Jump to content

İran’da 9 kişi recm edilecek

Recommended Posts

Fekkü kelimesinin özgürleştirin anlamı yoktur özgürleştirme tahrirudur..

Fekkü'nün ne olduğu muallak...

Ayet köleliği filan kaldırmıyor...Rikabları kurtarın diyor...

Herakles yazmayayım diyorum ama..

Nasıl fekkünün ne olduğu muallaktır?

Günümüzde Türkçe ye de geçmiş bir kelimedir..

İpotek fekki, haciz fekki.. vs..

Hatta eski banka memurları "ipoteğin kaldırılması için fekname gereklidir" diye konuşurlar..

Yani "fek" en açık anlamı ile kaldırmaktır, kendisinden sonra gelecek kelimeye göreye anlam kazanır..

Şu aptalca demek istemiyorum da safça diyebileceğim cümleyi ele alayım:

"bir şeyin hukukunu yazmak demek o şeyi legalize etmek demektir..."

Türk Ceza Hukukunda ki bütün suçlar legal o zaman, öylemi?

Bir de şu yoruma bakalım:

>>ya "misal verir" diyor, yani diyor ki "nasıl ki hür bir insanla, "başkasının malı olan bir "köle" "EŞİT OLAMAZ", ........

yani kurana göre insanla bir köle eşit olamaz...

yani "kölelik" tuhaf bir durum değildir, "meşrudur"...

Yahu şu yorumu yapana cevap versem ya da verebilsem ne olur, vermesem ya da verebilsem ne olur..

:)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 261
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Yazdığınız bu ileti ile ateizm=hümanizm demek istemediğiniz düşünüyorum. Zira forumda "kürt" kelimesini bir küfür gibi sansürleyerek yazan, soylarını kurutmaktan bahseden, kendinden başka bütün milletlere nefret kusan kafatasçı ateistler var. Ateizmin hümanizm diye bir ön koşulu yoktur. Ama oranlarsak ateistler arasından teistlere nazaran daha fazla hümanist çıktığını söyleyebiliriz belki...

evet thecrow çok haklı her ateist hümanist olacak tüm insanları kardeş tutacak diye bir zorunluluk yok zaten dünyada kimse herkesi kardeşi gibi göremez sosyalistler faşistlerden müslümanlar hiristiyan ve yahudilernde herkes birrilerine nefret duyar ama benim karşı çıktığım nokta hem islam dini barış dinidir kardeşlik dinidir kadın erkek eşititer denecek onadan sonra da butür uygulamalar yapılacak vede bu uygulamaların sünnette ve kuranda yeri olacak bak lailahe hiç kıvırmıyor evet var diyor ben diyormuyum ben ırkçıyım hepiniz kardeşimsiniz diye( Türkler hariç) bunu dersem kendimle çelişirim yani demek istediğim milleti kandırmak için yalan söylemeyin ben buna kızıyorum

Sitelerde Paylaş
evet thecrow çok haklı her ateist hümanist olacak tüm insanları kardeş tutacak diye bir zorunluluk yok zaten dünyada kimse herkesi kardeşi gibi göremez sosyalistler faşistlerden müslümanlar hiristiyan ve yahudilernde herkes birrilerine nefret duyar ama benim karşı çıktığım nokta hem islam dini barış dinidir kardeşlik dinidir kadın erkek eşititer denecek onadan sonra da butür uygulamalar yapılacak vede bu uygulamaların sünnette ve kuranda yeri olacak bak lailahe hiç kıvırmıyor evet var diyor ben diyormuyum ben ırkçıyım hepiniz kardeşimsiniz diye( Türkler hariç) bunu dersem kendimle çelişirim yani demek istediğim milleti kandırmak için yalan söylemeyin ben buna kızıyorum

Nefretin gerçek olması mı daha kötü?

Sevginin sahte olması mı?

Bence 1. şık daha kötü.

Ama nefret'in faydalı olabildiği durumlarda var.

Emin olamıyorum :)

Sitelerde Paylaş

Takıldığım bir nokta var.

Siz bilmemne günahı işlediğinizde gidip bir kölenizi 'ceza' olarak serbest bırakın diye emredilmiş.

Ceza kısmına takıldım aslında.

