Jump to content

Recommended Posts

O zaman ben hitlerin her yaptigini ve dedigini savunuyorum. Bana ne diyeceksin?

Kurani bilmeden inanan birine, inancindan dolayi sapik denmez. Ama kalkipta küfürlü, asmali-kesmeli, kadinlari asagilayan ayetleri "dogrudur" diye savunana "bende senin anani" deme hakkim vardir. Bu kadar basit.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 111
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Bu din olayini cok basite alirsaniz, masum olarak bilmeden inananlarin, masumluktan cikip, vahsilesmelerinede saygi duymak zorunda kalirsiniz. Aslinda demokratik bir ülkede, herkese hakaret eden pislik bir kitap, normal sartlarda yasaklanmalidir. Kurani yasaklayamayan, hic bir kitabi yasaklama hakkina sahip degildir. Sizin yaptiginiz, sapik birine saygi duyana, saygi duymak gerektigini savunmaktir.

Sitelerde Paylaş
O zaman ben hitlerin her yaptigini ve dedigini savunuyorum. Bana ne diyeceksin?

Kurani bilmeden inanan birine, inancindan dolayi sapik denmez. Ama kalkipta küfürlü, asmali-kesmeli, kadinlari asagilayan ayetleri "dogrudur" diye savunana "bende senin anani" deme hakkim vardir. Bu kadar basit.

Evet.Herşey bu kadar basit.

Acı olan söylediklerinizi "mantıklı" ve "hak" olarak düşünüp savunmanız.

Şunu anlamıyorsunuz,inanan kişiler o ayetlerden sizin çıkardığınız anlamı çıkarmıyor.

Şöyle yapabilirsiniz,"ayeti yanlış anlıyorlar sapıklığı göremiyorlar" deyip kendinizi onlardan daha zeki daha akıllı ultra onurlu extra gururlu 10 numara şahane 5 yıldızlı üstün olarak görebilirsiniz,hatta bunu iddia bile edebilirsiniz.

Ama size ait yorumlarla onları yargılayamaz,sapıklık,şerefsizlik...vs ile suçlayamazsınız.Çünkü sizin gibi düşünmüyorlar.

Sizin gibi düşünseler mezkur peygamber ve öğretileri hakkında,zaten sizin gibi ateist olurlar dimi ama ?

Evet.

Sitelerde Paylaş
Bu din olayini cok basite alirsaniz, masum olarak bilmeden inananlarin, masumluktan cikip, vahsilesmelerinede saygi duymak zorunda kalirsiniz. Aslinda demokratik bir ülkede, herkese hakaret eden pislik bir kitap, normal sartlarda yasaklanmalidir. Kurani yasaklayamayan, hic bir kitabi yasaklama hakkina sahip degildir. Sizin yaptiginiz, sapik birine saygi duyana, saygi duymak gerektigini savunmaktir.

Ateist abicim,

"Sapık biri" olduğunu düşünerek saygı duymuyorsa sorun yoktur ortada.

Mesela sen Muhammed'in sapık olduğunu düşünüyorsun,ona bu yüzden saygı duysan ayıplarım seni.

Ama onlar sizin gibi düşünmüyor.

Bu yüzden onları sırf sizin gibi düşünmedikleri için sapıklıkla suçlamış oluyorsunuz.

"Sapık,şerefsiz,namussuz..." ağır laflar bunlar.İnsanlar şerefleri namusları için yaşar.Bu kadar basit gerekçelerle onlara bu şekilde hitap edemezsiniz.Başlığı açan kişi forumdan tanıdığım kadarı ile bir anne ve üstelik çocuğunun resmini profilinde kullanan bir anne.Bunları da özellikle düşünün.

Anne olup olmaması yapılan yanlışı değiştirmiyor tabi ama seviyesini yükseltiyor.

Sitelerde Paylaş

1. Kişileri hedef alan başlıklar açılması konusunda ciddi yaptırımların gündeme gelmesini talep ediyorum.

2. Şerefsiz demek şeref yoksunu demektir. İnsan evlatlığının karısına göz dikip, bir tanrıdan yetki aldığını söyleyerek gelinini evlatlığından ayırır, sonra da kendisine nikahlarsa şerefsizdir. Bu şerefsizliğe onay veren, sahiplenen kişi de gayet şerefsiz olur.

