Jump to content

Küresel Isınma ve Türkiye

Recommended Posts

1-Çorlu ve Ergene bölgesi'nde artan sanayi kirliliği nedeniyle kabak çekirdeği,salatalık,kavun,karpuz üretimi en geç beş yıl içinde bitecek.Türkiye ihtiyacının %25'ini karşılayan bölgede besin zehirlenmeleri ortaya çıkacak.

2-Suların 10 sene içinde yükselmesiyle İstanbul kıyıları sular altında kalacak.

3.İstanbul,Kocaeli,İzmir ve Ankara susuzluğun pençesinde olacak.Suyla ilgili kısıtlamalar uygulanacak.

4-Trakya'da özellikle Çorlu,Çerkezköy,Muratlı bölgeleri'nde yeraltı suları tüketildiğinden yer yer çökmeler ve salgın hastalıklar ortaya çıkacak.

5-Türkiye'nin tüm sahil bölgelerinde deniz seviyesindeki yükselmelerle birlikte deltalardaki tarım alanları,plajlar,yat limanları(Marina),tarihi yalılar kullanılmaz hale gelecek.

6-Bursa,Sakarya Ovası,Kocaeli en hızlı çölleşen yerler olacak.

7-Göller Bölgesi'nde yaşayan sekiz balık türü yok oldu bile.

8-Kabak,domates,kiraz üretimi Türkiye'de 10 yıl sonra tamamen bitme noktasına gelecek.

9-İzmir ve Manisa hızla çölleşen yerler arasında olacak.

10-Nadir Toros Kurbağası,Silifke Kirpifaresi,küresel ısınma nedeniyle soylarının tükenmesi tehliksei ile karşı karşıya.

11-10 yıl içinde kuraklık nedeniyle Antalya,Alanya,Muğla gibi illerimzden kuzeye doğru göçler başlayacak.

12-Ülke genelinde şiddetli kasırgalar,seller yaşanacak.

13-Küresel ısınmadan en çok Akdeniz havzası etkilenecek.Bunu Orta Anadolu ve Ege Bölgesi takip edecek.Pamuk,tahıl,şeker pancarı,üzüm,incir,kiraz,zeytin,narenciye kalmayacak.

14-Deniz sularındaki asit seviyesinin de artması sonucu Akdeniz'deki balık türleri yok olacak.Akya,Dil,Çipura,Gümüş,İskorpit,Kefal,Levrek ,Orkinos,Palamut,Torik,Uskumru 20 yıl sonra sorfralarımızdan silinecek.

15-Akdeniz Bölgesi'nin çölleşmesi sonucu Türkiye'de turizm bitecek,turistlerin tercihi Kuzey Avrupa ülkeleri olacak.

16-Türkiye'nin güneyinde yaşayan ve klimalarla serinlemeye çalışan insanların enerji talebi daha da artacak.

17- Isıdaki bir derecelik artış,buğday,pirinç,mısır üretiminde %10'luk azalmaya yol açıyor.Bunu 2050'lere kadar ısının 2 derece artacağı uyarısıyla birleştirince tahıl üretiminin %20 azalacağı anlamı çıkıyor.

18-Karadeniz'de hamsi bitecek.Ekolojik dengenin bozulması sonucu Karadeniz beş yıl içinde bir yunus mezarlığı haline gelecek.

19-Karadeniz'de çay yerine pamuk yetiştiriciliği yapılacak.Fındık üretimi tamamen bitecek.

20-Kış uykusundan dah erken uyanan uğur böcekleri yok olma tehlikesi içine girenler arasında.

21-Ülkemizde her yıl kaybolan 500 milyon tona yakın verimli topraklarla birlikte 9 milyon ton bitki besin maddesi de yitirilecek.

22-Koyun,keçi,inek gibi hayvan besiciliği Güneydoğu Anadolu,Doğu Anadolu,Akdeniz,Orta Anadolu'da tamamen bitecek.

23-Erzincan,Erzurum,Elazığ,Malataya;tunceli çevresindeki yaban hayatı büyük zarar görecek,Isrıgan Otu,Kökboyası Otu,Sığır Kuyruğu soyu tükenmeye başlayan bitkiler arasına girdi.

24-Akarsu ve göllerimizdeki canlı yaşam bitecek.Kum Balığı,gökçe,Akşehir,Siraz,Karaburun bitme noktasına geldi bile.