Birilerinin özgürlüğüne kavuşabilmesi için bir başkasının günah mı işlemesi gerekiyor?

Yani; normal koşullarda (sebepsiz) kimseye ceza verilmez.

Ben İslam'ın köleleri özgürleştirmekten yana olduğu için böyle bir tavır aldığını düşünmüyorum.

Sitelerde Paylaş

ulyses;

Cevapları göremiyorsanız benle işiniz olamaz..

Ki öyle görünüyor..Ama küçük bir göz operasyonu yapalım:

"Ne gözleri kör olanla gözleri gören,

Ne karanlıklarla aydınlık,

Ne gölge ile sıcaklık müsavi olmaz.

Dirilerle ölüler hiç de bir olmaz...."

Fatır19-22

Şimdi burada kör olun, bilmeyin cahil kalın, ölünmü demek isteniyor?

Körlük,karanlık,sıcaklık ve ölüler meşrulaştırılmışmı?

Hadi bir ilhancık tefsiri daha alalım..

Sitelerde Paylaş
ulyses;

Cevapları göremiyorsanız benle işiniz olamaz..

Ki öyle görünüyor..Ama küçük bir göz operasyonu yapalım:

"Ne gözleri kör olanla gözleri gören,

Ne karanlıklarla aydınlık,

Ne gölge ile sıcaklık müsavi olmaz.

Dirilerle ölüler hiç de bir olmaz...."

Fatır19-22

Şimdi burada kör olun, bilmeyin cahil kalın, ölünmü demek isteniyor?

Körlük,karanlık,sıcaklık ve ölüler meşrulaştırılmışmı?

Hadi bir ilhancık tefsiri daha alalım..

ilhancık ne anlamadım, neyse...

basit bir soru sordum:

bugün bir mümin bir mümini yanlışlıkla öldürürse, "kimi" azad edecek, nasıl ?

diğeri:

açıkça diyor ki "misal olarak nasıl ki bir hür insan ile , "BAŞKASININ MALI OLAN BİR KÖLE" eşit olamaz ise.........bla bla

biz "elmayla armutu", "siyahla beyazı" örnek veriyoruz... o da "MİSAL" verirken "hür insanla", "başkasının malı olan köle"yi karşılaştırmış

yani allah için hür insan ve köle gayet normal bir durum, "kölelik" normal bi durum, örnek verirken bile kullandığına göre

2 soruya cevap alırsam, "yüksek" tefsirinden yararlanıcam

Sitelerde Paylaş

Matrix, bankacılığa giren fekk teriminin nerden hangi dilden geldiğini şimdi bilemiyorum..

Fakat bu bankacılık teriminden alaka kurup ayetteki fekkü kaldırmak demek olmaz..

Ben meallerdeki muallaklığı vurguladım...

Benim için kurtarmak,sertbestleştirmek anlamları olduğunu zaten 194 nolu ileti de belirtmiştim.Sen önce onu oku dilersen..

Selamlar..

Sitelerde Paylaş

ulyses;

Galiba sizin algılarınız veya anlayışınız hasara uğramış..

Karşılaştırmadan nasıl merşulaştırmayı çıkarırsınız.

Nasıl

Akıl var, mantık var...

Köle yoksa diyet ödeyecek..

İlhancık da İlhan Arsel..Okuyun okuyun..

herakles;

Bu bir bankacılık terimi değil..Arapçadan Türkçe ye geçen bir kelime..

Bir çok alanda kullanımı mevcut..Özellikle bizim meşhur hukuğumuzda çok kullanılır..

Yani bende Beled-13 te muallaklık felan yok demek istiyorum..

Aslında şu var; Kuran da köle edinin, köle vardır, yasaldır, legaldir diye de bir şey yok...

Fakat olmadığı halde, "Kuran aynı yöntemle" köleliği savunuyor, İslam da kölelik var deniliyor..

İyi de biz veya ben aynı yöntemle neden yok diyemiyoruz?

Sitelerde Paylaş
ulyses;

Galiba sizin algılarınız veya anlayışınız hasara uğramış..

Karşılaştırmadan nasıl merşulaştırmayı çıkarırsınız.

Nasıl

Akıl var, mantık var...

