Jump to content

İran’da 9 kişi recm edilecek

Recommended Posts

Yok görmedim ama görsem bile 4 şahit lazım biliyorsunuz...

Tam aklımdan bu geçiyordu ki benden evvel davrandın andromeda. :)

4 şahit meselesini de masaya yatıralım yeri gelmişken. Recmi mecmi bırakın şimdi şunları açığa kavuşturalım:

Kol, bacak, kafa falan kesmek recmden daha medeni yöntemler midir?

Zinaya 4 kişi nasıl şahitlik eder?

İslam hukuku nasıl bir şey yahu? Bir müslüman adam gibi açıklasın.

tarihinde thecrow tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 261
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bergüzar abla islamda kol bacak kesmek var mıdır?

Sevgili thecrow:

Vardır ama hükümün uygulanması için şartların buna çok uygun yani kurana uygun olması lazım.

Mesela hırsızlıkta el kesme vardır, lakin aç biri ekmek çaldı elini kes değil. Toplumun bütün bireyleri her konuda eşit olacak, hukuk karşısında, mal-mülk edinme karşısında, toplumun refahı da eşit olacak, gelir dengesi ve dağılımı adaletli olacak. Toplumda hiç aç ve düşkün insan barındırmayacaksın. Bu şartlar varsa toplumunda ve birileri hala hırsızlık yapıyorsa bu kişi toplumun genel huzur ve mutluluğunu tehlikeye soktuğu için kesersin, kuran bunu diyor.

Sevgiler...

Bergüzar hanım önce dürüst olacaksınız; kendinize karşı... Uydurulmuş Online Kur'an olayları ateist forumlarında geçmez...

Birde dürüst olacaksın derken yalancılıkla itham ediyorsun öyle mi? Uydurulmuş olduğunu nerden biliyorsun, sen Allahmısın ya da cibril misin? Ateist foruma uygun meal mi edindiniz de konuşuyorsun burada? Nefsime uygun olan anlayış bu de de kurtul, üstünde daha şık durur. Sen böyle yazınca huriyi bile sevmeye başladım, en azından o arada bir insan olduğunun farkında!

Sitelerde Paylaş

O zaman bergüzar abla bir sonraki sorumu da yanıtla lütfen. Kol bacak kesmyi recmden daha makul kabul edebilir miyiz Eğer edebiliriz diyorsanız gerçekten sizin hakkınızdaki düşüncelerim çok değişecek. Çünkü bunu diyen biri benim gözümde "kız çocuğuna tecavüz etmek erkek çocuğuna tecavüz etmekten -görece- daha makuldur" diyen birinden farksızdır.

Sitelerde Paylaş

bergüzar: "Sevgili thecrow:

Vardır ama hükümün uygulanması için şartların buna çok uygun yani kurana uygun olması lazım.

Mesela hırsızlıkta el kesme vardır, lakin aç biri ekmek çaldı elini kes değil. Toplumun bütün bireyleri her konuda eşit olacak, hukuk karşısında, mal-mülk edinme karşısında, toplumun refahı da eşit olacak, gelir dengesi ve dağılımı adaletli olacak. Toplumda hiç aç ve düşkün insan barındırmayacaksın. Bu şartlar varsa toplumunda ve birileri hala hırsızlık yapıyorsa bu kişi toplumun genel huzur ve mutluluğunu tehlikeye soktuğu için kesersin, kuran bunu diyor."

yav bu islam meğer sosyalistmiş de haberimiz yokmuş.... toplumun rafahı başka türlü nasıl "eşit" olabilir ki?

Sitelerde Paylaş
O zaman bergüzar abla bir sonraki sorumu da yanıtla lütfen. Kol bacak kesmyi recmden daha makul kabul edebilir miyiz Eğer edebiliriz diyorsanız gerçekten sizin hakkınızdaki düşüncelerim çok değişecek. Çünkü bunu diyen biri benim gözümde "kız çocuğuna tecavüz etmek erkek çocuğuna tecavüz etmekten -görece- daha makuldur" diyen birinden farksızdır.

Sevgili thecrow:

Bu kol-bacak kesme derken neyi kast ediyorsun anlamadım? Recm cezası kabul edilemez bir gerçek. Sadece 100 vuruş vardır ceza olarak, o da ya şahitler ile ispat edilecek, ya da iki kişi kendi rızasıyla itiraf edecek suçunu. Burada cezanın amacı da can yakmak değil, çünkü zinanın arkasındaki nedenler toplumun huzurunu bozacak şekilde olduğu için halkın önünde 100 vuruş ile cezalandırılmıştır. Zina cezasının tek amacı, kişinin toplumda itibar kaybetmesine olanak sağlamaktır. Tecavüze hiç girmeyelim, çünkü onun cezası çok ağırdır, kurandan çıkarımla ise ölümdür...

Sevgiler...