Ama bu durum bergüzar ablayı şerefsiz yapmaz. O bu tip şerefsizlikleri kabullenmiyor ama bir yandan da dinine ve peygamberine olan inancının sarsılmaması için bu şerefsizliklerin arkasında aklayıcı sebepler arıyor. Forumda doğrudan doğruya "evlatlığınla ya da evlatlığının karısıyla evlenmekte dinen bir sakınca yok" diyen dümbelekler gördük. Bu dümbeleklerle bergüzar ablayı bir tutmamız yanlış olur.

3. Şeref, namus, haysiyet gibi kavramlar üzerine tartışabiliyorsak bunların yoksunluğu üzerine de tartışmamız gayet normaldir. İyilik perisi ayaklarına yatmanın lüzumu yok bence... Mühim olan bunları tartışırken karşımızdakini mümkün mertebe incitmemektir. Tabi bu konuda karşımızdaki insanın anlayışlılığı da önem kazanıyor. Buluttan nem kapıp yaygara koparan bir insanı incitmemek için de kendimizi zorlayamayız herhalde... Neticede her şey karşılıklı...

Sitelerde Paylaş

Hem şu da var ki bu forumda "ananı gönder de şöyle böyle yapalım, sen bilmem neyin hasosusun" diye küfürler yağdıran kişilere hiç bir yaptırım uygulanmadığına bizzat şahit oldum. Anibal'ın böyle bir ileti yüzünden cezalandırılması çok büyük haksızlık olur.

Sitelerde Paylaş

Zaten temel nokta burada. Bir ayeti, anlamini bildigi halde kabul eden biri, serefsizdir denilebilir. Zaten, ayetlerden anlamayanlara laf söylemek olmaz. Fakat sizde iyi biliyorsunuzki, ayeti acik acik, bizim anladigimiz anlamda savunanlar var. Ben bunlara serefsiz, karaktersiz ve geri zekali derim. Ayeti, anladigi halde savunan, bana ve insanligada küfür etmis sayilir.

Sitelerde Paylaş

Mesela simdi berguzar in yukarida söyledigi "insanlar sistemi bozuyorlar ve tanrida hakli olarak tepki veriyor" demesini, nasil anlamaliyiz? Yani canim berguzar, allahin küfür etmesinin normal oldugunu söylüyor. Ben buna kizmazsam, neye kizacagim? Bizim bildigimiz berguzar, bunu savunmamaliydi. Ama resmen allah yapmissa, küfürü haketmissinizdir mantigi yokmu bunda?

Sitelerde Paylaş
3. Şeref, namus, haysiyet gibi kavramlar üzerine tartışabiliyorsak bunların yoksunluğu üzerine de tartışmamız gayet normaldir. İyilik perisi ayaklarına yatmanın lüzumu yok bence...

Burda buna kim karşı olmuş mesela?

Kim şeref namus haysiyet kavramları üzerine tartışılamaz demiş?

Sitelerde Paylaş
Kendi düşünceme göre Muhammed benim için hiç bir şekilde değer arzetmeyen tarihi bir kişiliktir. Onun uydurmalarına, onun salladıklarına, onun yaşam tarzına ayılıp bayılanlara, bu adama ve uydurduklarına tapanlara şaşar, gerçekleri görememeleri nedeniyle öfkelenirim. Ama bu düşüncelerim ne onlara, ne de onların taptıklarına hakaret etmek için gerekçe olamaz. Biz burada inanalara ve inançlara sövmek için değil, inançların ve o inançlara tapılmasının yanlış olduğunu göstermek, içyüzlerini anlatmak için varız. Bunu da yılmadan yıllardır yapmaktayız..

Oğuz doğru söylüyor.En fazla sinirlendirir insanı karşıdakinin bizim gördüğümüz şeyi görememesi,yada ondan daha üstün hissettirir.

Anibal'e herhangi bir ceza verilmesini ben de doğru bulmuyorum.Zaman zaman hepimiz küfür ediyor,ağzımızı bozuyoruz.Modlar da bu yazıları siliyorlar.Sürekli bu tür hakaretleri silen birinin aynı hatayı yaptığında ceza alması adaletsizlik olur.

