Jump to content

ATEİZM VE ESTETİK

Recommended Posts

Bir Tanrı tarafından yaratılmayan her olguda gözlemlediğimiz düzenden ve güzellikten bahsediyorum.

Bana göre ateizm sadece tanrının olmaması meselesinden alanını dahada genişletti.

Belkide ateizm gibi yetersiz bi kelimedense başka bir kelime üretmek gerek.

Günümüzde Tanrı buyrugu olarak kabul edilen kurallar bütün inanırlarda aynı etkiyi bırakmadı.

Bir çok meshep vs. ortaya çıktı yinede yetmedi , meshep içinde bile neredeyse bir bütünlük sağlanamadı.

Çünkü insan mantık dediğimiz olguyu büyük bir oranda taşır.

Teistsel görüşlerde mantık dışı oldugu için bu derecede bir bütünlük sağlanamaz.

Oysaki ateizmdeki bütünlük teizme göre daha fazladır.

Çünkü akıl mantık dışı olan teizm den çıkan insan hayatına belli kurallar getirmek zorundadır.

Bunuda yaparken ateist gibi düşünmelidir ve ateist tarzı bi düşüncede ortaya çıkan kurallar mantık ilkelerinde dayanır.

Birçok insan kurallarını mantıga bilime vs dayandırır.

Buda ateistleri büyük bir oranda (Kollektif bir biliçte asla %100 gibi bir oran saglanamaz.) birleştirir.

Buradada bunu görmekteyiz , cinsellige bakış açısı olsun , adam öldürmeye olsun ve birçok ahlaki kuralda...(Hatta bunu evrensel bazdada ele alabiliriz bir türk müslüman ile bi arap aynı çizgide birleşemezken bir türk ile bir afrikalı ateist amerikalı ateist teistlere göre daha çok aynı tabanda birleşir.Her ne kadar teistsel bazdaki ahlaktan ve direkt olarak dogmaları kabul etmekten kurtulamayanlar çıksada...)

Çünkü örnek olarak bir çok insanın mantıksal süzgeçinden birisini öldürmek dogru birşey diye sonuç vermez.

Ama örnegin teistsel bazda öldürülen kişiye göre bunun dogru olabilecegi sonucu çıkar buda mantıkla çelişir ve kişi kendisi ile bi bütünlük sağlayamaz.

Buda aslında çevremizde gördügümüz "ibadet etmeyen teist" modelini açıklar.

Ateizm bunun dışında kural konulan her alanda daha estetikseldir.

Mesela bir devletin kanunlarında teizmden daha mantıklı olacaktır.

Veya bi hastane bi okul , bi aile içi kurallarda...

Bu yönüyle ateizm genel ilkelerini gökten indirdigi şeylere degil , akıl mantık dogrularına dayandırdıgından.

Estetikseldir.

Yani öteleştirmeden çok özgürleştirir ve sağlamlaştırır.

Dedigim gibi belkide yeni bi kelime tanımlamak lazım çünkü ateizm artık dinsel konuda kabını doldurdu taştı.

Birçok konudada fikir belirtmek istiyor.

Bilgi feslefesinde.

Siyaset felsefesinde.

Varlık felsefesinde vs.

Genelde hepimizin birleşmekte oldugu tabanımız , akıl - mantık tabanıdır.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 47
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Güzel bir çıkarsama..

Yıllardır bunu yazar dururuz..

Ya anlamadılar, ya da anlamak istemediler...

Kimler mi?

Yalnız teistler değil.. Aynı zamanda ateistler...

Çünkü "ateist" kelimesi çok dar bir kelime.

İnsanlar sadece kelimeye takılıyor ve ateistleri ortak paydada birleştiren birşey yok diyorlar.

Hatta bu fikiri onlara aşılayanlarda teistler.

Bu çok işlerine geliyor.

Sitelerde Paylaş

Çünkü "ateist" kelimesi çok dar bir kelime.

Bence dar degil fakat bazi beyinler dar kapasiteli oldugu icin anlamini iyi kavrayamiyorlar bilmiyorlar.Dine inanmayinca kendilerini ateist sanmaktalar.Geneli ise dinlere inanmamayi iclerinde yasamaktalar ve laikligin ne oldugundan bir haberler...

Laikligi catir catir savunamayan birisi ise ateist olamaz.Ancak kendini kandirip evcilik oynar gibi ateistcilik oynar.Cünkü dinlerin zararsiz hale getirebilmesi ve yok edilebilmesi icin laiklik ilk adimdir.Sonra digerleri ve yasam felsefesi gelir.