Sitelerde Paylaş

Mesela hırsızlıkta el kesme vardır, lakin aç biri ekmek çaldı elini kes değil. Toplumun bütün bireyleri her konuda eşit olacak, hukuk karşısında, mal-mülk edinme karşısında, toplumun refahı da eşit olacak, gelir dengesi ve dağılımı adaletli olacak. Toplumda hiç aç ve düşkün insan barındırmayacaksın. Bu şartlar varsa toplumunda ve birileri hala hırsızlık yapıyorsa bu kişi toplumun genel huzur ve mutluluğunu tehlikeye soktuğu için kesersin, kuran bunu diyor."

yav bu islam meğer sosyalistmiş de haberimiz yokmuş.... toplumun rafahı başka türlü nasıl "eşit" olabilir ki?

İslamın sosyalizmi sadaka, zekât ve hayır duadan ibarettir. Toplum huzurunun sadaka ile sağlanacağını düşünen aptaldır.

Sitelerde Paylaş

Kesinlikle çok haklısın sevgili ulyses

Tek sosyalist düzen islamdır, Allahın arı - duru dinidir. Umarım bunu gerçekten birgün insanlara gösterebilirsek uydurulmuş islam batağından insanlığı kurtarabiliriz....

Sevgiler...

Sitelerde Paylaş
İslamın sosyalizmi sadaka, zekât ve hayır duadan ibarettir. Toplum huzurunun sadaka ile sağlanacağını düşünen aptaldır.

Sen sadaka ve zekattan gördüğünü anlıyorsun sevgili thecrow

Ama kuranda hükümler bu yönde değildir, zaten hadis savunucuları da bu yüzden hadislere sıkı sıkı sarılır, çünkü oranı hadisler belirler derler, 1/40, ne güzel dimi. 1 sana, 40 bana, sence bu Allahın adaletli olan yaratıcının sistemine uygun mu?

Sevgiler...

Sitelerde Paylaş

Kuran'da recm yok ama şeriatta var, Yahudilikten geçmiştir.

Dünya'nın en iğrenç cezasıdır. Aslında ceza değil işkencedir.

Savaşta birini öldürüp hanımını alıyorsun nikahlıyorsun, malını alıyorsun tepe dağ kullanıyorsun ama bunu savaşsız yapınca seni taşlayıp öldürüyorlar.

Sitelerde Paylaş
Tabii ki hiçbir alakası yok ama müslümanlar sıkışınca oradan istim boşaltmaya karar verdiler... Kafası çalışanlar için gerçekten zor iş müslümanlık...

köşeye sıkıışınca 9 meselesini ortaya atan sen değilmişsin gibi konuşuyorsun.. :o

Sitelerde Paylaş
Sevgili thecrow:

Bu kol-bacak kesme derken neyi kast ediyorsun anlamadım? Recm cezası kabul edilemez bir gerçek. Sadece 100 vuruş vardır ceza olarak, o da ya şahitler ile ispat edilecek, ya da iki kişi kendi rızasıyla itiraf edecek suçunu. Burada cezanın amacı da can yakmak değil, çünkü zinanın arkasındaki nedenler toplumun huzurunu bozacak şekilde olduğu için halkın önünde 100 vuruş ile cezalandırılmıştır. Zina cezasının tek amacı, kişinin toplumda itibar kaybetmesine olanak sağlamaktır. Tecavüze hiç girmeyelim, çünkü onun cezası çok ağırdır, kurandan çıkarımla ise ölümdür...

Sevgiler...

Bak bergüzar abla dediğimi anlamadın. "Recm" ve "İslam" ilişkilendirilince küpere biniyorsun, cansiperane biçimde islamda recm cezasının olmadığını söylüyorsun. Bu recm denen uygulama kol bacak kesmekten daha mı insanlık dışı bir yöntem ki "recm" lafını duyduğun yerde tırnak çıkartıyorsun? Belki insanlar recm cezasının uygulandığı suçları toplum düzenini bozan davranışlar olarak kabul ediyor ve bu yüzden uyguluyor.

Ben sadece samimi ve dürüst olmanı istiyorum. Kollar, bacaklar, kafalar kesilebildikten sonra -ve bir insan bu uygulamaları içine sindirebildikten sonra- recm cezasıyla bir alıp veremediğinin olmaması gerekir.

Sitelerde Paylaş
zina edenlere karşı Recm vardır islamda.. Reck yoktur kim diyor ???

cumhuriyet düzeni bunu kaldırmıştır..İslam şeriattır şeriatsız toplumlar yok olmaya mahkumdur.

yav babacım sen nerden çıktın şimdi...

biz islamda recmin olmadığını ispatlamaya çalışıyoruz..

sen ise bizim çalışmalarımızı berbat ediyorsun..

kuran okumuyormusun sen?

recm emreden ayet varmı?

varsa ayeti getir vede kanıtla..

Sitelerde Paylaş
Sen sadaka ve zekattan gördüğünü anlıyorsun sevgili thecrow

Ama kuranda hükümler bu yönde değildir, zaten hadis savunucuları da bu yüzden hadislere sıkı sıkı sarılır, çünkü oranı hadisler belirler derler, 1/40, ne güzel dimi. 1 sana, 40 bana, sence bu Allahın adaletli olan yaratıcının sistemine uygun mu?

