Jump to content

Kuranda kar mucizesi

Recommended Posts

On 17.04.2017 at 00:40, democrossian yazdı:

Güneş ile akü şarj etmek için çok büyük paneller lazım. İkide bir de batarya eskir, değişmesi gerekir. Bana inandırıcı gelmedi. Karavanda mı yapıyorsunuz tüm bunları? Parayı nasıl kazanıyorsunuz? Hâla hayal aleminde yaşadığından şüpheleniyorum.

Parayı nasıl kazanıyorsunuz?

What do u say?:huh:

Hayal alemi??

Yaa yok artık buna da mı ya :lol:

Sitelerde Paylaş
  • İleti 124
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

What do you say? demeye çalıştığını anladım da, ne söylemeye çalıştığını hiç anlamadım. Kedileri ben de severim ama ne söylemeye çalıştığın da anlaşılsın artık canım! La kedi de amma yeleliymiş, aslan gibi o nasıl kedi ya?

Şimdi güneş enerjisinde var ya, batarya değişimi diye bir sorun var. Yani öyle bedavaya gelmiyor. Sürekli şarj deşarjdan batarya çabuk eskiyor ve ikide bir batarya değiştirmek maliyeti çok artırıyor. Olacak iş değil yani, olmuyor.

O yüzden ben Yeremya'nın hayali bir takım anlatımlar yaptığından ciddi şekilde şüpheleniyorum. Anlattıkları olacak işler değil. Fazla saçma geldi bana.

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
7 saat önce, democrossian yazdı:

What do you say? demeye çalıştığını anladım da, ne söylemeye çalıştığını hiç anlamadım. Kedileri ben de severim ama ne söylemeye çalıştığın da anlaşılsın artık canım! La kedi de amma yeleliymiş, aslan gibi o nasıl kedi ya?

Şimdi güneş enerjisinde var ya, batarya değişimi diye bir sorun var. Yani öyle bedavaya gelmiyor. Sürekli şarj deşarjdan batarya çabuk eskiyor ve ikide bir batarya değiştirmek maliyeti çok artırıyor. Olacak iş değil yani, olmuyor.

O yüzden ben Yeremya'nın hayali bir takım anlatımlar yaptığından ciddi şekilde şüpheleniyorum. Anlattıkları olacak işler değil. Fazla saçma geldi bana.

Sen yanlış biliyorsun

En az 10000 TL'ye bile 5 yıllık elektrik üretimini saglayabilirsin

Tabi her türlü elektronik cihaz ve makineleri çalıştırabilmek istiyorsan Yani daha ucuza da gelebilir

Tabi sistemin düzgün kurulmadığı gibi istisnai durumlar olmazsa ekstra bi ücret ödemek de gerekmiyor 

Ayrıca herşeye muhalefet etmek zorunda değilsin <_<

Sitelerde Paylaş

5 yıl maksimum süre. Bataryalar daha erken de yıpranabilir. Eğer oldukça büyük bir güç tüketeceksen, yani normal bir evde bulunan çamaşır, bulaşık makinesi, buzdolabı dahil hepsini kullanacaksan batarya fiyatı çok uçuk olur. Bununla başa çıkmak olanaksız. Ayrıca bulutlu bir günde bataryalar hemen boşalıverir. Kışın şarj kapasitesi oldukça düşer. Güneş paneli ile batarya şarj ederek olmaz. Çok mütevazi bir hayat olur, elektrikli cihaz çok az olursa belki. Olanaksız demiyorum. Ama çok mütevazi ve elektro lükslerden tamamen uzak bir hayat olması lazım. Bu kadar mütevazi bir gelirin varsa da güneş panellerini nasıl satın alacaksın! Ucuz değiller. Sistemi kurmak da çok pahalı. Sadece panel değil çevirici de lazım. Maksimum beş sene sonra da batarya yenilemen gerek. Evet, mütevazi bir sistem için bin lira eh güç bela yeterli, doğru söylüyorsun. Ama işte mütevazi bir sistem için...   