Sitelerde Paylaş
  • 2 years later...

Ateist kisi ateizme estetik kazandirabilir mi? Evet... Fakat bunun icin zaman ve emek ister.Tabi birde cevrenizde inancli insanlar ve özellikle müslümanlarin olmasi gerekir.

Cogu ateist arkadasin "Sadece tanriyi kabul etmemek ateistliktir" düsüncesini savunmalari aslinda manipule olmus bir ateist oldugunu gösterir. Ne var ki neyi kabul etmiyorsun arkadas.! Kelime anlami bile hayal ürünlerinden olusan sacmaliklar yigini kullanilmasi lüzumsuz bir kelimenin varligini kabul etmemenin mantikla akilla ilgisi yoktur.

Dogada dogal yasam harmonisinde estetik yok mu? Elbette var ve bu estetik yasam harmonisini bozanlar ise dindarlar özellikle ahlaksiz sapik dine islama inananlardir. Dolayisi ile bir ateist olarak bu sapiklara yasam harmonisini bozanlara karsi dim dik durup ödün vermeden mücadele etmenin icinde de farkli farkli estetik davranislarin olmasini gerektirir.

Bence dini ritüellerde estetik yoktur deliligin dogal yasam harmonisine comak sokmanin ve uyusmanin sunus sekilleri bulunmaktadir...Estetik bir cicegin renginde acilmasinda solmasinda, bir hayvanin yavrularini besleme, büyütme,koruma ve yasam seklinde görülebilir dolayisi dogal yasantida sahte dürtülerle uyusma gösterilerinin sunusu bulunmamaktadir.

Canli yasamda ateist olarak taninmak ateizme estetik kazandirmalidir ve kazandirir. Bunun icinde zamana gerek vardir. Illa bir sanatci veya bilim insani olmak da gerekmez. Cevresinde dogal, dürüst, güvenilir bir ateist olarak taninmak demek estetik bir yasanti demektir.

Sitelerde Paylaş
Bence dini ritüellerde estetik yoktur

Örneğin secde çok çirkin ve komik bir davranış. Böyle acayip bir davranışın benimsenmesine şaşıyorum. Çocukken camiye gidip de milletin yerlere yatıp gerilerini havaya dikmesine gülmeyen kim vardır? Canımız sıkıldı eğlenmek istedik mi arkadaşlarla camiye girerdik. Herkesin girip namaza durmasını bekler, sonra en arkada durur, namaz kılacak gibi yapardık. Cemaat rüküya gitti mi zaten gülme başlardı. Gübür gübür secdeye yattılar mı gülme patlardı. Yani gülünmeyecek gibi değil, acayip komik! Garipler namazı da bozamıyorlar. Biz de bir daha secdeye gitsinler de yine gülelim diye beklerdik. Son secde yapıldı mı vınnn... Kalırsak dayağı yiyeceğiz.

Sitelerde Paylaş

Örneğin secde çok çirkin ve komik bir davranış. Böyle acayip bir davranışın benimsenmesine şaşıyorum. Çocukken camiye gidip de milletin yerlere yatıp gerilerini havaya dikmesine gülmeyen kim vardır? Canımız sıkıldı eğlenmek istedik mi arkadaşlarla camiye girerdik. Herkesin girip namaza durmasını bekler, sonra en arkada durur, namaz kılacak gibi yapardık. Cemaat rüküya gitti mi zaten gülme başlardı. Gübür gübür secdeye yattılar mı gülme patlardı. Yani gülünmeyecek gibi değil, acayip komik! Garipler namazı da bozamıyorlar. Biz de bir daha secdeye gitsinler de yine gülelim diye beklerdik. Son secde yapıldı mı vınnn... Kalırsak dayağı yiyeceğiz.

3 - 4 yaşlarında iken dedemle camiye gittiğimde beni bahçede bırakır...bekle burda ben gelecem birazdan namazımı kılıp derdi.....ben bazen merak ederdim içeriyi ve girerdim....namaz başlamış ise gider , secdeye varanların ayaklarını gıdıklardım (çok uzun bir gıdıklama değil) :D :D bazısı döner bakardı...minnacık çocuk görünce bişi demez namaza devam ederdi....bazısı sıkardı kendini devam ederdi istifini bozmadan. :) :)

çocukluk işte :) cemaat de hoş karşılardı bişi demezlerdi.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...