Jump to content

kurandaki 'biz' söylemi

Recommended Posts

• İleti 54
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

yaratma,Kur'an-ı indirme,onu muhafaza etme gibi,bütün ilahi sıfatların iştirak ettiği ilahi bir işi açıklarken;

"muhakkak ki Kur'an-ı Biz indirdik ve onu Biz koruyacağız(Hicri/9)

Şimdi gördünüz mü rahimlere döktüğümüz meniyi?Onu Siz mi yaratıyorsunuz?Yoksa Biz miyiz yaratan(Vakia/58-59)"

Allah burda gerek melekleri kastederek,gerekse mütevaziliğinden dolayı"Biz"demektedir"

tarihinde elanur tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
yaratma,Kur'an-ı indirme,onu muhafaza etme gibi,bütün ilahi sıfatların iştirak ettiği ilahi bir işi açıklanırken;

"muhakkak ki Kur'an-ı Biz indirdik ve onu Biz koruyacağız(Hicri/9)

Şimdi gördünüz mü rahimlere döktüğümüz meniyi?Onu Siz mi yaratıyorsunuz?Yoksa Biz miyiz yaratan(Vakia/58-59)"

Allah burda gerek melekleri kastederek,gerekse mütevaziliğinden dolayı"Biz"demektedir"

Hahahahahaaaaa... Allah bir de mütevazıymış ya...

Peki elanur böylesine tevazu sahibi, alçakgönüllü biri ne diye insanlara emirler gönderip emirlerine uymayanı yakıyor? Yakıyorsa egoisttir. Egoistse mütevazı değildir. Mütevazı değilse biz dememeli.

Melekleri kastetme nedenini ise çözemedim. "Biz size falan filanı helal kıldık" diyor mesela. Meleklerin insanlara herhangi bir şeyi helel ya da haram kılma yetkisi mi var?

Sitelerde Paylaş

Kuran gibi bir kitabı yazarak, dünyaya meydan okudularda boyle bi hatamı yaptılar? "ben" yerine "biz" demişiz tüh, hata yaptık şimdi kimse inanmicak :)

Eğer kuranı Muhammed yazsaydı kesinlikle bu bir hatadır diye o kelimeyi "ben" olarak düzeltirdi.(hani diyorsunuz ya Muhammed arapçayı çok çok iyi biliyordu diye...) Sahte bir peygamber, tek bi yaratıcısı olan bir dinin kitabı için "Ben" diye yazmamaya özen gösterir, hatta tekrar tekrar yazdıgı ayetleri okuyarak hata varmı diye kontrol ederdi.

"Biz" kelimesi -Azamet- anlamındadır.

bu video yu bi izlemeni tavsiye ederim : http://www.sorularlaislamiyet.com/subpage....atch&id=104

tarihinde hardcodeprogram tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
ben de zaten.muhammet değilde.ebubekir ekibi tarafından yazıldığını iddia ettim

tamamda eğer bunu sahtekarlar yazsaydı onu kesinlikle "biz" yapmazdı değilmi, "ben" yapmamaları için hiçbir neden yoktu. çünkü tek tanrılı bir din için ayet yazıyorlardı ve bunu tartışmaya bile fırsat kaptırmamak için BEN diye yazarlardı. yoksa düşmanlarını ekmeğine yağ sürmüş oluyorlar bu noktada.

tarihinde hardcodeprogram tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bazı Kuran ayetlerinde neden biz ifadesinin kullanıldığı tam olarak anlaşılamadığından bu konu bir takım soruları beraberinde getirmektedir. Bu konu şu şekilde ele alınabilir. Kuran’da Allah kendisi için birinci çoğul şahıs olarak “Biz” ifadesini de, birinci tekil şahıs olarak “Ben” ifadesini de kullanır. Bu Arapçanın dil özelliğinden kaynaklanır. Arapçada ve başka bazı dillerde de azamet, yücelik ifadesi olarak bazen bir kişi kendisi için birinci çoğul şahıs olarak “Biz” ifadesini kullanır. Nitekim gerek Türkçemizde, gerek başka dillerde karşımızda tekil şahıs varken yücelik, saygı ifadesi olarak ikinci tekil şahıs olan “Sen” yerine “Siz” demekteyiz. Türkçede tekil olarak yaptıklarımız için de bazen birinci çoğul olarak “Biz” ifadesini kullanırız, fakat bu karşımızdaki tekil şahıs için çoğul olan “Siz” ifadesini kullanmamız kadar yaygın değildir.

Kısacası, Allah tevazu yapmaz, tevazu insanlara yaraşır, Allah için değildir. Allah azametini, yüceliğini, saygınlığını belirtmek için bu ifadeyi kullanır. Kuran Arapça inmiş bir kitaptır, bu yüzden Kuran’da Arapça dil özellikleri, Arapça deyimler bulunur. Allah’ın tekliği tüm Kuran’ın en temel mesajıdır ve Kuran’ın yüzlerce ayetiyle apaçıktır.