Sitelerde Paylaş
58 dakika önce, democrossian yazdı:

5 yıl maksimum süre. Bataryalar daha erken de yıpranabilir. Eğer oldukça büyük bir güç tüketeceksen, yani normal bir evde bulunan çamaşır, bulaşık makinesi, buzdolabı dahil hepsini kullanacaksan batarya fiyatı çok uçuk olur. Bununla başa çıkmak olanaksız. Ayrıca bulutlu bir günde bataryalar hemen boşalıverir. Kışın şarj kapasitesi oldukça düşer. Güneş paneli ile batarya şarj ederek olmaz. Çok mütevazi bir hayat olur, elektrikli cihaz çok az olursa belki. Olanaksız demiyorum. Ama çok mütevazi ve elektro lükslerden tamamen uzak bir hayat olması lazım. Bu kadar mütevazi bir gelirin varsa da güneş panellerini nasıl satın alacaksın! Ucuz değiller. Sistemi kurmak da çok pahalı. Sadece panel değil çevirici de lazım. Maksimum beş sene sonra da batarya yenilemen gerek. Evet, mütevazi bir sistem için bin lira eh güç bela yeterli, doğru söylüyorsun. Ama işte mütevazi bir sistem için...   

İnverter vs dahil zaten bahsettiğim fiyata

Ayrıca dediğin gibi bulaşık makinesi buzdolabı gibi ihtiyaçları da o fiyatta bir sistemle çalıştırmak mümkün değil

Yani en az yine 6000 TL ye mal olacaksa calistiramazsin ama uçuk bi fiyat olmadığından ev ekonomisine zararı da olmaz

Mütevazi bir hayat iyidir

Sitelerde Paylaş

Güneş enerjisinin verimli olması için tarıma elverişsiz çöl filan gibi büyük bir alanda çok büyük bir enerji kapasitesi ile kurulup, batarya kullanmadan ürettiği enerjiyi anında çevirici üzerinden enterkonnekte şebekeye vermesi gerekiyor.

Gündüz enerji gereksinimi daha yüksek olduğu için bu sistem çok yararlı. İşte kışın da rüzgar enerjisi ile desteklenince bayağı iyi. Fakat işte bu enerjiler bireysel kullanımda batarya gereksinimi yüzünden pek verimli olmuyor. Eskiyip değiştirlen tonlarca atık batarya diye de bir sorun olur, bireysel kullanım yaygınlaşırsa.

Yalnız mucit ve girişimci Elon Mask geçen yıl sodyum bazlı eskimeyen, bir insanın ömrü boyunca kullanacağı bir batarya icat ettiğini duyurdu. Bu batarya duvara gömülecek ve orada kalacak, değiştirilmeyecek. Hatta sipariş topladı ama hâlâ piyasada böyle bir batarya yok! Elon Mask ciddi bir girişimci, piyasayı dolandırması filan söz konusu değil. Siparişleri teslim etti mi bilmiyorum. Mutlaka etmiştir ama bu bataryaları sadece ayrıcalıklı bir elite satmamış olması lazım, pek bir anlam veremedim ben bu işe. Böyle bir batarya icat ettim diyorsa etmiştir ama yaygın satışı zaman mı alacak nedir anlamadım.

Tabii böyle bir şey olursa enerjide devrim olur. Ömrün boyunca yıpranmayacak bir batarya olursa şebekeden hiç elektrik kullanmazsın. Yani bireysel kullanımın tek sakıncası bu batarya değişimi sorunu. Bataryasız, şebekeye destek olan sistemlerde elbet ilk kuruluş maliyetinin yüksek oluşundan başka sorun yok.

Paneller henüz oldukça pahalı. Işık verimleri de düşük. Batarya ömrü yanında bunların da gelişmesi gerekiyor. Ha, bir de mevcut lityum bazlı pillerin patlama durumunda ciddi yangın riski var. Duvara gömülü kocaman bir batarya patlarsa ev anında cehenneme döner. Tabii güvenlik önlemleri alınır da, hepsinin işe yaramadığı ekstrem bir durum düşünüyorum. Yani Fukuşima da çok güvenlikliydi ama hesapta olmayan bir durum oldu. Dalgakıranları aşacak bir tsunami hiç beklenmiyordu. Çok büyük tsunamilere göre setler yapılmasına rağmen tsunami beklentileri de tabii seddi de aştı. Biraz olağan dışı bir felaketti yani, nasıl o kadar büyük oldu hayret.