25-Akdeniz illerinde narenciye üretimi bitecek.Seracılık gelişecek.

26-Çukurova'da pamuk üretimi bitecek.

27-10 yıl içinde antepfıstığı,kayısı,öküzgözü ve boğazkere şaraplık üzümü,buğday,nohut,arpa üretimi duracak.Toprak uygun olmadığı için üretim Karadeniz'e de kayamayacak.

28-GAP bölgesinin tüm illerinin en önemli sorunu tuzluluk olacak.

29-Güneydoğu'da su için savaşlar yaşanacak.Dicle ve Fırat'ın suyu Ortadoğu'ya verilirse GAP tarımı duracak.

30-Van Gölü 10 sene sonra tamamen kuruyacak.

31-Salep,boza gibi içecekler,pastırma ve kestane gibi kış yiyecekleri hayatımızdan tamamen çıkacak.

32-Küresel ısınma ıspanak ve marulda,kanser yapıcı nitrozamin kullanılmasına neden olacak.

33-Artan sıcaklar,sivrisineklerin yaşam sürelerini de uzatıyor.Isırıkların artmasının yanı sıra sıtma gibi birçok hastalık da artacak.

34-Türkiye'de 20 yıl içinde ciddi bir susuzluk problemi yaşanacağıdan,enfeksiyonlar artacak.

35-Türkiye akarsularının yıllık akımlarında yaklaşık %20-50 azalma olacak.

36-20 yıl sonra çölleşme dolayısıyla Akdeniz,Ege,Güneydoğu Anadolu,Doğu Anadolu Bölgeleri'inde orman yangını artacak.

Dünyada 1.4 milyar insan yeterli içme suyundan yoksun. 2.3 milyar insan sağlıklı suya hasret. Yılda 7 milyon kişi de su ile ilgili hastalıklardan dolayı ölüyor. Dünyada kişi başına su tüketimi 800 metreküp civarında. Tüketimin karşılanmaması demek, sıtma gibi salgın hastalıkların başlaması demek.

KAYNAK:Tempo Dergisi

Her yıl rakıya katılan su miktarı 160 ton Gelin sek içelim kuraklığı önliyelim hemde kafanız daha cabuk guzel olsun duyarlı bir Türk vatandaşı ve içiciyseniz bu mesajı listenizdeki herkese gönderin..

Diye de bir öneri okudum yazıyı alıntıladığım yerde.. :)

tarihinde Matrix tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Forumda hiç ağaç dikmeyenler varsa ağaç dikmelerini tavsiye ederim.En yakın tema vakfına başvurabilirler...Ben kiraz ,ceviz ,elma ağaçları diktim,fındıkta :) zevkli oluyor büyüdüklerini görmek bir de kuruyanları oluyor üzülüyorum :(..Karadenize zeytin dikersem kurur tabi....

Mail atmak yerine eylem üretmeli:)

Doğa kendisine yapılan hunharca yokedişi affetmez..

tarihinde herakles_ tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Sadece bu ülkenin değil tüm dünyanın geleceği yok ediliyor. Asıl terörizm budur... Ama bu tip başlıklar pek ilgi görmez bu forumda... Daha magazinsel bir başlık açsaydınız ya..

saygılarımla

herşeye muhalafet etmek zorunda mısın.

bence, küresel ısınma ve götürüleri, tahmin ettiğinden

çok insanın duyarlı olduğu bir konu, sayın sırma saçlı

pempe çakmaklı hallaç . sinirlendim devrik cümle

kurdum senin yüzünden.

Sitelerde Paylaş
herşeye muhalafet etmek zorunda mısın.

bence, küresel ısınma ve götürüleri, tahmin ettiğinden

çok insanın duyarlı olduğu bir konu, sayın sırma saçlı

pempe çakmaklı hallaç . sinirlendim devrik cümle

kurdum senin yüzünden.

