Jump to content

Evren sebepsizmidir

Recommended Posts

Ya istmyo kardes , sen ne yazdiginin farkindamisin, yoksa iskembedenmi salliyorsun. Bi sey yaziyorsun Allah yok gibi birsey cikiyor, sonra devam ediyorsun herseyin yaraticisi Allahtir gibi bir sey cikiyor.

Ayni eskiden acilan bi baslik vardi, "insanin adi hem mustafa, hemde kemal olamaz" diye ayni ona benzedi. Ben cekiliyorum ya. :rolleyes:

SOOONNN

yaratık burda konu şudur evrende hiçbirşey sebepsiz olmaz şimdi anladınmı

Sitelerde Paylaş
  • İleti 73
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

evrim mekanizmalarını öğren önce.

tesadüfi mütasyon ve doğal seçilimin neresinde sahip var.

Sevgiler.

lol :D tesadüfü mutasyon ve doğal seçilim nasıl oluyorda bir canlıya KANAT gibi bir organ kazandırıyor. Eğer KANADI canlıya tesadüfler kazandırıyorsa, biz düşünen karar veren insanlar bir sürüngeni çok rahat bi şekilde kanatlı canlıya çevirebilmemiz gerekir :D. Boyle bi durumda embrionun hayatta kalma şansı 0 (sıfır). Evrimcilerin yaptıgı mutasyon testleri nedense canlıları sakat bırakıyor. Doğal seçilim de ancak ortama en iyi uyum sağlayan canlının yaşamasını sağlar, ona bir organ kazandıramaz.

Sitelerde Paylaş

Evet sebebi olabilir peki bunun direk Tanrı oldugu kanısına varabilir miyiz ?

Sebebi olmayadabilir peki burdan Tanrı yoktur diyebilir miyiz ?

Herşey acıklanana kadar beklemek yerine akıl yurutemedigniz şeylerin altında Tanrı yı aramaktan vazgectiginiz zaman gercekten yararlı olabilicek düşünceler ortaya koyabilirsiniz.

Sitelerde Paylaş

yahu benim anlamadığım olay, bu dindar kişiler "tanrı hep vardı, doğmadı, doğurulmadı. hep de var olacaktır." lafını çok mantıklı bulurken, "evren hep vardı, sebepsizdi ve hep var olacaktır" lafını mantıksız buluyorlar. bir kişinin teknik olarak bu iki cümleyi anlayış biçimi aynı değil mi? yani "tanrı" yerine "evren" gelince, "yok, hayır, evrenin sebebi olmalı" diyip, felsefe yapmaya iten şey nedir bu adamları anlayamıyorum...

Sitelerde Paylaş

Einsten?ın teorisine göre evren sınırsız ve sonsuzdu.

Bu teoriyi Edwin Hubble gözlemleriyle yıktı (ışık tayfı konusu)

ve Einstein'ın sonsuz evren modelinden vazgeçildi.Ama adam çalışmalarını evren sonsuz değilmiş,

o halde Allah olmalı, ben çalışmalarımı burada keseyim demedi.Şimdiki Müslümanların yaptığı da bu.

Fazla kurcalamayın, her taşın altından Allah çıkar sizi utandırır diye.Allah düşüncesi bilime dur der!

Ama insandaki araştırma hırsı ve merakı sayesinde inanıyorum ki önümüzdeki yıllarda evren hakkında

daha somut bilgiler edinildiğinde, teistlerin bu argümanı da, şimdiye kadar ki bir çoğu gibi çöplüğe gömülecektir.

tarihinde Leon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Şu an bildiğimiz evrenin bir başlangıcı olduğu.

İkinci olarak bu başlangıcın bir sonu olacağını da biliyoruz.(Big Bang)

Hubble sabitinin şu anki değerleri bunu yanlış çıkarmıyor.

Başka bir takım varsayımlar olsa da bu, en azından şimdilik böyle.

Evrenin başlangıcında başka evrenler ortaya çıktı ise bile bizim için şu an ölçülebilir değerlerimizin dışında.

Yani ateist deyimiyle Allah, nasıl bu ölçülebilen değerler içine girmiyor ise bu evrenlerde aynı şekilde.

Peki Büyük Çöküş olursa tekrar yeni bir evren ortaya çıkarmı? Çıkabilirde çıkmayabilir de..

Şimdi, Büyük Patlama teorisinin geldiği planc zamandan daha kısa bir ana gidemiyoruz.

Hiç bir değer ve veri yok.Bu bilimsel olarak ne anlama gelir? "Yok" değilmi?