Köle yoksa diyet ödeyecek..

İlhancık da İlhan Arsel..Okuyun okuyun..

herakles;

Bir çok alanda kullanımı mevcut..Özellikle bizim meşhur hukuğumuzda çok kullanılır..

Yani bende Beled-13 te muallaklık felan yok demek istiyorum..

Aslında şu var; Kuran da köle edinin, köle vardır, yasaldır, legaldir diye de bir şey yok...

Fakat olmadığı halde, "Kuran aynı yöntemle" köleliği savunuyor, İslam da kölelik var deniliyor..

ilhan arsel'i iyi bilirim

ilk kez birinin ondan ilhancık diye bahsettiğini duyuyorum

oldukça yakındınız sanırım

önce "sorularıma" cevap ver

mümin, yanlışlıkla vs. ?

Sitelerde Paylaş
herakles;

Arapça'dan geliyorsa onun adı kaldırmak değil kaldırmanamede değil..İpotek konulan bir şeyi kurtarma ve serbestlik tanımadır..Çünkü Arapçadaki kullanı mı bu..

Yineliyorum meallere kölelik diyerek giren çok kelime var...Bunlar statü ve durum belirtir hal ve hallerde..

Meleket eyman ve ibadiküm kaynıyor ortalık yok deyince yok olmuyor:)

Rikab için düşüncemi önceki yorumlarımda yazdım..Boynu bağlı olan bir kişiye sosyal ve ekonomik anlamda destek olup onu kurtarmak serbestlik sağlamak erdemli bir kişinin yaptığı ve seçtiği bir eylemdir diyor sadece.. Buda sarp yokuş diyerek herkesin seçtiği bir durum değilmiş..vs vs vs..

tarihinde herakles_ tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

herakles;

Başka bir başlık altında başka bir zaman tartışırız..

Bir sürü yorum var..Besleme..Hizmetçi..

Fakat bu fek kelimesi belirsiz falan değil..

ulyses;

Hadi başkaları ile laf jinekolokluğu oyna..

Ben senin kalemin değilim..

Cık cuk küçümseme yapıldığında kullanılır, samimiyet değil..

Sen cığım, cuğum la karıştırıyorsun..Gerçi herşeyi karıştırıyorsun..

Görme bozukluğu var belli ki hala cevap arıyorsun..

Sitelerde Paylaş

Bunu iddia eden muhattaba tekrarlarsın bunu sürekli.Fekk kelimesi meallere göre muallaktır...Bu iddia değişecek değil..

Kurtar boyunu/fekkü rakabet en doğru çeviri...Artık bundan kölelik mi kaldırırsınız naparsınız bilmiyorum...

Önce Kölelik diye çevirilerin gerçek ifadeleri bulunmalı sonra neyi kaldırmış neyi sürekli kılmış bakılır...

Sitelerde Paylaş

kız kardeşinizin sokaklarda serserice yasayan biri tarafından tecavuze uğradığını düşünün ne yapmak isterdiniz? (bekar erkeğin cezası sırtına halkın içinde ibret olsun diye 100 sopadır %99 güçlü birisi 30. sopada ölür (evliyi bilmiyorum) )

annenizi dusunun gidiyo namusunu teslim ediyo herifin birine annenize ne yapmak isterdiniz? ( kadının cezası halkın içinde taşlanmaktır %99 3. taştan itibaren ölür)

1. Hiç birinizin annesinin kız kardeşinin böyle yapacağını kastetmiyorum yapmayacaklarınıda umuyorum.

2. Hiç kimse akrabasının arkadaşının ailesinden birin cezasını kendi veremez yaşadığı ülkede bulunan görevliler tarafından cezası verilebilir.

3. Cezalar böyle olduğu taktirde kaç kişi zina suçu işleyebilir.

4. Konuyla alakalı değil ama "Kısasta sizler için hayat vardır." buyuruluyor yani örneğin a kişisi b kişisini öldürüyor a kişisinin cezası ölümdür. a kişisi b kişisinin ayağını kesiyo a kişisinin cezası ayağının kesilmesidir. Bir kişi hırsızlık yapıyor tovbe ederse bağışlanıyor 2. kez hırsızlık yaptığında ise bir eli bileğinden kesiliyor. Vs.. DÜNYADAKİ BÜTÜN ÜLKELERİN KANUNLARININ BÖYLE OLDUĞUNU DÜŞÜNÜRSEK KAÇ KİŞİ SUÇ İŞLEMEYE CESARET EDEBİLİR VE SANİYEDE KAC SUÇ İŞLENİR.