Zaten en başta söylediğim gibi,yazdıklarım anibal'den çok onun sözlerini burda hakmışcasına savunanlaraydı.Yoksa kimseye hakaret ettiği için edeb dersi vermek haddimiz değil,biz de zaman zaman yapıyoruz bu yanlışı.Yeter ki bunun hakkımız olduğunu iddia etmeyelim.

Sitelerde Paylaş

Mesela, bakabilecekseniz birer, ikiser, ücer, dörder nikahlayin. Adaletli davranmaktan korkarsaniz bir tane yada elinizin altindaki cariye(köle kadin) lerle idare edin ayetini kabul eden birinin, serefli oldugunu söyleyende serefsizdir.

Mesela ganimet ayetlerini kabul eden, bildigim bütün küfürleri hakediyor demektir.

Mesela, inanmayanlara "cehennemde yandiginizi görmek istiyorum" diyenlere serefsiz demek, farzdir.

Memeleri tomurcuklanmis kizi dileyen, bu ayeti kurtarmak icin kirk dereden su getirmeye calisan serefsizdir.

Saymakla bitermi bu...

Sitelerde Paylaş
Mesela simdi berguzar in yukarida söyledigi "insanlar sistemi bozuyorlar ve tanrida hakli olarak tepki veriyor" demesini, nasil anlamaliyiz? Yani canim berguzar, allahin küfür etmesinin normal oldugunu söylüyor. Ben buna kizmazsam, neye kizacagim? Bizim bildigimiz berguzar, bunu savunmamaliydi. Ama resmen allah yapmissa, küfürü haketmissinizdir mantigi yokmu bunda?

Sevgili ateist:

Şahsına cevap vereyim zaten bu cevap diğer ileti yazanlara da cevap niteliği taşıyacaktır.

Kuranda Allah küfür ediyor sizin söyleminiz benim değil. Lakin sizin de bildiğiniz gibi kuranda bir teşbih üslubu vardır çoğu yerlerde. Bu da şudur. Küfür edilmez, sadece insanın yeryüzü sahnesinde yaptığı pislik davranışlar yüzünden eninde sonunda karşılaşacağı kendi gerçeğine atıftır.

Ve son söz olarak şunu diyorum.

Burada insanlığı ilke edinmiş, dürüst ve erdemli olan hiçbir yaratıcı tanımadığını iddia eden biri zaten ateist değildir, bu benim değil kuranın tanımıdır. Her zaman bunu savundum, yaratıcı bizden yeryüzünde bunları ister, dürüst ve erdemli olun, ölçülü ve dengeli yaşayın. Siz böyle olduğunuz sürece, insan merkezli ve erdemli bir hayat yaşadığınız sürece bugün inanmıyoruz demeniz sadece içinizdeki bir vesvesedir, yaratıcı elbet birgün kendi ile sizi buluşturacaktır. Bundan asla şüphem yoktur, kuran da bu dediğimi gayet doğrular. Çünkü ayetlerimi inkar edenler der çoğu yerde, ayetleri inkar etmek ne demek onu bilmeden, kavramadan bunlar oluyor, bu yüzden bu kadar kafalar karışıyor.

Bu anlamda kişi zaten kişiliğini, hayata bakışını ister inanıyorum desin, ister inanmıyorum desin burada ortaya koyuyor. Bu yüzden her zaman eksik tanımlar bizi böyle şeylere sürükleyecektir.

Ve son söz olarak şunu demek istiyorum. Fevri açılan bir başlık değildir bu ama ciddi şekilde anibalın yaptığı teşbihler insanlarda rahatsızlık veriyor, bende de olduğu gibi, nitekim recel bunun güzel bir örneği. Ben bunu savunmuyorum, neden burda bir yetkili buna fırsat veriyor neden?

Ve neden anibal insanlara bu şekilde yaklaşmayı tercih ediyor, üslubu neden yapıcı değil, neden ayetleri teker teker izah ettiğimiz zaman ya siz müslüman değilsiniz diyor, ya da bu tarz hakaretvari söylemlere giriyor?