Hem Big Bang e hem de İzafiyet e göre (Einstein e göre zaman ve madde ayrılamaz) hiç bir şey yoktu.

Kısaca madde ve zaman yok..Bu bizim için yokluk değilmi?

Aynı ateistlerin Allah, kanıt olmadığı için yok dedikleri durum gibi..

Peki neden maddenin/enerjinin sonsuz olduğuna inanılıyor?

Cevap çok basit; eğer buna inanılmaz ise Allah a, yaradılışa inanılması gerekir.

Evrenin sebebinin olması, Yaratıcı yı ispat eder.Sebebinin olmaması da Yaratıcı yı geçersiz kılar.

Big Bang e göre kısaca enerji patlaması ile evren ortaya çıktı.Peki bu enerji ne enerjisi idi?

Çok şey söylenebilir fakat bana göre en doğru olabilecek kinetik enerji dir.Yani hareket enerjisi.

Bu enerji klasik fizik tabiri ile iş yaptı, yaptığı işin ürünü ise evren.

Evrende herşey hareketli olduğuna göre ilk hareket nereden geldi?

Aslında nereden ve geldi kelimelerini kullanmak bile hatalı.Zira zaman ve mekan yok.

Yoksa hareket hep varmıydı? Hawking e göre yoktu..Einstein a göre yoktu.

Görünen o ki herşey yokluktan geldi..

Şimdi bugün elimizdeki deneylenebilir kanıtlar doğrultusunda evrene tekrar basit bir şekilde bakın..

Yaradılış mı, sebepsiz bir evren mi?

tarihinde Matrix tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Şimdi bugün elimizdeki deneylenebilir kanıtlar doğrultusunda evrene tekrar basit bir şekilde bakın..

Yaradılış mı, sebepsiz bir evren mi?

Tüm evrensel sırları çözmüşssünüz, allah kolaylık versin ne diyeyim.

Fizik kuramları eksiktir, evren hızlanmaktadır ve neden hızlandıgını açıklayan tatmin edici bir kuram yoktur. Kimisi kara madde diyor, kimisi başka evrenlerden enerji sızmaları. Her kafadan bir ses çıkıyor ve bu kafalar da fizik konusunda araştırma yapan kafalar.

Siz siz olun, elinizde net bir resim yokken, böyle yargılara varmayın. Tanrıya inanıyorsanız sizin tercihiniz, ama kalkıp bilimsel bilgiyi kullanarak, bilim de bunları söylüyor demeyin. Bilm şu anda pekçok şeyi net olarak açıklayamıyor, kuramlar henüz tamamlanmadı ve görünen o ki, uzun bir süre daha tamamlanmayacak. Eksik bir bilimsel bilgiyle de evrenin sebebi gibi konuları yorumlamayazsınız. Söylediklerinizin yanlış çıkma olasılıgı çok büyük olacaktır. Tarihten biraz ders alın.

Sitelerde Paylaş

:)

Benim bu yazımdan evrenin sırlarını çözdüğüm gibi bir sonuç çıkarabiliyorsanız, Allah bana kolaylık size akıl-fikir versin.

Çok fazla uzatmayayım, kuramlar tamamlanmamış ise;

Neden maddenin/enerjinin sonsuz olduğuna inanılıyor?

Nedenleri kişisel olabilir, ama kalkıpta kimse, bunu bilim söylüyor demesin.

Yani inanmıyorum, biliyorum diyemez.İnanıyorum diyeni de suçlayamaz.

Pek ala olarak bilim ve din iç içedir.Dini bilim dışı görmek kişiseldir.

Bilim değildir.

Sitelerde Paylaş

Maddenin ve enerjinin sonsuz olması da inançtır ve bilimsel degildir. Bilim böyle birşey söylemiyor.

Din bilim dışıdır, din bilimin deney, gözlem yapamayacagı alanlarla ilgilenmektedir. Dışı olmak karşıt olmak degildir. Bilimadamları arasında da dine inanan çok saygın insanlar vardır. Bunlar dinle ilgili de çalışmalar yapmaktadır ve buna kimse karşı degildir. Dinle ilgili söylediklerinin bilimsel olmadıgını onlar da bilmektedir.

İstediginiz herşeye inanın ama bilimsel birşey söylemek isteyince dikkatli olun, çünkü söylediginiz şeyin test edilip, dogrulanabilmesi veya yanlışlanabilmesi gerekiyor.

