Jump to content

BAZI müslümanlar neden yalan söylemeye ihtiyaç duyar?

Recommended Posts

Dindar arkadaşlar cevaplarsa memnun olurum. Neden bazı dindarlar çok fazla yalan söylüyor? Yalanı, kutsal bildiği şeyler tarafından yalan söylemesinin sakıncalı bulunduğunu iddia eden kimseler söyleyince bu durum çok ironik oluyor. Kimi dindarları yalan söylemeye iten şeyler nelerdir?

Mesela biri diyor ki "ateistler tarafından çevre baskısı görüyorum, kendimi ifade etmekte zorlanıyorum". Türkiye'de yaşadığını söyleyen bu kişinin sözünü doğru buluyor musunuz? Ateistler ne zaman kendini ifade hürriyetine tam olarak kavuşmuş da başkalarının ifade hürriyetine saldıracak kadar yerini sağlamlaştırmış acaba?

Diğer yandan forumdaki müslümanların hemen hemen hepsinin beşer onar tane ateist tanıdığı var. Hepsi ibne, orospu, hırsız, ahlaksız, şerefsiz, namussuz. Bazen bu müslümanların hepsi aynı ateist grubuyla mı arkadaşlık ediyor diye düşünmeden edemiyorum.

Kimileri sanal dünya nimetlerinden fayda umarak kendisini olduğundan fazlası olarak tanıtıyor. Forumdan tek kelimesi bile beş para etmeyen atom mühendisleri, nörocerrahi uzmanları, quantum fiziğinin kitabını yazmış profesörler gelip geçiyor.

Bir kısım da ex-ateist müslüman geliyor foruma. Bu kimseler vakt-i zamanında ateistlermiş, görmüşler geçirmişler ve islamın hak yol olduğuna karar vermişler. Yerseniz tabi...

Sonra bir de metafiziğin altından girip üstünden çıkmış olan kimseler var ki bunlar cinlerle konuşuyor, öte dünya ile iletişime geçiyor, astral seyahatler yapıyor, ne gandalf ne saruman bin fırın ekmek yese bunlarla boy ölçüşemiyor. Halbuki el alemin materyalisti metafiziksel bir olayı ispatlayana milyon dolarlık teklifte bulunuyor. Bizim mütevazı büyücülerimiz, medyumlarımız, astrologlarımız ise para gibi maddi kavramlara değer vermediklerinden olsa gerek hünerlerini hep kendilerine saklıyorlar. Kimse şu ana kadar yaptıklarını iddia ettikleri şeyleri görmüş değil. Görenler var ama onlar da başkaları tarafından görülmüş değil...

Evet. Bu yalancı profilleri saymakla bitmez. Buyrun dindar arkadaşlarım. Dininiz yalana söylemenin kötü bir şey olduğunu söylüyor ve hepiniz bunu muhammedin cinsel avantajlarından daha önce öğreniyorsunuz. Peki neden bazılarınız bu kadar çok yalan söylüyor?

Not: Lütfen tartışmayı sabote etmeyelim. Yalan söyleyen ateistler hakkında tartışabileceğimiz bir başka başlık da açacağım.

Sitelerde Paylaş

X konusunda bir tartışma yürütülüyor diyelim,

Ateist tartışmacılar genellikle bilimsel bulgu ya da bunlara dayanan yorumlarla yanıt veriyor.Tabi sık sık maytap da geçiyoruz ^_^

Dindar tartışmacılar ise,bilimin onların yanında olduğundan tuhaf bir biçimde eminler.Lakin,kendilerini destekleyen kaynaklara sahip olmadıklarından,genelde mantıklı yanıtlarla gelemiyorlar.Bu dayanaksız eminlik,öne sürdükleri savlar sürekli aşağılanınca inciniyor olsa gerek."Bilim benden yana ama kabul etmiyorsunuz" düşüncesi çıldırtıyordur adamları.İkna edebilme,rahatlama uğruna,bu kendinden emin hallerine yalan veya eksik,yanlı bilgiyi dayanak ediyorlar gibi görünüyor.İşin etik yanını o panikle hesaba kattıklarını düşünmüyorum,zaten Allah için yalan söylüyorsun değil mi?O kadarcık günah da oluversin,Alllah affeder.

