Jump to content

Yeni Keşfedilen 19 uyumu

Recommended Posts

• İleti 353
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

antiateist kardeşim,

ne yapmaya çalıştığını anlayamıyorum.

19 ne demektir ? çeşitli programlar yazarak bu kez 27 yi bulursun. ne olacak bu rakam?

neyi değiştirecek ?

benim fikrime göre , sen bu yüce kitabı bu şekilde farkında olmadan -estaizubillah- küçük düşürüyorsun.

bu ortam böyle buluşları sergileyip, -buluş ise- ödül alacağın alkışlanacağın bir yer değil..

zaten biliyorsun atesitler saldıracak bir ortam arıyor :))

adamlar heyecan arıyor:))

sen de bol bol malzeme üretiyorsun..

Sitelerde Paylaş
Selam anti;

Ellerine saglik.. Guzel arastirma..

19 mucizesine imanim artti bir kat daha..

Piyasada dolasan bazi matematiksel soytariliklara kesinlikle benzemiyor.

Gercek olanini yalandan ayirmak icin bir asa bide musa lazim..

selam ile

Hakan

takostik kamyoncu sende mi burdaydın (:

Sitelerde Paylaş
antiateist kardeşim,

19 ne demektir ? çeşitli programlar yazarak bu kez 27 yi bulursun. ne olacak bu rakam?

neyi değiştirecek ?

benim fikrime göre , sen bu yüce kitabı bu şekilde farkında olmadan -estaizubillah- küçük düşürüyorsun.

bu ortam böyle buluşları sergileyip, -buluş ise- ödül alacağın alkışlanacağın bir yer değil..

zaten biliyorsun atesitler saldıracak bir ortam arıyor :) )

adamlar heyecan arıyor:))

sen de bol bol malzeme üretiyorsun..

Ne yapsın anti gibileri Kuranın içeriğine ayınca bakmışlar ki bomboş bir içeriği var.. ha bire hikaye, masal anlatıyor o yüzden sayılardan medet ummaya başlamışlar..

Zaten antinin iki konusu vardır.. Dağlar ve 19 mucizesi.. Gerisinden ümidi kesmiş anti...

Bırak sende adamın tek eğlencesi oyalansın dursun..

Sitelerde Paylaş
Selam anti;

Ellerine saglik.. Guzel arastirma..

19 mucizesine imanim artti bir kat daha..

Piyasada dolasan bazi matematiksel soytariliklara kesinlikle benzemiyor.

Gercek olanini yalandan ayirmak icin bir asa bide musa lazim..

selam ile

Hakan

Kamyoncu,

Araştırma ona ait değil,19 mucizesine iman ne?

Piyasada dolaşan soytarılıklara benzemiyor çünkü daha mühim bir soytarılık.

Size asa masa değil bir kasa maydanoz lazım yılana çevirirsiniz.

tarihinde euclid tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
antiateist kardeşim,

neyi değiştirecek ?

bence bu 19 çok büyüdü.baktım onaltı sayfa olmuş. diyorum ki antiateist abisi bu 19u alsın gezmelere götürsün.

Sitelerde Paylaş

78/28 Ve ayetlerimizi, mucizelerimizi yalanladılar.

78/29 Halbuki biz herşeyi sayıp yazmıştık.

Antiateist'in 19 numeroloji vs takıntısını gözönüne alfdığınızda, bu imzadan anlaşılan, Allah ayetleri saymış.. Yani rakamla saymış.. 1, 2, 3, 4.. diye. Sayma sözcüğünü bu anlamda kullanıyor. Oysa Türkçe'de saymak, rakamla saymak anlamına geldiği gibi, "bir bir saymak" deyiminde olduğu gibi, hiçbir şeyi atlamamak, listelemek, kaydetmek.. anlamına da gelir. Şimdi bu ayetlerin çeşitli meallerdeki anlamlarına bakalım:

Abdülbaki Gölpınarlı: Ve biz her şeyi birbir sayıp yazdık.

Ali Bulaç Meali : Oysa biz, her şeyi yazıp saymışızdır.

Diyanet İşleri Meali(Eski) : Biz de herşeyi yazıp saymışızdır.