Sitelerde Paylaş
On ‎06‎.‎07‎.‎2008 at 21:43, dedem maymundu yazdı:

Abdest için temizlik temizlik diyorsunuz bu yaptığının mantığı nedir peki ilkel bir ritüel olması dışında?

Bu  Kuranda Anlayasınız Diye Arapça İndirdik Ayetlerine Benziyor, Abdest, Teyemmüm, Bunlar Rabbi Anarken Rabbe Temiz Görünmemiz İçin yaptığımız şeyler,

Namaz Kılan Bilir, Rabbi An'an Bilir, Ondan Korkan, Ona İtaat eden Bilir, Zaten Bunları Yapan Anlar Bunları Sormaz, Rabbi Anıyormusunuz?

Ona İnanıyormusunuz.

Siz Değilmisiniz Allah Yok Diyen Olmadıgına İnandıgınız Şeye Bile Muhalefetmi oluyorsunuz?

Sitelerde Paylaş
On ‎18‎.‎02‎.‎2014 at 16:31, jurist yazdı:

sanirim burada kuranda neden sadece arap yarimadasinda ki doga olaylarinin gectigini artik savunmuyor, ayetteki celiskili görünen durumu irdeliyorsunuz. yani min beredin, yani dolu&buz anlami olan kelimenin kuranda var olmasina pekte bir itirazinin kalmamis. zaten amacimiz bu idi, basardik.

kuranda bulut kelimesi gecmez diyerek bir yanlista sen yapmissin, cünkü sehâben kelimesi gecer kuranda.

ayrica sirf celiski yaratmak adina, bende size sunlari ekleyebilirim.

O, gökten, oradaki dağ lardan Dolulari (Min Beredin) indirir.

Gökte dag mi vardir?

Dagda dolu mu olur?

dolu dagda mi olusur?

bunlari neden sormadigini merak ettim acikcasi. neyse orda neden celiski olmadigina gelirsek,

Bu bulutların şimşeğinin parıltısı neredeyse gözleri alacak.ifadesi geciyor nur suresi 43. ayetinin sonunda. oradaki "bu bulutlar" kelimesindeki bu, bir önceki cümledeki kelimenin sifati, bulutlar kelimesi de ismi görevini yüklenir. yani O, gökten, oradaki dağlardan cümlesiyle bagintilidirlar. umarim iyi aciklayabilmisimdir, eger anlasilmamissa eksik olan benim anlatimimimdir, cünkü ayette herhangi bir celiski bulunmamakta

Burada Yanlış Atılan Bir Ayet Üzerinde Konusuyorsunuz Ya O Ayeti Atan Savunuyor Hadi Neyse, Okuyup Muhalefet Olandamı Bakmaz İşinize Geldimi Millete Mal salak Gerizekalı Diyosunuz Ama Okuyanda Dinleyende Bir Bakmamış İnternetten Bari.

Ahmet Tekin Meali:Ahmet Tekin (24/NÛR-43: Görmüyor musun? Allah bulutları sünnetinin, düzeninin yasaları içinde, iradesinin tecellisine uygun olan yere sürüklüyor. Sonra onları bira raya getirip üst üste yığıyor. İşte görüyorsun ki, bunlar arasından yağmur çıkıyor. O, gökten, oradaki dağ gibi bulutlardan dolu da indirir. Onunla sünnetine, düzeninin yasalarına uygun olarak, iradesinin tecellisine tâbi, akıllı ve sorumlu varlıklara zarar verir. Sünnetine, düzeninin yasalarına uygun olarak, iradesinin tecellisine tâbi, akıllı ve sorumlu varlıklardan doluyu uzak da tutar. Bu bulutlardan çıkan şimşeğin parıltısı neredeyse gözleri alır.)

El Kuran Mushafı:43- Görmedin mi ki, Allah bulutları sürmekte, sonra aralarını birleştirmekte, sonra da onları üst üste yığmaktadır; böylece, yağmurun bunların arasından akıp-çıktığını görürsün. Gökten içinde dolu bulunan dağlar (gibi bulutlar) indirir, onu dilediğine isabet ettirir de, dilediğinden onu çevirir; şimşeğinin parıltısı neredeyse gözleri kamaştırıp götürüverecektir.

Yani Oradaki Mecazi Göremiyorsunuz Ya Bence Yeni Konu Açın Nasıl Anlamadık Diye Tartışın,

Çocuk Gibi, "Dağ da Bulutmu Olur, Yok İşte Dağda Dolu Ne arar" Falan.