Bir noktayı daha belirtmekte fayda vardır. Kuran’da Allah kendisinden birinci şahıs olarak bahsederken hem tekil “Ben” ifadesini, hem azamet, yücelik, saygınlık belirtisi olarak çoğul olan “Biz” ifadesini kullanır. Fakat Allah’tan ikinci şahıs olarak bahsedildiğinde hep ikinci tekil “Sen” ifadesi geçer, hiçbir zaman ikinci çoğul olarak “Siz” ifadesi geçmez veya Allah’tan üçüncü şahıs olarak bahsedildiğinde hep üçüncü tekil “O” ifadesi geçer, hiçbir zaman üçüncü çoğul “Onlar” ifadesi kullanılmaz. Oysa Kuran’da binlerce defa Allah’tan ikinci veya üçüncü şahıs olarak bahsedilmiştir, bunların biri bile ikinci çoğul veya üçüncü çoğul şahıs değildir. Bu da başta dediğimiz gibi; bu ifadenin Arapçanın dil özelliğinden olduğunu gösterir

alıntı

Sitelerde Paylaş

Bu bokyiyen dilimize de yansımıştır.

Efelerin alayı, mafya kılıklı hıyarlar, kendini memleket, allah ve bilimum üst mertebe zanneden lavuklar hep "biz" diye konuşurlar "ben" demek yerine.

Çünkü kendileri olmaktan korkarlar.

Başkası olmak için yaşarlar.

Kendilerinin ne olduklarını, ne kadar rezil, ne kadar rüsva, ne kadar sefil, ne kadar zavallı olduklarını bilirler.

Bundan kurtulmak için de; basitlikleriyle tartışılmaz-yadırganamaz tanrı olmayı seçerler.

Peşi sıra töreler ve adetler...

Yedin mi ?

Yedin.

- Ben tanrıyım nasılsın ?

- İyiyim tanrım, emredin yapayım.

- Domal.

- Buyrun.

Sitelerde Paylaş

Biz lafzı.. Bu çarpıtmalardan dolayı girdim.

Kur’ân-ı Kerim`de İnna…. lardaki Biz lâfzının kaynağı olan Alâ-i illîyin”in (Ala-i illîyin : Sonsuz Bilinc boyutu - Galaktik simetri) varlığından bîhaber mukallit, ne bilir “hakikati Muhammedi” (Hakikati Muhammedi : Nokta, String Boyutu, Ceberut boyutu) ismiyle işaret edilen ve “RUH” (Ruh: Yapı) isimli melek diye bahsedilen Vahidiyet mertebesinin ne olduğunu!.

Enfüsünden (Enfüs: içsel boyut) bîhaber; tüm anlatılanları, âfâkta (afak: dışsal boyut) arayan şaşkın!

“TEK”liğin enfüsten ulaşılan bir boyut olduğunu kavrayamayıp; göklerde, uzayda “TEK” arayışına çıkan mukallit! (Mukallit : taklitçi)

Tanrı kavramına (Tanrı : dışarıda tasavvur edilen ton ton baba anlayışında kimyasal reaksiyon gösteren insan türü varlık), “Allah” ismini etiketleyerek, kendini muvahhid sanan; elbette ki, bütün bunlardan habersiz olarak, bu dünyadan geçenlerden olmak üzere yaratılmıştır.

Kesret (Kesret: çokluk) kavramının kaynağı olan “Tek mutlak RUH”tan meydana gelen tüm melekût âlemi; ve o âlemde meydana gelen müheymin melâike, âlâ-i illîyyîn, ve diğer meleklerin varlığı…

Esmâ mertebesinin (Esma Mertebesi : String boyutu) zuhuru olarak varlığı meydana gelmiş olan melekût!…

Varlığını melekûttan alan tüm ef’âl (ef'al : Makro boyut, Madde) mertebesi varlıkları…A.H

Sitelerde Paylaş
Biz lafzı.. Bu çarpıtmalardan dolayı girdim.

Kur’ân-ı Kerim`de İnna…. lardaki Biz lâfzının kaynağı olan Alâ-i illîyin”in (Ala-i illîyin : Sonsuz Bilinc boyutu - Galaktik simetri) varlığından bîhaber mukallit, ne bilir “hakikati Muhammedi” (Hakikati Muhammedi : Nokta, String Boyutu, Ceberut boyutu) ismiyle işaret edilen ve “RUH” (Ruh: Yapı) isimli melek diye bahsedilen Vahidiyet mertebesinin ne olduğunu!.

Enfüsünden (Enfüs: içsel boyut) bîhaber; tüm anlatılanları, âfâkta (afak: dışsal boyut) arayan şaşkın!

