Jump to content

Dindarlar neden çok yalan söylüyor?

Recommended Posts

Bana öyle geliyor ki dindarlar bilerek yalan söylemiyorlar.

Bu yüzden onların yalan söylediğini söyleyemeyiz.

Ama bu demek değildir ki bilerek yalan söyleyen dindarlar yoktur!

Elbette vardır..

Onlar dinin önde gelenleri ve dinden yaralanan azınlıktır.

Onlar dini yorumlarlar ve halka açıklarlar..

İslam'dan azami derecede yararlanmak için onlar masum ve cahil halkın gerçekleri bilmesini istemezler.

Yalanların tümünün kaynağı onlardır..

Masum, saf ve cahil Müslüman'lar o yalanlara inanırlar.

İnançlarından dolayı başka türlü davranmalarına olanak yoktur.

Kaldı ki abartılan öykülere bile inanmak ihtiyacı içindedir Müslüman'lar..

Onlara anlatılan yalanlar onları İslam'a biraz daha bağlar..

Ben bütün dindarları yalancılıkla suçlamanın doğru olmadığını düşünüyorum...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 76
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ben bütün dindarların yalancı olduğunu söylüyorum,bu onların arasında bır antlaşma biçimidir.

Hepsi birbirinin yalanını bilir ama kimse kimsenin yüzüne vurmaz.

Yeri gelince herkes bu nimetten faydalanır.

Dindarlar bu yüzden yalanı birbirine söyler,ateiste yalan söyleyince burada olan olur,dindar bu yüzüne vurma işleminden memnun kalmaz doğru dindarların yanına kaçar.

Yemin bu mekanizmaların biridir,sırası gelen kullanır.

Hatta daha ileri gidiyorum ve diyorum ki altta kalan tüm dindarların hayali daha da yalancı olabilmektir,yükseldikçe de hiç şaşmaz öyle olur.

Bir de şarlatanlar böyledir,birbirlerinin yalancı olduğunu bilirler es kaza birisi doğru söylese küfür sayarlar.

Sitelerde Paylaş
Mesela biri diyor ki "ateistler tarafından çevre baskısı görüyorum, kendimi ifade etmekte zorlanıyorum". Türkiye'de yaşadığını söyleyen bu kişinin sözünü doğru buluyor musunuz?

Bu laf sanırım bana idi.

Ewt dediklerim doğru.

Ramazanda oruç tutsam bir tuhaf hissediyorum. Garip bakıyorlar gibime geliyor.

Hatta bir hoca gelip "olm bunlar uydurma şeyler" tarzında söylemlerde bulunabilir. ( bunu benim arkadaşa demiş hoca )

:D

Sitelerde Paylaş
Ben bütün dindarların yalancı olduğunu söylüyorum,bu onların arasında bır antlaşma biçimidir.

Hepsi birbirinin yalanını bilir ama kimse kimsenin yüzüne vurmaz.

Yeri gelince herkes bu nimetten faydalanır.

Dindarlar bu yüzden yalanı birbirine söyler,ateiste yalan söyleyince burada olan olur,dindar bu yüzüne vurma işleminden memnun kalmaz doğru dindarların yanına kaçar.

Yemin bu mekanizmaların biridir,sırası gelen kullanır.

Hatta daha ileri gidiyorum ve diyorum ki altta kalan tüm dindarların hayali daha da yalancı olabilmektir,yükseldikçe de hiç şaşmaz öyle olur.

Bir de şarlatanlar böyledir,birbirlerinin yalancı olduğunu bilirler es kaza birisi doğru söylese küfür sayarlar.

DEHA bu aşırı bir görüş..

Her anlatılan öykü ve masallara inanıp onları etrafa yayan annemden ve kardeşlerimden biliyorum..

Islam'a inananlar inançlarının kötülenmesini istemezler..

Bir insan bütün ömür bir şeye inanırsa ve sen onu ayaklarının altından, bir halıyı çeker gibi çekersen, perişan olur...

Müslüman'lar yalancı değillerdir.

Yalanlara inanan ve inanmaktan başka seçenekleri olmayan, zavallı insanlardır.

Sitelerde Paylaş

Dinlarların bizim anladığımız anlamda yalancı olması mümkün değil..

Bir insan kendini kandırıyorsa, o insan yalancı değildir.

Çılgındır, aptaldır, basittir, saftır, böndür...

Ama yalancı değildir.

Çünkü yalancının yalanı kendisine karşı değildir.

Başkalarına karşıdır.

Dindarların kendilerini dine bağlamada kullandıkları yalanlar kendilerine karşıdır.

Aslında onlar başka dindarların yalanıdır.

Dindarların bütün yaptığı onlara inanmaktır.