Benim düşüncem bu ;)

Sitelerde Paylaş
Diğer yandan forumdaki müslümanların hemen hemen hepsinin beşer onar tane ateist tanıdığı var. Hepsi ibne, orospu, hırsız, ahlaksız, şerefsiz, namussuz. Bazen bu müslümanların hepsi aynı ateist grubuyla mı arkadaşlık ediyor diye düşünmeden edemiyorum.
Puhahahahaha :lol: :lol: Hayir isin garip tarafi, ateistler icin bu sozleri eden adamlar, diger taraftan "Sizler gercek ateistler degilsiniz, gercek ateistler sizler gibi terbiyesiz, ahlaksiz ve din dusmani degildir." diyebiliyorlar. Hani tam karar da verememisler...
Kimileri sanal dünya nimetlerinden fayda umarak kendisini olduğundan fazlası olarak tanıtıyor. Forumdan tek kelimesi bile beş para etmeyen atom mühendisleri, nörocerrahi uzmanları, quantum fiziğinin kitabını yazmış profesörler gelip geçiyor.
Bu olay aslinda Muslumanlikla ilgili degil de genelde Nurculukla ilgili bir hadisedir. Siradan bir Musluman zaman zaman her insan gibi yalana basvurabilir, ancak bu tip yalan ve takiyyeleri genelde Nurcular yapar.

Merhum Necip Hablemitoglu'nun "Kostebek" kitabinda anlattigi gibi; milliyetci sitelerde "M. Kemal" gibi, irkci sitelerde "Attila, Alparslan" gibi, solcu sitelerde "Deniz, Mahir" gibi rumuzlar kullanan Nurcular, ozellikle forumlarda gundemi ya da tartisma konularini maniple etmeye calisiyorlar.

Yani bu sitede takilan bir kac kimlikli bir Nurcu, sozde evrim karsiti deist ya da ateist bir biyolog ayagina yatarken, baska bir sitede de evrim karsiti Samanist kimligine burunebilir ki bunlari tespit etmek fazla zor degildir. Allah'a ve peygambere sovulurken tepki gostermeyen ve takiyye yapmaya devam eden bu herifler mutlaka Fettos veya Said-i Kurdi ile ilgili konularda savunmaya gecip, kendilerini desifre edeceklerdir.

tarihinde Onur tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Mesela biri diyor ki "ateistler tarafından çevre baskısı görüyorum, kendimi ifade etmekte zorlanıyorum". Türkiye'de yaşadığını söyleyen bu kişinin sözünü doğru buluyor musunuz? Ateistler ne zaman kendini ifade hürriyetine tam olarak kavuşmuş da başkalarının ifade hürriyetine saldıracak kadar yerini sağlamlaştırmış acaba?

Bir kısım da ex-ateist müslüman geliyor foruma. Bu kimseler vakt-i zamanında ateistlermiş, görmüşler geçirmişler ve islamın hak yol olduğuna karar vermişler. Yerseniz tabi...

Not: Lütfen tartışmayı sabote etmeyelim. Yalan söyleyen ateistler hakkında tartışabileceğimiz bir başka başlık da açacağım.

Ateistler tarafından baskı gördüğünü söyleyen dindar, bu söylediğine kendi de inanmıyor, hiç ciddiye alma o yüzden.

Kendini bilimadamı olarak takdim etmelerinin nedeni de önemsenmek, ciddiye alınmak, saygı görmek. Bunları kendi doğal halleriyle, kendi gerçekleriyle elde edemeyeceğini bilmek, katlanılması zor birşey herhalde. Atom mühendisi olunca söyledikleri direkt doğru kabul edilecek sanıyor.

Ex ateist-müslüman ise o kimlikle daha ikna edici olacağını düşünüyor. Bir de merak uyandırıyor tabii. Ne gördü de müslüman oldu, bir bildiği vardır elbette diye düşünüleceğini sanıyor.

Tüm bunlara hiç kızma sevgili Crow. İnsanın yetersiz olduğunu bilmesi ne acı birşey.

Buradaki ateistlerin büyük çoğunluğu akademik bir kariyere sahip, donanımlı, güvenli

ve cesur. Ne dediğini iyi biliyor yani. Onların karşısında ciddiye alınmak istemeleri doğal.

Ama seçtikleri yol yanlış tabii bunları yapanların. Bir de gerçekten akademik kariyer sahibi,

ya da bilgili diğer müslüman arkadaşları görüp, onlar kadar, hatta onlardan da fazla öne çıkmak

istiyorlar. Ben yine de kızmıyor, acıyorum onlara. Hem de çok.

Sana saldırmalarının neden de buydu.

Bir açık bulduklarını sandılar, sen de nezaket gösterip "ifade eksikliğim olabilir, pek başarılı sayılmam bu konuda" deyince de, bunun senin yumuşak karnın olduğunu zannettiler ve yüklendiler.