İnsan merkezli hareket edip öyle konuşsak daha güzel bir dünya olur düşüncesindeyim...

Sevgiler...

Sitelerde Paylaş

Ben yazdıklarımın yanlış olduğunu düşünmüyorum sevgili Macciato...Forum kuralları bana şerefsize şerefsiz deme hakkını vermiyorsa gereğini yapar siler..

Hadislerde çizilen Muhammed karakterinde ciddi anlamda karakter sorunu var..Kadına irin yalatacak kadar şerefsiz..Böyle bir Muhammed yaşamamış olabilir ama bu çizilen yazılan karakterin şerefsiz olduğu gerçeğini değiştirmez..Bugün Muhammed 6 yaşında kızı nikahlamış 9 yaşında zifaf yapmış hadisine göre S.Arabistan'da 1 yaşındaki bebeğin dahi nikahlanabildiği savunulabiliyor artık ben buna şerefsiz demicemde neye şerefsiz diyeceğim..

Ben bu düşünceler ışığında admin vs olsam Anibal'e engel olmam..Engel olan çıkarsa da karışacak değilim..Herkesin bir hazmedebilme çizgisi var..

Selam ve sevgilerimle..

tarihinde herakles_ tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Kendi düşünceme göre Muhammed benim için hiç bir şekilde değer arzetmeyen tarihi bir kişiliktir. Onun uydurmalarına, onun salladıklarına, onun yaşam tarzına ayılıp bayılanlara, bu adama ve uydurduklarına tapanlara şaşar, gerçekleri görememeleri nedeniyle öfkelenirim. Ama bu düşüncelerim ne onlara, ne de onların taptıklarına hakaret etmek için gerekçe olamaz. Biz burada inanalara ve inançlara sövmek için değil, inançların ve o inançlara tapılmasının yanlış olduğunu göstermek, içyüzlerini anlatmak için varız. Bunu da yılmadan yıllardır yapmaktayız.. Bu bağlamda Anibal'in sarf ettiği sözler yanlıştır ve silinmelidir. Eğer müdahale edilmediyse yazıların yerini gösterin gerekeni yapalım. Bununla birlikte Anibal ile konuşur, sorunun çözümünü de sağlarız...

Başlıkta en aklıselim yazılardan biri bu yazı olmuş....

Sitelerde Paylaş
Bu söyleminizi sanal dünya dşında kaç müslümana söylediniz. Ebeveynlerinize aile fertlerinize söylediniz mi? Gerçek hayatta söylemediğiniz şeyleri sanal alemde dillendirmenin ne gereği var.

Ne demek bu?

Evini hareme ceviren bir adama, savasta yagmalanan talan edilen mallarin %20'si benimdir diyen birine, onun inandigina inanmayanyanlari asagilik, essek, domuz, pislik diyen birine, inanmayanlardan cizye diye kafa parasi (harac) alinacak diyen, yeryuzunde herkes bu dibe girinceye kadar savasin diyen birine,

sen, pedofil, ahlaksiz, mafya, demez misin?

Bunlari elestirmez misin? Sorgulamaz misin?

Bu gunun ahlak anlayisi ile demokratik dusunceni, tepkini ortaya koymaz misin?

Bunlari hangi dille anlatirsan anlat, sorguladigin, elestirdigin an sen artik yuruyen bir hedefsin.

Eee "boyle gelmis boyle gitsin, bana ne!" dersen eger, o zaman senin bu forumda ne isin var, neyi tartisacaksin bu forumda?

Surekli Cafe bolumunde nobet tutupta "siyasi bi baslik acilsa da girsem, veya kurt-turk tartismalarinda boy gostersem!" mi diyeceksin?

Burasi adi ustunde "Ateistforum!" dinlerin elstirildigi, sorgulandigi, kirli camasirlarinin ortaya dokuldugu bir platform.

Sen birak Muhammed icin "pedofil" demeyi, git bakalim bazi insanlarin icinde Muhammed'den bahsederken "Hazreti" deme bakalim ne olacak?