Diyanet İşleri Meali(Yeni) : Biz ise, her şeyi bir kitapta (Levh-i Mahfuz’da) tamamiyle sayıp tespit ettik.

Diyanet Vakfı Meali : Biz ise her şeyi bir kitapta sayıp yazmışızdır.

Edip Yüksel Meali : Halbuki biz herşeyi sayıp yazmıştık.

Elmalılı Hamdi Yazır : Biz ise herşeyi sayıp bir kitaba geçirmişiz.

Elmalılı Meali (Orjinal) : kitaba geçirmişiz

Ömer Nasuhi Bilmen : Ve her ne şey var ise Biz onu bir kitapta saydık (kaydettik.)

Muhammed Esed : ama Biz, [yaptıkları] her şeyi bir kayda almışızdır.

Suat Yıldırım : Biz de (her şeyi kaydettiğimiz gibi), onların yaptıklarını da tek tek tesbit ettik.

Süleyman Ateş Meali : Biz de her şeyi sayıp yazmıştık.

Şaban Piriş Meali : Her şeyi sayıp bir kitap/yazıt olarak kaydetmiştik.

Ümit Şimşek Meali : Biz ise herşeyi tek tek kaydediyorduk.

Yaşar Nuri Öztürk : Oysaki biz, her şeyi iyiden iyiye sayıp kitaplaştırmıştık.

Yusuf Ali (English) : And all things have We preserved on record.

M. Pickthall (English) : Everything have We recorded in a Book.

Görüldüğü gibi, ezici çoğunluk, bu ayeti açık bir şekilde, bir bir saymak, hiçbir şeyi atlamamak, listelemek, kaydetmek anlamında çevirmiş. Ayetin orijinalinde de, "Ve kulle şey-in ahsaynâhu kitâbâ(n)" yazıyor. Burada saydık olarak çevrilen sözcük ahsaynâhu..

Aynı sözcük, Yasin 36/12'de de bezer bir şekilde kullanılmış:

İnnâ nahnu nuhyî-lmevtâ venektubu mâ kaddemû ve âśârahum ve kulle şey-in ahsaynâhu fî imâmin mubîn(in)

Diyanet meali : Şüphesiz biz, ölüleri mutlaka diriltiriz. Onların yaptıklarını ve bıraktıkları eserlerini yazarız. Biz, her şeyi apaçık bir kitapta (Levh-i Mahfuz’da) bir bir kaydetmişizdir.

Diyanet Vakfı Meali : Şüphesiz ölüleri ancak biz diriltiriz. Onların yaptıkları her işi, bıraktıkları her izi yazarız. Biz, her şeyi apaçık bir kitapta (levh-i mahfuz'da) sayıp yazmışızdır.

Yusuf Ali (English) : Verily We shall give life to the dead, and We record that which they send before and that which they leave behind, and of all things have We taken account in a clear Book (of evidence).

M. Pickthall (English) : Lo! We it is Who bring the dead to life. We record that which they send before (them), and their footprints. And all things We have kept in a clear register.

Bu sözcük gerçekten Antiateist'in ima ettiği gibi rakamla saymak anlamına mı geliyor? Bildiğim kadarıyla rakamla sayma Arapça'da hsb, add gibi köklerle ifade edilir. Arapça bilen bir arkadaş aydınlatırsa seviniriz.

Sitelerde Paylaş

İmzadaki ayette yer alan kelimeler;

1. ve kulle : ve her, hepsi

2. şey'in : şey

3. ahsaynâ-hu : biz onu saydık

4. kitâben : yazdık (tespit ettik)

Bu sebeple doğru çeviri olarak edip yüksel ile yaşar nurininki kabul olarak alabiliriz.

Neyi saydığıda belli değil. Ayet sayıyor filan demedik.

Sitelerde Paylaş

Bir de 20 mucizesini ara bakalım onda neler bulacaksın.

ya da başka bir kitapta 19 mucizesini ara.

Bir deneyde deney ve kontrol grubu vardır. Eğer bunları kullanmazsan deneyin yanlış çıkar. Sana bir örnek:

Bir araştırmacı bir kutunun içine et parçası bırakmış. Sonra iki hafta geçtikten sonra et parçasının kurtlandığını görmüş. Bu deney sayesinde kurtların kendi kendine etin içinde oluştuğuna kanaat getirmiş.