Sevgiler...

Elbette değil. Çünkü bana göre yaratıcı maratıcı yok ki adalet sistemi yaratıcının olsun...

Bir defa eğer kuran ve islam sosyalist olsaydı "sadaka" diye bir kavram olmazdı. İstersen bir gün bile aç bırakma, orası önemli değil. Mühim olan insanlara çalışma ve kendi hayatını kendisinin kazanmasına imkan vermeyip sadaka ile geçiştirme mantığının islamda yer alıyor olması. Sizin gözünüzde belki sadaka ve zekat bir tür sosyal dayanışma olabilir. Benim gözümde ise yoksul ve düşkün insanların onuruna yapılmış en büyük hakarettir. Öyle sosyalizm olmaz.

Sitelerde Paylaş
Bak bergüzar abla dediğimi anlamadın. "Recm" ve "İslam" ilişkilendirilince küpere biniyorsun, cansiperane biçimde islamda recm cezasının olmadığını söylüyorsun. Bu recm denen uygulama kol bacak kesmekten daha mı insanlık dışı bir yöntem ki "recm" lafını duyduğun yerde tırnak çıkartıyorsun? Belki insanlar recm cezasının uygulandığı suçları toplum düzenini bozan davranışlar olarak kabul ediyor ve bu yüzden uyguluyor.

Ben sadece samimi ve dürüst olmanı istiyorum. Kollar, bacaklar, kafalar kesilebildikten sonra -ve bir insan bu uygulamaları içine sindirebildikten sonra- recm cezasıyla bir alıp veremediğinin olmaması gerekir.

Ha şimdi anladım ne demek istediğini, ben kuranla konuşurum sevgili thecrow

İslam adına kan dökenler, kol bacak kesenler, bombalı intiharcılar aşağının da aşağısıdır benim için...

Sitelerde Paylaş
peygamberler hüküm koymuyorki zaten...Recm edilme bir nevi cezadır... yani işte 100 değnek gibi.

100 değnek zaten kuranda var..ama recm diye birşey kuranda yok..

kuran okumadığın çok belli oluyor.

Sitelerde Paylaş
Ha şimdi anladım ne demek istediğini, ben kuranla konuşurum sevgili thecrow

İslam adına kan dökenler, kol bacak kesenler, bombalı intiharcılar aşağının da aşağısıdır benim için...

Bence hâlâ anlayamadın bergüzar abla...

Sitelerde Paylaş
yav babacım sen nerden çıktın şimdi...

biz islamda recmin olmadığını ispatlamaya çalışıyoruz..

sen ise bizim çalışmalarımızı berbat ediyorsun..

kuran okumuyormusun sen?

recm emreden ayet varmı?

varsa ayeti getir vede kanıtla..

Ben Kuranda recm var demedim recm zaten bir nevi cezayı uygulamadır...recm efendimiz zamanında da uygulanıyordu saptırma sende.

Sitelerde Paylaş
Elbette değil. Çünkü bana göre yaratıcı maratıcı yok ki adalet sistemi yaratıcının olsun...

Bir defa eğer kuran ve islam sosyalist olsaydı "sadaka" diye bir kavram olmazdı. İstersen bir gün bile aç bırakma, orası önemli değil. Mühim olan insanlara çalışma ve kendi hayatını kendisinin kazanmasına imkan vermeyip sadaka ile geçiştirme mantığının islamda yer alıyor olması. Sizin gözünüzde belki sadaka ve zekat bir tür sosyal dayanışma olabilir. Benim gözümde ise yoksul ve düşkün insanların onuruna yapılmış en büyük hakarettir. Öyle sosyalizm olmaz.

Sevgili thecrow

Sadaka islama sokuşturulmuş bir zihniyettir, aynı senin dediğin gerekçelerle, ama kuran buna cevaz vermediği için hadisler ile dine boca edilmiştir.

Şimdi ben sana şunu izah edeyim önce. Bir yaratıcı var ve bu yaratıcı adil, her konuda hemde. Bak kuranda bana iman edenler, ayetlerimi okuyanlar-uygulayanlara şunlar var, aksini yapana da şunlar var diyor ceza olarak. Lakin yeryüzünde hayatta kalabilmek için şu oksijeni solumak zorundayız, hayatımızı devam ettirmek için yemek zorundayız. Bu kadar kuran dışı insana da bunlar veriliyor değil mi? Aynı havayı soluyoruz, rızkımızı bir şekilde temin ediyoruz. Şimdi düşün, bir yaratıcı bir nanköre bile bunları veriyor, eşit paylaştırıyor ama ulema kalkıyor diyor ki, hatta zekat şunlara şunlara verilir, şunlara şunlara verilmez, kalkıpta bir Allahın kulu demiyorki len sen kim oluyorsun, Allah bile ayırt etmemiş bazı haklar konusunda insanları sen nasıl ayırt ediyorsun diye...

Bu taraftan bakarsan islamın sosyalist düzenle, gerçek adaletli ve eşitlikçi düzenle nasıl örtüştüğünü daha iyi görürsün...

Sevgiler...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...