Sitelerde Paylaş
Dindar arkadaşlar cevaplarsa memnun olurum. Neden dindarlar çok fazla yalan söylüyor? Yalanı, kutsal bildiği şeyler tarafından yalan söylemesinin sakıncalı bulunduğunu iddia eden kimseler söyleyince bu durum çok ironik oluyor. Dindarları yalan söylemeye iten şeyler nelerdir?

Arkadaş, senin dindar anlayışın problemli anlaşılan. Dindar dinini gereğini gibi yaşamaya çalışan demektir, bir dine inanan değil.

Maalasef toplumuz pek dindar sayılmaz. Bütün yılı hovarda geçirip, Ramazan ayında oruç tutmak dindarlık değildir mesela. Bir de emekli olunca (hepsini kastetmiyorum tabiki) ibadete başlayanlar var, buda dindarlık değildir. Hakiki dindar kesinlikle yalan söylemez.

Bu analizi yapamamak bir seviye meselesi olsa gerek.

Ate arkadaşlar, beni hayal kırıklığına uğrattınız. Kin, nefret, hakaret ve boş iddialardan başka bir şey bulamadım iki gündür.

Sitelerde Paylaş
Her anlatılan öykü ve masallara inanıp onları etrafa yayan annemden ve kardeşlerimden biliyorum..

Islam'a inananlar inançlarının kötülenmesini istemezler..

Bir insan bütün ömür bir şeye inanırsa ve sen onu ayaklarının altından, bir halıyı çeker gibi çekersen, perişan olur...

Müslüman'lar yalancı değillerdir.

Yalanlara inanan ve inanmaktan başka seçenekleri olmayan, zavallı insanlardır.

Sayın Haci,

Belliki biraz kitap karıştırmışsınız. (bilim forumundaki izlenimim)

Yukarıdaki cümleler acaba sizin içinde gecerli olmuyor mu?

Bu durumda sanırım size "ZAVALLI" dememe kızmazsınız.

Hem forumunuzu takip ettiğim şu iki gün bana; bir dine inanmanın ne kadar gerekli olduğunu gösterdi.

Sizin gibi ihtimal "kısmen seviyeli" davranan arkadaşlarda vardır. Onları istisna tutuyorum. Ama bir dünya kendini kine, nefrete ve hakarete salmış insan.

Bence bunlara biraz ahlak dersi lazım. Sizin diliniz iyi dönüyor. Ne dersiniz?

Sitelerde Paylaş
Ama bir dünya kendini kine, nefrete ve hakarete salmış insan.

Arkadasim,sen de tipik bir sahtekarsin,nesin yani? eline gecse bir kasik suda kimi bogmayacaksin???

Hepiniz meleksiniz ama Sivasta 37 aydini yakan guruhu da gorduk Afgan da kini de asirlardir onune geleni kilictan gecirenide ,yuzlerce kadinli haremleri de.

Hangi ateistten kotuluk gordunuz acaba???

Hangisini yakalayip kanini icmediniz ki???

Bu tavirlariniz dahi yalanciliginizin ve sahtekarliginizin kaniti,muslumanlar asirlarca birbirinin kanini dahi dokmustur,gecin bu ayaklari biraz durust olun.

Dine inanan zavallilar degil konumuz,en basindan dindar terimini kullaniyoruz,ornek sen !!

Sitelerde Paylaş
Ate arkadaşlar, beni hayal kırıklığına uğrattınız. Kin, nefret, hakaret ve boş iddialardan başka bir şey bulamadım iki gündür.

Su cumlen bile ne kadar sahtekarca,sen buraya iki gundur mu geliyorsun,daha once gelmedin mi,yalanciyi Allah carpsin mi???

Sahtekar embesil,sen ancak kendin gibi beynini orumcek baglamislari kandirirsin, "Ate arkadaslar" ha !!

Sitelerde Paylaş
Su cumlen bile ne kadar sahtekarca,sen buraya iki gundur mu geliyorsun,daha once gelmedin mi,yalanciyi Allah carpsin mi???

Sahtekar embesil,sen ancak kendin gibi beynini orumcek baglamislari kandirirsin, "Ate arkadaslar" ha !!

Seviyesizliğin beni haklı çıkardı.

Arkadaş beni sakın kendinle karıştırma.

Evet Yalancıyı ALLAH (cc) çarpsın. Geldiysem en adi şerefsiz olayım. Tıpkı senin gibi. Terbiyesiz, ahlak yoksunu, çirkef herif.

