Jump to content

SUFİZM NEDİR

Recommended Posts

Copy paste yapiyorsan kaynagini vermelisin,

Daha guzeli kendi fikrin varsa onu yaz,basina Haci ibaresini ekleyerek kendi yazin oldugunu ima etmen hos degil,kendi yazin olsa bile burada baska roldesin.

Benim fikirlerimin altında ezilirsin. Altta debelenmemen için elimden geleni yapıyorum!... Kaynak Belli!.. O ..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 68
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Sen bana diyorsun ki.. "Ay' ı suda görüyorum!.. "

Benim sana cevabım şu olur;

Boynunda çıban yoksa neden başını kaldırıp da onu gökte görmüyorsun? Kendini tedavi ettirmek için bir doktor bulmaya bak. Böylece, neye bakarsan gerçekten bakılmaya değer olanı onda görürsün..

Ne demeyi istediğimi anladın ise sonsuza dek mesaj yazmaman gerekiyor...

Sana focusun yeni sürümüsün dediğimde asıl sen asla yazmamalıydın :)

Sitelerde Paylaş

Benim fikirlerimin altında ezilirsin. Altta debelenmemen için elimden geleni yapıyorum!... Kaynak Belli!.. O ..

hah hah DrNeo nun kaynagi O imis yani yuce Rab,eh DrNeo da bu dunyada bi halt olamadi sanmayin adam ultra Paygamber olsa gerek vahiy de aliyor,hatta belki de Tanri O dur oburunu de o yonetiyordur.

ortalik ta ne kadar cok zavalli var,bunlar bir donem bedava milyonlarca salakca kitap bastirip bu milleti zehirlediler,onun icin ustune gidiyorum bu savallarin.

Yalniz bilgi kaynagi olan O kendisine nedense metafonin ve gliko hakkinda bilgi vermiyor!!

Sitelerde Paylaş
Tanıtayım nuh tufanıyla dinazorlar yokoldu demişti..Söylediklerin çok benzer..

Doğru demiş, bunda ne eksiklik görüyorsun? Sınırlı beyin sen</SPAN></SPAN>

Adamdaki zekaya bakin eger Tufan dan once Dinazor varsa neslini devam ettirmesi icin diger canlilar gibi gemiye alinacagindan ,nesli zaten yok olmayacakti,dolayisi ile Tufan Dinazor neslini yok etti demek zeka duzeyi ile iliskili olsa gerek.

Sitelerde Paylaş
http://www.sufizm.gen.tr/ahmed-hulusi/taoi...totemizm-islam/

Adrese dikkat ustteki yazi da nedense Ahmet Hulusi nin !!

Ya bu DRNeo Googlecısını hala okumak zorunda mıyız?

Adamın işi gücü yok ...Ha bire kopyalayıp yapıştırıyor...

İnsan biraz da kendi yorumunu katar...

Bilgiç tavırları yok mu bir de deme gitsin....

Sitelerde Paylaş

Sen bana diyorsun ki.. "Ay' ı suda görüyorum!.. "

Herşeyi hayal olarak gören sensin.Ben yansımalar ile uğraşmam.

Benim sana cevabım şu olur;

Boynunda çıban yoksa neden başını kaldırıp da onu gökte görmüyorsun? Kendini tedavi ettirmek için bir doktor bulmaya bak. Böylece, neye bakarsan gerçekten bakılmaya değer olanı onda görürsün..

Herşey O ise, herşey hayal diyemezsin.Herşey hayal ise O da hayaldir.

Ne demeyi istediğimi anladın ise sonsuza dek mesaj yazmaman gerekiyor...

tarihinde mechanic tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bu gece burada durayım..

Çok uzayacak..

Size yarına kadar yazılanları hazmetme ve soru sorma olanağı vermeliyim.

HACI

hakkaten yav.

sen ne zaman yatıyorsun hacı dede.

ve ne zaman kalkıyorsun.

yoksa yabancı bir ülkede olduğun için aramızda saat farkı mı var.

UYKUSUZLUK ÇÖKTÜRMESİN SENİ.. HAHAH HA..NOKTA..