keklik abla... :)

bu tür başlıklar burda önemsenmiyor.buda bi gerçek. :(

keşke senin gibi bi ablam olsada dizlerinde uyusam ve ben uyurken saçlarımı okşasa. :rolleyes:

niye benim bi ablam yok ya :(

tarihinde sutlukahve tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
keklik abla... :)

bu tür başlıklar burda önemsenmiyor.buda bi gerçek. :(

keşke senin gibi bi ablam olsada dizlerinde uyusam ve ben uyurken saçlarımı okşasa. :rolleyes:

niye benim bi ablam yok ya :(

sevgili sütlü kahve, ben de farkındayım bunun

ancak, tüm insanları herşeyden daha çok ilgilendiren

bu gibi konular önemsenmiyor diye teslim bayrağı

çekmek de doğru gelmiyor bana.

ayrıca ablaların yüreği geniştir (hallacı bile aldığına göre :D )

sana da yer olur merak etme. :)

Sitelerde Paylaş
pentagon bile küresel ısınmanın

yol açacağı tehlikeleri içeren bir rapor hazırlamış

Bush ise görmezden gelmiş.

Suçu Bush'un üstüne atmamak lazım. Sonuçta o da, temsilcisi olduğu sermayenin çıkarlarını savunuyor. Ayrıca Pentagon'da bu konuda, en son rapor hazırlayıp dikkat çekecek kurumların başında gelmektedir.

saygılarımla

NOT:

ayrıca ablaların yüreği geniştir (hallacı bile aldığına göre :D )
Konunun öneminden dolayı, bu ve öncekinde gayri ciddi yazıları muhattap almadım.. tarihinde hallac01 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Gönül ister ki küresel ısınmanın getirecekleri buzulların erimesi, fırtınalar ve sellerden ibaret olsun. Ama bu kadar kolay bir ölüm vaadetmiyor küresel ısınma. Kuraklıkla, açlıkla kıvrana kıvrana öleceğiz haberimiz yok.

İnsanlar "materyali doğa ile barışık" kredi kartları kullanarak küresel ısınmanın önüne geçebileceklerini zannediyor. Televizyonlarımızın standby ışığı ile tasarruf etmeye çalışıyoruz. Neidüğü belirsiz çevreci örgütlere para yardımı yapanlar da cabası...

Diğer yandan para tanrıları atlarını bildiği gibi koşturmaya devam ediyor. Küresel ısınmanın bile kendi piyasası oldu. Yeni tüketici kitleleri hedefleniyor.

Şurasını anlamak lazım. Eğer açlıktan ve susuluktan can çekişerek ölmek istemiyorsak dişimizi sıkıp köklü değişiklikler aramamız lazım. Bu yol beğensek de beğenmesek de koskoca tekellerin yıkılmasından geçiyor.

-Şehirler yerle bir edilip planlı kentleşmeye geçilmeli. Dağınık kentleşmenin getirdiklerine bakacak olursak milyarlarca kilowatt enerjinin elektrik kablolarının gösterdiği direnç nedeniyle ısıya dönüşüp kaybedildiğini görürüz.

-Özel taşıtların %95 i ortadan kaldırılıp toplu taşıma azami seviyeye çıkarılmalı.

-Yenilenebilir enerji kaynaklarından son kuruşuna kadar faydalanılmalı. Soğuk füzyon hayatımıza girene kadar kalan enerji ihtiyacımızı nükleer santrallerden karşılamalıyız.

-Ormanları genişletmeliyiz. Gaspedilmiş, zorla orman arazisi olma vasfını yitirmiş araziler geri kazanılmalı. Orman ve tarım arazilerinin senelerdir onun bunun fabrika dikmesi için yok pahasına satıldığını çok iyi biliyoruz.

Daha pek çok şey sayılabilir bunlarla ilgili. Ama gördüğünüz üzere kapitalizm ve küresel ısınma ile mücadele birbirlerine zıt şeyler. İşin içinde kâr olduğu sürece bedeli doğaya ödetmek çok cazip geliyor insanlara. Artık "kâr, lüks, keyif, zevk, eğlence" gibi kavramlara harcayacak enerjimiz ve zamanımız kalmadığını görebilmemiz lazım. Aksi takdirde geriye yaşamaktan zevk alabileceğimiz bir dünya kalmayacak.

Sitelerde Paylaş

Ya bu küresel ısınma şu losyon felan parfüm den oluyormuş ne adamlar varya hayatım evde meraktan sürmüşümdür şu parfümleri oda 1 2 kere yahu insan gibi kokmak varken hayvanlık yapıp ne diye kokarcılık yapıyoruz.Mis gibi ter kokalımki dünyamızda küresel ısınma olmasın .

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...