Sitelerde Paylaş

Yalan söylemenin psikanalizinde şöyle bir tespit okumuştum; yalan söyleyecek kişi karşıdakini kandırmadan önce kendini kandırmıştır aslında.Yani yalan söylemeyi becermenin ilk koşulu, kişinin kendisini kandırmasından geçer,söyleyeceği yalana öncelikle kendini inandırması gerekir.Aksi taktirde yalan söyleyerek karşıdakini kandırması olanaksızdır.Aslında burada iki durum sözkonusu;birincisi,yalan söylemek ve ikincisi karşıdakini bu yalana inandırmak!

Değişik bir bakış açısı sunmak istedim!

Sitelerde Paylaş

Evet sevgili thecrow

Dindarlar acaip yalancıdır, hele ben en acaibinden yalancıyım.

Mesela ben diyorum ki

Senden nefret ediyorum thecrow :P

Yeri burası mı bilmiyorum, başlığın yanlış anlaşılmaya müsait, bir abla olarak diyeceğim budur.

Yalanın inancı yoktur, kişilikle alakalı bir şeydir.

Ve senin burdan gitmemen gerek...

Sevgiler...

Sitelerde Paylaş

Crow'un iletilerine daha önce göz atmış olanlar,böyle genellemeler yapmayacağını hemen anlayabilir.

Onun kastettiği,"din" üzerine tartıştığı dindar bireylerin çoğunun, genellikle yalan söyleme eğiliminde olduğunu farketmiş olduğu.Aşina olduğu bu durumu kategorize ederek tartışmaya açmak,bu konuda farklı deneyimler,düşünceler duymak istemiş.

Anlamamakta ısrar eden arkadaşlar tarafından salak bir tartışmanın ortasına itildiğini görüyorum.

Bu arada Crow,nereye gidiyorsun birader?Bu forumda iletilerini merakla okuduğum,üstelik hemen hemen her konuda aynı fikirde olduğum tek adamsın...

Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar söylemek istediklerimi kusursuz bir biçimde anlatamıyor olabilirim. Bunu yapabilen insan sayısı da çok fazla değil. Zaten bu yüzden bunu çok iyi yapabilen insanlar (şair, edebiyatçı, gazeteci vs...) diğerlerinin arasından sıyrılıp saygınlık kazanıyorlar. Hemen hemen herkes herhangi bir konuda fikir beyan ederken yanlış anlaşılabilir. Hadi diyelim yanlış anlaşıldık, başlık altına yazılmış ikinci mesajımdan itibaren öyle bir niyetim olmadığını anlatmaya çalıştığım hâlde sanki bilinç altımda ultra faşist kişiliğimi gizliyormuş gibi saldırıya devam edilmesine anlam veremiyorum.

Başlık: "Müslümanlar neden çok yalan söyler?"

Hadi başlığım yanlış anlaşılmaya müsait diyelim. Altında örneklediğim yalanlardan da mı niyetimin bu olmadığı anlaşılmıyor? Forumdaki bütün müslümanlar bilim adamı taklidi yapıp hayali ateistler üzerinden mi konuşuyor? Bunu okuyup yorumlayan kişi(ler)in başka başlıklarda yaptıkları yorumlara bakarak gerizekalı olmadıklarını anlayabiliyorum. Eee bu adam salak değilse ve yorumunda ısrar ediyorsa belli ki niyeti başka. Kişisel garezi mi vardır, yoksa muhalefet etmek bu kişide bir takıntı halini mi almıştır ya da bu kişi dünyanın en hümanist insanı olduğunu ifade etmeye çalışırken başkalarının anlatım eksikliklerinden faydalanmak mı istemektedir bilemem.

Beni uyuz eden şu oldu:

Değil bilim adamı olmak, bilimsel niteliği olan tek bir cümle dahi kuramayan kişi ya da kişiler; bilim adamı taklidi yapıyor olmalarının hesabını veremedi.

Sivas katliamının, maraş katliamının yapıldığı bir ülkede müslümanların ifade hürriyetinin ülkücü ateistler (bak bak bak...) tarafından kısıtlandığını iddia edenler hesap veremedi.

Sanal ateist arkadaşlarının hepsinin şerefsiz, ahlaksız, vicdansız, namussuz olduğunu iddia eden adamlar hesap veremedi.

Ben ise yapmaya niyet dahi etmediğim müslüman düşmanlığının, faşistliğimin, ayrımcılığımın hesabını vermeye zorlandım.

Bir başka başlıkta da bu böyleydi.

Şimdi şunu düşünelim:

Ben bir ateist olarak "Peki ateistler neden yalan söyler?" diye bir başlık açsam ve desem ki:

"Hadi kimi müslümanlar dinlerini tebliğ etmek için yalan söylemek konusunda biraz serbest davranıyorlar... Peki kimi ateistlere ne oluyor da foruma müslüman kılığında girip rezil rezil laflar ediyorlar?"