“TEK”liğin enfüsten ulaşılan bir boyut olduğunu kavrayamayıp; göklerde, uzayda “TEK” arayışına çıkan mukallit! (Mukallit : taklitçi)

Tanrı kavramına (Tanrı : dışarıda tasavvur edilen ton ton baba anlayışında kimyasal reaksiyon gösteren insan türü varlık), “Allah” ismini etiketleyerek, kendini muvahhid sanan; elbette ki, bütün bunlardan habersiz olarak, bu dünyadan geçenlerden olmak üzere yaratılmıştır.

Kesret (Kesret: çokluk) kavramının kaynağı olan “Tek mutlak RUH”tan meydana gelen tüm melekût âlemi; ve o âlemde meydana gelen müheymin melâike, âlâ-i illîyyîn, ve diğer meleklerin varlığı…

Esmâ mertebesinin (Esma Mertebesi : String boyutu) zuhuru olarak varlığı meydana gelmiş olan melekût!…

Varlığını melekûttan alan tüm ef’âl (ef'al : Makro boyut, Madde) mertebesi varlıkları…A.H

Arapçana saygı duydum da Türkçene zerre kadar saygı duymadım.

Allah diliyle değil, insan diliyle konuş anlaşalım.

Hede hödö (Hede hödö: Sallama lan)

Yok ya? (Yok ya?:Yeme bizi)

Hatta ingilizce versiyonunu diyiyim.

Our lord (Our lord:Tanrımız) dedi ki I am your blood (I am your blood:Ben sizin kanınızım)

Hadi be abi.

Adam ol önce, sonra müslüman ol.

Sitelerde Paylaş
kuranda bir çok yerde 'biz' söylemi geçer..bu ozamandaki arapları idare eden monarşi grubunun kuranı uydurdugunu akla getirebilirmi?

biryerde daha duymuştum.aslında muhammet diye bir şahsın hiç olmadığı.kuranı da ebubekir ve ekibinin yazdığını..

Bu allahın kendine karşı bile resmi we sewiyeli olduğunu gösterir.koskoca allah kendisiyle bile laubali olup "ben" diye hitap edemez..lütfen..reca ediyorum..sewiyeyi koruyalım.

Sitelerde Paylaş

Yav olay şöyledir.

Müslümanlar hep islamiyetin rekabeti reddettiği,yardımlaşmayı telkin ettiğini söylerler.

Yani neymiş,islamiyet sosyalizm gibin birşeymiş...

Allah da kitabında,bu politik eğilimlerinden dolayı "biz" diyor yani kollektivite mantığını aşılamaya çalışıyor.

"Ben" diye hitap etseydi ne olurdu,sanki insanları dikta etmesi için yaratmış olduğunu,sanki yukarıdaki koltuğundan tek başına tahakküm uygulayan bir varlık olduğunu deklare etmiş olurdu.

Yani tepemizde herşeyin sahibi tek bir kişi,iktidarının yıkılmasının akla bile gelemeyeceği bir derebeyi...

Yani ağa gibi,muhtar gibi,vali gibi,başbakan gibi,führer gibi,faşist parti gibi,zart gibi zurt gibi....

Ne yani bireyselci,mülkiyetçi mantığı mı övseydi yani??

Off,bayağı zorladım be.Bir teşekkür yok mu din kardeşlerim B)

Sitelerde Paylaş

Ve Biz, yeryüzünde güçsüz olanları ni'metlendirmek ve onları imamlar kılmak ve varisler yapmak istiyoruz (istiyorduk). (kasas 5)

(5) Biz ise, istiyorduk ki yeryüzünde ezilmekte olanlara lütufta bulunalım, onları önderler yapalım ve onları varisler kılalım. kasas 5

evet marks demiyor bunu Kuranda yaziyor

Kurandaki biz söylemi , klassik cevabi biliyorsundur

birde yenilikci cevap , aklina tatmin eder ins. ve Hidayeti bulursun , melekler vardir bunlar görevli , meleklerin katkilari bulundugu olaylarda biz diye yazar ?

Sitelerde Paylaş

Cevapları bu derece basit olan meselelere kafayı takma bence.

ALlah kuranda biz der.Çünkü muhakkak meleklerde kainatta çalışıyor allahın emirlerini yerine getiriyorlar.

Biz yarattık derken yanlış anlama

yaratma 3 mertebedir 1.mertebesi yanlız allaha mahsus olan yoktan var etmektir.

Bir diğer mertebesi hazırlamak manasına gelir..Hani diyoruz ya gerilim yaratma.Veya çok güzel bir eser yarattım....

ama dikkat et allah kuranın hiçbir yerinde bizden korkun bize itaat edin bize ibadet edin demez.Çünkü bunlar zatına hastır.

selametle

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...