İkinci araştırmacı ise ayrı ayrı kutulara et yerleştirmiş. Birinin ağzını açık, bir diğerininkini kapalı, bir başkasınınkini de hava alıcak şekilde bez parçası ile kapatmış. Ağzı kapalı olanlar kurtlanmamış. Bu deney sonunda da etin dışarıdan bir etken sayesinde (sinek) kurtlandığı ortaya çıkmış.

Senin yaptığın işte bu. Eti koyup kurtlandığını görüyorsun ve diyorsun ki etin içinden kurtlar kendi kendine çıkıyor. Deney yapıyorsan kontrol gruplarını da ortaya koy. Gerçek bir deney yapıyorsan yüzler ya da binlerce kontrol grubu koy. Hala daha sen haklı isen sana sadece biz değil tüm dünya inanır o zaman.

Sitelerde Paylaş
Kurandaki önemli parametreler 19 ile ilişkili. Bu sebeple 18 yada 20 bulunamaz.

İyi sallamışsın.. Canın ne isterse o sayıyı çıkarırsın..

Nasıl 19 cular kafalarına göre kimi yerde topluyor, kimi yerde çıkarıyor, bölüyor, çarpıyorlarsa istediğin sayıyı 4 işlem ile çıkarırsın...

Sitelerde Paylaş

Bildiğim kadarıyla Kur'an'da 114 ayet vardır. Fakat ben İhlas suresinde " Ra " harfini göremiyorum...Bu sureyi elersek geriye 113 kalır. Besmeleyi dahil ederseniz ayetlere " sin, mim, alef, lam, he, ra, hah, noon" 8 harf zaten her ayette bulunur kafadan. Ben mi yanlış anladım bilmiyorum?

Sitelerde Paylaş
Bildiğim kadarıyla Kur'an'da 114 ayet vardır. Fakat ben İhlas suresinde " Ra " harfini göremiyorum...Bu sureyi elersek geriye 113 kalır. Besmeleyi dahil ederseniz ayetlere " sin, mim, alef, lam, he, ra, hah, noon" 8 harf zaten her ayette bulunur kafadan. Ben mi yanlış anladım bilmiyorum?

Kuran'da 114 ayet değil 114 süre var.

Önce anlamak için ayet ne süre ne bu konuyu bilmeli,

Kuran'ın bakara,ali imran,maide gibi adlara ayrılmış bölümlerine SÜRE denir.Her sürenin bir yada birkaç cümleden oluşan kısmına ayet denir.Ve bunlar numaralandırılmış zamanla (112 besmele hariç).

Yani beşinci süre Maide süresinin 12 ayeti dediğinizde 5:12 'de demiş olursunuz.

Kuran'da 6236 numaralandırılmış ayet var + 112 numarasız besmele var.

Antiateist'in ortaya koyduğu çalışma şu, 6236 ayet içinden 114 tanesinde hurufi mukatta (Kuran'daki 28 sürenin başında olan harfler) harflerinin tamamı geçiyor.

Sitelerde Paylaş
Pardon ben surelerde bu harfler geçiyor diye anlamışım...

6 bin küsür ayette sadece 114 ayette bu harflerin geçmesi tabiki ilginç...Fakat yine de incelemek gerekiyor...Bu sayısal mucizelerde sanki kafalarına göre hesaplar yapıyorlar gibi geliyor bana...

Arap alfabesi ve lisanı yüzyıllardır bir revizyon halinde.Değişe değişe günümüzdeki halini aldı.

6 yy Arap harflerinde noktalar ve harekeler yoktu.Mevcut mushaf 6 yy yazması değil haliyle.Zamanla noktalanmış harekelenmiş harfler.

19 yüzyıllardır süregelen ve mushafta sürekli değişimlerle ortaya çıkan bir 19'a uydurma işi.

Kuran'ın ayet sayısı süre sayısı dünya'da heryerde aynıdır diye iddia etmek zor.

tarihinde euclid tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...