Şu an yazmakta olduğumuz başlık ve bu konu arasında teknik olarak fark yok. Malum şahıs o başlığın altına da atlayıp "vay efendim sen nasıl olur da bütün ateistleri yalancı ilan edersin?" mi diyecekti?

E artık o başlık altında da sahtekarlık yapan ateistleri değil benim sır gibi sakladığım yobazlığımı, islamofaşist fikirlerimi, mollalığımı, şeraitçılığımı tartışırdık.

Demek neymiş? Bu insanlar ultra katmerlü hümanizmi dışavurabilsin diye kimi insanlar tartışmak istedikleri şeyleri tartışamayacaklar bu forumda. Öyleyse forumda bulunmamın nihai amacı egolarını tatmin etmek isteyenlere anlatım bozukluklarım ve ifade yetersizliğim vasıtasıyla yardımcı olmak. Ben tartışamayıp kobay faresi olmaktansa gitmeyi tercih ettim.

Aramızda gazeteci ya da yazar arkadaşlar varsa bu konuyu bir başka başlık altında noktalama, imla kurallarına uygun, kurallı, özneleri gizli olmayan, her birinde mutlaka birer yüklem bulunan cümleleriyle tekrar gündeme getirmesini rica ediyorum. Çünkü kimi müslümanların sahtekarlığa neden ihtiyaç duyduklarını gerçekten merak ediyorum.

Sitelerde Paylaş

thecrow,

Actigin baslik konusunda haklisin,bu forumlarda yillardir neler gorduk neler,gunluk hayatta her dakika yasiyoruz,gazeteci dedin de Fatih Altayli "musluman yalan soyler mi" seklinde bir yazi yazmis,Hurriyetteki Mehmet y Yilmaz da benzer bir baslik acip bu yalanciliklarindan dem vurmuslar.

Dindarlik,tekrar ediyorum (kahvede okey oynayip elhamduliilah muslumaniz abi diyen veya koydeki hacianne degil) bir hastaliktir,her devirde vardir ve tedavi edilmelidir,bunlar yalan da soyler sahtekarlikta yapar,masumlari da oldurur,sivas katliami demissin,mahkemede dogruyu mu soylediler??

Senin anlatiminda bir bozukluk yok merak etme hepimiz cok iyi anliyoruz,bindigimiz taksideki soforu anladiktan sonra seni haydi haydi anliyoruz,ama bazilarinin isine gelmiyor veya akli sira acik arayip saldiriyor,bazilarinin da boyle bir hastaligi var,nevroz'un aydin versionu diyoruz onlara.

Gec bunlari,Ateist te yalan soyler diyen,ornek getirsin bakalim dunyadaki toplam ateistler bir Cubbeli Ahmet Hoca kadar yalan soyleyebilir mi????

Sitelerde Paylaş

Dindarların yalan söylemesi psikolojik bir araştırma konusudur. Bununla birlikte bu tutumun analizi, uygulamaya dönük olarak birkaç ana çizgide özetlenebilir:

1) Dindarların yalan söyleme alışkanlığı, en başta, amaca hizmet etmesi şartıyla dince izin verilmesinden gelir. Savaşlarda hile yapmanın meşru görülmesi gibi, zor durumda kaldıklarında veya bir iddiayı kanıtlamak için yalan söylerler. Bunun hiçbir günah ve vebali yoktur.

2) Dindar bir konuda yalan söylerken onu önce zihninde birtakım bahanelerle doğruya çevirir, rahatlar ve hiçbir utanma, arlanma duymaksızın söyler. Örneğin, bir Müslümana Muhammed'in neden 9 yaşında bir kızla (Ayşe) evlendiğini sorduğunuzda, şu yanıtlardan birini alırsınız:

- Arabistan ikliminde kızlar erken olgunlaşır.

- Babası Ebubekir'le akrabalık kurmak için usulen yapılmış bir nikahtır.

- Ayşe 9 değil 18 yaşındaydı.

3) Dindar, 'en son hak dinin' mensubu olması hasebiyle, dininde hiç kusur ve hata görmediği gibi kendisinin her söylediğinin de kesinlikle doğru olduğunu düşünür. Onun derdi objektif olmak değildir zaten. Bir konuyu kanıtlamak için hemen Kuran'dan kanıt gösterir. Daha başka kanıt istediğinizde, aval aval yüzünüze bakar.

4) Özellikle esnaf dindarlar, yalancılığın ve kazıkçılığın iyi kazanç sağladığını yüzlerce yıldan beri çok iyi bilirler ve 'Pazarlık sünnettir.' hadisini çok iyi kullanırlar. Bundan hiç gocunmazlar, çünkü kazık atmanın teorik temelleri dinlerinde fazlasıyla bulunmaktadır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...