Bunu, aslında terbiyenden, ince oluşundan ve kendine güveninden üstlendiğini anlayamayacak kadar zavallılar.

Bence anladılar da; ama bel altı çalışmayı genel olarak seviyorlar.

O nedenle hiç kızma, yazmaya devam et. Hem de kendini de hiç yorma.

Birikmiş öfkelerini kusmalarına yardım ettiğin, fırsat tanıdığın için sana teşekkür bile etmeliler...

Sitelerde Paylaş

Yapılan yorumların büyük kısmına katılıyorum. Yalnız şurasını anlayamıyorum. Karşılarındakini çocuk falan mı zannediyorlar? Kim yer dalga formunda dalgasal dalgaları ya da diğer sallamasyonal zırvaları? Ülkücü ateistler (bu da literatüre geçmesi gereken bir şey...) türemiş de müslümanlara mı saldırmaya başlamış? Ben bir ateist olarak çok samimi olduğum insanlar arasında bile az sayıda ateiste rastlayabilirken %99 u müslüman dedikleri memlekette bu kadar ateist arkadaşı nereden buluyor bu adamlar? Ki bu ateistler aynı zamanda memleketteki bütün fuhuş, hırsızlık, gasp, dolandırıcılık ve alkollü araba kullanma olaylarından sorumlu kişiler... Vay beee...

Bu kadar basit, gülünç ve saçma yalanlarla varmak istedikleri yer neresi?

Özellikle dindar arkadaşlardan samimi bir özeleştri bekliyorum ama kendileri hâlâ başlığa yazmamakta ısrar ediyorlar. Bekleyelim görelim...

Sitelerde Paylaş

Sevgili thecrow ve arkadaşlar;

Yalanın ve takiyyenin dini imanı olmaz, onun tek bildiği kendi doğruları ve herşeyden önce bireysel çıkarlarıdır. Bu yüzden kimler daha çok yalan söyler diye bir hesaba kalkışmak doğru değildir ve hiçbir zaman doğruya götürmeyecektir bizi.

Evet herkesin hayatında az çok ateist tanıdığımız vardır ve bunları da o şekilde kategorize etmek yanlıştır. Bir ateist te hırsızlık yapabilir, bir ateistte cinsel tercihini eşcinsellikten yana kullanabilir, bir ateist te fuhuş yoluyla para kazanabilir, bir ateistte katil olabilir. Sonuçta bunların hepsi insani olgular olup çevre ve şartlar direk etki etmektedir.

Birde şunu söylemek istiyorum, bütün ateistler akademisyen olmak durumunda mı, yada bütün akademisyenler? Böyle bir ayırım yapılması çok ilginç. İnsan bir yaratıcıyı aklı ve vicdanı ile bulur ya kabul eder, ya da reddeder, bu iş bu kadardır. Teist bilim adamlarını bu şekilde ateist olmadıkları için hafife almakta doğru bir duruş değildir. Hepiniz hastalandığınız zaman hemen doktora gidiyorsunuz, soruyormusunuz doktora sen ateistmisin diye. Bırakın insanlar rahat rahat bilimini yapsın, ister inansın ister inanmasın, bu kişinin kişisel tercih alanına müdahale olmuyor mu biraz?

Birde burada hadis adı altında uyduruk-yalan rivayetlere sarılmış ve bunların doğruluğunu kabul ederek müslümanların üzerine gelen ateistleri nereye koyacağız. Ben bu hadise inanmıyorum deyince de kafasına göre beni yalancılıkla suçluyor? Burada yalanın ve takiyyenin ayırımını iyi yapmak gerek arkadaşlar. Dediğim gibi bunlar kişisel durumlardır, şu bundan daha çok yalan söylüyor diyemeyiz.

Bizim eğer bu ülkede hep beraber yaşamaktan başka bir çaremiz yoksa ki büyük olasılık öyle görünüyor, erdemli insan olma seviyesinde birleşmemiz gerekiyor. Gerisi hikayedir....Bu anlamda çevrenizde yalan söylediğini hissettiğiniz, gördüğünüz insanlarla daha çok vakit geçirin ve onlara yanlışını insana yakışır şekilde anlatın, anlatın ki bu işin sonu gelsin. Yoksa yalanın-takiyyenin hasını bizi yönetenler yapıyor, hepimiz güme gidiyoruz, farkındamısınız?

Sevgiler...