Sitelerde Paylaş

burda yazilanlar hakaret dolu, biz bir "ökuz" dedik diye ban yedik.. burda ceza kesilmesi gerekirken hakaretler savuniliyor, hayret.. mohammed inde kulaklari cinlasin tabi..

neyse konuya gelim ben..

burdaki ateistler kendilerini hakli görup inanirlara bu hakaretleri söyleyebileceklerini dusunmeleri kendileri icin söylenen sözlerin ne kadar yerinde oldugunun kanitiridir..

simdi ateistten basliyalim, kuranin kendisine hakaret ettigini söylemekte, verdigi linkte ise ayetler mevcut, ve nerdeyse hepsi aklini kullanmayan, inanirlara karsi sert davranis gösterenlerden bahsetmediktedir.. ve ateist bu sözlerin kendisi icin söylendigi icin bu sözlerin aynisini inanirlara hitaben söyleyebilcegini iddia etmektedir, ateist in bu sözleri ustune almasi, onun dusunmemesi, aklini kullanmadigi ve inanirlara karsi tutumunun nede kötu derecede oldugunu göstermektedir.. dolayisiyla ordaki sözleri hak etmekte, ve onlari inanirlara sarf edebilmesi icin inanirlarinda kendisi icin ayni tutumda olmasi gerekmektedir.. berguzarin vede cogu inanirin öyle bir tutum icinde olmadigida asikar, siki dincilere karsi bu tutumu göstermesi gayet normal karsilanabilir, ama burdaki vede diger dusunen inanirlara karsi kullanmasi onun kuranda gecen sözleri ne kadar hak ettigini gösterir..

ve digerlerinede gelince, muhammedin yalanci, serefsiz, sapik, piskopat, sadist oldugunu ispatlamak zorundasiniz,, eger ispatlariniz hadis kaynakli olacaksa bende sizin inandiginiz degerlere hakaret iceren kaynaklar getiririm.. yani mustafa kemal e homosexuel diyen birisin kitabini veya yazisini kaynak edinip mustafa kemal in öyle oldugunu iddia edebilirim, ve ona laf atabilirim.. tabi siz bu kurdugunuz mantigi dogru buliyorsaniz, cunku hadisler muhammedten birkac yuzyil sonra yazilmis vede celiskilerle doludur, cogu hadiste muhammedin sefkatli cogu hadiste ise sadist oldugu görulur, demek istedigim muhammedten birkac yuzyil sonra yazilmis sözleri kaynak edinip muhammede hakaret edemezsiniz hatta bunlari kaynak edinip muhammede inananlarda böyledir demeniz ne derece alcaklikta oldugunuzu gösterir..

bugun mustafa kemal icinde yazilip cizilen onca sey vardir, bizde mustafa kemal i guy, sadist olarak tanitan kaynaklari rehber edinip, vede bu yaptigimiza dusunce, akillilik diye kilif uydurursak dogrumu yapmis oluruz..?

muhammedi karalamak icin hadisleri kaynak edinmeyi dogru bulursaniz, mustafa kemal icinde yazilan igrenc kaynaklarin rehber olarak kullanilmasini kabul etmeniz gerekmektedir..

saygilar..

Sitelerde Paylaş
muhammedi karalamak icin hadisleri kaynak edinmeyi dogru bulursaniz, mustafa kemal icinde yazilan igrenc kaynaklarin rehber olarak kullanilmasini kabul etmeniz gerekmektedir..

Muhammed'i karalamak için hadislere ne gerek var..

Kur'an fazlasıyla yeterli..

Adam atlayacağı karılarının sırasından bahsediyor Kur'an'da..

Ayet ismi vereyim mi?

Sitelerde Paylaş
kurandaki ayetleri alip topic acabilirsin hacim..

bakalim kac ayet bulacaksin...

hadisler olmadimi, bu hakaretler havada kalir..

buyrun muhammedin sadist, sapik, piskopat vs.. oldugunu kurandan kanitlayin.. yanliz baska topic acarak yapinki buradaki konuda yerinde dursun, kaymasin..

saygilar..

Kalmaz..

Kur'an açıkca Muhammed'in cinsel yaşamını bütün Müslüman'ların sorunu haline getirmiştir.

Bu konuyu bilmiyorsan, deşmemelisin..

Eğer deşersen, sana gerçekleri göstereceğim..

HACI

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...