Sitelerde Paylaş
name='haci' date='Jul 15 2008, 01:00 AM' post='140701']

Tasavvuf Arapca “yun kusanmis” anlamina gelir.. 19uncu yuzyilin basindan beri Bati’da “Sufizm” olarak bilinmektedir. Sufizim gizemli anlamina gelen “sufi” kelimesinden turemistir.. Ilginc olarak sufi kelimesi de, yun anlamina gelen “suf” kelimesine dayanir...[

Kokenini ilk Islam riyazetci ve dervislerinin yunlu elbiseler giymesinden alan bir terimdir... Sufi ayrica “fukara” (fakirin cogulu) ve Farsca “dervis” kelimelerinin karsitidir..

Hacı abi kusura bakma ama bunlar tamamen mollla uydurmalarından başka bir şey değil. Bir kere tasavvuf kavramı arapça değildir. Yunan kökenlidir. Tasavvuf;theosophia,dan gelmedir. felsefe,nin,philosophi,den geldiği gibi.

tarihinde Bruce lee tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Hacı abi kusura bakma ama bunlar tamamen mollla uydurmalarından başka bir şey değil. Bir kere tasavvuf kavramı arapça değildir. Yunan kökenlidir. Tasavvuf;theosophia,dan gelmedir. felsefe,nin,philosophi,den geldiği gibi.

http://www.nuradeen.com/Reflections/ElementsOfSufism1.htm

The term Sufism, which has become over the ages very popularly used, and often with a wide range of meanings, originates from three Arabic letters sa, wa and fa. There have been many opinions on the reason for its origin from sa wa fa. According to some the word is derived from safa which means purity. According to another opinion it is derived from the Arabic verb safwe which means those who are selected. This meaning is quoted frequently in Sufi literature. Some think that the word is derived from the word saf which means line or row, implying those early Muslims who stood in the first row in prayer or supplication or holy war. Yet others believe that it is derived from suffa which was a low verandah made of clay and slightly elevated off the ground outside the Prophet Muhammad's mosque in Medina, where the poor and good-hearted people who followed him often sat. Some assume that the origin of the word Sufism is from suf which means wool, which implies that the people who were interested in inner knowledges cared less about about their outer appearances and often took to wearing one simple garment all the year round which was made of wool.

Encyclopedia Britannica'ya da bakabilirsiniz..

http://www.globalsecurity.org/military/intro/islam-sufi.htm

The term "Sufi" derives from three Arabic letters sa, wa and fa. There have been many opinions on the reason for its origin from sa wa fa. The most frequently cited in Western dictionnaries suggests the Arabic word "suf" meaning "wool" in the sense of "cloak", referring to the simple cloaks the original Sufis wore. Some initiates are given a specially designed, colored wool vest which is symbolic of the woolen robes of poverty worn by ancient dervishes, and signifies the loving commitment of the dervish to serve humanity. The Sufis use letters of words to express hidden meanings, and so the word could also be understood as "enlightenment". According to some the word is derived from safa which means purity. According to another view it is derived from the Arabic verb safwe which means "those who are selected" - a meaning quoted frequently in Sufi literature.

Daha çok kaynak verebilirim..

Tasavvuf Arapça bir kelimedir.

Arap'lar Yunanlılardan adapte etmişlerse orasını bilemem...

Sitelerde Paylaş

Bruce Lee çok ayıp ettin..

Ben bu konuyu epeyi araştırmıştım..

Bizim mollara danışacağımı nasıl düşünebilirsin!

Çalışmayı epeyi yıllar önce yapmış ve bu arada ben de sufizmi iyice öğrenmiştim.

Daha önce bilmiyordum diyebilirim.

Şimdi bile sufizmi bilmeyen çok teist ve ateist var..

Onlardan biri sen olmayasın...

Ama yazdıklarımı dikkatle okursan, sufizm hakkında yeterince bilgi sahibi olursun.

Sitelerde Paylaş
Bruce Lee çok ayıp ettin..

Ben bu konuyu epeyi araştırmıştım..

Bizim mollara danışacağımı nasıl düşünebilirsin!

Çalışmayı epeyi yıllar önce yapmış ve bu arada ben de sufizmi iyice öğrenmiştim.

Daha önce bilmiyordum diyebilirim.

Şimdi bile sufizmi bilmeyen çok teist ve ateist var..

Onlardan biri sen olmayasın...

Ama yazdıklarımı dikkatle okursan, sufizm hakkında yeterince bilgi sahibi olursun.

Tamamda hacı abi bende kafamdan uydurmadım söylediklerimi.Müsade edersen bizde zamanında bir yığın kitap okuduk bu konu hakkında

Ferit Aydın arapçayı araplardan daha iyi bilen biri.Bu konuda yazdığı bir kitap var.