Sitelerde Paylaş

bazı konularda yalan söylenir.bir insanın hayatını kurtarmak/eşlerin arasını düzeltmek gibi konularda yani.

ama din ve ateizm konusunda yalan söylemek çok tehlikelidir.

bir müslüman bu foruma gelipte kendini ateist olarak tanıtıyorsa bu arkadaş dinden çıkmıştır.bu işin takiyyesi olmaz.çünkü İslamiyet çocuk oyuncağı değildir.

Sitelerde Paylaş

"Yalan,efsane uzerine kurulmus olan dinler,kimbilir kac bin yildan bu yana,insanlari yalan soylemeye ve yalana inanmaya alistirmislardir.Dinler,verdikleri egitimle insanda "yalan"i temel,"durust olma" yi ise ayrinti olarak benimsetmislerdir."

"Ant icenin yalan soylemesi de dogaldir"

"En cok din maskarasi dogu toplumlar (Turkler bunun disinda) cok eski zamanlardan beri,surekli yalan soylemeyi ve sozlerini bir takim andlarla guclendirmeye cabalamayi bir gelenek haline getirmislerdir.Agizlarindan cikan her soze akla hayale gelmedik antlarla guc kazandirma yoluna gitmislerdir"

M.Kemal Ataturk

T.C. Cumhurbaskanligi ,Ataturk'e ait El Yazmalari Arsivi

Sitelerde Paylaş
"Yalan,efsane uzerine kurulmus olan dinler,kimbilir kac bin yildan bu yana,insanlari yalan soylemeye ve yalana inanmaya alistirmislardir.Dinler,verdikleri egitimle insanda "yalan"i temel,"durust olma" yi ise ayrinti olarak benimsetmislerdir."

"En cok din maskarasi dogu toplumlar (Turkler bunun disinda) cok eski zamanlardan beri,surekli yalan soylemeyi ve sozlerini bir takim andlarla guclendirmeye cabalamayi bir gelenek haline getirmislerdir.Agizlarindan cikan her soze akla hayale gelmedik antlarla guc kazandirma yoluna gitmislerdir"

M.Kemal Ataturk

T.C. Cumhurbaskanligi ,Ataturk'e ait El Yazmalari Arsivi

Sevgili DEHA:

Atatürk'ün bir sözünü alıntılamışsın. Şimdi ben bu söz üzerine diyorum ki, biz Türk olduğumuz için az yalan söyleriz ve büyük bölümümüz müslüman olduğumuz için çok yalan söyleriz, hani din öğütlemiş ya bunu bize? E hangisi doğru. Bu Atatürkürk'ün kişisel söylemidir, bence çok doğru bir söylem değil. Gerçekten samimi inanırlar yaratıcının yalana, riyaya, takiyeye, iki yüzlülüğe asla izin vermediğini çok iyi bilir ve yapmaz. Ama yukarıda dediğim gibi bu durumun inançla alakası yoktur, kişinin tamamen karakter yapısıyla ve bazı şartlarla oluşan bir durumdur.

Şimdi bu söylemi doğru kabul edelim, yani inanan olduğumuz için halkın büyük bölümünün yalancı olduğunu düşünelim. Sizce bu kadar yalancı insanla bir arada yaşanır mı, yaşamak nasıl bir duygu? Yani yalan söyleyenler ayırt etmezki şuna mı buna mı yalan söyleyim diye, herkese aynı davranır? Sence bu doğrumu? Ülkenin gerçeği bu mu?

Ama yok sen baştan kendini şartlandırmışsan uyduruk arap putuna inanan yalancı, arabın yalakası yalancı vs diye bütün inananları aynı kefeye ta baştan koyduysan, evet biz yalancıyız, ne olacak mı diyelim sana? Yani ne tarafından tutsan elinde kalan bu söylemi kabul mu edelim?

Ve lütfen daha güzel bir dünya istiyorsak, daha erdemli bir toplum istiyorsak, yapıcı olmayı deneyelim...

Sevgiler...

Sitelerde Paylaş
Sevgili thecrow ve arkadaşlar;

Birde şunu söylemek istiyorum, bütün ateistler akademisyen olmak durumunda mı, yada bütün akademisyenler? Böyle bir ayırım yapılması çok ilginç. İnsan bir yaratıcıyı aklı ve vicdanı ile bulur ya kabul eder, ya da reddeder, bu iş bu kadardır. Teist bilim adamlarını bu şekilde ateist olmadıkları için hafife almakta doğru bir duruş değildir. Hepiniz hastalandığınız zaman hemen doktora gidiyorsunuz, soruyormusunuz doktora sen ateistmisin diye. Bırakın insanlar rahat rahat bilimini yapsın, ister inansın ister inanmasın, bu kişinin kişisel tercih alanına müdahale olmuyor mu biraz?

