....

tarihinde efkan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
İnançlı biri olarak derim Kurandaki bir çok ayet araplar tarafından Erkek egemenliğine göre değiştirilmiştir ve benim için en canalıcı nokta ise türbandır eğer Allahın adaleti varsa kadına mecbur kıldığı türbanı erkeğe ipe ipe giydirir.

Ek olarak: Araplar müslümanlara dini Ayetler ile değil hadislerle yaşamaları için insanları zorlamaktadır ve bu konuda oldukça başarılılar ben hadislerin hiç birine (bir kaçı hariç) itimat etmemekteyim....

aklın gözü bir.... müslüman dediğin önce aklını kullanmalı zaten .... yoksa birilerinin önüne sürdüğü herşeyi allahtan bilirse.... sonra gider müslüm gündüz gibilerin çükünü öper...tükürdüğü suyu içer..

Sitelerde Paylaş
gönderdiği son kitapta değiştirmişse hangi ayetine güvenebiliriz,incil değiştirildiği için 500 yıl sonra kuranı gönderen allah 1400 yıl beklermi

matrixx...

1* eğer allah kuranı incil değiştirildiği için gönderseydi.... kuranı... muhammedii . önce hristiyanlara gönderirdi.

ama allah hristiyanlara değil.... kabedeki putlara tapan araplara gönderiyor.... dememkki allah kuranı, incil değiştirildiği için göndermemiş...

2* madem incil , tevrat değiştirilecekti..... allah göz göre göre neden bu kitapları gönderip... sorun çıkartmış....

madem kuranı değiştirilemeyecek bir kitaptı..... o zaman ta en başından kuranı gönderseydi ya...... allah niye böyle zorlu ve pek akıllıca olmayan yolu seçmişki...

3* eğer senin inancın tamamen kuranın değiştirilemediği üzerineyse... ve kuranda da eklemeler varsa....sen inancını ve imanını kaybedeceksen...

yazık sana... demekki cok zayıf bir inancın varmış....

4* sen gerçekten kendi başına iyi ve kötüyü... veya allahın varlığı ve yokluğunu ayırt edemeyeceksen...

bu elindeki kuranın, allahın kitabı olduğuna nasıl karar verdin????

..........

tarihinde gavs tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...