Bak nediyor bu konuda.

Tasavvuf hem söz hemde anlam bakımından yunan kaynaklıdır.Nasılki felsefenin aslı filozofi (Philosophi) ise,tasavvufun aslıda,teozofi (theosophi)dir. Ama başta nakşibendiler olmak üzere tasavvufla uğraşan insanların tamamı bu gerçeği anlayabilecek kültür ve bilgiden daima yoksun bulunmuşlardır.

Tasavvuf sözcüğünün,arapça,suf,safa yada suffe,den geldiğini ileri sürenlerin tümü yanılmıştır. Bu yanılgının en büyük nedeni ise Miladi 850 den sonra başlayan ve 1850 yıllarına kadar süren islam tarihinin karanlık dönemindeki taklit ruhudur.

http://www.suleymaniyevakfi.org/modules/ki...ooks/rabita.pdf

Sitelerde Paylaş

Sevgili Bruce Lee:

Ben tasavvuf konusunda şunları yazdım.

Tasavvuf Arapca “yun kusanmis” anlamina gelir.. 19uncu yuzyilin basindan beri Bati’da “Sufizm” olarak bilinmektedir. Sufizim gizemli anlamina gelen “sufi” kelimesinden turemistir.. Ilginc olarak sufi kelimesi de, yun anlamina gelen “suf” kelimesine dayanir...

Hepsi o kadar.. Ben bu konuda uzman falan değilim..

Ben bu konuda Batı kaynaklarına dayanıyorum.

İslam kaynaklarına bakmadım bile..

Sen beni mollaların iddiasını savunmakla suçluyorsun ama, bana gösterdiğin kaynak mollaların kaynağı.

Asıl sen mollaların lafını dinliyorsun..

Sen bu Ferit Aydın'ı ...iktir et..

Benim kaynak çok daha bilimsel ve doğrudur..

Bu adam İstanbul kelimesinin kökeni için, İslam'ı bol diyenlerdendir..

Sitelerde Paylaş

Tasavvuf'un, sufiliğin kökeni Platon'a, Pisagor'a, Mısır'daki Menfis Mabedine kadar gider.

Hatta öncesi dahi vardır. Menfis Mabedi felsefesinin Hermetizmin uzantısı olduğu, Hermetizmin ise Şamanizmin tekamülü olduğu ileri sürülür.

http://www.historicalsense.com/Archive/Fener47_3.htm

Pisagor şöyle demişti:

"Hayvanlar insana akrabadır, insan da Tanrısına."

Milattan önce 500'lü yıllarda yaşayan Pisagor Tasavvuf'un özü olan varlıkların birliği tezini bu sözlerle açıklar.

Tasavvuf felsefesinin temelleri İslam'dan çok öncedir ama İslam içinde temellerini yitirmiştir, İslam'a angaje edilerek yozlaştırılmıştır. DrNeo da bu yozlaşmış Tasavvufun sözcülüğünü yapıyor.

Sitelerde Paylaş

Sufilik ve benzeri her türlü alet toplumları kontrol altına alıp sömürmek için egemenler tarafından oluşturulmuştur. Bu türlü aletlerle bireysellik ortadan kaldırılmış ruhu hasta karnının gurultusunu dahi duyamayacak kendini savunamayacak kişiler ortaya çıkarılmıştır. Yukarıda Yunus Emrenin bir şiiri konulmuş.Biraz değişik bir araştırma yapılırsa Yunus Emrenin pek sağlam bir ayakkabı olmadığı ortaya çıkar. Kendisi zengin medrese görmüş şairleri etrafına toplamış bir bey çocuğu idi. Halkın arazisine saldırıp buğdayı bakliyatı talan etmemesi için bu zırva şiirleri yazdırıp altına kendi ismini koyarak yaygınlaştırmıştır.

Sitelerde Paylaş
Yukarıda Yunus Emrenin bir şiiri konulmuş.Biraz değişik bir araştırma yapılırsa Yunus Emrenin pek sağlam bir ayakkabı olmadığı ortaya çıkar. Kendisi zengin medrese görmüş şairleri etrafına toplamış bir bey çocuğu idi. Halkın arazisine saldırıp buğdayı bakliyatı talan etmemesi için bu zırva şiirleri yazdırıp altına kendi ismini koyarak yaygınlaştırmıştır.

Bu iddian ile ilgili kaynağın var mı Convert?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...