Birde burada hadis adı altında uyduruk-yalan rivayetlere sarılmış ve bunların doğruluğunu kabul ederek müslümanların üzerine gelen ateistleri nereye koyacağız. Ben bu hadise inanmıyorum deyince de kafasına göre beni yalancılıkla suçluyor? Burada yalanın ve takiyyenin ayırımını iyi yapmak gerek arkadaşlar. Dediğim gibi bunlar kişisel durumlardır, şu bundan daha çok yalan söylüyor diyemeyiz.

Sevgiler...

Sevgili Bergüzar, sanırım yanlış yorumlamışsınız.

Akademisyen ya da eğitimli olduğunu söylediğim ateistler, bu forumu kuran, ya da katılan katılan ateistlerin geneli.

Burada da her bakımdan beş para etmez ateistler var, zaten Crow da değinmiş.

Ayrıca yine farkındaysanız akademik eğitimi olan ya da olmasa da, bilgili ve aklı başında inanırlar da var burada.

Akademik eğitime özellikle değinmemin nedeni, TheCrow'un buna yine özellikle değinmesiydi, yoksa bana ne zaten...

Bizler arkadaşlarımızı eğitimlerine göre seçip değerlendirmiyoruz elbette. Bu çok salakça olurdu.

Benim kastettiğim insan grubu sadece burayla, bu forumla ilgili. Maske takan müslüman ve ateistler.

Burada neden yalan söyler, neden maskeyle gelir?

Yaptığım tüm analiz sadece bu forumla ilgiliydi, genel değil.

Yoksa biz günlük hayatımızda insanları ateist olanlar ve olmayanlar, eğitimli olanlar ve olmayanlar diye gruplamaya ve seçmeye kalkarasak çuvallarız.

Yanlış anlamayın, üzülürüm...

Sitelerde Paylaş

Berguzar,

yalan soylemeye ve yalana inanmaya alistirmislardir

Bak burasi cok onemli sadece yalan soylemeye degil yalana inanmaya da bir alisma sozkonusu !!

Hem kendileri yalan soylerler hem her turlu yalana bile bile inanirlar,bunlari biliyorsun,politikacilar,cuppeliler,ufocular,kalkancilar,cinciler ,muteahhitler vs vs

Bak buda guzel bir tespit,git belirli yerlere 3 laftan ikisi "vallahi billahi" dir,demek ki o kadar yalan soyluyor,o kadar guvenilmez ki,bu sekilde itimat telkinine calisiyor,bu mantikla "incire ,zeytine,daga bile yemin ediliyorsa orada bir sorun var demektir.

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...
  • 2 months later...
Bir güncelleme daha.

Evet müslüman arkadaşlar. Meşru olduğunuzu düşündüğünüz bir konuda neden yalan söylemeye ihtiyaç duyuyorsunuz. İnancınız sağlam değil mi?

Bu muslimlerin zaten hayati yalan! Neden yalan soylediklerini sorgulamak gereksiz.

Hayatlari yalan uzerine kurulu cunku.

Sitelerde Paylaş

Birçoğu kendisini kafirlerle savaş halinde görüyor .

Muhammed'in öğretisi gereği savaş hile ile kazanılır .

Dolayısıyla bu kutsal savaş yolunda herşey mübahtır ; yalan , dolan , iftira , demagoji vs.

Takiyye kültürünün kaynağında da bu yatar .

Güçlenip tam iktidarı ele geçirinceye kadar atmayacakları palavra yoktur .

Sitelerde Paylaş

musluman adamın elinde dusuncelerini ispatlayacak bilimsel veri olmadıgından genelde yalan soyleme egilimindedir...soyledigi yalana kendiside inanmak ister baska cıkıs yolu yoktur cünkü...korkaktır musluman yok olma dusuncesini bir turlu kabullenemez...gece yatagına yattıgı zaman bir o yana bir bu yana doner. hayır hayır bir tanrı olmalı diye dusunur..ve bana yeniden hayat vermelidir der...bu korku o kadar buyuktur ki muhammed basta olmak uzere islam liderlerinin yaptıgı butun pislikleri kuranın celiskilerini rezilliklerini gormezden gelir dahası bunları atesli sekilde savunur savunurken kendide inanmaz musluman ama savunmak kafasını kuma gommek zorundadır cunku...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...