Sitelerde Paylaş
kız kardeşinizin sokaklarda serserice yasayan biri tarafından tecavuze uğradığını düşünün ne yapmak isterdiniz? (bekar erkeğin cezası sırtına halkın içinde ibret olsun diye 100 sopadır %99 güçlü birisi 30. sopada ölür (evliyi bilmiyorum) )

annenizi dusunun gidiyo namusunu teslim ediyo herifin birine annenize ne yapmak isterdiniz? ( kadının cezası halkın içinde taşlanmaktır %99 3. taştan itibaren ölür)

1. Hiç birinizin annesinin kız kardeşinin böyle yapacağını kastetmiyorum yapmayacaklarınıda umuyorum.

2. Hiç kimse akrabasının arkadaşının ailesinden birin cezasını kendi veremez yaşadığı ülkede bulunan görevliler tarafından cezası verilebilir.

3. Cezalar böyle olduğu taktirde kaç kişi zina suçu işleyebilir.

4. Konuyla alakalı değil ama "Kısasta sizler için hayat vardır." buyuruluyor yani örneğin a kişisi b kişisini öldürüyor a kişisinin cezası ölümdür. a kişisi b kişisinin ayağını kesiyo a kişisinin cezası ayağının kesilmesidir. Bir kişi hırsızlık yapıyor tovbe ederse bağışlanıyor 2. kez hırsızlık yaptığında ise bir eli bileğinden kesiliyor. Vs.. DÜNYADAKİ BÜTÜN ÜLKELERİN KANUNLARININ BÖYLE OLDUĞUNU DÜŞÜNÜRSEK KAÇ KİŞİ SUÇ İŞLEMEYE CESARET EDEBİLİR VE SANİYEDE KAC SUÇ İŞLENİR.

AliMenzil efendi, Kur'an'da tacavüz diye bir suç yoktur; bahsi geçen ceza zinanın cezasıdır... Yani kızkardeşiniz bırakın tecavüzü sevdiği bir adamla beraber olsa da, o adama ve kızkardeşinize bu ceza uygulanır... Bu ön bilgiden sonra size bir soru sormak istiyorum:

Allah'ın dinini yaymak isteyen mücahitler herkese "zekat verip namaz kılacaksınız" dediler ve neticede doğal olarak savaş çıktı... Savaş sonunda ganimet dağıtımı sırasında bizim mücahidin payına 15 yaşında bir kız düştü. Varsayalım bu kız sizin kızkardeşiniz... Bu gazi mücahit, sizin kızkardeşinizi alıp evine getirdi.... Kızın abisi yani siz de esirsiniz ve başka bir şehirde köle olmuş durumdasınız... Mücahidin payına düşen kız zorla mücahidin evine getirildi; ama mücahitle cinsel ilişki kurmak istemiyor ve yalvarıyor; ama eve getiren mücahit de kızı çok beğenmiş dayanamıyor ve kıza zorla sahip oluyor...

İslama göre bu mücahidin cezası nedir?

Böylece İslamda tecavüzün cezasını hepimiz öğrenmiş olacağız; cevabınızı bütün forum hararetle bekliyoruz...

Sitelerde Paylaş
herakles;

Başka bir başlık altında başka bir zaman tartışırız..

Bir sürü yorum var..Besleme..Hizmetçi..

ulyses;

Hadi başkaları ile laf jinekolokluğu oyna..

Ben senin kalemin değilim..

Cık cuk küçümseme yapıldığında kullanılır, samimiyet değil..

Sen cığım, cuğum la karıştırıyorsun..Gerçi herşeyi karıştırıyorsun..