İnanç kötü degildir, bilim kötü degildir. İkisi birbirine karıştırmak kötüdür.

tarihinde zardoz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

sahsen evrimden dolayı deil kurandaki sacmalıklardan dolayı islamı bıraktım.kalkı allah yada yaratıcı var olsa bile ki aksini falan iddia etmiyorum.muhammede yinede inanmam.yaratıcının var olması kurann doğru olduğu ve muhammedin peygamber olduğu anlamına gelmez.incil ve tevrat ta aynı yaratıcıyı savunuyor.ve yine peygamberleri var.ama kuran tevrat ve incilin ayn anda doğru olması imkanzı ya biri doğrudur yada hiç biri.sonucta neyi kanıtlrsanız kanıtlayın ama kurana inanmam.

Sitelerde Paylaş
Serdar kimin yanıp yanmayacağı konusunu Allah bilir.Ben yanmak veya yanmamakla ilgilenmiyorum açıkçası ben rızasını gözetiyorum şuda bir gerçek şu evrende ne varsa insan içindir mesela bundan 100 yıl önce ay insan içinmi yaratıldı dersen saçma olurdu çünki oraya ulaşmak imkansız gibiydi ama insan ayada çıktı ayın tabi diğer özelliklerini saymaya gerek yok ama konu şu hepsi sebebe bağlı olark varlar yani zamanla anlaşılır bunlar

bütün müslümanlardan duyuyorum şu "herşey insan için yaratılmıştır" lafını...

peki size göre ademden bize gize göre homosapiense geçiç sürecinden milyonlarca yıl önce yaşamış olan dinozorları niçin yarattı ya ????

Sitelerde Paylaş

zardoz,

Sanırım forumu incelemeden yazıyorsunuz..

Bilim adamı dinle ilgili çalışma yapınca adı bilim olmuyormu?

Bu çalışmayı ne ile yapıyor? Vahyle mi?

Bugün bilimsel olarak söylenenlerin yarın yeni bilgiler ile x derece değişmesi bilim ise; hiçbir şey söylememek gerekir.

Zira yarın değişebilir.Bilim sürekli bilmiyorum demek manasına geliyorsa bilimden değil sadece inançlardan söz etmek gerekir.

Bunun doğruluğu yanlışlığı da sınanamaz.

İnanç kötü degildir, bilim kötü degildir, cümlesi görecelidir.

Sitelerde Paylaş

evrimlesme surecinde sperma mi kadinin dol yatigina girip çikti yoksa yumurtaciklar mi erkegin penisin için girip çikti,nerden sperma orda yumurtacik oldugunu biliyo, nasi oluyo da ben buna dalarsam büyürüm diyo,sperma kaç kere erkegin yumutaciklarina girip çikti kadinin yumurtaciklarina uyumsaglamak için?

Sitelerde Paylaş
İnsanın bir atasının olduğunu kabul ediyorsunuz yani bir hayvandan evrimleşerek bu hale geldğini iddaa ediyorsunuz.O halde dünyanın neden sahipsiz olduğunu iddaa edersiniz.Yani size göre insan cuk diye dünyaya oturmadı bir sebep(evrim)le şimdiki halini aldı yani tesadüfe değilde sebebe bağlı olduğunu kabul ediyorsunuz insanın varlığını ama iş evrenin varlığına gelince hemen tesadüfü kabul ediyorsunuz.Evrenin sahipsiz olduğunu anlamak çokmu zor.Arkadaşlar lütfen inançlara saldırmadan cevaplar yazınız.Sevgiler

Sebep siz degildir. Bence daha cok sonuctur. Sonuc ise anlam olarak ; herhangi bir olgu yada sürecten meydana gelendir.

Sonuc nedensellik iliskisinin (sen buna sebep demissin)bir yanidir. Gündelik yasamimizda olusan her olayin nedenini arastiririz. Varlastirana neden, varlasana sonuc deriz. Evren buna göre ayni zamanda varlasandir. Evrende buna kendi olusumuda dahil her olayin olusumun bir nedeni vardir, nedensiz hic bir sey yoktur. Bu istesekte istemesekte genel bir yasadir. Bu demektirki dogaüstü ve dogadisi bir neden olamaz,(en azindan gördügümüz bu) cünkü tüm nedenler dogaldir. Bu evren sebepsizmidir diye bir soruya verilecek cevap sinirlanamaz. Bu evreni yaratan bir yaratici var dersek o yaraticininda bir sebebi olmalidirmi diye sormaliyiz. Bunu soramiyorsak birseyleri görmemezlikten gelen durumuna düseriz. Yaratici vardi o hep vardi oldurulmadi diyerek bir seyi cevaplamis sayilmayiz. Bu basligi acan arkadas bir yaraticininda sebebi varmidir sorusuna nasil cevap verir bilmiyorum ama tahmin edebiliyorum.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...