Jump to content

Kirlangic vs. Serce

Recommended Posts

Selamlar Bilim forumu sakinleri....

Bulundugum bolgede, serce turu oldukca baskindi. Kirlangiclarin buraya nasil geldigini bilmiyorum ama serce turunden daha baskin hala gelmeye basladi. Bolgenin geneline her tarafta bir ev var. Kirlangiclar ucma ve ev yapma konusunda cok ustunler sercelere gore. Bu ustunluk, serce ile kirlangic arasinda siki tartismalara neden oldu. Artik kirlangic populasyonu daha baskin hala geldi. Serceler artik pek gorunmuyorlar.

Guclu olan, ortamin dogal kaynaklarindan daha fazla yararlaniyor ve diger turu alt ediyor. Peki simdi serce pupulasyonuna ne olacak? Nereye gidecekler? Gittikleri yerde yine baska bir kus toplulugu onlari ezerse turleri ne olacaktir?

Bu kirlangiclari ucuk adamlar. Yaptiklari evler, bizim kullandigimiz planlara benziyor. Topragi su ile karistirip aralarina cali parcalari koyarak saglamlastiriyorlar. Yaptiklari evleri bozmak icin yarim saatinizi harcamaniz gerekiyor. Ayrica kuyruklari bir dumen gibi kullanarak hava inanizmaz derecede hareketler yapiyorlar.

Yukari dogru suzulup 1-2 saniyeligine sabit kalabiliyorlar. Yusufcuk bocegi kadar cevikler. Sercelere aciyorum dogrusu. Evsiz yurtsuz kaldilar.

Sitelerde Paylaş
bilindiginin tersine serceler milliyetci va saldirgandir

onlar icin merak etmene gerek yok emin ol gruplasip geri gelceklerdir :D

Serceler gittiler ve geri gelecekleri sanmiyorum! :( Bu kirlangiclar sabah erken saatlerde otusmeye basliyorlar. Sesleride guzel ama ben serceleri gerk istiyorum!

Sitelerde Paylaş

Kırlangıç ve serçe aynı gıda kaynağını paylaşmadıkları için birbirlerinin rakibi değillerdir.

Kırlangıç hemen yalnız sivrisinekle beslenir.

Serçeleri diyeti ise çok geniştir. Meyva da yerler, solucan da.. Böcek de..

Kırlangıçlar nedense şehirsel yaşamı yeğlerler. Yani yuvalarını binaların köşelerine yaparlar.

Serçeler her türlü bina ve ağaçları yeğlerler..

Serçelerin yaz ve kış davranışları farklıdır.

Her yaz şehir dışındaki bağlık bahçelik alanlara göçerler ve orada ağaçlarda yaşarlar.

Kırlangıçların şehre akın etmeye başladığı zaman, ki ilkbahardır, serçeler bağlık bahçelik alanlara göçmeye başlamışlardır.

Bu yüzden siz kırlangıçların serçelerin teritorisini ele geçirdiklerini ve onları kovduklarını sanıyorsunuz..

Öyle bir şey yok..

Kırlangıçlar ve serçeler arkadaş değillerdir belki ama, düşman da değillerdir..

Endişe etmenize gerek yok..

HACI

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...