Görme bozukluğu var belli ki hala cevap arıyorsun..

arapça bilmem o nedenle hiç ahkam kesmedim

diğer arkadaşlarla tartışıyorsunuz, sadece izliyorum

türkçeye gelince fena çuvalladın yalnız

cık, cuk küçümseme yapıldığında kullanılır öylemi

hiç uzatmayacağım:

mehmetçik

Sitelerde Paylaş
AliMenzil efendi, Kur'an'da tacavüz diye bir suç yoktur; bahsi geçen ceza zinanın cezasıdır... Yani kızkardeşiniz bırakın tecavüzü sevdiği bir adamla beraber olsa da, o adama ve kızkardeşinize bu ceza uygulanır... Bu ön bilgiden sonra size bir soru sormak istiyorum:

Allah'ın dinini yaymak isteyen mücahitler herkese "zekat verip namaz kılacaksınız" dediler ve neticede doğal olarak savaş çıktı... Savaş sonunda ganimet dağıtımı sırasında bizim mücahidin payına 15 yaşında bir kız düştü. Varsayalım bu kız sizin kızkardeşiniz... Bu gazi mücahit, sizin kızkardeşinizi alıp evine getirdi.... Kızın abisi yani siz de esirsiniz ve başka bir şehirde köle olmuş durumdasınız... Mücahidin payına düşen kız zorla mücahidin evine getirildi; ama mücahitle cinsel ilişki kurmak istemiyor ve yalvarıyor; ama eve getiren mücahit de kızı çok beğenmiş dayanamıyor ve kıza zorla sahip oluyor...

İslama göre bu mücahidin cezası nedir?

Böylece İslamda tecavüzün cezasını hepimiz öğrenmiş olacağız; cevabınızı bütün forum hararetle bekliyoruz...

Andromeda:

Bana bu soruyu iki kez sordun ikisinde de cevabını verdim. Bu kişinin cezası ölümdür dedim. Lakin senin amacın üzüm yemek değil bağcı dövmek olduğu için sen daha bu soruları bu forumda çok sorarsın, ama gerçek hayatta asla bir ateist olduğunu dahi söyleyemezsin...

Şimdi ben sana güncelleştirebileceğimiz tarzda -olmaz olmaz demeyelim olur ya- bir soru sorayım ve senin cevabını bizde alalım istiyorum.

Birgün abd ırakı bitirdi, iranı bitirdi, suriyeyi bitirdi ve geldi türkiyeye çöreklendi. E malum burdada bir sürü doğal kaynak var... Abd askeri bugün ırakta yaptığı gibi girdi senin evine, eşyanı yağmaladı, eşine, kızına tecavüz etti. Bu abd askerinin cezası ne olmalı sence?

Bu soruya ısrarla cevabını onlarca kez aldığın soruları sorduğun ısrarla cevap bekliyorum.

Sitelerde Paylaş
O sizin hüsnü kuruntunuz; hemen islami kaynaklardan bu durumu ispatlamanızı bekliyorum Bergüzar hanım... Oturduğunuz yerde din uydurarak bu iş olmaz...

Andromeda:

Verdiğim her cevaba bana o senin hüsnü kuruntun diyerek bu olaydan kurtulamazsın. Benim soruma hiçbir zaman cevap vermeyeceksin bunu da çok iyi biliyorum.

Bu cezanın ölüm olduğunu kurandan delilli burda defalarca yazdım.

Bir cana kıyan bütün insanlığa kıymış gibidir diyen ayetler dururken,

Allahın canı Allahtan başka alacak kimse yoktur diyen ayetler dururken,

Tecavüz olayında mağdur olan kişinin de ömrü boyunca yaşayan bir ölüden farksız olacağını bu dünyada düneninde çok iyi bilirken, bana kalkıp da islamda tecavüzün cezası yoktur vs söylemlerle siz ancak kendinizi kandırırsınız. Senin islami kaynak diye itibar ettiğin kaynaklara ben itibar etmem, gerçek din ise hiç itibar etmez. Hüküm koyucu olarak Allah herkese yeter ve hüküm kuranda açıktır.

Bir cana kıydıysan, senin canının artık hiçbir hükmü yoktur, cezan ölümdür.

Kuran direk bunu der...

Ama yılmayacağım, yine polemik yapacaksın çok iyi biliyorum. Lakin ben yine soracağım.

Soruma cevap verecekmisin, vermeyecekmisin?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...