Ve dolu Kelimesi Tevratta Hz Musanın  Bölümündede Geçer.

tarihinde Single Realistic tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On ‎07‎.‎07‎.‎2008 at 02:56, dedem maymundu yazdı:

Traş yapma senin işine yarayan ayete eyvallah ya diğerleri heryerde temiz toprak mı var ha,kaç çeşit toprak var.

Neden su yerine kar değil ha,aynı madde bunu bilmiyormu?

Bir daha yalan söyleme göz göre göre ok,bir müslüman olarak yani olmaz

Eğer Allaha İnanıyorsan Kar Olan Yere Gitmessin, neden Namaz Kılamayacağını Bilirsin,1.

Kar Suyun Katılaşmış Halidir, O kadar Evrim Araştırıyorsun evrimi falan Buzun Eriyip Su haline Dönüştüğünüde Biliyorsundur Hazar, Ve Buzda Değil Ha Kar Kar, Eğer Allaha İnanırsan O soğukta O Karıda  Eritebilirsin.2

Bu Toprağı Kirleten Kim İnsan,  (İnsan Olmasa Bile Kirleten Temiz Bulabileceği Yere Gidebilir İnsan) Madem Allahı Hesap Ederek Teori Uydurursan Bende O teorine Katkı yapayım, Toprağı Pisleten Ve Bu nedenle Namaz Kılamayan veyahut

Namaz Kılamıyacağı Yerlere Giden Kimse isen Rab Zaten Sana Azabını Taddıracaktır,

Ha Şimdi Sen Diyeceksin Bi Durum Oldu Mecburen Namaz Kılamayacağım Yere Düştüm diye

O zaman da Rabbine Şükür ederssin Zamanında Hastalık Ve yokluk Çeken Hz Eyüb Gibi Kıtlık Geçiren Hz Ömer Gibi Ateşe Atılan  Hz İbrahim Gibi,

Haa Hz Musanın Kavmi Gibi Neden Bizi Çöle getirdin Gibi şeyler söylersen (<-Örnek: Neden Soğuk Yere Düşürdün Beni Nasıl Namaz Kılacağım )Diye

O zaman Hz musanın Kavmi Gibi Sende Çekersin Azabını "Eğer ki Allah Neden İnsanlara Azab Çektiriyor dersen1. Zamanındada Böyle Allaha Yaratanına Ve Onun Buyruklarına Hakaret Eden Dalga Geçen Herkes Ya Çığlık Olsun, Ya Kızıldeniz Olsun, Vs Aynısını Çeker"

Haa Böyle Bir şey yaptın demiyorum Eğerki Yaparsan yada Yapan Olursa Diye Dedim.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Single Realistic yazdı:

Ben Oraya Aklı Kıt İnsanlar İçin Değil Anlamaya çalışan İnsanlar İçin Yazılar Attım O Aklının Küçük Kısımını Faydalı Kullanmak İçin, Yazıları Anlayarak Okursan Belki Seni

Ciddiye Alırım

Neden bütün kelimelere büyük harfle bașlıyorsunuz ?

Klavyeniz mi bozuk, böyle anlaması mı kolay, yada bir fark mı yaratmak istiyorsunuz ? :D

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Zırvaca bilsem ben tercüme ederdim Türkçeye. İmlan da anlatımın da bozuk. Kompozisyondan zor mu geçtin, yoksa geçemedin mi...

Maymundan gelmeyi boşver, tabii şüphesiz maymundan geldik de, birbirinin soyundan olmayan hiç iki canlı yoktur. Bütün canlıların soyu tektir. Marulla da mı akrabasın dersen, evet çok uzaktan da olsa akrabayız kendisiyle.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, democrossian yazdı:

Hayır da yahu, her kelimeye büyük harfle başlıyor, ama paragrafa küçük harfle!!! :lol:

Dostum, șayet bu dünyada bir iz bırakmak istiyorsanız, fark yaratacaksınız.

Fark yaratmak yani imaj çok önemli bence.

Ancak bizim imajımız, Tanrılarınkinin yanında pek sönük kalır zannedersem, çünkü böyle milyarlarca takipçi zor gelir peșimizden.:D

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...